Onafhankelijkheid draagvlak van Amnesty International Epilepsie: een verzwegen ziekte 32e Stille Tocht Dwaze Moeders Politie-weekjoumaal Bingo-avond Blauw-Wit Gemeenteraad vergadert Second Ten treedt op HOLTENS NIEUWSBLAD BURGERLIJKE STAND Jaarfeest C.J.V. Vriendenschaar DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 - Geheel onverwacht kwam het voorstel niet voor het bestuur van Amnesty International, afdeling Hol ten, om de opbrengst van de herden kingspenning die geslagen wordt als herinnering aan de 40e Bevrijdings dag, te bestemmen voor het werk van de organisatie. Tenslotte is Holten een klein dorp en dan hóórt men wel eens wat. Wel veel voldoening bij de (kleine) groep Holtenaren die Amnes ty vertegenwoordigen. „Het is een uitstekende gedachte geweest van het bestuur (Stichting Viering Nationale Feestdagen, red.) om verder te kijken dan de grenzen van Holten lang zijn", meent secretaris J. Groenewoudt. Het is niet voor niets dat Amnesty International nog steeds oproept tot waakzaamheid. Wij zijn bevrijd en leven in een vrij land, maar in tal van landen, ook binnen de eigen kring van EEG en Navo leven men sen nog in onvrijheid en worden zij vervolgd om hun overtuiging, ras, godsdienst of sexe". Als voorbeeld noemt de heer J. Groenewegen de Turkse schrijver Osman Sahin die tot de zomer van vorig jaar in Anka ra werd vastgehouden wegens een andere politieke mening. Samen met een groep uit Nieuw-Zeeland heeft de afdeling Holten zich vorig jaar ingezet om deze gevangene vrij te krijgen. Honderden brieven zijn geschreven, o.a. naar Turkse kran ten, het Europarlement en de Turk se ambassade. Of deze brieven van grote invloed zijn geweest, valt vanuit Holten niet na te gaan. „Ook al worden deze mensen weer vrijge laten, dat betekent niet dat zij hier mee vrijheid van handelen hebben verworven. Voortdurend staan zij onder druk, daarom wagen zij het niet om opnieuw onwelgevallig te schrijven over hun regering. Om het minste of geringste kunnen zij voor maanden worden opgepakt zonder enige vorm van protest. Het komt maar al te vaak voor dat men een jaar of langer op een openbaar proces moet wachten". Momenteel schrijft de afdeling Holten brieven naar talloze instan ties in en buiten Rusland over Sir- vard Avagyan, een geloofsgevange- ne. Brieven naar de gevangene zelf worden niet toegelaten, hoe graag men dat ook zou willen. Ook pro beert men er achter te komen in hoeverre men de familie kan steu nen, geldelijk dan wel anderszins. Geboren: Herbert z.v. J. W. Beunk en E. J. Manenschijn (geb. te Deventer). Overleden: G. J. Barvelink, oud 79 j., (overl. te Hellendoom); C. Stein, oud 95 j., (overl. te Deven ter); H. W. Karkdijk, oud 86 j., Markelo; J. Koopman-Roeter- dink, oud 77 j.; B. J. Meijer, oud 69 j.; J. ten Hulscher-Kömer, oud 83 j.; G. H. Huzen-Stoeven- beld, oud 80 j., (overl. te Deven ter). Gehuwd: J. J. Herms, oud 26 j., Zwolle en J. H. Nijland, oud 28 j., Holten; J. Steunenberg, oud 24 j., Holten en M. Wegstapel, oud 23 j., Holten; A. Tuenter, oud 29 j., Holten en J. J. Kolkman, oud 21 j., Holten; D. J. Kevelam, oud 28 j., Nijmegen en L. N. Oosten- brug, oud 26 j., Nijmegen. Werkgroep Het werk binnen de groep Am nesty International in Holten wordt verdeeld over de acht actieve leden. „Wij zijn dan ook geen vere niging, maar een werkgroep, die re gelmatig bijeenkomt", verklaart penningmeester P. B. Muller. Sa men met de heer Groenewegen en voorzitter J. van der Meulen vor men zij het dagelijks bestuur. „Dat moet men niet opvatten in de zin van een strak geregelde organisa tie. Daarvoor is de afdeling te klein. Wij houden ook geen ledenvergade ring, want als afdeling kennen wij geen leden, alleen medewerkers. Wel telt Amnesty een groot aantal betalende leden, die echter niet noodzakelijk bij de werkzaamhe den van de afdeling betrokken moeten zijn". Amnesty stelt zich ten doel te werken voor vrijlating van gewe tensgevangenen, bepleiten van eer lijke processen voor alle politieke gevangenen, de onvoorwaardelijke afschaffing van martelingen, poli tieke moorden en de doodstraf. Als enige restrictie wil zij slechts hel pen indien door de gevangenen geen geweld gebruikt is of gepropa geerd. Om haar doel te bereiken wil zij geheel onafhankelijk van welke vorm van overheidsbemoeienis werken. Zo werd de gemeentelijke subsidie, die voor een organisatie als Amnesty International op de begrotingslijst stond van de ge meente Holten, beleefd maar na drukkelijk afgewezen. „Als afdeling hebben wij met die beslissing van het hoofdkantoor wel enige moeite gehad. Tenslotte kennen wij de plaatselijke situatie en weten wij dat er van inmenging van de zijde van het gemeentebestuur over de besteding van het geld geen sprake is, maar achteraf gezien zijn wij het wel met de beslissing eens. Onaf hankelijkheid 'is tenslotte het draagvlak van Amnesty, en dat geldt ook voor de afdeling Holten". Doelgericht Amnesty werd opgericht door Peter Benenson in Londen. De af deling Holten startte in 1978 op ini tiatief van ds. Abbink. Hoewel het aantal werkers in de jaren soms wisselde, de kern bleef actief. In de eerste jaren vonden de activiteiten, zoals brieven schrijven, eenmaal per maand plaats op de zogenoem de „schrijfavond". Aanvankelijk was daar veel belangstelling voor, maar de laatste tijd kwam er slechts een enkeling, zodat men een andere oplossing zocht en vond. Nu gaat de werkgroep op pad naar de verenigingen toe. „Wij wer ken nu veel meer doelgericht. Zo hebben wij onlangs een lezing ge houden voor de dames van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. Wij hadden daarvoor drie adressen van Oostduitse vrouwen die om hun politieke en geloofso vertuiging gevangen zitten. Er zijn die avond tientallen brieven ge schreven, en wij hebben een flinke donatie kunnen noteren". Ook tij dens de themaweek in de scholen gemeenschap in Holten was Am nesty volop present. Het plaatselij ke bestuur van Amnesty is vol lof over gemotiveerdheid van de Hol- tense jeugd. Leuke bijkomstigheid was, dat Amnesty meedeelt in de opbrengst van de themaweek. De bestemming voor de op brengst van de herdenkingspen ning leverde voor het bestuur geen enkel probleem op. „Wij hebben doelbewust voor twee doellanden voor gewetensbezwaarden ter lin ker en ter rechterzijde gekozen", verklaart de heer Groenewegen. „Via de regio Twente hebben wij al enige jaren goede contacten met de Filipijnen. Via de agrariërs in Hol ten hebben wij daar al meerdere malen brieven naartoe kunnen stu ren als protest tegen de dood van een drietal Filipijnse boeren. Van uit die actie gaan we nu verder. Po len is ons andere doel, via Charitas Het bestuur Amnesty International afd. Holten. Polen hebben wij nu een aantal adressen die we met behulp van onze actie kunnen steunen. Zolang er nog steeds mensen worden opge pakt vanwege hun politieke over tuiging en zolang er nog steeds mensen gevangen zitten zonder aanklacht of proces is het werk van Amnesty International dringend nodig. Het is goed, dat we in Holten daaraan mee kunnen werken". Op veler verzoek organiseert de „Aktiegroep" van Blauw Wit op vrijdag 8 maart 's avonds om 8.00 uur in het clubhuis 't Vletgoor weer een bingo-avond, de Voor eerste bingo-avond in het seizoen, gehou den in november j.l., bestond een overweldigende belangstelling zo wel van leden als niet-leden. De in leg bedraagt f7.50 p. pers. waar voor men de hele avond kan mee spelen om de vele prachtige prij zen. De koffie en de hartige hapjes zijn gratis. Tijdige opgave op het publicatiebord in het clubhuis of tel. 6 33 48 (Dick Beldman). In de eerst komende raadsverga dering, die gehouden zal worden op maandag 25 februari a.s., om 19.30 uur in het gemeentehuis zullen veertien agendapunten de revue passeren. Voorgesteld wordt de Werkgroep Oudheidkamer Holten een startsubsidie te verlenen van f 1000.-. De begroting 1985 van de Openbare Bibliotheek wordt ter goedkeuring voorgelegd, evenals het verlenen van een krediet voor de verkabeling van het electrici- teitsnet, een voorstel tot verlenen van een krediet voor de uitbreiding en vernieuwing van de distributie netten gas en electra. Verder staat op de agenda de sloop van het pand Kerkstraat 11, de uitbetaling van de vakantie-uitkering van het ge- meentepersoneel, de vaststelling van het bedrag per leerling voor het lager onderwijs, de bijdrage aan de Stichting Contactcentrum Be drijfsleven Onderwijs Gewest Mid den-I Jssel, het nemen van een prin cipe-besluit tot geldelijke steun voor groot onderhoud aan woning wetwoningen en een voorstel tot het nemen van een voorbereidings- besluit voor een perceel grond aan de Beusebergerweg. Op vrijdag 8, en zaterdag 9 maart houdt de C.J.V. De Vriendenschaar haar traditionele jaarfeest. Naast de meisjes-jongens-, tussenclubs en de 16 plussers zal ook medewer king worden verleend door de zon- dagavondsoos Discus. Het jaar feest wordt gehouden in zaal Irene en begint om 20.00 uur. 13 februari: Een elfjarige knaap kwam op de Vrijheidslaan met zijn fiets in botsing met een personen auto. De jongen kwam vanaf het fietspad van de sporthal rijden en stak pardoes de weg over. Hij liep hierdoor een flinke vleeswond op aan zijn been. De wond moest ge hecht worden in een ziekenhuis te Deventer. 14 februari: De man die de vorige week zondagnacht met zijn auto opzettelijk een auto van een ander vernielde door er hard tegenaan te rijden, hetgeen plaatsvond op de Larenseweg en waarover de vorige week in deze kolom melding werd gemaakt, werd door de politierech ter veroordeeld tot twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, 90 uur dienstverlenende arbeid ver richten en een week hechtenis voorwaardelijk. Tevens werd zijn auto verbeurd verklaard. De Offi cier van Justitie had tien weken ge vangenisstraf geëist, waarvan vier weken voorwaardelijk, verbeurd verklaring van de auto, 2 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, f 50,- boete en een week voorwaar delijke hechtenis. Een inwoner uit Bathmen deed aangifte van diefstal van een tas waarin zijn gymkleren zaten. De diefstal werd gepleegd vanuit de scholengemeenschap. 15 februari: Van een woning aan de Raalterweg geraakte de schoor steen in brand. De schade bleef be perkt tot de schoorsteen. De brand weer had de zaak snel onder contro le. Aan deze brand was een extra risico verbonden omdat de woning was voorzien van een rieten dak. Het liep alles letterlijk met een sis ser af. 16 februari: Een inwoner uit Holten werd geverbaliseerd doordat hij een glaasje te veel op had en deson danks toch met een auto ging rij den. Van hem werd een bloedproef genomen. Tevens kreeg hij een rij verbod van acht uren. Tijdens de carnavalsoptocht de den enkele knapen nogal moeilijk tegenover een automobiliste. Zij gingen boven op de motorkap van de auto zitten en braken een spie gel daar vanaf. De vrouw deed aan gifte bij de politie. 17 februari: Op de Deventerweg nabij de Jeurlinksweg kwamen twee auto's met elkaar in botsing. Een personenauto komende uit de richting Deventer, haalde een voor hem rijdende auto links in. Op dat moment sloeg de chauffeur van die auto linksaf. Beide voertuigen lie pen ernstige schade op. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. 18 februari: Weer werd er aangifte gedaan van diefstal van een tas met sportkleren uit de Scholengemeen schap. Dit keer werd er voor een bedrag van f 150,- weggenomen. Een eigenaar van een zomerhuis je aan de Postweg deed aangifte van diefstal van een houten tuina- meublement, een oude pomp en twee buitenlampen. De diefstal moet de afgelopen veertien dagen zijn gepleegd. Een personenauto werd uit het verkeer genomen. De onderzijde was geheel doorgeroest. De oudere Holtenaren herin neren zich uit eigen jeugd onge twijfeld een soortgelijk tafereel tje, zoals op deze foto, die ons welwillend is afgestaan door mevrouw J. J. H. Nieuwenhuis- Wansink: wasdag in Holten. Geen wasbuiltjes, energiebe sparende knoppen, voor-of bo- venladende wasmachines, maar boenen en schrobben met boender en wasbord. Zo ging dat in „die goede oude tijd". In de advertentie van een van de plaatselijke makelaars werd bij de verkoop van een woning in Holten de aanwezigheid van een „kookhuisje" aangeprezen. Nu een soort tuinhuisje, maar in de tijd van onze foto, gemaakt in de jaren dertig door een Delftse student op vakantie in Holten, de plaats waar werd gekookt. Het kökhuuske stond meestal op enige afstand van de woning. Er werd gestookt met geriefhout of riezenbossen, het afvalhout van bomen en struiken. In som mige huisjes stond in die dagen al een kookkachel, maar in ver scheidene was slechts een vuur plaats aanwezig. Door onoor deelkundig gebruik vloog zo'n gedeeltelijk uit hout opgetrok ken gebouwtje nog wel eens in brand. 's Morgens in alle vroegte, zo rond een uur of vijf werd de gro te ketel die op de foto naast het kookhuisje staat, op het vuur gezet. Rookwas, was toen nog echt kookwas. Na uren werd met vereende kracht de lood zware ketel voorzichtig buiten gezet, tenminste als het weer het toeliet, en werd de was bij ge deelten overgeheveld in de was ted, waarna het met boender en groene zeep flink werd bewerkt. Bij slecht weer bleven de deuren van het kookhuisje gesloten en werd de was temidden van de rook van de kachel bewerkt. En als men dan bedenkt, dat water leiding en electra ontbraken, dan is wel duidelijk dat „maan dag, wasdag" voor veel huis vrouwen in die tijd een weke lijks terugkerende martelgang was. Door burgemeester en wethouders op 12 februari 1985 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan de heer W. Vos voor de verbouw van de woning Visscherssteeg 3; - aan de heer H. Meilink voor de verbouw van de boerderij Okkenbroekseweg 13 tot woning; 2. aan M. A. C. de Holterberg vergunning verleend voor het houden van een voorjaarsrit 1985 op 2 maart 1985; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Toepassing artikel 83 wet geluidhinder Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij voornemens zijn aan gedeputeerde staten van Overijssel een verzoek te doen om vaststelling van hogere grenswaarden (max. 57 dB(A)) voor de in het ontwerp-bestemmingsplan „de Beuseberg" binnen de ingevolge de Wet geluidhinder voor de Larenseweg geldende zone geprojecteerde woningen, waarvan de ten hoogste toelaatbare geluidbelasting van de gevel, vanwege die weg, meer dan 50 dB(A) zal bedragen. Het ontwerp-verzoek met de daarbij behorende stukken ligt gedurende één maand, te rekenen met ingang van 25 februari 1985, ter gemeentesecretarie van Holten, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk opmerkingen te maken ten aanzien van het ontwerp-verzoek met de daarbij behorende stukken. Tevens bestaat gelegenheid tot het maken van mondelinge opmerkingen ten aanzien van het ontwerp- verzoek en wel op een openbare zitting, welke wordt gehouden op dinsdag 19 maart 1985 om 10.00 uur in het gemeentehuis te Holten, Dorpsstraat 27. Holten, 21 februari 1985. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. L. F. C. van Rappard, burgemeester. J. P. Stegeman, secretaris. Uitloting obligatielening Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat in een op 26 februari 1985 te 9.00 uur te houden openbare vergadering van hun college zullen worden uitgeloot 7 obligaties van de per 1 maart 1957 gesloten obligatielening groot f 140.000.-. Holten, 19 februari 1985. Burgemeester en wethouders van Holten, W. L. F. C. van Rappard, burgemeester. J. P. Stegeman, secretaris. In de week van 4 tot 10 maart a.s. wordt de jaarlijkse collecte gehouden voor de epilepsiebestrijding. De op brengst maakt wetenschappelijk on derzoek en vele activiteiten voor epi- lepsiepatiënten mogelijk, die op een andere wijze niet te financieren zijn. De epilepsiebestrijding wordt dit jaar ook toegelicht in een informa tieve collectekrant. Deze krant is aan te vragen bij het collectebu reau. In een aantal gemeentes, waar nog geen collectecomité be staat, wordt de krant via de PTT huis-aan-huis verspreid. Het thema van de collecte en de collectekrant is; Uw steun is voor ons „hoofd"- zaak. Zo'n 90.000 Nederlanders hebben epilepsie. Dat is ruwweg 1 op de 150. Een extra en zeer groot probleem voor de patiënten zijn de vele verhalen rondom epilepsie. De meeste mensen die epilepsie heb ben - en men vindt ze in alle lagen van de bevolking - willen daaron voor hun omgeving vaak niet latei weten, dat zij epilepsie hebben. He is een verzwegen ziekte. Epilepsi< wordt te vaak gezien als eei vreemd soort ziekte, met angstaan jagende aanvallen. Mensen me epilepsie zijn daarom „een beetji vreemd", zo denkt men. Dat is vol strekt onjuist. Met een goed medi cijngebruik leiden de meesten eei normaal leven. Juist om die ver keerde ideeën uit de wereld te krij gen, is voorlichting erg belangrijk Daarnaast worden collectegelder besteed aan wetenschappelijk on derzoek en individuele, financiëh steun. Ondanks de geboekte voor uitgang is bijv. de vraag nog altijc niet beantwoord waarom bij som mige mensen de hersenen zó over gevoelig zijn, dat daardoor het nor male electrisch-chemisch even wicht soms in de war raakt en daar door er onverwachts een aanval op treedt. Donderdag 7 maart 1985 houden Nederlandse vrouwen voor de 32e maal in Den Haag een Stille Tocht in saamhorigheid met de Dwaze Moe ders van de Plaza de Mayo in Argenti nië en andere organisaties van fami lieleden van verdwenen gevangenen in Latijns-Amerika. In november j.l. werd te Buenos Aires in Argentinië het vijfde con gres van de Federatie van Verdwe nen Gevangenen in Latijns-Ameri ka (Fedefam) gehouden. Drie leden van de werkgroep Latijns-Amerika van VKW waren daar aanwezig. Op het congres werden analyses ge maakt van de samenhang tussen de verdwijningen in Latijns-Ameri ka en de geringe kansen op ontwik keling van het grootste deel van het Latijns-Amerikaanse volk. Omdat deze reden èn omdat de 32e Stille Tocht precies één dag voor de vie ring van Internationale Vrouwen dag wordt gehouden, zal tijdens deze tocht centraal staan: „aankla gen van verdwijningen in Latijns- Amerika betekent ook kiezen voor ontwikkelingskansen van vrou wen". De Stille Tocht vertrekt om 11.00 uur vanaf het Malieveld in Den Haag. Tijdens de Tocht wor den petities overhandigd aan ver tegenwoordigers van het Kamer breed Vrouwenoverleg, de Ambas saderaad van Argentinië en aan d' werkgroep „Gedwongen Verdwij ningen" van de Verenigde Naties In de Doopsgezinde Kerk, Paleis straat 8, is van 13.00 uur tot 15.0 uur een gebeds- en werkbijeen komst. Op de dag van de Stilt Tocht wordt een knipsel- en infoi matiekrant uitgebracht. Deze kaï naderhand bij VKW besteld woi den a f 1,50 portokosten. De orga nisatie is in handen van; Unie vai Katholieke Vrouwen in Nederland Vrouwen Zendings Thuisfront Hervormd Vrouwen Overleg, in sa menwerking met de stichtin; „Vrouw, Kerk, Wereld". Inlich tingen; VKW, Corn. Houtman straat 19, 3572 LT Utrecht, tel. 03G 73 23 54. Jovemi organiseert op vrijdag maart het jaarlijkse optreden va de plaatselijke band „Second Ten bestaande uit: P. van Rossi drums; H. Koenjer, gitaar; A. Ko tenhorst, bas; R. Schrijver, gitat en G. Vruggink, orgel. De ban speelt in het Timmermanshuis i Nieuw Heeten, aanvang 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 5