Commissie kraakt nieuwe groennota Lasten verzwaring '85 onder het gemiddelde Leerlingenaantal 2 scholen precair op Kat in het nauw „Apotheek hoort thuis in centrum". Openheid Politie-weekjoumaal HOLTENS NIEUWSBLAD zorg niveau blijft gehandhaafd Gevonden voorwerpen DONDERDAG 29 NOVEMBER 1984 De bomen nabij de Diessenplas: al jareii een strijdpunt tussen bewoners en De gemeentelijke groennota, die maandag 26 november gepresen teerd werd tijdens de vergadering van de commissie Gemeentewerken heeft niet die respons gehad die de samenstellers er van verwacht had den. „Onduidelijk en onwerkbaar", was het oordeel van de commissie- lieden. Veel kritiek was er op de ambte lijke stijl die voor niet ingewijden moeilijk te doorgronden is. „Ik heb een hele zondag gepoogd er achter te -komen wat u onder een boom verstaat", aldus het VVD-raadslid Robers. „Twee bladzijden lang staat van' alles te lezen over groen, maar wat nu eigenlijk een boom is, komen we niet te weten". In de groennota heeft de gemeente Hol ten een aanzet gegeven tot een betere kapverordening. Een kap- ging. vertikaal snoeibeheer, of toe vergunning, zo leert de nota, kan vallige omstandigheden zoals pas worden afgegeven na steek- brand, blikseminslag of storm zal houdende argumenten, waarbij herinplantplicht tot gevolg heb- het milieu en het belang voor de ben, indien voor de boom in ge- leefgemeenschap de belangrijkste zonde staat geen kapvergunning criteria's vormen. In het verleden zou zijn verleend. Kapvergunning waren hierover geen stringente re- wordt dan pas verleend als aan de Een voorzichtige begroting met weinig spectaculaire voorstellen pas send in de tijd van een stabilisering van het voorzieningenniveau, met een tendens te matiging, zo kan de begroting 1985 van de gemeente Holten heel in het kort worden sa mengevat. Naar de burger toe ver taald betekent een en ander een handhaving van het bestaande voor zieningen- en zorgniveau en een las tenverzwaring die onder het landelijk gemiddelde ligt. De concept-begroting sluit met een bedrag van f94.800.-; reke ning houdend met de opbrengst van de (verhoogde) belasting zal dit bedrag uiteindelijk op ca. f 152.000 uitkomen. Hieruit zullen de nodige voorzieningen net gefi nancierd worden. Wil men de be staande voorzieningen op peil houden, dan zullen de subsidies voor het sociaal-cultureel werk in Holten gekort moeten worden. Tevens zullen een aantal vakatu- res binnen de gemeente niet worden opgevuld. Drie „mensja ren" zijn uit de formatie ge schrapt, hetgeen globaal een be drag van f155.000 uitspaart. De belastingverhoging die het col lege in het komende jaar wil doorvoeren liggen binnen de nörm die door de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken is voorgesteld. Zo wil men de On roerend Goedbelasting niet met de landelijke 3% verhogen, maar slechts met 2%. Om de lasten verzwaring voor de gezinnen niet boveh het niveau van 1984 uit te laten stijgen stelt het college voor de electriciteitsprijzen met 0.25 cent per kWh te verlagen. Voor een gemiddeld huisgezin in een gemiddelde (koop)woning le vert dit een voordeeltje op van f 6 per jaar. Wel verhoogd zullen worden het reinigingsrecht (6%) en de woonforensenbelasting met 3%. Gelijk blijven de belastingta rieven voor het rioolrecht en de toeristenbelasting. Trendmatig zullen de secretariegelden en rechten burgerlijke stand met 3% worden verhoogd. Voor de marktkooplieden is het college heel wat minder coulant. Reeds in 1984 werd een verhoging van 10 procent doorgevoerd en ook voor het komend jaar zal een verhoging met 10 procent wor den gevraagd, terwijl ook het be- grafenisrecht fors wordt opge trokken (10%). Bezuinigingen Om tot de benodigde bezuini gingen te komen heeft het col lege o.a. voorgesteld de openbare verlichting 's avonds wat eerder uit te doen en de helft van de lampen te laten branden bijv. in de spoorwegtunnels en in de Oranjestraat, Dorpsstraat en De- venterweg en op de kruispunten Tolweg/Larenseweg en Oude Sta- tionsweg/Larenseweg. De bezuini gingen in het Sociaal-Cultureel werk worden door het college wel in het vooruitzicht gesteld, maar eerst nadat de commissie Sociaal Cultureel werk haar huiswerk heeft gedaan met de opstelling van een sociaal cultu reel plan en de daaraan verbon den prioriteitenstelling. Op 20 november vond er een aan rijding plaats op de Aaltinksweg. Van een aanhangwagen, die was gekop peld achter een tractor, brak een wiel af, waardoor de aanhangwagen kan telde. Een wielrijdster kwam hier door in grote moeilijkheden, omdat de kantelende aanhangwagen op haar dreigde te vallen. Door zich af te zetten tegen deze wagen kon dit op het nippertje worden voorkomen. Door de val liep zij enkele lichte verwondingen op aan arm en been. Door de verkeersgroep van de rijks politie werd een technisch onderzoek naar de oorzaak ingesteld. mende auto botste vervolgens te gen deze auto. Er ontstond al leen materiële schade. Op 22 november deden twee meisjes aangifte van openbare schennis der eerbaarheid dat op 21 november op de Enkweg werd gepleegd. Eeen onbekende man toonde zijn geslachtsdelen tege nover de meisjes. De man reed vermoedelijk in een groene Opel Kadett, oud model. Het betrof hier een man van ongeveer 30 jaar, fors van postuur en corpu lent. Indien er mensen zijn die hierover nadere inlichtingen kun nen verstrekken, dan worden zijn verzocht contact op te nemen Op 20 november werden er twee aangiften gedaan van dief stal. Het betrof hier diefstal van met de politie van Holten, een fiets gepleegd bij de scholen gemeenschap en diefstal van een jas uit de garderobe van de Schure. In de nacht van 20 op 21 no vember werd een ree op de S14 aangereden door een politieauto uit Wierden. Het dier overleefde de aanrijding niet. De auto werd licht beschadigd. Op 22 november ontstond er een aanrijding tussen twee per sonenauto's in de Stationsstraat. Een auto werd tot stoppen ge bracht naast een geparkeerde vrachtauto. Een tegemoetko- De politiesurveillance ontdekte in dé nacht van 22 op 23 novem ber dat een vrachtauto, die stond geparkeerd bij het Texa- co-benzinepompstation aan de AI, in brand stond. Vermoedelijk was een lager warm gelopen. De bestuurder had zelf niets be merkt. De politie gelukte het in eerste instantie de brand met een brandblusser te doven, doch nadien stak het vuur toch weer de kop op zodat de plaatselijke brandweer er aan te pas moest komen om er een definitief einde aan te m^ken. gels vastgesteld waardoor de kap vergunning in de ogen van de be woners onderhevig was aan wille keur. In de nieuwe groennota wordt er van uitgegaan dat in principe voor elke boom, vanaf een diameter van zeven centimeter - niet meer dan de omvang van een soepkop - een kapvergunning moet worden aan gevraagd. Anders dan voorheen rughoudend zijnmet het uitgeven zullen alle bomen die anders dan van vergunningen. „Begin er niet door kappen ten gronde zijn ge- aan", was het advies van de com- gaan, door verwaarlozing, vergifti- missie aan het college. volgende voorwaarden wordt vol daan: hinder door vermindering toetreden van daglicht, kwaliteit van de boom, vochtonttreking aan de tuin, verhindering van andere vorm van tuinieren en de hoeveel heid vierkante meter tuin die per boom beschikbaar is. In overige gevallen zal de gemeente zeer te- Zoals te verwachten viel, wil het college zo spoedig mogelijk beginnen met de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Het con cept ontwerp is, op een aantal kleinere wijzigingen na, reeds door de raad goedgekeurd en de benodigde financiën, f5 miljoen is beschikbaar zodat in het ko mende begrotingsjaar de zaak kan worden aanbesteed. Een vrijwel gelijkluidend verhaal voor het Dorpshuis, met dien ver stande dat voor de beheers- en exploitatievorm een begeleidings commissie in het leven is geroe pen, terwijl de raad het ontwerp Tuinstraat met het bijbehorende financiële plaatje nog moet goed keuren. De raad zal in twee ter mijnen, op 10 december en op 17 december reageren op de begro tingsvoorstellen van het college. „Een apotheek is een winkel, die behoort in het centrum van het dorp en niet aan de buitenkant. Wil je leven in de brouwerij, dan moet je zorgen dat de apotheek in een van de leegstaande panden in het centrum komt. In elke plaats in de omgeving vindt je een apotheek midden in het dorp. Ik zie dan ook niet in waarom in Holten de apotheek zo ver buiten het centrum gebouwd moet worden. Uit gerekend in een gemeente waar in het centrum nog panden leeg staan", aldus het PvdA raadslid J. H. van der Harst tijdens de vergadering van de commissie Gemeentewerken over de bouwplannen van apotheek J. F. Vroom die, zoals bekend een apo theek wil vestigen naast het Medisch Centrum aan de Vrijheidslaan. Het socialistische raadslid stond in zijn pleidooi voor een logische invulling van het leeg staande Durapand alleen. De overige commissieleden stemden met het voorstel in om de heer Vroom het bouwperceel te verko pen. Daarnaast stemden zij in met het voorstel om een ge deelte van het voetpad aan de Vrijheidslaan, lopende tussen het Medisch Centrum en het bouw terrein eveneens aan de nieuwe apotheker te verkopen, op de voorwaarde dat er voldoende parkeerplaatsen (minimaal vijf) zullen worden aangelegd. Een voorstel van het commissielid van Schooten (Gem. nogmaals te onderzoeken of het Medisch Cen trum en de apotheek onder een J. H. van der Harst (PvdA), le ven in de brouwerij. dak gebouwd kunnen worden, haalde geen meerderheid. „Een apotheek is een commerciële zaak, dat gaat niet samen met de overige gebruikers van het centrum", aldus het raadslid H. Westerik (CDA). Voorzitter H. Stegeman meende dat de bevol king beter gediend was met een apotheek, direct naast de overige gezondheidsvoorzieningen. De opmerking van de heer van der Harst dat het woord Medisch Centrum wel tussen haakjes ge zet moet worden, beaamde hij. Onderhandelingen om ook ande ren in de gezondheidszorg te in teresseren om deel te nemen aan het Medisch Centrum zijn echter op niets uitgelopen. de nota van aanbieding jje^ couege schrijft: „zonder op heeft het college van b en w ook een notitie opgenomen over de Openbaarheid van Bestuur dat in Holten sinds een jaar „op proef' geld Voor de commissies Financiën Gemeentewerken en Onderwijs. Daarnaast houdt het college wekelijks op dinsdagoch tend een praatje met de pers. Het leerlingenaantal op de Kol- school en de Dorpsschool is precair te noemen. Mocht van één van beide scholen voor de officiële peildatum van 16 januari een leerling vertrek ken, dan heeft dat verstrekkende gevolgen voor tenminste één leer kracht. Dit deelde burgemeester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard mee in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Onderwijscommissie van de ge meente Holten. De daling van het aantal leer lingen in de zogenaamde verou derende wijken gaat steeds ver der terwijl het aantal nieuwe in woners van Holten niet vol doende snel stijgt zodat er een evenwicht ontstaat in de ko mende en gaande gezinnen. Bei de scholen zitten nu op het breekpunt van precies 125 leer lingen, een getal dat „met kunst en vliegwerk", o.a. door het niet naleven van de schoolgrenzen in stand wordt gehouden. Mede door de daling van het aantal leerlingen is er tussen de scholen onderling een concurrentiestrijd ontstaan, wat zich uit in uitste kende overblijfvoorzieningen op de scholen. Voorzitter van Rap pard was dan ook van mening dat er bij het college van b en w geen enkele behoefte bestaat zich te mengen in de overblijfsre- gelingen. Wel wil het college een vinger in de pap betreffende de school tijden. Als voorstel heeft het col lege alle scholen, dus ook de bij zondere scholen, geadviseerd ge lijke begin- en eindtijden voor de basisscholen te handhaven. Voor de onderbouw zal een aparte re geling getroffen moeten worden. Men denkt hierbij aan een lan gere pauze tussen de middag. Het voorstel zal door de hoofden van de scholen worden bestu deerd. De leden van de Onderwijs commissie hebben positief gere ageerd op het voorstel van het college om in de komende jaren verder in zee te gaan met de Onderwijsbegeleidingsdienst Mid- den-IJsel. In tegenstelling tot de evaluatie, vier jaar geleden, zijn de resultaten bijzonder positief. Met name de medewerking die de scholen ondervinden bij de inwerkingtreding van de Wet op het basisonderwijs worden als onmisbaar beschouwd. Voor de instandhouding van de O.B.D. draagt elke Holtense burger jaar lijks een bedrag van f5,27. Vol gend jaar zal de financiering van de O.B.D. ter discussie worden gebracht, mede in het licht van de verminderde subsidie van uit 's rijks kas. Door burgemeester en wethouders op 20 november 1984 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer H. W. Luggenhorst voor de bouw van een varkensstal bij het perceel Sangeldijk 7; - aan de heer H. W. Luggenhorst voor vergroting van een werktuigenberging bij het perceel Sangeldijk 7; - aan O.A.D. voor de bouw van een rijwïeloverkapping bij het perceel Burg. van der Borchstraat 2; - aan de heer G. Smit voor de bouw van een volière bij de woning Kozakkenstraat 23; 2. aan de Supportersver. „S.V. Holten" ontheffing verleend voor een verkoopaktie van kerstgebak; 3. aan het G.E.B. Holten vergunning verleend voor het kappen van 4 eiken bij het perceel Industriestraat 1. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Onttrekken gedeelte voetpad in het bestemmings plan „De Haar" aan het openbaar verkeer Burgemeester en Wethouders zijn voornemens de raad dezer gemeente voor te stellen een gedeelte van het openbaar voetpad igravelpad), lopende vanaf de Vrijheidslaan in oostelijke richting en gelegen direct achter het Medisch Centrum, over een lengte van circa 35 meter, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kunnen binnen 30 dagen na heden schriftelijk bij de raad der gemeente Holten, p/a Dorpsstraat 27, 7451 BR Holten, worden ingebracht. Holten, 29 november 1984. Burgemeester en wethouders van Holten W. L. F. C. van Rappard, burgemeester J. P. Stegeman, secretaris. een evaluatie te willen vooruitlo pen, willen wij opmerken, dat wij in het algemeen van mening zijn dat de eerste indrukken niet ne gatief, zijn. Wij hebben wel erva ren, dat de wijze van beraadsla gen in de openbare commissie vergaderingen een verandering ondergaat, omdat eerder dan voorheen (politieke) standpunten worden ingenomen. Enerzijds verschaft dit de burger informa tie, via de pers, anderzijds be staat de kans dat daardoor de beraadslagingen tijdens de ge meenteraadsvergadering iets van hun aantrekkelijkheid inboeten. Tevens willen wij opmerken dat de wekelijkse bijeenkomst met de pers bijdraagt aan een vroeg tijdige informatie aan de bur ger". De plaatselijke pers heeft met gemengde gevoelens kennis ge nomen met bovenvermeldde no titie. De gebeurtenissen rond het Losse Hoes en de uitlatingen van mevrouw Metsemakers over opmerkingen, gedaan door de voorzitter van het college in een besloten gedeelte van een com missievergadering geeft aan dat lang niet die openheid is bereikt waar de burger in onze democra tie recht op heeft. Steeds vaker krijgen wij de indruk dat de commissievergaderingen bestaan uit twee gedeelten: een openbaar en een besloten, waarbij alle be langrijke zaken achter gesloten deuren worden behandeld. Zo ook de wekelijkse persconferen tie. Zo lang de besluiten van het college niet openbaar zijn, is het voor de burger, via de pers, niet mogelijk het werkelijke beleid van het college te doorzien. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 4 december 1984 en wel van 19.30 uur-20.30 uur in het gemeentehuis. Hinderwet Ter inzagelegging aanvraag om vergunning Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vanaf 3 december 1984 tot en met 3 januari 1985 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van: EDAH B.V. Kanaaldijk N.O. 82, te Helmond tot het oprichten en in werking hebben van een supermarkt in het perceel Smidsbelt 7 tot 19 (oneven) te Holten; Voorts ligt deze aanvraag gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal „'t Mossink" (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten. Schriftelijk kunnen tot 4 januari 1985 gemotiveerde bezwaren worden ingebracht bij het college van Burgemeester en Wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaar schrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Een ieder kan ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag om vergunning en wel op een openbare zitting, waar gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling te houden op woensdag, 19 december 1984, des morgens om 11.00 uur ten gemeentehuize van Holten. „Het valt me zwaar van u tegen, dat u niet uw excuses wil aanbieden. Ik wil er verder geen discussie over, maar het valt me echt zwaar van u tegen", aldus een lichtelijk aangesla gen Janneke Metsemakers-Rouwé aan het adres van burgemeester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard. Burgemeester van Rappard had het PvdA-raadslid tijdens het be sloten gedeelte van de Onderwijs commissie vorige maand verweten zijn uitspraken, gedaan tijdens de afsluiting van de aktepassering omtrent het functioneren van de democratie en zijn voorkeur om in het vervolg te werken met een meerjarenbegroting met controle door de raad achteraf, te polarise ren. Sterker nog: de burgemeester verweet mevrouw Metsemakers dubbelhardigheid door zijn demo cratische gedachten over te nemen en daar zelfs nog een schepje bo venop te doen. Dit, aldus deelde de burgervader mee tijdens de vorige raadsvergadering. Mevrouw Met semakers was die avond verhin derd, zodat zij uit de krant de beschuldigen vernam. Reden voor het raadslid om alle betrokken opnamebanden nog eens goed af te luisteren. „Het blijkt dat de voorzitter van deze raad niet alleen grote proble men heeft met het onderscheiden van wat hij wel kan zeggen en wat hij beter weg kan laten. Nu blijkt bovendien dat hij slecht kan luis teren naar wat anderen zeggen. Misschien was hij door zijn uit spraken tijdens de aktepassering Janneke Metsemakers-Rouwé: valt me zwaar tegen. van de ruilverkaveling wel zo zenu wachtig, dat hij daardoor de zaken door elkaar haalde en vervolgens opvatten zoals het in zijn straatje te pas kwam. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. In de raads vergadering van 22 oktober pro beerde de voorzitter op onspor tieve manier de discussie over zijn uitspraken te beïnvloeden door mijn fraktie te confronteren met een uitspraak van mij, gedaan in een door de voorzitter bewust be sloten gehouden vergadering van de onderwijscommissie", aldus mevrouw Metsemakers. Gevonden: Plastic tas met sportkleding; een paar zwarte jongenshandschoenen; een fietssleutel; een zilveren scha kelarmband; een paar blauwe handschoenen; nogmaals een fietssleutel; een blauwe dames hoed; een wit poesje; een hond, licht bruin met wit (soort Col lie). Verloren: Een rode pprtemon- naie met inhoud; een sleutelbos met o.a. Simcasleutels; een bos sleutels met vier sleutels met hanger van barnsteen; een he renjack, kleur bruin; een paar grijze schoenen; een bruin kin- derportemonnaitje; een foto toestel merk Olympus Trip; een sleutelbos (3 stuks) aan muske- tonhaak.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 11