Sfeervol afscheid van zendingarbeidster Logopedie: tussen wens :ff -en mog< ddÊÊËïMsa Rode Kruis actief op alle fronten Koffieconcert met janjaap Nuiver Fotografeer „Heilige koe" HOLTENS NIEUWSBLAD :0 Ciske de Rat in de Schure 3 f -s Tentoonstelling Droste verlengd Door burgemeester en wethouders op 5 maart 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. DONDERDAG 14 MAART 1985 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiH^ Tijdens een eenvoudige, mas. sfeervolle kerkdienst in de Ned. Herv. kerk in Holten heeft de classis Deven ter afscheid genomen van Rita van Dijk. Mevrouw Van Dijk zal als ver pleegkundige en zendingswerkster worden uitgezonden door de Raad van de Zending naar Equatoriaal Gui nee. Zij treedt in dienst van de Iglesia Reformada, waar reeds twee leden van de Nederlands Hervormde kerk werken; in 1982 vertrok voedseldes kundige Erica Zwart. De arts Jan Blij- leven werd in februari j.l. uitgezon den. De dienst in Holten werd bijge woond door afgevaardigden van de Raad van de Zending, de classis Deventer, Hengelo en Zwolle. De dienst werd geleid door ds. H. Ek- ker. In zijn preek, die geheel afge- In samenwerking met de Stichting Live Music Now organiseert de Werk groep Koffieconcerten Holten een pia noconcert op zondag 17 maart a.s. Jan Jaap Nuiver behaalde in mei 1983 het diploma aan het Stedelijk Conservatorium te Zwolle. Kortge leden maakte hij zijn radio-debuut. Zijn eerste opname was zo verras send dat radio Veronica hem on middellijk voor het volgende sei zoen heeft teruggevraagd. Verder speelde hij met het Overijssels Philharmonisch Orkest, het Zwols Symfonie Orkest en samen met de pianist Tjako van Schie gaat hij het pianoconcert van Pouline uitvoe ren met het Frysk Orkest. In Hol ten treedt Jan Naap Nuiver als so list op en brengt werken van Mo zart, Beethoven, Debussy, Ravel en Tera de Marez Qyens. Aanvang concert: 11.30 uur. (zaal Als vanouds van het Jaarfeest van CJV De Vriendenschaar een gezellig feest voor vrienden, familie en dona teurs. Tesamen met andere belang stellenden zorgden zij afgelopen vrij dag- en zaterdagavond voor een zeer goed gevulde zaal Irene. Voor de pauze bestond het pro gramma uit een aantal sketches, af gewisseld door zangnummers, uit gevoerd door de jongerenclubs. Nieuw in het programma was het optreden van de jongerensoos „Dis cus", die evenals het CJV hun club- ruimte hebben in de kelder van Ire ne. Hun optreden, met begeleiding van gitaarspel viel op door de goe de verstaanbaarheid, wat bij de an- stemd was op het vertrek van de zendingswerkster, vergeleek hij het Christelijk geloof met het zout der aarde, zonder welk het leven „zou teloos" is. Het jongeren- en gospel koor uit Raalte luisterde de dienst op met enkele liederen. Na de ver klaring kreeg Rita van Dijk na mens de Raad van de Zending een bijbel in de landstaal (Spaans) overhandigd door de voorzitter van de Raad, de heer van Houten. Na afloop van de kerkdienst maakten tallozen gebruik van de gelegen heid om in gebouw Irene persoon lijk afscheid te nemen van Rita van Dijk. Zij kreeg o.a. veel bloemen. Namens de Hervormde gemeente Holten werd haar een tekening van het kerkgebouw overhandigd. Rita van Dijk hoopt deze maand open 11.00 uur), einde 13.00 uur. Plaats: Aula van de Scholenge meenschap Holten. Toegangsprijs incl. kopje koffie f 5,-. Kinderen tot en met 14 jaar en C. J.P.-kaarthou- ders f3,-. Gratis kindercrèche. Voorverkoop bij de V.V.V., 't Paal- huus en de Rabo-Bank Holten. Het komende weekend zal de Schure weer bol staan van de akti- viteiten. Op vrijdag en zondag zal de film Ciske de Rat in de Schure draaien. De film gaat over een moeilijk opvoedbaar jongetje die veel problemen heeft op school en met zijn moeder. De hoofdrol wordt gespeeld door Danny de Munk als Ciske de Rat. De film kost Vm 15 jaar 3 gulden 50; 16 jaar en ouder 4 gulden 50. Verder is er op zaterdagmiddag een bakmiddag voor de mensen die geïnteresseerd zijn in het zelf bak ken van brood. De barcommissie van de Schure heeft namelijk de bakmiddag georganiseerd in bak kerij Nijkamp in Dijkerhoek. Men kan om half 2 per fiets of ander ver voermiddel naar Dijkerhoek gaan, waar men garant staat voor een ge zellige middag. De kosten bedra gen f 5,- u kunt zich opgeven door tijdens openingsuren naar de Schu re te bellen tel. 05483-6 27 55 of 6 12 25, 6 38 12, 6 27 34 te bellen dere optredens voor de pauze nog wel eens te wensen overliet. Na de verloting, waarmee de kas weer wat bijgespijkerd kon worden, speel den een aantal leden van bestuur en zestien plusclub het platteland- stoneelstuk „Boerenbedrog", on der regie van Johan Stukker. Een aardig niemendalletje, dat in een vlot tempo voor het voetlicht werd gebracht. Opvallend was de duide lijke uitspraak van het dialect, zo dat het ook voor niet Holtenaren uitstekend te volgen was. Het verhaal speelde rond boer Klaas Wever (Jan Schooien), die de hoofdprijs heeft gewonnen in de lotto. Zuinig als hij is, verstopt hij een gedeelte van het geld in het nog te vertrekken. Na een inwerk- periode zal zij het werk, dat in het zuiden van Guinee begonnen wordt, gaan begeleiden. Voor haar vertrek heeft zij een voorberei dingstijd in het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest gevolgd. Ook volgde zij in Spanje een inten sieve taalstudie Spaans. De uitzen ding van een zendingsarbeider van uit de classis Deventer, waartoe ook Holten behoort is een unieke gebeurtenis, die de mogelijkheid geeft meer contact te krijgen met dit voor velen onbekende stukje Afrika. Rita van Dijk zal regelma tig berichten over haar werkzaam heden. Rita van Dijk temidden van haar familie en vrienden in Irene. De logopedie in Holten komt in de knel door de verdergaande bezuini gingen, zo blijkt uit het schooljaarver- slag dat onlangs is verschenen. Mo menteel zijn 46 kinderen in behande ling, terwijl negentien kinderen op de wachtlijst geplaatst zijn. Van de kinderen in behandeling hebben vijftien kinderen proble men met het juist uitspreken van woorden, terwijl twaalf kinderen een vertraagde spraak en taalont wikkeling te zien geven. De overige kinderen hebben o.a. adem- en stemstoomissen, neusspraak, stot teren en afwijkende mondgewoon- ten. Aan het begin van het school jaar werden alle kinderen van de tweede klas van de lagere school onderzocht. Tevens werd in alle klassen van kleuter- en lagere school door de logopediste ge vraagd naar kinderen met eventue le taal- en/of spraakstoornissen. Wegens tijdgebrek was het ook dit jaar voor de logopediste niet moge lijk de oudste kleuters individueel te screenen. In haar inleiding on derstreepte schoollogopediste M. H. Jansen-Ekens de noodzaak om de kinderen zo jong mogelijk te on- vriesvak van de ijskast goed ver stopt in een blik spinazie. Zijn vrouw Hanne (Alberta Groteboer) en oma (Jeanette Brinks) geloven niets van zijn verhaal dat het geld zomaar verdwenen is. Na allerlei komische ontwikkelingen komt al les op zijn pootjes terecht. Dochter Leentje (Jantina Aanstoot) mag trouwen met haar Hans (Henk Bronsvoort) en ook de knecht (Bert Aanstoot) kan uiteindelijk trouwen met Dora (Gerrie Aaltink). Van de „verloren" tienduizend gulden mag schoonzoon Hans een eigen bedrijf beginnen. Verder speelden mee Henk Aalpol als huisarts, Arnold Groteboer, veldwachter Jansen en Johan Schooien als Kobus Prut de landloper. derzoeken. „Hierdoor wordt tijdig en dikwijls met een gering aantal behandelingen voorkomen dat achterstand in spraak en taalont wikkeling optreedt. Het zal duide lijk zijn dat de verwezenlijking hier van in Holten wordt bemoeilijkt, omdat er altijd een spanningsveld ligt tussen datgene wat gewenst, c.q. noodzakelijk is en de financiële mogelijkheden". Mevrouw Jansen heeft voor zeven lagere en zeven kleuterscholen inclusief de school in Dijkerhoek zeven uur tot haar beschikking. Volgens het jaarver slag van de logopediste is logope die op scholen geen luxe voorzie- In de maandagavond in café-rest. „De Biester" gehouden jaarvergade ring van de afd. Holten van het Ned. Rode Kruis heeft de secretaresse mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, in een uitvoerig verslag de vele activitei ten die door de afdeling in 1984 wer den ontplooid de revue laten passe ren. Aan de vakantieweken is door 7 personen deelgenomen en aan dag tocht met de „Prins Maurits" na men ruim honderd mindervalide en gehandicapte Holtenaren deel. De jaarlijkse bloedpasma-avond op 20 oktober verliep weer geheel naar wens, dankzij de voortvarende lei ding van het echtpaar van Iperen, bijgestaan door vele vrijwilligers, EHBO-ers en mensen van het Rode Kruis. Aan het personeel van Cen traal Laboratorium in Amsterdam konden die avond 599 flessen bloed worden meegegeven. Rond 5 de cember zijn door bestuursleden at tenties bezorgd bij langdurig zie ken en bejaarden en o.l.v. bestuurs lid Diemer zijn door de schooljeugd kerstkaarten geschreven voor be jaarden. De lectuurkasten, op en kele plaatsen in het dorp, werden elke week door bestuurslid W. ten Berge leeggehaald en na sortering kon een groot aantal mensen wor den blij gemakt met boeken, tijd schriften etc. Ook in het afgelopen jaar is er weer overleg geweest met de afd. Holten EHBO ten einde te bezien in hoeverre in goede samenwerking EHBO-lessen aan 5de- en 6de-klas- sers van de lagere scholen gegeven kunnen worden. Deze activiteit KNIPTIP Een fotoboek... dat is een leraar "fotografie" die u veel kennis doorgeeft wanneer het u schikt. ning met als doel het verfraaien van de uitspraak van kinderen die daar in hun milieu totaal geen behoefte aan hebben. Zij vindt de associatie van logopedie met uitspraak te be perkt en oppervlakkig. Ook het idee dat logopedie de kinderen op wil krikken tot een bepaalde taal norm is niet terecht. „In de school is taal het belangrijkste communica tiemiddel. Storing in deze commu nicatie leidt tot achterstand en ver traagde ontwikkeling. Bij de op voeding of mondigheid kan de logo pedist niet gemist worden om kin deren die op dit gebied stoornissen vertonen bij te sturen. Het zal dui- blijft de aandacht houden van het bestuur maar aangezien deze les sen alleen gegeven mogen worden door een gediplomeerde instruc teur, die men nog niet heeft gevon den, kon met het lesgeven nog niet worden gestart. Mocht er iemand in Holten of omgeving zijn die be voegd is dan zal het bestuur gaarne contact met hem opnemen. Welfare Ook de afd. Welfare heeft weer veel werk gedaan voor gehandicap ten en bejaarden. De samenwer king met de medewerksters van de „Diessenplas" en de bezigheidsthe rapeute is uitstekend. Financiën Uit het financieel overzicht van penningmeester W. Müller bleek dat 1984 voor de afd. een goed jaar was. Van het totaal ontvangen be drag f22.970.- werd f7.850.- afge dragen aan het hoofdbureau, f 2.520.- aan de afd. Holten Welfare, terwijl bijna f7.000.- werd besteed aan vakantieprojecten, boottocht en bloedplasma-inzameling (f2.090.-). De leden van de kascon- trólecommissie de h.h. C. Knijff en J. Wiggers hadden boeken en be scheiden in orde bevonden. Beide werden herbenoemd. Een voorstel van het bestuur om uit de reserve f 2.000 - beschikbaar te stellen voor aanschaf van nieuwe hoog/laag bedden voor het hospitaalschip „J. Henry Dunant" en f 2.000.- voor de door hongersnood getroffen bevol king in Afrika (Sahellanden) ont moette geen bezwaar. Op voorstel van het bestuur werd met algemene stemmen als be stuurslid, inplaats van mevr. G. Schoolen-Aanstoot die niet her kiesbaar was, gekozen mevr. H. G. Beltman-Lensink. De jaarlijkse bootreis met gehan dicapten, minder-validen en be jaarden zal dit jaar plaatshebben op woensdag 22 mei. Het einddoel van de reis is Wijk bij Duurstede. De boot vertrekt vanuit Arnhem en het vervoer naar die stad zal plaats hebben per bus. De reis zal evenals het vorige jaar worden georgani seerd door mevr. J. Koopman- Bouwhuis. Oorkonde Aan de volgende Holtenaren die delijk zijn dat in een omgeving die zo op taal is ingesteld, nl. de school, de logopedie een voorwaarde scheppende voorziening behoort te zijn. Waar kinderen de plicht heb ben tot het volgen van onderwijs, moeten ze ook het recht hebben op optimale begeleiding en stimule ring van hun ontwikkeling". Tenslotte zegt mevrouw Jansen in het jaarverslag: „logopedie le vert een fundamentele bijdrage aan de ontwikkeling van jonge mensen op weg naar volwassen heid, waarbij goed kunnen com municeren van essentieel belang is". in oktober '84 voor de 5de keer bloed gaven werd een oorkonde en een medaille van het Ned. Rode Kruis uitgereikt: de dames G. M. van Oyen-v.d. Eisen, R. Mulder-Pa sop, R. den Bouwmeester, J. Bos- schers-Ulfman, H. J. Beeftink-Eel- derink, F. Vrugteveen-Denekamp, mej. A. H. Podt en aan de heren H. J. Stam, G. Willems, P. G. Brugge- man, H. ten Dam, G. H. Hulsman, G. J. Rozendom, M. Haverslag, G. H. Menkhort, E. D. Veneklaas en J. W. Gemoot. SPORTCOMMISSIE Laren heeft een grote fotowedstrijd uitgeschreven met als titel „De Hei lige koe". Auto's in het verkeer, op de parkeerplaats, in musea, bij au toraces, op autokerkhoven en bij sloperijen kunnen dienen als on derwerp van deze fotowedstrijd. Er zijn twee categoriën: foto's in kleur of in zwart-wit. Voor beide catego rieën geldt als formaat 18x24 cm, tot maximaal 30x40 cm. Elke deel nemer mag maximaal drie foto's in sturen. Voor elke categorie zijn vijf prijzen beschikbaar. Eerste prijs f300.-; tweede prijs f200.-; derde prijs f 100.-; vierde en vijfde prijs een jaarabonnement op Focus. De inzendingen dienen vóór 30 maart 1985 in het bezit te zijn van: Prins Bemhardhoeve, fotowedstrijd „De Heilige koe", Postbus 100, 9470 AC Zuidlaren. Op elke foto dient het volledige adres vermeld te staan. Foto's wor den niet geretourneerd, tenzij dit uitdrukkelijk is vermeld en een vol doende gefrankeerde retourver pakking, voorzien van het adres is bijgevoegd. De tentoonstelling „Een blik op Droste" in het Speelgoed- en blikmu seum te Deventer trekt zoveel belang stelling dat besloten is hem te verlen gen tot 15 april a.s. Onder de veelzeggende titel „Een blik op Droste" wordt de geschiede nis tentoongesteld van de cacao- en chocoladefabriek die het bekende blik met de zich herhalende ver pleegster geïntroduceerd heeft. Ook het Droste mannetje bij de pastilles werd wereldberoemd. Op de tentoonstelling is veel aandacht besteed aan de verpakkingen, zoals de cacao-bussen. Ook de produktie en reclame van het bedrijf komen aan de orde. De tentoonstelling is georganiseerd in samenwerking met Thomassen en Drijver Verbli- fa, de eigenaar van de blikcollectie in het museum en de fabriek Dros te. De openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag van 10-12.30 en 14-17 uur, zondag van 14-17 uur. Op maandag is het museum gesloten. Gedurende de paasvakantie t/m 13 april is het museum geopend van 10-17 uur. Het was vrijdagavond in het club huis van Blauw Wit heel gezellig tij dens de grote bingo-avond waaraan door bijna 80 personen, waaronder een groot aantal dames, werd deelge nomen. In totaal werden er twaalf rondes en 2 staande rondes (volgens afval- systeem) gespeeld om de vele prij zen. Voor de gratis verloting waren een tiental prijsjes beschikbaar ge steld. De bediening was bij het echtpaar Withaar-Kruithof en Ri- kus Kremer in goede handen. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de „Aktiviteiten- commissie" Dick Beldman. Vrijdag 19 april wordt in het clubhuis 't Vletgoor de vierde en tevens laat ste wedstrijd gespeeld om het Kla- verjaskampioenschap seizoen l '84/'85. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan Arfman B.V. voor de bouw van een kantoorunit bij het pand Keizersweg 72; - aan de heer T. Hofman voor de bouw van een garage bij het pand Tuinstraat 17; - aan Godeschalk Holten Diervoeding B.V. voor de bouw van een scheidingsmuur en overkapping bij het pand Waagweg 7. 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de heer G. J. den Heijer voor een stukje bos aan de Vossen- weg; - aan de heer D. H. Oostervelt voor een boom bij de woning Verzet- straat 39. 3. aan M.A.C. de Holterberg vrijstelling/ontheffing verleend t.b.v. mo torcross/autocross en autovoetbal; 4. aan M.A.C. de Holterberg vergunning verleend voor div. oriënte- rïngsritten in 1985. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf danwel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie, welke gehouden zou worden op 18 maart a.s., gaat niet door.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 7