Herdenking gevallenen: sober maar sfeervol Gerede aanleiding... Hottens Nienmrsiad, Talrijke jeugd in Stille Tocht Onze Woning praat over GAI-overdacht Rectificatie Bejaarden sociëteit Geslaagd Rainbow U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Opbrengst collecte Collecte Astmafonds Met twee sfeervolle bijeen komsten heeft Holten de ge vallenen uit de Tweede We reldoorlog herdacht. Op merkelijk was, dat vooral de jeugd hierbij zo goed verte genwoordigd was. Vrijdag werd door de drie hoogste groepen van de Holtense basis scholen deelgenomen aan een so bere, maar zeer sfeervolle herden kingsbijeenkomst op de Canadese begraafplaats op de Holterberg, waarbij ook een delegatie van de club van oud-strijders uit Holten en enkele in ons land verblijvende Ca nadese oud-strijders deelnamen. Namens het comité Viering Natio nale Feestdagen richtte „meester" Knijffzich tot de jeugd. „Jullie heb ben, God zij dank, de oorlog niet meegemaakt. Jullie leven in een land, waar vrijheid iets vanzelfspre kend is. Jullie kennen gelukkig niet die angst als er een auto plotseling voor je deur stopt en je je huis door de achterdeur moet ontvluchten. Jullie weten gelukkig niet, wat 't betekent zo op de woorden te let ten, omdat je anders verraden zou kunnen worden en gevangen geno men. Om die vrijheid en vrede te rug te brengen kwamen deze jonge mannen die hier liggen begraven, vanuit hun verre vaderland naar hier en betaalden dit men hun le ven. Wij zullen dat blijven geden ken, ook 41 jaar daarna". Onder het spelen van enkele kora len door vier leden van HMV stel den de vertegenwoordigers van de basisscholen een grote bloemen krans samen die geplaatst werd aan de voet van het monument. Twee leerlingen, Gerben Smit van de Schakel en Diederik Bronsvoort van de Dorpsschool zegden de spe ciaal voor deze gelegenhied door Amnesty International en de Anne Frankstichting geschreven gedicht „5 mei 1945 - 5 mei 19nu" op. Tot slot van de plechtigheid werden door de leerlingen op alle graven boeketten narcissen gelegd. Een kleine delegatie van iedere Op donderdag 15 mei aanstaande zal in zaal Vosman, 's avonds om 19.30 uur een gesprek plaats vinden tussen de woningbouwvereniging Onze Woning en een aantal bewo ners van huurwoningen in De Haar. Onderwerp van gesprek zal zijn de overdacht vnan de antenne-inrich ting aan de Stichting Antenne In richting Holten. De bewoners hadden in een brief aan Onze Woning aangedrongen op een informatieavond omtrent de antenneoverdacht, zoals in eerdere instantie ook door de woningbouw- verening was toegezegd. Volgens deze bewoners was de schriftelijke voorlichting niet voldoende en on duidelijk. Uit het antwoord van Onze Woning blijkt, dat alleen de ondertekenaars van de protestbrief voor deze voorlichtingsavond zijn uitgenodigd. Of aan het verzoek is voldaan van de ondertekenaars, dat ook een vertegenwoordiger van gemeente Holten bij deze voorlichtingsbij eenkomst aanwezig zal zijn, kon bij het ter perse gaan van dit bericht geen uitsluitsel worden verkregen. Wel deelde het bestuurslid M. Spij ker van de Stichting AI dinsdag tijdens de commissie financiën mee dat het bestuur van de stichting „grote moeite" had gehad met schriftelijke voorlichting van Onze Woning aan de huurders. Naar zijn mening is over de overdracht nog lang niet het laatste woord gezegd. Ook wethouder W. Dalhuisen uitte zich in die bewoordingen. Nog deze week kan men zich bij de VW, tel 6 15 33, opgeven voor het reisje dat de Bejaardensociëteit or ganiseert op donderdag 15 mei aan staande naar Friesland. Te Utrecht is voor het diploma Keurmeester van slachtdieren en vlees geslaagd onze plaatsgenote Marianne Brands, Larenseweg. „Het is van groot belang om nooit te vergeten; de herinnering mag niet vervagen aan wat toen ge beurd is. Dat we lering trekken, uit de geschiedenis, waarom het zover heeft kunnen komen. Daarom ook een stille tocht naar het monu ment, ook na 41 jaar samen met zovelen welke in de oorlog moesten afstaan, wat hun op aarde het liefs te was", zo besloot de heer Bel- dman. Dominé W. Vons sprak naar aanlei ding van het tekstwoord „Door lui heid valt het gebinte in, en door slapheid der handen wordt het huis lek (Pred. 10 vers 18). Na het geza menlijk zingen van „Wilt heden nu treden", sprak Jan Aanstoot na mens de jongeren. De herdenking werd na het bidden van het Onze De Holtense schooljeugd legde bloemen op de graven van de Ca nadese gevallenen. school legde later op de ochtend bloemen op de graven van de En gelse gevallenen op het Holtense kerkhof. Herdenking Voorafgaande aan de stille tocht naar het monument aan de Molen- belterweg op 4 mei werd in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsbijeen komst gehouden waarvoor een zeer grote belangstelling bestond. Na mens de oud-strijders hield D. Beldman een toespraak over :Tijd om even stil te staan. „Al lijkt in de voortsnellende tijd de Tweede Wereldoorlog niet meer dan een ogenblik, toch stroomt elk jaar opnieuw naar vele plekken in ons vaderland op de avond van 4 mei een nog steeds groeiende me nigte. Jong en oud. Zij zijn de verte genwoordigers van een deel van ons volk dat zich de mannen en vrouwen wil blijven herinneren, die vielen in de strijd, die tot het laatst toe in hun harten bewaarden een brandend verlangen, een onzeg baar heimee naar de vrijheid", al dus Beldman. Vader besloten met het zingen van „Ga nü heen in vrede". Aan de dienst werd muzikale medewer king verleend door een kwartet be staande uit mevrouw J.A. Evers- Meijer, J.A. Groot, G.J. Langen- barg en L.R. de Vries. Stille Tocht Na de kerkelijke herdenking volg de de Stille Tocht naar het monu ment aan de Molenbelterweg waar aan door talloze Holtenaren, jong en oud werd deelgenomen. Nadat twee minuten stilte in acht was genomen speelde HMV onder lei ding van Henk Bouwhuis „Wilt he den nu treden voor God de Here". Gezamenlijk werd Gezang 391 uit het Liedboek der Kerken gezongen waarna onder koraalmuziek de kranslegging plaats vond door bur gemeester Van Rappard namens het gemeentebestuur, de heren H.J. Baltes en B. Tukkers namens de club van Oud militairen en het verzet en door de gebroeders Louis en Harry Gazan namens de kleine plaatselijke Joodse gemeenschap. Na de kranslegging declameerde Erik Zandvliet het gedicht Bevrij ding van J. Haasjes. Na het spelen van The Last Post door Alex Voordes en het zingen van het Wilhemus besloot burgme- meester Van Rappard met een ge dicht dat in 1960 voor de herden king van de gevallenen geschreven was door zijn vader, de toenmalige burgemeester van Heemstede. belangstelling voor de Stille ht was boven verwachting Uitgeversmaatschappij Wan derLoeJJBW in samenwerking met de stichting ^Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur W.H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5 tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar Weleweg 104 Boekelo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Fr ederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 J. Rozendom Schoutenstraat 33a tel. 05483-6 36 25 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 612 24 fot dinsdag 12 uur InBathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Hottens Nieuwsblad VRIJDAG 9 MEI 1986 39e jaarga- Abonnementsprijs f35.25. Losse nummers 80 cent. Gedrukte oplage 3075 Twee jaar geleden startte Joke Ladiges het bureau Rainbow, met als doelstelling hand- en spandiensten te verlenen op het gebied van tekstverwerking en secretariaatswerk. In die twee jaar is Rainbow uitgegroeid tot een uniek bedrijf dat vooral richt op gebruiksvriendenlij ke computercursussen. Als lezer van het Hottens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 In ons land zijn er zo'n driehonder- duizend patiënten met ernstige klachten. Het aantal mensen met lichtere klachten wordt geschat op ruim zevenhonderdduizend. Voor astmabestrijding is veel geld nodig. Van de overheid ontvangt het Astma Fonds nauwelijks iets. Voor dit jaar is er ruim tien miljoen gulden nodig, o.a. voor weten schappelijk onderzoek, voorlich ting en scholing en hulpverlening. Het Nederlands Astmafonds kan dit niet zonder hulp van de Neder landse bevolking. De in de week van veertien tot en met twintig april gehouden collec te voor de Nederlandse Hartichting heeft in Holten f. 7.575,55 opge bracht. De afdeling Holten van de Vrien den van de Hartstichting wil hier mee de gevers alsmede de ruim 80 collectanten hartelijk dank zeggen voor hun bijdrage aan dit prachtige resultaat. Twintig jaar Kolschool was vorige week vrijdag en zaterdag de gerede aanleiding om eens even flink feest te vieren. De school werd uitbundig in de vlaggetjes gezet, en ook de leerlingen en leerkrachten heten zich niet onbetuigd bij het verkleden en verfraaien van eigen lijf en leden. Zoals bij voorbeeld Holtens nieuwe wethouder Wim Dalhuisen, die als een overjarige punker - compleet met vetkuif en de nodi ge kettingen - nauwelijks herkenbaar was. 's Morgens werden in en rond de school door de leerlingen allerlei spelletjes gespeeld, vriendelijk beschenen door een warm voorjaarszonnetje, 's Middags bleven de gordijnen van de „toneelzaal" potdicht, opdat niets en niemand de aandacht af kon leiden van het optreden van de onavolgba- re Harm Oet Riessen die als stoethaspel eerste klas weer uitstekend op dreef was, tot groot vermaak van jong en oud. Tussen de bedrijven door werd door Kolschooljeugd een aantal toneelstukjes opgevoerd, 's Avonds werd het jubi leumfeest voortgezet door ouders en leerkrachten, terwijl zaterdag tijdens de reünie de verhalen loskwamen over hoe het „vroeger" was, het kattekwaad dat was uitgehaald, maar bovenal over het plezier waarmee men naar zijn of haar schooltijd op de Kolschool terugkeek. In ons blad van de vorige week werd vermeld dat wethouder Ste- geman bij zijn afscheid in de aula van de Scholengemeenschap door de marktcommissie een uitgebreid assortiment voedzame produkten werd aangeboden. Dit geschenk was niet van de marktcommissie maar van de marktkooplieden. De marktcommissie bood een attentie in couvert aan. In de week van twaalf tot en met achttien mei wordt de jaarlijkse collecte gehouden van het Neder lands Astmafonds. Voor de mees ten is ademen vanzelfsprekend. Dat geldt niet voor mensen die ast ma, allergie, bronchitis of longem fyseem hebben. Vaak komen zij adem te kort.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 1