AMERIKAAN SE SPERMA EN DUITSE VAARZEN De Primeurs zijn er weer Winterzonvakantie Situatie Overijsselse arbeidsmarkt HOLTENS NIEUWSü-fiSs? Uitslagen Mintonette IEIMT©M1TT( Verdichting in De Haar HOLTENS NIEUWSBLAD JAN VEGER ZOEKT HET BESTE WATER IS V volleybalver. holten DENK ERAAN ADVERTEREN DOET NERKOPEN! DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 -13 De „Amerikanen" zijn bij de rundveefokkers in trek. Daarmee worden de Holstein-Friesian stieren bedoeld, die de melkproduk- tie omhoog jagen. Jan Veger uit Oldenzaal weet daar een en ander van. Hij importeert zelf het sperma van deze geweldenaars. De kringen van de Neder landse rundveefokkers vormen een wereld op zich. Het is een kleine wereld van experts en soms ook fantasten, die uren kunnen praten over het mysterie van de erfelijkheid. Één ding is ze, hoe onvoorspelbaar veel krui singen ook zijn, zeker gelukt en dat is de wereldfaam van de Ne derlandse .melkkoe. Geen won der ook, want juist in de laaste jaren is er voor wat de produk- tie betreft grote vooruitgang ge boekt. En dat is, hoe vreemd het ook mag klinken, voor een groot deel te danken aan de im port van Amerikaans bloed. Daarmee wordt het sperma be doeld, afkomstig van stieren van het Holstein-Friesian ras, waarin puur Friese eigenschappen zijn opgenomen die langs deze weg weer worden terug geïmporteerd. Deze „Friesians" zijn in het zeer sceptische wereldje van rundveefokkers als een pijl om- hooggeschoten, omdat de in combinatie met de zwartbonte oer-Nederlandse melkkoe goed zijn voor verbluffende verbeterin gen van de melkproduktie. Het gevolg is, dat de welluidende stierennamen als Keimpe, Ade- ma, Frans of Klaas nu worden afgewisseld met Chief, Jason of Superstar. Reizen Hun sperma is de basis voor soms zeer gecompliceerde voor spellingsberekeningen over wat er met de dochters van deze ge weldenaars uit de Verenigde Staten mogelijk zou kunnen zijn. Een man, die naar goed fokkersgebruik met gemak hier over uren achtereen kan vertel len, is Jan Veger. Nauwelijks dertig jaar oud mag hij zich al uitstekend thuis noemen in de rundveevermeerdering, zeker als het gaat om de Amerikaanse ontwikkelingen op dit gebied. Jarenlang reisde hij in opdracht van een Nederlandse firma door de VS, op zoek naar het allerbe ste in de melkveehouderij. Bijna alle staten stroopte hij zo van noord naar zuid en van oost naar west af en dat werk bracht hem veelvuldig in contact met allerlei Amerikaanse experts en bedrijven rond de rundveehoude rij. Eén van die gesprekken zou het bestaan van Jan Veger dras tisch veranderen. Een vertegen woordiger van hetniet-coópera- tieve K.I.-station Carnation Ge netics vroeg Jan Veger op de man af of hij deze in de USA grote onderneming in de Bene lux wilde vertegenwoordigen. Deze vraag was niet aan dove mansoren gesteld, want Jan Ve ger vestigde zich korte tijd later als zelfstandig sperma-importeur. Hij kon hierdoor, naast de keuze uit het buitenlandse materiaal van de coöperatieve K.I.-vereni- gingen, nu een geheel nieuwe collectie sperma via advertenties in de landbouwbladen aanbie den. Dat bleek duidelijk een gat in de markt te zijn, want direct daarna stroomden de aanvragen voor de catalogus binnen, waar in alle verervingsfeiten van de Amerikanen staan opgesomd. Computers De keuze is ruim en dat is volgens Jan Veger met name te danken aan de grote onderzoek programma's, die de Amerika nen zich op dit gebied kunnen veroorloven. Het is een enorm land met even grote hoeveelhe den rundvee. Juist aan deze ge weldige populaties is het te dan ken dat de positieve factoren onder het rundvee op grote schaal uitgeselecteerd kunnen worden. Computers en rekenme thodes zijn daarbij volop in ge bruik, met als gevolg dat de stieren die Jan Veger vertegen woordigt bepaalde gewenste ei genschappen kunnen leveren. Dat hopen de afnemers van Jan ook, die via hun eigen K.I.-ver- eniging het „Camation-sperma" kunnen laten insemineren. Ge duld is in de rundveefokkerij een schone zaak. Over de ruim twee jaar dat Veger's importbe- drijf nu bestaat, zijn nog niet genoeg betrouwbare cijfers be kend. „Maar", zo vertelt Jan, „.de zaken staan er tot nu toe uitstekend voor". Import van vaarzen Een vaste klantenkring heeft hem dat in elk geval al opgele verd en er komen voortdurend nieuwe liefhebbers bij. Dat geldt ook voor de opvoering van de melkproduktie, een minstens net zo belangrijke tak van Jan Ve ger's onderneming. Daarbij gaat het vooral om de import van de uit de Duitse provincie Ostfries- land afkomstige zwartbonte vaarzen. „Geen gewone exempla ren", zo vertelt hij, „maar in sa menwerking met de „Verein Ost- friesischer Stammviehzüchter" zorgvuldig geselecteerde topdie- ren, die dan ook wat duurder zijn dan hun Nederlandse soort genoten". Met „wat duurder" be doelt hij soms vijfhonderd tot tweeduizend gulden, maar die zullen er naar zijn ervaring al snel uitkomen. „Echt zeker is dat natuurlijk nooit. Een koe is tenslotte geen machine, maar de kans is groot dat zo'n Duitse kwaliteitsvaars zich vlug door de extra hoge melkgift en uit stekende gehaltes zal terug ver dienen", aldus Jan Veger, die dan ook graag toegeeft dat deze extra investering over het alge meen heel best blijkt te rende ren. Weer kreeg hij een aantal vaste klanten, waaronder veel „echte liefhebbers". Daarmee be doelt hij rundveehouders die er dagwerk van maken om zo hoog mogelijk in de productiecijfers te zitten, dus zo'n 7.500 kg. melk of meer per koe. Als oor zaak voor de groeiende populari teit van deze Ostfriese vaarzen noemt Jan Veger het langer ge bruik maken van Holstein-Friesi- ansperma, verder het fokdoel (best ontwikkelde behangen die ren met macht) in combinatie met de andere wijze van boeren in Duitsland. Zo krijgen de vaarzen daar wat meer bewei dingsruimte en leven onder een ander stalregime. „Daarnaast kunnen de veehouders wat ge makkelijker van hun „beste koe" af', zo vertelt Jan, die ver schillende keren per week over de grens trekt om het selectie- werk van deze zwartbonte kop lopers zelf ter hand te nemen. (Agrarisch Banknieuws A.B.N.) 16 is IS - is 8 ii V* ra 18 n 18 il - ra Vanaf 15 november zijn ze er weer. De Beaujolais Primeur en de Cótes du Rhóne Primeur. Op het Holtense gemeentehuis heb ben B. en W. en de verzamelde regionale pers er afgelopen dins dag van kunnen genieten tijdens de wekelijkse persconferentie, Traditiegetrouw verzorgde de heer H. Dikkers van Centra Gebr. Dikkers BV de jaarlijkse presentatie van deze Franse wijnen. De Beaujolais is het meest zuidelijk wijngebied van de Bour gogne. De naam ervan is ontleend aan de hoofdstad van het Beau- jolais-district: Beaujeu. Met 16.000 ha. is het het grootste district van de Bourgogne. De Cötes du Rhöne komt uit de wijngaarden van Lyon tot Avignon langs de beide oevers van de Rhóne. De druiven voor beide Primeurs worden vergist volgens een speciale methode die ervoor zorgt dat de wijnen snel drinkbaar zijn en toch een goede geur en smaak hebben. In oktober trad in Overijssel een verdere daling van de wer kloosheid op. Het aantal inge schreven werklozen verminderde deze maand met 635 tot een ni veau van 70.863 d.i. 20,1% van de afhankelijke beroepsbevol king. Ook landelijk liep de wer kloosheid verder terug. De afname van de werkloos heid was overigens geringer dan in september. In die maand werd het werkloosheidscijfer ech ter nog in belangrijke mate in gunstige zin beïnvloed door sei zoensfactoren. In oktober was dit nauwelijks meer het geval. Zo kwam aan de sterke daling in de bouw van de afgelopen maanden in oktober een eind. Zowel in de B.- en U.-sector als in de G.W.W.-sector bleef de werkloosheid onder bouwvakper- soneel op hetzelfde peil als per eind september. Het is gebruike lijk dat in deze beroepsgroep in oktober een stijging voorkomt. De vermindering van de wer kloosheid in Overijssel valt deze maand dan ook uitsluitend toe te schrijven aan ontwikkelingen in andere beroepsgroepen. De meest omvangrijke dalingen vonden plaats bi) het kantoor personeel (-180) en het sociaal- en geneeskundig personeel (-116). Ook onder metaalbewerkers nam de werkloosheid in oktober (wederom) niet onbelangrijk af. De ontwikkelingen op de ar beidsmarkt van metaalpersoneel blijken toch minder ongunstig dan aanvankelijk werd gevreesd. De daling deze maand bleef niet beperkt tot beroepscategorieën die voor wat betreft hun werk zaamheden vaak afhankelijk zijn van de bouw. Bij het horecaper- soneel nam de werkloosheid in oktober toe met 75, nadat zich in september reeds een stijging met 125 had voorgedaan. Hier is sprake van een ongunstig sei zoenseffect. Voor de meeste ove rige beroepsgroepen geldt dat het aantal werklozen in de maand oktober maar weinig ver anderde. Met uitzondering van Hengelo, Hardenberg en Almere liep het aantal werklozen in alle rayons in Overijssel terug. In Hengelo (waar het aantal werklozen in oktober met 47 toenam), evenals in Almere is de werkloosheid de laatste twee maanden blijven oplopen, dit in tegenstelling tot de algemene ontwikkeling in de provincie en elders in het land. Verreweg de meest omvangrijke daling van het aantal ingeschreven werklo zen deed zich voor in rayon Zwolle, terwijl in september hier Zowel burgemeester en wethou ders als vertegenwoordigers van de pers lieten zich dinsdag de Beaujolais Primeur, aangeboden door de heer Dikkers en omlijst met kaas en stokbrood prima smaken. juist sprake was van een sterke stijging. Aan deze flectuatie van het werkloosheidscijfer liggen admi nistratie-oorzaken ten grondslag. Feitelijk verliep de werkloosheid hier gelijkmatiger dan uit de cij fers naar voren komt. Andere rayons waar de werkloosheid be langrijk verminderde zijn Emme- loord, Enschede en Almelo. De afname van de werkloosheid in Overijssel vond deze maand niet alleen plaats onder de jongeren. Ook het aantal werklozen in de leeftijdscategorie 23 jaar en ou der daalde, en dat wel met 103. Mannen 19.1%. Met name het aantal werkloze timmerlieden en beton werkers vertoonde een belang rijke daling. Voor huisschilders daarentegen viel een niet onaan zienlijke toename te constateren. Van een stijging van de wer kloosheid was ook sprake bij chauffeurs, koks en bedienend personeel. Vrouwen Bij de vrouwen was de afname van de werkloosheid sterker dan bij de mannen. Het aantal wer kloze vrouwen verminderde met 392 tot een niveau van 21.182, ofwel 23,1% van de afhankelijke Eind oktober telde Overijssel vrouwelijke beroepsbevolking. Het grootste deel van de win- 49.681 werkloze mannen d.i. 243 De belangrijkste dalingen deden terzonvakanties die veelal om minder dan per ultimo septem- zich voor bij kantoorbedienden, streeks deze tijd worden ge- ber. Het werkloosheidspercen- verpleegkundigen, winkelbedien- boekt, speelt zich af in de lan- tage van mannen bedraagt den en typistes. den rond de Middellandse Zee en op de Canarische Eilanden. In het algemeen geldt: „hoe zuidelijker, hoe warmer". Vaak zes uur zon per dag, (ver- warmde (zwembaden waarin je hiUfSflï PE31 ïrofiiS buiten kunt zwemmen, veel da- Ai Uf II gen strandweer, dat bieden Als lezer vani het U U foUg0j(J|SI3JL- - Zuid-Spanje, Marokko en Tune- Holtens Nieuwsblad pifg|||§|sWu rTffjfgC sië- De Canarische Eilanden zijn wordt u goed E^|ï«ra|ïff 29U negen van de tien dagen op geïnformeerd. »|flO nyygöl*» jaarbasis zonzeker, men moet al Als abonnee bent u MipIllMR pech hebben om daar niet van daarvan verzekerd. |||üU""u top tot teen bruin vandaan te Geef dat ook eens I niltflll»'^^'^ mef ?e en Tw I rants zijn met meer zo vol, het aan een ander door. j j ^merse flaneren is niet meer in I zwang. Maar daar staat de mo- gjflM J Adres: gelijkheid van leuke excursies UilIV I Woonplaats:tegenover, het winkelen is veel M tggf I plezieriger en bij sport en spel r u i a in I Geeft °Pa,s abonnee voor het heb je minder last van extreem (jebruik aeze oon voor Holtens Nieuwsblad a hoge temperaturen. Neem vooral het opgeven van een voor aVonden wel wat warme nieuwe abonnee. I Dhr/mevr.: J kleding mee, zoals een vest en I Acjres. een jasje of jack. Hoewel, de Inzenden aan: verleiding om een modieus (le- Holtens Nieuwsblad Woonplaatsg ren) jack ginds te kopen is wel Antwoordnummer 97 Hij/zij betaalt het abonnementsgeld I er^ Enschede per jaar ad 31.26 Zelfs Gran Canana en Tenenfe en iets minder het uitgesproken Winterzonvakanties zijn niet meer wat ze zijn geweest. Vroeger waren ze er in twee soorten. Overwintervakanties voor oudere mensen en daarnaast pure en dure strandvakanties voor hen diè zich graag ook 's winters met een bruin hoofd laten bewonderen. Nu zijn er veel meer mogelijkheden. Ze variëren van een goed kope busreis naar nabij Spanje, tot een strandvakantie naar een even ver als exotisch oord. „luie" Lanzarote (de Canarische Eilanden dus) bieden 's winters voor wie dat wil wat meer actie. Allerlei sportactiviteiten zoals zeilen, surfen, tennis, en excur sies per huurauto. Alternatieven voor deze klas sieke winterzonbestemmingen zijn Madeira voor de liefhebbers van groen en bloemen. Malta en Griekenland voor wie een rijke cultuur wil zien, Tunesië en vooral Djerba. Daarnaast na tuurlijk rondreizen in bijvoor beeld Egypte of Israël, waarvoor het winterseizoen een uitermate geschikt seizoen is. De exotische stranden liggen zoveel verder weg, dat men moet rekenen op een meerprijs van duizend gulden op een veer tiendaagse vakantie naar boven genoemd model. Popuilair blijft, althans volgens de ervaringen het Amerikaanse Florida, de du re dollar ten spijt. Terug van even weggeweest is ook duide lijk Sri Lanka eri in opkomst zijn de Nederlandse Antillen. Wie kiest voor de Europese bestemmingen en iets meer wil maken van de week of veertien dagen, die doet er goed aan al vorens de reis te boeken goed te vragen naar de faciliteiten van hotel en omgeving. Hazemeyer s.v. - Mintonette 1 (dames) 3-1 Laat in de middag moest Min tonette afgelopen zaterdag aan treden in Hengelo. Vastbesloten het beter te doen dan de afgelo pen wedstrijd, konden de dames een half uur van tevoren al met de warming-up beginnen. De wedstrijd begon goed: er werd safe en rustig gespeeld, waarmee de eerste set zonder al te veel moeite gewonnen werd. Helaas was het toen met de rust ge daan: de tweede, derde en vier de set werd er slechts bij vlagen goed gespeeld. Er werden echter veel te veel domme fouten ge maakt, waarvan Hazemeyer na tuurlijk dankbaar profiteerde. Ondanks de wil om te winnen en daar hard voor te werken, werden alle drie de sets verlo ren. Om kwart voor zeven kon den we na een uur en drie kwartier volleyballen de (geluk kig) warme douches opzoeken. Volley Wierden 4-Mintonette 2 (heren) 0-3 Na een erg moeilijke start (we waren te gespannen, zodat we gauw met 5-0 achter stonden), zagen we al snel dat dit een ge makkelijke wedstrijd werd. Met een goede aanval en een sterke verdediging kwamen we al snel voor te staan. Volley kan nog wel een paar puntjes pakken, maar toen was het ook bekeken. Het werd een 8-15 eindstand in ons voordeel. In de tweede set bleven we doorgaan; Joop haal de de gekste ballen van de grond en Henk prikte een paar balletjes precies langs de lijn. Ook deze set werd door ons ge wonnen; dit keer met 5-15. De derde set was vlug bekeken; Volley kwam er helemaal niet meer aan te pas. Als er een keertje een aanval uitkwam werd deze meteen goed afge- blokt en het werd een 3-15 set- zegë. Blij met deze overwinning, maar toch nog enigszins teleur gesteld doordat enkele Mintonet- te-„supporters" het lieten afwe ten. J. W. O. Volley Wierden-Mintonette 1 (heren) 2-2 Omdat we zelluf van die zak- kewassers zijn, omdat we zelluf van die zakkewassers zijn is het refrein van een liedje van de cabaretgroep Don Quichocking. Het refrein was geheel op ons van toepassing in de vierde set. Zonder enkele tegenstand ston den we binnen 5 minuten achter met 10-0(1). De eindstand werd toen nog wel 15-3, maar slecht was het wel. En een punt verlo ren. Al in de eerste set bleek dat we het moeilijk zouden krij gen. Het lukte niet, er werd ge*- rommeld en geknoeid. Alleen Jo- han en Albrecht speelden een sterke partij. Met 7-15, 15-10 en 12-15 zag het er naar uit dat de wedstrijd nog wel zou worden gewonnen. Maar helaas. Het was zo bedroevend dat ik er niet eens meer een leuk stukje van kan maken. Volgende keer be ter. James Programma: 19.00: Meisjes Bl- Krekkers 1, Meisjes Cl-Krek* kers; Jongens B-Krekkers. 20.15: Meisjes A-Vrivo 2; Dames 2-WVC Volley 2; Dames 3-WVC Volley 3. 21.30: Heren 3-WA 3. Het gemeentebestuur van Holten gaat de mogelijkheden bezien om via een artikel 19-procedure verdichting in het bestemmings plan De Haar mogelijk te maken. Het gaat hier om drie kavels op het Köllingserf die volgens het huidige plan zo'n 70.000 a 75.000 gulden moeten opbrengen. Door hierop dubbele in plaats van enkele woningen te plannen wil het college bebouwing al daar aanzienlijk aantrekkelijker maken. De bewoners van het Köllingserf nr. 1^3, 5, 7. 9, 11 en 13 zien hier echter liever 4 enkele in plaats van 3 dubbele woningen. Zij kunnen eventueel een bezwaarschrift indienen tegen de artikel 19-procedure die het gemeentebestuur wil aanspannen om verdich ting op het Köllingserf mogelijk te maken. Het college van B. en W. wil een dergelijke procedure pas beginnen wanneer er concrete aanvragen binnen zijn voor een van de kavels. Voor 1984 kan B. en W. rekenen op een toezegging van 20 pre mie-A woningen en 20 premie-B woningen. Het college is daarmee alleszins tevreden aangezien alleen de aanvraag van 4 premie-B woningen werd afgewezen. Vorig jaar moest het college genoegen nemen met 35 woningbeschikkingen.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 13