de Holtense doos Marke Holten Vrouwen bellen vaker w Weerpraatje HMV tracteert op kringconcert Expositie AC Holten Meer zend tijd Radio Oost Rustig jaar Mintonette Bryan Ferry Russ Ballard Een zomer zonder hogedruk daardoor niet echt zomers Rick James HOLTENS NIEUWSBLAD JAARVERSLAG TELEFONISCHE HULPDIENST BEUK ERAAN, ADVERTEREN DOET VERKOPEN. DONDERDAG 3 OKTOBER 1985 - Het verenigingsleven in Hol ten heeft altijd al op een zeer hoog pijl gestaan. Er kon geen evenement te bedenken zijn, of er werd een vereniging of club bij gesticht. Zoals ook natuur lijk een volksfeestcommissie die in 1929 zeer fel en fit van start ging voor allerlei activiteiten, vooral op en nabij de Rielinks- weide, op de plaats waar nu de Bessinkpasstraat en het begin van de Keizersweg is. Daar gonsde het van de aloude gezel ligheid. Natuurlijk is er in de loop van de jaren veel veran derd, de mentaliteit, de eenheid van de bevolking. Jammer, dat - naar de mening van Jan Smale van de oudheidkamer Hoolt'n - dat men nog steeds van veel ver enigingen en clubs twee „soor ten" heeft al kan het ook anders, zoals HMV en sommige sporten al hebben lateji zien. De Volksfeestcommissie be-, gon in 1929 met ruim twintig personen. Men zette zich in voor alles wat men in Holten maar kon beleven. De eerste Volks feestcommissie bestond uit: Staande: J. H. Bolink, Dieks Kolkman, A. J. Oolbekkink, mr. Ensink, G. H. Paalman, P. A. Bos, M. Bouwhuis, Jan Romeyn, Joh. Hotterman, G. Wissink, Bets Bulsink, Johan Wolters, J. Aanstoot. Zittend: G. de Brake, A. Pachrach, D. J. Wansink, M. C. Rijsinger, W. Beijers, G. Ga- zan, J. A. Bouwhuis, S. Geeres. Allen gezien van links naar rechts. De Stichting Telefonische Hulp dienst heeft in het voorgaande jaar 5356 gesprekken gevoerd, een getal dat vrijwel gelijk is aan 1983 (5366). Het aantal gesprekken betreffende eenzaamheid is ongeveer gelijk ge bleven, het aantal bellers, dat proble men had rond rouw, dood, verliesver werking is verdubbeld. Ook het aantal bellers, dat belde in verband met echtscheidingsproblematiek is ver dubbeld. Ook hier zijn voor het me rendeel vrouwen die een beroep doen op de Telefonische Hulpdienst. Dit blijkt uit het jaarverslag 1984. Uit de veelheid van gesprekken kon worden afgeleid dat het voor mensen heel belangrijk is, een uit laatklep te hebben, ook omdat ze het verhaal zo vaak moeten vertel len om er overheen te komen en daardoor op den duur niet meer bij vrienden/familei aan kunnen klop pen. Opvallend is het groot aantal sex-bellers dat een beroep doet op de THD. In totaal 1141 gesprekken werden genoteerd, waaronder een groot aantal véél-bellers. De Telefonische Hulpdienst is 24 uur per dag bereikbaar onder het alarmnummer 05700-1 10 22. Vrij willigers zitten aan de telefoon om een gesprek te voeren met 'een me demens. De kontakten variëren sterk in duur: de problemen zijn soms groot, het kan zijn dat de bel ler er al jaren tegenaan kijkt. Voor al eenzaamheid doet menigeen Tot eind oktober vindt in AC Restaurant Holten een expositie plaats van het werk van kunstena res Diny Scholten-Velten uit Enter. Al vanaf de schoolbanken houdt Diny zich bezig met tekenen. Geïn spireerd door haar directe omge ving, wordt zij vooral geboeid door alles wat met oude huizen, boerde rijen, schuren en het landschap te maken heeft, met name in Twente. In de loop der jaren ontwikkelde haar werk zich niet alleen door er varing maar ook door zelfstudie. Het materiaal dat Diny Scholten gebruikt is in hoofdzaak conté, ter wijl ook houtskool wordt toege past. Nadat zij een speciale cursus volgde; begon zij enige jaren gele den ook met aquarelleren. In het verleden werd werk van deze kunstenares op diverse plaat sen tentoongesteld. Verschillende tekeningen en aquarellen van haar hangen o.m. in Engeland, Duits land, Frankrijk, Canada en Brazi lië. Deze expositie van het werk van Diny Scholten-Velten is tot eind oktober te zien tijdens de normale openingsuren van AC Restaurant Holten. De toegang is vrij. naar de telefoon grijpen, oo'k is de THD een uitkomst voor hen die al leen maar de behoefte hebben even te praten, soms over dingen die zij een ander nooit zo kunnen of kun nen voorleggen. De anonimiteit, de 24-uurs bereikbaarheid en de vrij williger aan de telefoon vormen de basis van de hulpverlening van de SOS Telefonische Hulpdienst. Nadat in 1983 het tien-jarig be staan was gevierd besloot een groot aantal medewerkers een streep te zetten onder zijn werkzaamheden. Nieuwe vrijwilligers werden, na een strenge selectie, aangeworven, zo dat de THD nu weer over plm. 100 vrijwilligers kan beschikken. Jeugdtelefoon De Kinder- en jeugdtelefoon De venter. die te bereiken is onder nummer 05700-1 12 23, is ervoor de jeugd van acht tqt achttien jaar. In totaal maakten '632 jongeren ge bruik van de telefonische hulp dienst, waarvan 48 procent meisjes en 52 procent jongens. De gesprekken, die met de jonge ren gevoerd werden waren vaak van korte duur. De vragen die ge steld werden waren meestal zeer di rect en deden een groot appèl op het geven van een oplossing. Over sexualiteit wordt het meest gebeld. De KJT biedt de jongere door zijn anonimiteit en lage drempel, de mogelijkheid om met vragen te ko men op allerlei gebied. Bij de KJT wordt je serieus genomen, je hoeft je niet te schamen, er is niemand die je kan zien. Radio Oost krijgt per 6 oktober meer zendtijd. Via de regionale zenders in Hengelo (89.4 FM) en Zwolle (99.4 FM) is Radio Oost dan 22 uur per week in de lucht. Dat betekent een uitbreiding met 5 uur. Er komt iedere ochtend een kwartier bij. Zowel zaterdag- als zondagmorgen duurt de uitzen ding van half elf tot één uur. Een belangrijke verandering is het korte nieuwsbulletin; ieder heel uur aansluitend op het ANP- nieuws. Per 6 oktober zijn de uit zendtijden als volgt: Van maandag t/m vrijdag: van 7.15-8.00 uur 12.00-13.00 uur 17.00-18.00 uur en korte regionale nieuwsbulletins om 9.00, 10.00,11.00,14.00,15.00 en 16.00 uur. Zaterdag: 10.30-10.40 uur: Nieuws 10.40-11.00 uur: Harm Agteres met de Pira ten Top 5 Donderdag 19 september vond in hotel Vosman de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering plaats van de volleybalvereniging Mintonette. Voor de pauze werd door de jaar verslagen van de penningmeester, secretaris en technische commissie een beeld gegeven van het afgelo pen seizoen dat voor de Holtense volleybalvereniging rustig verliep, waarin het eerste heren- en dames team net niet promoveerde en voor de vereniging in het bedrijf Borg- huis-Rottink b.v. een sponsor werd gevonden. 11.00-11.20 uur: De Jozefstroate (hoorspel geschreven door Willem Wilmink) Eén keer per 14 daen een Journalistenfo rum. I.1.20-11.35: Noe-j 't zegt (quiz over regio nale zaken) II.35-12.00 uur: Regionale muziek 12.00-12.15 uur: In- en uitgezonden 12.15-12.30 uur: Documentaire 12.30-12.45 uur: Mensen in het nieuws 12.45-13.00 uur: Agenda en muziek 17.00-18.00 uur: Sport Zondag: 10.30-11.30 uur: Een bakje troost met Radio Oost 11.30-12.30 uur: Verzoekplaten 12.30-13.00 uur: Sportmagazine 18.00-19.00 uur: Sport In een plakkaat d.d. 1 oktober 1531 van Karei V wordt een spoor aangetroffen omtrent een regeling van het armwezen. J. de Bosch Kemper (1808-1876), die een „Ge schiedkundig onderzoek naar ar moede in ons vaderland" heeft in gesteld, merkte op, dat genoemd plakkaat „lang de Grondwet is ge weest der bedeeling in ons land". De burgelijke en staatkundige grondregels, voorafgaande aan de staatsregeling van 1798, bepaalden in artikel 47: „De Maatschappij, be doelende in alles de welvaart van alle haare Leden, verschaft arbeid aan den Nijveren, onderstand aan den Onovermogenden. Moedwilli ge lediggangers hebben daarop geene aanspraak. De Maatschappij vordert de volstrekte weering van Bédelarij". De grondwet van 1814 beval het armbestuur en de opvoe ding der arm-kinderen als een zaak van hoog belang in de aanhouden de zorg der regering, dat bij de wet moest worden geregeld. Deze bepa ling, vervat in artikel 209 van de grondwet 1972, draagt het kenmerk van een voorbije periode. De Ar menwet van 1912 werd in 1963 gro tendeels vervangen door de Alge mene Bijstandswet. De ondersteu ning door kerkelijke en particuliere instellingen is geleidelijk op de ach tergrond geraakt. De armenzorg vanwege de overheid is thans niet meer aanvullend. Zij is een primai re overheidstaak geworden. De fi nanciële hulp, steeds als een gunst beschouwd, werd een rechtsplicht van de overheid. Artikel 20 van de grondwet 1983 bepaalt, dat Neder landers hier te lande, die niet in het bestaan kunnen voorzien, een bij de wet te regelen recht hebben op bijstand van overheidswege. Het ligt - gelet op de destijds gel dende voorschriften - voor de hand, dat het markebestuur van Holten ook de maatschappelijke zorg tot zijn taak rekende. In 1660 ontving de bejaarde Jacob Egberts 15 Caro- lus- of keizersgulden. Karei V liet deze gulden in goud slaan. Sedert 1541 werd de gulden - a 20 stuivers - in zilver vervaardigd. Een zekere Gerrit van Goer had in 1641 zijn boerderijtje te duur gekocht. Hij was een gebrekkig en onvermogen man. De marke kwam hem tege moet door hem 130 goudguldens te restitueren. Mettien Hendrix werd gesubsidieerd met 10 Carolus gul dens. Sedert 1660 werd aan een ver lamde Holtense jongen, Lambertus Hermsen, een bedrag van 12 Caro lus guldens toegekend. Het bejaar de echtpaar Nijenhuis kreeg als aanvulling op zijn geringe inkomen 25 Carolus guldens. Hendrick in 't Tyhuis (de tij was oudtijds een boe- renvergaderplaats; bij het erve Middelkamp op de Borkeld be hoort een perceel grond, dat ,,'n tiej" wordt genoemd) kwam in 1617 in aanmerking voor f25,- per jaar voor het onderhoud van ,,'t onnose- le kindt", mits dat (gehandicapte) kind thuis zou worden gehouden. Waarschijnlijk is deze voorwaarde te vertalen in een verbod om bui tenshuis te komen, zodat anderen niet met een gehandicapt kind wer den geconfronteerd. In het huis van Henrick aan de Langestraat was in 1637 de pest uitgebroken. De vader en vier kinderen leden aan deze ge vreesde ziekte. Zij ontvingen een brood van 15 stuivers. Voor de blin de dochter van Jan Vincent werd in 1671 de som van 7 Carolus guldens ineens betaald. Toevallige „voor bijgangers" richtten zich in geval van hulpbehoevendheid tot de dia conie. Rond 1648, het einde van de 80-jarige oorlog, werden aan twee arme mannen in het bijzijn van de predikant Bernhardus Pistorius 13 respectievelijk 19 stuivers ter hand gesteld. Twee behoeftige Schotse vrouwen werden 17 stuivers toege stopt. „Thans is aan de diaken toebe- trouwd de dienst der barmhartig heid jegens gemeente en wereld, in zonderheid door bijstand en ver troosting aan hen, die verpleging en verzorging behoeven, die moei lijkheden hebben in het gezinsle ven, die maatschappelijke zijn ont spoord of zich in stoffelijke nood be vinden". (artikel 4, zevende lid, van de Kerkrode der Nederlands her vormde kerk). HILVERSUM W. OTTEN Ongetwijfeld een van de meest gedistingeerde popmusici van de laatste, jaren is Bryan Ferry, zowel met de groep Roxy Music als solo altijd uiterst kundig en stijlvol in de weer. Met Roxy Music bracht hij sinds het debuut album ('72) in totaal 9 langspelers uit plus de verzamelelpee „The Atlantic years" ('83) terwijl na z'n solodebuut „These foolish things" ('73) nog „Ano ther time another place" ('74), „Let's stick together" ('76), „In your mind" ('77), „The bride stripped bare" ('78) en sinds juni j.l. zijn laatste solo-elpee „Boys and girls" verschenen. Na zeven jaar en 3 Roxy Music lp's dus weer een solistische Bryan Ferry plaat waarop o.a. Rhett Davies, David Gil- mour. Mark Knopfler, Guy Fletcher, Omar Hakim, Neil Hubbard, Marcus Miller, Nile Rodgers en David Sanborn meewerken. Het uptempo „Sensa tion" opent kant 1 waarna de hit „Slave to love" volgt, een pracht composi tie van de bekende Bryan Ferry kwaliteit en een terecht succes als single. „Don't stop the dance" blijkt een prima uptempo en uiterst dansbaar - kan natuurlijk ook niet anders met zo'n titel - werkstuk; na het rustieke en korte intermezzo „A wasteland" volgt met „Windswept" een reggae-ach- tige compositie van prima kwaliteit. In „The chosen one" is de ritme-sectie heel prominent aanwezig en dat levert een stevig, funky uptempo nummer op; voor „Valentine" maakt Bryan opnieuw gebruik van reggae-ritmes en het resultaat mag gehoord worden. Mark Knopfler zorgt daarbij met (vlijm)scherp gitaarspel voor de puntjes op de i. „Stone woman" is een up tempo song waarna het titelnummer „Boys and girls" voor een rustige fi nale van deze langspeler zorgt; een lp waarop Bryan Ferry weer gedegen en stijlvol bezig is. Bryan Ferry/Boys and girls EG 825 659 Met uitzondering van de eerste week van juni, de eerste helft van juli en de laatste augustusweek, is de zo mer teleurstellend verlopen. Wij heb ben deze zomer geen echt hogedruk- gebied op bezoek gehad. Wind tussen noord en oost kwam vrijwel niet voor. Voortdurend lagen wij onder invloed van oceaanfronten, deze hebben het zomerweer met name in Schotland nog slechter doen verlopen dan in ons land. Wel moet worden opgemerkt dat het verschil vrij groot was tussen het regelmatig toch nog redelijke zo merweer met minder regen zuidelijk van de lijn Rotterdam-Twenthe en het veel regenrijker weer benoorden deze lijn. Goed komt dit tot uiting in het aantal uren zon en het aantal regendagen. In het noordwestelijk deel van ons land Ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan tracteert de Hol tense Muziek Vereniging (HMV) de Holtense bevolking op zaterdag 12 oktober op eer kringconcert in de sporthal. Tijdens die avond, die gratis toegankelijk is, zullen harmo nieën en fanfares uit de directe omgeving een optreden verzor gen. Het kringconcert betekent voor HMV een sluitstuk van het jubileumjaar. Extra opmerke lijk is dat er onder de dirigen ten van deze avond twee Holte naren zijn die bij HMV het in strument aan de wilgen hingen en de dirigeerstok ter hand na men: Wim Dollekamp en Bert Fransen. Zij zijn er op gebrand een goede indruk achter te la ten in Holten. De orkesten die op 12 oktober meewerken zijn: Juliana (Al- men), Crescendo (Barchem), Orpheus (Bathmen), Excelsior (Gelselaar), Kunstmin (Gors- sel), SDG (Harfsen), Apollo (La ren) en Excelsior (Warnsveld). De avond begint om 19.30 uur en tussen de optredens door wordt er een verloting gehou den. 60 tot 65 regendagen, tegen rond 45 (vrijwel normaal) in de zuidelijke pro vincies. in net noorden een tekort van 80 90 uren zon in de drie zomer maanden, in De Bilt 39 uren te weinig zon ten opzichte van normaal en in het zuiden 10 uren te weinig. Ook de meeste regen werd gemeld uit de noordelijke provincies en Noord-Hol land, waar op een aantal plaatsen in drie maanden de 400 mm werd over schreden, zodat die streken een zomer kregen die bij de drie natste van deze eeuw behoort. Normaal valt er lande lijk 225 mm in drie maanden; het land- gemiddelde werd 280 mm. De gemiddelde temperatuur in De Bilt is een halve graad beneden nor maal gebleven. Van de drie zomer maanden was juni de slechtste en juli nog de beste. In De Bilt het normale aantal dagen boven 25 graden, name lijk 13, terwijl het-aantal dagen boven 20 graden, 36 tegen normaal 49, bene den normaal bleef. - Bijna het hele strand zal te weinig zonaanbidders hebben gekregen in deze zomer en ook het zwembadbe- zoek zal zijn tegengevallen, want voor beide zijn zonovergoten dagen ge wenst en die waren er te weinig. Ook begin september zat de landbouw nog danig in de problemen ten aanzien van de oogstwerkzaamheden, mede doordat de eerste acht dagen van deze maand in ons land welke dag nog re gen te zien gaven. Na de meimaand is het vrijwel niet meer gelukt voor enige dagen een sterk hogedrukgebied zo dicht bij huis te krijgen dat de regen fronten er niet aan te pas kwamen. Maar wie weet of het lukt deze sep tember alsnog, want verleden jaar liet september het ook al afweten door vrijwel geen mooie dagen af te leve ren. Het album „Russ Ballard" leverde de gelijknamige Engelse componist- /zanger/musicus vooral in de Ver. Staten een gigantisch solo-succes op: buiten de V.S. viel de lp ook op in Italië. Australië en Zuid Amerika zeer in de smaak. Als componist van tientallen hits voor artiesten als Hot Choco late, Frida, the Who, Rainbow, Argent en Santana en daarvoor als lid van de groepen Unit 4+2, Zombies en Argent kon Russ zich al in de nodige bekendheid verheugen voordat de solo-elpee een nieuwe en succesvolle fase inluidde. Die artistiek en commercieel geslaagde plaat heeft middels „The fire still bums" een door Russ samen met John Stanley geproduceer de opvolger gekregen waarvoor Russ - logischerwijze - zelf alle acht songs componeerde. Behalve de keyboards/guitars/bass/vocals/electronic drums die hij zelf bedient leveren ook Stuart Eiliott'drums, Mike Richard son/drums, Peter van Hooke/electronic drums en Mo Foster/bass instru mentale bijdragen. „Once a rebel". „The Omen". „Hey Bernadette" en „Searching" maken van kant 1 een uitstekende plaatkant met AORock zoals die door bands als Boston, Kansas, Foreigner e.d. werd gefabriceerd en die in de Russ Ballard versie ook anno '85 nog weet te overtuigen. „Time" begint rustig en gaat ongemerkt over in ..Your time is gonna come", vooral door het stampende drumwerk een stevige rocker; „Dream on" en The fire still bums" zijn twee lekkere rockers en ronden dit album op vakkundige wijze af. Een album dat de muzikale lijn van „Russ Bal lard" voortzet en dat voor de fans van (Amerikaanse) rock zeer de moeite waard is. Russ Ballard/The fire still bums EMI 240367 Voor Rick James was de nieuwe elpee „Glow" zoiets als een herexamen na het gigantische succes van collega/concurrent Prince en diens „Purple rain". Gezien het resultaat op „Glow" lijkt het erop dat Rick James de nodige inspiratie heeft geput uit de prestaties van Prince. Was Rick al een van de eersten die fiks gebruik maakte van roek-invloeden in zijn rhytm blues, op „Glow" is die invloed zo mogelijk nog groter. Als de term „black rock" (een plaat in het donker afdraaien?) al van toepassing is op iemands muziek dan lijkt „Glow" daarvan een prima voorbeeld. Zoals gebruikelijk componeerde, arrangeerde en produceerde Rick alle in de Joint Studios in zijn geboorteplaats Buffalo/New York opgenomen songs zelf. Het ope ningsnummer „Can't stop" is opgedragen aan acteur Eddie Murphy en is een stevige uptempo rocker met een vlot in het gehoor liggend refrein en uitstekend gitaarspel van Kenny Hawkins; „Spend the night with me" is wederom een fraai uptempo werkstuk waarin Rick vertelt over een ont moeting met een boeiende dame, toemees zijn dus toch leuk? „Melody make me dance" blijkt een swingende compositie waarna „Somebody (the girl's got)" weer steviger klinkt waarbij nu de synthesizers wat meer op de voorgrond treden. Met „Glow" blijven we bij het uptempo werk waarna Rick in „Moonchild" op de ballad-toer gaat: een prima compositie die een evenzo prima uitvoering krijgt. Ook „Sha la la la la (Come back home)" is een rustig werKje van uitstekende kwaliteit met weer zo'n „catchy" re frein; het toepasselijk geheten „Rock and roll control" rockt stevig en funky uit de groeven waarna een reprise van „Glow" voor de finishing touch zorgt. Dit herexamen heeft Rick James met een dikke voldoende afgesloten en deze schitterende langspeler houdt hem aan de top van de r b-succesladder. Rick James/Glow Gordy ZL 72362 HENK OLDENHOF fcéJl KNIPTIP (eta® Een gebouw komt beter op de foto als u zorgt voor een aardige omlijsting in de vorm van een paar takken.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 15