Voor de vrouw Kleren en mode 3 [KIEZEN DE VROUW IN GOUD GEVAT WOL IN DE ZOMER Gebraden krabbetjes WAT IS BRONCHITIS EN HOE ONTSTAAT DAT? Uit de kunst! - Iwiür WEEKENDRECEPT: fliïMÜgSff! DONDERDAG 14 JULI 1983 extra vatbaar voor verkoudheid en griep. Goed aankleden in de winter is het devies en zorgen dat de overgang van warm naar koud niet te groot is. Dit geldt ook voor de overgang van warm naar koud water, zoals wissel douches, want dan gaat men hoesten. De verwarming kan best een streepje lager worden gezet, maar het is wel goed om voor het naar bed gaan de slaapkamer enigszins te ver warmen. Wie zich aan deze re gels houdt, zal minder last heb ben van bronchitis. ANDERE ZIEKTES Als u schriftelijke informatie wilt hebben over andere ziektes, vraag er uw huisarts gerust om. Hij beschikt over patiënten-in- fo's van Artsenservice die een heleboel ziektes behandelen. Ze zijn bedoeld om patiënten duidelijk te maken wat ze pre cies mankeren. (Bron: Artsenservice/dokter Bernard Aerts). Welke vrouw houdt niet van sieraden? Wie er een weet mag haar vinger opsteken. Het zal wel eens een doodenkele keer voorkomen dat er ergens ter wereld een vrouw rondloopt die niets om gouden en/of zilveren sieraden geeft, maar ze zijn wèl met een lampje te zoeken. Goud is tegenwoordig weer meer in trek omdat de goudprijs gedaald is. En wat kunt u op dit moment het best kopen. Wat voor een sie raad? Wilt u met de mode meedoen - en wie zou dat niet willen - dan moet u weten, dat de allerlaatste mode iets robuustere sieraden voorschrijft dan vorig jaar gebruikelijk was. De drie moderne stromingen: de romantische, de folkloristische en de nautische vragen om sie raden die opvallen. Setjes - collier of hanger, broche, ring en armband van gelijke vorm en motief - staan nog steeds in het middelpunt van de belangstelling. Waar vorig seizoen nog veel gebruik werd gemaakt van drie kleuren goud in één ontwerp, is nu de trend om het op twee kleuren te houden en wel voorn, geel goud en witgoüd (of zilver), maar ook combina ties van bijv. geel- en roodgoud komen weer veel voor. De veelzijdige modetendensen van dit moment stellen de vrouw in de gelegenheid haar fantasie de vrije loop te laten. Ze hoeft niet altijd twee dezelfde oorbellen te dragen, en ze kan een broche ook heel decoratief in het haar bevestigen. U weet het wel: alles kan en alles mag, óók in de sieradenmode. De mode besteedt veel aandacht aan haarversieringen. Dit setje bestaat uit een armband, ring, collier, oorclips en broche, die evengoed in het haar kan worden gedragen. Het glanzend gouden gedeelte heeft een mat gouden helft als tegenhanger. (Foto: Goudin formatiecentrum). Van varkensvlees zijn ook geraffineerde gerechten te maken. Varkensvlees verdraagt pittige kruiden, zoals rozemarijn en tijm. Het hier volgend recept van gebraden krabbetjes is heerlijk bij diverse gerechten maar ze kunnen ook als smake lijk hapje dienen bij een glas wijn, bier of een ander drankje. Voor vier personen hebt u de volgende ingrediënten nodig: 1 kg krabbetjes (in stukken gesneden), 1 teentje kno flook, 1 theel. gemberpoeder, 11-w theel. zout, 11-w theel. bruine suiker, 4 eetl. ketjap, 1 eetl. azijn of citroensap. Roer een sausje van knoflook, gemberpoeder, zout, suiker, ketjap en azijn of citroensap. Leg de krabbetjes in een kom en giet het sausje erover. Schep alles goed door elkaar. Laat het een uurtje intrekken. Schep alles van tijd tot tijd even om. Plaats op de bodem van een voorvcerwarmde oven (200D C) een ovenslede gevuld met kokend water. Leg de krabbetjes op een rooster boven de ovenslede. Braad de krabbetjes gedurende 45 min. Keer ze enige malen om. Het is met kleren en mode wel een wonderlijk iets. Soms kun nen we ons ergeren aan de „kapitalen" die er aan be steed worden; soms moeten we toegeven hoe leuk en aan trekkelijk iemand er in iets nieuws uit kan zien. Veel, nu „oudere"mensen voelden aanvankelijk niet anders dan afschuw voor de spijkerbroek. Zij zijn eraan gewend geraakt en als het een vlot sportief figuurtje betreft en geen al te rafelig of vies exemplaar, lijkt het hun nog niet eens zo 'n slechte vrijetijdskleding. We kunnen door zoveel verschil lende motieven geleid worden bij het kiezen van onze kleren. Fr kan een pronkzucht uit blij ken, een wens om toch vooral maar op te vallen en uit te blinken. Maar zo'n opzichtig- s heid moet in de meeste geval len dienen om een innerlijke leegte te bedekken. Aan de andere kant kan toch het ge voel behoorlijk gekleed te zijn een zekere steun geven, een rust, een zorg wèg, als we ons op andere dingen willen of moeten concentreren. Maar daarbij zal opzichtigheid na tuurlijk niet aan de orde ko men. Het gaat ook om een gebied waarop we onze goe de smaak kunnen uitleven, zo als we dat ook in onze woning kunnen doen. Alles wat mooi is kan vreugde schenken en draagt een waarde in zichzelf. Hierin hoeft geen element van aanstellerij of dikdoen te schuilen, het kan een echte uiting van de persoonlijkheid zijn. Niet om iets anders of meer te „lijken", maar om zichzelf te zijn. Evengoed als er mensen zijn die zich juist lekker voelen in hun alleroud ste plunje. Zoals op ieder le vensgebied hebben we ook een zekere verplichting tegen over onze omgeving. Al hoe ven we hier, zeker tegenwoor dig, niet èl te zwaar aan te tillen, er zijn gelegenheden waarbij we toch niet zó uit de toon moeten vallen dat we het plezier bijv. bij een feestelijke of plechtige gelegenheid voor anderen bederven, door al te nonchalant voor den dag te komen. Dan begint onze hou ding iets van onverschilligheid en minachting te vertonen. An- derzijds*kunnen we natuurlijk ook niet vergen dat iedereen zich precies zal kleden naar ónze smaak en inzichten. Naast de dienares van de goede smaak, kan de mode ook een ware heerseres wor den met slaven en slavinnen. Ze kan ons variatie en frisheid brengen wanneer we aan iets nieuws toe zijn, maar hoeft niet te ontaarden in een jacht naar eeuwig iets anders. Als we die dwang beginnen te voelen wordt het tijd dat we leren met een glundergezicht in hetzelfde jurkje te verschij nen. JETTY U krijgt er allemaal minstens eens per week mee te maken, met het wekelijkse gewurm met boodschappen die uit het win kelkarretje in tassen moeten worden overgeladen. Velen van u „verstoppen" de inkopen ook wel in een kartonnen doos. O zeker, die dozen worden (zo lang de voorraad strekt) gratis beschikbaar gesteld door de su permarkt of kruidenier. Maar al kost dat verpakkingsmateriaal dan ook niets, lastig blijft het om de doos naar de auto te sjou wen, die misschien honderden meters verderop geparkeerd staat. Van dat gezanik bent u af als u een Curver Shopbox aan schaft. Die box is eigenlijk net een toverdoos. Hebt u hem niet nodig, dan kunt u hem dichtvou- 1 wen. Het ding kan dan ergens in een hoekje worden gezet zon der plaats in te nemen. Dichtge klapt neemt u hem mee in de bagageruimte van uw auto. Ter plaatse aangekomen (in de su permarkt) maakt u er, zodra al de boodschappen betaald zijn en al in het winkelkarretje lig gen, in een wip een grote, han dige shopbox van. Die kunt u desnoods ook op het karretje naar de auto rijden. Daar aan gekomen, deponeert u de hele toestand in de bagageruimte. Het is een van de laatste snuf jes van Curver. Hij is verkrijg baar in vijf kleuren: rood, geel, wit, bruin en beige. Uit de kunst, zo'n shopbox. Hij is trouwens ook sterk genoeg om achterop de fiets mee te nemen. Hier ziet u de uitgeklapte en volgestouwde shopbox van Curver. Gevuld hebt u er geen idee van dat deze box als een harmonica in elkaar kan wor den gevouwen. Soepel, natuurlijk en licht. Dat is het parool voor de man die de*e weken op pad gaat voor zijn lente- en zomergarderobe. En eindelijk is er dan ook voor de man aan alle kanten kleding- nieuws onder de zon. Met zowel sportieve als geklede sport swear in een hoofdrol, en daar naast een bonte keur en kleur van perfecte modieuze kos tuums. En vooral eindeloos veel combinatiemogelijkheden. De stoffen die bij dit alles voorop lopen zijn: linnen, katoen en zui ver scheerwol. Uit de ogen schijnlijk zo dikke vacht van het schaap haalt de wolindustrie steeds dunnere draden, die tóch sterk en zeker soepel zijn. Wol is nooit te koud, maar ook nooit te warm. En als lichtge wicht zo langzamerhand net zo soepel draagbaar als katoen of linnen. Die boodschap is ver taald in de nieuwe voorjaars- /zomermode. Vrouwen vinden soepele flannels, lichtgewicht serge, tropicals, wollen satijn, wol met zijde en wol met linnen op vele manieren in de collec ties terug. Mannen treffen een kleurrijke, stijlvolle mode aan, zonder overbodige details maar mét zeer veel combinatiemoge lijkheden. De kleuren zijn „tus sen licht en donker" (donker door grijs beïnvloede kleuren) tot nieuwe pastelachtige tinten en heldere kleuren. Deze laat ste vooral in de sportwaer, spor tieve kleding die kwalitatief hoogstaande familie is van de echte sportkleding. Dat wil zeg gen: prettig en makkelijk ge kleed gaan in stoffen van kwali teit die goed zitten en goed blij ven zitten en goed blijven. Dus ook op de langere duur „waar voor hun geld" bieden. (Gegevens: International Wool Secretariaat Benelux). U hebt haar al herkend, Syl via Kristel. Precies 10 jaar gele den werd de toen 20-jarige Syl via in Londen uitgeroepen tot Miss TV Europe. In de startblok ken kreeg zij niet alleen een fraaie auto maar tevens een complete Europese Wolmerk- garderobe. Ze mocht zelf haar kledingstukken uitzoeken tij dens een rondreis langs con- fectiehuizen in Brussel, Parijs, Milaan en Düsseldorf. „Een wolfje in schaapskleren", beti telde men haar toen, maar de zegslieden zullen haar echte vrienden niet geweest zijn. O Er is mooie, lichte mannenmode voor het voor jaar en de zomer van 1983. De combinaties van zuiver scheerwol en de bijpassende pullovers zijn van Van Gils. Ja, wat is eigenlijk bronchitis precies, hoe ontstaat het en wat is ertegen te doen? U weet na tuurlijk dat de lucht die we ina demen terecht komt in onze lon gen. Die kunt u het best vergelij ken met grote sponzen. Ze zit ten vol met fijnvertakte bloedva ten en kanaaltjes; door de bloedvaten stroomt het bloed en door de kanaaltjes lucht. In een zeer fijn netwerk komt het bloed in contact met lucht (zuurstof) en die kanaaltjes heten bronchi. WAT IS BRONCHITIS? Bij bronchitis is het slijmvlies in die kanaaltjes ontstoken, waar schijnlijk als gevolg van een ge wone verkoudheid, wanneer er meer slijm wordt geproduceerd dan gewoonlijk. Het gevolg daarvan is hoesten, waardoor slijm naar boven komt. Met al dat slijm in de longen kan een mens natuurlijk niet zo vrij en gemakkelijk ademen als an ders. Wie dan even een stukje rent of hard fietst, begint te hij gen als een postpaard. Het te veel aan slijm irriteert ook zoda nig dat men probeert het zo vlug mogelijk (door hoesten) kwijt te raken. Het hoesten en de korta demigheid zijn de vervelendste dingen van bronchitis. HOE ONTSTAAT BRONCHITIS? Bij de ene mens zijn de iongen kwetsbaarder dan bij de andere. Zeker als men rookt of in een stoffige vuile omgeving woont of werkt, loopt men een grote kans op bronchitis. Ook wanneer men verkouden is, is men vat baarder voor die aandoening. Dat komt omdat de longen door de rook en het stof worden ge prikkeld. Daardoor produceren ze slijm, dat men ophoest. Blijft men echter roken, dan blijft men ook hoesten. De longen krijgen steeds meer te verduren. Ze blijven slijm produceren, maar het ophoesten gaat steeds moeilijker en tenslotte blijft er slijm in de longen achter. GENEEST HET VANZELF? Als men een keertje bronchitis heeft, is er niet zoveel aan de hand, maar het gebeurt ook dat bronchitis periodiek terug komt en dat is vervelend. Veel men sen hebben er elke winter wel een tijdje last van. Ze hoesten dan bijna voortdurend; het slijm dat ze ophoesten wordt heel taai en van de kortademigheid die ze daardoor krijgen hebben ze bijna altijd last. Een steeds terugkerende bronchitis noemt de arts „chronische bronchitis" en die aandoening geneest min der gemakkelijk. WAT IS DE BESTE BEHANDELING? Bronchitis kap bijvoorbeeld met penicilline worden behandeld, waardoor de ontsteking in de longen geneest. De klachten kunnen dan in een paar dagen tot het verleden behoren, maar wel moeten alle medicijnen dan nog ingenomen worden totdat de hele kuur is afgemaakt. Doet men dat niet, dan is de kans groot dat de ontsteking die ver dwenen leek weer de kop op steekt en opnieuw, maar dan wel erger optreedt. Naast peni cilline zijn er nog geneesmidde len die het taaie slijm losser maken, zodat men het makkelij ker kan ophoesten. Bovendien zijn er nog middelen die de ka naaltjes in de longen wat wijder kunnen maken, waardoor het slijm ruimer baan krijgt en ge makkelijker kan worden opge hoest. WAT KAN MEN ZELF DOEN? In elk geval stoppen met roken, want als de longen steeds maar opnieuw worden geprikkeld, bevordert dat zeker de géne- zing niét. Werkt men in een erg stoffige of vuile omgeving, dan moet u daar - indien enigszins mogelijk-verandering in bren gen, bijvoorbeeld door met de werkgever te praten. De licha melijke conditie van de patiënt is bij deze aandoening ook heel belangrijk. Voldoende beweging in de buitenlucht is zeer aan te bevelen, maar dan wel zodanig, dat men geen tekort aan lucht krijgt. Bronchitis-patiënten zijn

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 17