„Boek over Holten Aantrekkings kracht van concert groot Oranjefeest. in oorlog voor ons vele jaren speuren" Holtens Nieuwsblad Deze week Actie van HHVrond jubileum Expositie J.Ypes in galerie Inleveren van copij Collecte voor Hartstichting u ontvangt een fraaie exclusieve tweekleuren- ballpointalsuons BON Feest HERMAN STEUNENBERG EN MARTIN HOLS CONCERT VAN HOLTENSE MUSICI GESLAAGD: Holtens Nieuwsblad Donderdag mei 1984 - 38e jaargang - nr/f Abonnementsprijs 32,92 Losse nummers 70 cent Gedrukte oplage 3075 Uitgeversmaatschappij Van der Loeff BV in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris Kozakkenstraat 5, tel. 05483-3022 Advertenties: Cetfertsingel 41, Enschede Tel. 053-320141 Het mooie weer heeft nu eens niet kunnen tegenhouden dat ongeveer 220 minnaars van muziek kwamen luisteren naar 15 verschillende muzi kanten en zangers uit „eigen ruif". Wantdit jaarlijks terugkerend slotcon- eert geeft dan wat extra aandacht aan het muzikaal talent in Holten. Geboor tig, woonachtig of alleen werkzaam ter plaatse is dan het criterium, en niet te vergeten de kwaliteiten om op te treden. De vele bezoekers bewezen dat wat van dichtbij komt voldoende aantrekkingskracht heeft om de zon te trotseren, zelfs méér (he laas) dan de vele goede en lan delijk bekende muzikanten die het afgelopen seizoen bij ons concerteerden. Dat er kwaliteit voldoende in huis bleek al bij de opening van het programma, waar de 15-jari- ge Marieke Schuppert sammen met Erna Fransen een Sonatine voor (dwars)fluit en piano van Pal Jardanyi, een gematigd mo dem werk met ook veel melo dieuze, impressionistisch aan doende passages, speelde. Haar toon was mooi en ze werd voor treffelijk begeleid door Erna Fransen. Vervolgens brachten André de Graeff en Rudolph van Calcar een achttal korte stukken van o.a. Saint Saens, Jules Massenet, de heel mooi gespeelde Elegie, en Hongaarse composities voor contrabas en piano. Voor een aantal luisteraars leek dit zware gesnor wat lang, hoewel in muzi kaal opzicht veel te genieten viel. Niet iedereen is nu eenmaal zwaar op de hand. Maar afwisse ling genoeg gelukkig want Ema Fransen speelde hierna vier de len uit de Holbergh suite van Edward Grieg, waarmee ze alle eer inlegde door een uitgewogen muzikale visie op deze prachtige melodieuze en pianistisch vaak niet eenvoudige muziek. Zowel met haar toucher als virtuositeit gaf ze een grote expressiviteit aan deze muziek. De pauze werd op verrassende wijze ingewijd door de 7 broe ders Gerritsen. Gewend aan Gre goriaanse muziek als ze zijn via de Katholieke eredienst, bleken ze ook met Schubert, Bruckner en Grétry goed uit de voeten te kunnen en alles heel zuiver en muzikaal gezongen. Hoewel mis schien misplaatst, kreeg ik het gevoel dat ze hun hele ziel pas in'toud Nederlandse lied en de Vlaamse volksliederen als Tineke van Heuie volledig door lieten komen. In ieder geval het luiste ren waard. Na de pauze speelden Marjan- ka van Maurik en Boukje Jonk heer op altblokfluiten, een sona te van Jean-B. Loeillet, maar ik miste de vonk van de inspriratie in deze overigens prachtige mu ziek. ZIE VERDER PAGINA 11 In Galerie Vincent exposeert sinds gisteren J. Ypes uit Goor met aquarellen. De heer Ypes werd in 1917 in Leeuwarden ge boren en woont sinds 1975 in Goor. Hij noemt zichzelf autodi dact. Van jongsaf aan heeft hij getekend. Hij ging later door met pastel en olieverf, waarbij vooral het Friese landschap en de binnenscheepvaart zijn be langstelling hadden. In Engeland kwam de heer Ypes in contact met het werk van de aquarellisten daar. daar na hij is overgegaan tot het schilderen met waterverf omdat het werken met dit transparante middel veel aantrekkelijke kan ten heeft. Met de zachte kleuren geeft het aquarelleren vooral in het boeiende Twentse landschap veel mogelijkheden. Galerie Vincent aan de Smid- sebeld 5 is geopend op donder dag van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur, op vrijdag van 14 tot 17 uur en op zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. De copij voor het Holtens Nieuwsblad dient als steeds om uiterlijk 12 uur op de dinsdagmor gen aanwezig te zijn op het kan toor aan het Smidsbelt 37, wan neer ze nog in dezelfde week ge plaatst dient te worden. Uiteraard heeft de redactie de copij liever zo vroeg mogelijk. Met andere woor den: Wat aan copij binnenkomt op bijvoorbeeld vrijdag of maandag kan meer aandacht van de redac tie krijgen en dat komt uiteraard de inzender van de copij ook ten goede. Tot hooguit drie minuten voor negen was het vrij rustig in Holten, waar rond de klok van negen uur voor het gemeentehuis met de gebruikelijke aubade het Koninginnedagprogramma zou worden ingeluid. Natuurlijk waren voldoende kinderen en ouders op de been om gezamenlijk de bekende Vaderlandseliederentezingen, maar echtstormliephetnogniet. Dat toch Wel erg veel Koltenaren belangstelling hadden om op dit vroege ochtenduur hun stem te laten klinken bleek uit het feit, dat nog geen tien minuten later de Dorpsstraat met een uitloop naar Smidsbelt werkelijk volledig gevuld was met mensen. Burgemeester en wethouders namen de aubade af, voorafgegaan door een openingswoord van de heer G. J. van 't Holt. Muzikaal werden de liederen ondersteund door het orkest van HMV en met name Het Sallaands lied en het Wilhelmus werden massaal en luidkeels meegezon gen. Onder het motto „Holten, win kelen in 't groene hart van Over ijssel" wordt van donderdag 3 mei tot en met woensdag 30 mei de jubileumactie van de Holten- se Handelsvereniging gehouden. De klanten ontvangen bij de deelnemers aan de actie bij ie dere bestede 10 gulden een stem pel op de daarvoor gratis ver strekte kaarten. Met 12 stempels erop kunnen deze kaarten (voor zien van naam en adres van de inzender) worden ingeleverd in de bekende rode bussen bij Dol- lekamp, Wansink, Heusinkveld en Nijkamp in Dijkerhoek. De deelnemende winkeliers zijn her kenbaar aan het raambiljet van de jubileumactie van de HHV. Uit de rode bussen wordt op dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag één kaart ge trokken. De inzender van die kaart ontvangt voor 250 gulden aan waardebonnen die naar ei gen keuze besteed kunnen wor den bij de deelnemende winke liers. Tijdens deze actiemaand mei zal het Holtens Nieuwsblad in een grotere oplage worden ge drukt en huis- aan- huis worden verspreid in Holten, Laren, Bath- men en Nieuw-Heeten. De onlangs in Holten gehou den „huis-aan-huiscollecte" voor de Ned. Hartstichting heeft f7402.70 opgebracht. Het plaat selijke comité zegt bij deze heel hartelijk dank aan allen die ga ven en aan de vele collectanten. De Holtenaren Herman Steunenberg en Martin Hols, diezaterdagmorgen om elf uur hun boekoverde Holtense oorlogsjaren zullen presenteren, hebbenaandeuitwerkingvanhun gegevenszelfsiangergewerktdande oorlogduurde. „Wezijn ervanuit gegaan datals jeietsdoetopdit gebied, jeditzo objectief mogelijk moetdoen. Wegingen danooknaar Duitsland en Engeland, maar lieten ook ruimschoots ooggetuigen uit Holten aan hetwoordom inderdaad dieobjectiviteitzodichtmogelijkte benaderen". „Als je iets over de periode '40- '45 op papier gaat zetten, kun je niet zorgvuldig genoeg zijn. Je moet echt in archieven gaan dui ken en wil je iets aan de weet komen vanuit bijvoorbeeld Ame rika of Canada, dan moet je met exacte gegevens komen om in derdaad geloofwaardig over te komen om ook dié gegevens te kunnen krijgen die voor jou van belang zijn. Daar gaat heel wat geld tijd en energie inzitten. Te lefoontjes over en weer, persoon lijke contacten ook en veel brie- venschrijverij natuurlijk. We zijn éénmaal naar Duits land geweest, twee maal naar Engeland en we hebben tal van gesprekken gevoerd hier in Hol ten met mensen die zelf aan den lijve ondervonden hebben wat zich hier afspeelde, hoe dat voel de en in zijn werk ging. In het boek zijn dan ook vrij veel cita ten opgenomen. Gewoon zoveel mogelijk mensen aan het woord laten, want dan krijg je een aar dig realistisch beeld van het to taal". Beiden geven aan zowel posi tieve als negatieve ervaringen te hebben opgedaan. „Er zijn ge woon leuke, maar ook minder leuke contacten uit voortgeko men. De minder leuke zijn bij voorbeeld ...als wij aangeven in het bezit te zijn van materialen uit de oorlogstijd - denk bij voorbeeld aan een paspoort - dat nabestaanden deze zeer ge richt komen halen, zonder een woord van dank. We geven dat natuurlijk wel af maar het is toch jammer dat we op dat mo ment niet dieper op het verleden kunnen ingaan, gewoon omdat die persoon daar duidelijk niet van gediend is. Nou ja, dan heb je het nakijken. Natuurlijk zijn er ook erg veel dankbare mensen die behulpzaam zijn bij het ach terhalen van gegevens". Al pra tende blijkt het enorme enthou siasme waarmee de beide heren begonnen zijn aan hun „op dracht". „Dit enthousiasme ontstond in het jaar 1978 toen we middels onderzoekingen op de Holterberg aantastbare aanwijzingen kwa men. Dan ga je verder. Het verleden wordt middels voorwer pen zo aannemelijk dat je wel verder moet zoeken, of je wilt of niet. Het houdt je bezig. Van het één komt het ander en voor je er erg in hebt neemt het een vlucht en heb je zoveel gegevens verza meld dat het de moeite waard lijkt het in een boekwerk samen te stellen. Maar zoals gezegd, dat kost ettelijke jaren, als je het tenminste zo goed mogelijk wilt doen". „Erg veel delen uit het boek hebben we steeds weer laten le zen en laten checken door men sen die er destijds zeer nauw bij betrokken waren. Het heeft al met al zes jaar geduurd voordat de zaak rond was". Het boek is chronologisch opgebouwd en si tuaties worden visueel gemaakt door een kleine 200 foto's. Het 472 pagina's tellende boek gaat f 42,50 kosten na 5 juni f 47,50 en de eerste oplage is 1000 stuks. Nu al hebben onder andere oud- Holtenaren bestellingen gedaan en het lijkt erop dat het boek meer aftrek zal vindeh. De ge meente Holten zal tot een totaal bedrag van f2000,- aan boeken afnemen. Tentoonstelling Aan de presentatie van het boek is een tentoonstelling ge koppeld in de Scholengemeen schap, waar op fotomateriaal en gevonden attributen tentoonge steld worden. De schrijvers van het boek nemen echter aan dat onder de bevolkiong nog mate riaal voorhanden is om op de tentoonstelling te kunnen gebrui ken en men roept dan ook bij deze die mensen die denken een bijdrage te kunnen leveren aan het compleet maken van de ex positie op om hun materiaal be schikbaar te stellen. Contact kan worden opgenomen met Martin Hols, Boschkampstraat 21, en Herman Steunenberg, Dijker- hoekseweg 3. Openingstijden van de tentoon stelling zijn: zaterdag 14.00-20,09 uur. zondag 11.00-17.00 uur. Holtens Nieuwsblad geïnformeerd. een nieuwe abonnee Als abonnee bent u nnflQQtf daarvan verzekerd. U|#y vCll* Naam: Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr. /mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 32,92 Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een I nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad I Antwoordnummer 97 8 75Q0 VB Enschede I Hoofdredactrice: Nan Heidema Dr. Nagelhoutstraat 3, tel. 05483-2583 Redactioneel adres: Smidsbelt 37, tel. 05483-3803 Openingstijden redactie: donderdag- en vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-1356 A dvertentie-adviseur: W. F rederiks Pr. Hendrikstraat 18, Nijverdal Tel. 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 1224 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Vanwege Koninginnedag dit maal een „Oranjeman" bij uitstek. Al zo'n twintig jaar is meester G. J. van 't Holt inmiddels actief voor het jaarlijkse Oranjefeest. In het dagelijkse leven is hij hoofd van de Haarschool, maar zijn nevenfunc ties zijn talrijk. In de rubriek „Op bezoek bij" een vraaggesprek met hem.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 1