n i I Teling van woningzoekenden Kroamschudd'n bij C.J. V.-voorzitter Bronkhorst centraal by NBVP Holten water poloclub Opgestaan plaats vergaan LICHTPUNTJES Jan Oosterkamp 450 keer op de planken Overlast Smidsbelt HOLTENS NIEUWSBLAD Badmintontoernooi met de Schure VRIJWILLIGE VAKATUREBANK HIELD RUGGESPRAAK BURGERLIJKE STAND t BERGRUITERNIEUWS Geslaagd Plattelandsvrouwen DONDERDAG 31 MAART 1983 C.J.V. bestuursleden én leden hun vooratter Gerrit Markvoort van de club (16+) gingen bij en zijn vrouw Hennie Mark- •voort-Baltes op kraambezoek met hóe kan het ook anders... ;een krentenwegge! Dit allemaal !ter ere van de geboorte van dochter Anne. Op de foto het echtpaar Markvoort met „zusje" Jetske te midden van bestuur sleden en C.J.V. jongeren. Gerrit Markvoort zal dit seizoen voor het laatst de voorzittershamer hanteren. Jeugdsociëteit de Schure orga niseert maandag Tweede Paas dag (4 april) in sporthal 't Mos- sink een badmintontoernooi. Vanaf half twee kan men met „hoedje" en „raket" plaats ne men op de te spelen velden. Er wordt dubbel gespeeld, maar tel kens met een andere partner, dus er moet individueel opgege ven worden. Dit kan tot en met vrijdag 1 april bij j.s. de. Schure, telefoonnummer 27 55. Ook als je niet in het bezit bent van een racket en shuttle ben je wel kom. De middag duurt tot rond 17.00 uur: De Werkgroep Natuur en Mi lieu-Holten heeft dit jaar ter ge legeneheid van de Boomplant- dag een puzzelwedstrijd uitge schreven voor leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen van alle Holtense lagere scholen. Deze puzzel is op Boomplantdag (23 maart) aan de kinderen uit gereikt. Ook voor basisscholieren die in Holten wonen, maar niet via de school meedoen (bijvoorbeeld omdat zij niet in Holten op school zjjn of in een lagere klas zitten) volgt hier de puzzel. Als je de puzzel helemaal hebt inge vuld, dan stat op de stam van de boom de eerste regel van een gedicht, dat jij verder moet af maken. Het eerste gedicht moet minimaal 4 en maximaal 8 re gels lang worden en moet iets te maken hebben met de Boom planting of de natuur. Kinderen, die niet al via de school meedoen, kunnen hun puzzel en gedicht inleveren bij: J. C. Roele, Ab Jansenstraat 2 Holten; met vermelding van De vrijwillige Vakaturebank in Holten kortweg WB genaamd hield maandag 21 maart ruggespraak op het gemeentehuis met hoofd sociale zaken de heer E. A. Pronk. De WB had om dit gesprek gevraagd om opheldering te krijgen omtrent een aantal zaken waar vrijwilligers die aan het project deelnemen mee te maken krijgen. Denk aan de verzekering voor betrokkenen, aan vraag- en afwerkingsprocedure, subsidieaanvraag en het toetsen van werkzaamheden door de gemeente. De WB is ondergebracht bij de Stichting Sociaal en Cultu reel Werk in Holten en iedere woensdagochtend houdt men tussen 10.00 uur en 12.30 uur een bijeenkomst, waarbij vrijwil ligers van harte welkom zijn. naam, adres, klas en school, in de week na de paasvakantie. Voor de beste gedichten zijn er leuke prijzen te winnen!! Omdat de puzzel voor enkele kinderen misschien iets te moei lijk is wordt van alle woorden de eerste letter gegeven. Samen vormen deze de toepasselijke zin: Veel sukses met deze puz zel. De 23 vragen die beant woord moeten worden hebben allemaal betrekking op de na tuur. De Plattelandsvrouwen afde ling Holten werden door gaste mevrouw Leuvenstein-Breukink verhaald op een interessante en vermakelijke lezing over het kleinste stadje van Nederland Bronkhorst. Aan de hand van dia's verhaalde zij over heden en verleden van dit reeds 1000 jaar bestaande en 500 jaar stadsrechten hebbende stadje. Er wonen nu 275 mensen in 40 huizen die een restauratiebeurt achter de rug hebben. De res tauratie nam in 1960 een aan vang met een startkapitaal van f 47.000 die door de bevolking bijeen was gebracht. Rijk, pro vincie en gemeente brachten de Geboren: Sanne dv R. van den Bijllaardt en L. C. M. Ehren (geb. te Deventer), Christiaan Merijn zv C. J. Ofiringa en K. E. Werkman, Willemina Hendrika dv W. J. Eeninkwinkel en H. Schuitemaker. Ondertrouwd: J. E. Scheper man, 26 j Holten en E. Stokkers 25 j Holten, T. J. Ekkink 24 j Markelo en H. J. Aanstoot 23 j Holten, H.W. Schieven 23 j Gorssel en G. P. Groteboer 21 j Holten, J. H. Agterkamp 26 j Holten en J. J. Kap 21 jr. Hol ten, Gehuwd: R. J. J. Muihof 28 j Hellendoorn en A. Dollekamp 22 jr Holten. rest van het benodigde geld bij een. Presidente mevrouw Leg- deur besloot de geslaagde avond met een verwijzing naar de vol gende bijeenkomst op 20 april wanneer dr. G. Vermeer, inter nist te Deventer, praat over niertransplantatie. Deze week zullen al op stapel staande projecten besproken en getoetst worden. Wanneer alles wordt goed bevonden kan men aan de slag. De bespreking maandag, de eerste lentedag verliep bespoedigend. De ge meente staat zeer welwillend ten opzichte van dit project en na overleg met wethouder Rustebiel zal nog deze week een schrijven van Erik Beusink van de Vrij willige Vakature Bank worden toegezonden aan alle werklozen in Holten, 226 mannen en 67 vrouwen per eind februari '83. Eind februari '82 waren dit 142 mannen en 45 vrouwen. Procen tueel komt dit neer op een stij ging van 7,9 procent naar 12,6. Het project is echter niet alleen bedoeld voor werklozen, de heer Pronk verwacht ook dat mensen die over veel vrije tijd beschik ken zullen deelnemen aan dit project. „Aan de gemeente zal het niet liggen", aldus de heer Pronk. Men roept verenigingen en stichtingen die werk te ver richten hebben op de werkgroep WB in te lichten. Deze is tele fonisch te bereiken onder num mer 27 55. Omdat de waterpolo-afdeling van Zwemclub Twenhaarsveld niet als een zelfstandige vereni ging wordt aangemerkt komt deze niet in aanmerking voor een startsubsidie van f500. Dat is het advies van de sportcom- missie inzake het verzoek van de Holtense waterpoloërs om zo'n subsidie. Elke nieuwe sport vereniging binnen de grenzen van de NSF heeft wel recht op de startsubsidie. De Sv Holten kan f650.- tege moet zien conform de regelingen die er bestaan bij het vergoeden van de kosten van kadervor ming. Op vrijdag 19 september 1975 schreven we onderstaand com mentaar op wat sommigen toen als een economische crisis za gen. Er waren lichtpuntjes. Ook nu doemen lichtpuntjes op, naar het wordt nooit meer zo als het geweest is. Toch is het goed eens terug te blikken. „Er is een storm van kritiek opgestoken tegen het toekom stig regeringsbeleid zoals dat in de Troonrede en de Miljoenen nota is neergelegd. De toestand is inderdaad niet rooskleurig. We hebben echter wel eens de indruk, dat de critici het verle den niet kennen, vergeten, dat de huidige recessie een mondiale zaak is en dat dit niet de eer ste, maar ook niet de laatste economische crisis zal zijn. Na de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) was b.v. de inflatie in Duitsland zo groot, dat men bankbiljetten van een miljoen mark uitgaf, waarmee men nau welijks een pakje sigaretten kon kopen. In de Tweede Wereldoor log werden bijna alle grote ste den verwoest. Toch bezit Duits land thans de sterkste valuta van heel Europa. In de dertiger jaren ontving een getrouwde werkloze arbeider in Holten, als hij geluk had en 44 uur per week mocht werken, als beloning f8.80 per week, plus een roggebroodje en een paar pakjes margarine. Er was een moeder van een groot gezin, die het niet meer zag zitten en zich ter bevoegde plaatse over deze situatie beklaagde. Laten we haar „Hanna" noemen. De hoogste bewindsman in onze ge meente liet zich daarna eens ontvallen, dat Hanna niet elke middag warm eten voor haar ge zin kookte. Dank je de donder, dat je met een gezin met veel kinderen van f 8.80 per week niet elke middag een warme maaltijd op tafel kon zetten, al was het leven toen veel en veel goedkoper dan tegenwoordig. Er- werd wel eens honger geleden en schraalhans was, in heel veel^ gezinnen in Nederland in die cri sisjaren, keukenmeester. Ook tijdens de Korea-oorlog, vlak na de Tweede Wereldoor log, hebben we een crisis be leefd, waarbij de buikriem moest worden aangehaald. Nederland is daaruit welvarender dan ooit te voorschijn gekomen. Waarmee we maar zeggen willen, dat het ook nog wel eens mee kan val len. Hoe ernstig de huidige situatie ook moge zijn, in het Nederland van vandaag behoeft niemand honger te lijden, zoals dat vroe ger wel het geval is geweest. Dat is in elk geval een licht puntje. Bij al het gejammer over de crisistoestand, waarin we vol gens velen verkeren, is er nog een tweede lichtpuntje. De gemeenten - en daar zijn we samen toch het nauwste bij betrokken, krijgen een ruimere financiële armslag. Voor de alge- Uit een recent gehouden on- derzoek van de gemeente Holten blijkt dat er in Holten 448 wo ningzoekenden zijn. Daarbij moet worden aangetekend dat het merendeel daarvan (221) al een woning heeft, maar om de een of andere reden wil verhui zen. Van die 221 woningzoekenden zijn er 178 langer dan een half jaar ingeschreven. Voor zover het woord urgent gebruikt kan worden is deze groep dus het meest urgent. Het grootste deel hiervan (150) woont in Holten. Veertien hebben of een sociale, of een economische binding met Holten en de andere veertien hebben helemaal geen binding zodat ze slechts als „geregi- streerden" kunnen worden aan gemerkt. In de groep van „ur gent" woningzoekenden is er bij 42 belangstelling voor een één- of tweepersoonshuishouding. De .telling die de gemeente Holten heeft gehouden gebeurde in het kader van de woningbouwpro- grammering 1983-1987 van het gewest Midden-IJssel en is nodig om de behoefte aan woningen te onderbouwen. Op het door de L.R. „De Oos- terhofruiters" te Rijssen op za terdag 19 maart in de nieuwe manege georganiseerde spring concours hebben „Bergruiter- tjes" de volgende successen be haald: Klasse B cat B.: 3. Willy van Coeverden met „Kuifje"; Klasse B cat. C: 2 Zwennie Vin cent met „Mark"; Klasse M cat. D: Berdien Paalman met „Man- dy" Pasen '83. Het feest van de Op standing. De Zoon van God, Je zus Christus is opgestaan uit de dood. Nou, wat gaat dat mij aan? Ik snap dat toch niet; ik geloof 't niet! Voor -velen houdt het dan op. En we komen ook met Pa sen niet verder dan paashaas, paasei en gezelligheid. En dat is jammer. Want u en ik, wij ko men in dat Paasverhaal voor. Sterker nog, het gaat hierin om ons. Het is waar. De Op standing uit de dood laat zich moeilijk verklaren. Dat is onbe grijpelijk, maar het is door God niet bedoeld als een mirakel, een soort wereldwonder. Nee. God heeft dit laten ge schieden om ons mensen duide lijk te maken dat het Hem ernst is om deze wereld vast te hou den. Het is er God alles aan ge legen om mensen te bewaren voor de dood, het lijden en het kwaad. En is het ook in onze tijd niet de moeite waard om je daar eens in te verdiepen. Wij leven in een wereld vol ellende. Tal loze mensen, jong en oud zijn diep teleurgesteld in het leven, vervuld van angst en zorg voor de toekomst. We leven in een wereld met toenemende werke loosheid, terugvallende econo mieën, voedselschaarste en een wapenwedloop. En in die duis ternis is de Heer binnengestapt. Hij heeft het met de voeten getreden. Hij is er ook uit op gestapt. Herrezen! Opdat een mene uitkering f8.233 miljoen, is f 1.240 miljoen meer uitgetrok ken dan de oorspronkelijke ra ming van 1975. Er zijn maatre gelen opgesteld om ze in staat te stellen naar eigen keuze een groot aantal werken eerder te realiseren. Hopelijk ook in Hol ten. Voor het lage onderwijs is f201 miljoen meer uitgetrokken dan voor 1975 beschikbaar was. gesteld. Er is rekening gehouden met het gereed komen van rond 2000 nieuwgebouwde klaslokalen en van 250 nieuwgebouwde gym nastieklokalen en sportzalen. Hun aandeel in het gemeente fonds stijgt met ruim één pro cent en de doeluitkeringen en bijdragen groeien met circa vijf miljard. Natuurlijk zit daar een stuk inflatie in. En zo zijn er wel meer licht puntjes in onze duistere econo mie. Laten we elkaar niet in de put praten, maar de nodige spankracht opbrengen om de si tuatie weer meester te worden. De wankelmoedigen zullen het aardrijk niet beërven. (w.b.) Donderdag 24 maart kwamen een groot aantal dames, leden van de plaatselijke afd. van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond (CPB) en enkele gasten bijeen in de Ontmoetingsruimte van „De Kandelaar". Op deze avond was uitgeno digd mevr. Brokke-Mulder uit Velp. Zij hield een zeer boeiende lezing met dia's over Lapland waar het echtpaar Brokke woon de van 1950-1955 in Kautokeino een belangrijke plaats in Noors-Lapland. De laatste jaren gaan de heer en mevr. Brokke elk jaar een paar maanden naar Lapland waar ze dan wonen tus sen de Samen. De naam Lappen wordt door eeuwenlange discri minatie als zeer negatief erva ren. Oorspronkelijk leefden de Samen van de rendierenfokkerij en de visvangst maar tegen woordig hebben de meesten van hen andere middelen van be staan. Na de lezing was er in de pauze gelegenheid om een kleine expositie van voorwerpen uit het land te bezichtigen. Na een dankwoord van de presidente mevr. Van Engbrink-Ramaker werd de bijeenkomst met een danklied besloten. Op de laaste van de drie uit voeringen die de Ontspannings club „O.C.H." voor het Bath- mens Kerkkoor in de bomvolle zaal „Braakhekke", werd Jan Oosterkamp gehuldigd in ver band met zijn 450ste keer mee spelen bij de club, waarvan hij sinds de oprichting in 1945 lid is. Voorzitter Wim ten Berge bood hem een fraaie oorkonde en bloemen aan en dankte voor het vele en hoogst belangrijke werk dat hij als speler en gri meur voor de vereniging heeft gedaan. „O.C.H." speelde in Bathmen „Vacantie in de Al-„ pen" en kreeg voor presentatie van dit blijspel vele malen een meer dan verdiend applaus. Op zaterdag 30 april (Konin ginnedag) speelt „O.C.H." op uitnodiging van de Stichting „Viering Nationale Feestdagen" in gebouw „Irene" het toneel stuk „Eigen Aard is goud waard". Tevens heeft de club in studie genomen het blijspel in 3 bedrijven „Beloofd is beloofd" van Hemmink-Kamp. B en W van Holten zullen gaan bekijken in hoeverre kan wor den opgetreden tegen het lawaai en de vervuiling waar met name de bewoners van de flatwoningen op het Smidsbelt steeds meer last van ondervinden. Dit naar aanleiding van een brief die de Vereniging van Eigenaren Flatgebouw Smidsbelt naar B en W deed uitgaan. Vooral de doorgang van het Smidsbelt naar het parkeerterrein van de Centra schijnt wat dit betreft problemen op te leveren. Vervuiling van die doorgang vindt vooral plaats op marktdagen en op zaterdagavonden wanneer de uitgaande jeugd de doorgang als ontmoetingsplaats gebruikt. Vandaar ook de klacht over het lawaai die de bewoners op het gemeentehuis deponeerden. De suggestie van de bewoners om de doorgang wat minder toeganke lijk te maken door middel van het plaatsen van „sluishekken" vindt B en W niet zo goed. Daarvan zouden ook andere mensen en met name invaliden de dupe worden. Wel zullen er vuilnisbak ken worden geplaatst en wordt er op marktdagen extra goed geveegd. Het gemeentebestuur blijft met de bewoners overleggen om tot een bevredigende oplossing te komen. einde zou komen aan de onge breidelde machtsuitoefening van het kwaad en het duister. Opdat het zou vergaan. Opdat er geen plaats meer zou zijn voor menselijke machts wellust, en hebzucht. De Heer is opgestaanopdat de plaats die dood en duisternis innemen ver gaat. Opgestaan plaats ver gaan. Dat is de boodschap van Pasen. De Heer neemt het op tegen de dood. Halleluja! En wie dat weet en durft geloven heeft moed om te leven heeft moed voor de wereld en blijft hopen tegen de klippen op. De dood van Jezus is „geen einde maar een voor goed be gonnen begin" (Nijhoff). Voor wie dat gelooft zijn de wonderen de wereld nog niet uit. Die gaat zingen, van ganser harte, uit volle borst: een lied van uw verwondering dat nóg uw naam niet onder ging maar weer opnieuw geboren is uit water en uit duisternis (ge zang 225 vs. 3) Ik wens u een blij Paasfeest. R. Visser, Holten DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS OP 22 MAART 1983 VERLEENDE VERGUN NINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. aan Cycle Club '75 te Nijverdal een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. de Caraco-omloop op 27 augustus 1983; 2. aan P. C. „De Bergruitertjes" vergunning verleend voor een kringconcours en het rondgaan met een geluidswa gen op 11 mei a.s.; 3. aan de heer E. Rozendom vergunning verleend voor de bouw van een woning aan de Rietmolenstraat; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. OPHALEN HUISVUIL EN OPENSTELLING CONTAINER WAAGWEG Op vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) zal geen grofvuil worden opgehaald, maar op vrijdag 8 april a.s. Het huisvuil (incl. grof vuil) van maandag 4 april (2e Paasdag) wordt opge haald op dinsdag 5 april a.s. De container bij de gemeentewerf aan de Waagweg zal op 1 april en 4 april a.s. gesloten zijn. 13HN1-31 Aan de Rijks Universiteit te Groningen is voor het examen leraar Wiskunde M.O.B. geslaagd onze plaatsgenoot de heef W. Rietberg, Boschkampsstraat 25.

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 5