Voor hen die vielen,.. Holtens Nieuwsblad, EB3 Bevrijding herleefde in gastvrij Holten Holten 1940-1945 uitstekend bezocht Thank you Welfarewerk beloond Weerzien Hemelvaart 509 knikkers U ontvangt een fraaie Dagtocht naar jubileumfeest NCRV Hilversum Tijdens de in april gehouden be stuursvergadering van de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis te zamen met de damesvrijwilligsters van de Welfare, is stilgestaan bij het fiet, dat de dames W. Klein Bu- rink-de Roo en G. H. Oostenbrug- Bongenaar 10 jaren het welfare- werk met veel toewijding en ent housiasme hebben verricht. Als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop beide dames zich van de vrijwillig op zich genomen taak hebben gekweten, heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis aan beiden de medaille voor 10 ja ren trouwe dienst toegekend. De afdelingsvoorzitter van de af deling Holten, de heer G. J. Lan- genbarg, heeft de toegekende me dailles met een toepasselijk woord, waarin hij de verdiensten van beide dames schetste, uitgereikt. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Adres: I Woonplaats: Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B V in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5 tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar Weleweg 104 Boekélo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 J. Rozendom Schoutenstraat 33a tel. 05483-6 36 25 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Holtens Nieuwsblad Donderdag 9 mei 1985 - 38e jaargang - nr. 19 Abonnementsprijs f34.25/ Losse nummers 75 cent Gedrukte oplage 3075 Op zaterdag 1 juni a.s. zal er in Hil versum een feestelijke afsluiting plaatsvinden van het 60-jarig bestaan van de NCRV. In verband hiermee is er ook vanuit Holten gelegenheid dit feest mee te beleven. zeven lagere scholen legden evenzoveel leerlingen een krans bij de gedenk- naald. Een spontaan applaus klonk op uit de ontroerde menigte toen Willemijn Husslage in foutloos Engels het gedicht „Ik ben twaalf" declameerde. De evenoude Ellen Kuiper had voordien het gedicht in het Nederlands voor gedra gen. Na het spelen van koraalmuziek door HMV en het blazen van The Last Post werd één minuut stilte in acht genomen. Na het ten gehore brengen van de nationale volksliederen, waarvan het Canada oh Canada speciaal door de schooljeugd was ingestudeerd legden zij bloemen op de graven van de 1400 gevallenen die in de Holterberg begraven liggen. De hoge gasten gingen daarop naar restaurant De Wielen waar over en weer geschenken werden uitgedeeld. In diverse stands kan men de ac tiviteiten van de NCRV bekijken, terwijl o.a. het programma Los- Vast van Jan Rietman live wordt uitgezonden. Verder is er koorzang etc. Men kan zich voor bijwoning van deze dag aanmelden bij de plaatselijke correspondenten, me vrouw W. Bulsink-Bakker, Lage- weg5, tel. 6 28 97 en de heer J. Schuppert, Gaardenstraat 11, tel. 6 3132. De kosten voor deelname aan deze dagtocht zijn f 18.50 p.p. Opgave is mogelijk tot uiterlijk 15 mei a.s. Tijd van vertrek 's morgens om 07.30 uur, terugkomst in Holten plm. 20.00 uur. Plaats van vertrek, De Kandelaar. Veertig jaar geleden werden een van de Canadeze bevrijders Eddy Stonier en de Nijmeegse An nie Ploegmaker verliefd op elkaar. Door de oorlogshandelingen raak ten zij elkaar weer kwijt. Toch kon Eddy zijn Annie niet vergeten. Door het speurwerk van de familie De Jong zagen zij elkaar afgelopen zondag in Holten weer terug. Het Hoitense Nieuwsblad was erbij. illIIINI Willi Naar schatting zo'n 1500 belangstellenden, waaronder vertegenwoodigers van de Canadese regering, de locoburgemeester van Apeldoorn en de burge meester van Voorst woonden afgelopen zaterdag de herdinkingsbijeenkomst bij op de Canadese Begraafplaats op de Holterberg. Veel ruimte was in de plech tigheid ingeruimd voor de Hoitense jeugd die, zoals burgemeester Van Rappard uitlegde aan de Canadese oud-strijders „Betrokken worden bij de herdenking, zodat zij door de inspanning van u en uw kameraden die gesneuveld zijn de betekenis van vrijheid leren kennen". Schoolhoofd de heer Vogely gaf de kinderen de dringende boodschap mee: „Dit nooit meer. Zij kwamen in oorlogstijd, in een tijd dat de mensen moesten vechten voor vrijheid in de wereld. Laat dit nooit meer nodig zijn". Namens de Bijna een week lang leefde Holten weer in de roes van de bevrijding. De ver schillen vielen weg en de bevolking vierde in grote eensgezindheid en saamho righeid feest, samen met de Canadese bevrijders die in de Hoitense gezinnen een gastvrij onthaal kregen. Bijna realistisch werd het vorige week donderdag avond, vlak voordat de braderie op het Smidsbelt begon. Temidden van de toe gestroomde menigte verscheen een „bren-carrier", een rupsvoertuig dat in de oorlogsjaren dienst deed als licht gevechtsvoertuig en transportmiddel. Doel van de komst van het rups voertuig was de reconstructie van een veertig jaar oude foto, gemaakt door de Canadese oorlogscorres pondent Guravitch op 9 april 1945, precies een dag nadat Holten daad werkelijk werd bevrijd. Martin Hols, een van de schrijvers van het boek Holten in Oorlogstijd had de foto onlangs ontvangen uit Canada ter completering van zijn speur werk rond de bevrijding van Hol ten. Tijdens een van de optochten die door de stichting Keep them Roling werd gehouden reed een soortgelijk voertuig mee. Via ken nissen kwam hij achter het adres van de eigenaar, de Epsenaar Roald Rozendaal en werd het idee geboren om tijdens de herdenking in Holten een reconstructie te maken van de gedenkwaardige foto. De Canadese gasten toonden zich onmiddellijk bereid om de bren-carrier te bemannen, terwijl transportbedrijf Müller belangen- loos zorgde voor transport van het I gevaarte naar Holten. „Nu voelen wij pas wat de bevol- rv king toen heeft beleefd", verklaar de William Firth, die de intocht toen in Holten daadwerkelijk had meegemaakt. „Wij hadden toen geen tijd om mee te vieren met de bevolking. Het was onze taak als stoottroepers de Duitsers te ver drijven. Nu kunnen wij eindelijk zelf meevieren". Ondanks de soms vergevorderde leeftijd klommen de Canadezen in en op het voertuig. Een van hen wist het gevaarte zelfs aan het rijden te krijgen, waardoor op een gegeven moment een ge vaarlijke situatie ontstond. Even als veertig jaar geleden stond Christiaan Knijf paraat om de men sen op afstand te houden. De heer Knijff wist zich nog te herinneren dat alle drukte toen voor het ge meentehuis niet bestemd was voor de Canadezen. „Dat was omdat de NSB-burgemeester Drewes ergens in het dorp opgepakt was en opge bracht zou worden naar het ge meentehuis. Dat wilde niemand zich laten ontgaan". De bevrij- dingsroes werd donderdag com pleet toen vanuit de volgepakte carrier de oude soldatenliedjes uit volle borst werden gezongen. To the people of Holten I wish to thank you for the wel come you have extended tot me and my comrades. I was very proud to attend the march to your cenotaph with Dutch men, who had stood with me against a com mon enemy. J. H. McLean 12 Manitoba Dragoons Aan de bevolking van Holten: Ik wil u bedanken voor het wel kom dat u mij en mijn kameraden bereid hebt. Ik was erg vereerd mee te mogen lopen met de Stille Tocht naar uw monument aan de Molenbelterweg met de Neder landse mannen (oud-strijders), die met mij dezelfde vijand hebben weerstaan. Enige honderden Holtenaren heb ben in de afgelopen week een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Hol ten 1940-1945, die door de oudheidka mer Hool'tn was ingericht in de Scho lengemeenschap. Vooral veel ouders met kinderen namen de gelegenheid te baat om aan de hand van het verza melde materiaal uitleg te geven over het leven in oorlogstijd. Met name op Bevrijdingsdag was het een drukte van belang. „Soms heb ik wel eens het idee dat we onze kinderen in deze dagen hebben overvoerd met verhalen en herinneringen uit de oorlog", aldus een van de bezoekers, „maar als ik nu zie hoeveel interesse zij hier to nen voor de oude kranten, foto's, de bonkaarten, uniformen en para chutes, dan is dat vooroordeel met een verdwenen". Niet alleen de jeugd was geïnte resseerd. Ook de Holtenaren die de oorlog nog hadden meegemaakt konden aan de hand van talrijke foto's weer herinneringen ophalen uit de bevrijdingsdagen. Het boek Holten in Oorlogstijd van Martin Hols en Herman Steunenberg werd regelmatig ter hand genomen om alle verhalen nog eens te verifiëren. De leden van de oudheidkamer toonden zich na afloop bijzonder tevreden over de reacties van het Holtens publiek. De aanvankelijke zorg om het materiaal, dat voorna melijk in bruikleen was afgestaan door Hoitense families, bleek onge grond. „Wij hebben geen wanklank gehoord; integendeel, iedereen was reuze enthousiast. De belangstel ling was boven verwachting groot. Soms zelfs zo groot dat er opstop pingen ontstonden en de mensen buiten het lokaal moesten wachten voordat zij naar binnen konden, maar dat leverde geen enkel pro bleem op", aldus de heer Koopman een van de bestuursleden van de oudheidkamer Hool'tn. Een overzicht van een gedeelte van de tentoonstelling Holten 1940- 1945. Even werd het feest van de bevrij ding herhaald door de foto van de Canadese oorlogscorrespondent Guravitch. Martin Hols recon strueerde de veertig jaar oude foto. Christiaan Knijff (met untte band om de arm en hoed op) zorgde ook nu dat het publiek niet onder de banden van het rupsvoertuig kwam. Bij het standje van de Nederland se Plattelandsvrouwen, afd. Holten op de feestmarkt tijdens Koningin nedag op het Smidsbelt, kon het aantal knikkers geraden worden in een pot. Het juiste aantal was 509. Het krentenbrood werd gewonnen door mevr. Gorkink. Dit is haar in middels aangeboden. Het Holtens Nieuwsblad zal in de week van Hemelvaart verschijnen op vrijdag 17 mei in plaats van don derdag 16 mei. De sluitingstijd voor aanlevering van tekst en adverten ties blijft ongewijzigd.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 1