ALLES MOET WEG!!! TOTALE LEEGVERKOOP NU 40% KORTING PLUIMPJE- RUSSEN Veel mankementen fietsen van scholieren Zakendoen Boerhof Tapijt b.v. viert jubileum Politie pakt overtreders harder aan Open huis Waiboerhoeve Ingezonden Landelijke wandeldagen IN ONZE OPHEFFINGSUITVERKOOP van onze gehele vooraad BABY- EN KLEUTERSPECIAALZAAK ELSENERSTRAAT DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 HOLTENS NIEUWSBLAD 11 Kinderen en jongeren behoren in ons land tot de groep die het meest in tensief van de fiets gebruik maakt Dat hangt natuurlijk ook samen met het feit dat zij nog geen ander vervoermiddel zelfstandig mogen berij den. Een kleine tachtig procent van de scholieren maakt in ons land ge bruik van de fiets. Dat is in vele gevallen noodzakelijk omdat de afstand naar school te lang is om te lopen en omdat openbaarvervoervoorzienin- gen - vooral op het platteland - onvoldoende zijn of niet afgestemd op de schooltijden. Tegen het fietsen bestaat geen enkel bezwaar. Het is zelfs gezond, ook al moet je door weer en wind. Toch maken veel ouders zich zorgen om hun kinderen dagelijks het verkeer in te sturen. Die bezorgd heid is begrijpelijk, want kinderen zijn in het verkeer nu eenmaal kwets baar; kwetsbaarder dan andere leeftijdsgroepen. Je kunt er echter heel wat aan doen om het naar school fietsen zo veilig mogelijk te maken en het is alleen maar vreemd dat voor de hand liggende voorzorgen vaak achterwege worden gelaten. Waarschijnlijk staat men er gewoon onvol doende bij stil. Eerste voorwaarde is wel dat de fiets die gebruikt wordt, in goede staat verkeert. En daar mankeert het nogal eens aan. Bij controle door de politie komt dat steeds weer naar voren. Een hoog percen tage van de jeugdfletsen vertoont gebreken die gemakkelijk te ver helpen zijn als je er tijdig bij bent. Juist omdat de fietsen van scholie ren zo intensief worden gebruikt en De Rijkspolitie in Holten zal fietsende verkeerszondaars har der gaan aanpakken. In het ver leden werden verkeersovertre dingen, vooral als het om scho lieren ging, nogal eens met een vermaning afgedaan, maar dat blijkt in de praktijk maar weinig verbetering van het verkeersge drag op te leveren. Vooral scho lieren in de leeftijd tussen vijf tien en achttien nemen het niet zo nauw met de verkeersregels. Zij kunnen nu rekenen op een bon met bijbehorende boete. „Dat is kennelijk de enige ma nier om hen te leren dat ver keersregels ook voor hen gel den: ze treffen in hun portemon- naie", aldus acfjudant Oberink, terwijl hij er nog aan toevoegt dat de lieve jeugd best in staat moet zijn door middel van het opknappen van karweitjes de boete bij elkaar te verdienen. Dagelijks fietsen zo'n duizend scholeren vanuit Markelo, Bathmen, Rijssen en Holten naar de Scholengemeenschap pen, waarbij het met z'n drieën rijden tot de meestvoorkomen- de verkeersovertredingen be hoort. Nu de scholen weer zijn begonnen en het winterseizoen voor de deur staat zullen ook de verlichting en de remmen weer extra aandacht krijgen. „Ook in Holten mankeert daar nogal wat aan". omdat er minder zorgvuldig mee wordt omgesprongen is extra aan dacht noodzakelijk. Veel voorko mende gebreken zijn een niet wer kende bel, een kapotte verlichting, slecht functionerende remmen, slipgevaarlijke afgesleten banden en los zittende onderdelen. Wie de moeite neemt eens per maand de fiets een degelijke schoonmaak beurt te geven kan dan gemakke lijk nagaan of alles nog in orde is. Twee keer per jaar de fiets door de vakman laten nakijken is geen overbodige luxe. Zo'n onderhouds beurt voor het begin van het nieu we schooljaar zou een vanzelfspre kendheid moeten zijn. Het komt de veiligheid ten goede. De juiste fiets Ook bij de aankoop van een nieu we fiets wordt vaak weinig door dacht een keuze gemaakt. Bij velen leeft de gedachte dat een jeugdfiets goedkoop moet zijn. De praktijk leert in ieder geval dat bij aankoop vaak te veel op de prijs wordt gelet en niet op de degelijkheid en de vei ligheid. Een fiets voor scholieren wordt uit evenveel onderdelen op gebouwd als een fiets voor volwas senen en het in elkaar zetten van zo'n fiets vraagt ook vrijwel even veel tijd. Er kan dus maar een klein prijsverschil zijn, wil je kwaliteit kunnen verwachten. Belangrijk is ook dat de fiets goed moet passen, dat wil zeggen afgestemd op de li chaamsafmetingen van het kind. Een te kleine of een te grote fiets ia altijd minder veilig. Je kunt rustig een tweedehandsfiets aanschaffen, maar zo'n fiets moet wel betrouw baar zijn. Koop daarom een ge bruikte fiets bij voorkeur bij een fietsenvakman of laat hem in ieder geval zo'n fiets goed nakijken. Hij weet precies waar hij op moet let ten en heeft oog voor eventuele ge breken, die door een leek niet wor den opgemerkt. Goed verkeersgedrag Naast een goede fiets is goed ver keersgedrag onontbeerlijk voor veiligheid in het verkeer. Leer kin deren daarom hoe zij zich in het verkeer moeten gedragen. Dat is meer een zaak van de praktijk dan van theorie. Dat is op zichzelf wel nuttig, maar onvoldoende. Aange past verkeersgedrag leer je in de praktijk. Geef vooral zelf het goede voorbeeld en ga samen met uw kind fietsen. Dan zie je welke fou ten het kind maakt en je kunt het ook leren hoe in allerlei situaties moet worden gehandeld. Voor het gaan naar school moet een veUige route worden gekozen. Dat zal niet altijd de kortste route zijn, maar de veiligheid mag toch wel wat meer gewicht in de schaal leggen. Bege leid uw kind een paar maal op de fiets naar school, totdat het de weg goed kent en vertrouwd is geraakt met de verschillende situaties. Een aantal zaken is daarbij belangrijk. Prent het kind in steeds gebruik te maken van fietspaden en fietsrij- stroken en altijd goed rechts te houden. Nooit door oranje of rood verkeerslicht rijden en altijd goed en tijdig verandering van richting aangeven door het uitsteken van de arm. Dat wordt helaas veel te vaak achterwege gelaten. Nooit voordringen om vlug de eerste te zijn en dan ieder hoekje en gaatje benutten. Leer het kind rekening te houden met anderen, ook in het verkeer. Dat is voor alle partijen van levensbelang. Spelen met de fiets hoeft het kind niet te worden ontzegd, maar dan wel op een onge vaarlijke plaats. Als het donker wordt moet een fietser in het verkeer goed zicht baar blijven. Daarvoor is een goed werkende fietsverlichting van be lang. Controleer daarom de verlich ting met enige regelmaat en zorg ervoor reservelampjes in huis te hebben. De grote rode achterreflec tor en de reflecterende pedalen - beide verplicht - van tijd tot tiid even schoonmaken, dat komt de uitstraling ten goede. Gebruik bij voorkeur reflecterende banden, spaakreflectoren of een reflecteren de velgstreep. Dan is de fiets van opzij ook goed zichtbaar. Ook ref lectie aan de kleding moet worden aangeraden, zeker als het kind don kere kleding draagt. Wie zich goed heeft voorbereid kan zich met een gerust hart op de fiets in het ver keer begeven. Ouders en opvoeders hebben wat dit betreft ten aanzien van de kinderen een niet te ver waarlozen taak. Boerhof Tapijt b.v. in Heeten viert deze weken het twaalf en halfjarig bestaan. Begin 1973 begon John Boerhof met zes rollen tapijt in een klein schuurtje aan de Holterwegin Heeten. Aanvankelijk was de zaak alleen op zaterdag geopend, later kwam ook de vrijdagavond erbij. Vanaf 1975 kwam zijn eerste medewerker in dienst en werd de schuur verbouwd tot een hal. Op 22 april 1976 werd zijn pand door een felle brand geheel verwoest. Er werd tijdelijk onderdak gevonden in het pand van de heer van Elk. In 1977 verhuisde Boerhof Tapijt van de Holterweg naar de Hademanstraat waar reeds twee jaar later een gedeelte werd bijgebouwd. Op 30 september 1983 kwam het derde gedeelte van de zaak gereed, inclusief een ruime parkeergelegenheid en een betere laad- en losplaats! De totale oppervlakte bedraagt nu zo'n 1500 m2. Boerhof Tapijt beschikt over acht vaste medewerkers, die het beheer hebben over 500 rol tapijt, 3000 grote stalen gordijn op speciale rekken, zo'n 100 rol vinyl, een speciale couponnen-afdeling, een afdeling „Jong Wo nen", traplopers, tafelkleden en een speciale karpettenhoek. Boerhof heeft een compleet service-pakket, waarin naast de normale fabrieksgarantie een eigen schriftelijke garantie is opgenomen. De medewerkers komen gratis bij de klant thuis om te meten of om stalen te tonen. Overgordijnstof wordt door Boerhof Tapijt gratis in eigen atelier op maat gemaakt Vanwe ge het 12,5 jarig jubileum heeft Boerhof Tapijt in de periode van 24 septem ber t/m 19 oktober een „draai uw eigen korting" actie met een rad van avontuur. Iedere klant kan een korting draaien van een tot tien procent op het aangekochte. Bovendien draait er tijdens de Ponydagen een video band over de buitendienst en tips over het leggen van tapijt, plaatsen van gordijnen en leuke ideeën. Tijdens de ponyweek in Heeten zijn er twee koopavonden, donderdag 26 en vrijdag 27 september. De Waiboerhoeve, proefboerderij van het Proefstation voor de rund veehouderij, schapenhouderij en paardenhouderij (PR) bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op zaterdag 28 september open huis gehouden. Het is zowel voor boeren als voor niet-boeren in teressant. De Waiboerhoeve is te vinden aan de Wisentweg 55, onge veer 5 kilometer oostelijk van Lely stad. Ook het IWO (Instituut voor Veevoedingsonderzoek) zet op za terdag 28 september haar poorten open voor belangstellenden. Nor maal is dit instituut met ook een proefboerderij gesloten voor bezoe kers. Het adres is Runderweg 2, on geveer 3 km. oostelijk van Lely stad. In het kader van het jubileum is er een foto-tentoonstelling en op verschillende plaatsen zullen de monstraties zijn. De open dag duurt van tien tot vier uur. Splo löt zich hör'n Na zo'n 11 a 12 jaar onze vakantie in Holten (Espelo) te hebben doorge bracht en al eenmaal Splo's feest ge vierd. Moesten we van 't jaar ook naar de Revue. We kennen inmiddels wel wat namen, zoals Kappens Hendrik, Dam Jan, Ebbe van Koeweide, Ab van Dondertman, Marinus van Stegeman. Over wie G en W spraken wisten we niet altijd maar verstaan doen we het wel. Het toneelstuk speelde zich afin Amsterdam en daar wonen we 18 kilometer vandaan. De pauze werd goed benut in de schiettent en met het kopen van loten. We hebben tij dens de Revue geleerd dat je een klok niet aan 't lopen krijgt op het thee-lichtje. En dat goed gereed schap een afdakje nodig heeft. Dat afdakje krijgt iedere man in Espelo die naar het feest gaat vanzelf want ze staan te dringen achter in de feesttent bij het „voerhek". De avond eindigt met dansen, hossen en springen. De tweede dag begon al vroeg met een leuke optocht op de Paral lelweg tegenover de Bosschool. De „trekkalveren" van de Bosschool staan verkleed vooraan. Werkelijk een lust voor het oog. De optocht start 09.30 met het muziekcorps en majorettes voorop en lopen dan richting feest-tent. Daar is voor de schooljeugd een gratis draaimolen en spelletjes. Om 11.30 beginnen dan de volksspelen voor volwasse nen met ringsteken, stoelendans, hindemisbaan voor paren en het zakslaan boven een bak met water. Daar is werkelijk niemand droog gebleven. Als ze er niet in vielen werden ze er wel ingetrokken. Om' plm. acht uur was er weer feest in de tent met vier man voor de muziek. Het schoolhoofd werd met zijn aan staande vrouw op de schouders ge nomen omdat zij zich hadden ver loofd. Ook ik werd op de schouders genomen, maar dat had een andere oorzaak. De muziek was prima en wist iedereen op de been te houden. De vloer ging dit jaar niet stuk. Het regende buiten, maar in de tent was iedereen nat van het zweten. Jam mer voor Marinus dat hij precies Abraham op visite kreeg. In de late uren ging iedereen weer huiswaarts en wij mee met Ab en Janna waar wij een goed kosthuis hadden het hele weekend. Het was prachtig en bij leven en welzijn hoop ik volgend jaar weer van de partij te zijn. Margo Uithof uit Aalsmeer. Op zaterdag 21 en zondag 22 sep tember worden weer de landelijke wandeldagen gehouden, georgani seerd door de ANWB in samenwer king met de AVRO, de plaatselijke VW's en de Nederlandse Spoorwe gen. Een groot aantal wandelingen is uitgezet, waaronder ook een drie tal met als startplaats Holten. De wandelaars kunnen kiezen tussen een wandeling van 5,12 en 50 kilo meter. Startplaats is café-restau rant De Biester, Stationsstraat 10. Gestart kan worden op beide da gen tussen 9 en 14 uur. De kosten bedragen f 3,- per persoon.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 11