„BETER AANSLUITEN OP EEN VERANDERENDE MAATSCHAPPIJ 35 KANDIDATEN PIONNENDIPLOMA Programma „Blauw Wit' POLITIESCHOOL LOCHEM IS MET NIEUWE OPLEIDING VAN START GEGAAN DIRECTEUR VAN DE KAAT: „WIJ ZIJN BLIJ MET HET NIEUWE SYSTEEM" DONDERDAG 22 DECEMBER 1983--HOLTENS NIEUWSBLAD Maandagmiddag 19 december, 4 uur. Ja hoor, daar waren ze. Van de Kolschool, van de Dorpsschool en van de Haar- school. 35 van die toffe jongens en meisjes gereed om examen te doen voor het pionnendiploma. Het feest werd gehouden op de Haarschool. Waren de kandida ten zenuwachtig? Ja je kunt wel stoer rondlopen, zo met een ge zicht van je doet me niks, maar er waren toch wel kandidaten bij die bekenden: „ik heb toch wel een paar vlinders in mijn buik". Het was erg aardig dat een zestal ouders aanwezig was om die vlinders te vangen. In ie der geval betekende het een steuntje, zo niet voor de leerlin gen, dan in ieder geval voor de organisatoren. En nu maar af wachten tot je van de heer Van Calcar bericht krijgt om te ko- Zaterdag 24 dec. zaalvoetbal in sporthal: 15.00 uur: Blauw Wit 7-Blauw Wit 3, 16.00 uur: Blauw Wit 8-Blauw Wit 4, Blauw Wit 1, 2, 5 en 6 zijn vrij. OPC Kerstzaalvoetbal in spor thal: dinsdag 27 dec.: 7.45 uur: Blauw Wit El, 8.15 uur: Blauw Wit E 2, 10.30 uur: Blauw Wit F 1. Woensdag 28 dec.: Blauw Wit D 2 7.45 uur, Blauw Wit D 1 10.30 uur. men. Want dan weet je: het is OK met mijn eerste diploma. Interne competitie Op 19 december schaakten 16 leden voor de interne competi tie. Dick van der Knaap zette in een Slavische partij Joep Midde- link stevig onder druk. Om daar onder uit te komen zag Joep zich genoodzaakt tot afruil van de toren waarna hij weer wat ruimer kon ademhalen. Maar noch Joep noch Dick zagen de weg naar winst: remise. Henk van Beek speelde tegen Theo van Lindenberg. Na een vrijwel gelijk opgaande strijd wist Theo remise af te dwingen, anders dreigde Henk een stuk te verlie zen of Theo kon eeuwig schaak geven. Dinant van Beek nam het op tegen Jan Scheperman. Blijkbaar nam Dinant het te kalm op. Hij gaf Jan de kans tot aanzienlijke voorsprong in ontwikkeling en dat kostte Di nant de partij. Hans van Oyen kwam in de leer by Lex Griffi oen. Lex voerder geleidelijk aan de druk op de stelling van Hans op. Toen deze reeds in een ver loren stelling, nog blunderde ook was het gauw bekeken en Lex won. Bertus van Beek speelde tegen Philip Eyzinga een fris partijtje. Hij offerde een loper tegen twee pionnen, en kreeg ruimte. Niettemin ver weerde Philip zich en begon greep op de party te krygen. tot hij een aftrekschaak over het hoofd zag. Philip moest zijn da me prijs geven en daarmee ook de partij. Jan Beltman moest het hoofd buigen voor Gerrit Stevens. In een sterke eindspelbehandeling huurde Gerrit twee verbonden pionnen naar voren, en zo kon hij winst afdwingen. Ton van Oyen gaf een boei ende party weg tegen Henri ten Brinke. Door een paardoffer pro beerde Ton een aanval te force ren die tot wintst zou leiden. Maar Henri had wel voor hetere vuren gestaan en hield het hoofd koel. En toen Ton by wij ze van spreken een rekenfout maakte, kwam de winst naar Henri. Het was een onverwachte uitslag, en Henri leverde een zeer goede prestatie. Jan van Calcar en Jan ten Velde zetten een Damepionope- ning op het bord. Na 4 uur en 40 zetten van iedere kant waren de kemphanen het nog niet eens, en braken de party af, waarby we aantekenen dat Jan ten Velde een pion voorstaat. Wegens andere activiteiten wa ren 6 leden afwezig. De 2e Kerstdag wordt niet ge schaakt, althans niet op de Meermanskamp. Prettige feestdagen wensen we aan alle schakers. Het jaartal is (nog) niet be kend, maar deze foto moet toch al wel zo'n 70 jaar oud zijn, on geveer uit 1915. Het gaat hier om het personeel van een van de oudste bedrijven in Holten: de firma J.W Klein Horstman en Zn. De wegenbouwers die hier vereeuwigd zijn op de ge voelige plaat waren bezig aan een karwei in Olst waar een „behoorlijke weg" moest worden gelegd. De stratenmakers op de ze foto zijn van links naar rechts (bovenste rij); Willems (grootvader van Jaap van Kalf- sterman), dan twee onbekende werknemers uit Olst, Hendrik Lodeweges, Frits Vrugteveen Pan'n Frits), Jan Klein Horst man. Voorste rij v.l.n.r. Willem Klein Horstman, Willem Krekel (vader van Jan Krekel) en Mans Klein Horstman (de vader van Willem en Jan). Foto uit het ar chief van Jan Smale. (door Emile Klis) LOCHEM- Even buiten Lochem, ondergebracht in de voormalige havezate De Cloese ligt de politie-opleidingsschool Noord-Nederland. De school leidt op voor politiekorpsen in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland en voor korpsen in de zuidelijke Usselmeerpolders. Er is de laatste jaren nogal wat veranderd ten aanzien van maatschappelijke verhoudingen, en om daarop aan te sluiten is in oktober een geheel nieuwe opleiding van start gegaan. Een van de meest in het oog lopende verschillen met de oude politie-opleiding is wel dat de opleidingsperiode van één op twee jaar is gebracht. Er zijn trouwens meer veranderingen, die tot doel hebben de aanstaande politie-agent(e) beter op zijn of haar taak toe te rusten. Reden om eens een kijkje te gaan nemen. Directeur D. van de Kaat: „We zyn biy met het nieuwe systeem, je zou kunnen stellen dat ervaringen in de praktyk hebben uitgewezen dat de ou de opleiding te theoretisch was, en te weinig aansloot op de praktyk. Met het invoeren van de nieuwe opleiding zal trouwens ook het leerlinge naantal hier toenemen. We hadden in Nederland eerst ne gen politiescholen, en daarvan zullen er vier gesloten worden. Wat over zal biyven zyn vier scholen voor de opleiding van gemeentepolitie en één voor de opleiding rijkspolitie. We heb ben nu honderd leerlingen op De Cloese, maar de verwach ting is dat we medio 1984 op een aantal van tweehonderd zullen zitten, zo'n 35 procent daarvan zal bestaan uit vrou wen". Samenleving De veranderingen in de op leiding zyn bepaald niet uit de lucht komen vallen. Sinds 1976 is daaraan gewerkt. De leden van de stuurgroep primaire op leiding hebben zich in die pe riode onder meer gebogen over de voortdurende veranderende samenleving. Tussen bestaande rechtsregels en de maatschap- peiyke opvattingen ten aanzien van die regels bestaan soms aardig grote verschillen; daar door is het voor een politiebe ambte niet altyd mogeiyk het recht zonder meer toe te pas sen. De regels zullen gehan teerd moeten worden, en dat stelt byzondere eisen aan in zicht, houding en mentaliteit. Tweede vraagstuk lag in het vlak van de uitbreiding van de hulpverleningstaak. De politie wordt steeds vaker als eerste te hulp geroepen in crisessitu- aties, en dat vraagt om een speciale toerusting. Invloed „Kyk, zaken als een grotere welvaart, industrialisatie, emancipatie, jeugdcriminaliteit, en maak dat rytje naar bele ven langer, hebben directe in vloed gehad op de plaats die de politie binnen de samenle ving innam. Het gezag van de politie is niet langer een van zelfsprekende zaak, er wordt kritischer gekeken. Nou tel daarby op dat er meer en meer een taak in de hulpverle ningssector komt te liggen, bo vendien gevoelens van onveilig heid by een hoop mensen toe nemen en de noodzaak tot een herziening van de opleiding ligt voor de hand. wy kwamen op een gegeven moment gewoon tot de conclu sie dat we achter liepen. De opleiding nieuwe styi kenmerkt zich door een open leerplansys- teem, minder schools, meer zelf doen, veel aandacht voor de interactie tussen publiek en politie, en veel aandacht voor het samenwerken. De docent heeft binnen dat geheel een andere plaats gekregen. Hij is niet meer de man die voor de klas staat, maar veel meer een studiebegeleider. Van de stu denten vergt de opleiding een duideiyk eigen inzet. In veel gevallen worden de grote bjnen aangegeven, ze moeten het ka der zelf invullen, natuurUjk in een situatie van voortdurende wisselwerking met de docen ten". Bekyken we de nieuwe oplei ding in het geheel dan valt de ze uiteen in drie onderdelen. Tydens de eerste periode wordt er een nadruk gelegd op de verschillende kennis en vaardigheden die nodig zyn om in de tweede fase als volle dig bevoegd opsporingsambte naar een stageperiode te kun nen doorlopen. By de behande ling van byvoorbeeld de opi um- en drankwet komt de al coholwetgeving, wegen- en ver- keerswetgeving, bevoegdheden het gebruik van verschillende controlemiddelen, het maken van een proces verbaal, maat- schappeUjke achtergronden van alcohol- en druggebruik en het omgaan met verslaafden en hulpverlenende instanties aan bod. De leerlingen van De Cloese brengen hun stagepe riode van vyf maanden door by het korps van Apeldoorn, Groningen of Rotterdam. Stage „In die stageperiode komt de leerling direct in aanraking met alle onderdelen van het politiewerk, alles onder begelei ding van een mentor. Is die fa se van vyf maanden achter de rug dan volgt er weer een fase van drie maanden hier op De Cloese, waarby heel veel aan dacht wordt geschonken aan hoe die vyf maanden zyn ver lopen en zyn ervaren. Wat is er goed en wat is er minder goed verlopen, waar moet nog wat by gepunt worden, en meer van dergelijke zaken. In die fa se komt ook dat open leerplan om de hoek kijken, de leerling kan een deel van het pro gramma aan de hand van ty dens die stage opgedane erva ringen zelf invullen". De minimumleeftyd is ver hoogd tot achttien jaar, het geen onder andere te maken" heeft met de eisen die het leer programma aan de aanstaande beambte stelt. De bovenleeftyd is losgelaten, deze bedroeg achtentwintig jaar. „We hadden in feite het doel ook oudere mensen op die ma nier aan te kunnen trekken. Uiteindelijk kan leeftijd een gunstige invloed hebben op be paalde vaardigheden. Maar tja we zyn afgestapt van de sala rissen voor studenten, per ja nuari 1984 zal dat worden ge- wyzigd en een zakgeld worden betaald. Nou dat heeft tot ge volg dat je wel kunt vergeten dat hier byvoorbeeld een ge huwde de opleiding kan vol gen, dat zal financieel niet uit kunnen. Dat is vind ik een jammere zaak, je beperkt op die manier de groep mensen die hier een opleiding kan vol gen sterk. NatuurUjk is dit een direct gevolg van de bezuini gingen. Er vindt op het niveau van de betrokken departemen ten nu overleg plaats om te zien in hoeverre dergeUjke be zwaren door tussenkomst van sociale zaken tot een oplossing kunnen worden gebracht. Stu denten moeten nu ook meer zelf doen van dat geld. Hebben ze geen rijbewys, dan moeten ze dat op eigen kosten halen, dat gaat niet meer gratis zoals eerder het geval was. Daar naast moeten ze ook bydragen in de kosten die aan het inter naat, eten en huisvesting zyn verbonden. De opleiding op zich genomen is al een kostr bare zaak te noemen, en is in feite een hele investering in de man of vrouw". Investeren Een waarheid als een koe, want de rondleiding door De Cloese laat zien dat er kosten noch moeite zijn gespaard om de term „Politieman nieuwe styi" alle kans van slagen te geven. Een schietbioscoop, schietbanen, sportvelden, veel aandacht voor verschülende sporten als byvoorbeeld judo. Verder ook een grote ruimte die doet denken aan een decor van een televisiestudio. Ge bouwtjes zoals een bureau, een huiskamer, een kroeg, een bankgebouw, straten en pleint jes, waar verschillende situaties die men in de praktyk kan te genkomen worden gesimuleerd. Het optreden van de student in een dergeiyke situatie wordt vervolgens op video vastgelegd en kan de nodige monitoren dienen als onderwerp van een beschouwende les. .Allemaal voorzieningen die gewoon nodig zyn, we zien hier ook hoezeer deze hun waarde hebben. In zo'n schietbioscoop merk je dat de student in steeds minder situaties gaat schieten, ook de video-opna mes geven een hoop inzicht in wat kan gebeuren, hoe de re acties en wat daar aan byge- schaafd moet worden". Er wordt trouwens ook aan dacht geschonken aan het op nemen van wat we met een vreemd woord minderheden plegen te noemen binnen de korpsen. „De opleiding staat open voor iedereen die aan de eisen voor toelating voldoet". De huidige leerlingbezetting laat zien dat 35 procent een Havo-opleiding achter de rug heeft, 40 procent Mavo en het overige deel een Atheneum- of Meaoopleiding. De selecties zyn streng, negen procent wordt toegelaten, en ook ty dens de opleiding valt een pro cent of drie af.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9