„Minachting voor LBO is geheel onterecht" Marke Holten Rabobank Holten had uitstekend jaar P.J.G.O. start met winterseizoen Beleid voortzetten SCHEIDEND DIRECTEUR CAMMERAATDE MARKE: HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders op 10 september 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Terinzagelegging ontwerp-indeling in samenwerkingsgebieden provincie Overijssel. HINDERWET VAN DER KOOY IN HOLTEN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 Na bijna een kwart eeuw werkzaam te zijn geweest bij de Scholenge meenschap De Marke, zal directeur P. H. Commeraat aanstaande vrijdag af scheid nemen. Tussen vier en half zes kan in café-restaurant De Biester af scheid van hem genomen worden. Als geen man heeft de heer Camme- raat zich sterk gemaakt voor de emancipatie van het lager beroepson derwijs. „Ik denk dat andere schoolvormen nog heel wat kunnen leren wat be treft individuele aandacht voor de leerling en aanpak van het onder wijs. Toch wordt er vaak nog neer gekeken op hetLBO-onderwijs". In zijn jarenlange ervaring, eerst als leraar Algemeen Vormend Onder wijs en later als directeur heeft hij honderden leerlingen begeleid. „Het is opvallend dat er binnen onze school zoveel leerlingen door stromen. Het aantal leerlingen dat na de LBO direct gaat werken is minimaal. Meestal vinden zij hun weg in het middelbaar beroepson derwijs. Sommigen zijn zelfs door gestroomd naar het hoger beroeps onderwijs. Als ik zie in welke func ties en beroepen onze leerlingen te recht komen, kan ik alleen maar stellen dat de uitkomst met andere schooltypes beslist niet slechter is". De heer Cammeraat kwam in 1961 naar Holten na voordien als onderwijzer werkzaam te zijn ge weest in het land van Vollenhove en als leraar Algemeen Vormend Onderwijs in Twello. „toen v/as de onderwijssituatie mogelijk nog slechter dan nu, weet de scheiden de directeur zich te herinneren. „Ik had in die tijd als onderwijzer zo'n 50 leerlingen in de klas. Dat geeft wel te denken". Toen in 1961 de landbouwhuishoudschool als uit vloeisel vn een concentratie vanuit Markelo en Bathmen naar Holten verhuisde kreeg Cammeraat de kans zich volledig in te zetten voor het lager beroepsonderwijs. „Toen was er nog sprake van een kook school, een afschuwelijk woord, dat helemaal niet past bij het type on derwijs. Toen ik kwam, zater er al leen maar meisjes op school. Ik had toen al in gedachte dat er nog heel wat te veranderen viel in emanci patorisch opzicht. Image In 1963 werd de heer Cammeraat benoemd als waarnemend hoofd en in 1964 volgde zijn benoeming als directeur. In die hoedanigheid heeft hij veel bijgedragen aan het verbeterde image van het LBO-on- derwijs in Holten. „Vooral door sommige ouders, maar onder in vloed van hun schoolkameraadjes ook door de kinderen wordt nog met enige minachting gekeken naar onze school, alsof op onze school slechts leerlingen zitten van een minder niveau. De praktijk heeft uitgewezen, dat het beslist niet het geval is. Door de individue le aanpak komen sommige leerlin gen veel beter tot hun recht dan binnen het traditionele Mavo- en Havoonderwijs, terwijl het uitein delijke resultaat gelijk, en soms zelf beter is". Directeur Cammeraat spreekt aan de hand van praktijkervarin gen. „Wij hebben in de loop van de jaren al zoveel kinderen halverwe ge het eerst schooljaar binnen ge kregen die op de Scholengemeen schap hopeloos mislukt waren. Dat is triest voor het kind, dat het ge voel heeft mislukt te zijn. Vaak duurt het dan lange tijd voordat hij over die vervelende periode is heen- gegroeid. Ook hoor je vaak van ou ders dat zij ondanks het dringende advies van het schoolhoofd voor hun kind een te zware opleiding kiezen uit een verkeerd soort sno bisme". In 1983 kwam de samenvoeging tot stand met de landbouwschool, waardoor een nog breder vakken pakket kon worden aangeboden. De school is opgebouwd uit een on derbouw en bovenbouw. Typerend volgens de heer Cammeraat is, dat het landbouw onderwijs steeds meer leerlingen trekt uit de burge rij, terwijl de algemeen vormende vakken vaker worden gekozen door de meisjes. „De jongens denken veel patroonmatiger", meent de heer Cammeraat. „Ondanks dat in de onderbouw de leerlingen alle vakken krijgen, zijn er toch maar weinig jongens die in de boven bouw kiezen voor vakken zoals ko ken; daarentegen staan meisjes veel meer open voor bijvoorbeeld technische vakken. Wat dat betreft heeft mijn opvolger nog heel wat te doen binnen de school". Fusie Vanzelfsprekend valt in een ge sprek met directeur Cammeraat het woord fusie. „Jammer, dat het nog niet van de grond is gekomen. Het verwijt dat er te weinig open heid is geweest, is onterecht. Er is binnen het directoraat van de bei de scholen heel open met elkaar ge sproken, maar wellicht is het rap port, waarin de plannen nader wer den aangegeven, wat te definitief overgekomen. Wellicht had het meer uit een filosofie geschreven moeten worden. Ik denk dat daar door veel wrevel vermeden had kunnen worden. Toch hoop ik dat de fusie uiteindelijk gestalte zal krijgen. Onze school is nu kernge zond. De teruggang in leerlingental die verwacht werd, heeft niet plaats gevonden. Vorig jaar hadden we 420 eerste klassers en dit jaar 400, dat ontloopt elkaar niet veel. Toch moeten we er op rekenen, en niet alleen wij maar ook de Scholenge meenschap, dat het leerlingental terug loopt. Samen is er echter een prachtige basis voor een bloeiende school. Het gevaar dat De Marke geheel verdwijnt in een soort schoolfabriek zie ik niet. Er moeten ook in grote scholen mogelijkhe den genoeg zijn om kleine units op te maken, waarin de leraren de leer lingen nog bij naam en toenaam kennen en waar de individuele aan dacht voor de "leerling voorop staat". P. H. Cammeraat: „Individuele aandacht voor de leerling" Zorg voor wegen en waterleidingen Op 13 november 1815 (maandag) heeft de gouverneur van Jan Vin cent een brief ontvangen, waarin wordt bericht, „dat hij zich onledig houdt met een dijk te laten maken, beginnende van het dorp tot aan de grenzen van Goor, welke aanko mende maandag in gereedheid zal zijn. Tot informatie van Zijne Ex cellentie dient, dat aldaar nooit een dijk is geweest". In 1806 werden de eerste besprekingen gevoerd over een straatweg door het dorp Hol ten. Diverse keuterboeren, die de pacht niet meer konden betalen, werd voorgesteld de pacht te ver dienen door behulpzaam te zijn bij het aanleggen van een „keiweg". De ingezetenen hadden „keistenen in overvloed bij de hand". Door ge zamenlijke inspanning zou men in korte tijd een behoorlijke straat weg kunnen aanleggen. Vanaf de herberg „De Denneboom" tot aan concurrent „De Zwaan" bedroeg de afstand 1,3 km. Vanaf de molen te Bathmen tot het einde van de straat door het dorp Holten be droeg de lengte van de weg 1U.761 ellen. Daarvan waren in 1821 in Voor het onderhoud van wegen en waterlopen werden hand- en spandiensten gevraagd. De ingeze- tenen van de marke waren ver plicht deze diensten te verlenen. Wanneer zij zich aan het „b'oerwer- ken" onttrokken, werd een persoon met een schop beboet met vijftien en iemand met een wagen met der tig stuivers. Blijkens een uit 1770 daterend voorschrift moeten mar kerichter en gecommitteerden jaarlijks vóór 10 augustus een schouw houden over de „Booter- beeke, leyde- en zeegravens in het the „Beekvliet" aan de beurt en ver volgens de nieuwe beek bij „Henge- veld" tot „Bo(e)link" aan de Zegen- dijk tot het toenmalige kasteel Ar- kesteyn bij Bathmen. Medio 1815 stuurde de schout van Holten aan de gouverneur van Overijssel een staat van de koninklijke wegen in de gemeente Holten. Daaruit blijkt, dat er sprake is van natuur lijke, wel onderhouden wegen, lo pende van de grens met Bathmen over de Holterdijk tot Holten, als- Holter en Espeloër Broek en over mede vanaf het dorp tot aan de alle zodane andere leydegravens als ter afvoeringe van het water nog zullen dienen gegraaven te wor den". De schouw begon in het Espe- lose broek, van de Helhuizer kin den, de Helhuizer maat en het Es- pelose veld tot aan de keuterboer- derij „De Sluyse" en vandaar naar ^Okkenbroek en het veld naar Hee- ten. In het Holterbroek begon de schouw bij „De Rietheuvel". Dan In de maandagavond in café-rest. .Vosman" gehouden Algemene Le denvergadering van de Coop. Rabo bank Holten heeft voorzitter de heer J. A. Stegeman na een welkomst woord gewezen op de bijzondere kenmerken van de dienstverlening, doelstelling en de zeggenschapsver houdingen waardoor de Rabo-bank anders functioneert dan de niet-coö- peratieve banken. Voorop staat het aanbieden van kwalitatief goede diensten tegen relatief gunstige voor waarden. De inspraak van de leden is een garantie dat bij de Rabobank het belang van leden en cliënten steeds zwaar weegt. „Bij financiële dienstverlening is continuïteit belangrijker dan kort stondig voordeel. Continuïteit van dienstverlening houdt in, dat de Rabobank zo lang mogelijk achter haar cliënten blijft staan. Die op stelling kunnen we ons alleen ver oorloven als we een krachtige fi nanciële positie hebben". In aanvulling op het Rabobank garantiefonds zal de steunverle ning worden uitgebreid aan projec ten die bepaalde sectoren structu reel ten goede komen en die voor alsnog niet op een andere wijze ge realiseerd kunnen worden. In dit verband wordt vooral gedacht aan de agrarische sector en het midden- en kleinbedrijf. In het afgelopen jaar werd bij de voltooiing van weer een automatische face aan de ze ven basisscholen in Holten een per- sonalcomputer aangeboden. „We vonden het van groot belang dat een belangrijk deel van de gemeen schap waarbinnen wij werken op die manier de eerste ervaringen met informatica kan opdoen. Daar waar de overheid geen middelen voor deze groep ter beschikking stelt meenden wij dit éénmalig te kunnen én moeten doen", aldus voorzitter Stegeman. Jaarcijfers 1984 De directeur de heer J. van Win gerden gaf hierna een toelichting op het jaarverslag 1984. De rente winst van de bank stond in 1984 onder druk o.a. vanwege de geste gen „verkrijgingsprijs" van de inge legde gelden. „Cliënten worden steeds rentebewuster, maar als bank hebben wij in '84 dat gestimu leerd door met vrijwel geheel ver nieuwde spaarvormen te komen; de spaarders kregen daardoor dui delijk inzicht in nieuwe voorwaar- en en bij-behorende rentetarieven" aldus directeur van Wingerden. Los daarvan wordt de rentewinst ge bruikt als sturingsmechanisme voor het vaststellen van de eigen rente tarieven. „De rente adviezen die de bank van de Centrale Bank ontvangt liggen al aan de onder kant van het geldende rente ni veau, maar onze bank kon in 1984 bijv. voor wat betreft de hypothe ken nog eens gemiddeld 0.5% daar onder blijven en op een bedrag van ruim f60 miljoen is dat f300.000 minder rentelasten voor onze hypo theeknemers in 1984. Ook het nog steeds vrij zijn van omzetprovisie en kosten in het normale binnen landse betalingsverkeer is een ex traatje van onze bank". De uitein delijke nettowinst kwam in 1984 uit op f 322.601 (1983: f295.180). De ver gadering ging akkoord met het voorstel de winst toe te voegen aan de reserve die daarmee uitkwam op f7.3 miljoen. Verkiezing Aangezien geen tegenkandida ten waren gesteld werd als be stuurslid herkozen de heer H. B. Beltman, Kolweg5 terwijl als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer M. Rietberg, La- renseweg 104. Na de pauze pauze hield de heer ir. D. W. Okker, hoofd directoraat produktie en communicatie van Rabobank Nederland een inleiding over het onderwerp „Een blik in de toekomst". „Open oog betekend datje open staat voor de toekomst. De Rabobank Nederland heeft dui delijk getoond hiervoor oog te heb ben en staat open voor ontwikke ling op het gebied van automatise ring en hiermee is wat de banken betreft het verst gevorderd. De in stelling heeft een opleidingspro gramma voor alle medewerkers isters) dat „spelenderwijs" begint met een mini-computer om schroom weg te nemen en om t.z.t. te kunnen werken met grotere en moderne apparatuur". Zevenhon derd van plm. 2000 Rabo-vestigin- gen in ons land hebben nu reeds balie-bediening en dit aantal stijgt zeer snel. kwam de Boterbeek tot de haveza- HILVERSUM grenzen van Goor, Raai te en Rijs- sen. Holten 299 ellen bestraat. De aan besteding van de „keiweg" vond plaats in 1808. In de hiervoor ge noemde staat van wegen wordt niet gerept over de Larenseweg. De weg van Holten naar de Schipbeek, ook wel aangeduid als de straatweg door het Broek, is in 1824 aange legd. Op maandag 23 september houdt de PJGO haar jaarlijkse startavond. De opening van het PJGO wintersei zoen. De startavond is vrij toeganke lijk voor alle leden van de PJGO en wordt gehouden in de Leeren Lampe te Raalte, aanvang 20.00 uur. Nieuw dit jaar is dat zowel agra risch als algemeen werk op dezelfde avond en op dezelfde plaats de startavond houden. Op deze ma nier zullen er volgens het P JGO be stuur meer en betere contacten tus sen de mensen uit het algemeen en agrarisch werk gelegd worden. In de nieuwe opzet zal een gedeelte van de avond gezamenlijk en een gedeelte apart worden gehouden. De agenda voor de avond is glo baal: 20 uur: video presentatie Landdag 1985 te Hellendoom: 20.15 uur: ope ning door Ineke Gast die een aantal KIMIPTIP belangrijke PJGO-zaken kort zal toelichten; 20.30 uur: aanvang aparte startavonden. Op het programma van de agrari sche startavond staat onder ande re: uitleg, mentorplan, jaarplan ning PAK, presentatie verschillen de vertegenwoordigingen, bespre king jaarprogramma gespreksgroepen, presentatie jaar thema: bedrijfsontwikkeling. Op het programma van het algemeen werk staat: jaarthema mensen rechten, hoe maak ik een goed jaar programma, aanbod cursuswerk, hoe maak ik een leuk plakboek. Verder is er op de startavond veel informatie te krijgen over onder an dere: Amnesty International, Ar beidsinspectie, Alcohol en drugs, Wegenwacht, NVSH en nog veel meer. Ook zijn er standjes ingericht die door de PJGO'ers bemand wor den. IigucSJ Een gebouw komt beter op1 ijr-ff de foto als u zorgt voor een aardige omlijsting in de vorm van een paar takken. 1. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer G. J. Westerik voor drie bomen aan de Pastorie straat; - aan de heer A. G. van den Noort vooreen spar bij de woning Bes- sinkpasstraat 2; - aan mevr. G. A. Lodeweges-Denekamp voor een conifeer bij de woning Schoutenstraat 22; - aan de heer Stichting Dennenlust voor diverse bomen op de per celen Postweg 100 en 119; - aan de heer G. W. Bientjes voor enkele bomen op het perceel Winkelbergweg 24; - aan de heer H. J. Jansen voor drie bomen bij het perceel Weus- tenweg 2; - aan de heer H. J. Kolkman voor drie eiken bij het perceel Oude Deventerweg 41 - aan de heer H. J. Klunder voor twee berken bij het perceel Bessinkpasstraat 19; - aan de heer G. J. Ulfman voor één boom bij het perceel Wevers straat 13; 2. aan Peuterspeelzaal 't Knötterkeuske vergunning verleend voor 't houden van een speelgoedbeurs in restaurant Vosman op 12 november 1985. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel onze even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 3 van de Wet gemeenschappelijke regelingen bekend dat vanaf 9 september 1985 voor een ieder ter inzage ligt de ontwerp-indeling sa menwerkingsgebieden van de provincie Overijssel. Deze ontwerp-in deling heeft mede betrekking op de Gelderse gemeenten Hattem, Gorssel, Lochem, Vorden, Warnsveld, Zutphen, Eibergen en Neede. De ontwerp-indeling kan worden ingezien ter gemeentesecretarie en wel tot en met 8 november 1985. Tot een week na afloop van deze ter mijn kunnen belanghebbenden schriftelijk bezwaren indienen bij provinciale staten van Overijssel, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. De burgemeester voornoemd, W. L F. C. van Rappard. Terinzagelegging beschikkingen. Burgemeesteren wethouders van Holten hebben ondervoorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 10 september 1985 vergunning ingevolge de Hinder wet verleend aan: 1. de heer D. ten Dam, Valeweg 3 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een mestvarkens- en melkrundveebedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest annex opslag van dieselolie (ondergrondse tank 5000 liter) 2. het Schildersbedrijf H. W. Meijerink, Oranjestraat 16 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een werkplaats/magazijn ten behoeve van een schildersbedrijf. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 23 september 1985) op de gemeentesecretarie. Afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, alsmede in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten op dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage. Beroep tegen de beschikking kan worden ingesteld door: a. de aanvrager; b. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; c. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen; Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennisgeving van terinzagelegging, derhalve vóór 23 oktober 1985 bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat od dat verzoek is beslist. W. OTTEN Een twintigtal leden van van de WD heeft maandagavond met aan dacht geluisterd naar de spreekbeurt die gehouden werd door het Tweede Kamerlid drs. ir. ing. B. J. G. van der Kooy. Met prinsjesdag in het verschiet en de verkiezingen niet ver weg, keek Van der Kooy terug naar de resultaten van het regeeraccoord zoals dat in 1982 door CDA en WD werd gesloten, om een inzicht te ge ven waarom dit beleid wordt door gevoerd met daaraan gekoppeld een doortrekking naar de toe komst. Volgens Van de Kooy is de ontwikkeling van de staatsschuld nog steeds zorgwekkend. In 1974 had Nederland een staatsschuld van 41 miljard gulden, in 1984 was dit opgelopen tot 196 miljard. On danks dat door het huidige kabinet al veel gesnoeid is in de collectieve uitgaven zal voor rente en aflossing van de staatsschuld ook in de naas te toekomst astronomische bedra gen gemoeid zijn, wat het sociale stelsel onder druk zet. De VVD'er wees er op dat de marktsector het allemaal moet dragen. Ondanks de grote overheidstekorten en het groot aantal werklozen concludeer de Van der Kooy dat het huidige beleid resultaat heeft opgeleverd. Langzamerhand wordt oen herstel van de economie zichtbaar, en wor den de bestedingen van de over heid teruggedrongen. „Het econo mische klimaat is uit de stormsec- tor, maar staat nog op veranderlijk en nog niet op mooi weer", aldus Van der Kooy. Hij achtte een voort zetting van het huidige beleid dan ook noodzakelijk. In een voorafgaande vergadering heeft de afdeling Holten zich uitge sproken over de kandidatenlijst van de WD voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. Zij keurden in grote lijnen de voor dracht van het partijbestuur goed met dien verstande dat de heer Th. H. Joekes van de 27e naar de 21e plaats opschoof. Zoals bekend blijft drs. E. Nijpels lijsttrekker voor de WD.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 7