i m „Wild makkelijke buit voor stropers Carnaval, deel van mijn leven Concurentie clubs beslist tegengaan Op bezoek bij. Kerkdiensten Medische diensten HOLTENS NIEUWSBLAD Geslaagde visite Bieb kan nog hulp gebruiken Inwonertal vrij stabiel Gevonden voorwerpen Rode Kruis vakantie Gezamenlijke kerkdienst BIJ BOUW DORPSHUIS: OPZICHTER BRINKS OP PAD IN ZUURBERG GARAGE SCHUPPERT BV Goede opkomst bijeenkomst in Dijkerhoek BOLSENBROEK DONDERDAG 17 JANUARI 1985 Zoals in het politiejournaal van deze week staat te lezen, heeft de po litie, in samenwerking met de scholen en de jachtopzichters een voeraktie op touw gezet. Twee maal in de week, op dinsdag en vrijdag, haalt de politie bij de school het ingezamelde voer op dat verdeeld wordt onder de vijf jach topzichters die Holten rijk is. Op hun beurt zorgen zij dat de etensresten naar de voederplaatsen wordt ge bracht. Geen overbodige zaak bij dit strenge winterweer, vooral nu door de steeds dikker wordende sneeuw laag het wild niet meer bij het voedsel kan komen. Een van de mensen die het wild een handje te hulp komt is jachtopzichter J. Brinks. Goedbeschouwd is de heer Brinks (46) de initiatiefnemer van de dierenhulpactie. Al in de tijd toen de legendarische heer Brou wer nog hoofd was van de o.l. Dorpsschool werden door de De garantie voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen eo. Oranjestraat 30 Tel. 05483-6 13 63 schoolkinderen eikels opgehaald die door Brinks op de voederplaat sen in de Zuurberg werden ge bracht tijdens de wintermaanden. Later werd dat uitgebreid tot ande re scholen en ontstond de voede- raktie. Elke morgen vertrekt hij naar de voederplaatsen in de Zuur berg. Vooral nu de vorst zo lang aanhoudt staat het reewild op ge ringe afstand te kijken, ook fazan ten en hazen, die anders behoorlijk schuw zijn, komen nu overdag te voorschijn. Ook de vogels komen in groten getale op het voer af. „Die jongens hebben het helemaal erg moeilijk" vertelt de jachtopzichter. „Zolang het blijft vriezen en wel zo'n sneeuw nog niet helemaal vastgeklonken is, kan het wild met de poten nog wel wat losgraven, maar voor de vogels is dat niet mo gelijk. Ik voer soms 's morgens wel- zo'n vijftig, zestig duiven bij". On danks dc problemen door de stren ge winter ziet hij vooral gevaar door het grote aantal stropers dat nu op zoek is naar een gemakkelijke buit. Reden voor Brinks om onze foto graaf te bestellen op een neutrale plek, „om geen slapende honden wakker te maken", zegt hij. Nu het wild vooral aangewezen is op het voedsel op de voederplaatsen, is het een makkelijke prooi voor dit soort lieden. Sommigen schieten vanuit een rijdende auto op het wild, zich niet bekommerend of het schot inderdaad ook doel heeft ge troffen. Anderen leggen, net als Klein Duimpje steentjes in de sneeuwsporen van de hazen, zodat ze 's zomers gemakkelijk het leger van het dier kunnen opsporen. Vol gens Brinks zijn het vooral werklo ze bouwvakkers uit Deventer en nog verder weg die op deze manier een boutje trachten te verschalken. „Wij hebben in Holten ook wel een paar stropertjes, maar dergelijke methoden worden bij ons gelukkig niet toegepast". Veel overlast be zorgen momenteel ook de loslopen de honden. Brinks: „De mensen vergeten dat door de kou het wild traag in de beweging is geworden. Zo vormen ze een makkelijke prooi voor een loslopende hond. Zolang het dit winterweer blijft moeten de honden ook in het buitengebied aan de.lijn gehouden worden, voor al in gebieden waar veel reewild voorkomt. Hier op de Zuurberg hebben we een tijdlang weinig wild gehad; daar komt langzamerhand wat verbetering in, maar als het wild nu weggejaagd wordt door honden dan zijn we weer even ver als een paar jaar geleden". Ondanks zeer slechte wegen wa ren 125 leden aanwezig op de Nieuwjaarsvisite van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Holten. Onder het ge not van een kopje koffie met olie bollen, nieuwjaarsrolletjes en later een drankje, keken de dames eerst naar dia's gemaakt over de afde ling. Hiema werd bingo gespeeld. Op dinsdag 22 februari heeft de af deling haar jaarvergadering. Hier aan verleend vishandel Reinardus zijn medewerking. Indien straks de gemeenteraad ac eoord gaat met de bouw van een Soci aal Cultureel Centrum, dan zullen alle andere gemeentegebouwen die nu nog in gebruik zijn bij de verenigingen niet meer voor dat doel beschikbaar mogen zijn, meent de commissie So ciaal Cultureel Werk. Voorkomen moet worden dat er oneerlijke concurentie wordt ge pleegd door de verenigingen terwijl er een nieuw Dorpshuis leeg staat. Wat er met de bestaande gebouwen moet gebeuren, is nog een vraag van de toekomst, maar de leden van de commissie hebben er grote moeite mee dat op voorhand vere nigingen him repetitielokaal willen aankopen terwijl de plannen voor het Dorpshuis nog niet geheel en al rond zijn. De heer K. van Bruggen Ondanks de slechte weersomstan digheden was er een goede opkomst bij de nieuwjaarsbijeenkomst en jaar vergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Dijker- hoek. De bijeenkomst werd geopend door presidente mevrouw D. Ren- sen-Podt. De notuelen werden voorgelezen door mevrouw G. V. Plaat-Vruggink en penningmeeste- resse mevrouw G. Rensen-Paal- man las het financiële verslag voor. De kascommissie, bestaande uit de dames Huzen en Broekhuis hadden de kasstukken in orde bevonden. Als opvolgsters van mevrouw D. Arfman-Huisken en mevrouw H. Luggenhorst-Stegink werden in het bestuur gekozen de dames J. Wegstapel-Beltman en mevrouw Stevens-Stegink. Mevrouw R. van Schoten-Nikkels was aftredend en herkiesbaar. De aftredende be stuursleden kregen een boeket bloemen en het bondslepeltje uit handen van de presidente die de dames dankte voor het vele werk dat zij hadden verricht. Uit het jaarverslag bleek dat ze ven leden geen enkele bijeenkomst hadden overgeslagen, te weten de dames Z. Roeterdink-Twellaar, R. Bieleman-Vasters, mevrouw Wijl- huizen-Rap, R. Huzen-Koeleman, A. Pinkert-Kolkman, J. Paalman- Podt en mevrouw M. Bosman- Twellar. Mevrouw Bosman spande de kroon door in de afgelopen vijf jaar zelfs geen bijeenkomst te heb ben gemist. Allen kregen een atten tie. Mevrouw Arfman en mevrouw Luggenhorst luisterde de avond op met een samenspraak in dicht vorm. Daar de^angcommissie door het slechte weer verstek moest la ten gaan, werd er na het bestuurlij ke gedeelte een verhaal verteld en spelletjes gedaan. De eerstvolgende bijeenkomst is op 13 februari a.s. met medewer king van de A.N.W.B. De cursus boekhouden begint op 15 januari en de cursus yoga op 7 februari, aanvang 10.00 uur. van de begeleidingscommissie So ciaal Cultureel Centrum verweet de vereniging een doemdenken zonder reden. „Een flink aantal ver enigingen zijn sceptisch over het Dorpshuis. Dat ontneemt het ent housiasme van andere verenigngen om door te gaan." De begeleidingscommissie zal overigens in maart met een defini tief rapport komen, zo vertelde de heer Van Bruggen maandagavond tijdens de commissievergadering Sociaal Cultureel Werk. Een groot aantal Dorpshuizen worden be zocht om alle mogelijkheden en be heersvormen tegen elkaar af te kunnen wegen. Wel staat al vast dat de exploitatie toch een com mercieel tintje zal krijgen om de kosten voor de vereniging zo laag mogelijk te houden. In de intentie verklaring staat dat de bestaande horeca bedrijven geen concurentie zal worden aangedaan. In maart zullen alle gegevens, ook over de huren etc. bekend zijn. De begele- dingscommissie heeft er wel aan vast gekoppeld dat gelijkertijd een besluit genomen moet worden over de bestaande verenigingsruimten. Hoewel geen enkele vereniging ver plicht kan worden ruimtén te hu ren in het nieuwe Dorpshuis zal voorkomen moeten worden dat ie dere club zijn eigen gebouwtje koopt. De oproep van de Bibliotheek in het Holtens Nieuwsblad van vorige week voor vrijwilligers die behulpzaam willen zijn bij de automatiseringsactie heeft een twaalftal reacties opgele verd. De bibliothecaresse, Ka rin Pennewaard is daar bijzon der gelukkig mee, maar kan nog best een aantal vrijwilligers ge bruiken. In totaal moeten zo'n 20.000 boeken verwerkt worden wat neer komt op 1500 arbeidsu ren. Zoals wij vorige week reeds meldden gaat het om eenvoudig maar zeer nauwkeurig werk. Een speciale opleiding is niet vereist. Inlichtingen en aanmel den kan dagelijks bij de biblio theek, tel. 6 24 87. Carnaval in Holten: lang niet voor iedereen vanzelfsprekend. Immers, carnaval hoort bij een Bourgondische, zeg maar ka tholieke levensstijl zoals die in onze contreien vooral terug te vinden is in plaatsen als Olden- zaal en Losser. Dat uitbundige past veel Holtenaren niet zo. Toch bestaat er al sinds 1968 in Holten een carnavalsvereni ging, De Fienpreuvers, die door de jaren bewezen hebben dat carnaval en Holten uitstekend bij elkaar passen. Wat minder uitbundig als in de traditionele camavalsplaatsen, maar een vereniging die een eigen plaats heeft gevonden tussen alle an dere verenigingen in het rijke sociale leven in het dorp. Een van de mensen van het eerste uur is Jan Markvoort (42) bij de Holtenaren beter bekend als Jan den Ontvanger, naar zijn baan als gemeenteontvanger bij de gemeente Wijhe. Als president van de Prinsen garde is hij het visitekaartje van de vereniging bij officiële cama- valsgebeurtenissen zoals vol gende week zaterdag het Prin senbal. Markvoort is de derde president in successie binnen de vereniging na Eddy Vincent en Jan Luesink. twee eminente voorgangers die het carnavals- gebeuren in Holten een eigen gezicht hebben gegeven.' Als ge boren en getogen Holtenaar was carnaval hem van huis uit niet met de paplepel ingegeven maar in de zestien jaar dat hij nu deel uit maakt van De Fien preuvers is de vereniging een stuk van zijn leven. Niet zozeer die drie dolle dagen in februari. maar het stuk gezelligheid, saamhorigheid en verenigings leven dat de Holtenaren klaar blijkelijk allemaal in het bloed zit. „Wij pretenderen geen car naval te vieren naar de katholie ke traditie. Voor ons staat voor op de mensen een paar gezellige feesten aan te bieden, waarop men met elkaar op een be schaafde manier plezier kan maken. Vooral de Gala-avond, zoals het Prinsenbal eigenlijk genoemd moet worden is voor ons het hoogtepunt. Dan komen alle Holtense artiesten in actie. Voor mij is dat het hoogtepunt van het camavalsjaar". Een misverstand is te denken dat De Fienpreuvers uitslui tend bevolkt wordt door au tochtone Holtenaren. Het te gendeel is waar. Zorgvuldig wordt er door het bestuur voor gewaakt dat de carnavalsvere niging haar open karakter be houdt. Zo wordt bij de keuze voor een nieuwe prins steeds ge zocht naar een man die niet al leen de algemene goedkeuring heeft van de leden van de carna valsvereniging maar ook in het sociale leven van Holten een goede naam heeft. Dit jaar is het een bestuurslid van de tennis vereniging. Jan den Ontvanger geniet al bij voorbaat van het feest dat komen gaat. Niet zo verwonder lijk want de voorbereidingen be ginnen al een jaar van te voren. „Het carnavalsfeest is voor de 200 leden van De Fienpreuvers een aangename onderbreking van het dagelijkse leven, maar het clubleven bloeit het hele jaar door". Markelo - Tel. 19 07 Het aantal inwoners van de ge meente Holten is in het afgelo pen jaar vrijwel gelijk gebleven. Op 1 januari 1984 had Holten in totaal 8681 inwoners, waarvan 4331 mannen en 4350 vrouwen, tegenover 8678 inwoners op 31 december 1984, verdeeld in 4320 mannen en 4358 vrouwen. Uit de cijfers omtrent de loop der be volking blijkt dat er in het afge lopen jaar 37 mannen zijn overle den en 34 vrouwen, terwijl er 34 mannen werden geboren en 43 vrouwen. In 1984 hebben 126 mannen en 134 vrouwen Holten verlaten en konden 118 mannen en 133 vrouwen worden begroet als nieuwe inwoners van Holten. Uit een rapport van het E.T.I.O. in Zwolle blijkt overigens dat de bevolking van Holten de laatste vijf jaar nauwelijks is gegroeid terwijl het aantal woningen wel flink is toegenomen. KNIPTiP w Een vergroting: da's een foto op z'n mooist! Uw fotohandelaar kan u er alles jN over vertellen. ht{ //yh. Ned. Herv. Kerk 10.00 uur pas toor Radem^ker en ds. W. Vons m.m.v. R.K. Dameskoor uit Nieuwe Heeten. Gezamenlijke dienst in kader van week en ge bed voor eenheid. 19.00 uur ds. H. J. Ekker. Uitgangscoll. Schulddelging „Irene". Oppasdienst: mevr. Schoolen- Aanstoot, Carla en Comelie Heemstra 10.00 uur Jongeren- dienst in gebouw „Irene" DIESSENPLAS Woensdag 23 jan. 19.30 u. ds. de Vrijer, Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. H. v.d. Berg van Aalten. 15.00 uur ds. T. Zuidema van Apeldoorn. In beide diensten is de le coll. voor de diaconie en de 2de voor rente en aflossing. Kindemevendienst: kla&3 en 4 o.l.v. H. Beltman. Oppasdienst: Mevr. Beldman-. Aanstoot, Lianne v.d. Zwaag, mevr. Aanstoot-Stam, Karin Bosschers en Loes Dij kink. R.K. Kerk 10.00 uur Heilige Mis in gebouw „Irene". DIJKERHOEK 10.00 uur ds. H. J. Ekker. Uit gangscoll. Schulddelging „Ire ne". OKKENBROEK 10.00 uur ds. G. Bouman. Uit gangscoll. Kerk en Ziekenzorg. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 10.00 uur. Donderdag 17 januari: 19.45 uur Gewone avond HVG „Ora et La- bora" in gebouw „Irene". Vrijdag 18 januari: 19.30 uur Openbare les Holtense Muziek vereniging in het oude gymlo kaal (Dorpsstraat). Zondag 20 januari: 12.30 uur Eerste start „Oliebollencross" rond sportpark „Meermans kamp". 14.00 uur Dansen in bar- dancing „De Wippert". Maandag 21 januari: 19.45 uur Jaarvergadering afd. Espelo Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Trefpunt" Spellen- avond. Dinsdag 22 tot en met zaterdag 26 januari: Opruiming bij fa. J. Huzen in Dijkerhoek. Dinsdag 22 januari: 19.00- 21.00 uur Uitgifte visvergunnin gen '85 HHV „De Rietvoorn" in café Kalfsterman. 20.00 uur Jaarvergad. afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in zaal „Vosman". Medewerking verleent „Vishandel Reinaar- dus". 20.00 uur Bijéénkomst HVG Dijkerhoek irt „Bethanië". Discussie uit de fakkel. Donderdag 24 januari: 20.00 uur Jaarvergadering afd. Holten Chr. Plattelandsvrouwenbond in „De Kandelaar". Mevr. Hoog- akker en de heer H. Beltman zullen iets vertellen (met yerto- ning van film) over de aktie „Hulp aan Polen". Belangstel lenden zijn van harte welkom! Zaterdag 26 januari: 20.00 uur Prinsenbal „De Fienpreuvers" in feestzaal „De Poppe". Zaterdag 2 februari: 20.00 uur Prinsenbal in zaal „Het Bonte Paard. Arts: J. H. A. Bruins, Keizers- weg 32, tel. 05483-6 35 53. Spreekuren; 11.00 en 16.00 uur. Dokter J. F. Sijtsema is afwezig van 17 tot maandag 28 jan. Wijkverpleging: Dienst: 17 tfrn 24 jan. zr. T. Kamphuis, tel. 05700-2 27 00. Spreekuur wijkverpleegkundi ge alle werkdagen van 13.30- 14.30 uur. Gaardenstraat 29, tel. 6 14 36. Tevens dan afhalen en terugbezorgen van magazijnar tikelen. Diëtiste spreekuur (op afspraak) elke le en 3e dinsdag v.d. maand. Tandarts: T. I. Lafeber, H. Dunantstr. 1, Rijssen, tel. 05480-183 83. Spreekuur spbedgevallen: 17.00-17.30 uur. Dierenarts (Ook voor kleine huisdieren) Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstr. 5, tel. 05483-6 15 15 Kleine huisdierenpraktijk: P. E. Helthuis, Dorpsstraat 63a, tel. 6 3377 b.g.g. 05759-20 03 Kleuter/Zuigelingenbureau: Gaardenstraat 29 op afspraak. Fysiotherapie Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaarden straat 29 Stichting maatschappelijke dienstverl. midden-Overijssel: Gaardenstraat 29, tel. 6 27 84.- Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur maandag t.m. vrij dag 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. Ziekenfonds: Spreekuur vrijdag van 8.30- 10.00 uur in het Groene Kruisge- bouw, Gaardenstraat en vol gens afspraak. Ziekenvervoer: 00 11 of dienstdoende arts 05483-6 35 63. Open bejaardenwerk: Inlichtingen tel. 05483-6 12 01 of 6 15 17. Energiebedrijf: Storing electriciteits- en g voorziening melden bij gem. Energiebedrijf tel. 05483-6 18 14. Politie: 05483-6 13 52 en 6 26 55 na 18.00 uur bellen 038-97 12 34. Brandweer; Tel. 00 11 (dag en nacht). Gevonden: een donkerblauwe jongenshandschoen; een mes; een zwarte linker vingerhand- schoen van leer; sleutelbos met o.a. een nagelschaar en flesseno- pener; sleutelring met zeven sleutels; zwarte handschoen; grijze kater met vlooienband. Verloren: een shagbuil van slangenleer; bril met licht mon tuur; sleutelbos met vier sleu tels; rode portemonnaie met sleutel; gouden ring met daarin verwerkt een munt; bruine he- renportemonnaie;sleutelhan ger met zeven sleutels (de han ger is een bougie); nog een brui ne portemonnaie; gouden horlo ge met gouden band merk Zen tra. Ook dit jaar kunnen langdurig zieken en anderen die niet op nor male wijze op vakantie kunnen gaan, gebruik maken van de va kantiefaciliteiten van het Neder lands Rode Kruis. Een week lang kan men varen met het hospitaal schip J. Henry Dunant, of men kan kiezen voor een aangepast verblijf in huize IJ selvliet in Wezep of Huize De Valkenberg in Rheden. Een ie der die meent in aanmerking te ko men voor een van deze vakantie mogelijkheden, kan zich tot 1 fe bruari a.s. aanmelden bij de Hoh tense contactpersoon, mevrouw J. H. Koopman-Bouwhuis, Burg. v.d. Borchstraat 47, tel. 613 03. Door de R.K. parochie vafri Hol ten en de Hërv. Gemeente van Hol ten wordt a.s. zondagmorgen on 10.00 uur in de Hervormde Kerl een gezamenlijke dienst gehouden Deze dienst staat in het kader vai de week van gebed voor de eenheu van de christenen van 18 tot 25 ja nuari '85, die in die week voor d. 77ste keer wordt gehouden, Voor gangers in deze diénst, waaraa: medewerking zal worden verleent door het R.K. .dameskoort ui Nieuw Heeten, zijn pastoor A. J. Rc deraaker en ds. W. Vons. -

Holtens Nieuwsblad | 1985 | | pagina 3