nottens nieuwsblad Aan de bel trekken „Maak centrum verkeersluw" geê Beg rafenis wordt Imd in Holten Winkeltje U ontvangt een fraaie exclusieve tweekleuren- ballpointalsuons een nieuwe abonnee opgeeft. Rode Kruis rekent op veel donors Centrumfunctie van Holten stimuleren en uitbouwen Boekenweek voor kinderen in bibliotheek In onze rubriek Op bezoek bij, praten we deze week met me vrouw H.J. Dikkers-Rensen. De Oudheidkamer Holten heeft bij de inrichting van het historische winkeltje op de tentoonstelling van de Handelsvereniging dank baar gebruik gemaakt van het voortreffelijke geheugen van me vrouw Dikkers. „Ik kan me nog precies voor de geest halen wat er vroeger zoal in de winkel werd verkocht". Rodactrica: Frederique Rentenaar Weteweg 104, Boekelo TeL 05428-1500 4 Redactioneel adres: Smidsbolt 37, tel0548349 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel modewerker: J. Wiggetg Kolwog 14, tel. 05483-13 55 Advertentie-adviseurs: IV. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18, Nijverdal Tel. 05486-132 64 J. Rozendom Rietmolenstraat 8, Tel. 05483-13 05 Advertenties en abonnementen kunt u in Hotten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 1224 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Oeventenr/eg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. A/s abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 32.92 Holtens Nieuwsblad Donderdag 11 oktober 1984 - 36e jaargang nr. 41Abonnementsprijs 32,92 Losse nummers 70 cent Gedrul«eoplage 3075_ Uitg'evtnmatKchappil Van der LoeffBV in samenweriing met do stichting Holtens Nieuwsblad' Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozekkonstroat 5, tel. 0548340 22 Advertenties: Getfertsingel 41, Enschede Tel. 053-32 0141 Op 29 oktober a.s. zal weer de jaarlijkse bloedplasma-avond worden gehouden door het Ro de Kruis. De meeste Holtena ren zijn hiervan reeds op de hoogte doordat de schoolkinde ren in september de voor velen al reeds bekende oproepkaart huis aan huis hebben rondge bracht. Heel wat van de trouwe do nors denken, dat als zij één maal bloed gegeven hebben, zij het volgende jaar automatisch een oproep thuis krijgen. Dit is een misverstand dat het Rode Kruis afdeling Holten graag uit de wek willen ruimen. Iedere donor moet zich ieder jaar op nieuw melden. Dit om fouten te voorkomen. Heeft men de kaart nog niet teruggezonden, dan kan dat alsnog. Ook kunt u de kaart ingevuld meegeven aan de medewerkers (sters) die nog langs zullen komen. Het Rode Kruis rekent ook dit jaar weer op een groot aantal donors. De minimum leeftijd is 18 jaar, de maximum 65 jaar. Twee voorzitters, een gedachte: Holtens centrum levend houden. Aan de bel trekken, als het ware om het winkelbestand in Holten ook voor de toekomst te bewaren maar nog liever uit te breiden. In de toespraken werd het allemaal nog eens verwoord door de voorzitter oude en nieuwe stijl. G. Wissink, de oudst levende voorzitter, die in de jaren vijftig de voorzittershamer hanteerde putte uit zijn herinnering aan de beginja ren van de Holtense Handelsvereniging in 1934. Crisistijd. De handels vereniging was dan ook uit nood geboren, uit voorzorg om de krachten te bundelen. Veel vergadert werd er niet in die tijd, maar feesten kon men wel. Zo was de organisatie van het School- en volksfeest in handen van de middenstand. Ook werden er, net als nu, tentoonstellingen georganiseerd. Het nadeel was wel dat dan alle zaken gesloten waren en dit de „Middenstand" niet ten goede kwam. „Nu ligt dat wel even anders. Het is allemaal veel zakelijker geworden", meende de heer Wissink. Samen met de huidige voorzitter A. v.d. Maat luidde hij de school/winkelbel ten teken dat de tentoonstelling was geopend, maar ook ten teken dat de Holtense middenstand nog steeds van zich laat horen. Zakelijker, maar niet minder actief en nog steeds met een service die bijna ouderwets is te noemen. Niet minder dan 84 procent van de geëquêteerde Holtenaren onderschrijven deze stelling. Gelukwensen, maar ook toekomstwensen werden uitgesproken, zoals u elders op deze pagina kunt lezen. Het bestuur van de Handelsvereniging en het gemeentebestuur hebben zich wat de invulling van het dorpscentrum al aardig gevonden. Aan het publiek de taak de eigen vertrouwde winkelier, waar men zo graag blijft kopen, zoals weer een andere uitslag van de enquwte weergeeft te blijven steunen. Gedurende de boekenweek stelt de bibliotheek voor kinde ren tot en met acht jaar een kleurplaat ter beschikking; voor de jeugd van 8-10 jaar een knut- selplaat en voor tien jaar en ou der een boekenpuzzel. Met deze puzzels en platen zijn een aantal prijzen te winnen, waaronder boeken. Het thema van de boekenweek voor kinderen is deze keer: „Als ik later groot ben". Het ge schenk van de boekenweek draagt als titel „Een tijdje later". iWil het centrum van Holten levensvatbaar blijven, dan zal er een concentratie van bestemde winkels moeten komen om een gezellige winkelstraat te creëren. Misschien is er dan ook een mogelijkheid om de Dorpsstraat en Oranjestraat verkeersluw te maken. Het toerisme in Holten, een belangrijke bron van inkomsten zal een nieuwe impuls moeten krijgen. Een regelmatige woningbouw, die we een paar jaar hebben ontbeert moet een prioriteit zijn om als plaats niet te vergrijzen. Ook de industrie moet gestimuleerd worden opdat leegstand opgeheven wordt en arbeidsplaatsen gecreëerd kunnen worden. Op die manier ben ik van mening dat we onze positie kunnen handhaven en wellicht verbeteren", aldus voorzitter A. v.d. Maat in zijn speech bij de opening van de jubileumtentoonstelling van de Holtense Handelsvereniging. Voorzitter v.d. Maat memo reerde ook de centrum functie die Holten heeft ten opzichte van Bathmen, Heeten, Nieuw Heeten, Laren en Markelo. „Vergeleken met plaatsen met een zelfde aantal inwoners hebben wij een uitste kend winkelarsenaal. Zoals uit de enquête blijkt, is de service goed en wordt men hier nog op een gemoedelijke manier geholpen. Dit zijn zaken die we hier moeten handhaven, waardoor de mensen in Holten kopen, gaan kopen en blijven kopen. Al met al zie ik de toekomst optimistisch tegemoet". De opening van de tentoonstelling in het Durapand werd bijgewoond door het voltallige college van B en W en alle leden van de gemeente raad alsmede een groot aantal Hol tense middenstanders. Burge meester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard zag in de Holtense Han- delvereniging een goede gesprek spartner voor de invulling van de dorpskern. De suggestie dat het nieuwe gemeentehuis, waarvan de maqette te bewonderen is op de tentoonstelling, over de ruggen van de Holtenaren er wordt „door gedrukt" wees hij met kracht van Holten is op zaterdag 27 oktober „filmstad". Op die dag zal een ploeg van de NOS filmopnamen maken voor het programma Denkbeeld dat in maart zal worden uitgezonden. In een viertal programma's zal het thema „Rituelen rond dood en begraven" worden uitgewerkt. Mensen van verschillende ge- loofs- en levensovertuiging zullen in de programma's aan het woord zijn, waarbij de lijnen worden gezocht tussen histori sche gegevens en de heden daagse opvatting omtrent dood en begraven. Om een en ander visueel aan de kijker te presente ren, wordt elk van de vier pri gramma-onderdelen opgeluister met een nauwgezette reconstruc tie van een begrafenis uit vroe gertijd. In Holten wordt een begrafeni. uit 1900 gefilmd. Het redactie team van Denkbeeld heeft daa: voor de hulp ingeroepen van nv vrouw Stegeman, costuumkui dige van het Nederlands Oper luchtmuseum te Arnhem en 11 van de Oudheidkamer Holter. Zij heeft op haar beurt de Mi ziekvereniging Holten, de boerc dansers en de toneelverenigir O.C.H. ingeschakeld voor de b- nodigde figuranten. Een groi probleem is nu nog het vinde ran de juiste lokatie. Mevrou- veelen van „Denkbeeld": „W hadden een uitstekende boerder op het oog, die aan alle eise voldeed. Zo was er een voor e een achterdeur, die aan de juist afmetingen voldeden. Alles w; al bijna geregeld, toen we tot ei ontdekking kwamen dat er ee druif groeide naast de voorden Dat was in 1900 een onmogelij! heid. De eigenaar van de dru was niet bereid om hem te kat pen, zodat we nu weer op zoe gaan". De filmploeg komt rond h; tien aan in Holten. Per bus ga; het team dan naar de boerder waar de stoet geformeerd ga; worden. Vandaar uit gaat ht naar de oude begraafplaats wa; een heus graf zal worden gedel: om de kist echt te kunnen late zakken. Rond half vier 's mie dags zullen de opnamen voltoo. zijn. In welk van de vier uitze; dingen de Holtense bijdrage z- worden uitgezonden staat no, niet vast. Het oude winkeltje van de oud heidkamer Holten vormt een van de attracties op de jubileumten toonstelling. de hand. „Dit gemeentehuis moet een bijdrage leveren tot de ver fraaiing van het dorp. De kosten (5 miljoen) zullen zonder extra las tenverzwaring gefinancierd wor den. Al jaren leggen wij daarvoor een bedrag opzij". Over de wens om de Dorpsstraat en Oranje straat verkeersluw te maken liet de burgemeester zich minder posi tief uit. De situatie, zoals die nu is, is de minst slechte, zo meende hij. Scholen Directeur drs. P. Bakker van de Scholengemeenschap Holten was tevreden over de samenwer king tussen middenstand en on derwijs. Zelf had hij in 1957 al eens een onderzoek gedaan naar de functie van de middenstand in een kleine stad. Als schoollei der trok hem in dit project de mogelijkheid de horizon van on- lige tentoontellingsruimte. Direc teur Bakker hoopte in de naaste toekomst een project „omge- vingsonderwijs" te' starten waar van de resultaten wellicht over vijf jaar, maar dan in het nieuwe gemeentehuis, tentoongesteld zullen worden. De heer H. Koopman van de Oudheidkamer Holten, tenslotte, was verheugd dat hen de moge lijkheid was geboden, mee te werken aan deze tentoonstelling. Hij hoopte dat het niet bij deze ene keer zou blijven en stelde er prijs op ook in de toekomst sa men te werken. Modem en futuristisch winkel beeld, ontworpen door de leerlin gen van de Scholengemeen schap. derwijs en leerlingen te verbre den. „Wij confronteren onze leer lingen met situaties waarbij zij zich niets kunnen voorstellen. We behandelen de Alpen, Parijs, Moskou en Siberië of het niets is, maar hoe hun eigen omgeving in elkaar zit weten ze niet". Voor de leerlingen betekende het werken aan de tentoonstel ling een welkome onderbreking van de lessen op school. De te kenleerlingen hebben ervaren dat het werken aan een tafel met een klein stukje papier wel iets anders is dan het maken van vertikale decors. De leerlin gen hebben ervaren dat je met handvaardigheid, tekenen, alge mene technieken en textiele werkvormen een grote kale ruim te kunt omtoveren in een gezel-

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 1