„Bedrijfseconomisch aspect van belang bij onze afweging3 „Ingrijpen EG in de zuivelmarkt was een moedig besluit" A. Ooms stelt boeren voor Herdenking gevallenen „Niet slopen" Junioren van Holten kampioen Moeliker 1 juli weg Collecte tegen alcoholisme Hockeyclub in jubileum- toernooi Blauw Wit in feest stemming Puzzelrit MAC HOLTENS NIEUWSBLAD CoHège in reactie op TROP: Gazon- maaiers INGEZONDEN: COBERCO-VOORZITTER STEGEMAN: IN BESTUUR VAN OLM: DONDERDAG 10 MEI 1984 11 „In bepaalde gevallen moeten de bedrijfseconomische belangen van de betrokken recreatie-ondernemers een groter gewicht krijgen in de afwe- gingsprocedures". Dat stelt het Hol- tens college in een reactie op het Toeristisch Recreatief Ontwikkelings plan Overijssel (TROP). In een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Overijssel onderschrijft het Hol- tens college de nauwe samenwerking tussen overheid en particulier be drijfsleven die aan het TROP ten grondslag ligt. De brief aan GS is dan ook in overleg met een delegatie van de plaatselijke recreatie-onderne mers en de VW opgesteld. Als voorbeeld van te gedetailleerde bestemmingsplannen en gemeen telijke verordeningen wordt de vestiging van door GS gepromo te trekkershutten genoemd, die door allerlei bepalingen aanzien lijk wordt bemoeilijkt. Om het voor recreatie-ondernemers wat makkelijker te maken om in te spelen op een gewijzigde markt suggereert het Holtens college om in de toekomst met wat glo balere bestemmingsplannen voor recreatiebedrijven te gaan werken. Ook wordt in de brief gepleit voor de plaatselijke win keliers die in de ogen van het college deel uitmaken van de „totaal presentatie" van Holten. „Een te drukke winkelstraat en de aanwezigheid van milieuhin- verkoop slijpen en onderhoud Supermarkt Edah komt naar Holten en op Smidsbelt komen 35 parkeerplaatsen? Daar moet voor gesloopt worden en één van de te slopen panden is de syna goge. Voormalige synagoge. Maar een gebouw, hoe sober ook, met een eigen Holtens verhaal. Dat breek je toch niet af? Daar zoek je toch als inwoners, middenstand en gemeentebe stuurders een passende bestem ming voor? Ook de andere oude panden op en bij Smidsbelt lij ken mij het bewaren en renove ren waard. Oud Holten is naar mijn mening al tot het minimum geslonken. Niet slopen voor (tij delijke) parkeerplaatsen en niet voor het nieuwe gemeentehuis. Parkeerplaatsen zijn er toch in en bij de Tuinstraat? Plaats voor het nieuwe gemeentehuis is dacht ik ook ergens anders mo gelijk. Dan de lege winkels. Dura. Ra, ra, hoe duur is Dura? In ieder geval zo duur dat er nog steeds kale, rommelige hokken staan. Redding door Edah? Ik denk veel eerder dat we een gezéllig centrum moeten krijgen in Hol ten. Hebben de bestaande super markten geen mogelijkheid om echt duidelijk te maken hoe laag hun prijzen zijn? Kan alleen een soort pakhuis als Edah dat? Dat soort zaken heeft misschien een langere adem maar geen of heel weinig service. Dat is niet erg zolang er nog andere levensmid delenzaken zijn die nog wel ser vice geven. Dat stuk service lijkt mij ook voor een gemeenschap als Holten heel belangrijk. Of zal in Holten de vergrijzing geen rol gaan spelen? Middenstanders vind ik hard werkende zelfstandigen, ook hier in Holten, en goede ideeën heb ben ze ook vaak. Is er echt door alle partijen gedaan wat er ge daan kan worden4 Door alle middenstanders, inwoners, Dura, gemeentebestuurders? Ik hoop dat de lege winkels vol zullen komen maar niet ten koste van een stukje oud Holten met o.a. de voormalige synagoge. Graag wil ik reactie op dit stukje. Femie Lubbers-van den Belt, Langstraat 3, Holten. Tel.: 05483-28 51. Per 1 juli van dit jaar zal PvdA-fractieleider Andries Moeli ker de Holtense raad verlaten. Moeliker, die naar Enschede ver huist, zal in de raadsvergadering van 26 juni afscheid nemen. Dan zal ook zijn opvolger Wim Dal huizen worden beëdigd. Na vorig jaar te zijn gedegradeerd is het Holten BI gelukt om kampioen te worden en terug te keren naar de hoofdklasse. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd tegen mede-kan didaat Sp. Rijssen voor het kampioen schap, werd het gelijkespel moeizaam behaald en werd het behalen van de titel een feit. Doordat Daarle BI tegen PH B2 verrassend met 4-3 verloor kon de vlag gehesen worden. Te rugblikkend op het hele seizoen is Holten Bl de meest constante ploeg geweest en dus de terechte kampioen. In het begin van de competitie leek het er niet op, maar met name na de winter stop heeft Holten Bl punten ge pakt daar waar Daarle en Sp. Rijssen die lieten liggen. Afgelo pen zaterdag was het dus zover. Met veel publieke belangstelling, en veel zenuwen van de spelers en leiders kon de wedstrijd be ginnen. Na het eerste kwartier werd zenuwachtig gespeeld, doch Holten scoorde in deze fase 1-0. Dat Holten Bl in de problemen kwam was mede de oorzaak van het resultaat van Daarle, dat zijn hun wedstijd had verloren. Sp. Rijssen speelde alles of niets en kwam terecht op 1-1. Holten Bl kwam weer op voor sprong 2-1 en de buit leek bin nen. 5 minuten voor tijd kwam Sp. Rijssen wederom op gelijke hoogte 2-2. Vooral deze laatste minuten waren zeer spannend. Na het laatste fluitsignaal was het dus feest. Na uitreiking van de bloemen en het maken van foto's werden de kampioenen toegesproken en werd er een feestje gebouwd. derlijke bedrijven doen afbreuk aan de totaal presentatie van een toeristengemeente" waarmee het college doelt op de drukke oude E-8 met smalle trottoirs die dwars door het dorp loopt en op de aanwezigheid van de Mengu- nie in de kom van het dorp. Voor wat betreft de Holterberg („de belangrijkste trekpleister voor toeristen") dringt het colle ge erop aan de verharde Toeris- tenweg open te houden en de uitbreidingsmogelijkheden van recreatiebedrijven aan de zuidzij de van de Holterberg niet al te veel te beperken. Om een toe komstig nationaal park Holter berg te ontlasten noemt het Hol tens college de mogelijkheid de zandwinplas in Markelo te be stemmen voor de waterrecreatie. In de ledenvergadering van het Co- bero-district Holten heeft voorzitter H. Stegeman in zijn openingswoord het ingrijpen in de zuivelmarkt een moe dig besluit genoemd. Voor de veehou ders zal dat grote gevolgen hebben maar de EG is overeind gebleven en dat is voor exporterend Nederland zeer belangrijk. Hij betreurde dat na de onderhandelingen in Brussel is geble ken dat sommige EG-landen (w.o. Nederland) een forse stap terug moe- Vrijdagochtend rond elf uur werd op de Canadese be graafplaats op de Holterberg door zo'n 400 schoolkinderen van de vierde, vijfde en zesde klas van alle Holtense Lagere scholen het feit herdacht dat de oorlog 39 jaar geleden zijn einde vond met gigantische getallen aan slachtoffers. Op het Canadese kerkhof werden de omgekomen bevrijders van die dagen geëerd met bloe men en toespraken. „De oorlog heeft een ware vriendschap bewerkstelligd tussen Nederland en Canada en de waarde van de vrijheid moeten we steeds blijven zien, niet alleen vandaag, maar ook morgen en volgende week en juist jullie als nieuwe ge neratie, die opgegroeid zijn met een leven in vrijheid en democratie en dit als nor maal ervaren, mogen niet vergeten dat nog maar 40- jaar geleden de situatie totaal anders lag", aldus Joost Boer, één van de sprekers die och tend. Het werd een stilzwijgend gebeuren, dat gezien de ge zichten duidelijk indruk maakte op de schoolkinderen, die na afloop weer op hun fietsen togen richting school, waar de huidige werkelijk heid hen weer wachtte. DeNationaleCommissietegen alco holisme en andere verslavingen houdt van maandag 14 tot en met zaterdag 19 mei haar nationale collecte. Voor deze collecte zijn nog collectanten nodig die zich kunnen aanmelden bij mevrouw Kieboom, Schoutenstraat- 55 in Holten, tel. 39 04. Zij zoekt medewerksters en medewerkers, al is het maar voor bijvoorbeeld één of twee uur collectanten. De NCA heeft zich als doel ge steld het geven van voorlichting aan alcohol- en druggebruikers. Men wil bijvoorbeeld ook de on gezellige kant van alcohol belich ten om zo iets te doen aan de vanzelfsprekendheid waarmee al cohol wordt gedronken èn aange boden. De NCA doet dat met folders, posters en brochures waarin de nuchtere feiten staan vermeld. Verder met preventie programma's voor volwassenen, met lesprogramma's voor volwas senen, met lesprogramma's op duizenden scholen en met film en diapresentaties door eigen vakdocenten. Al dat voorlichtingsmateriaal kost uiteraard veel geld, terwijl de NCA geen subsidie ontvangt. Vandaar dus ook dat de NCA hoopt op een goede opbrengst van de collecte waarmee het werk kan worden voortgezet en liefst natuurlijk nog uitgebreid. De hockeyclub Holten nam deel aan een toernooi ter gele genheid van het vijftigjarig be staan van de Lochemse Hockey club. De dames van Holten wer den vierde, de jongens B tweede, de meisjes B derde, meisjes D derde en de jongens D haalden een eerste plaats. De meisjes-mini hebben op za terdag 12 mei hun slotdag. De uitslagen: Jongens D - Sal- land D: 2-2; Almelo Dl - Meisjes D: 1-3; EHV C2 - Meisjes Cl: 13-0; Holten 1 - Lochem 1: 1-1; Apeldoorn C - Holten Vet.: 2-1. ten in produktie, terwijl anderen o.a. Ierland deproduktie mogen opvoeren. De jaarcijfers 1983 van Coberco werden toegelicht door de heer Ravenshorst. De uiteindelijke melkprijs was f77.27 per 100 kg. met een vetgehalte van 4.15%. De heer H. J. Weseldijk, hoofdbe stuurslid Coberco deelde o.a. mee dat de investeringsbegroting van Coberco 54Vfe miljoen be draagt (plm. 2 cent per liter). Door het invoeren van de super heffing wordt er niet geïnves teerd voor produktie-uitbreiding. Wel wordt er geïnvesteerd om de kwaliteit van de produkten nog verder te verbeteren. Deze kwaliteitsprijs bestaande uit een fraai tegeltableau, werd door voorz. Stegeman uitgereikt aan maatschap Van den Brink, Oude Stationsweg 2a te Holten. In totaal hebben in 1983 19 Hol tense veehouders het hele jaar door le kwaliteit melk geleverd. Zelfs 4 van hen presteerden het om 5 jaar achtereen melk van le kwaliteit te leveren n.l. J. W. Stevens, Beumersteeg 9; Maat schap G. J. Tempelman, Schreursweg 1; A. Volkerink, Raalterweg 38 en H. J. Over- meen, Fliermatenweg 9. De kwaliteit van de melk uit Holten ligt dan ook iets hoger dan het gemiddelde van Cober co. In plaats van de heren H. Ste geman en H. J. W. Scheperboer die statutair niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heren J. H. G. Veltkamp, Borkeldwe- glO en W. Aalpol, Beuseberger- weg 44. Namens de leden sprak de heer J. Veneklaas een woord van dank tot de heren Stegeman en Scheperboer die sinds 1976 toen Holten een districtsbestuur kreeg hierin zitting hebben ge had. Hij bood beide heren die zeer veel en belangrijk werk heb ben verricht als blijk van waar dering en herinnering een atten tie aan. Stegeman en Scheperboer dankten met enkele woorden voor de prettige samenwerking met het bestuur en de leden en het in hen gestelde vertrouwen. Opdonderdag 10mei's avonds om kwartvoor8zalin tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden deofficiële opening plaats hebben van het prachtige nieuwe clubhuis van de ZW .Blauw Wrt'66" op het sportpark'tVletgooraande Larenseweg. Aan de opening zal medewer king worden verleend door de Holtense Muziekvereniging H.M.V. met drumband en majo rettes die vanaf het plein bij de ABN het bestuur en de clubhuis commissie zullen begeleiden op hun tocht op een versierde wa gen naar het sportpark. In de optocht zullen ook meelopen al le jeugdleden van Blauw Witmet hun leiders. Het bestuür en de clubhuiscommissie vertrekken rond 18.45 uur vanaf het oude clubhuis op sportpark Meer manskamp en rond 19.15 uur vanaf het plein bij de ABN naar 't Vletgoor aan de Larenseweg waar men als alles volgens plan verloopt om 19.40 uur zal arrive ren. De officiële opening zal plaats hebben door Blauw Witter - tim merman/voorman Johan Stam die een paar jaar geleden de ontwerptekening maakte van het clubgebouw. Open Huis Op zaterdag 12 mei van 1.00- 3.30 uur houdtBlauw Wit„Open- Huis" en nodigt alle Holtenaren uit om het totale gebouwencom plex (clubhuis en kleedkamers) te bezichtigen. Er is een speciale informatie stand met info-bulle- tin en video opnamen van het oude complex en jeugdwedstrij den. Voor de jeugd zijn er stic kers en een prijsvraag met als prijs een leren voetbal. Na de officiële opening zullen verschil lende afgevaardigden o.a. de voorzitter van de afd. Twenthe van de KNVB het woord voeren en zal er voor de diverse elftallen gelegenheid zijn om kado's aan te bieden. De motor- en automobielclub De Holterberg houdt op zondag 13 mei de tweede puzzelrit van dit seizoen. De deelnemers kun nen starten in zowel de A-klasse (sport) als de B-klasse (toer) ivoor een rit over ongeveer veer tig kilometer die binnen de ge meente Holten is uitgezet door de clubleden M. Bijma, R. Klein Teeselink en J. Tulier. De finish is bij het clubhuis De Biester waar om 14 uur ook de eerste deelnemer zal starten. Inschrij ven is mogelijk vanaf 13.30 uur. Het wordt tijd, dat de overheid een regeling maakt voor vervroegde uit treding (VUT) in de landbouw. Dat idee lanceerde de heer A. Ooms uit Holten in de hoofdbestuursvergade ring van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij. Hij wilde dat boeren met 55 jaar met hun bedrijf kunnen stoppen. De overheid zou hiervoor het geld op tafel moeten leggen. De heer Ooms kreeg voor zijn suggestie in het OLM-bestuur bijval. Landelijk zal de landbou worganisatie dit idee nu verder aankaarten. Het OLM-bestuur- slid hield zijn pleidooi voor een landbouw-VUT tijdens een dis- kussie over de .superheffing op melk. Het ministerie van land bouw heeft hiervoor in de afge lopen weken een regeling uitge dokterd, waarbij de veehouders één miljard liter melk moeten inleveren. Iedere boer zal daarbij een flinke stap achteruit moeten doen. Niet alleen in de hoeveel heid melk, die hij mag afleveren, maar ook in inkomen. De verwachting is, dat meni geen hierdoor in moeilijkheden zal komen. Om deze „hardheids- gevallen" aan extra melk en dus aan extra inkomen te helpen, stelde de heer Ooms voor om een VUT-regeling voor de land bouw te maken. De overheid kan het zo voor veel oudere boeren die geen op volger hebben, aantrekkelijk ma ken om te stoppen met het veebedrijf. De melk, die dan vrij komt, kan het ministerie vervol gens verdelen om de pijn bij de „hardheidsgevallen" te verzach ten. VUT voor boeren zou zo'n op lossing kunnen bieden, maar er zijn ook andere regelingen denk baar, bijvoorbeeld een premie voor boeren, die met melken stoppen. Ze kunnen dan wel een landbouwbedrijf blijven uitoefe nen. In het OLM-hoofdbestuur was men het erover eens, dat er hoe dan ook een regeling moet komen, die veehouders prikkelt om met melken op te houden.

Holtens Nieuwsblad | 1984 | | pagina 19