Waarden en gewoonten.» Holtens Nieuwsblad, Hoitense middenstand tegen rondweg om dorp Openluchtspel krijgt nu toch een vervolg Deze week Simavi- collecte Voorjaars kledingbeurs Verkiezing Snelheidsbeperking en weren vrachtverkeer bepleit UMmqtm fraaie BON Holtens Nieuwsblad Donderdag 13 maart 1986 - 39e jaargang - nr. 11 Abonnementsprijs f 35.25. Losse nummers 80 cent. Gedrukte oplage 3075 Niet wekelijks, zeg maar bijna nooit, vernemen wij iets uit de kleinere buurtschappen rond Holten zoals Nederdorp, Holterbroek of Vonder schot. Alles gaat daar zo z'n gewone gangetje onder het motto: geen nieuws, goed nieuws. Nijvere, hardwerkende mensen die de publici teit niet zoeken. Maar zoals voor alles wel een uitzondering op de regel bestaat, werd het Holtens Nieuwsblad benaderd door de buurtvereni ging Vonderschot en omtreken, bestaande uit 44 gezinnen in het ge bied, gelegen tussen de Oude Deventerweg, Deventerweg en Broek- weg. Jaarlijks houden zij een buurtfeest dat tot doel heeft de onderlinge band te verstevigen. De buurtvereniging kent geen statuten en be stuur maar vormt elk jaar uit haar midden weer een groep, die de organisatie van het buurtfeest voor haar rekening neemt. Oud en jong zijn daarbij gelijk vertegenwoordigd. Dit jaar hebben de organisatoren eens iets anders bedacht dan de traditionele spelletjes en het dansje na of een puzzeltocht. Vorige week werden zij verrast door een persoon lijk door twee Brulft-neugers overhandigde uitnodiging voor een echte Boer'nbrulfte van Been'd va Moat Willms en Dineke va Bekk'nk. „Hierbie neudig wie oele uut op oonze boer'n brulfte op zoaterdag 'n 19 april van dit joar. Iele wört vewacht um 8 uur in te Bonte Peerd, ge- kleef in oalewetse Kleare", stond er op de uitnodiging te lezen. Na af loop van het rondbrengen, dat zo als dat hoort, gepaard ging met het nuttigen van de nodige glaasjes geestrijk vocht, poseerden de organi satoren, gekleed in traditionele kledij voor onze fotograaf. Voor wie, onbekend met streek en gewoonten, zich verbaasd over de witte strikken op de mutsen van De Buul, Berend Keroms, Wim Slijk huis, Johan van 'n Dekke en Herman van Bekk'nk, om de mannen maar eens met de „huisnaam" aan te spreken: ook dat behoort tot een van de gewoontenn uit vroeger tijden als teken van vréugde. Toch aardig, dat er in Holten nog zoveel mensen zijn die de oude waarden en ge woonten in ere willen houden. Voordat nu heel Holten zich 19 april spoedt naar het Bonte Paard: de uitnodiging was alleen bestemd voor de mensen uit de buurtschap Vonderschot en omgeving. In de week van maandag 17 tot en met zaterdag 22 maart wordt in Holten de jaarlijkse collecte ge houden voor Simavi, de Vereni ging voor directe steun aan medi sche projecten in ontwikkelings landen. Uit het onderzoek van de Consu mentenbond blijkt dat Simavi een vereniging is die het in haar gestel de vertrouwen waar maakt. De col lecte 1985 heeft opgebracht f 1.306.538,-. De door Simavi toegekende steun aan de medische projecten in ontwikkelingslanden bedroeg in dat jaar f 3.500.000,- en werd derhal ve geheel aan de hulpverlening be steed. Door middel van andere ak- tiviteiten en vooral ook door dona ties heeft Simavi kans gezien het resterende deel van het benodigde bedrag voor de uitvoering van maar liefst 130 kleinschalige pro jecten bijeen te brengen. Voor 1986 is een bedrag van f 500.000,- uitgetrokken om als eer ste organisatie een aanzet te kun nen geven tot introductie van spe ciaal voor de ontwikkelingslanden door de Wereldgezondheidsorgani satie ontworpen apparatuur voor röntgenonderzoek. Er zullen zes X- ray apparaten worden aange schaft, waarvan vijf bestemd zijn voor middelgrote ziekenhuizen op het platteland in ontwikkelings landen. Een zesde apparaat zal worden ingezet in Nederland om artsen en verpleegkundigen, die in de nabije toekomst in ontwikke lingslanden gaan werken ook met deze apparatuur vertrouwd te maken. Op woensdag 9 april wordt er weer een tweedehands kledingbeurs voor kinder- cn tienerkleding gehouden. Dit keer is de voorjaars- en zomer kleding aan bod. De kleding kan worden ingeleverd op dinsdag 8 april. Nadere berichten volgen in het Holtens Nieuwsblad. Op woensdag 19 maart gaan we naar de stembus om de leden voor de nieuwe gemeenteraad te kiezen. In Holten worden geen spectaculaire veranderingen ver wacht, al kan een tiental stem men meer of minder toch nog aardige verschuivingen met zich meebrengen. Voor dat u in het hokje uw stem uit gaat brengen zet het Holtens Nieuwsblad alle vier partijen nog eens op een rij tje in een naar eigen model uitge voerd vergelijkend warenonder zoek. Uitgeversmaatschappij Van derLoeffBV in samenwerking met de stichting Jtoltens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5 tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar Weleweg 104 Boekelo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 J. Rozendom Schoutenstraat 33a tel. 05483-6 36 25 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 612 24 jot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Holtens Nieuwsblad Parker-iotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede I Naam: J Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het I Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: I Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 Het bestuur van de Hoitense Handelsvereniging zal op zo kort mogelijke termijn een brief zenden aan het gemeen tebestuur van Holten, waarin de wensen en verlangens van de Hoitense middenstand ver woord met betrekking tot de verkeerproblematiek in de Dorpsstraat/Oranjestraat. Dit werd maandagavond inet al gemene stemmen besloten tij dens de algemene ledenver gadering van de HHV die ge houden werd in De Biester. Ook zal het bestuur van de HHV om de tafel gaan zitten met de vier politieke partijen om een voor de middenstand gunstige oplossing te beplei ten. Uit de reacties van de ongeveer dertig Hoitense ondernemers bleek, dat vrijwel geen van allen voorstan der is van een rondweg om Holten. Veel meer ziet men goede kansen voor het weren van het vrachtver keer uit het centrum van Holten en het instellen van verkeersvertragen- de maatregelen, zoals versmalling van de entree van het dorp en het instellen van snelheidsbeperking tot dertig kilometer in plaats van de huidige vijftig kilometer per uur. De kans dat deze wensen ook geho noreerd worden, moeten vooralsnog klein geacht worden. Naar de me ning van adjudant Oberink is een snelheidsbeperking tot 30 km. per uur slechts mogelijk in een straat die als zodanig is ingericht. „Geen enke le overheidsinstantie krijgt je zo gek zo'n maatregel toe te staan, zeker niet op een doorgaande weg. Dan zal eerst het doorgaande verkeer ge weerd moeten worden en daarvoor een alternatief geboden moeten worden". Tevens zal moeten worden afge wacht wat het onderzoek, dat door bureau Terp zal worden ingesteld voor suggesties en voorstellen ople vert met betrekking tot het verkeer in de dorpskern. Het onderzoek zal nog enige tijd op zich laten wachten, daar allereerst het resultaat moet worden afgewacht van het protest dat de HHV heeft ingeidend bij het ministerie van Economische zaken tegen de korting van 6000 gulden op het subisidebedrag dat is aange- vraag. Het ministerie ziet de bijdra ge van de VW als subsidie en niet als bijdrage van de leden. Janboel Naast de voorbereidingen voor de grote middenstandsbeurs, die op woensdag 16, donderdag 17 en vrij dag 18 april wordt gehouden op Kalfstermansweide, hielden de le den van HHV zich ook bezig met de winkelsluiting in Holten, die weinig uniformiteit kent. Met name de slui ting op zaterdagmiddag om vier uur van de drie grote supermarkten en een aantal medestanders, is ver keerd gevallen bij o.a. de modeza ken en aanverwante winkels die op zaterdag tot vijf uur open zijn. Men vreest de concurrentie van Rijs- sen en Nijverdal waar de winkels w'el tot vijf uur geopend zijn. Ande ren beklaagden zich weer over de sluiting van de modezaken op maan dag en weer anderen wilden op za terdag alle winkels tussen de middag geopend zien, terwijl ook de ope ning op de koopavond ter discussie stond. „Het is hier in Holten met de winkelsluiting 'e'en grote janboel", riep vertwijfeld een van de aanwezi gen uit. Vooralsnog kon er geen overeen stemming worden bereikt over een uniforme winkelsuiting in Holten. Door het bestuur zal nu een voorstel bestudeerd worden middels een equete inzicht te krijgen in de win- kelsluitingswensen. Hoolter dagen Op voorstel van de aanwezigen zal ook onderzocht worden of de Hool ter dagen die ook dit jaar in de zomervakantie op vier achtereen volgende dinsdagavonden worden gehouden, niet beter op de donder dagavond (koopavond) gehouden kunnen worden. Een extra openstel ling op dinsdagavond is niet moge lijk doordat door de beurs en de komende openstellingen tijdens de ffestdagen rond Kerstmis alle be schikbare extra openstellingsuren al zijn opgesoupeerd. Tijdens algemene ledenvergadering werd afscheid genomen van het be stuurslid Joos Wissink, terwijl Kees van Bruggen herkozen werd. De Handelsvereniging heeft het afgelo pen jaar zeven leden verloren, de iqeesten door bedrijfssluiting en twee nieuwe leden kunnen begroe ten. Naar de mening van de Hoitense middenstand moet over een aantal jaren dit soort situaties in de Dorps straat tot het verleden gaan beho ren. Een spelmoment uit het toneelstuk Een schat van een buste. Na een pauze van een jaar, zal er deze zomer toch weer een Openluchtspel worden gehouden. Vorig jaar zag het er naar uit dat het Open luchtspel voorgoed tot het verleden zou behoren, toen uiteindelijk bleek dat door verschillende omstandighe den - o.a. door ziekte - de bei de toneelverenigingen niet voldoende spelers op de been konden brengen om tenmin ste drie avonden in de vakan tieweken beschikbaar te zijn. Dat was voor de overige deel nemers aan het Openluchts pel, de Hoitense Muziekvere niging en de supportersvere niging van HMV aanleiding om zich terug te trekken. Achteraf gezien bleek geen van de verenigingen erg gelukkig met het niet doorgaan van het Openluchts pel, dat niet alleen een grote trek pleister vormt voor dc toeristen in Holten, maar ook veel publiek uit ei gen dorp trekt. Door de besturen van alle betrokken verenigingen is deze winter dan ook druk overleg met uiteindelijk resultaat dat dit jaar weer drie maal een Open luchtspel wordt gehouden. Tevens heeft men met elkaar de principe afspraak gemaakt ook in de komen de jaren een Openluchtspel te bren gen. Om problemen met de rolbezetting zoals vorig jaar te voorkomen, zul len nu de toneelverenigingen ieder afzonderlijk om het jaar een toneel stuk verzorgen. Dit jaar is dat O.C.H. die de boerenklucht „Be loofd is beloofd" zal opvoeren. Met deze klucht, waarin Jan Oosterkamp schitterde in zijn rol als postbode, heeft O.C.H. twee jaar geleden veel succes gehad in Holten en in de regio. Voor het toneelstuk zal het ver trouwde Oostenrijkse decor niet meer gebruikt kunnen worden. Door de mensen van de supporters vereniging van HMV (en de firma Voordes) zal een geheel nieuw decor ontworpen en uitgevoerd worden, dat aansluit bij het stuk, dat zich af speelt op een Twents/Saksische boerderij. Daar door de bouw van het gemeen tehuis het Smidsbelt niet meer bruik baar is voor dergelijke Openluchts pelen, wordt weer uitgeweken naar het terrein achter Beltman en Schup- pert aan de Dorpsstraat. Als speelda- ta zijn vastgesteld: woensdag 16 juli, woensdag 30 juli, woensdag 6 augus tus en als reservedatum woensdag 13 augustus. De organisatie van het geheel is weer in handen van de supportersvereniging van HMV, die ook de stoelenverhuur voor haar rekening neemt en de verzorging van de inwendige mens. Muzikaal wordt het geheel omlijst door de muziekvereniging. Dorpskonigin Door de bouw van het gemeentehuis zal ook de verkiezing van de Dorps konigin op dinsdag 22 juli, dit jaar plaatsvinden op het terrein achter Beltman. De aanwezigheid van het Twents/Saksische decor was een goede gelegenheid voor de Dorps feestcommissie om de verkiezing van de Dorpskoningin in een nieuwe vorm te gieten en er een gezellig Twents/Saksich feest te maken, waarbij de verkiezing in aangepaste stijl zal plaats vinden op het grote to neel. De Dorpsfeestcommissie huurt voor die gelegenheid het decor van de supportersvereniging. De Boerenka- pel van HMV zal voor de muzikale omlijsting zal zorgen. De uiteindelij ke finesses van het Dorpsfeest, zoals de plaats van de kermis etc. worden in een later stadium bekend ge maakt.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 1