Hoe leefbaar is Holten? Twaalf vragen aan de politieke lijsttrekkers E. Burgers nieuwe manager AC Holten Lijst 1: CDA H.J. Westerik Lijst 2 G.B. H. Rustebiel Lijst 3 VVD M.F. Spijker Lijst 4 PvdA W. Dalhuisen Actie kompas Sri Lanka HOLTENS NIEUWSBLAD ■illUi.UMJMWIHI DONDERDAG 13 MAART 1986 5 Als volgende week het Holtens Nieuwsblad bij u in de bus valt, zijn de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad al weer voorbij, en hopen wij u de uitslag te kunnen brengen. Onge twijfeld zult u als goed burger van de gemeente woensdag 19 maart uw stem uitbrengen op één van de vier politieke partijen die in ons dorp meedoen aan de verkiezingen. Tenslotte is ons stemgedrag is bepalend voor het „gezicht" van de gemeente raad, die jaarlijks een begroting van zo'n 27 miljoen gulden te verdelen heeft. Een gigantisch bedrag voor een dorp van nog geen 9000 inwoners. Los nog van het financiële aspect, is bij de keuze van een nieuwe gemeenteraad van belang hoe de gelden zo eerlijk mogelijk worden verdeeld en vooral welk beleid voor de korte en lange termijn wordt uitgestippeld. De fraaie wervingsfolders die de afgelopen weken huis aan huis zijn be zorgd, zouden hierover uitsluitstel moeten geven, maar blijven voor een deel in algemeenheden steken. Vanzelfsprekend hebben alle partijen het beste voor met Hol ten, alleen als het op de uitwerking aankomt, verschillen de meningen van partij tot partij. Geen eenvoudige zaak dus voor de kiezer om zijn of haar mening te vormen, vooral omdat de opvattingen over een leefbaar dorp bij de politieke partijen niet zover uiteenlopen, of zitten er nog adertjes onder het gras? Worden straks de verschillen zichtbaar als het gaat om de aan leg van een rondweg om Holten? En hoe denken kandidaten over het onderwijs in Holten? Kan er nog langer gewacht wor den met een fusie tussen De Marke en SGH. En hoe stellen zij zich het ouderenbeleid, welzijnsbeleid, en sportbeleid in de komende jaren voor? „De verkiezingen leven niet in Holten", is de overtuiging van de meeste Holtenaren die men daar naar vraagt. „Men vindt het allemaal wel best". Die lauwheid is niet alleen merkbaar bij de verkiezingen, maar ook tijdens de gemeenteraadsvergade ringen die uitmunten door gebrek aan belangstelling van het publiek. Bij de commissievergaderingen speelt de ongeïnteres seerdheid nog een grotere rol. Hoe denken de politieke partij en in de komende vier jaar verbetering in te brengen? Allemaal vragen die we voorgelegd hebben aan de vier lijsttrekkers, in de hoop dat zij wat meer duidelijkheid kunnen scheppen in de signatuur van de partij en het beleid dat zij voorstaan voor de komende vier jaar. Bestuurlijk meepraten, betekent ook verantwoordelijkheid willen dragen. Betekent dat voor uw partij als vanzelfsprekend dat er een wet: houderskandidaat geleverd moet worden? Zo ja, wie is dan uw kandi daat? I. De medeverantwoordelijkheid speelt bij het CDA erg sterk. Daar door kan er een spanningsveld ont staan tussen beslissingen op korte termijn, die door de burger meestal goed zijn waar te nemen, en die op wat langere termijn. Dart verant woordelijkheidsgevoel houdt dan ook in een wil tot directe betrokken heid bij het dagelijks bestuur. Daar om ook is bij de kandidaatstelling voor de raad gesproken over een wethouders-kandidaat. Dat is de huidige fraktie-voorzitter Henk Westerik die op grote ervaring in het raadswerk kan bogen I. Het is vanzelfsprekend dat een partij of kiesvereniging, die aan de verkiezingen deelneenmt, ook de bestuurlijke verantwoording moet willen dragen en een kandidaat-wet houder levert. Het lijkt mij niet ver standig een kandidaat voor het wet houderschap beschikbaar te stellen die onvoldoende tijd kan vrijmaken. Een wethoudersfunctie kan men in deze tijd niet meer in een paar uur per dag afwikkelen. Er komt meer voor kijken. Gemeentebelang durft de bestuurlijke verantwoording voor de komende vier jaar weer graag aan en stellen opnieuw kandi daat de huidige wethouder Hennie Rustebiel ter beschikking. Hij kan zich elk uur van de dag voor de ge meente inzetten. 1. Uiteraard willen wij graag een wethouder leveren. Het is namelijk bekend dat, indien men invloed wil hebben op het college-beleid, men daar zelf in vertegenwoordigd moet zijn. Gelukkig kunnen wij een zeer goede kandidaat naar voren schui ven, de heer J. Robers, een kandi daat die reeds 12 jaar raadservaring heeft en dus zeer beslagen ten ijs kan komen. l.Bestuurlijk meepraten betekent voor ons ook verantwoordelijkheid willen dragen. Vandaar dat ik de wethoudertskandidaat voor de PvdA ben. Ik zou het van weinig po litieke ruggegraat vinden getuigen, om na in de afgelopen periode vaak kritiek te hebben gehad, vervolgens zelf voor de problemen weg te lo pen. Wij hebben bepaalde plannen voor de komende periode, die we in ons verkiezingsprogram hebben neergelegd die we graag willen reali seren. Daar staan we voor. Drie van de vier partijen in Holten hebben binding met landelijke poli tieke partijen. In hoeverre heeft het landelijke partijprogramma invloed op uw plaatselijke program? Welke voor of nadelen ziet u door de bin ding met de landelijke politieke par tijen? 2. Het CDA-programma dient als uitgangspunt voor het plaatselijk program voorzover op de lokale si tuatie van toepassing. Door binding met de landelijke partij is een veel breder kader en derhalve deskun digheid beschikbaar. Bovendien worden er contacten gelegd met CDA-bestuurders uit het gewest Midden Ussel, Prov. Staten, Twee de- en Eerste Kamer. Daardoor ope reert de CD A-bestuurder niet geïso leerd. Per slot van rekening leven we in Holten niet op een eiland. Er zijn vele samenwerkingsverbanden waarin altijd de landelijke poltieke partijen deelnemen. 2. Als men de krantenberichten leest, of de debatten op de t.v. volgt, komt men tot de conclusie, dat steeds meer uitspraken gedaan wor den in de landelijke politiek, die enkele dagen later weer ingeslikt moeten worden, omdat deze uit spraken verkeerd vallen bij een poli tieke partij waarmee na de kamer verkiezingen mogelijk een coalitie aangegaan kan worden. Dat komt de besluitvorming niet ten goede. Ge meentebelang streeft ernaar om dit politieke steekspel ver van onze ge meente te houden. Wij, die landelijk allen verschillend stemmen, trach ten gezamenlijk de gemeentekar in de goede richting te trekken zonder dat de landelijke politiek van boven af ons verplichtingen oplegt, die voor onze gemeente niet de juiste zijn. 2.Voor de WD heeft het landelijk politieke partijprogramma geen overwegende invloed op ons plaat selijk politiek denken. Wij houden in eerste instantie het plaatselijk be lang in het oog. De principes van de partij verhezen wij niet uit het oog, maar voor ons komt Holten eerst. Het is een voordeel om binding te hebben met de landelijke partij, daar dit mogelijkheid geeft om plaatselij ke problemen in den Haag of op provinciaal niveau naar voren te bregen. In Holten hebben wij zo doende een subsidie voor de Mu ziekschool kunnen ondersteunen. Ook kan het in de toekomst te pas komen wanneer wij moeten praten over een oplossing van het verkeer- probleem in Holten. Nadelen zien wij niet. 2. Ik ben lid van de PvdA, omdat de sociaal-democratische beginselen mij aanspreken. Dat is ook in ons ge meentelijk programma terug te vin den. Ik zie een veel voordelen in die binding met de landelijke PvdA: di recte conctacten met proviciale en landelijke partijgenoten, uitwisse ling van informatie, standpunten van eigen gemeente en fraktie kun nen bepleiten bij provincie en rijk. Ik denk zelfs, dat het onmogelijk is om zonder binding met een landelijke partij optimaal voor de belangen van je gemeente op te komen. Nadelen zijn er alleen, als je je ten aanzien van de partij-denkbeelden star op stelt. In alle vier programma's is de roep om een „leefbaar" Holten groot. Voor de ene groepering wordt daar bij het zwaartepunt gelegd op het ontwikkelen van het toerisme, ter wijl de andere groepering het milieu en/of de huisvesting hoog in het vaandel heeft staan, terwijl de roep om meer bedrijvigheid in Holten ook niet onvermeld mag blijven. Kimt u in dit kader in het kort aangeven wat voor uw partij be doeld wordt met „leefbaar"? 3. Het CDA legt sterk de nadruk op de toekomst door te appelleren aan 't rentmeesterschap, solidariteit en gerechtigheid. Daarin kan nooit 'e'en aspect de belangrijkste zijn. Een samenleving behoort een geor dende gemeenschap te vormen waarin een zorgvuldige afweging van belangen dient plaats te vinden. Centraal daarin moet staan de kan sen voor de geslachten die na ons ko men. Voor een partij die zich baseert op het Evangelie is God's Schepping een groot goed. 3. Wat wij als leefbaarheid beschou wen is, dat de inwoners van Holten zich in ons dorp goed kunnen ont plooien en zich hier wel voelen; voldoende onderwijs kunnen genie ten, goede huisvesting en daarnaast hun vrije tijd op gepaste manier kunnen doorbrengen, op sportief en/of cultureel gebied. Holten is een toeristen-gemeente. Het toerisme zal met kracht ter hand genomen moeten worden, want stilstand is achteruitgang. 3. Leefbaar betekent voor ons goede huisvesting, geen belemmerende be palingen bij aankoop van onroerend goed. Het afsluiten van zandwegen die geen ontsluitende functie heb ben. Een gericht beleid op het aan trekken van toeristen, Niet voor niets heeft onze partij de heer Ro bers naar voren geschoven in de Stichting Holten Promotion. Trach ten de werkgelegenheid te behou den door het aantrekken van nieuwe industriën. Het stimuleren van de verkeersveiligheid in het centrum waardoor Holten attractiever wordt voor de winkelende consument. Een van de grootste problemen in het dorp die schreeuwt om een op lossing is de verkeersoverlast in Dorpsstraat/Oranjestraat. Ziet uw partij kans hiervoor binnen de ko mende vier jaar een werkelijke op lossing aan te dragen, en zo ja wel ke? 4. Neen, geen definitieve oplossing op korte termijn. Wel moet het mo gelijk zijn om, door met name het vrachtverkeer beperkingen op te leggen, de overlast te verminderen. Op langere termijn een structurele oplossing nastreven. 4. Als binnen 4 jaar een oplossing voorhanden zou zijn om aan dat verkeerprobleem een einde te maken, dat had dit de vorige 4 jaar al kunnen gebeuren. Het probleem in de Dorpsstraat/Oranjestraat op te heffen is niet zo moeilijk, maar om dit te doen zonder de pijn te verleg gen naar de omliggende straten zal niet mogelijk zijn. Er moet een plan komen, waarin de riolering als ver keerssituatie in de Dorpsstraat/O ranjestraat meegenomen moet wor den. Wanneer blijkt, dat de enige mogelijkheid een rondweg is, dan zal zowel de provincie als het rijk bij moeten dragen in de aanleg. Bij elke beslissing zal mede rekening gehou den moeten worden met de belan gen van onze middenstand. 4. Wij denken niet dat het totale ver keersprobleem in een tijdsbestek van 4 jaar kan worden opgelost. Wij vrezen dat wij in die periode met tij delijke maatregelen zullen moeten komen. Voor een totale oplossing hebben wij als gemeente de midde len niet en zijn wij afhankelijk van subsidies van het rijk en provincie. 3. Een leefbaar Holten wordt niet ge maakt door een schoon milieu al leen. In onze visie hebben de volgen de zaken in een onderling samen hangend beleid daarmee te maken: verkeers aspect (goede verkeers- voorzieningen), huisvestingsbeleid (woonwijken met goede en afwisse lende bebouwing) ruimtelijke orde ning (groenvoorziening, speelgele- genheid en verkeerksremmënden maatregelen), milieu aspect (natuur gebieden beschermen, milieube heersplan, biologische onkruidbe- strijding), economisch aspect Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN aan: - W. G. Markvoort, Oude Stationsweg 7; - A. van Beek en A. J. Vros, Kozakkenstraat 17 en 7; - J. Duursma, Verzetstraat 97; A. D. Paalman, Canadastraat 64; J. Bolink, Landmansweg 3; - G. F. Paule, Voorsboersstraat 8; - K. Linde, Industriestraat 22; - J. Eshuis, Industriestraat 24; - J. v.d. Meer, Industriestraat 26; H. de Geus, Verzetstraat 32; D. J. Schooien, Weversstraat 31; - H. J. Baltes, Vijfhuizenweg 10; - Gebr. Aaftink B.V., Oranjestraat 43; - mevr. E. Verhoeven Kooiman, Amsterdam; 2. aan Reclamebureau „Carbo" te Almelo vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het café-restaurant „'t Bonte Paard"; 3. aan Zwem- en PoloclubTwenhaarsveld ontheffing verleend t.b.v. een verkoopaktie; 4. aan het Ned. Rode Kruis. afd. Holten, vergunning verleend voor het houden van een kollekte. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd op maandag 17 maart a.s. spreekuur te houden. Huisvuilophaaldienst In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de vrijdagroute op 28 maart (Goede Vrijdag) wordt op gehaald op donderdag 27 maart, terwijl het huisvuil van de maanda groute op 31 maart (2e Paasdag) wordt opgehaald op dinsdag 1 april. De container aan de Waagweg (gemeentewerf) is gesloten op Goede Vrijdag 28 maart en op 2e paasdag 31 maart. Sportcommissie De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie zal worden gehouden op maandag 17 maart a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staat een voorstel tot vaststelling van: a. de kandidatenlijst; b. de lijst van deelnemende verenigingen; c. het aantal uit te brengen stemmen per vereniging ten behoeve van de op 7 april a.s. te houden verkiezing van leden van de Sportcommissie. Verkiezing leden gemeenteraad De burgemeester brengt ingevolge artikel 18 van de Kieswet ter openba re kennis, dat op woensdag 19 maart 1986 van des morgens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de leden van de Ge meenteraad van Holten zal plaatshebben. Volgens artikel 110 van de Kieswet is iedere werkgever verplicht te zor gen, dat iedere stemgerechtigde werknemer, die bij hem in dienstbe trekking is, gelegenheid ontvangt om aan de verkiezingen deel te ne men, voor zover hij/zij dat niet buiten zijn/haar werkuren kan doen. De stembureaus zijn gevestigd in: I. lokaal voormalige kleuterschool Tuinstraat; 2. Kerkzaal bejaardencentrum Diessenplas, Vrijheidslaan; 3. lokaal scholengemeenschap „De Marke", Oranjestraat; 4. lokaal gebouw „Bethanië", Maatmansweg (Dijkerhoek); 5. lokaal o.s.b. Kolschool, Kozakkenstraat; 6. lokaal o.s.b. Haarschool, Nagelhoutstraat. Inrichting stemlokaal voor gehandicapten Het stemlokaal, gevestigd in de Kerkzaal van het Bejaardencentrum Diessenplas (bureau 2) zal worden ingericht ten behoeve van het stem men door gehandicapten waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat gehandicapte kiezers hun stem persoonlijk kunnen uitbrengen. De kiezers, die van deze mogelijkheid gebruik wensen te maken, doch normaliter hun stem in een ander stembureau moeten uitbrengen, kun nen eveneens in het aangepaste lokaal hun stem uitbrengen, mits hun oproepingskaart is omgezet in een kiezerslegitimatiekaart. Hiervoor dient de oproepingskaart uiterlijk vijf (5) dagen voor de dag der stemming tergemeentesecretariete worden aangeboden. De betreffen de kiezer behoeft niet in persoon ter gemeentesecretarie te verschijnen. Bekendmaking van de uitslag Op vrijdag 21 maart 1986, des voormiddags om 10.00 uur, zal in een voor de kiezers toegankelijke zitting van het centraal stembureau in het ge meentehuis van Holten de uitslag van de op woensdag 19 maart gehou den verkiezing worden bekendgemaakt. Nu de winter eindelijk voorbij is, kan er begonnen worden met de bouw van woningen in het uitbrei dingplan Beuseberg; voorlopig het laatste grote uitbreidingsplan. Is uw partij voornemens in de komende vier jaar nieuwe voorstellen aan te dragen voor verdere uitbreidings plannen, zo ja aan welke terreinen denkt u? 5. Ja. Als vervolg op het plan Beuse berg in de driehoek Beuseberger- weg-Liezenweg-Fliermatenweg. Mogelijk later ook in de driehoek Deventerweg-Jeurlinksweg-Oude Deventerweg. 5. Tot het jaar 1992/93 zal er vol doende ruimte zijn in het uitbrei dingsplan Beuseberg. Omdat een nieuw uitbreidingsplan vele jaren van voorbereiding vergt zal in de ko mende 4 jaar gestart moeten worden met de planning. Onze wens gaat uit naar een plan dat aansluiting geeft aan het bestaande uitbreidingsplan Beuseberg. 5.1n de laatste Algemene Beschou wingen hebben wij het college ver zocht om in de loop van 1986 met voorstellen te komen in de commis sie Ruimtelijke Ordening betreffen de verdere uibreiding, nadat het plan Beuseberg voltooid is. De WD denkt daarbij aan een uitbreiding aan de westkant van de Beuseberg. In Holten wonen in nu meer dan 1.200 peronen boven 65 jaar. Pit aantal zal door allerlei oorzaken de komende jaren aanzienlijk stijgen. In hoeverre heeft dit de aandacht van uw partij, en moeten naar uw mening de ouderen zelf bestuurlijk worden betrokken bij het bejaarden beleid?. 6 Dit laat onverlet dat de CDA- fraktie van mening is en is dat deze leeftijdsgroep bijzondere aandacht verdient. De huisvesting van oude ren dichtbij de voorzieningen is een onderwerp waarvoor de CDA-frak- tie reeds lang aandacht heeft ge vraagd. De ingestelde werkgroep Ouderen beleid is met instemming van het CDA gevormd. Het CDA streeft niet naar een uitzonderings positie voor ouderen in positieve dan wel negatieve zin. 6. Gemeentebelang is een voorstan der van de ouderen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving en in hun ei gen huis te laten wonen. Hiervoor zullen gelden beschikbaar gesteld moeten worden om desnoods aan passingen in de woningen aan te brengen. Verder moet er een Stuur groep Ouderen komen, die mede bepaalt waar en welke woningen t.b.v. ouderen gebouwd moeten worden. Ook zullen de vervoersmo gelijkheden aangepast moeten wor den door het aanleggen van bushal tes. 6. Ofschoon de WD geen voorstan der is van het feit dat alles door de overheid geregeld moet worden, vinden wij het initiatief van het col lege om een stuurgroep Ouderenbe leid in het leven te roepen, prijzens waardig. Wij zouden het ook zeker op prijs stellen indien er in de raad 'e'en of meer zetels door ouderen zou worden ingenomen; het initia tief hiervoor moet echter van de ouderen zelf uitgaan. 4. Binnen 4 jaar zal er zeker het no dige gedaan kunnen worden aan de verkeersoverlast. Er kunnen al op korte termijn verkeersremmende maatregelen genomen kunnen wor den, zoals verkeersdrempels, aan passen wegbewijzering in omliggen de gemeenten. Het nu geplande on derzoek zal uitsluitsel moeten geven of er daarna andere mogelijkheden nodig zijn. De tangenten hebben niet onze voorkeur, omdat ze een grote aanslag plegen op het milieu en om dat er al één ligt: de Al. 5.Wij hebben nog geen nieuw ter rein op het oog. Wel zullen wij ons daarover in de komende periode beraden. Gezien het tempo, waarin de huidige plannen worden volge bouwd, is er voor ons nog geen haast geboden. Bovendien heeft lange voorbereiding hoge grondprijzen van bouwterreinen tot gevolg. Wij kennen in Holten niet zozeer een kwantitatieve woningnood maar meer een kwalitatieve (goedkope huur- en koopwoningen). 6. Gericht ouderenbeleid is noodza kelijk, vanuit de bestaande achter standsituatie en gezien het feit, dat ouderen procentueel een steeds gro tere groep in onze gemeenschap gaan vormen. Wij willen aan het ouderenbeleid inhoud geven door het opstarten van gecoördineerd ou derenbeleid, ondersteunen van acti viteiten, die de emancipatie van ou deren tot doel hebben, instellen van een seniorenraad ex art. 61, die het college adviseert betreffende oude- renzaken, huisvestingsbeleid (zo lang mogelijk zelfstandig bijven wo nen) en door woningen voor bejaar den te plannen in de buurt van voor zieningen. AC-restaurant Holten krijgt in de heer Erik Burgers (26) een nieuwe manager. Hij volgt Wim Muller op, die zoals wij reeds eerder meldden AC Holten gaat verlaten voor een nieuwe functie van rayonleider ho reca bij Vroom en Dreesman. De nieuwe manager, die inmiddels al is begonnen, staat onmiddellijk al voor een flinke klus: de modernise ring van het restaurant. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling om al in maart te beginnen met de renovatie, maar door de vorst is dit verschoven tot na de drukke Paas- en Pinkster dagen. Niet alleen inwendig wordt het res- tarant aangepast aan de eisen van de tijd, ook het buitenaanzicht zal wor den veranderd. Zo komt er een serre van 15 bij 9 meter, die de sfeer krijgt van een binnenterras. De serre krijgt een glazen dak. Ook zal de entree worden verplaatst en verruimd. Zoals wij eerder reeds schreven, gaat AC Holten net als de andere wegrestaurants van AC, over van de grote zelfbedieningscounter naar kleinere vrijstaande buffetten waar de gerechten en dranken afzonder lijk worden gepresenteerd. Door de spreiding van de buffetten hoopt men dat de filevorming in de spitsu ren tot het verleden gaan behoren. Ook zal men zich meer gaan richten op de regionale markt. In totaal is met de renovatie een bedrag van ruim een half miljoen ge moeid. De verbouwing zal maxi maal vier weken in beslag nemen en zal ten dele 's nachts plaats vinden. Deze week wordt er een pro- jectweek gehouden op de Prot. Chr. Basisschool „Het Kom pas". Via de dichteres Elrie Nieuwenhuis kwam de school in contact met de Stichting Twente die een schooltje op Sri Lanka geadopteerd heeft. De stichting voorziet het school tje, dat dove kindereo nog enigszins bestaans mogelijk heid geeft, aan geld en eventue le materialen, die op Sri Lanka niet voorhanden zijn. De kinde ren van Het Kompas doen deze week allerlei karweitjes tegen een geringe vergoeding en stel len het geld beschikbaar voor deze gehandicapte medemen sen. Ook krijgen zij de hele week lessen over dat land. Donderdagavond (vanavond) zal er in Het Kompas een avond worden belegd voor ouders en belangstellenden. Op deze avond, die om half acht begint kan men tevens dia's zien over het land en het project. Ook is er een videofilm over Sri Lanka. Ook kan men op die avond het doel steunen, door artikelen te kopen, die daar door de mensen zelf gemaakt zijn. Dit betreft vooral geschilderde dieren van hout, gebatikte stof, etc.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5