Plechtige herdenking van gevallenen OLM verzekerde goed over het jaar '82 GEEST PROF. BAK WAART NOG ROND IH tijdgebrek Oorzaak: Aanwinsten bibliotheek Holten Aan mijn duikbootkapitein (in dankbaarheid) HOLTENS NIEUWSBLAD Tiroler hotel pas in 1984 weer open VRUDAG 13 MEI 1983 Dit bundeltje gedichten Gemaakt in oorlogstijd Draag ik op aan mijn beschermer In liefde en dankbaarheid Wie had ooit kunnen denken, Dat in ons Nederland Waar ons geen haar deed krenken Rassenhaat kreeg de overhand Dat aan ons arme Joden, Zo vaak 't vervolgde ras Zijn woonplaats werd verboden Daar men niet arisch was. Vught, Westerbork en Polen Die namen zegt ons veel Want was je niet verscholen Dan werd dat lot je deel Beroofd van al je have Van vrouw of man of kroost Bracht zo menig liefdegave Van een naaste nog wat troost Zo kwam ik ook aan 't dolen Verjaagd van huis en grond Of ik soms vermijdend Polen Nog een onderkomen vond En toen mijn scheepje dwaalde In stormen, weer en wind Geen ankerplaats meer haalde Verscheen mijn trouwste vrind Hij nam het stuur in handen Mijn duikbootkapitein Mijn scheepje liet hij landen Waar het veilig bewaard zou zijn En in de sombre dagen Van moord en razzi'as Heb ik mij er doorheen geslagen Dank zij mijn edele baas Toen veel rasgenoten Naar Polen zijn gegaan Heeft één van vele groten Met zijn leven borg gestaan. Ik sprak van één dier groten Omdat ik zeker weet Dat vele landgenoten Iets voor ons Israël deed Geen woorden kan ik vinden Geen dank is groot genoeg Waar jij uit louter liefde Mijn lot geduldig droeg Ik kan je nog slechts tonen Doordat ik nooit vergeet Moog' God jou ruim belonen Voor hetgeen jij voor mij deed Dit gedicht is opgedragen aan de persoon bij wie mevr. de Haas in oorlogstijd was ondergedoken. OLM-Verzekeringen heeft in 1982 een prima resultaat geboekt. Aan het slot van het jaar bleef er een batig saldo van ruim 13,4 miljoen gulden over. Voor een belangrijk deel is dat te danken aan de uitstekende resultaten bij de autoverzekeringen van de OLM. Juist in die sektor woedde in het afgelopen jaar een hevige konkurrentiestrijd. De verzekerden kregen daarbij royale premie verlagingen voorgeschoteld. „Een ding is zeker. De konsument is er door deze konkurrentie-oorlog zeker niet slechter op gewor den", stelt OLM-Verzekeringen in het jaarverslag over 1982 vast. Voorafgaand aan de stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Molenbelter- weg werd in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst ge houden waarvoor veel belang stelling bestond. Na orgelspel en een inleidend woord door burge meester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard hield Joke Vogely •namens de jongeren een toe spraak. Toen men mij, zo zei ze, namens het comité vroeg om iets namens de jongeren te zeg gen dacht ik: wat moet iemand van mijn leeftijd nu bij een her denkingsplechtigheid, waar het immers gaat om het herdenken van mensen die leefden ver voor mijn geboorte, zeggen. Ouderen herdenken, met in hun achter hoofd de herinnering aan perso nen die men kende of in ieder geval aan oorlogstoestanden, die een dusdanige indruk achterlie ten, dat het nog steeds wordt gevoeld. Als ik op school hoorde van oorlog, als ik films zag, boe ken las of verhalen hoorde over oorlog, kwam er altijd een ge voel van dankbaarheid over me, dankbaarheid omdat ik het voorrecht had in een tijd te mo gen opgroeien van vrede in ons land. Als we nu bij elkaar zijn om te herdenken, laten we dan ECHT denken aan alle gesneu velde militairen, verzetshelden die stierven, vermoorde joden, zigeuners, homo-sexuelen en al die anderen die stierven in wel ke strijd dan ook. Echt denken, dat wil zeggen luisteren naar de les die uit hun dood tot ons is gekomen. Ja ook ik, ook wij als Ondanks de inspanningen van de Holtense Muziekvereniging HMV, haar supportersvereniging, wethouder Rustebiel en de fi nanciële toezeggingen van de Holtense Handelsvereniging, de Dorpsfeestcommissie en carna valsvereniging De Fienpreuvers zal Holten dit jaar het zo lang zamerhand vertrouwde beeld van het Tiroler Hotel op het Smidsbelt moeten missen. De commissie Alpenspelen van HMV laat weten dat „de basis daarvoor dit jaar te smal is". Het besluit van HMV komt niet geheel onverwacht. Eerder dit jaar werd bekend dat de or ganisatoren geen kans zagen het podium, waarop het openlucht spel zou worden opgevoerd, ook dit jaar weer verrijdbaar te ma- Moeliker: „Professor Bak is op klompen door een porceleinkast gelopen, daarbij iedereen die hij tegenkwam tegen de schenen schoppend. De figuur Bak is het ons niet waard om er nog enige aandacht aan te besteden, maar wij willen ons wel distantiëren van zijn uitspraken. Omdat ie dereen er op persoonlijke titel aanwezig was en omdat Bak wel zo geroutineerd was om meteen door te walsen kon er op dat moment niet op worden inge sprongen. Maar uit het geroeze moes in de zaal viel wel duide lijk een afkeurende reactie op te maken". Schakelaar: „Maar wie re ageerde er dan precies?" Moeliker: „Dat was niet pre cies na te gaan, maar bij deze wil ik nogmaals benadrukken dat wij als PvdA het pertinent oneens zijn met deze expliciete uitspraken". Schakelaar: „Dan blijft het jammer dat u daar 14 dagen na de tijd pas mee aankomt". Ook de handelwijze van Buurmeijer in deze kon in de ogen van de jongeren moeten herdenken. Ook wij kunnen leren uit die grote les! Ook wij moeten herdenken om in de stilte van het ogenblik de stemmen te laten klinken van allen die stierven, maar ook van hen die NU lijden onder oorlogs geweld, onderdrukking en vrij heidsberoving. Stop toch het on zinnige van alles wat oorlog heet in de meest ruime zin van het woord. Van-uit mijn geloof bid ik: „O, God laat toch dit zinloze lijden ophouden, opdat de mensen van welke confessie ken. Dat was een vereiste van de gemeente Holten omdat an ders de weekmarkt in het ge ding zou komen. De uiteinde lijke oplo'ssing die in samenwer king met wethouder Rustebiel werd gevonden bleek echter te laat te komen. Met name voor de beide toneelverenigingen COC en OCH die geen kans meer zagen in zo'n korte voorbe reidingstijd nog een blijspel in te studeren. Ook pogingen om andere gezelschappen uit de om geving naar Holten te halen hadden geen succes. Wilde dit kostendekkend zijn, dan zouden minimaal drie optredens ver zorgd moeten worden. I.v.m. va kanties bleek dit niet mogelijk. De commissie Alpenspelen doet er wel alles aan om het Ti roler Hotel in 1984 in ieder ge val weer op het Smidsbelt te la ten verrijzen. De eerste bespre kingen daarvoor zijn in oktober. Dienstenbond FNV geen genade vinden. Schakelaar had hem uit drukkelijk verzocht om voor af gelopen maandag de uitspraken van Bak te veroordelen en meende die toezegging ook ge kregen te hebben van het Twee de Kamer-lid. Dat berustte vol gens de laatste op een misver stand. Buurmeijer: .Misschien heb ik me wat teveel in parle mentaire taal uitgelaten, maar ik heb alleen gezegd dat ik zou reageren wanneer daar na over leg met het afdelingsbestuur in Holten aanleiding toe zou zyn". Schakelaar: „Dan versta ik die parlementaire taal niet goed ge noeg". Ook Buurmeijer had trouwens geen goed woord over voor de Amsterdamse professor gezien de kwalificatie „prul" die hij Bak toebedeelde. Het PvdA-kamerlid riep op de linkse rijen te sluiten en zich niet te laten ophitsen door deze „rechtse figuur". Nog een reaktie. Ik hecht er aan te verklaren dat ik op de forumavond voor het Holtens midden- en kleinbedrijf op 25 of politieke richting dan ook, in vrede met elkaar mogen omgaan en het vervaardigen van oorlog stuig niet meer nodig zal zijn", zo besloot Joke Vogely. Na samenzang met orgelbege leiding van Ant. Koopman van het bekende lied „Geef vrede, Heer, geef vrede, de wereld wil slechts strijd", declamatie door mevr. B. C. de Haas-Boekbinder van het gedicht „Aan mijn duik bootkapitein" en fluitspel door Casperd Schuppert („Communi cation" van David Porcelijn), hield de heer Chr. Knijff namens de oud-strijders en het verzet een toespraak die hij als volgt besloot. „Pas op! Weest waak zaam! Als wij verzuimen de jeugd te vertellen hoe erg het is geweest tijdens de bezetting (mei 1940-mei 1945) dan zal er een Jeugd opgroeien die alles weer moet meemaken om te we ten, hoe erg het is geweest (ci taat uit een rede van de verzets man wijlen ds. Buskes op 10 mei 1945 in de Nieuwe Kerk in Amsterdam). Dit uur kan voor ons allen zinvol zijn als wij be denken, dat herdenken niet al leen TERUGDENKEN is, maar dat het ook een les is voor het zo bedreigende heden en voor de toekomst". De heer Knijff be sloot zijn korte toespraak met het toepasselijk lied Gez. 273: 1: „Heer, herinner U de namen, van hen, die gestorven zijn, en vergeet niet dat zij kwamen, langs de straten van de pijn, langs de wegen van het lijden, door het woud der eenzaamheid, naar het dag en nacht verbeide Vaderhuis, hun toebereid. Nadat ds. M. Berg was voorge gaan in dankgebed werd de sa- april jl. de heer L. Bak schrifte lijk mijn kommentaar heb gege ven op zijn uitlatingen resp. ad viezen met betrekking tot het winkelpersoneel. Dat kommen taar is niet aan de orde geweest die avond. Vandaar dat ik het temeer belangrijk vind mijn op merkingen via de pers openbaar te maken. Ik heb de heer Bak geschreven - en hem na afloop van de forumdiskussie ook ge zegd - dat ik het primair een verantwoordelijkheid acht van de ondernemer, hoe zijn perso neel zich tegenover de klanten gedraagt Bij het terecht aan scherpen van de noodzakelijke kwaliteiten die de ondernemer in deze tijd moet ontwikkelen, hoort een goed personeelsbeleid. M.a.w. doet hij aan werkoverleg, aan interne opleiding, aan zake lijk gerichte personeelsbeoorde ling, aan een juiste selektie? In laatste instantie ben ik pas van oordeel dat personeel dat duidelijk niet gemotiveerd is - ondanks alle moeite die de on dernemer zich heeft getroost - ontslag moet worden aangezegd. Als bedrijfskundig adviseur, als kleine ondernemer én als mens heb ik mij geschaamd voor de uitlatingen die mijn kollega heeft gedaan - al is hij dan ook 1000 maal professor. Overigens heb ik zelf alleen maar prettige ervaringen met de wijze waarop ik )en anderen) hier in Holten in de winkels, banken enz. word geholpen. A.L.M. VAN WELL menkomst door het Holtens Mannenkoor o.l.v. Bert Jaarsveld besloten met het bekende vader landse lied „Gelukkig is het land". Na de samenkomst volgde een stille tocht naar het monument aan de Molenbelterweg waar, nadat een minuut stilte in acht was genomen „H.M.V." o.l.v. Henny J. Fransen speelde „O, God die droeg ons voorge slacht". Hierna werden kransen gelegd door burgemeester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard namens het gemeentebestuur, door de heren J. W. Jansen en W. Stevens namens de oudstrij ders, de Indiëstrijders en het voormalig verzet en door Louis Gazan namens de kleine plaat- selijke Joodse gemeenschap. Na de kranslegging declameerde Erik Zandvliet het bekende ge dicht „Ongenoemde joden" (13 maart 1941), sprak burgemeester van Rappard, na het subliem spelen van „The Last Post" door Pieter Keestra en het geza menlijk zingen van de twee be kende coupletten van het Wil helmus, een slotwoord dat hij als volgt besloot: „De 4-mei her denking stelt ons allen in staat, ALS ÉÉN MAN het grote goed van de vrijheid te belijden, los van onze wellicht uiteenlopende opvattingen over hoe vrijheid en vrede het best gewaarborgd kunnen worden. Daarom is het zinvol ook in de toekomst die ene dag per jaar stil te staan bij dat vanzelfsprekende, maar o zo kostbare kleinood „VRIJHEID". Daarom ook hebben vanmorgen de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6 van alle lagere scholen een krans gelegd bij het monument op de Canadese begraafplaats. Geslaagd Aan de Groninger Universiteit is voor het doctoraal examen „Spaanse taal en letterkunde" geslaagd onze plaatsgenoot Pau line Roffel. V/arme bakker Wim Huüeman heeft zijn winkel in de Oranje straat gemoderniseerd o.a. door het plaatsen van een gekoelde vitrine van 5 meter breed. Het interieur is waar nodig ver nieuwd en aangepast aan de ei sen van de tijd en gericht op een optimale presentatie. Alles wat in de ruime winkel te koop is valt meteen in het oog en vergemakkelijkt de keus. Op de foto achter de vitrine van links naar rechts de heer en mevr. Huüeman en het winkelmeisje Joke Prins. Bij de OLM zelf gingen de premies gemiddeld met bijna vijftien procent omlaag. De ver wachting is, dat er dit jaar op nieuw een daling van vijf tot ze ven procent in zit. Over de felle konkurrentiestrijd in 1982 uit de OLM in het jaarverslag kritiek. „Helaas kon niet iedereen het opbrengen om met open vizier naar de gunst van de konsu ment te blijven dingen. Het aan bieden van lage „fluis terpre mies" was aan de orde van de dag", signaleert de OLM. Niet alleen bij de autoverzekering ontstond een ongebreidelde kon- kurrentie. Hetzelfde gold voor de ziektekosten- en de brandverze kering. De OLM betitelt deze gang van zaken als een negatieve ont wikkeling. Het gezonde verstand moet weer gaan zegevieren, is het oordeel van de verzekerings maatschappij uit Zwolle. De OLM is dan ook ingenomen met de rustpauze, die de verzeke ringsmaatschappijen tot 1 juli in acht hebben genomen. De kans is overigens aanwezig, dat na die tijd de strijd weer in volle hevigheid losbarst In de verzekeringsstorm van verleden jaar heeft de OLM zich goed staande kunnen houden. Nu de kruitdampen wat zijn op getrokken blijkt dat de OLM in 1982 een lichte groei heeft ge kend van het aantal verzekerin gen. „Het marktaandeel is ruim schoots behouden", aldus de verzekeringsmaatschappij, waar bij een op de zes automoblisten in Overijssel is aangesloten. Die lichte groei maakte vrijwel ge heel het „verlies" goed, dat was ontstaan door de fikse verlaging van de premies in 1982. In to taal kwam er in het afgelopen jaar 64,9 miljoen gulden aan premie binnen. Dat was zes ton minder dan het Jaar daarvoor. Ondanks die kleine achteruit gang in premie en de felle kon- kurrentie-slag, kwam de OLM bij de autoverzekeringen met het beste resultaat uit de 24-ja- rige historie. Dat batig saldo van in totaal 9,5 miljoen gulden is aan diverse omstandigheden toe te schrijven. Op de eerste plaats is dat te danken aan de gunstige schade-ontwikkeling. De automobilisten maken min der brokken. Dat is duidelijk merkbaar in het bedrag, dat de OLM in 1982 aan schade heeft uitgekeerd. Die mindere schade is een gevolg van de daling van het aantal ernstige ongevallen in het verkeer. Daarnaast is de economische recessie merkbaar. De automobilist rijdt minder ki lometers en is kennelijk ook zui niger op zfjn voertuig. De hoge rentestand van het afgelopen jaar en een flinke koerswinst zorgden voorts voor enkele mil joenen aan extra inkomsten. Al leen al de koerswinst bedroeg 2.1 miljoen gulden en droeg zo bij tot het gunstige resultaat bij autoverzekeringen in 1982. Niet alleen bij deze verzekering, maar ook in de andere branches kwa men er positieve resultaten uit de bus. Zo leverde bijvoorbeeld de ziektekostenverzekering een batig saldo op van ruim 3,5 mil joen gulden en de overige scha debranches droegen aan het re sultaat bij met een bedrag van f 2,2 miljoen. Al met al dus een resultaat, dat OLM-Verzekeringen als uit stekend betitelt. 1. Schmidt F. A Ik ben al een grote haas. Til burg Zwijsen 1982. Groot ge kleurd humoristisch prentenboek over twee jonge hazen die ont dekken dat het fijn is om na een ruzie weer goede vrienden te zijn. 2. Diekmann, M. (HJ.) A: Ik en jij spelen wij. Amsterdam, Querido 1982. Korte eenvoudige versjes met sfeervolle tekenin getjes over de dagelijkse beleve nissen van een peuter die naar de crèche gaat 3. Kreusch-Jacob D. J.477: Doe mee en maak muziek, Haarlem, De Troost 1982 Allerlei ideeën om zelf liedjes en muzie kinstrumenten te maken. 4. Selbie R. J. 907: Het kostuum door de eeuwen heen. De Bilt Cantecleer 1979 Rijk geïllustreerd overzicht van de mode vanaf de Egyptenaren tot de jaren 70 van deze eeuw. 5. Cook Robin Thriller Brein Utrecht Bruna 1982. Een arts die in een groot ziekenhuis allerlei lugubere zaken ontdekt en nader probeert te onderzoe ken raakt met zijn vrienden in ernstige moeilijkheden. 6. Duncan R, (L) Spionage: Codewoord Brimstone. Utrecht Bruna 1982. Een computerdes kundige ontdekt dat een toeval lig in zijn bezit gekomen bandje uit de Nixon-affaire zeer gevaar lijke informatie bevat die de au toriteiten hem met alle macht proberen te ontfutselen. 7. Terlouw J. Roman De Derde Kamer. Wageningen Veenman 1983. De leden van een Tweede Kamerfractie menen dat zij vervreemden van hun achterban en beginnen gezamen lijk een onderzoek naar de no den van de kleine winkelier, waarbij ze stuiten op grove mis standen en vereenzaming. 8. Overkleeft D. Studie 365: De alledaagse compuiter. Deven ter, Kluwer 1982 Eenvoudig overzicht van de werking en toe passingsmogelijkheden van com puters. 9. Kar J. van de. Studie 371 De geschiedenis van de markt en straathandel. Amsterdam enz. Kosmos 1982. Overzicht van het reilen en zeilen van de mark- thandel in Nederland van 1200 tot heden waarin in het bijzon der aandacht wordt besteed aan de markten te Amsterdam. 10. Oorsprong Studie 938: Oorsprong en gëschiedenis van de Hollanders. Amsterdam enz. Elsevier 1983. De geschiedenis van het gewest Holland van pre historie tot ca. 1813 aangevuld met een beknopt overzicht van de periode daarna. Hoe hard iedereen ook roept dat de figuur prof. Bak het niet waard is om op te reageren, feit blijft dat de uitspraken die deze Amsterdamse hoogleraar twee weken geleden deed over het Hol tense winkelpersoneel nog steeds onderwerp van gesprek zijn. Ook op de openbare vergadering die de PvdA afdeling Holten belegde na het werkbezoek van Tweede Kamer-lid Buurmeijer. Nu was het fractieleider A. Moeliker die zich verweerde tegen het verwijt van de Dienstenbond FNV afd. Holten dat niemand op de bewuste avond in het geweer kwam tegen de uitspraken van Bak. En aangezien Dienstenbond-afdelingsbestuurder D. J. Schakelaar ook aanwezig was konden de beide heren het samen uitvechten.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 9