Monopoly ook in Twente een fenomeen Weerpraatje Geen gemeentegeld voor emancipatie Simavi op de bres voor Ghana HOLTENS NIEUWSBLAD U> DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 11 Nog enkele weken en het traditionele feest wordt wederom in vele Nederlandse huiskamers gevierd. Hoewel de verlanglijstjes in de loop der jaren de nodige veranderingen hebben ondergaan en het speelgoed eigenlijk ieder jaar „mechanischer" lijkt te worden, is er één spel dat nooit „weg" is geweest: monopoly. Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat Charles B. Darrow zijn geesteskind door de Amerikaanse fabrikant Parker Brothers op de markt gebracht zag. Tussen 1935 en 1985 werden er meer dan 80 miljoen dozen met het spel - in twintig verschillende versies - verkocht. Henk Dilling over een bestseller. Portret van een fenomeen. (Door Henk Dilling) HENGELO - Een herinnering aan een, voor een jongen die toen elf, twaalf jaar was zeer bijzonder moment. Nadat sedert vele jaren soms meerdere dagen per week het spel in de huiskamer gespeeld was en hij niet zelden de Kalverstraat. en de Leidschestraat in zijn bezit had gehad, stond hij op een regenachtige septemberdag, vele vele jaren geleden, in de straat waar het bijna iedereen die het spel speelde om te doen was: de Kalverstraat... Als je zowel de Kalver- als de Leidschestraat in je bezit had, dan mocht je „hotels" gaan plaatsen. Kwam vervolgens een medespeler op één van die straten mét hotels, dan betekende dat dat de betreffende speler veel geld kwijt was. Monopoly. Meer dan 80 miljoen dozen met het spel zijn er in de loop der tijden verkocht. Er bestaan thans twintig versies van het spel. Een halve eeuw geleden werd het voor het eerst op de markt gebracht. De geestelijke vader is Charles B. Darrow, een Amerikaan. Parker Brothers, een in spellen gespecialiseerde fabrikant, toonde aanvankelijk weinig interesse voor het idee van Darrow, maar die terughoudendheid maakte reeds spoedig plaats voor enthousiasme Vele spellen die de fabrikant in de jaren vóór 1935 op de markt bracht werden nl. gekenmerkt door een eenvoud, die hedentendage zelfs de meest simpele spelletjes verheft tot hersenkrakers. De fabrikant toonde in het begin weinig interesse, want men vond monopoly te ingewikkeld. „Een spel waarbij je eerst enkele bladzijden moet lezen, om te kunnen begrijpen hoe je het nu precies moet spelen, dat kan nooit een bestseller worden", stelde men. In de jaren dat ook de Verenigde Staten te kampen hadden met een crisis werd monopoly in meer dan 25.000 huiskamers gespeeld. En dat ondanks de ook toen niet lage prijs. In de vijftig jaar dat monopoly momenteel overal ter wereld verkrijgbaar is, is het spel een gigantische bestseller geworden. Er is geen spel dat het qua populariteit haalt bij de vondst van Charles B. Darrow, hoewel het spel „risk" de laatste jaren sterk in opmars is. Waarom is monopoly zo populair? Wie daar een zinnig antwoord op wil geven dient allereerst vast te stellen wat monopoly nu precies is. Het woord monopoly betekent vol gens Van Dale: „recht dat men met uitsluiting van anderen bezit tot het verhandelen of het verrichten van iets". Het woord wordt ook ge bruikt in de uitdrukking: „het is toch geen monopolie?" In die uit drukking heeft monopolie de bete kenis „bedriegerij", wat neer komt op: „Je probeert toch niet me beet te nemen?" Maar er is ook een eco nomische betekenis van monopo lie. Dan namelijk heet het een marktvorm waarbij maar één aan bieder optreedt. De vrager is dan afhankelijk van de aanbieder. De prijs kan, eigenlijk al naar gelang het humeur van de aanbieder, wor den vastgesteld. Het heeft er dan de schijn van dat de winst extra hoog zal zijn, maar de geschiedenis leert dat dit lang niet altijd zo hoeft te zijn. Bij een hoge prijs is de vraag dikwijls niet groot. De hoge winst wordt dus enigszins opgeheven door het relatief kleine aantal vra gers. Door de prijs te verlagen zal het aantal vragers toenemen en een interessante rekensom kan vervol gens leren of een groter aantal vra gers uiteindelijk meer winst ople vert dan een hoge prijs en minder vragers. Onderhandelen Eén van de kenmerken van het spel monopoly is dat men op zeker moment kan gaan onderhandelen. De inzet is dan bijvoorbeeld de straat die speler A in zijn bezit heeft en die speler B goed kan gebruiken, omdat hij daarmee drie straten in dezelfde stad bezit en huizen kan gaan plaatsen. En die leveren hem meer geld op, wanneer een mede speler met zijn pion daar verzeild raakt, dan dat hij geen huizen zou hebben geplaatst of kunnen plaat sen. Ook in het spel betekent het kopen van huizen investeren. Ook al bezit men drie straten in een be paalde stad, dan nog dient men te beschikken over de nodige contan ten voor de aanschaf van huizen en in een later stadium van het spel hotels. Iedere speler start met het zelfde bedrag, maar al na één ronde heeft niemand meer hetzelfde be drag. Als er vier mensen aan het spel deelnemen, dan is speler 1 mo gelijk na één ronde 20.000 gulden rijker, omdat hij zonder „kleer scheuren" de start passeert. Speler 2 moet op ongelukkige mo ment een kanskaart trekken en blijkt jarig te zijn. Dat betekent dat hij van iedere speler 500 gulden ont vangt. Speler 3 dient een kaart uit het algemeen fonds te trekken en moet 1500 gulden schoolgeld beta len. En speler 4 - door een voor hem ongelukige worp - kan onmiddel lijk belasting gaan betalen. De mo gelijkheden zijn niet te tellen. Na de eerste ronde mag er worden ge kocht. Met het oog op de verderop in het spel te kopen huizen en ho tels is het van grote importantie straten van dezelfde kleur, ofte wel: in één bepaalde stad te kopen. Han dig is het ook om de medespelers dwars te gaan zitten, door een straat te kopen waar een andere speler grote belangstelling voor heeft, omdat hij juist die straat no dig heeft om later huizen te kunnen plaatsen. Het spel monopoly komt voorzichtig op gang. Vervolgens wil iedere speler een „stad" complete ren, door de benodigde straten in zijn bezit te hebben. Ondertussen zijn er verschillende factoren die het geluk of het ongeluk vertegen woordigen. De kaarten in de rubrie ken „kans" en „algemeen fonds" kunnen iemand rijker maken maar ook armer. Geluk en pech wisselen elkaar niet zelden zeer snel af, wat dat betreft is de vergelijking met PLEIN l. POTEN HEERESTRAAT I 2*0. SPUI 1260.- A-KERKHOF f 220.- - OU i 30HX33X-V Naioa 1 „q-xm" •on i OHIQimUVM nc ms S N V X STA'iCN KANS I R I N K STEENSTRAAT t 100. VEIPERPLEIN t 120. 09 ivviisaaoa OOL t IHNMV lVVaiSN331S OEI f NI31d33dl3A ar, NOliy.S BEZOEK X N I a het dagelijkse leven op zijn plaats. Er zitten in monopoly dus factoren die men absoluut niet in de hand heeft, al zal iemand die een aardig vermogen heeft weten op te bou wen bepaalde „klappen" beter we ten op te vangen dan iemand die al moeite genoeg moet doen om zijn „roncijes" te draaien. En ook dat is een realistisch gegeven. Arm Toch bestaan er in monopoly mo gelijkheden waardoor iemand van het ene op het andere moment van schatrijk tot arm kan geraken. Vanzelfsprekend geldt het omge keerde ook, zo zijn de regels van het spel, althans: die mogelijkheid bie den de regels van Charles B. Dar row. Het aardige is dat de aandacht van de spelers in het begin, zeg maar de eerste rondes, in hoofd zaak is gevestigd op de straten en het kopen ervan en met het vorde ren van het spel meer en meer zich concentreert op de rubrieken „kans" en „algemeen fonds". Dat geldt met name voor de spelers die om wat voor reden dan ook (pech, verkeerde wijze van investeren, etc.) niet tot de financieel draag- krachtigen behoren. In dat stadium van het spel wordt het karakter van veel spelers zichtbaar. Wie veel geld bezit en vrijwel elke ronde rijker wordt, kan de meest krankzinnige overeen komsten met „armere" medespe lers sluiten. Kwijtschelding van een schuld, opgelopen door met de pion op een straat waar een hotel gevestigd is te geraken, kan dan neerkomen op de overdracht van de enige serie van straten die men bezit... Wie geld, en dat is macht in het spel, heeft wenst hetgeen hij heeft te verdubbelen, liefst te verdrie voudigen. Zelfs de meest kalme en minst op geld beluste persoonlijk heid ondergaat een verandering, die nog het meest doet denken aan de metamorfose die sfeervol werd geschilderd in „Dr. Jekyll and mr. Hyde". Wie niet dagelijks met zeer veel geld om gaat, kan zich voor een moment miljonair wanen... Wie da gelijks met zeer veel geld om gaat, mag zich voor een moment een arme sloeber wanen... Monopoly geeft mensen rollen die men niet verwacht. Iedereen start met het zelfde bedrag, vervolgens spreken de dobbelstenen en dan is het spel begonnen. Tussen begin en einde, tussen geboorte en sterven... Niet geheel ten onrechte heeft men het spel ooit met het Leven vergeleken. Toch is er een wezenlijk verschil. Wie ter wereld komt als zoon van een rijke fabrikant heeft een andere uitgangspositie als degene wiens wieg in een arbeiderswoning staat. Het aardige van monopoly is dan ook dat in het spel geen onder scheid - althans bij de start, die men symbolisch geboorte zou kun nen noemen - tussen mensen be staat. „Als iedereen nu met precies hetzelfde zou beginnen, hoe zouden de verschillende mensen zich dan ontwikkelen", dacht Charles B. Darrow, thans meer dan vijftig jaar geleden. Arm en rijk liggen in el- kaars verlengde in de visie van Dar row. Een kwestie van gezond ver stand, heel veel geluk en al het ove rige is lariekoek. „Rijkdom is als zeewater: hoe meer men ervan drinkt, hoe dorstiger men wordt", zei Arthur Schopenhauer in 1819 al in „Die Welt als Wille und Vorstel- lung". En de in 1860 in Frankfort overleden Duitse filosoof had ge lijk, want wie in het spel monopoly de smaak van het Grote Geld te pakken heeft kan niet meer ophou den. Monopoly als spiegel, niet al leen van de mens, maar meer nog van de ziel. De dichter Jan Greshoff heeft eens opgemerkt: „Rijkdom geeft geen verstand, maar vervangt het op bevredigende wijze". En daar mee zou de laatste fase in het spel monopoly getypeerd kunnen wor den. De speler die rijk is speelt het spel mee, maar werkelijk denken behoeft hij niet meer. Daarvoor be zit hij gewoon genoeg. Misschien zou hij nog een paar grote slagen kunnen maken, maar vanwaar al die inspanning, dat hij winnaar is en meervoudig miljonair staat reeds enige tijd buiten ldjf... Hij is fi nancieel gezien bij machte en zelfs in staat mensen in dienst te nemen die voor hem gaan denken. Zelf zou hij zich kunnen gaan bezighouden met het kweken van rozen, proeven van wijn en het aflopen van dure party's. Monopoly als middeL Wie wint en zijn fantasie de vrije loop laat bereikt zaken die gewoonlijk onbereikbaar zijn. Het spel kan de fantasie ongewoon prikkelen. Eigenlijk heeft de schrijver Mar- nix Gijsen, die zich met zijn mees terwerk De kroeg van Groot Ver driet onsterfelijk wist te maken, de best bij het spel monopoly passen de opmerking geplaatst. Rijke mensen zijn maar arme mensen die geld hebben, merkte hij op. Wie zich realiseert dat het spel begint met een vermogen dat voor elke deelnemer gelijk is, kan niet anders dan de schrijver Gijsen gelijk ge ven. Maar voor wie de partij mono poly uiteindelijk resulteert in een respectabel imperium, vanzelfspre kend met het daar bij behorende kapitaal, zullen de woorden van een welgestelde en zeer op traditie ingestelde Engelsman een troost rijk effect hebben. „Er is maar één ding erger dan vermogensbelasting te moeten betalen en dat is géén vermogensbelasting te moeten be talen..." Ondernemer Het Leven en Het Spel. Veel over eenkomsten (geluk, ongeluk, ver maak om andermans leed, de gok, doorzettingsvermogen) en een en kel verschil: het begin, de start. Als ieder mens met hetzelfde bedrag dient te werken, krijgt de samenle ving een ander gezicht. Hoewel dat nooit de gedachte van Charles B. Darrow is geweest, zijn spel propageert namelijk - zij het enigszins bedekt - het onderne merschap, waarbij de sterkste uit eindelijk wint. Ik denk dat ik ondertussen, dat wil zeggen de tijd tussen mijn eer ste kennismaking met monopoly en thans, alle straten die in de Ne derlandse versie voorkomen heb bezocht. Monopoly blijft boeien. Een aar dig gegeven overigens is het aantal huizen dat Parker Brothers in de loop der jaren heeft vervaardigd. Meer dan drie miljard en daardoor mag de Amerikaanse firma zich al enkele jaren de recordhouder op het gebied van de „huizenbouw" noemen... Monopoly: de strijd tussen men sen die als eikaars gelijken begin nen en gedurende het spel eikaars vijanden worden. Hoe bezit men sen kan veranderen. Schrijver de zes is een hartstochtelijk monopo- ly-speler, maar te lang en te zeer verkeren in de veronderstelling dat het papiergeld ook werkelijke waarde vertegenwoordigt is bijzon der naief. Zoals gezegd, een boei end spel, al blijft het een spel waar van de kern is, dat uiteindelijk het recht van de sterkste geldt... Henk Dilling KNIPT1P Een voorzetlens is een "bril" voor uw camera, zodat-ie kleine voor werpen ook van dicht bij scherp kan zien. De commissie sociaal Cultureel werk zal het college van b en w advi seren geen extra geld beschikbaar te stellen voor emancipatie activiteiten anders dan de rijksbedrageregeling die voor het komende jaar f 4.342. Door de verschillende clubs en verenigingen is een veertiental ac tiviteiten ingediend die met elkaar het begrootte bedrag met ruim vijf tienhonderd gulden overschrijden. Vooral de activiteiten die door de Scholengemeenschap Midden IJs- sel zjjn ingediend, als extra bijdra ge in de vorming van vrouwen on dervond nogal wat kritiek, terwijl twee computercursussen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen en wel voor de afde ling Holten en Dijkerhoek, kregen geen schoonheidsprijs. Urenlange discussies over inhoud en doel van emancipatie leverde geen soulaas, ook omdat de emancipatienota nog steeds niet is verschenen, zo dat geen handvaten voorhanden waren om de aanvragen op juist heid te controleren. Uiteindelijk werd afgesproken dat alle aanvra gen zullen worden doorgezonden naar Zwolle; de indieners krijgen bericht dat wellicht de volledige aanvraag niet gehonoreerd kan worden. De Scholengemeenschap mag op advies van de commissie gratis ge bruik maken van de podiumele menten tijdens de themaweek die gehouden wordt tussen 16 en 20 de cember aanstaande. Een aanvraag voor een video-set voor de Stich ting Sociaal en cultureel werk werd afgewezen. De jongeren van de Schure mogen rekenen op een gel delijke bijdrage van f 1.500.- voor de jongerenmanifestatie op 20, 21 en 22 december aanstaande in de Schure. De achter ons liggende novem- bermaand heeft zich langer dan de hele tweede helft winters opge steld. Er werden 15 tot 18 vorstda- gen genoteerd en ook opvallend veel sneeuwdagen. Plaatselijk was het de koudste november sinds 1921, al gaf november 1965 en 1973 een paar zeer koude nachten met strenge vorst. Zover kwam het nu niet. Op het moment dat wij december zondag op de kalender zagen, sloeg het veel zachtere herstweer toe. Vorst en sneeuw waren snel ver dwenen. Er waren al opmerkingen van „dat was een mooi kort winter tje", maar dat kon wel eens te opti mistisch zijn. Betekent veel vorst en sneeuw een voorproefje van een koude winter? Heel wat koude- grond weeramateurs hoor je daar soms zo uit de losse hand een prog nose op geven. Maar dat kan niet. Om een objectief antwoord te ge ven, kijken wij naar de koudste en meest winterse novembermaanden van deze eeuw. Dat waren die van 1902, 1919, 1921, 1922, 1941, 1962, 1965 en 1973 althans met vorst van enige betekenis. Daarop volgde in 1921 een koude winter, in 1941 een strenge winter en in 1962 ook een strenge winter. Maar na de winter se november van 1902 geen bijzon derheid, na die van 1919 evenmin een koude winter, zo ook na novem ber 1965 en 1973. Dat is al voldoen de een bewijs dat het verloop van november geen betrouwbaarheid geeft ten aanzien van de erop vol gende winter. Wanneer wij deze of volgende maand een luchtdrukverdeling hadden gehad, zoals in de tweede novemberhelft met veel oosten winden, dan zou er druk geschaatst zijn en zou zelfs, met enige nachten strenge vorst, de elfstedenkoorts al weer hebben toegeslagen. Nu, be gin december, is het maar afwach ten. Een (vrij vertaald) Ghanees ge zegde luidt: „beetje bij beetje drinkt de kip water; het gaat met kleine slokjes, maar als zij maar een beetje geduld heeft, krijgt zij toch genoeg te drinken". Zoals bij zoveel spreekwoorden: er schuilt een grote kem van waar heid in, en dat geldt niet in de laat ste plaats voor de gezondheidszorg in Ghana. Het district ziekenhuis in Duayaw is een sprekend voor beeld. Stap voor stap wordt de ge zondheidszorg bereikbaar ge maakt voor de mensen, die vaak zeer geïsoleerd en kilometers ver van het ziekenhuis wonen. De mo biele kliniek gaat op gezette tijden naar de dorpen waarbij supervisie, motivatie en bevoorrading van de gezondheidswerkers voor opstaan. De patiënten, die niet in de dor pen behandeld kunnen worden ver wezen naar het districtziekenhuis in Duayaw. Dat een dergelijk zie kenhuis een eenvoudig, doch goed functionerend laboratorium dient te hebben, behoeft geen toelichting en dat een betrouwbare watervoor ziening minstens zo belangrijk is als de verstrekking van medicij nen, zal ook duidelijk zijn. SIMAVI steunt jaarlijks rond 130 van derge lijke kleinschalige projecten waar mee in totaal zo'r» 3 miljoen gulden is gemoeid. Voor steun aan het werk van SIMAVI zal ook in Holten een collecte worden gehouden.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 11