„Cliënt-gericht werken, daar draait hier alles om" G.A.K. is een bekende klank. „Klachten Hengelo anders van aara" De complexe wereld van HOLTENS NIEUWSBLAD MR. A. SCHOONDERMARK, DIRECTEUR GAK HENGELO: „DOELMATIGHEID EN DESKUNDIGHEID" DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 13 HENGELO - „Wij hebben eigenlijk een verdomd goeie taak te vervullen, zeker in deze tijd, 1984.Met deze stand van werkloosheid.Natuurlijk staan we permanent onder druk, maar dat is op zich niet zo erg. Steun geven aan mensen die het nodig hebben, mensen die zijn aangewezen op een uitkering... Het belang van die groep behartigen noem ik dankbaar werk. Kijk, wij weten ook wel dat nogal wat mensen in eerste instantie het G.A.K. de ENSCHEDE/HENGELO - Binnen kort bespreken de Enschedese werk groep G.A.K./G.M.D., de Sociale Ver zekeringsraad in Zoetermeer en afge vaardigden van de G.A.K./G.M.D. |-kantoren in Amsterdam en En schede de klachten die vijftien En- schedeërs bij de Sociale Verzeke ringsraad hebben ingediend. Het gaat hier om de kritiek fan de vijftien op het functione- ten van drie G.A.K./G.M.D.-art- en. „Ze hebben zich denigrerend iver cliënten uitgelaten", klinkt iet, en: „Hun benadering is door logal wat cliënten als discrimi- lerend ervaren, terwijl die in een antal gevallen ook bevooroor- eéld was". Wanneer de klach- en, die thans nog nader worden nderzocht, gegrond blijken, unnen deze leiden tot het ont- lag van de drie ».A.K./G.M.D.-artsen. Mr. A. Schoondermark, direc teur van het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor in het district Hengelo, acht het niet zijn taak om commentaar te ge ven op de „Enschedese kwestie". Wel merkt hij op: „Ik denk dat het in Hengelo wat anders ligt. We zijn in '82 gestart met een vragenlijst. Op de vraag „Bent u tevreden over het G.A.K." ant woordden 55 van de in totaal 75 mensen die het formulier hadden ingevuld met ,ja". De twintig mensen die „nee" hadden geno teerd, hadden kritiek op de wachttijden, ww, de inlevering van werkbriefjes, dat soort za ken. Klachten dus van een an dere aard dan in Enschede. Als er in Hengelo morgen een belan gengroep opstaat die zegt: wij willen ëen gesprek over dit of dat, dan zeg ik: prima, jullie zijn welkom...". schuld geven van een verlaging van hun uitkering, dan zegt men: jullie kunnen mooi praten, maar je zit wel uit mijn portemonnee te pikken.U moet .niet vergeten dat wij een uitvoerende taak hebben, de politiek neemt een beslissing, niet wij. We proberen dan ook altijd om de mensen dat duidelijk te maken, in veel gevallen ontstaat er dan meer begrip voor onze situatie". terst serieus. Bij ons wordt niet gedacht, dit of dat is flauwekul, pak maar een standaardbrief. Elke brief die dit pand verlaat bevat de naam van een contact persoon waarmee de betrokkene zich onmiddellijk in verbinding kan stellen. Wij werken hier met mensen, vergeet u dat niet. „Ik zei al: wij hebben een uit voerende taak, de politiek neemt beslissingen. Het wordt, nu de sociale uitkeringen steeds meer onder druk komen te staan, ove rigens wel steeds moeilijker om bepaalde beslissingen die in Den Haag worden genomen zeg maar te verkopen aan onze cliënten. Bepaalde wijzigingen worden ons zo laat medegedeeld, dat het in sommige gevallen bijzonder moeilijk is om dat de mensen duidelijk te maken. Dat mag dan onze klacht naar de over heid heten: men maakt het ons steeds moeilijker om goed te kunnen functioneren, daardoor komen we onder steeds grotere druk te staan en komt het as pect van de begeleiding van de mensen die op het G.A.K. zijn aangewezen steeds meer op de tocht te staan...". In het Jaar verslag 1983 schrijft het G.A.K. onder het kopje „Gevolgen van de vergaande detaillering van de regelingen" onder meer het vol gende. Vertrouwen „De constatering, dat derge lijke regelingen (verlaging van. het wettelijke minimumloon en afschaffing van het minimum loon wao, bijvoorbeeld, red.) slechts voor deskundigen geheel te begrijpen zijn, impliceert dat velen van hun, voor wie deze re gelingen zijn bestemd, nl. de uit keringsgerechtigden, in feite ge noegen moeten nemen met wat voor hen niet of nauwelijks te begrypen is, in vertrouwen op een juiste toepassing daarvan door de administratie van het uitvoeringsorgaan. Aldus legt de ze wijze van wetgeving een extra verantwoordelijkheid en druk op degenen, die met de uitvoering van - en de toelichting op derge lijke gecompliceerde regelingen zijn belast". En voorts: „Wij moe ten eveneens vaststellen, dat de jarenlange roep om meer helder heid en eenvoud in de sociale verzekeringswetgeving steeds minder gehoor blijkt te vinden bij de instanties, cfie voor de re- Directeur mr. A- Schoondermark van het GAK: „Iedere klacht be kijken we serieus". gelgeving verantwoordelijk zijn". Extra verantwoordelijkheid en druk: het betekent voor het G.A.K. bijvoorbeeld dat de voor lichtende functie (de toelichting op de uitvoering) steeds belan grijker zal worden. Mr. A. Schoondermark beaamt dat. Hij zegt: „We zijn een groot appa raat en hebben veel deskundigen in dienst, specialisten op ver schillende terreinen. Juist daar door is het mogelijk om, om het populair te zeggen, dicht bij de cliënt te kruipen. Belangrijk is ook het feit dat wij een gedecen traliseerde organisatie zijn, dus op verschillende plaatsen in Ne derland vestigingen hebben. Ook daardoor kunnen we gestalte ge ven aan onze basisgedachte, dat we zo dicht mogeüjk bij onze cliënten moeten zitten om zo op timaal als maar mogelijk is te kunnen functioneren als G.A.K. Een voorbeeld. Er komt-iemand bij ons met een probleem: hij is werkloos en moet een uitkering hebben. Dan is het onze taak om te beoordelen of hij daar ook inderdaad voor in aanmerking komt. Is dat zo, dan keren wij geld uit, onze uitkerende functie na onze beoordelende functie. In de periode die ligt tussen dat beoordelen en uitkeren, proberen we onze cliënt zo optimaal mo gelijk te betrekken bij het proces dat dan in gang is gezet. We vertellen dan bijvoorbeeld wat er precies gaat gebeuren met zijn aanvraag, verschaffen hem zo veel mogelijk, hetzij mondeling hetzij schriftelijk, informatie die betrekking heeft op die aan vraag. Mocht nu blijken dat de persoon in kwestie niet in aan merking komt voor een WW-uit- kering, dan zeggen wij waarom dat niet het geval is, en waar hij wèl naartoe moet. Mocht hij het er niet mee eens zijn, dan be- staat de mogelijkheid om zich tot de Raad van Beroep te wen den. Het komt er op neer, dat wij iedere cliënt vanaf het mo ment dat hij bij ons binnenkomt tot het moment dat hij na ver loop van tijd zekerheid heeft over zijn uitkering begeleiden, en proberen bij te staan met raad en daad. Die werkwijze vereist de nodige interne maatregelen, en dat kost nu eenmaal de no dige tijd. Dat wordt overigens al vrij snel bureaucratie ge noemd. .Je ontkomt er niet ge heel aan". Proces De „interne maatregelen" waar mr. A. Schoondermark over spreekt, zijn tevens een gevolg van de zeer vele meldingen, bij voorbeeld inzake ziekte, die er bij het G.A.K. jaarlijks binnen komen. In Hengelo bijvoorbeeld (naar verwachting) 35.000. Een ander voorbeeld van een proces dat in werking treedt. Wanneer de werkgever een werknemer ziek meldt, en de bedrijfsvereni ging waartoe de werknemer be hoort de „administratie" laat verrichten door het G.A.K., komt de verzekeringsgeneeskundige van het G.A.K. in actie. De be trokken werknemer krijgt een oproep om op het spreekuur van de „G.A.K.-dokter" te verschij nen, en deze heeft de taak Oiri vast te stellen of de betrokken werknemer tengevolge van zijn ziek-zijn zijn eigen werk niet meer kan doen. „Dat is de primaire probleem stelling: kan hij tengevolge van dat ziek-zijn zijn eigen werk niet meer doen...", zegt mr. A. Schoondermark. „Iemand breekt bijvoorbeeld tijdens de winter sport een been, dan zegt de goe gemeente onmiddellijk: die man kan niet werkenTerwijl die man zelf zegt: ik kan wel wer ken, ik kan me go'ed bewegen Zou zo iemand nu bijvoorbeeld de krant moeten rondbrengen, dan zou hij niet kunnen werken. De verzekeringsgeneeskundige moet vaststellen of iemand zijn eigen werk niet meer kan doen, tengevolge van zijn ziek-zijn en het betekent dat er per individu een beslissing moet worden ge nomen". Het controle-aspect van het G.A.K. Wie een WW-uitke- ring heeft wordt door het G.A.K. gecontroleerd, dat heeft, zo meent mr. A. Schoondermark, ook een motiverende functie. „De mensen dienen hun ge zicht bij ons te laten zien, na tuurlijk heeft dat alles met con trole van doen, maar wij hopen mensen tevens te kunnen moti veren om weer aan de slag te gaan, proberen ze daarbij te hel pen. Ménsen menen vaak dat wij aléén een controlerende functie hebben, maar die controle is niet meer dan een deel van onze wet telijke opdracht. Daarnaast ne men de begeleiding en de voor lichting een omvangrijk deel van ons takenpakket in beslag. Ook proberen wij door te praten met werkgevers, mensen die in de ziektewet zitten terug te krijgen in het bedrijf waar ze ziek zijn geworden. Samen met de werk_ gever bekijken we dan of het mogelijk is dat er in de arbeids situatie iets verandert, waardoor een werknemer weer aan de slag kan. En dat is ook in het belang van de werkgever, want niemand vindt het prettig om een goede arbeidskracht te moeten verlie zen. Filosofie De werknemers van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor volgen trainingen en cursussen, die ertoe moeten bij- Hef Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor aan de Prinses Beatrixstraat in Hengelo. dragen, dat de filosofie van het G.A.K. zo goed mogelijk in de praktijk wordt gebracht. Aange past aan de eisen van de mo derne tijd, heet dat zo fraai en aangezien die tijd voortdurend aan veranderingen onderhevig is, vinden de trainingen en cursus sen regelmatig plaats, waarbij de inhoud van het gedoceerde uiter aard is afgestemd op de cliënten van het apparaat. Tot slot mr. A. Schoonder mark: „We hebben nog wel eens het gevoel, dat mensen niet dur ven klagen over dingen die be trekking hebben op het G.A.K., bijvoorbeeld uit angst dat hun uitkering wordt ingetrokken. Laat ik nog eens overduidelijk zijn: iedereen die een klacht heeft, kan bij ons terecht en vindt er gehoor. Klagen heeft geen consequenties, om het zo maar eens te zeggen. Ik ben bij zonder gelukkig met het overleg dat er is met diverse belangen groepen in Hengelo. Die groepen namelijk opereren zeg maar in het veld, en weten dus ook on middellijk wat er onder bepaalde groepen mensen leeft. Door dat overleg bereiken wij ook de men sen die drempelvrees hebben, niet bij het G.A.K. binnen dur ven lopen en daar hun vragen stellen. Via die belangengroepen kunnen zij nu hun vragen stellen en eventuele klachten kwijt. Voor ons betekent het, dat we cliënt-gericht kunnen werken, en daar draait alles om...". Honderden Hengeloërs fietsen of lopen, of rijden per auto er dagelijks langs: het G.A.K. Toch zullen er maar weinig mensen zijn die exact kunnen vertellen wat er gaande is in het moderne pand aan de Prinses Beatrixstraat, waar behalve voor de aangesloten Hengelose cliënten, ook de „administratie" wordt verricht voor leden in omliggende gemeenten als Oldenzaal, Borne en Almelo. G.A.K., de drie letters vormen een bekende klank, wat dat aangaat onder te brengen in het rijtje „bekende klanken" waarin ook PTT, NS en V D zijn ondergebracht. De Twentse Pers doet een poging om wat helderheid te verschaffen in een complexe wereld, die schuilgaat achter de drie letters G.A.K. Daartoe werden gegevens verzameld, kon de Enschedese „affaire" niet onaangeroerd blijven en werd uitvoerig gesproken met mr. A, Schoondermark, directeur van het Gemeenschappelijke Administratie Kantoor, district Hengelo. tussen het hoofdpostkantoor en de spoorlijn Hengelo-Borne. Van- daaruit verzorgt het G.A.K. de uitkeringen bij arbeidsonge schiktheid (zw, wao, aaw), wer kloosheid (ww) en ouderdom en overlijden (bedrijfspensioenen, ouderdoms-, en weduwen- en we zenuitkeringen en uitkeringen bij vervroegde uittreding). Van de 26 bedrijfsverenigingen die Nederland telt, zijn er 18 die de „administratieve werkzaamhe den" laten verrichten door het G.A.K., terwij de instantie het zelfde doet voor 20 bedrijfspensi oenfondsen. Om het voor de uit keringen noodzakelijke geld op te kunnen hoesten int het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor premies bij de verschil lende werkgevers. Naast boven genoemde instellingen handelt het G.A.K. in naam van een aantal andere instanties, die eveneens een taak hebben in de sociale verzekering. De „administratieve taak" komt in de praktijk neer op: er voor zorgen dat de vele guldens die nodig zijn voor de ,vele en verschillende uitkeringen binnen komen, het behandelen van aan vragen, het betalen van de uitke ringen, het registreren, de voor lichting voor en het begeleiden van werklozen en arbeidsonge schikten. medisch' onderzoek (door de „G.A.K.-dokter") en het voorbereiden van beleid voor de diverse opdrachtgevers. De op somming is niet compleet, maar geeft een beeld van de meest belangrijke taken. Het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor biedt werk aan ruim 12.500 mensen. Mr. A. Schoondermark, direc teur van het Gemeentelijk Admi nistratie Kantoor district Hen gelo, maakt van de korte stilte die valt gebruik om een filtersi garet op te steken, dan klinkt: „Mochten er dan toch nog men sen zijn die kritiek op het G.A.K. hebben, dan staat het hun volledig vrij om die te uiten. Iedere klacht, of die nu monde ling wordt geuit of per brief bij ons binnenkomt, bekijken wij ui- G.A.K.-dochter Het hoofdkantoor van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor is in Amsterdam geves tigd. In geheel Nederland zijn voorts 30 districtskantoren, en ongeveer 350 vestiginsplaatsen waar artsen spreekuur houden, de zogenaamde „GAK-dokter", terwijl er tevens controle en be geleiding is ten aanzien van de uitkering krachtens de WW. Eén van de 30 districtskanto ren is in Hengelo gevestigd. Om precies te zijn: aan de Prinses Beatrixstraat, in een modern in gericht pand, dat is gesitueerd HENGELO - Er zullen in Nederland maar weinig mensen rondlopen die nog nooit van het G.A.K. gehoord hebben. De drie letters worden meestal zonder „puntpauzes" en in één adem uitgesproken („Het GAK") en vormen een bekende klank - wat dat aangaat onder te brengen in het rijtje „bekende klanken" waarin ook NS, KLM, B W en PTT zich bevin den. Toch zullen er maar weinig mensen zijn die exact kunnen vertel len wat het G.A.K. nu eigenlijk pre cies is, en vooral: wat het doet. De drie letters staan voor Ge meenschappelijk Administratie Kantoor, en om te kunnen be grijpen waar dat op neer komt, dient men eerst op de hoogte te zijn van het verschijnsel bedrijfs vereniging. Dat namelijk is een vereniging van werkgevers en werknemers uit een bepaalde be drijfstak. Die vereniging is belast met de uitvoering van wetten zo als de Ziektewet en de Werkloos heidswet. Wie is aangewezen op een uitkering krachtens één van bovengenoemde wetten ontvangt deze dus van één van de 26 be drijfsverenigingen die Nederland telt. Sedert 1952 echter bestaat voor bedrijfsverenigingen de mo gelijkheid om deze taak over te dragen aan een instantie: het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor. Waarom? In de eer ste plaats om tijd te kunnen be sparen, een praktisch argument. De balie: „We werken hier met mensen..." Het betekent immers dat een be drijfsvereniging een bepaalde hoeveelheid werk niet behoeft te doen. Maar er zijn nog andere redenen. De hoofddirectie van het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor: „De voornaam ste reden is het streven naar een zo hoog mogelijke graad van doelmatigheid en deskundigheid. Doelmatigheid: het samen-doen maakt een grote regionale sprei ding mogelijjk. De sociale verze kering wordt daardoor zo dicht mogelijk bij de cliënten (werkge vers en werknemers) uitgevoerd. Deskundigheid: door het sa men-doen kunnen wij gelijksoor tige taken op de meest effeciënte wijze uitvoeren. Deskundigen op administratief, organisatorisch, juridisch en medisch terrein kun nen hun deskundigheid voor alle opdrachtgevers aanwenden. Een uitgebreide technische appara tuur, bijvoorbeeld voor electroni- sche informatieverwerking kan op de meest verantwoorde wijze aangewend worden."

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 13