„Voor belangen van ouderen opkomen" Echtpaar De Boor der redt zich nog prima f Kerkdiensten Van dag tot dag Profoto exposeert werk eigen leden Medische diensten Politie-weekjournoal HOLTENS NIEUWSBLAD „Codeer de waardevolle bezittingen" Gevonden voorwerpen Project Espelo slaat goed aan GARAGE SCHUPPERT BV DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 De afdeling Holten van de Alge mene Bond voor Ouderen (ANBO) is een grote ledenwerfactie gestart die tot doel heeft oudere Holtenaren .(mede) op te laten komen voor hun eigen belangenbehartiging. De AN BO is ontstaan uit de Bond van Staatspensionering en de Algemene Bond van Bejaarden. Samen met de Katholieke Bond (de Unie) en de Prot. Christelijke Ouderenbond (PCOB) vormt zij het Centraal Orgaan Sa menwerkende Bonden van Ouderen (COSBO). In totaal goed voor zo'n 400.000 leden. Deze bonden hebben in Cos- bo-verband de laatste jaren al heel wat keren gereageerd op het beleid van de overheid, o.a. op het bezuinigingsbeleid. Er verschenen Cosbo-reacties over het inkomen van ouderen, de zelfstandige huisvesting, de ver- zorgings- en verpleegtehuizen, vorming en educatie. Ook de no ta „Fundamenteel Ouderenbe leid" is een Cosbo-uitgave. In Holten bestaat een kleine afdeling van de ANBO. Deze af deling houdt zich zover het in haar vermogen ligt, bezig met de belangenbehartiging; verbetering van de positie van ouderen. Haar secretaris-penningmeester, de heer Beijers, is tevens 2e se cretaris-notulist van het Gewest Overijssel van de ANBO, waarin de verbindingen van 46 afdelin gen met 18.000 leden samenko men. De Holtense afdeling heeft zich tot nu toe - op een kleine uitzondering na - niet bewogen op het terrein van de sociale contacten (soos, etc) omdat in Holten reeds vele jaren een be- jaardensoos bestaat die uitste kend werk doet. Veel meer richt zij haar activiteiten op de leef omstandigheden van de ouderen. Zo wil de ANBO graag meeden ken over de huisvesting van ou deren. Nog te vaak worden oude ren geconfronteerd met pasklare plannen, die echter niet in het belang zijn van die ouderen. De ANBO meent dan ook dat slechts door een samenbundeling van krachten de belangen van deze grote groep mensen op de juiste manier behartigd kunnen worden. Koopkracht Op landelijk terrein wordt door de ouderenbonden bij de rege ring aangedrongen op handha ving van de koopkracht. De eer ste voorwaarde voor zelfstandig leven is voldoende inkomen. Daarom is handhaving van koopkracht van ouderen erg be langrijk. Ruim 50 procent van alle ouderen hebben een inko men dat ligt rond het minimum loon: alleen AOW, of AOW met Met de bouw van het eerste gemaal in de Soetwetering is een begin gemaakt met de uitvoering van het waterwin- en waterin- laatplan in Espelosebroek. In dit - voor Nederland unieke - project werken Waterschap en Waterlei dingbedrijf nauw samen. Deze unieke samenwerking heeft lan delijke aandacht getrokken, zo vertelde ir. P. Willems van het Waterschap Salland. De combi natie om in Espelosebroek wa terwinning te combineren met waterinlaat heeft aanvankelijk op veel weerstand gestuit van de betrokken gebruikers van het ge bied, de boeren. Een grondige voorbereiding, gecombineerd met een uitstekende voorlichting heeft het vooroordeel voor een groot deel weten op te heffen. Hiermee vervult het Waterschap Salland een voortrekkersrol. De ervaringen die nu in Espelose broek worden opgedaan zullen van groot belang zijn voor soort gelijke plannen in de gebieden Boerhaar en Luttenberg. Met na me in Boerhaar is de weerstand tegen waterwinning door de Wa terleiding Maatschappij' Overijs sel bijzonder groot. Ook de wer kwijze van het Waterschap Sal land in dat gebied roept veel weerstand op. De plannen voor Espelose broek bedragen zo'n 1,3 miljoen gulden, waarvan de staat een ge deelte van het bedrag voor haar rekening neemt. Het Waterschap Salland is er alles aan gelegen om het project tot een succes te maken. „De boeren en drinkwa terorganisaties kijken nauwkeu rig over onze schouder mee", al dus de heer Willems. „Het plan mag dan ook niet mislukken, ge beurt dat wel, dan staan wij voor de eerste jaren weer buiten spel". TOYOTA Schuppert De garantie voor service en kwaliteit Off. Toyota-dealer voor Holten-Bathmen eo. Oranjestraat 30 Tel. 05483-13 63 „Het was maar een koude bedoe ning", lacht de heer A. de Boorder (90), toen wij hem vorige week woensdag vroegen hoe hij zijn vrouw had leren kennen. „Op het ijs, bij het ijsvermaak" vult mevrouw C. De Boorder-Borreman (87) onmiddellijk aan. „Wij schaatsten op de Oude Rijn in de buurt van Koudekerke, waar ik geboren ben, zo is het begonnen". Het echtpaar De Boorder weet het nog precies, al is het al meer dan 65 jaar geleden. Afgelopen woensdag werd in restaurant Hoog Holten, samen met zoon en dochter aangetrouwde kinde ren, zes kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen het feit her dacht dat zij elkaar 65 jaar gele den het jawoord gaven. Namens de gemeente Holten brachten burgemeester en mevrouw Van Rappard het hoogbejaarde maar nog zeer vitale echtpaar de felici taties over; zij lieten hun geluk wensen vergezeld gaan met een fraai bloemstuk. vrouw De Boorder was in dienst betrekking met werkdagen van 's morgens zes tot 's avonds tien uur. Vrije- dagen kwamen niet voor, bij hoge uitzondering mocht ze af en toe een uurtje weg. De heer De Boorder was in zijn verlovingstijd als militair ge legerd in Leiden. „Wij kregen een bundel 'stro onder onze arm ge duwd, dat was de matras, pas later kregen we een strozak. Een hoofdkussen heb ik maar van thuis meegenomen, want dat kregen we helemaal niet". Aan sluitend kwam hij als agent in dienst bij de geme^nte-politie Vlaardingen; na het einde van de Tweede Wereld-oorlog werd hij overgeplaatst naar de recher che, tot aan zijn pensionering in 1957 is hij daar werkzaam ge weest. „Ik ben een dure voor ze", zegt hij lachend. „In totaal ben ik al meer thuis, dan dat ik dienstjaren heb". In 1971 kwam het echtpaar naar Holten, op aandrang van hun dochter; beide echtparen wonen- naast elkaar in de Kene- manstraat. „Wij overlopen elkaar niet, maar het is prettig dat we af en toe een beroep op elkaar kunnen doen", zegt mevrouw De Boorder. Het huishouden ver zorgt zij nog geheel zelf, alleen komt een maal in de maand de hulp voor het grote werk. zoals ramenlappen. De heer De Boor der hanteert af en toe de stofzui ger, maar niet met overgave. Veel liever werkt hij in zijn groenten- en bloementuin achter het huis. Met goed weer lopen ze graag een rondje om de vijver van 't Vkógoor. „Het water blijft ons trekken, wat niet wegneemt, dat wij het prima naar ons zin hebben in Holten. We hebben ge zellige kennissen gekregen en zo lang onze gezondheid zo goed blijft als nu, hebben we niets te klagen". een klein pensioen. Dat is te weinig. Van 1980 tot half 1984 is de koopkracht van de AOW-ers met ruim dertien procent ge daald. Daarmee hebben ouderen meer dan voldoende bijgedragen aan het economisch herstel. Ledenwerving De afdeling Holten wil, gelet op de grote belangen die te ver dedigen zijn voor ouderen, de krachten gaan bundelen. Tege lijk met het Holtens Nieuwsblad zullen 1500 folders aan de Hol tense ouderen toegestuurd wor den. Niet uit eigen belang, maar in het belang van de ouderen zelf. op 27 november vond er een aanrijding plaats op de kruising Rijssenseweg-Kolweg. Een perso nenauto komende uit de richting Rijssen, sloeg ter plaatse linksaf en verleende geen voorrang aan een bestuurder van een andere auto, die over de parallelweg richting Rijssen reed. Beid auto's liepen schade op. Op 28 november werd aangifte gedaan van vernieling van de koepel van de sportzaal aan de Vrijheidslaan. Er kon niet wor den geconstateerd dat men bin nen was geweest. Er werd niets vermist. Op 29 november ontstond er een aanrijding op de Oude De- venterweg. Een personenauto reed aldaar een uitrit uit en ver leende geen voorrang aan een andere auto. De schade was be hoorlijk, doch er waren geen per soonlijke ongelukken. Op 29 november ontstond er een schoorsteenbrand aan de Kenemansstraat, De brandweer had de zaak snel onder controle. Terwijl de brandweer aldaar be zig was kwam er tevens melding binnen van een brandje in de peuterspeelzaal aan de Hoffe- straat. Aldaar bleek de vlam in de pan te zijn geslagen bij het pannekoekbakken. Ook daar ver richtte de brandweer goed werk, zodat de schade nihil was. In de nacht van 29 op 30 november werd er op een vijftal plaatsen inge broken aan de Larenseweg. Uit één woning werd geld vermist (enkele honderden guldens) alsmede euro cheques. In drie andere woningen kwam men tevens ook binnen doch daar werd niets vermist, ofschoon wel duidelijk woningen bleek dat men op zoek geweest was. Bij de vijfde woning bleek dat men alleen maar gepoogd had om binnen te komen. Men kwam in de andere gevallen binnen door deuren open te breken. De inbraken zijn vermoede lijk gepleegd tussen 23.30 uur en 06.45 uur de volgende dag. Ieder die nadere bijzonderheden kan vermel den omtrent deze inbraken (men kan iets gehoord of gezien hebben) wordt verzocht nader contact op te nemen met de politie van Holten. De afgelopen week werd er een „stille" radar controle gehouden op de Oranjestraat. Er werden 355 voertuigen gecontroleerd. 24 personen zullen een acceptgiro kaart thuis gestuurd krijgen, om dat ze te snel hebben gereden. Een stille controle houdt in, dat f men ter plaatse niet wordt staande gehouden door de poli tie, doch later hiervan, middels deze girokaart, bericht krijgt. Baldadige jeugd stak in de avond van de tweede december een container in brand nabij de school De Schakel. De brand weer bluste de zaak. De politie heeft nog goede hoop de dadeis van deze brand op te sporen. NED. HERV. KERK 10.00 u. ds. H. J. Ekker; 15.00 uur ds. H. J. Ekker. Aange paste dienst voor geestelijk gehandicapten, m.m.v. het koor en de blokfluit groep van „Groot Schuylenburg" te Apeldoorn; 19.00 uur geen dienst. Uitgangscoll. voor ge bouw „Irene". Oppasdienst: Mevr. Boode-Veneklaas en Ariëtte Groen. 10.00 uur Jon- gerendienst in gebouw „Ire ne". Diessenplas: woensdag 12 de cember 19.00 uur ds. W. Vons (H.A.) GEREF. KERK 9.30 uur en 15.00 uur ds. M. Berg. In beide diensten is de le collecte voor de kerk en de 2de voor rente en aflossing. Kindernevendienst: klas 3 en 4 o.l.v. H. Beltman. Oppas dienst: mevr. Beldman-Stou-^ man, mevr. Kolkman-Bolink.' Karin Beldman (res.). Mevr. Veldhuis-Willems, mevr. Smit-Manenschijn, mevr. Saalmink-Stam (res.) R.K. kerk 10.00 uur Heilige Mis in ge bouw „Irene". Dijkerhoek 10.00 uur ds. R. Visser, uit gangscoll. voor gebouw „Ire ne". Okkenbroek 10.00 uur ds. H. v.d. Veer uit Deventer. Uitgangscoll. Vor ming en toerusting PKV. Nieuw Heeten HEETEN Zaterdag 19.00 uur; zondag 8.00 u. en 10.00 uur Donderdag 6 december 19.45 uur zendingsavond Herv. Vrou wengroep „Ora et Labora" in Irene. Zondag 9 december: 14.00 uur dansen in bar-dancing „De Wip- pert". Maandag 10 december: 14.00 uur Behandeling gemeente be groting 1985 gemeentehuis.; 19.30 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub in caférest. „Vos man". Vrijdag 14 december: 20.00 uur Tweede wedstrijd Klaverjas- comp. „Blauw Wit" in clubhuis Vletgoor. Zaterdag 15 december: 19.30 uur Jubileum Showavond SV „Bato" in sporthal 't Mossink. Maandag 17 december: 14 00 uur Openbare raadsvergade ring gemeentehuis. Behande ling begroting '85; 20.00 uur Kerstavond afd. Holten van Chr. Plattelandsvrouwen in „De Kandelaar" m.m.v. de bij belclubs „Geef mij kracht" te Wierden en Vriezenveen. Dinsdag 18 december: 20.00 uur Ledenvergadering SV Holten in clubhuis „Meermanskamp". Woensdag 19 december: 9:30 uur Officiële opening van het nieuwe O.A.D.-gebouw. 16.00- 17.30 uur receptie t.g.v. opening gebouw en 60-jarig bestaan van de O.A.D. in het hoofdkantoor; 19.30 uur Volkskerstzang in „De Kandelaar". een van de foto's, gemaakt dooreen lid van „Profoto". De Holtense fotoclub „Profoto" exposeert vanaf maandag 10 de cember werk van haar leden in de Rabobank in Holten. „Profoto" is een fotoclub met zeer actieve leden, die op deze manier meer mensen willen laten genieten van het werk dat zij maken. De leden van het Hol tense „profoto" onderscheiden zich van de huis- tuin en keu ken- fotografen door het cre atieve element-dat zij in een foto proberen te leggen. Technisch gezien kan iedereen tegenwoordig fotograferen wat hij wil. De resultaten zijn meest al niet eens onaardig. De foto grafen, lid van „Profoto" probe ren echter iets te doen met foto grafie. Het zijn fotografen die in hun foto's het creatieve element zoeken. De foto toont dan een bijzonder element, een speciaal lijnenspel of een bepaalde vlak- Het echtpaar De Boorder is ge boren en getogen nabij de Oude Rijn. Mevrouw werd geboren in C i Koudekerke, meneer in Hogen- dijk/Hazerswoude. Zij wonen nu veertien jaar in Holten. Luisterend naar de verhalen van het platina echtpaar komen de oude, vergeelde foto's van vroeger weer tot leven. Zo speel de de Rijn een belangrijke rol in het leven van de bewoners in de aanliggende plaatsen. Vrijwel al het vervoer ging via het water. Er was een regelmatige bootver binding tussen alle plaatsen. „Het was altijd reuze gezellig zó langs het water, dat is het enige dat we hier in Holten missen", zegt de heer De Boorder. In de winters, die in die tijd heel wat strenger waren dan nu, vroor de Rijn dicht en werd er door de jeugd geschaatst. Bij toeval kwam het paar elkaar tegen. „Ach en u weet hoe dat dan gaat, je botste „per ongeluk te gen haar aan". Met pretlichtjes in zijn ogen denkt de heer De Boorder nóg aan die eerste ont moeting terug. Veel vrije tijd was er niet, me- verdeling. Men kan deze vorm van fotografie als een kunstbeoe fening zien. De leden willen door middel van deze expositie een breder publiek hiervan laten ge nieten. De tentoonstelling is tij dens de normale openingsuren van de Rabobank te bezichtigen. Donderdag 22 november kwa men een groot aantal dames van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond bijeen in De Kandelaar. Mevr. M. v. Engbrink-Ramaker, presidente, heette iedereen wel kom, in het bijzonder de heer Dierkx van de Rijkspolitie te Zwolle en de heer Beumer van de Rijkspolitie te Holten. Na het zingen van enkele verzen van lied 14. gebed en een gedicht van Nel Benschap sprak de heer Dierkx over „Inbraakpreventie en colportage", het thema van de avond. De heer Dierkx wees op het grote belang van codering van waardevolle bezittingen in huis. Het fotograferen van o.a. antiek kan een belangrijke scha kel zijn in het opsporen na in braak. De sociale controle, het doorgeven van tips aan de poli tie wordt bijzonder op prijs ge steld. Bij verkoop aan deuren moet naar een geldig legitimatie bewijs worden gevraagd voordat men iets koopt. Aan de hand van een dia-serie konden de da mes zien welke voorzorgsmaatre gelen getroffen kunnen worden ter voorkoming van misdrijven. Na de koffiepauze beantwoord den de twee politievertegenwoor- digers talloze vragen. De bijeen komst werd besloten met het zingen van lied 392; 1 en 3. ARTS R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, tel. 05483-35 53. Spreekuren: 11.00 en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Dienst dond. 18.00 u-dond. 8.00 uur. Zr. W. Marcus, Bath- men, tel. 05704-14 92 b.g.g. 05700-2 27 00. Spreekuur wijkverpleegkun dige alle werkdagen van 13.30-14.30 uur, Garden straat 29, tel. 14 36. Tevens dan aihalen en terugbezorgen van magazijnartikelen. Diëtis te spreekuur (op afspraak) el ke le en 3e dinsdag v.d. maand. TANDARTS J. H. Went, Mare. Samu- elstr.3, Enter, tel. 05478-16 53. Spreekuur voor spoedgeval len: 17.00-17.30 uur. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstr. 5, tel. 05483-15 15. KLEUTER/ZUIGELINGEN- BUREAU Gaardenstraat 29 of afspraak. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen wijkgebouw St. Kruiswerk, Gaarden straat 28. STICHTING VOOR MAATSCH. DIÉNST-VERLE NING MIDDEN-OVERIJSSEL Gaardenstraat 29, tel. 05483- 27 84 voor maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenver zorging. Spreekuren maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 urn en volgens afspraak. ZIEKENFONDS Spreekuur vrijdag van 8.30- 10.00 uur in Het Groene Kruisgebouw, Gaarden straat 31 en volgens afspraak. ZIEKENVERVOER 0011 of dienstdoende arts, tel. 05483-35 53. Voor inlichtingen over het „open" bejaarden- werk, tel. 05483-12 01' of 15 17. ENERGIEBEDRIJF Storing elektriciteits- en gas- voorziening melden bij het Gem. Energiebedrijf, tel. 05483-18 14. POLITIE Tel. 05483-13 52 en 26 55, na 18.00 uur bellen tel 038- 97 12 34. BRANDWEER Tel. 0011 (dag en nacht). Gevonden: een zak waspoeder; een rode handschoen; een zwar te portemonnaiè met f5.-; een bruine vingerhandschoen; een zilveren ketting met hanger (naam Bert); een kinderporte- monnaie met naam Renco; een sleuteltje aan hanger; een rode grashark; een blauw hangslot. Verloren: een ruigharige tek kel; een zilveren armband met drie bedeltjes; een sleutelbos met ongeveer acht sleutels; een blauw speelgoedbeertje; een gymschoen, maat 38 kleur blau- w-grijs-wit; een wieldop; een plastic tas mét sportkleding: een herenhorloge merk Timex: een wandelstok; een blauw ge ruite pet; een dameshorloge met zwart bandje. Geboren: Jan Hendrik z.v. H Oostervelt en J. Foks. Overleden: E. A. Witten- berg-Geers. oud 41 jr.. Deven ter. Gehuwd: D. J. Aanstoot, oud 25 jr., en H. Kampman, oud 20 jr-

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 3