De Avond Stof bedrukken met paasfiguren Plattelandsvrouwen Dijkerhoek Paas-activiteiten New life Jan Pronk en Allan Boesak spreken in Vancouver Paasaktiviteiten op Flevohof Vleeskeuring Mooiste kleurplaten werden beloond HOLTENS NIEUWSBLAD Verloren en gevonden Expositie v.d. Weerthof-Bouwma in AC Restaurant SCHOOLVAKANTIES DONDERDAG 31 MAART 1983 flesje verf voor stoffen, een gro ve kwast en een bakje of scho teltje. Die speciale verf voor stoffen is goed wasbaar en kleu recht. Als een weefsel erg sterk is geappreteerd, kan men het beter eerst wassen, anders zou de verf niet pakken. Hoe men de randen later wil afwerken, kan men zelf bepalen. Nu moeten eerst de sjablonen worden getekend op het stevige papier of karton. Men kan kie zen voor verschillende motieven, maar ook met een zelfde figuur eventueel wat kleiner, is het ef- fekt erg leuk. De in eenvoudige belijningen getekende paashaas, of wat dan ook, knipt men uit. Men knipt er meer exemplaren van De afzonderlijke delen speldt men nu op de stof vast. Alles moet goed glad liggen, zo wel de stof als de sjabloon, om te voorkomen dat er verf onder meer sjabloon komt. Is de figuur groter dan goed met meet spel den vastzetten. Als het zover is, kan men gaan verven. De verf, die dun vloeibaar is, giet men uit in een bakje en wordt met de kwast op de stof uitgewre ven. Het is verstandig, eerst de stof op oude kranten te leggen. De verf moet vooral niet met water worden verdund. Het gaat er om de verf niet te dik op te brengen, want dan is de struk- tuur van de stof niet goed meer te zien. Donkere verf geeft een goed effekt. Men verft dus rustig over de sjablonen heen, zodat de figuur in de oorspronkelijke kleur blijft uitgespaard. Vandaar dat er geen verf onder mag ko men. Het is wel levendig als men de verf niet al te gelijkma tig uitstrijkt. Het hoeft allemaal niet zo regelmatig. Na een uur is de verf wel droog. Nu kan men de sjablonen er afhalen en het resultaat be kijken, De delen die waren afge dekt door de sjablonen, komen duidelijk en met scherpe omlij ningen te voorschijn. Wie geen tafellaken wil ma ken, kan ook kiezen voor een wandkleed al of niet voor keu ken of kinderkamer. Er zijn tal van doeleinden te bedenken. Zelf, met behulp van sjablonen, geverfde stof kan op alle moge lijke manieren dienst doen. Het is belangrijker om het ge verfde linnen eerst te strijken, met de temperatuur bestemd voor die stof. Dat verstevigd de verf op de stof. Wie zelf goed kan tekenen zal geen moeite hebben met het ontwerpen van leuke figuren, samengesteld uit verschillende delen. Er zijn ech ter genoeg voorbeelden te vin- deh om eigen fantasie op uit de leven. Het is helemaal erg leuk om in een figuur, als de sjabloon, is weggehaald, met verf nog wat kleur aan te brengen, bijvoor beeld bij oog, snavel of veer van kip of haan, of van de staart van de paashaas. Gevonden: een markeringsbord dat wordt gebruikt bij een lange la ding; een huissleutel met oranje label; een horloge met Ancre; een doublé dameshorloge; een zwarte motorhandschoen met ro de strepen; een zwarte hond (bouvier); een sleutelbos; een metalen bril; een strippenkaart; een donkerblauwe jongenshand schoen. Verloren: een zilveren armband met steen; een grijze crossfiets merk BMX; een plastic tas met sportkleren; een giropasje No. M 990-97726; een armband met plaatje „Tjako"; een bruine he- renportemonnaie met inhoud; een bos sleutels w.o. een Re- naultsleutel; een portemonnaie (met twee olifanten en steige rend paard); een bril (half mo del); een gouden zegelring met R.T.V.; een grijsgeblokt winter jack; een rood-bruine portemon naie met inhoud; een gezangen- boek met rood kaft; een gouden halsketting; een gouden arm band (met Bianca). De avond komt zo stil, zo stil komt heel traag heel traag aan, en niemand weet wanneer de dag of waar hij is gegaan. 't Is avond, stil en mij omtrent is niets of niemand onbekend, die zachtjes mij beroerend zegt: ,,'t is avond en 't is rustens recht" De bomen dragen heel de lucht vol groen tot in hun kruinen, en 'k zie zo dicht hun blaad'ren staan ze nauwelijks door de tuinen. En ik hoor niets, niet hier, niet daar, van de zoetgekeelde vogelenschaar tenzij in 't donkre loof beneden de nachtegaal zijn avondbeden Hij zingt, oh wist hij zelf hoe mooi, hij zingt en is onwetend, dat zingend hij mijn oren boeit en aan zijn keeltje ketent Ach wist hij maar wat ik wetend ben, dat dankbaar ik toch weet en ken, wie hem zijn taaien mij daaraf, 't genoegen en 't genieten gaf. Hoe lieflijk zingt hij, maar wat hoor ik plotsling ginder kwaken? Wie zijn die daar en verderop zo'n hels lawaai gaan maken. Och kikkervolk en waterriet houdt op, verstoor de stilte niet Laat mij toch horen 't grappig slaan, en kwelgeesten houdt op voortaan Zie daar, 't springt om de steen, met uitgestrekte poten Plots zijn alle kikkers in de stille sloot geschoten En zie de nacht en 't donker zijn dat is van jou mijn zanger klein Geen nachtegaal, niet 't minst geluid Hoor ik nu meer, 't is uit, 't is uit! Maart '83 B. C. de Haas-Boekbinder Wie wint de „eier-race" op Flevohof, vindt de eieren in de eier- puzzeltocht en verft de mooiste eieren in het schildershuisje van Flevohof? Vragen, die zondag 3 en maandag 4 april tijdens de paasdagen zeker beantwoord zullen worden, wanneer Flevohof weer gonst van de paasaktiviteiten. Bijna gelijktijdig met de ver spreiding van de Camavalsboek- jes werden onder de Holtense kinderen kleurplaten uitgedeeld en negen prijswinnaars(essen) werden onlangs in de kelder van café Albert van d. Maat beloond met een prijs. 26 Februari was de sluitingsdatum voor inzendin gen en vanaf die datum werd een kleine expositie gemaakt van de ingezonden kleurplaten in de „Diessenplas". De jurering werd ook gedaan door bewoners van de „Diessenplas", te weten Mevrouw Otter, Mevrouw Sprok- kereef en de heer Koper. Dit al les onder leiding van de heer Beekman. Prins Theo I deelde aan de volgende gelukkige Hol- tenaartjes de prijzen uit, t/ra 5 jaar le Marcel Broekmaat; 2e Chun Loon Poon; 3e Robin Hendriks, zes tot acht jaar le Eelco Jager. Verzetstr. 85; 2e Prins Theo I reikte „carnaval- sprijzen" uit aan de negen ge lukkige ivinnaartjes, van de kleurplatenwedstrijd. Sabine v. Nieuwhoven; 3e Erik Veneklaas, Landuwerweg 11. negen tot twaalf jaar le Alrieke v.d. Voort p/a Mees ters; 2e Alofman Jarno, A. J. Goldsteinstr. 18; 3e Michief Nij- enhuis, Chuijhillstr. 16. Op de bijeenkomst van 22 maart j.l. sprak mevrouw Hui- singa Nijsen uit Darp (Drente) over haar ervaringen als moeder van een gehandicapt kind. Een van haar kinderen heeft spier- distrofie, een ziekte die niet te genezen is. Weliswaar kent het kind geen pijn, vergroeiingen be zorgen toch veel overlast. Met haar lezing kweekte mevrouw Huisinga veel begrip, zowel voor de positie van het kind als voor de ouders. Zij werd door presi dente D. Rensen bedankt. De volgende bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen afdeling Dij kerhoek is op 21 april. In een brief aan de Staatsse cretaris van Landbouw en Visse rij heeft burgemeester Van Rap- pard namens het Holtense ge meentebestuur aandacht ge vraagd voor de sociale gevolgen die de herstructurering van de vleeskeuringsdiensten kan heb ben, met name bij eventuele ontslagen. Zoals bekend bestaan er plannen om de ruim 100 dis tricten waarin de vleeskeuring "nu nog is verdeeld te concentre ren in 15 districten. Met deze brief beoogt de burgemeester duidelijkheid te krijgen over de positie die werknemers binnen de Holtense vleeskeuring in een toekomstige nieuwe organisatie gaan krijgen. Vanaf 12.00 uur kunnen kinde ren en volwassenen deelnemen aan de diverse eieraktiviteiten, waaronder de „eier-race". De Stichting Kreatieve Rekreatie heeft hiertoe een parcours uitge zet rond het spartelbad van Fle vohof, waarin verschillende op drachten verwerkt moeten wor den. Deze eier-race zal twee maal per dag (zowel eerste als tweede Paasdag) worden gehou den. Alle deelnemers aan deze eier-race krijgen een toepasselijk paasgeschenk; voor de winnaars is er bovendien een land- en tuinbouwspel. Daarnaast wordt de traditio nele eierpuzzeltocht georgani seerd door het kinderdorp van Flevohof. Iedereen die deze tocht juist uitvoert, komt auto matisch in het bezit van 3 paas eieren, die door Flevohof ter be schikking worden gesteld. Deze eieren kunnen worden beschil derd in het schildershuisje, dat de hele dag geopend is. Rond 15.00 uur zal er in het theater in het kinderdorp nog een poppenkastvoorstelling wor den gehouden. Alle kinderen, die mee willen doen, zijn zowel eer ste als tweede Paasdag hartelijk welkom in het kinderdorp. De juiste aanvangstijden van de verschillende aktiviteiten zullen bij de ingang van Flevohof wor den aangeplakt. Nieuwe uitbreidingen open Vanaf 1 april zijn alle nieuwe attrakties van Flevohof eveneens geopend, zoals 't Vlinderhuis met een indrukwekkende vlinde rexpositie van de bekende na tuurfotograaf -Bob van Sen; het Waterlandgebied met de authen tieke Zaanse houtzaagmolen en de Giethoornbrug; een derde tropische kas met fuchsia's en tropische rhododendrons; het herbouwde zuivelexpositiepavil- joen; een expositie over alterna tieve vormen van energie van de Stichting Energie Anders en overdekte speelakkommodatie in het kinderdorp. Tevens zijn de bestaande attrakties, zoals het Wereldtuinenprojekt, de cactus senkas en de tropische kas, de audio-visuele diaserie Holland Happening en de trein die door het hele park loopt, de bakkerij, de slagerij en de kaasmakerij al lemaal geopend c.q. in werking. In het kader van de serie exposities die deze winter in AC Restaurant Holten wordt georganiseerd door cursisten van de Stichting Kreatief Centrum uit Deventer, is als laatste in deze reeks de beurt aan Ynie v.d. Weerthof-Bouma. Van kinds af aan ging haar interesse uit naar de meest uiteen lopende vormen van handvaardigheid, zoals handwerken, leerbe- werking, tekenen en schilderen, maar ook naar tuinieren en sport. Zij is geboren in Friesland maar kwam op twintigjarige leeftijd in Haarlem wonen. Door drukke werkzaamheden in die tijd ston den de hobby's op eén laag pitje. Tijdens de Paasvacantie is de Maandag tweede Paasdag begint tienersoos New Life vaker open. om half drie onder leiding van dj Leo een knallende disco. Voor In 1964 kwam zij met het ge zin in Holten wonen en er ont stond meer ruimte voor de cre atieve bezigheden. In 1970 volg de zij een cursus in Hengelo in experimenteel weven, wat een zeer intensieve aandacht vraagt, zowel voor de vlakverdeling als voor de kleuropstelling. Dat is een zeer boeiend en tijdrovend werk. Het opent steeds nieuwe mogelijkheden. Daarna kwam de cursus Volksschilderkunst en dan voornamelijk Hindeloper schilderwerk. Vervolgens ont stond er bij haar de behoefte meer te weten te komen over het schilderen van landschap pen. Sinds 1980 is zij cursiste van Alie v.d. Zande, die verbon den is aan de Stichting Kreatief Centrum te Deventer. De lessen worden binnenshuis gegeven, zo dat er meestal stillevens als voorbeeld worden gesteld. Het is het bewUst leren kijken naar het onderwerp wat essentieel is. Er wordt gewerkt vanuit eigen zienswijze. Materialen worden gebruikt naar keuze, zoals houtskool, pastel, aquarel, olie verf. Vooral deze manier van werken brengt een stuk persoon lijkheidsvorming in de cursus. De expositie van het werk van Ynie v.d. Weerthof-Bouma is dagelijks te bezichtigen tus sen 10.00 en 22.00 uur in AC Restaurant Holten en loopt tot 16 mei 1983. De toegang is gra tis. één gulden kun je erbij zijn. Woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 april is de soos ge opend tussen half vier en vijf uur. Er kunnen allerlei spelletjes gespeeld worden en een ping-pongtafel plus een biljart zullen niet ontbreken. Je mag ook cassettebandjes met muziek meenemen, maar voorzie die dan wel goed van naam, adres op cassette en doosje. Iedereen tussen de 12 en 15 jaar is wel kom. De soos heeft plannen een weekendje eropuit te trekken! Wanneer, hoe en waarheen, dat kan nader bepaald worden. Over de kosten kan dan ook nog wei nig verteld worden, maar we denken bijvoorbeeld aan een fi nanciële actie in de vorm van een rommelactie, verloting enzo voorts. Al deze zaken kunnen in de Paasvacantie worden besproken Zelf een tafellaken, place-mats of servetjes bedrukken met sja blonen, is eenvoudiger dan men zou denken. Bovendien is het een leuk werk, dat niet al te veel talent vergt. Met de Pasen in het vooruit zicht, kan men heel goed een voudig omlijnde figuren, zoals lammetje, paashaas, eieren, haan en wat er maar te bedenken is, gebruiken als sjablonen. Het is ook mogelijk om afzonderlijke sjablonen op de stof te leggen en zo een figuur samen te stel len. Men moet geen verf kopen die bedoeld is om stoffen te be drukken, die is te dik. Nodig heeft men een beetje stevig lin nen, dik papier, of karton, pot lood, schaar en spelden. Een Leerlingen van kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs krijgen in 1984 van 2 juli tot 11 augus tus „grote vakantie". Bij de vaststelling van vakantiedata is het gemeentebestuur zoveel mo gelijk uitgegaan van de Rijksre geling die daarvoor geldt. Daar bij is gestreefd naar gelijk be ginnende vakanties voor ieder een en dat is voor hèt komend schooljaar aardig gelukt. Ook de bijzondere scholen die dit jaar pog een afwijkende rege ling hadden kunnen zich voorN het komend jaar vinden in de data die B en W heeft vastge steld. De voormalige Nederlandse minister van ontwikkelingssa menwerking Jan Pronk, de Zuid- afrikaanse theoloog Allan Boe sak, de Duitse theologe Doro- thee Sölle en de Australische kinderarts Helen Caldicott zijn een paar van de sprekers die zijn uitgenodigd om tijdens de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver (van 24 juli tot 10 augustus) één van de thema's die aan de orde ko men, toe te lichten. De eerste week van de assem blee gaan verschillende sprekers op verschillende manieren in op het thema „Jezus Christus - het leven van de wereld". Tijdens de plenaire zitting over dit thema zullen inleidingen worden gehou den door Allan Boesak en door de orthodoxe theoloog Theodore Stylianopoulos, hoogleraar aan de theologische hogeschool van Brookline, Massachusetts in de Verenigde Staten. Tijdens deze eerste week zullen ook plenaire zittingen gehouden worden over de thema's „het le ven dat de dood overwint en te genover de dood staat" „leven in eenheid", „het leven in al zijn volheid" en „het leven als gave van God". Over het leven dat de dood overwint, spreekt Helen Caldi cott, die grote bekendheid heeft gekregen door haar strijd tegen de kernbewapening. Over dit thema voeren verder ook spre kers uit Zuid-Korea, Bolivia, Uganda en West-Beirut het woord. Jan Pronk, momenteel plaats vervangend secretaris-generaal van de UNCTAD, spreekt over „leven in eenheid". Hierover spreken ook de Russisch-ortho- doxe theoloog Vitaly Borovoy en twee economen, waarvan één uit de derde wereld. Dorothee Sölle spreekt over „het leven in al zijn volheid". Over dit thema zullen sprekers uit verschillende christelijke tradi ties het woord voeren.-Over „het leven als een gave van God" zullen sprekers uit Finland, En geland, Zimbabwe en Canada het hebben. Speciale aandacht zal tijdens de assemblee gegeven worden aan de onderwerpen vrede en ge rechtigheid. Hierover zal ook een verklaring worden uitgege ven en er zal in dit kader een speciale bijeenkomst gewijd wor den aan het vallen van de eer ste atoombom. Deze bijeen komst vindt plaats op 5 augus tus. De bom op Hiroshima viel op 6 augustus. Ter gelegenheid hiervan wordt behalve een spe ciale dienst ook een nachtwake gehouden. (Hervormd Persbureau) Martin Luther King-herdenking in Amsterdam Op 3 april (eerste paasdag) zal op initiatief van de hervormde centrale kerkeraad in vier ker ken in Amsterdam (waaronder de Muiderkerk) herdacht worden dat het op 4 april 15 jaar gele den is dat Martin Luther King werd vermoord. De zaterdag daarna (9 april dus) wordt in de Muiderkerk een werkdag gehou den, waarop o.a. een film ver toond zal worden over wat het denken van Martin Luther King betekent voor vandaag, ook met het oog op de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Van couver. Hervormde diakonie geeft extra bijdrage aan „echte minima" De diakonie van de hervormde gemeente Rotterdam-Centrum heeft besloten aan lidmaten van de gemeente die een eenmalige rijksbijdrage voor „echte mi nima" hebben ontvangen, een extra bijdrage te geven van 1 65.-. Een hogere bijdrage kan niet, want dan zou de sociale dienst dit bedrag op de uitke ring korten, terwijl de belasting dienst het bij het inkomen zou tellen. Dit meldt het blad „Hervormd Rotterdam" van deze week. Voor de extra bijdrage komen in aanmerking diegenen die tot lid maat van de hervormde ge meente bevestigd zijn en wonen op het grondgebied van de her vormde gemeente Rotter dam-Centrum. (Hervormd Persbureau) Jongeren doen klusjes voor DDR-reis In de „Reformatorische Ge meente Nuenen" (hervormd en gereformeerd Samen op Weg) hebben jongeren besloten klusjes te gaan opknappen om van het geld dat op die manier verdiend wordt, een reis naar de DDR te kunnen betalen. Het ligt in de bedoeling dat de jongeren, sa men met hun predikant W. Bartlema en een aantal oudere gemeenteleden, de gemeente Ei- bau in de DDR gaan bezoeken in de herfstvakantie van dit jaar. Met de gemeente Eibau be staan sinds geruime tijd contac ten. Omdat voor veel jongeren de fi nanciële kant van de reis een bezwaar is, is aan de gemeente leden gevraagd de jongeren klusjes te laten doen (autowas- sen, tuinieren, strijken, repara ties etc.) waarmee ze het geld voor hun reis kunnen verdienen. Wereldraad nodigt paus uit voor gesprek De voorzitter en de secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Ted Scott en Philip Potter, hebben paus Johannes Paulus n uitgenodigd om tij dens zijn bezoek aan Zwitser land in mei en juni van dit jaar ook een bezoek te brengen aan de Wereldraad. In hun brief zeggen de Werel draad-leiders dat zij hopen dat dit bezoek een zichtbaar teken zal zijn van vernieuwing van de betrekkingen tussen de Werel draad en het Vaticaan en tevens een gemeenschappelijk getuige nis in de huidige oecumenische situatie zal betekenen. Als suggesties voor gesprek wor den gegeven de gespreksthema's van de assemblee in Vancouver en de bevordering van gemeen schap tussen de kerken. De laatste paus die een bezoek bracht aan de Wereldraad was paus Paulus VI in 1969. (Hervormd Persbureau)

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 7