van Pandora.. Holtens Nieuwsblad. Canadezen nog niet allemaal onderdak Doorgaan openluchtspel nog onzeker Deze week Actieweek Amnesty len Dales in Holten Supporters Keuring van schrikdraad-1 installatie Overlast Beuseberg nu in raad U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON COMITÉ OP ZOEK NAAR GASTGEZINNEN Gift van SGH voor Amnesty ottens Nieuwsblad DONDERDAG 21 MAART 1985 38e jaargang - nr. 11 Abonnementsprijs f 34,25 Losse nummers 75 cent Gedrukte oplage 3075 ex. Vorige week vrijdag was het de laatste lesdag voor de leerlingen van 6- atheneum en 5-HAVO op de Holtense Scholengemeenschap. En dat heb- bén ze daar geweten ook. 's Morgens vroeg al werd de aula omgetoverd in een spookachtig geheel dat misschien nog het best te vergelijken viel met de macabere behuizing van Graaf Dracula. Alle ingrediënten voor een lekker ochtendje griezelen waren aanwezig: klokslagen die de pauze aankondigden, een griezelstem die meedeelde dat het uur nu! was aange broken en 87 in zwarte capes gehulde atheneumleerlingen met wit gesc hminkte gezichten die een heuse doodskist met zich meedroegen. Lugu berder kan het niet. Een belangrijke rol in het geheel was weggelegd voor conrector K. van Geel die op symbolische wijze de draad doorhakte waarmee één van de leerlingen aan een paal was gebonden. Tegelijkertijd opende de Doos van Pandora zich, waardoor 87 kwade elementen zich over de college banken in het hele land konden verspreiden. Of daarmee al het kwaad is uitgeroeid op de Scholengemeenschap moet overigens nog worden afge wacht. De komende weken hoeven de eindexamenkandidaten geen les sen meer te volgen, maar de nog af te nemen examens kunnen ervoor zor gen dat enkele kwade elementen nog een jaartje terug moeten in de Doos van Pandora. Waren de Atheneumleerlingen in het zwart, de examenkandidaten van het HAVO staken daar in witte lakens gehuld schril bij af- Zij verzorgden in de middagpauze een bont programma dat in ieder geval minder eng was dan hetgeen zich 's morgens in de aula afspeelde. Vrijdagavond verzoenden witte en zwarte leerlingen zich bij het afscheidsfeest met live-miiziek van twee swingende bands. Blijkbaar was een andere figuur uit de Griekse mythologie, ene Morpheus, niet uitgenodigd want er werd tot in de late uurtjes gedanst. Amnesty International organiseert in de week van 23 tot 30 maart aan staande een actieweek in het kader van de Campagne tegen het Marte len. Thema van deze week is „Toe gang tot gevangenen". De bedoeling is duidelijk: iedereen moet overtuigd worden van het feit dat martelingen plaats vinden en moeten stoppen. Tijdens de actieweek zullen vijf landen (Iran, Chili, Turkije, Zaïre en de Sovjet Unie) centraal staan. Toegang tot gevangenen is bijzon der belangrijk omdat gebleken is dat vooral in de periode dat de ge vangene geen kontakt met familie, vrienden, artsen en advokaten heeft, de meeste martelingen voor- komen. In deze internationale actieweek organiseert de A.I.-werkgroep Hol ten op 25 maart een schrijfavond in gebouw Irene van 19.30 tot 21.00 uur. Tevens is er gelegenheid om te schrijven op vrijdag 29 maart in de bibliotheek te Holten van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Bij beide schrijfactiviteiten zullen ook kaarten ondertekend worden ten behoeve van de uit de vijf doel- landen afkomstige gevangenen. De afdeling Holten van de PvdA heeft voor maandag 1 april een openbare avond georganiseerd in zaal Vosman, aanvang 20.00 uur. Als spreker is uitgenodigd me vrouw len Dales, Tweede Kamerlid voor de PvdA. Zij zal een inleiding houden over het thema „sociale ze kerheid", waarbij onderwerpen als kortingen op de sociale uitkerin gen, WWV-uïtkeringen voor gehuw de vrouwen, de effecten van de tweeverdienersregeling, de kortin gen op het ziektegeld en de laatste politieke ontwikkelingen ""aan de orde billen kómen. Alle belangstellenden zijn wel kom, dus ook niet-partijleden. Het zal vrijwel niemand in Hol ten ontgaan zijn dat August Mul ler en zijn bakkenist Henk van Heek weer volop presteren in het wereldje van de zijspancrossers. Zeer tot genoegen van de suppor tersclub August Muller die al sinds 1978 nauwgezet de verrichtingen volgt van het duo. In deze editie een gesprek met de voorzitter van de supportersclub, Wim Bouw huis. Uitgeversmaatschappij Van der LoeffBV in samenwerking met de stichting „Hottens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5, tel. 05483-6 30 22. Advertenties: Gert/ertsingel 41, Enschede Tel. 053-32 0141 Redactrice: Frederique Rentenaar VJeleweg 104, Boekelo Tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37, tel. 05483- 6 38 03 Openingstijden redactie, vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewet ker: J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483- 6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijver dal Tel. 05486-1 32 64 J. Rozendom Schoutenstraat 33a Tel. 05483-6 36 25 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur. In Bathmen: H. Voogs- geerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee v Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 Het heeft er even om gespannen of alle moeite die de Stichting Viering Nationale Feestdagen zich heeft ge troost Qtn het 40e Bevrijdingsfeest, straks tussen 29 april en 9 mei, tot een verbroederingsfeest te laten uitgroei en tussen bevrijders en bevrijden wel bewaarheid zou worden. Tegenstrijdige berichten vanuit Canada zorgden de afgelopen week voor slapeloze nachten bij het co mité dat speciaal belast is met komst, huisvesting en verzorging van de Canadese gasten. Tot afge lopen maandagavond was het nog niet zeker hoeveel Canadese gasten Holten zouden bezoeken. Gelukkig is aan alle onzekerheid nu een ein de gekomen. „De Canadeze ko men", het gevleugde gezegde in de april/meidagen in 1945 is ook nu weer van kracht. Zoals het er nu voorstaat zullen in de feestweek in totaal 90 Canadese oud-strijders de bevrijding samen met de Holtense bevolking komen herdenken. Dat is aanmerkelijk meer dan in eerste instantie was gedkïht. Vandaar dat het „Canadacomité", dat nauw samenwerkt met de Stichting Vie ring Nationale Feestdagen een dringend beroep doet op de bevol king van Holten hun huizen gast vrij open te stellen voor de Canade se oud-strijders. Voor een overgroot deel heeft het comité terug kunnen grijpen naar de gastgezinnen die reeds vijf jaar geleden onderdak verleenden aan de Canadese gasten. Toen echter vorige week de eerste lijsten met de definitieve namen binnen kwamen bleek er voor het comité nog een extra handicap. In tegenstelling tot vijf jaar geleden zal het aantal enkelingen het aantal echtparen ver overtreffen. „Wij zijn door dit gegeven wat overrompeld", verklaart de heer H. Ch. Vogely. Voor de huisvesting geeft dat extra problemen, doordat wij zoveel mogelijk de Canadese gasten bij afzonderlijke families willen onder brengen. De ervaring in 1980 heeft geleerd dat op die ma nier het contact tussen Holten en de gasten het beste tot stand komt. Wij zoeken dan ook op zo kort mo gelijk termijn nog een dertigtal gastgezinnen. Wij zijn ons ervan be wust dat het erg kort dag is. maar de Canadese organisatoren staan er op dat vooraf namen en adressen bekend zijn van de gastgezinnen. Het comité wijst er op dat de Ca nadese gasten voornamelijk uit de leeftijdscategorie boven de zestig zijn. „Het vooral de oud-strijders, al dan niet mét echtgenotes die Hol ten bezoeken. Een aantal van hen heeft heel nadrukkelijk gevraagd om in ons dorp de herdenking bij te mogen wonen. De gasten komen op verschillende tijden aan in Nederland en vertrekken geza menlijk op 9 mei. De eerste wroden verwacht op 29 april, de laatsten op 3 mei. Gedurende de tijd in Holten zal voor hen een apart programma worden opgesteld, met o.a. een uit stapje naar het Openluchtmu seum, een bonte avond op 6 mei samen met de gastgezinnen, in Het Bonte Paard. Tevens zullen zij deelnemen aan de grote herden kingsbijeenkomst in Groesbeek en de grote parade in Apeldoorn. Vanaf de komende week zullen de meeste namen van de Canadese gaste bekend zijn, zodat men voor af al „op papier", met elkaar kennis kan maken. De heer Vogely weet nog van de vorige keer dat het con tact vooraf, door middel van een kort briefje of een ansichtkaart erg op prijs werd gesteld. Voordat het echter zover is wil men toch wel over voldoende adressen beschik ken om de gasten in Holten te kun nen onderbrengen. „Liever van daag dan morgen". Aanmelden kan bij: H. Ch. Vogely, tel. 6 23 34; G. ,T. van 't Holt, tel. 6 21 85 en M. Eg- gink-ten Velde, tel. 6 20 00. Vergeet u niet uw naam, adres en postcode te vermelden bij uw opgave. De Rijkspolitie, afdeling Holten maakt de houders van een schrik draadinstallatie er op attent, dat de installatie vóór 1 april van dit jaar moet zijn gekeurd. Dit geldt voor zowel de binnen- als de bui- teninstallatie. Een installatie die niet goed is geïnstalleerd of niet goed werkt j kan levensgevaarlijk zijn voor mens en dier. Dit geldt voor zo- i wel de batterij als voor de net spanningsgevers. Er mogen al- leen spanningsgevers worden j verkocht, gebruikt of tentoon- gesteld, die voorzien zijn van j het Rijks-keurmerk. Een lijst van goedgekeurde spannings- gevers is verkrijgbaar bij de Ar- i beidsinspectie. Het is van groot belang voor i de gehele installatie, dat deze j goed wordt onderhouden. Een regelmatige controle is daarom j van belang. De wettelijke keu- -i ring is verplicht voor zowel de net, als de batterfj-gevoede in- j stallatie. Deze keuring is geldig tot 1 april, van het jaar na de 1 keuring. Door de plaatselijke j politie zal na deze datum dan i ook gecontroleerd worden of de F installaties zijn goedgekeurd, Indien dat niet het geval is zal j een proces verbaal worden op- gemaakt. Tevens wijst de poli- tie er op de keuringsbewijzen in te zenden. Zij die iets meer wil- f len weten over schrikdraadin- 'i stallaties kunnen hierover infor- matie opvragen bij de Arbeids- i> inspectie of inlichtingen vragen ij bij de politie, tel. 6 26 55. Ondanks het succes van het vorig jaar, is het nog lang niet zeker of dit zomerseizoen opnieuw een open luchtspel zal worden opgevoerd in Holten. Alles hangt af van de leden van de Holtense toneelverenigingen, OCH en COC die de benodigde spelers moeten leveren. Het toneelstuk is in middels al wel gekozen en de rollen zijn in principe al verdeeld, maar door geplande vakanties van enkele hoofd rolspelers is alles op losse schroeven komen te staan, Het enthousiasme van de organi serende verenigingen, de Holtense muziekvereniging, de supporters vereniging van HMV en de toneel verenigingen is dan ook omgesla gen tot grote voorzichtigheid. „Zo lang ik niet definitief kan vertellen of het doorgaat, vertel ik niks", al dus HMV-voorzitter Voordes. „Zo als het er nu uitziet, heb ik grote twijfels of we er mee door zullen gaan. Wij gaan niet iets op poten zetten, dat halverwege gestopt moet worden wegens gebrek aan medewerking. Totdat we daar ze kerheid over hebben, wachten wij het maar even af'. Regisseur Erik Zandvliet, die evenals vorig jaar weer tekent voor de regie ontkende niet, dat tijdens de eerste repetitie de opkomst mi nimaal was. Toch heeft hij goede moed dat een slechte start niet het definitieve einde van het open luchtspel behoeft te betekenen. „Er waren tijdens de eerste repetitiea vond veel leden met crocusvakan- tie, zodat we eigenlijk geen goed overzicht hebben over het aantal mensen dat wel beschikbaar is. Op 4 april gaan we opnieuw repeteren. Dan kunnen we aan de hand van de opkomst pas beslissen of het de moeite loont om verder te gaan". Volgens Erik Zandvliet is het pro bleem van de vakanties van de to neelspelers wel op te lossen door een aantal rollen door meerdere to neelspelers te laten instuderen. Ook vorig jaar werkte dit succes vol. Veel meer zorgen maakt hij zich over de korte voorbereidings tijd, tussen de repetities door van de eigen producties die voor het Na een pauze van twee jaar werd vorig jaar de draad weer opgepakt met de opvoering van „Vakantie aan de Bodensee". Een eenmalig succes? winterseizoen '85-'86 door de to neelverenigingen worden ingestu deerd. Voor COC speelt dit nog in heviger mate nu men voor het jubi leum in het najaar extra goed voor de dag wil komen voor het eigen publiek. „Iri Nijverdal gaat het in studeren van een openluchtspel veel eenvoudiger. Daar werkt men met een aparte groep mensen die zich uitsluitend bezig houden met het openluchtspel. Bij ons moet het tussen de bedrijven door geschie den. Dat kost extra inspanning om onze leden te motiveren. Om in dne maanden tijd een volledig toneel stuk er „in te stampen" is een hele klus". Het zag er aanvankelijk mooi uit: de speeldata, vier in getal met een extra uitloop tot zes. waren al vroeg bij de databank van de VW gede poneerd. Het fraaie decor dat vorig jaar dienst deed als achtergrond voor het toneelstuk „Vakantie aan de Bodensee", kon weer in volle glo rie op het Smidsbelt geplaatst wor den, daar door het college van b. en w.. was verzekerd dat met de af braak ten behoeve van het nieuwe gemeentehuis gewacht zou worden tot na het einde van het vakantie seizoen. Vooral de Holtense Han delsvereniging had zich sterk ge maakt voor een openluchtspel op het Smidsbelt, zoals in vroeger ja ren. De lokatie op het terrein tus sen de firma's Beltman en Schup- pert lokt niet erg aan door de ach- terafligging. De leerlingen van de scholengf meenschap Holten hebben een be drag van f2.500 geschonken aai Amnesty International. Duizem gulden hiervan gaat naar het lan delijk hoofdkantoor, de overig' vijftien honderd gulden wordt gc schonken aan de plaatselijke afdt lingen in de gemeenten Holter. Hellendoom. Rijssen, Markelc Goor en Bathmen. Ieder kree f250.- Het geld is een deel van de op brengst van de themaweek die vo rig jaar in december werd gehou den. In totaal bracht de thema week een bedrag van f12.000 op Het overgrote deel van het geld f7500.- werd geschonken aan de ac tie Eén voor Afrika. Ook het Foste Parents Plan deelde mee in de op brengst. De scholengemeenschap heeft via het FPP kinderen geadop teerd in ontwikkelingslanden. De Agrarische Unie Vulcaan bv gevestigd aan de Rijssenseweg, za op korte termijn maatregelen moe ten nemen tegen de stofoverlast di bewoners van omliggende wonir. gen ondervinden. Zo heeft het co' lege van b. en w. besloten. De om wonenden klagen over grote stoi wolken die via ondeugdelijke a: sluitdeuren richting hun woningei worden geblazen tijdens het losse: van de kaikauto's. Hoewel overlas nooit geheel opgeheven kan wor den meent b. en w. dat er zodanig voorzieningen getroffen kunnei worden dat de overlast tot het mi nimum beperkt blijft. Tijdens de eerstkomende raads vergadering, op maandag 25 maar a.s. zal de gemeenteraad zich uit spreken over de vaststelling van di exploitatieraming voor het plan Beuseberg. Daarnaast zullen aar de orde komen een voorstel inzakt het aanbrengen van diverse voor zieningen in en bij het zwembad Twenhaarsveld en het vaststelier van de inspraakverordening inge volge de Wet Stads- en Dorpsver nieuwing. De vergadering begin: om 19.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 1