Hockey- Resultaten Blauw Wit Goede week voor BCH Plattelandsvrouwen spraken over Unicef HOLTENS NIEUWSBLAD badmlntonelcbholtoi Museum in Deventer voor jong en oud Nostalgie Toverlantaarn Publiektrekkers KNIPT1P DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983- Zoet met Daar de meeste teams over winningen boekten, kan rustig van een goede week gesproken worden. Alleen het derde team moest de punten aan de tegen stander laten, waardoor zij wat afzakten op de ranglijst. De ove rige teams wisten hun positie te handhaven of zelfs te verbete ren. Vooral het vierde en het zesde team doen het uitstekend; zij staan beiden op de eerste plaats in hun klasse, beiden ook nog ongeslagen. BCH 1-ABS 2 Na twee opeenvolgende neder lagen, werd het tijd om weer eens te winnen. De kans was er, want ABS 2 presteert niet al te best. Het begon goed, want zo wel Edqlie Willemink als Gerrit de Roos wonnen hun enkelpar tij. Ook Dinie Wegstapel won haar single, zij het met veel moeite en in 3 spannende ga mes. Ans Jacobs, die inviel voor de nog steeds geblesseerde Jen ny Scholman, moest na een dappere strijd de winst aan haar Bathmense tegenstandster laten. Het gemengde dubbel van Dinie en Eddy ging na een lange strijd in 3 games helaas verlo ren. Het gelegenheids-duo Ans en Gerrit deed het beter en won zijn partij. Het heren-dubbel liep erg goed en werd zeer overtui gend in 2 games gewonnen. De dames moesten na een span nende strijd het hoofd buigen, zodat de eindstand 5-3 voor Hol ten werd. BCH 2-Witte Veder 2 Op 24 oktober speelde het 2e team thuis tegen het pas gepro moveerde Witte Veder 2 uit Vroomshoop. Tony ten Broeke, bijna niet meer geblesseerd, had weinig moeite met zijn tegen stander. Theo Aarsen speelde te gen een invallende heer en had daar weinig moeite mee. Sonja de Roos, weer helemaal over haar malaise heen, maakte korte metten met haar tegenstandster. Jet de Beus, net terug van va kantie, kwam lelijk in moeilijk heden en moest de overwinning aan de dame van Witte Veder laten. Alle dubbelspelen werden moeiteloos gewonnen door Hol ten; zelfs het herendubbel le verde een, historische, overwin ning op voor Tony en Theo! De totaalstand werd dus een fraaie 7-1 voor BCH 2. Heino 2-BCH 3 Het 3e team moest op 26 ok tober aantreden tegen het, op een gedeelde 2e plaats staande, 2e team van Heino. Begonnen werd met de heren. Jan Jacobs yerloor zijn eerste game met slechts 1 puntje in de verlen ging, maar kon zijn tegenstan der in de tweede game niet meer bijhouden. Theo Nieuwveld kon het tegen zijn jonge oppo nent niet bolwerken. Toen zowel Ria Groeneveld als Heike v. 't Holt ondanks 3 games beiden niet in staat waren hun partij in winst om te zetten, begon het er duister uit te zien. Hoewel het gemengde-dubbel van Ria en Jan goed liep, zat er die avond geen winst in. Heike en Theo hadden in hun gemengde-dubbel goede kansen, maar moesten in 3 games toch het punt laten lig gen. Ondanks goede tegenstand in de dames- en heren-dubbel, ging ook hier de winst naar de tegenpartij, zodat de stand aan het eind van de avond een ver diende 8-0 voor Heino 2 was. Uit het ingezonden verslag blijkt ge lukkig, dat het 3e team hierdoor moreel, noch fysiek geknakt is en dat het nog wel eens van zich zal laten „horen". BCH 4-ZBC 9 Ook na de 5e competitie-wed strijd is het 4e team ongeslagen gebleven. Op 26 oktober werd thuis een verdiende 7-1 overwin ning behaald op ZBC 9 uit Zwolle. Zowel Hans Zuethoff als Sijtze Meinsma wonnen hun en kelspel. Tiny v.d. Runstraat kon het in haar single helaas niet bolwerken, maar Gea Beldman zorgde ervoor dat Holten met een 3-1 voorsprong uit de enkel spelen tevoorschijn kwam. Door vervolgens ook alle dubbels te winnen, werd deze wedstrijd te gen de Zwollenaren, waarvan meer tegenstand werd verwacht, toch overtuigend gewonnen. Hardenberg 5-BCH 5 Vol goede moed vertrok team 5, bestaande uit Roelie Zuethoff, Dinie v.d. Vreede, Harry Menk- De Nedcrlande Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Holten hield onlangs een bijeenkomst in het teken van Unicef. Mevrouw C. den Houten-Schamhart werd uitgenodigd om uitleg te geven over het funtioneren van Unicef en hield een lezing over het ontstaan van deze wereldwijde organisatie. „Het initiatief van Unicef is ontstaan na de Tweede Werel doorlog, door de Verenigde Na ties. Hulp werd in eerst instan tie verleend aan kinderen door heel Europa. Toen echter deze noodtoestand na verloop van tijd was opgelost heeft men het werkterrein verlegd naar de ont wikkelingslanden". In 1953 is het noodfonds opgeheven en werd het een permanent fonds. Gezondheid wil men centraal stellen. Mevrouw Den Houten sprak verder over opleidingen De zon schijnt nog steeds volop en de bouw van ons clubhuis gaat geweldig! De dakbedekking zit erop en het grootste deel van de ramen zit erin. Hoewel het aanbod van „bouwers" fantastisch blijft en iedereen keihard bezig is, zal het nog net niet lukken om de jaarlijkse Algemene Ledenvergadering op 9 november a.s. in het clubhuis te houden. Hierover staat alles in ons volgende krantje. Het afgelopen weekeinde werden enkele goede wedstrijden ge speeld, vooral meisjes Dl speelden een spannende wedstrijd tegen Bully niet veel goede kanten. Alks de volgende wedstrijd net zo gespeeld wordt, lukt het hen zeker om te winnen! De uitslagen van zaterdag 29- 10-'83 zijn; Jongens Al-Lochem Al 2-3 Jongens Bl-Salland BI 2-4 Almelo Al-Meisjes Al 3-1 Lochem Bl-Meisjes BI 2-3 Nijverdal B2-Meisjes B2 1-2 Avanti Cl-Jongens Cl 6-2 Lochem Dl-Jongens Dl 8-0 Bully Dl-Meisjes Dl 2-2 DKS mini's-Jongens mini's 1-3 Uitslagen 30-10: Holten 2-Drienerlo 6-1 Lochem-Heren 1-1 Holten Vet.-Apeldoom 0-3 Heren 3 waren vrij. Zondag 6 nov. a.s. speelt al leen het heren 3-team tegen Lo chem om 12.45 uur. De rest van de herenteams hebben een reservedag. horst en Reijer Dorresteijn, op 26 oktober naar Hardenberg. Na enig zoekwerk naar de goede sporthal, kon de strijd beginnen, met de dames ditmaal. Dinie re kende zeer snel en moeiteloos af met haar tegenstandster en ook Roelie wist al snel tot winst te komen. Harry smaakte het ge noegen voor het eerst dit sei zoen zijn enkelpartij te winnen, zodat er nu nog wel meer zullen volgen. Ook Reijer slaagde er, na 3 slopende games, in zijn partij in winst om te zetten. De dames- en heren-dubbel werden eveneens zonder al te veel moei te door Holten gewonnen, even als het gemengde-dubbel van Dinie en Reijer. Roelie en Harry kwamen in hun gemengde-dub bel wat in de problemen en moesten de partij gewonnen ge ven, aldus resulterend in 1-7 eindstand in het voordeel van team 5. Mistral 1-BCH 6 Trainer Harry Peters toog met het 6e team op 27 oktober rich ting Balkbrug om aldaar de strijd aan te binden met Mistral 1, een nieuweling in het compe titie-gebeuren. Dat Mistral nog wel wat moest leren, mag blij ken uit het feit, dat het Holtens team na minder dan twee uur tijd met een 8-0 overwinning de thuisreis weer kon aanvaarden. Met deze overwinning blijft ook dit team ongeslagen en komen Hermanna Krikkink, Chris Ger- naat, John Jacobs en Pieter Aarsen nog vaster op de eerste plaats van de 5e klasse C. Programma: I.v.m. de dis- tricts-kampioenschappen ko mend weekend, zijn er deze week geen competitiewedstrijden gepland. speelgoed met een mechaniekje heeft altijd zeer tot de vebeelding van jong en oud gesproken. speelgoed Het verschil tussen de generaties is groot, maar toch is er een ding dat als een soort rode draad door de beleveniswereld van jong en oud loopt en alle tegenstellingen tussen hen opheft: speelgoed. Een volwassene kan net zo bezield mei een treintje spelen als een kleuter. Speelgoed is iets waar we allemaal mee te maken hebben gehad en waar we om een af andere reden nooit afstand van kunnen doen. Het zojuist geopende Speelgoedmuseum in Deventer is daarom eigenlijk meer dan alleen een museum. binnen Unicef, het opleiden van mensen om anderen te leren om te gaan met bijvoorbeeld melk poeder, en babyvoeding, dat in geblikt naar de verschillende ar me landen wordt verstuurd. Ver der werd uitgelegd hoe men aan de beschikbare gelden komt. Door vrijwilligers van de Schure werd na afloop een film ver toond over een vissersjongen die een door Unicef betaalde school bezoekt. Mevrouw van Houten kreeg een enveloppe met inhoud voor Unicef aangeboden Blauw Wit 8-SWN 9 De verwachtingen waren i.v.m. „kroamschudd'n" bij Henk Aan stoot, aan de vooravond van de ze wedstrijd, niet al te hoog maar gelukkig kregen de pessi misten ongelijk. De gasten zét ten van meetaf een sterk offen sief in maar de Blauw Wit ver dediging wist schade te voorko men en uit de counter kreeg Meloen zelfs een beste kans om te scoren maar hij liet het afwe ten. Toch kwam de thuisclub op 1-0 door een onhoudbaar schot van Herman Dijkink die tien minuten later weer succes had (2-0). Vlak voor de rust, toen de hele verdediging inclusief de man onder de lat blunderde, kwam SWN terug tot 2-1. Na de thee kwam BI. Wit door Nico Beldman, uit een zuivere pass van gastspeler Rinus Bekker- nens, op 3-1. Bij deze voor sprong sloop (een dat was onbe grijpelijk (of was de oorzaak toch weer kankeren!) nervositeit binnen de ploeg maar de gasten wisten hiervan niet te profiteren. Rinus hield echter het hoofd koel en maakte aan alle onze kerheid met een schitterend doelpunt een einde (4-1). SWN 8-BIauw Wit 7 Blauw Wit 7 dat in Nijverdal met maar liefst 4 gastspelers uit het derde de wei inging kwam na een kwartier spelen op 1-0 door Mannes Potman uit een zuivere pass van H. Aanstoot. Blauw Wit kreeg hierna een handvol kansen om een royale voorsprong te nemen maar het was met de produktiviteit van de voorhoede deze middag bar slecht, gesteld; gewoon pet. SWN kwam ver in de eerste helft langszij (1-1) en na plm. tien minuten 2e helft op voor sprong toen bij een misverstand in de verdediging M. Brand in eigen doel schoot (2-1). Blauw Wit ging na „deceptie" sterk in de aanval en uit een mooie combinatie schoot Henk Aan stoot tegen de paal doch een paar minuten laterwas de SWN-doelman bij een hard schot van Henk kansloos (2-2). Blauw Wit was hiema de betere ploeg en kwam op 3-2 door Jan Willem Manenschijn uit een voorzet van rechts van W. Aan stoot. Aanvoerder Renger van Lindenberg verzilverde kort voor het einde een strafschop en dat betekende de beide punten voor het zevende dat goed mee blijft draaien. Zaterdag weer beide puntjes in de thuiswedstrijd En ter Vooruit 9? Enter Vooruit 8-Blauw Wit 6 Blauw Wit 6 trad met drie gastspelers aan, t.w.: Jan Klein Nagelvoort, Richard Verveda en Gerrit Bronsvoort die i.v.m. ziekte z'n broer Henk verving (beterschap Henk.) Blauw Wit dat direct sterk in de aanval ging wist zich goede kansen te scheppen maar liet die helaas onbenut. Vlak voor rust opende Wim Stam uit een pass van Gerrit Aanstoot de score (rust stand 0-1). Na de thee weer een sterker Blauw Wit dat na plm. een kwartier op 2-0 kwam toen Wim Veldhuis een vrije trap door de muur kogelde. E.V. deed hiema nog erg z'n best om terug te komen maar de Blauw Wit-defensie had er goed kijk op en wist schade te voorkomen. Vlak voor tijd besloot Wim Paalman een solo vanaf de mid denlijn met een hard schot in de rechterbenedenhoek waarnaar de E.V.-goalie vergeefs dook. Een welverdiende zege voor het zesde! Blauw Wit 4-Eversberg 3 Op deze zonnige dag begon het voor Blauw Wit 4 allemaal goed en leuk. De juiste stem ming was in de kleedkamer al aanwezig. „De Teunne" had nieuwe voetbalschoenen gekocht, (maat 11 links en maat 12 rechts) Zelfs de fanclub van Jan Aanstoot was uit Haarlem over gekomen. Na ongeveer 15 minu ten zorgde de tegenstander dat ze met 0-1 voor kwam, maar na enkele vrije trappen die gemist werden scoorde Teunis (eerder genoemd) 1-1, 2-1 volgde uit een „peneltje" ook benut door Teunis Schuppert. In de 2e helft werd er door beide partijen een stuk beter gevoetbald. Jan Vrugte- veen benutte daarna nog twee kansen, waarvan er één werd af gekeurd, de eindstand was 3-1. Volop speelgoed voor kinderen mag dan nu een doodnormaal verschijnsel zijn, maar zo is het niet altijd geweest. Tot het eind van de vorige eeuw was het al leen betaalbaar voor de aller rijksten. Na de industriële revo lutie in de late 19e eeuw werd de tegenstelling tussen rijk en arm echter iets minder scherp en kwam er een breder worden de laag van middenklassers die meer ging verdienen. Een ge deelte van het geld ging natuur lijk op aan speelgoed om de kinderen zoet te houden. Daar bij kwam dat speelgoed in die dagen machinaal werd vervaar digd en daardoor een stuk goedkoper van de hand kon gaan. Eigenlijk is dat het mo ment dat er voor het eerst spra ke was van een speelgoedin dustrie. In de jaren dertig was er in het gemeentemuseum van Deven ter al oog voor deze historische ontwikkeling. Het 16e eeuwse koopmanshuis de Drie Harin gen De Waag bezat reeds in 1932 een prachtige collectie poppen, miniaturen, spellen, tinnen soldaatjes, constructie bouwdozen en kinderprenten en -boeken. Het duurde tot 1970 dat de gemeente de enor me collectie-Stekelenburg aan kocht. Deze unieke verzame ling mechanisch speelgoed was zo groot dat het eigenlijk niet meer in het bestaande museum kon worden ondergebracht. Er kwam een tweede museum Het gaat helemaal niet goed met de prestaties van de 13 se nioren-elftallen. Wekelijks is het aantal verliespunten groter dan de winstpunten. Dit weekend bracht slechts 1 winstpartij en 4 gelijke spelen. Holten 2-Reufum 2 1-2. De te rugslag van vorige week zette zich voort in de thuiswedstrijd tegen Reutum. Opnieuw een te slappe vertoning tot ergernis van iedereen die een rood-zwart hart draagt. Sportlust 2-Holten 3 0-0. Hol ten 3 hield aan de verre reis naar sportpark „De Bosrand" in Vroomshoop slechts 1 punt over. De thuisclub had de laatste we ken vele punten verspeeld door blessures. Van die zwakte had Holten moeten profiteren. Nu bleef de beginstand onaangetast. Holten 4-Heracles 3 1-1. De puntendeling was een terechte uitslag van een wedstrijd die geen verliezer verdiende. De Zweef-Heracles 3 1-1. De puntendeling was een terechte uitslag van een wedstrijd die geen verliezer verdiende. De Zweef 6-Holten 5 0-0. Een uitstekend resultaat van een Holten-elftal dat meer op een vreemdelingenlegioen leek, zo veel nieuwe gezichten stonden er in dit team. De vierde klasse zal zeker gehandhaafd blijven. Holten 6-Wierden 3 1-2. Holten 6 herstelde zich redelijk van de debacle van vorige week. Tegen Wierden behaalde het gehele team een dikke voldoende. Holten 7-AJmelo 4 2-3. Men kon aan de Holter spelers in de kantine niet merken dat er op nieuw een nederlaag moest wor den toegestaan. De stemming zat er na afloop duidelijk hoor baar in. En waarom ook niet? Het blijft maar een hobby. Holten 8-Enter 6 3-2. Het achtste komt de eer toe de eni ge ploeg te zijn die de volle buit binnenhaalde. Het geluk was de ze keer eindelijk eens aan hun zijde. PH 17-Holten 9 6-1. Holten was niet opgewassen tegen dit ?H-elftal. Tot de rust hield het legende de stand nog op 1-1. tfa de pauze bracht de thuis- ;loub twee nieuwe aanvallers in iet veld, die Holten de genade klap gaven. Zoetbrood liet de cansen liggen om de stand een Iraaglijker' aanblik te geven. Enter 7-Holten 10 4-1. Een af getekende zege voor de Entena- •en. In het klompendorp had Holten weinig uitzicht op een gunstiger eindstand. Bornerbroek 5-Holten 11 4-2. Het elfde bleef eveneens aan de verkeerde kant van de score, gezelligheid is ook hier de grootste waarde van het voet- 3 allen. Holten 12-PH 16 2-2. Holten 12 lad het moeilijker dan 7 dagen ?erder. PH had meer in huis fan verwacht. Tot 2 keer toe wist de ploeg een voorsprong te nemen, wat vooral het resultaat was van een voortreffelijke mid- ienveldbezetting met Joop Arf- man en de praatgrage Jan Stuk- ker. Het was jammer dat in de laatste 5 minuten alsnog één punt werd ingeleverd. Wierden 6-Holten 13 6-0. Een nederlaag die in de lijn der ver wachting lag. De Wierdenaren hadden een veel betere conditie dan de traag voortbewegende Holtenaren. maar het werkte niet bevredi gend en de wens ging uit naar één groot pand. Een geluk was dat firma Thomassen en Drij ver- Verblifa N.V. ook een pand zocht voor haar zeldzame col lectie voorraadblikken, -bussen en -trommels. Na enig onder handelen bundelden de ge meente en Verblifa hun krach ten en kochten vorig jaar het monumentale pand op de hoek van de Brink en de Boterstraat in Deventer. Na een voorlopige inrichting werd het gebouw dit jaar officieel geopend en de unieke verzamelingen waren eindelijk onder één dak ge bracht. Iedere geïnteresseerde die naar Deventer reist voor een bezoek je aan dit aparte museum zal geen seconde spijt hebben. De inrichting ademt een dromeri ge, nostalgische sfeer. Het mu seum toont speelgoed uit voor goed vervlogen tijden. Je doet niet alleen een indruk op van de attributen waar de jeugd in die tijd mee speelde, maar je krijgt ook een natuurgetrouw beeld hoe de mensen in die leefden. Vooral de poppenhui zen, de miniaturen van schoolklassen en het grutters- winkeltje zijn hier een goed voorbeeld van. De poppetjes uit de miniatuurwereld zijn trouwens altijd een van de meest geliefde speelobjecten van kinderen geweest. Met de ze voorwerpen kunnen kinde ren een wereld scheppen die geheel in overeenstemming is met hun eigen fantasie. Niet voor niets behoren Lego-, Play- mobiel - en Starwars poppetjes tegenwoordig tot het meeste dankbare geschenk dat je een kind kan geven. In de lijn van die miniatuurwe reld liggen de kijkdozen. Wie heeft in zijn jeugd geen kijk doos gemaakt. Gewapend met dit zorgvuldig in elkaar geknut selde bouwwerkje kon je me nig verbaasde buurvrouw een cent of meer uit haar portemon nee ontlokken. Een met kleurig folie afgedekte schoenendoos met uitgeprikte poppetjes was altijd een veilige garantie voor een ruime aanvulling op het zakgeld van vader. De kijkdo zen in het museum zijn echter van professionele kwaliteit. De ze kunstwerken uit de tweede helft van de 19e eeuw zijn zo rijk aan kleur, diepte en detail dat je bijna gelooft dat het leeft en je er middenin staat. Een diaprojektor is tegenwoor dig net zo normaal als een kof fiezetapparaat en niemand kijkt er nog van op. Bezat je vroeger zijn voorloper de Toverlantaarn dan was je voor de buurt een hele piet en bij je kinderen kon je geen kwaad meer doen. De handgekleurde plaatjes van Roodkapje, glas helder en levensgroot geprojec teerd op een witte wand brach ten jong en oud in opperste ver voering. Ook nu brengt het mu seum deze plaatjes voor het pu bliek weer tot leven. Wie halverwege de tocht door het verleden trek krijgt in een bakje drinken kan op de monu mentale zolder tussen de vitri nes vol speelgoed voor twee kwartje een heerlijk bakje cho cola of koffie drinken. De kin deren kunnen op diezelfde af deling hun opgehoopte speel drang volop uitleven. Het haast onverwoestbare houten speel goed dat daar voor ze staat overleeft volgens het museum personeel zelfs de meest uit bundige kleuter. Dat is het goe de van dit museum: aan bijna alles is gedacht. De leiding pro beert in alles aan het publiek tegemoet te komen. Spulletjes die kinderen extra aanspreken staan op kinderhoogte en de wat oudere spullen uit groot moeders tijd staan iets hoger omdat opa en oma niet zo goed meer kunnen bukken. Ook voor blinden zijn speciale rond leidingen aan te vragen waarbij ze het speelgoed zelf mogen be tasten. Wie de tocht vervolgt zal al snel bij de publiektrekker nummer een komen: het gemechanisser- de speelgoed, waaronder de treinentafel. Het laten bewegen van voorwerpen door eeohme- chaniekje heeft de mensheid al tijd al geboeid. Speelgoed krijgt er bijvoorbeeld een extra dimensie door. Bij het zien van een opwindclowntje of een op- windauto kun je de handen maar moeilijk in de zakken houden. Wie een beetje teleur gesteld is omdat deze stukken in vitrines staan, moet zich spoeden naar de treinenafde- ling; niks achter glas en de treintjes rijden acht uur per dag. Wie tenslotte de afdeling Blik ken bekijkt moet niet denken dat deze expositie er maar een beetje bijhangt. Elke bezoeker zal aangenaam verrast zijn. Wat ze vroeger met blik deden, doet de huidige generatie blikken en trommels totaal verbleken. Niemand kan koud blijven on der de aanblik van antieke voorraadbussen van Verkade. Droste of Douwe Egberts. Het *zijn geen gewone blikken, maar fantasievolle kunstwerken ge decoreerd met fraaie kleuren en motieven. Tot een van de bijzonderste blikken in die rij behoort ongetwijfeld de Icosea- der. Een trommel met twintig vlakken die ontworpen is door de beroemde tekenaar Escher ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de VERBLIFA (vereniging van blikfabrikan- ten) in 1963. Het mag inmiddels duidelijk zijn dat een bezoekje aan dit museum meer dan de moeite waard is. Een oude dame ver zuchtte niet voor niets na haar bezoek: „Ik zag mijn hele jeugd weer aan me voorbij trekken. Dit mag eigenlijk niemand mis sen". Er komt een nieuwe Teleac-cursus 'Fotogra feren en filmen' op de beeldbuis. Die cursus start op 6 februari 1983.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9