De Diessenplas had een turbulent jaar f Verbouwing Paalhuus nu veilig gesteld Sallandshoeve pakt deel vakantiemarkt Weerpraatje Opknapbeurt voor molen Dijkerhoek Resultaten Blauw Wit HOLTENS NIEUWSBLAD JAARVERSLAG BEJAARDENCENTRUM 1984 Zr. Starink vertelde over het Kruiswerk r Vrijwilligers info-doe-dag Afwijzing voorlichting schooljeugd Vogelshow Eindelijk weer sterk hogedrukgebied NU MET OVERDEKT ZWEMBAD, SAUNA EN KEGELBANEN DONDERDAG 31 OKTOBER 1985 15 De stijging van de gemiddelde leef tijd van de bewoners en de opgelegde bezuinigingsmaatregelen door de overheid wordt een grote wissel ge trokken op de medewerkers van het verzorgingstehuis de Diessenplas. De tijd van de verzorgsters wordt zo op geslokt door routine-handelingen dat het gevaar dreigt dat de begeleiding van de bejaarden op de achtergrond raakt. In de komende jaren zullen dan ook naar wegen gezocht moeten wor den om het onderdeel begeleiding te versterken. Aldus het jaarverslag 1984 van het bejaardencentrum Dies senplas dat onlangs is verschenen. Het Is voor bestuur en personeel van de Diessenplas een turbulent jaar geweest. De wijzigingen van de Wet op de Bejaardenoorden veroor zaakte een omvangrijke hoeveel heid voorschriften, prijsregelingen, verordeningen en nieuwbrieven, waarbij de bezuiniging van over heidswege voorop stond. In het voorwoord bij het jaarverslag vraagt het bestuur van de Diessen plas zich echter af op grond waar van de overheid meent dat juist in de bejaardensector zo stringent be zuinigd dient te worden, terwijl het aantal ouderen stijgt en de hulpbe hoevendheid evenzo. Ook zet men vraagtekens bij de overheidsvoor- stellen om ouderen ten koste van alles zo lang mogelijk thuis te laten wonen. „Het is een wens die ieder een zal beamen. Maar er komt soms een punt waarbij teveel hulp van anderen nodig is. Dit is het moment waarop een beslissing vaak een compromis moet zijn tussen de wens om thuis te blijven en de noodzaak om te veranderen. Als men een besluit neemt om zich te vestigen in het verzorgingstehuis en er innerlijk achter staat, voelt menigeen zich van een zware last bevrijd en vaak bloeien mensen li chamelijk en psychisch op als zij in de beschermde omgeving zijn". Door de bezuinigingen moet bin nen het verzorgingstehuis met be perkte middelen getracht worden toch het nivo van de dienstverle ning op een zo hoog mogelijk peil te houden. Er wordt van uitgegaan, dat de bewoners zelf doen wat ze nog kunnen. De medewerkers heb ben slechts een aanvullende taak. Over het algemeen zien de bewo ners het belang daarvan in. Een belangrijke verbetering in het jaar 1984 was de invoering van het componenten-keuze-menu. De bewoners kunnen nu zelf hun keuze maken uit de gerechten naar ieders persoonlijke voorkeur. Daardoor werden er geen wensdiëten meer genoteerd. De menucommissie maakte plaats voor een maande lijkse bijeenkomst per etage waar op de bewoners kunnen overleggen met de kok. Per 31 december wer den in de Diessenplas 103 bewoners verzorgd: 79 dames en 24 heren, waarvan 10 echtparen. De gemid delde bedrijfsduur bedroeg 3,4 jaar. De gemiddelde leeftijd is ook in 1984 weer gestegen: 81,8 voor de da mes en 81,7 voor de heren. De oud ste bewoner is 89 jaar, de oudste bewoonster 92 jaar. Na twee jaren van betrekkelijke rust was het aan tal mutaties groot. De druk op de wachtlijst nam hierdoor sterk af. De gemiddelde wachttijd was 10 maanden. Reorganisatie In 1985 zullen plannen tot reorga nisatie ter hand worden genomen als voortvloeisel van de veranderde opvatting over de zorgverlening, de wens om meer aandacht te geven aan de meest kwetsbare bewoners, een betere spreiding van de veranL woordelijkheden en daardoor bete re belasting en het ondanks de be perkte financiële middelen een toch op zo hoog mogelijk peil hou den van de dienstverlening. In 1984 was het aantal personeelsmutaties gering en ook het ziekteverzuim was erg laag. In samenwerking met de Werkgroep Open Bejaarden- werk werden in het kader van „ta- feltje-dek-je" in Holten en Markelo 13.197 maaltijden verstrekt. De vraag naar deze vorm van wij hulp stijgt nog steeds. Wat de hulpverle ning aan de overige dorpsbewoners betreft, wordt van de eerste hulp verlening aan de bewoners van de 24 bejaardenwoningen slechts spo radisch gebruik gemaakt. Enkelen slechts maken regelmatig gebruik van de ontspanningsmogelijkhe den van de Diessenplas. Enkele be woners durven de drempel van het verzorgingstehuis te nemen en ko men naar de bezigheidsochtend van de Welfare of nemen deel aan de gymnastiek, zingen, zwemmen De leden van de afdeling Espelo van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, hielden op maan dagavond 21 oktober hun maande lijkse bijeenkomst in het gebouw het Trefpunt. Uitgenodigd was zus ter Starink, die over haar werk bij de Stichting Kruiswerk Zuid-West Overijssel vertelde. Zuster Starink werkt sinds februari in Holten. Zij vertelde over het consultatie bureau, het werk met chronisch zie ken en bejaarden. Tevens vertelde zij over de verschillende opleidin gen en de structuur van het Kruis werk. Zo zijn er vier basiseenheden: Raalte, Holten, Bathmen, Diepen veen en Schalkhaar en Deventer. Er is één hoofdwijkverpleegkundi- ge, 10 tot 15 wijkverpleegsters en een aantal wijkzienverzorgsters. De entree van de diessenplas werd vorig jaar uitgerust met automati sche deuren, wat vooral de rolstoel- patiënten ten goede kwam. of gaan met een dagtocht mee. In 1984 werd de nieuwe entree op fees telijke wijze geopend (zie foto) en werden prijzen behaald door de handwerkgroep, won het zangkoor een verdienstelijke tweede prijs en werd chef-kok de heer T. M. Besten tweede bij de menu-cyclus wed strijd. KNIPTIP Voor filmers is er de mini cursus "Smalfilmen". Bestel 'm door f 5,- aan postzegels in een envelop te zenden aan Stichting Amateurfotogra fie, Singel 1015 AA Am sterdam. Ten bate van vrijwilligers, werk zaam voor de jeugd, organiseren NUSO-Overijssel en landelijke dienst Bres en info-doe-dag in re creatiepark „de Lindenberg" in Ommen op zaterdag 16 november aanstaande. De landelijke dienst Bewegen, Recreatie en Spel zal op deze dag haar groeiboek presente ren. Deelnemers kunnen zich oefenen in spelbegeleiding, kompas en oriëntatie, bosspelen, en body-ach- tige activiteiten. Na afloop krijgt men de gegeven instructie in boek vorm mee naar huis. Naast de ge noemde spelvormen kunnen vrij willigers zich verder bekwamen op het terrein van handvaardigheden. Een ieder die op welk terrein van het jeugdwerk werkzaam is kan zich aanmelden voor deelname. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot NUSO-Overijssel, Postbus 625, 8000 AP, Zwolle, tel. 038-22 10 60. De gemeenteraad heeft maandag afwijzend gereageerd op het voor stel van b en w om een bedrag van f0,30 per inwoner beschikbaar te stellen ter behoeve van de Tand heelkundig Gezondheidsvoorlich ting en Opvoeding. In totaal zou het neerkomen op een bedrag van f 2.603,40. Alleen de PvdA was voor, de andere frakties vonden het een overbodige zaak, nu op alle scholen het vak gezondsleer is ingevoerd. De WD-fraktie en gemeentebe lang voegden er nog aan toe dat voorlichting terrein is van de ou ders. De argumentatie van voorzit ter van Rappard, dat het hier ging om een totaal pakket aan voorlich ting, waarbij ook een voorlichting tot betere voeding was opgenomen, kon geen verandering in het stand punt brengen. RIJSSEN - De vogelvereniging „De Rijssense Vogelvrienden" hou den van 7 tot en met 9 november een vogelshow in het clubgebouw van de postduivenvereniging „Het Luchtvermaak", Marijkestraat 7. De Rijssense Vogelvrienden zijn daarmee de eerste van de plaatse lijke vogelverenigingen, die een tentoonstelling houden. Door de inzenders zullen enkele honderden vogels voor de tentoonstelling wor den ingeschreven. De tentoonstelling wordt in be sloten kring geopend. Publiek is welkom op donderdag 7 november van 20.00 tot 22.00 uur, op vrijdag 8 november van 14.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 9 november van 10.00 tot 18.00 uur. De entree bedraagt f 1.- per persoon en de katalogus kost ook net zoveel; 65-plussers hebben vrij toegang. Het publiek kan dit jaar genieten van een mooie variatie in kleur- en postuurkana ries, parkieten en tropische vogels. Voor de keuring heeft het bestuui van de Rijssense Vogelvrienden een drietal keurmeesters uitgeno digd, te weten de heren W. J. Derk- sen uit Enschede, D. J. van de Mo len uit Dalfsen en W. G. Oonk uit Lochem Indien de gemeenteraad ermee ac- coord gaat, zal volgend voorjaar de molen in Dijkerhoek een flinke op knapbeurt krijgen waarmee een be- draa is gemoeid van f 32.000. De werkzaamheden aan de molen zijn een vervolg van de restauratie werkzaamheden van twee jaar gele den. In het investeringschema van dit jaar is al rekening gehouden met de opknapbeurt. Op het programma staat onder andere een behandeling ten houtworm van het houten binnen werk, verbeterinen aan het draaiende gedeelte van de wieken en buiten schilderwerk. Tevens krijgt de molen zeilen op de wieken. Als alle werk zaamheden zijn uitgevoerd, verkeert de molen weer in perfecte staat. De molen is van mei tot en met septem ber dagelijks geopend. Vele honder den dagjesmensen, toeristen en vere nigingen hebben het afgelopen jaar een bezoek gebracht aan de molen in Dijkerhoek, die beheerd wordt door J. Oostervel, H. J. Slaghekke en B. Ha verslag. Als straks de molen weer op timaal functioneert zal er ook meer een beter gebruik gemaakt kunnen worden van de gerestaureerde diesel motor uit 1930, waarmee ook op wind stil weer gemalen kan worden. Enter Vooruit A 1 - Blauw Wit A 1 In een zeer spannende partij heeft Blauw-Wit nipt met 3-2 verloren. In het eerste kwartier een iets sterker E.V. dat na ongeveer een kwartier 1-0 opleverde. Hierna opende Blauw Wit een offensief wat 1-1 op het scorebord bracht door Jaap Kruk. Tot de rust een gelijkop- gaande strijd, maar E.V. wist nog wel 2-1 te scoren. Ook na rust waren de ploegen aan elkaar gewaagd met mogelijkheden aan beide kan ten. Door een strafschop van Jan Nijkamp kwam men weer op gelij ke hoogte. Een solo scoorde de E.V. aanvoerder 3-2 en dit werd ook de eindstand. Blauw Wit C 1 - Vesos C 1 Blauw Wit C1 (met 10 spelers) heeft hard gewerkt voor een goed resul taat tegen het nog zonder punten verlies zijnde Vesos 1. Uiteindelijk moest na een 4-0 achterstand ge noegen worden genomen meteen 3- 4 nederlaag. Een gelijkspel was bin nen bereik maar helaas werden een paar eenvoudige kansen niet be nut. In de 2e helft kwam Cl onder aanvoering van uitblinker Gerben sterk terug tot 3-4 en de Vesos-ver- dediging moest nog alle zeilen bij zetten om de volle winst vast te houden. Gekleed in knalgele T-shirts met het opschrift De Schure woonde maandagavond een groot aantal le den van de jongerensoos de raadsver gadering bij om toch vooral niets te missen van de discussie rond de sub sidieaanvraag voor verbouw van het Paalhuus voor de Schure. Op het nu aan hun aanwezigheid lag, valt niet na te gaan, maar de raad had maar weinig tijd nodig om accoord te gaan met de subsidieaanvraag ai werden er links en rechts wel wat voorwaarden gesteld aan de stichtingsvorm waarin een en ander gegoten moet worden. In totaal zal de verbouwing 130.000 gulden gaan kosten, waar van het grootste deel door het mi nisterie van WVC zal worden opge bracht. De politieke verhoudingen kennende had het bestuur van de Schure niet gewacht tot enige actie van de raad maar eigenmachtig een aanvraag tot subsidie inge diend, wat bij de verschillende raadsleden en wethouder Ruste- biel vrevel had opgewekt. Men was van mening, dat bij een betere be geleiding er meer „uit te halen" was geweest dan nu het geval was. Ge meentebelang (J. Warrink) en PvdA (W. Dalhuisen) waren echter van mening dat het eigen initiatief van de jeugd te waarderen was, om dat het beleid ten aanzien van de huisvesting van de jongerensoos niet bepaald slagvaardig is geweest de laatste jaren. De WD-fraktie, bij monde van de heer H. Spijker verklaarde dat het toekennen van de subsidie aan de Schure mogelijk consequenties kan hebben voor de bouw van het Dorpshuis. Evenals de overige frak ties wilde hij niet ingaan op de kop pelverkoop van voorzitter Van Rappard die bij het toekennen van de subsidie gelijkertijd en beginsel verklaring vroeg voor de bouw van het Dorpshuis. Alle frakties stelden als voor waarde dat de beheersvorm van de jongerensoos in een rechtspersoon wordt gegoten, bij voorkeur een stichtingsvorm. Wethouder Ruste- biel kondigde aan dat de Stichting Sociaal Cultureel werk momenteel bezig is met een interne reorganisa- tie die moet leiden tot een betere bestuursvorm, waarin ook de Schu re een plaats kan vinden. zocht. „Wij hebben gekozen voor een nauwere samenwerking met de gemeente Raalte, ondanks dat Hol ten met zijn recreatievoorzienin gen op slechts vijf kilometer af stand ligt. Wij hebben de indruk dat we met Raalte vlugger en beter zaken kunnen doen". Als straks, hopelijk nog 'voor de Kerstvakantie, fase één van het grote verbouwings- en nieuwbouwplan van het recreatiepark Sallandshoeve in Nieuw Heeten voltooid is, zal het park een vijfde ster kunnen toevoe gen aan de sterrenkwalificatie van de ANWB. Sallandshoeve is dan het tweede recreatiepark in de regio dat vijf sterren mag voeren ten teken dat de bungalows alle toetsen der kritiek kunnen doorstaan. In totaal 35 van de 89 bungalows worden momenteel onder handen genomen en aangepast aan de ei sen van de tijd. Bedrijfsleider Jan Kruiswijk licht toe dat er per bun galow 10.000 gulden wordt geïnves teerd. Zo komt er vaste vloerbedek king inplaats van linoleum, wordt een moderne keuken geïnstaleerd een nieuw servies en een koffiezet apparaat. Speciaal voor deze bun galows wordt een op maat gemaakt bankstel ontworpen terwijl door een verlaagd plafond de woonruim te wat gezelliger wordt gemaakt. Ook aan de buitenkant krijgen de bungalows een opknapbeurt in de vorm van een modern verfje in lich te kleuren. Naast de grote opknapbeurt van de bungalows bestaan er vergevor derde plannen voor de bouw van een nieuw recreatiecentrum met daarin een overdekt zwembad, sau na en solarium alsmede een winter tuin. Tevens staat de bouw van vier ondergrondse kegelbanen op het programma. Het wachten is slechts op de verschillende handtekenin gen, zodat nog voor het eind van het jaar met de uitbreiding begon nen kan worden. Voor de crocusva- kantie moet de zaak rond zijn. In een eerdere fase van het renovatie plan is reeds de boerderij met daar in het restaurant en receptie aange past een de wensen van de vakan tiegasten. „Als we straks al onze plannen gerealiseerd hebben, kunnen we het seizoen uitbreiden tot een heel jaar", aldus Kruiswijk. „Wij ver wachten, dat we hierdoor een gro ter aandeel in de vakantiemarkt kunnen pakken". Als een van de weinige parken in Nederland verhuurt Sallandshoeve niet alleen bungalows, maar levert zij desgewenst volledige hotelservi ce. Daardoor heeft Sallandshoeve een goede naam opgebouwd met name in de Duitse reiswereld, ter wijl ook de Engelsen bijzonder ent housiast zijn over dit systeem. „Wij hebben onze aandacht niet meer uitsluitend bij de binnenlandse markt. Vooral het Westduitse Ruhrgebied. blijkt een enorm afeet- gebied te zijn. Door de grote con centratie van inwoners is het ook qua publiciteit een zeer aantrekke lijk gebied". Interbungalow, waar Sallandshoeve deel van uitmaakt heeft inmiddels een aantal contrac ten op jaarbasis met Duitse toero- perators kunnen afsluiten. Vanuit Sallandshoeve maken de Duitse vakantiegasten dagtochtjes naar de Flevopolder, Amsterdam en an dere toeristenplaatsen. Recreatie Over de mogelijkheden voor de va kantiegasten dm zich in de omge ving van het recreatiepark te ver maken is de heer Kruiswijk minder enthousiast. „Binnen ons eigen park hebben we voldoende recrea tiemogelijkheden, maar daarbui ten is er vooral 's avonds bitter wei nig te doen in de omgeving. Toch willen de gasten ook wel eens een avondje naar een gezellige gelegen heid, daarvoor zijn ze tenslotte met vakantie, maar tot in de wijde om geving is geen enkel avond-enter- tainment van enig niveau te vin den". Ook de verbindingen voor het openbaar vervoer heeft zij zorg. „Vanuit Nieuw Heeten kom je vlug ger in Maastricht, dan in Hellen- doorn. Dat klinkt overdreven, maar je zit er niet ver naast. Zelfs een tochtje naar Holten of Raalte is bijna een dagreis. „In samenwer king met de gemeente Raalte wordt nu naar een oplossing ge- Vorige week noteerden wij weer een luchtdruk van rond 1040 mb, hetgeen na begin maart niet meer was voorgekomen. In de zomer maanden hadden de hogedrukge- bieden heel weinig te betekenen in ons gebied, het waren althans geen blijvertjes. In september kregen wij wat meer aanbod zodat die maand, met gemiddelkd over het hele land 45 tegen normaal 68 mm regen, naar de droge kant uitviel. In een hogedrukgebied mag je, al zijn er soms wat uitzonderingen o.a. door mistvorming, droog en zonnig weer verwachten en zie wij kregen vorige week een aantal uren zon. In een hogedrukgebiedkomt na melijk een dalende luchtbeweging voor. Die lucht verwarmt zich door de daling en dat komt doordat de luchtdichtheid toeneemt. In weer- lesjes wordt het vaak vergeleken met een fietspomp. Wanneer je daarin de lucht gaat samenpersen wordt de pomp ook warm. Wanneer deze lucht zich bij de daling in dat hogedrukgebied - naarmat het aardoppervlak wotdt genaderd - verwarmt, kan het meer water damp opnemen en dat doet als re gel de bewolking oplossen. Geen wonder dat mede daardoor hoge- drukgebieden geliefd zijn. Echter niet wanneer er niets anders ver schijnt want dan zou het op een Sa- haraklimaat uitdraaien. In deze tijd van de herfst krijg je soms, wanneer de wind te zwak blijft, dat zich 's nachts mistgebie- den vormen en daar krijgt tegen eind oktober de zon dan steeds meer moeite mee om dat op te los sen. De eerste vorst Blijven de nachten helder, dan komt het kwik geleidelijk onder het vriespunt. Eerst wat voorzichtig dicht bij de grond, met 's morgens wit bevroren gras, bij een verdere afkoeling ook op waamemings- hoogte 1.50 meter boven de grond. Wanneer dat gebeurt spreekt men van een vorstdag. In oktober 1920 kreeg De Bilt in deze maand een record aantal vorstnachten van 12. Het koudst was het eind oktober 1931 toen op de 28ste bijna acht graden vorst werd gemeten. Op 13 oktober 1975 kwam er in een deel van ons land al een laagje sneeuw te liggen en dat is wel een verschil met de 23 graden begin november, in 1925 als maximum in Limburg gemeten. Hieruit blijkt dat deze pe riode van de herfst met recht de drempel is tussen nazomer en vroe ge winter.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 15