De laatste loodjes De haan pronkt weer in volle glorie Raad gaat ac coord met herinrichting van het Smidsbelt Gemeente zondag N.H.-kerk Koopavond is vandaag Inzameling Rode Kruis Galerie :W fflllPII li VI ICIltf BON uontvangteen fraaie exclusieve tweekleuren- ballpointalsu ons een nieuwe abonnee opgeeft. OPERATIE" TROK VEEL BEKIJKS Hottens Nieuwsblad VRIJDAG 1 JUNI 1984 - 38e jaargang - nr. 22 Abonnementsprijs f 32,92 per jaar/losse nummers 70 cent. Gedrukte oplage 3075 ex. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff BV in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5, tel. 05483-3022 Advertenties: Getfertsingel 41, Enschede Tel. 053-32 01 41 1 Nog een paar kilometer en toen zat het er weer op voor de Holtense avondvierdaagse-lopers. Jammer voor de organisatoren, de Christelijke Bond „Sport en Natuur", dat de belangstelling dit jaar zo tegenviel. Slechts 154 Holtenaren trotseerden de talrijke buien om hun resp. 5,10 en 15 kilometer per avond af te leggen. „Als het de eerste avond regent, dan kun je het wel vergeten", zegt voorzitter L, v.d, Velde van de CBSN, En regenen deed het, die maandagavond; het hemelwater viel met bakken uit de lucht. De ploeg uit Dijkerhoek waar de eerste tocht van start ging, liet zich echter niet ontmoedigen en ging al zingend van start. Op dinsdag liet het weer 's middags verstek gaan, zodat de animo voor de eerste startavond in Holten niet zo groot was als men had verwacht. „Gelukkig kunnen we het weer niet naar onze hand zetten, anders zouden we daar met z'n allen ook nog ruzie over krijgen, maar jammer was het wel. Vooral jammer, omdat de natuur - waar wij in onze wandelingen altijd de nadruk op leggen - zich niet van haar mooiste kant kon laten zien. De regen maakte alles grauw". Gelukkig konden de twee laatste wandelavonden gelopen worden onder gunstiger weersom standigheden. Tal van wandelliefhebbers besloten alsnog mee te lopen, al kwamen zij daardoor niet in aamerking voor de bronzen, zilveren of zelfs „gouden" speld. Ook moesten de tippelaars het dit jaar zonder officiële intocht met muziek doen. Door de geringe deelname bleek het voor de organisatoren niet mogelijk de financiële bijdrage voor het muziekcorps bijeen te brengen. De bloemen en bewondering van de trouwe supporters vergoedden echter veel. „Als we volgend jaar in Holten een eigen afdeling hebben, kunnen we nog meer propaganda maken voor onze mooie sport en als dan het weer ook een beetje meewerkt heeft Holten er een geweldig sportevenement bij", aldus voorzitter v.d. Velde van de CBSN. Zoals u wellicht al bekend is wordt er zondag 3 juni een ge meentezondag georganiseerd. Deze gemeentezondag begint met een dienst voor jong en oud in de N.H.-kerk, waaraan ook de zondagsschool kinderen meedoen. Aanvang van de dienst is 9.30 uur. De zondagsschoolkinderen komen gezamenlijk naar de kerk en verzamelen zich om 9.15 uur bij de Dorpsschool. In deze dienst nemen ook de kinderen uit de hoogste klas afscheid van de zondagsschool. Tot en met zaterdag 9 juni vindt de jaarlijkse inzamelings campagne plaats van het Neder landse Rode Kruis. Op de on langs in den Haag i.v.m. deze inzameling gehouden persconfe rentie werden als twee nieuwe hulpverlevingen in het buiten land aangekondigd: het sturen van twee 20-tons Daf Trucks met opleggers ter waarde f350.000 aan de Turkse Halve Maan ver eniging. Deze zullen worden in gezet voor transportdoeleinden in Turkije ter leniging van de noden, ontstaan door de recente aardbeving aldaar. De tweede hulpverlening betreft het uitzen den van een Nederlands medisch team naar Thailand begin sep tember van dit jaar voor een pe riode van 6 maanden. Iin verband met Hemelvaarts dag is de wekelijkse koopavond van donderdag verplaatst naar hedenavond, vrijdag 1 juni. Deze week brachten wij een be zoek aan Hans Vincent: bloemist van professie, galeriehouder uit liefhebberij en „al eeuwen Holte- naar". Rijk zal hij niet worden van zijn galerie; daar is het hem ook niet om begonnen. Galeriehouder Vincent wil de aandacht vestigen op het vele talent uit de regio, zowel beroeps als amateur. Redactrice: Frederique Rentenaar Weleweg 104, Boekelo Tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Smidsbelt 37, tel. 05483-38 03 Openingstijden redactie: donderdag- en vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-13 56 Advertentie-adviseurs: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18, Nijverdal Tel. 05486-132 64 J. Rozendom Rietmolenstraat 8, Tel. 05483-13 05 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 12 24 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34. tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur A Is lezer van het Hottens Nieuwsblad wordt o goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. B Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 32,92 Het haantje staat weer blin kend en wel - op de toren van de Nederlandse Hervormde kerk in Holten. Aan deze simpele constatering ging een uur-du rende precisieoperatie vooraf die heel wat kijkers trok dins dagmorgen. In alle vroegte arriveerde de enorme takelwagen van de fir ma Nijhuis uit Zenderen die haan en torenkruis weer op hun plaats moest zetten. Voor het hachelijke karwei, hoog boven Holten, tekenden de mannen van de firma Mensink uit Dene kamp die gespecialiseerd zijn in het plaatsen en restaureren van torenspitsen en dergelijke en dus ook gëen enkele blijk gaven van enige hoogtevrees. Voor de firma Mensink was het de tweede keer dat zij op het kerkje in Holten een nieuwe haan plaatsten. In 1966 werd ook een dergelijke operatie uit gevoerd, al had men toen nog niet de beschikking over een hy- drolisch gedreven kraanwagen met een hoogtebereik van 48 meter. In die dagen werd een enorme stellage gebouwd, op al le vier hoeken stevig verankerd, waarna moeizaam de klim naar boven werd gemaakt. Allereerst werd het smeedijze ren kruis naar boven gehesen en na enkele geschreeuwde aanwij zingen vanaf de- grond op zijn plaats gebracht. Daarna volgde de haan (grappemakers beweer den dat de haan eigenlijk over bodig was: er kwam toch geen kip meer in de kerk tegenwoor dig) en tenslotte werd de „gou den" bol op zijn plaats ge bracht. Ter herinnering aan het gebeuren werd een oorkonde in de bol opgeborgen. Evenals de haan is de bol be dekt met een laagje bladgoud, waardoor het groen uitslaan van het koper wordt voorkomen. Op 15 januari 1984 kwam de vorige haan tijdens de storm naar be neden en viel in twee stukken. Reparatie was niet mogelijk, zo dat vervanging door een nieuwe noodzakelijk was. De oude krijgt vermoedelijk evenals de oude klok waar zoveel over te doen is geweest - een plaatsje in de toe komstige oudheidkamer van het nieuwe stadhuis. Om te voorko men dat bij een volgende storm de haan opnieuw naar beneden komt is het kruis, waarop de haan is geplaatst, door de firma Mensink p-ondig nagekeken en waar nodig hersteld, zodat het nu weer jaren meekan. Uit wel ke tijd toren en kerk stammen is niet na te gaan. Bij de grote brand van het dorp in 1829 is al het historisch materiaal verloren gegaan. Wel staat vast dat na de grote brand de toren geres taureerd is en opnieuw in ge bruik genomen. Binnenkort weer werkelijkheid: „blik" op het Smidsbelt. Door de komst van het groot winkelbe drijf wordt het dorpsplein in het hartje van Holten weer toegan kelijk voor de „heilige koe". „Een stimulans voor winkelen in Holten, maar zeker geen reddende engel" (Westerik-CDA). „Wij hopen op een zuigeffect van de EDAH op andere winkels" (Moeliker-PVDA). „Een pijnlijke keuze die hopelijk be loond wordt met het einde van de leegstand in de DURA-panden" (War- rink-Gemeentebelang). „Mijn compli menten, maar had het niet eerder gekund". (Spijker-WD). De reacties van de vier fractievoorzitters in de Holtense raad op de plannen voor herinrichting van het Smidsbelt zodat grootkruidenier EDAH naar Holten kan komen waren eensluidend afge lopen maandag. Met de realisering van bijna 30 parkeerplaatsen op het Smidsbelt en aanvullende parkeer ruimte die vrij komt door sloop van enkele panden wordt ruim baan ge maakt voor de Edah in Holten. Als alles meezit wordt direct, maandag al begonnen met de sloop van de leegstaande pan den Kerkplein 4, Binnen straat 6-8 en Binnenstraat 4 (de synagoge). Mede naar aanleiding van een binnengekomen brief van mevrouw Lubbers vormde het karakteristiéke van de Hol tense dorpskom een punt van discussie. „Afscheid nemen van het oude kan soms pijn doen" zei H. J. Westerik (CDA), „maar de naam synagoge vind ik hier misplaatst omdat het hier geen gewijde grond meer betreft. Met elkaar moeten we toch proberen er een sfeervol en mooi Smids belt van te maken". Ook fractie leider Moeliker van de PvdA. die zijn laatste vergadering mee maakte en daarin de geloofsbrie ven van zijn opvolger W. Dalhui- sen zag goedgekeurd, zag in dat de illusie van een rustiek dorps plein van toen niet meer haal baar is. „Dit is nu de beste en minst slechte oplossing". J. Warrink (gemeentebelang) wees op de mogelijkheden die er nu zijn om een eind te maken aan de leegstand in de DU RA-panden. „Een leegstand waar niemand in Holten geluk kig mee is. Een plezierige bij komstigheid. is dat deze plannen ons niks kosten" waarmee War rink doelde op de kosten van herinrichting van het Smidsbelt. die de DURA voor haar reke ning neemt en op de 100.000 gulden die de gemeente Holten van de DURA ontvangt voor de kosten van de sloop en aanleg van parkeerruimte. Ook WD-er M. F. Spijker vond het een pret tig idee dat er aan het hele plan geen financiële consequen ties voor de gemeente zitten. Vooral omdat hij er al tijden op aandringt de bouwkosten van het nieuwe gemeentehuis, waar voor de sloop van de panden Kerkplein 4, Binnenstraat 4 en Binnenstraat 6-8 ook noodzake lijk, niet boven de 5 miljoen gul den te laten komen. Wel was hij teleurgesteld dat nu opeens wel parkeerruimte op het Smidsbelt kon worden gecreëerd. De gemeente Holten is ook van plan de panden Smids belt 37, Kerkstraat 13 en Smids straat 10 te slopen, maar aange zien die nog worden bewoond moet daarmee nog worden ge wacht.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 1