Heel klein beginnen Holtens Nieuwsblad "De Waardenborchgroep durft concurrentie aan T elef ooncentrale wordt uitgebreid met twaalf lijnen Holtens' VVV trekt toeristen op Huishoudbeurs Open huis Scouting Holten op 27 april Recreanten klootschiet' toernooi Volksspelen op 30 april Simavi Schoolkring u ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. toltens Nieuwsblad Uitgeversmaatschappij Van derLoeffBV in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5 tel. 05483-6 30 22 Advertenties Getfertsingel 41 Zeventien kleine dreumesen in de leeftijd van twee en een half jaar tot vier jaar, vormden maandagochtend het middelpunt van het tienjarig bestaan van de peuterspeelzaal het Knötter- heuske in Dijkerhoek. Voor de feestelijke gelegenheid waren zij uniform gekleed in door de vrijwligsters zelfgemaakte „Nijntje" truien, terwijl de feestmuts niet ontbrak, ïn de afgelopen tien jaar heeft de peuterspeelzaal haar be staansrecht dubbel en dwars bewezen. Niet zozeer om de moe ders een vrije ochtend te garanderen, daarvoor is de tijd van pakweg negen tot kwart over elf te kort, maar wel om de kinderen ai in een vroeg stadium met elkaar in contact te bren gen; de speelgelegenheden liggen tenslotte in Dijkerhoek niet jVoor het opscheppen. Sinds 1981 is de peuterspeelzaal offi cieel erkend en ontvangt zij subsidie. Daardoor, en door de ou derlijke bijdrage, was het mogelijk een bevoegde kracht aan te trekken die elke maandag-woensdag- en vrij dagochtend,sa men met een aantal enthousiaste vrijwilligsters de peuters be zig houdt. Belangstellende ouders, ook uit Splo en Holten, zijn altijd welkom in Bethanië om te kijken of de peuterspeelzaal ook iets is voor hun jongste kroost. Trimclub HoMa organiseert op zon dag 20 april haar jaarlijkse recrean- ten-klootschiettoemooi om de „Poppe trofee". Het toernooi begint om 13.00 uur bij cafe.de Poppe. Het inschrijfgeld be draagt f. 8,- per team. Een team moet bestaan uit twee' dames en twee heren. Men mag geen lid zijn van een klootschietvereni- ging. Voor de jeugd tot zestien jaar zijn er aparte prijzen. Opgave graag v'o'or 18 april bij: J. Markvoort, tel. 05731-407 of H.J. Wibbelink, tel. 05731-413. WÊÊÊÊÊÊBKKÊÊ Geef dat ook eens aan een ander door! I Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 34.25 Donderdag 10 april 1986 - 39e jaargang - nr. 15 Abonnementsprijs f 35.25. Losse nummers 80 cent. Gedrukte oplage 3075 tel. 053-84 28 42 Redactrice Op korte termijn zal er een einde ko men aan de telefoonellende in Hol ten. Eind deze week hoopt de techni sche dienst van de PTT het aantal uitgaande lijnen te hebben uitge breid, waardoor het ook weer moge tijk zal zijn op de piekuren van en naar Holten te bellen. De telefoonmisfs binnen Holten geen telefoonverkeer meer mogelijk was. Reden voor een aantal bedrij ven, o.a. OAD als grootste telefoon klant, het Holtens Nieuwsblad en bouwbedrijf Rikkerink, om opnieuw aan de bel te trekken bij PTT. Grote boosdoener in de overbelas ting is touringcar ondernemer OAD die dagelijks zo'n 36 van de 57 beschikbare lijnen in gebruik heeft. Door de invoering van het on-line boekingssysteem, waarmee reisbu- reau's in het land direct door middel van een telefoonverbinding toegang krijgen tot het computergestuurde boekingssysteem van OAD zal heeft OAD nog eens achttien lijnen nodig, waardoor er slechts drie overbüjven voor het overige telefoonverkeer in Holten. Ook het Holtens Nieuws blad is wat betreft het overseinen van berichten naar de zetterij in Enschede afhankelijk van een tele foonverbinding. Een woordvoerder van de PTT in Hengelo verklaarde desgevraagd dat de situatie alle aandacht heeft. Door een uitbreiding met nog eens twaalf lijnen en wat aanpassingen in de centrale aan de Gaardenstraat hoopt men de problemen voorlopig te hebben opgelost. Naar alle waar schijnlijkheid zal in 1987 begonnen worden aan de bouw van een geheel nieuwe telefooncentral in Holten. Frederique Rentenaar Weleweg 104 Boekelo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 J. Rozendom Schoutenstraat 33a tel. 05483-6 36 25 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 612 24 ,tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Wanneer de weergoden ook dit jaar de organisatoren van de Volksspelen gunstig gezind zijn, belooft het op 30 april (Koninginnedag) op Kalfster- mansweide weer een gezellige Hol- tense happening te worden. Leden van MAC de Holterberg en de carnavalsvereniging de Fienpreu- vers zijn al enige tijd bezig met de voorbereiding van de zeskampachti ge wedstrijd tussen louter Holtense ploegen. Ook dit jaar is men er in geslaagd een, zowel voor de deelne mers als voor het publiek, attractief programma op te zetten. Vorig jaar mochten de organisatoren zich verheugen op de deelname van twintig ploegen. Men rekent er op dat alle ploegen van vorig jaar ook meedoen aan de zevende editie van de Volksspelen en dat er zich nog nieuwe ploegen zullen aanmelden. De ploegen van bedrijven, vereni gingen, straten en buurtschappen, dienen te bestaan uit vijf spelers (dames en/of heren) en een niet- spelende coach. Opgave tot deelna me graag zo spoedig mogelijk bij: Derk-Jan Schooien, Weverstraat 31, tel. 6 25 28 of Wim Klein Velder- man, Larenseweg 65, tel. 6 13 99. De voor Simavi (Vereniging voor direkte steun aan medi sche projekten in ontwikke lingslanden) gehouden huis aan huis kollekte heeft f3.034.50 opgebracht. Het plaatselijk comité zegt allen die gaven en de 50 kollektanten heel hartelijk dank voor ver leende medewerking. Tijdens een vorige week gehouden bestuursvergadering heeft de buurt vereniging Schoolkring Dijkerhoek J. Ulfman tot voorzitter gekozen. Ulfman volgt J. Veneklaas op die wegens zijn raadslidmaatschap voor het CDA niet meer herkiesbaar was. Het bestuur van de buurtvereniging is nu als volgt samengesteld: J. Ulf man, voorziter, 2e voorzitter W.G. Markvoort, penningmeester H. Lug- genhorst, secretaris W. Wissink en algemene leden A. Pol, G.H. Rensen en H. Rensen. Gerard Willems in de Salland-stand op Internationale Huishoudbeurs. Op de drukst bezochtte beurs van Nederland, de Internationale Huis- houdsbeurs die van 3 tot en met 13 april gehouden wordt in de RAI in Amsterdam heeft de VW Holten haar beste beentje voorgezet. Sa men met de VW's uit Salland en het gewest Midden Ussel is een stan druimte gehuurd in de Hollandhal waar de afdeling Kijken en Kieken en het Nederlands toerisme is onder gebracht. Elke deelnemende VW neemt een beursdagen voor haar rekening. Voor de VVV Holten be mande Gerard Willems de beurs. „Op de foto lijkt het net of het niet druk was, maar dat is maar schijn", verklaart Gerard Willems. „De foto is gemaakt 's morgens vroeg toen net de eerste bezoekers binnenkwamen, maar als men weet dat er dagelijks zo n twintig duizend bezoekers op de Huishoudbeurs komen, kan men wel nagaan hoe druk en gezellig het was". De VW-stand had een uitste kende plaats in de Hollland hal, vlak bij het podium waarop dagelijks ra dio- en t.v presentatoren een optre den verzorgen en prijzen uitreiken. De belangstelling voor informatie uit het Holtense viel Gerard beslist niet tegen. "Opvallend was, hoeveel mensen in Holten als eens met vakantie zijn ge weest. Heel veel mensen kwamen dat even zeggen". Daarnaast viel hem op dat veel vakantiegangers die voor deze zomer een vakantie ge boekt hebben in Holten alvast wat folders kwamen halen als voorberei ding op hun vakantieplannen. „Ei genlijk zouden we vaker present moeten zijn op dit soort evenemen ten, maar door geldgebrek en gebrek aan mankracht lukt dat niet. Wel licht dat door een nauwere samen werking tussen de VW's er in de toekomst wat meer mogelijkheden komen". Wie bij het spel der verken ners nog denkt aan jongens en meisjes in kakikleurige uni formen met blote knieën, blauw van de kou in winter tijd, die keurig in het gelid voor het front van de hopman de padvindersgroet brengen, komt bedrogen uit. Het uni form is er nog, evenals het spel de verkenners en ook de padvindersgroet, maar ook in de padvinderij heeft de tijd niet stil gestaan en heeft men de formule aangepast aan de moderne tijd. Padvinderij werd Scouting, de korte broe ken werden lang en het keurig in het gelid staat men alleen nog als er een fotograaf in de buurt is en de hopman wordt aangesproken met Jan, Piet of Wim. Gebleven is wel de grondgedachte van lord Baden Powel die in 1908 de aanzet gaf tot de wereldwijd ver spreidde spel van het verkennen dat door honderdduizenden gespeeld wordt in zo'n 75 landen. Bij deze aantallen steken de 50 leden van de Waardenborchgroep in Holten wat mager af, maar ook in en rond het riante (eigen) clubhuis aan de Lie- zenweg is de aloude leefregel van Baden Powel „Be prepared" (Wij zijn bereid) nog springlevend. "Dat „bereid" zijn, moet men verta len als: hulpvaardig zijn, van alle markten thuis zijn, dat is in grote lij nen het hoofdoel van de padvinde rij: door middel van het spel der verkenning jongens en meisjes tus sen acht en twintig jaar het pad leren vinden (padvinderij), meehelpen aan hun zelfstandigheid in samen hang met anderen", aldus voorzitter Herman Aaftink en medebestuurslid Hans Oldenburg. Beide zijn al sinds hun vroege jeugd nauw verbonden met de pad vinderij. „Het is een soort versla ving, waar je nooit helemaal meer los van komt. Dat merk je ook aan anderen. Zelfs mensen die al jaren geen binding meer hebben met de padvinderij vaak nog dat gevoel van verbondenheid met elkaar". Competitie Volgens beide heren is de padvinde rij zo uniek omdat het competitie element ontbreekt. „Wij spelen na tuurlijk wel eens een partijtje voet bal, maar dat is niet ons hoofddoel. In sportclubs strijdt men om de eer of de hoogste plaats op de ranglijst tegen elkaar. Wij willen met elkaar bezig zijn zonder competitiever band. Ons uniform moet men daarin zien als een uiting van saamhorig heid". In totaal zijn er nu zo'n vijftig leden bij de Waardenborchgroep, de helft van het aantal dat in de beginja ren zestig het clubhuis bevolkte. De oorzaak is gauw gevonden: het aan tal verenigingen in Holten is in de laatste jaren meer dan verdubbeld, terwijl het aantal kinderen in Holten afneemt. Desondanks durft de Waardenborchgroep de concurren tie met andere jeugdverenigingen best aan. „De padvinderij heeft haar plaats in Holten meer dan waar ge maakt. Bij tal van gelegenheden zijn we paraat, denk alleen maar aan de actie Een Heitje voor een karweitje. Die bereidwilligheid willen we in de komende tijd verder uit gaan bou wen. Daarvoor is echter een goed kader nodig, zoals bij alle verenigin gen is dat ook bij ons een probleem. Zodra de school is afgemaakt ver trekt men om elders te gaan stude ren. Van oorsprong was de Waarden borchgroep uitsluitend toegankelijk voor jongens. In 1966 werd de groep opengesteld voor meisjes, die nu een gelijke inbreng hebben. Verdeeld over vijf speltakken zijn de jongens en meisjes ingedeeld in welpen en kabouters (8 tot 11 jaar), verkenners en padsvindsters (11-16 jaar) en ro wans en sherpa's die de oudste groep tot plm 20 jaar vormen. Binnenkort komt daar nog een spelgroep bij de bevers die jongens en meisjes in de leeftijd van 5 tot 7 jaar gaat omvat ten. Speciaal voor de jongste leef tijdsgroep is een geheel nieuw spel ontwikkeld dat aansluit bij het spel van verkennen. Speciaal voor die groep, maar tevens voor iedereen die wat meer wil weten van de pad vinderij houdt de Waardenborch groep op zaterdag 26 april een open huis in het clubgebouw aan de Lie- zenweg. Tussen 13.30 en 15.00 uur kan men terecht, niet alleen om kennis te maken met bestuur en leiding maar ook met de achtergron den en doelstellingen van de padvin derij. Het gezellige clubhuis aan de Lie- zenweg is de thuisbasis van de Waar denborchgroep.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 1