Onrust over behuizing sociaal-cultureel centrum Haarschool jubileert Inwonertal Holten daalt MAC gemeente holten 1000 jaar in eigen taal De Kleine Keizer opent sauna en congrescentrum Kokende mannen toch emancipatorisch' HOLTENS NIEUWSBLAD Commissie SoCuWe voelt zich gepasseerd mmm yy yy Unieke collectie in Bijbels museum: yy yy DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 HH Verschillende leden van de Commissie Sociaal Cultureel Werk zijn onaangenaam verrast door de plannen die B en W heeft ontvouwd voor een sociaal-cultureel centrum in de openbare kleu terschool aan de Tuinstraat. Dat bleek afgelopen maandagavond toen A. L. M. van Well de vergadering van deze commissie aan greep om zijn onrust uit te spreken over de invulling die B en W wil geven aan zo'n centrum. Tien jaar geleden, op 2 november 1973 trok een bonte stoet door de straten van Holten. Leerlingen van de Kolschool en Dorpsschool brachten achter op hun prachtig versierde fietsen de leerlingen van de Haarschool naar hun nieuwe schoolgebouw in De Haar. De Haarschool werd feestelijk in gebruik genomen. In de week van 2 november 1983 werd dit feit uitbundig herdacht. Het lesprogramma op de kleuter- en lagere school stond in het teken van een thema: Speel een spel. Verschillende onderdelen in het lesprogramma werden in spelvorm uitgevoerd, terwijl ook op het schoolplein diverse bekende kinderspelletjes werden gespeeld, zoals hinkelen, knikkeren e.d. De week werd geopend met een gezamenlijk spel op het plein en op dezelfde manier vrijdag 's middags weer gesloten. Het hoogtepunt voor de kinderen echter was de woensdagmorgen. Feestelijk verkleed kwamen de ruim 280 leerlingen op school om de dag te openen met het oplaten van evenzoveel ballons. Terwijl de oudste en jongste leerling van de school een touw doorknipten, waaraan een tros ballons was gebonden in de kleuren van de schoolvlag (groen/wit), lieten de overige leerlingen hun bontgekleurde ballons los. Onder luid gejuich verdwenen deze in oostelijke richting. Daarna konden de leer lingen zich in( school vermaken met een groot spelcircuit. De spelletjes werden onderbroken door tractaties en een filmvoor stelling. Om 12 uur werden de tafels gedekt en deden de kinde ren zich tegoed aan een boeren- kool-met-worst-maaltijd. Na een korte pauze zocht een ieder vol verwachting een plaatsje in de crea en genoten de kinderen zichtbaar en hoorbaar van het leerlingen een linnen tas met als opdruk: Haarschool-Holten-10 jaar. De tekening op de tas werd gemaakt door Gerben Tom Broers. Hij won destijds de tekenwedstrijd waarvan de uit slag tijdens de opname van het radioprogramma Tien Om be kend was gemaakt. Op de woensdagavond en de donder dagavond stond de school open voor de schoolverlaters. Vele oudleerlingen kwamen weer een kijkje nemen in de school. De crea was veranderd in een disco en in de klassen was er gelegen heid om spelletjes te spelen. Als herinnering kregen de oud-leer lingen een button. Vrijdagavond 4 november waren de ouders aan de beurt. Ook zij konden avond de school een klok aan, die een plaats zal krijgen in de crea. Tegen sluitingstijd werd de trekking gehouden van de grote verloting, met als hoofdprijzen een 3-daagse reis naar Parijs en twee fietsen. Deze verloting was onder de schoolbevolking geor ganiseerd om de kosten te dek ken van dit lustrumfeest. Dat hiervoor animo bestond bleek wel uit het feit, dat de 2500 lo ten binnen enkele weken waren verkocht. De prijzen zijn inmid dels bij de winnaars bezorgd. Tijdens deze feestelijke ouder avond werden ook ouderraads verkiezingen gehouden. Voor de kleuterschool namen zitting in de ouderraad mevr. J. C. M. Kempers en mevr. R. Zuethoff. Voor de lagere school waren af tredend mevr. C. Schmets en mevr. J. J. M. Aarsen. In deze vacatures werden gekozen mevr. F. A. Vorst, Churchillstraat en mevr. S. de Roos, Looikolk- straat. De vele uren van voorbe reiding met een groot aantal en thousiaste ouders en met mede werking van de leerkrachten hebben geresulteerd in een aan tal gezellige en feestelijke dagen die de goede band en de open sfeer tussen school, kinderen en ouders tot uitdrukking bracht. toneelstukje: „Een wonderlijke zich in school op verschillende dag op het kasteel", dat opge- spelletjes uitleven, terwijl in de voerd werd door alle leerkrach ten van kleuter- en lagere crea een bandje speelde en ge danst kon worden. Het werd een school. Als herinnering aan dit heel gezellige avond, Oud-ouder- tweede lustrumfeest kregen de commissieleden boden op deze Holten wordt er niet groter op. Dat blijkt onder meer uit de gemeentebegroting voor 1984 waarbij per 1 januari volgend jaar rekening wordt gehouden met een inwoneraantal van 8.650. Op 1 januari van dit jaar waren er dat nog zo'n 25 meer (8.673) en een jaar daarvoor (1-1-1982) telde Holten 8.683 inwoners. Geen opzien barende verschuivingen, maar er zit toch een neergaande lijn in vooral wanneer wordt gekeken naar de 8.720 inwoners die Holten op 1 januari 1981 had. Iedere inwoner minder komt de gemeente Holten te staan op 370 gulden minder aan algemene uitkering van de rijksoverheid. Voor elk van de 2.625 woningen die Holten rijk is komt er van overheidswege 562 gulden in de gemeentepot. Zoals bekend staat er in de aanbiedingsbrief bij de gemeen tebegroting van 1984 dat B en W de kleuterschool aan de Tuin straat wil laten om- en aanbou wen tot het langverwachte soci aal-cultureel centrum, met dien verstande dat de grote zaal be horende bij het centrum in een nieuw te bouwen gemeentehuis op het Smidsbelt wordt gesitu eerd. Dit om doelmatigheidsre denen. Afgezien van het feit dat Van Well zich als commissielid ge passeerd voelde, zette hij met name bij die loskoppeling van de grote zaal de nodige kantte keningen. „Dit was niet ons ad vies" aldus Van Well, die daar mee doelde op het rapport dat de Commissie Sociaal Cultureel Werk heeft opgesteld naar aan leiding van een enqute onder de Holtense verenigingen naar de wensen voor een nieuw centrum. „Ik wil toch een pleidooi hou den voor een grote zaal in het centrum. Het gemeentehuis heeft een heel ander karakter. Daar is behoefte aan een repre sentatieve ruimte, waarin je bij voorbeeld moeilijk kunt gaan rommelen om de toneelvoorstel ling van die avond voor te be reiden. Maar ook de door ons geuite wens een ruimte te heb ben waar verschillende groepen binnen zo'n centrum kunnen sa menkomen wordt op deze ma nier niet gehonoreerd. Waarbij ik nog voorbij ga aan de moge lijkheid dat voor officiële ge meentehuis-aangelegenheden net zo goed kan worden uitgeweken naar een sociaal-cultureel cen trum als andersom zoals B en W nu wil". De opmerkingen van Van Well maakten ook het een en ander los bij zijn mede-commissiele den. Zo vond ook K. van Brug gen dat het college was voorbij gegaan aan de wensen van de commissie. „Ik vraag me af hoe alle sociaal-culturele activiteiter in de kleuterschool gecentrali seerd kunnen worden zoals wij hebben bepleit. Alleen al het aantal vierkante meters dat daar bebouwd mag worden is veel te klein. Ik kom aan 520 m2 terwijl de invulling van onze plannen tussen de 1500 en 1800 m2 in beslag zou nemen. B en W moet ons rapport nog maar eens goed lezen". Ook van de zijde van het da gelijks bestuur van de Commis sie Sociaal Cultureel Werk was er kritiek. Voorzitter mevrouw F. A. van der Wijk-Oomkens In de plannen van b. en w. zullen de Holtense inwoners ook dit jaar weer meer belasting moeten gaan betalen voor aller lei voorzieningen. Aangezien die trendmatige verhogingen al en kele jaren geleden zijn ingezet vallen die verhogingen in 1984 wel mee. Alleen de onroe- rend-goedbelasting is extra ver hoogd. Naast de trendmatige verhoging met 2 procent is er nog eens 2 procent bovenop ge- In tegenstelling tot de twee af gelopen jaren toen de rioolrech ten steeds met 10 procent wer den verhoogd bedraagt die ver hoging voor 1984 slechts 3%. Per aansluiting moet dan f52,80 worden betaald. Ook de woonfo- rensenbelasting gaat met 3% omhoog, de toeristenbelasting blijft gelijk en voor secretariele ges en rechten burgerlijke stand moet 3 procent meer worden be taald. De marktgelden die afge gooid om geld vrij te maken lopen jaar niet werden verhoogd voor de bouw van een nieuw ge- om de Holtense markt aantrek- meentehuis. B. en w. meent dat keiijker te maken voor de stand- zoiets moet kunnen omdat het houders ontkomen nu niet aan per slot van rekening om een een verhoging met 5 procent. De gebouw gaat waar iedereen van dekking van de kosten die de profiteert. De tarieven hiervoor gemeente Holten voor de markt komen hierdoor op f4,90 en moet maken blijft daarmee be- f3,55 per f3000 waarde (resp. neden de vijftig procent, voor eigenaren en bewoners). Aan reinigingsrechten is de Holtenaar voorlopig niets meer of minder kwijt. Het dekkings percentage is hierbij zodanig dat de gemeente Holten het zich kan permitteren de onderhande lingen met de gemeente Markelo over de vuilophaal in de toe komst af te wachten, waarvan de kosten in Holten afhankelijk zijn. Hoewel de begrafenisrechten de afgelopen jaren steeds met 10 procent verhoogd zijn blijft hier de dekking erg klein (12%). Aan leiding voor b. en w. om voor 1984 weer een verhoging van 10 procent aan te kondigen. Al die belastingverhogingen leveren de gemeente Holten in 1984 38.475 gulden meer op. had verwacht eerder door B en W te zijn ingelicht over de plan nen van het college en G. J. van 't Holt waarschuwde voor versnippering waardoor de ge wenste bundeling van activitei ten in het gevaar zou komen. Aldus het vuur na aan de schenen gelegd kon wethouder H. Rustebiel er niet onder uit de plannen van het college na der toe te lichten. Volgens hem is er wel degelijk rekening ge houden met de resultaten van de onlangs gehouden enquête. „Maar daarin wordt niet gepraat over de plaats waar en het ge bouw waarin een nieuw soci aal-cultureel centrum moet wor- den ondergebracht", aldus Rus tebiel. „Alleen het advies van de grote zaal hebben we niet over genomen. De gebruiksfrequentie daarvan vonden we te klein en daarom lijkt het ons verstandig deze grote zaal te combineren met de behoefte aan een ont vangstruimte in het nieuwe ge meentehuis. Voor zover ik weet zijn verder alle gevraagde ruim ten ingevuld. En wat betreft het aantal vierkante meters, je mag daar ook in twee lagen bouwen terwijl er altijd nog een artikel 19-procedure mogelijk is om de bestemming ten plekke te wijzi gen. Met de keuze voor de kleu terschool hebben we een aan zienlijke kapitaalsvernietiging willen voorkomen wanneer die school straks leeg komt te staan. Van de verschillende ge bouwen die we de revue hebben laten passeren was dit gewoon de aantrekkelijkste mogelijk heid". De Motor- en Automobielclub „De Holterberg" organiseert zondag 20 november de zevende en tevens laatste puzzelrit sei zoen 1983. De deelnemers kun nen starten in de A-klasse (sport) en B-klasse (tour) voor de rit van plm. 36 km die is uitgezet binnen de gemeente Holten. De start is bij clubhuis „De Biester" waar om 13.30 uur de eerste deelnemer zal vertrek ken. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.00 uur. Er is door het MAC-bestuur ook voor deze laatste rit weer een aantal mooie prijzen beschikbaar ge steld. In een nieuwe afdeling van het Bijbels museum (Heren gracht 366 in Amsterdam) is per manent een tentoonstelling te zien zijn met als titel „1000 jaar in eigen taal". De unieke exposi tie geeft een beeld van een pe riode van méér dan duizend jaar, waarin de bijbel in allerlei vormen en vertalingen in het Nederlands verscheen. Er is o.m. een groot aantal zeldzame an tieke bijbels te zien, waaronder de oudste gedrukte bijbel uit 1477. De naam van de tentoon stelling „1000 jaar in eigen taal" slaat op het feit, dat meer dan duizend jaar geleden voor het eerst voor studenten van abdij scholen een aantal psalmen van uit het Latfjn werd vertaald in het Zuid-West-moezel-frankisch. Deze „taal" wordt algemeen be schouwd als één der allereerste vormen van het „oud-Neder lands". Hoe dit geschreven werd en hoe het klonk is op de ten toonstelling te zien en te horen. niet goed voor het publiek toe gankelijk. Daar zal sinds de uit breiding, die op 3 oktober a.s. door de Amsterdamse burge meester Ed van Thijn wordt ge opend, verandering in komen. De verbouwing heeft echter veel geld gekost. Het Bijbels mu seum werkt nagenoeg zonder subsidie en is geheel afhankelijk van giften van momenteel circa 60.000 particulieren en instellin gen. Het is duidelijk, dat in de ze tijd van bezuinigingen de in komsten ook aanzienlijk gedaald zijn in tegenstelling tot de kos ten, die de verbouwing en het museumbeheer met zich mee brengen. Daarom is het bijbels museum een grootscheepse cam pagne begonnen om het aantal donateurs uit te breiden, het geen absoluut noodzakelijk is voor dit unieke instituut om haar poorten open te houden. Wie zich als donateur wil opge ven of eerst (kostloze) informatie wil ontvangen, kan contact op nemen met het secretariaat van het bijbels museum (Heren gracht 366, te Amsterdam, tele foon (020) 24 79 49. En voor wie meteen financiële steun wil ver lenen, is hier alvast het postgi ronummer 31.86.300. Voor dona teurs en hun huisgenoten is de toegang tot het museum het ge hele jaar door gratis. 55 was de kookcursus voor man nen die de Stichting voor Soci- Maatschappelijke ontwikkelin- aal Cultureel Werk vorig jaar gen november en december organi seerde nu een „emancipatori- Wie de tentoonstelling bezich- sche, roldoorbrekende, bewust- tigt zal onder meer tot twee wordingsstimulerende" activi- conclusies komen. Ten eerste teit of ging het er alleen maar kan het vertalen en uitgeven om dat vadertjelief zijn kroost Zaterdag 19 november zal burgemeester van Rappard, rond de klok van elf uur de officiële opening verrichten van het conferen tiecentrum en de sauna-akkommodatie binnen „De Kleine Keizer". Aansluitend op de opening volgt een open-huis zaterdag en zon dag tussen 14.00 uur en 17.00 uur. Een ieder die belangstelling heeft is welkomn tijdens deze feestelijke openingsdagen, aan de Keizersweg (naast de sporthal). van bijbels niet los worden ge zien van wat er in de samenle ving gebeurt. Zo blijkt dat in tijden van onrust in de samenle ving de vraag naar bijbeluitga ven belangrijk toeneemt. Soms, zoals in de vijftiende en zes tiende eeuw, was het drukken en uitgeven van de bijbel zelfs een gevaarlijk werk. Een tweede gevolgtrekking is, dat het ver taalprobleem als een rode draad door de expositie loopt. Reeds vóór onze jaartelling wist men, dat elke vertaling een tekort op levert; een discussie die tot van daag de dag doorloopt. Reacties zoals op het recente verschijnen van de Groot-Nieuws-Bijbel wij zen daar op. Merkwaardig is te vens, dat, terwijl de kerken steeds minder mensen trekken, na 1945 méér bijbels verschenen dan ooit tevoren. TEVOREN.Een buitenstaander zal van een bij beltentoonstelling misschien een tonigheid verwachten, maar dat is geenzins het geval. Behalve het tonen van de bijbels zelf maken kijkdozen, opgebouwde taferelen, blow-up foto's, schilde rijen, geluidsbanden en een dia-presentatie de zalen zeer af wisselend en verrassend. Boven dien is bij de inrichting in het bijzonder rekening gehouden met jonge bezoekers in school verband of individueel. In een kleine nevenruimte is nóg een nieuwe aanwinst van het mu seum te zien. In dit zogeheten „postzegelkabinet" zullen steeds wisselend postzegels op bijbelse en kerkhistorische thema's wor den getoond. De eerste tentoon stelling gaat over Luther en de Reformatie. Op 14 oktober ging tevens in het Bijbels museum een tentoonstelling van start van tekeningen, die de kunste nares Riet Zegers maakte bij ge dichten van Huub Oosterhuis. Dringend geld nodig Wegens gebrek aan goede ex positie-ruimte was de unieke collectie bijbels van het museum ieder geval wat eetbaars voor kan zetten wanneer moe der de vrouw om de een of an dere reden niet achter het for nuis te vinden is? Met dat pro bleem werden de leden van de Commissie Sociaal Cultureel Werk afgelopen maandagavond geconfronteerd bij het al dan niet toekennen van een subsidie in het kader van de Tijdelijke Rijksbijdrageregeling ter Stimu lering van Emancipatie-activi teiten. Na lezing van het verslag van de cursus waren zowel de met dit soort aanvragen belaste ambtenaar van WVC als het da gelijks bestuur van de commis sie SoCuWe tot de conclusie ge komen dat het hier slechts ging om technisch koken. „Nee", zei mevrouw G. O. Koelemajj-Ab- spoel die namens de Stichting voorafgaande aan de vergade ring gebruik maakte van het spreekrecht. „Met deze cursus hebben we wel degelijk gewerkt aan de bewustwording van de deelnemers en proberen we de achterstand van mannen op het gebied van koken in ieder geval te verminderen. Wanneer dat emancipatorische aspect in ons verslag te weinig naar voren komt dan spijt dat ons, maar dan hadden we daar ook wel eerder op gewezen kunnen wor den. Per slot van rekening lag het evaluatie-verslag al in janu ari van dit jaar op de afdeling Welzijnszaken terwijl het verzoek om subsidie pas in september werd ingediend". En daarin konden de commis sieleden een heel eind meegaan. Het pleidooi van mevrouw Koe- lemaij had hen dermate over tuigd dat zij het voorstel aan hielden in afwachting van een hernieuwd verzoek dat samen met een uitgebreider verslag eerst weer naar WVC moet. Ook plaatsten zij de kanttekening dat in het vervolg en zeker voor de volgende kookkursussen voor mannen er een beter overleg moet plaatsvinden tussen de aanvragers en de afdeling Wel zijnszaken over de juiste verslag legging. Door burgemeester en wethouders op 8 november 1983 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan mevr. Bos vergunning verleend voor het vergroten van een garage/berging met een atelier bij de woning Molenbelterweg25; 2. aan de heerG. v.d. Berg vergunning verleend voor het kappen van een eik aan de Stevenssteeg; 3. aan de heerG. W. Rensen subsidie toegekend voor herstel van het rieten dak van het pand Espelodijk 13; 4. aan de Holtense Handelsvereniging vergunning verleend voor de intocht van St. Nicolaas; Voor informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kunt u zich in verbinding stellen met de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 5