Medische dienslen UITGESCHAKELD. Valentijnsdag voor de Wegenwacht! mi Belastingformulieren zelf invullen RENAULT Kerkdiensten Jaarvergadering Chr. Plattelandsvrouwen HOLTENS NIEUWSBLAD PLOTSELING.. ■B0EM.H ^BAKKER 7 AGENDA De jaren zestig Problemen buitenlandse arbeidskrachten voorzien voor Iedereen die iets te bouwen ©f te verbouwen heeSt Poloclub „Twenhaarsveld" verloor de strijd G. TEN HARKEL B.V. ten harkei FLEVOHOF BOUWT DRIFTIG MET FLORIADE-PAVIUOENS G. TEN HARKEL B.V. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1983 3 Toen ruim twintig jaar geleden de regering probeerde vreemde arbeidskrachten naar Nederland te krijgen, wc ontmoetten zo'n bemiddelaar op het dak van de Dom in Milaan, werden de pro blemen waartoe dit zou kunnen leiden reeds voorzien door drs. Mierlo van het CNV. Het volgende artikel van zijn hand publiceerden we in Holtcns Nieuwsblad van 20 augustus 1960 onder de kop „Invoer van vreemde arbeidskrachten". Het geeft een duidelijk beeld van de situatie in de zestiger jaren en van de problemen die deze auteur voorzag. Zijn voorspellingen zijn maar al te goed uitgekomen. De lezer oordele zelf. „In een van de werkgeversbla- worden tegengewerkt. Hoe schaarser de arbeidskracht, hoe gunstiger de positie van de aan wezige krachten voor verbete ring van loon- en andere ar beidsvoorwaarden. Tussen deze twee uitersten ligt de waarheid, die optimaal gediend wordt den is een lans gebroken voor het opnemen van liefst 20.000 Italiaanse arbeiders in Neder landse fabrieken, anders zou er 7 een aanzienlijke vertraging ont- staan in de economische expan sie van ons land. Het is een me ning, die getuigt van optimisme wanneer wij het landsbelang op __en vertrouwen in de toekomst langer zicht gaan beschouwen. a>en als zodanig passend in de Laten wij optimistisch zijn en geestesgesteldheid van het ogen- aannemen dat de voorspoed van blik. Zo min wij ons echter nim- heden enkele jaren aanhoudt, i: mer mogen laten leiden door Dan moeten wij bij werving van overdreven pessimisme, zo moe- Italianen deze mensen de garan ten wij ook trachten in het opti- tie geven, dat ze enige jaren misme niet met de voeten bo- kunnen blijven werken. Er moe ven de begane grond te gaan ten wervings- en reiskosten ge- zweven. Welke omstandigheden maakt worden en wij moeten zijn er voor en tegen het opne- behoorlijke woomruimte aanbië- men van vreemde arbeidskrach- den, die wij voor onze eigen be ften in Nederland? volking nog onvoldoende heb- Het voordeel van vreemde ben. Wij moeten die vreemdelin- m hulptroepen in de arbeid ligt in gen dan als goed gastheer in side mogelijkheid om service te het aanbieden van woonruimte verlenen bij de uitvoering van voor laten gaan. Dat zal terecht I export-orders. Nu worden er dik- op verzet stuiten. Vervolgens wijls lange levertijden gevraagd, komt er een aanpassings- en in die dè „goodwill" van een opko- werkperiode voor de vreemdelin- mende industriële natie niet ver- gen, die ook tijd en geld kost. r sterken. Tegen de tijd dat de gasten vol- l| Met behulp van vreemde 0p jn het produktieproces kun- kracht zullen wij dus tijdig kun- nen worden opgenomen, hebben i| nen leveren. De aanwezigheid wij ze niet meer nodig omdat de van enige arbeidsreserve zal conjunctuur terug loopt ofwel de overdreven looneisen en al te kosten zo hoog worden dat nog grote daling van produktiviteit beter aan een Nederlander dub- bij de eigen krachten voorko- bel of anderhalf maal zoveel men. Dat is ook een voordeel loon dan normaal kan worden dat vooral van werkgeverszijde gegeven. zeer gewenst wordt. Op de kost- In dit verband is het nuttig te (prijs van het produkt zal de bij- denken aan de ervaringen, die stand van Italianen gunstig uit- verschillende Europese landen werken. Deze laatste stelling zal hebben opgedaan bjj het werven echter nog bewezen moeten wor- n« den. s 1 1 Van werknemerszijde zal de toevoer van vreemde krachten van vreemde mijnwerkers. Toen er een depressie kwam in de af zet van kolen, ontstonden er moeilijkheden met deze gasten. Het slotstuk is meestal dat de voordien goede betrekkingen, die tussen de betrokken landen bestaan, er niet beter op wor den. Vervolgens moeten wij beden ken, dat wij een emigratieland zijn. Op lang zicht hebben wij een export van arbeidskracht geprojecteerd, waaraan wij ook in een tijd van gunstige con junctuur ons deel leveren. Wij moeten de sluizen naar de jonge landen open houden voor min der goede dagen. En als dat uitzicht op lange termijn zo veranderd is, dan wordt het tijd om de emigratie- politiek te wijzigen en zeker geen subsidie meer te verstrek ken aan weggaande arbeids krachten. Wij zijn er van over tuigd 'dat dit kortzichtig zou zijn. Even kortzichtig zou het zijn voor een uitzonderlijk tijd perk Italianen aan te trekken, die toch alleen naar ons land zouden komen met vooruitzich ten voor de toekomst. In plaats van de overbevol king te vermeerderen zullen wij er beter aan doen te rade te gaan in hoeverre wij de produk tiviteit van het bestaande ar beidspotentieel nog kunnen ver sterken. Liever belastingvrije overuren tot nader order, bij voorkeur verbetering van effi ciency der bedrijven, bij voor rang samenwerking tussen on dernemingen om tot een zo goed mogelijk gebruik van werk kracht te geraken, dat alles is te prefereren. En in hoogste nood een verbruiksbeperking in het binnenland ten bate van de export. De invoer van vreemde arbeidskrachten brengt èn de gast èn onszelf in dat aardse dal waarin wij vele hete tranen zul len schreien. Waren het vorig jaar de „klaar-overmoeders", deze 14-de februari kunnen de Wegenwach ters een bloemenhulde verwach ten van het Bloemenburo Hol land. Traditiegetrouw zet men een bepaalde groep mensen, die zich op één op andere wijze? voor hun medemens inspannen in de bloemetjes. Gezamenlijk leggen de 750 mensen van de Wegenwacht meer dan 21 mil joen kilometer per jaar af en behandelen zij zo'n 500.000 maandag 14 februari dan ook in pechgevallen per jaar. Alle 13 de bloemetjes worden gezet. En Wegenwachtstations zullen terecht! Op woensdag 2 maart gaat deze cursus onder leiding van Andries Moeliker van start en wordt gehouden in 't Paalhuus van 19.30- 21.30 uur. Bent u ook zo iemand die geen touw aan die formulieren vast kunt knopen en daarom altijd een ander in moet schake len??? En ziet u nu al weer op tegen 't formulier dat in april komt??? De cursus duurt 3 a 4 avonden en kost f 15.—. Na deze cursus kunt u zélf uw belastingformulieren invullen. Men kan zich opgeven bij 't Paalhuus telefoon 27 55. Een kras. een lelijke schram of een jammerlijke deuk in uw auto. Voor- komen kunnen we 't niet. Vakkundig repareren wel. Schadeafdeling: Stationsdwarsweg 23 - Rijssen Tel. 05480-12255 Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en 13.30-17.30 CODA DUITEN za- 9-00-12.00 M.0H7B-2284 lei 85483-1847 koopavond Goor Slaliinslaai 24 Waaqweg 15 donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak! Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. J. Kortleve van Hellendoom 19.15 uur ds. H. J. Ekker. Uit- gangscollecte: Ned. Bijbelgenoot schap. Oppasdienst: mevr. Lich tenberg-Schooien en Marianne Bogaard. Geref. Kerk 9.30 uur ds. E. Wamink van Nij- verdal 15.00 uur ds. Th. J. van Loo van Vroomshoop In beide diensten is de le coll. bestemd voor de kerk en de 2e voer rente en aflossing. Kinder- nevendienst (3e klas) o.l.v. Hans Stam. Oppasdienst: mevr. Beld- man-Staman, mevr. Kolk- .man-Bolink, Karin Beldman (res.). Mevr. van Doorn-Aanstoot, Ine- i ke Paalman, mevr. Ooster- veld-Potman, (res.). R.K. Kerk 10.00 uur (Gebouw „Irene") Hei- lige Mis Dijkerhoek 10.00 uur ds. H. J. Ekker (Vie ring Heilig Avondmaal) Uit- gangscoll. Ned. Bijbelgenoot schap. Okkcnbrock 10.00 uur ds. G. Bouman. Uitg. coll. Prot. Interk. Thuisfront. Nieuw Heeten I, Zaterdag: 19.00 uur. zondag 8.00 Ruim 50 dames, leden van de plaatselijke afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond (CPB) kwamen donderdagavond in jaar vergadering in „de Kandelaar" bijeen onder leiding van de presi dente mevr. M. van Engbrink-Ramaker. Zij sprak een woord van welkom na het zingen van Lied 473: 1, 5 en 9 en gaf na een kort openingswoord mevr._ M. Wamelink-Kempkes gelegenheid tot het lezen van de notulen en het uitbrengen van het jaarverslag waar uit o.m. bleek dat de activiteiten in het verenigingsjaar 1982/83 weer vele waren. Penn.esse Mevr. Groen-Harteveld gaf een toe lichting op het financieel verslag dat aan de leden was toegezon den. De Holtense poloploeg moest het zondag 6 februari in het „AA Landenbad" in Zwolle, tijdens een competitiewedstrijd tegen Swol 4 met 4-1 aardig af laten weten. Swol zorgde meteen al in de eerste periode voor de openingsgoal, waarop Ernst v.d. Ende in de aanval ging en de gelijkmaker scoorde. Door een verdedi- gingsfout van de Holtenaren wist Swol in de tweede periode de stand op 2-1 te brengen, in de derde periode opgevoerd tot 3-1 en later tot 4-1. Het was een rustige en sportieve wedstrijd en het volgende duel wordt gespeeld op zaterdagavond 19 februari, ver trek vanaf de Dorpsschool om kwart voor acht. Bij de gehouden stemming werden als bestuursleden geko zen de dames M. Bulsink-Bak- ker en D. Veldhuis-Assink ter wijl bij acclamatie mevr. J. Aan stoot-Timmerman voor een pe riode van drie jaar als bestuur slid werd herkozen. Mevr. van Engbrink sprak een woord van dank tot mevr. Groen die plm. 8 jaar veel en belangrijk werk voor de afdeling heeft gedaan.' Als blijk van waardering werd een geschenk bon en een boeket aangeboden. Van mevr. D. v.d. Meulen-Kolk- man die evenals mevr. Groen af trad als bestuurslid doch deze avond niet aanwezig kon zijn zal in een volgende vergadering af scheid worden genomen. Na de koffiepauze ging men onder leiding van een commissie die bestond uit de dames Bul- sink, Bosschers, Schuttert, Veld huis en de Wit op de gezellige tour die „startte" met het zin gen van het Bondslied. Verder was er een gratis verlo ting van een groot aantal mooie prijzen (hand- en breiwerk, ge bak, bloemstukjes enzovoorts), werd er bingo gespeeld en bracht in de bank bij Mies veel plezier. Een hoogtepunt van de avond was het optreden van mevr. Bakker-Mondeel uit Nij- verdal. Zij won in 1981 de decla matiewedstrijd die werd gehou den ter nagedachtenis van de Hellendoomse dichteres Johanna van Buren. Mevr. Bakker, die bij haar optreden gekleed was in streekdracht, wist met haar declamatie (in dialect) zeer te boeien en het applaus was vol komen verdiend. Mevr. Bulsink sprak een woord van dank en bood haar een fraai bloemstuk aan. Ook waren er bloemen voor het bestuur en de dames van Engbrink-Ramaker en Wig- gers-Aanstoot die in de bank door Mies (mevr. de Wit-Dorr) onder (vragen)vuur werden geno men. W. R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, tel. 05483 - 35 53. Spreek uur: 11.00 en 16.00 uur. Wijkverpleging H. Klijn Velderman, Banninks- weg 14, Laren, tel. 05738-12 92 b.g.g. 05700-2 27 00. U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's mor gens voor 7.00 uur. Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat 29, tel. 05483-14 36. Spreekuur wijkver pleegkundige elke werkdag van 13.30-14.00 uur en tevens afhalen en terugbezorgen van magazij- AUTOBEDRIJVEN Goor: Deldensestraat 7 - Tel. 05470-28 01 Markelo: Noordachtereschweg 10 - Tel. 05476-16 19 HONDA PRELUDE HOXtfDA MARKELO VRIJDAG 11 FEBRUARI Officiële opening nieuwe clubge bouw S.V. „De Zaagmolen", Dij kerhoek uitgesteld (zie bericht). 20.00 uur 3e Klaverjaswedstrijd comp. '82/'83 „Blauw Wit" in clubhuis (In het bericht van vo rige week werd abusievelijk als aanvang vermeld 21.00 uur) Zaterdag 12 februari 13.00 uur Keuring versierde wa gens etc. Keizersweg. 13.45 uur Start optocht met plm. 14.30 uur sleuteloverdracht ten gemeentehuize. 20.00 uur Grote carnavalsavond bij „De Poppe" Zondag 13 februari 11.30 uur Koffieconcert in aula „Scholengemeenschap" 13.30 uur Gecostumeerde voet balwedstrijd „Meermanskamp" (bij slecht weer in sporthal). 14.00 uur Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.). 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.). 19.30 uur Boerenkoolmaaltijd (met volle wös) bij „Tonny en Betsy" Maandag 14 februari 19.30 uur Ruilavond Holtense postzegelclub in rest. „Vosman" 20.30 uur Rosenmontag in de ta veerne van oud-prins Jan Maats Dinsdag 15 februari 14.30 uur Bejaardensociëteit „Holten" in gebouw „Irene" m.m.v. de „Do-R-Mi's" uit Bath men 15.30 uur Bejaardencamaval in Hofbar „Boer Biet" Zaterdag 19 februari 20.00 uur Populair concert „H.M.V." met Tirolerkapel in „Trefpunt" Espelo. Donderdag 24 februari 19.30 uur Klaverjaswedstrijd S.V. „Holten" in clubgebouw „Meer manskamp" 20.00 uur Vergadering afd. Hol ten Chr. Plattelandsvrouwen Bond in „De Kandelaar" Spr. mevr. Vons. Onderw. „Moeilijk lerende kinderen". Flevohof is zich momenteel aan het voorbereiden op het seizoen 1983. In elk onderdeel van dit 150 ha grote rekreatiepark hebben weer de nodige uitbreidingen en verbeteringen plaatsgevonden. In het expositionele deel van Flevohof worden vele presentaties vernieuwd. Het rekreatieve deel kreeg er o.a. een groot aantal over dekte speelvoorzieningen bij en vooral het „tuin en park"-gebeuren van Flevohof werd aanzienlijk uitgebreid. Het is niet vreemd dat de paviljoens, exposities en beplantingen van de Floriade op ge slaagde wijze konden worden ingepast in de opzet van Flevohof. Vandaar dat Flevohof enige tijd geleden de grootste koper was op de veiling van de Floriade. nartikelen. Diëtiste spreekuur (op afspraak) elke le en 3e dins dag van de maand. Tandarts: J. Webbink, De Ruyterstraat 19, Rijssen, tel. 05480-1 41 40 Spreek uur voor spoedgevallen: 17.00- 17.30 uur Dierenarts: W. C. W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04 St. voor Maatsch. dienstverlening Midden Overijssel Gaardenstraat 29, tel. 05483- 27 84. Maatschappelijk werk ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuren maandag t.m. vrij dag 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. Ziekenfonds Spreekuur vrijdag van 8.30- 10.00 uur Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer Alarmnummer 0011 of dienst doende arts, telefoon 35 53. Open bejaardenwerk Inlichtingen tel. 12 01 of 16517 Zuigelingen- consultatiebureau Elke donderdag van 8.15- 11.30 uur in Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. Gem. Energiebedrijf Storing electriciteit en gasvoor- ziening tel. 18 14 Politie Tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen 05200-7 12 34. Brandweer Telefoon 0011 (dag en nacht). Do. 10 febr. De Stichting Sociaal en Cultureel Werk organiseert een toneelvoorstelling. De Toneelgroep Theater speelt het stuk „Na 50 jaar ontdekte zij de zee". Het stuk wordt gespeeld in de aula van de Scholengemeenschap Holten. Aanvang om 20.00 uur, entree f 5,-. Za. 12 febr. Om 13.00 uur Keuring versierde wagens. Om 13.45 uur Start optocht met sleuteloverdracht op het gemeentehuis, aanslui tend kindercarnaval bij de Poppe. Vertrek met extra OAD-bussen na de optocht vanaf plein Mengunie (gratis). Om 20.30 uur Grote carnavalsavond bij rest. „De Poppe". Muzikale omlijsting „The Flying Birds". Zo. 13 febr. Om 13.30 uur Gecostumeerde Voetbalwedstrijd op Meermanskamp, bij slecht weer in de sporthal. Di. 15 febr.: Bejaardencarnaval bij Hofbar (Boer Biet). Aanvang 15.30 uur. Di. 22 febr.: Lezing door de hr. Jonkhans over „Zuivelproblema- tiek org. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Plaats: Rest „Vos man". Aanvang: 19.30 uur. U kunt nu automaat rilden voor een haast ongeloofwaardige prijs: f 11.399.-voor de AJto Automaat drie-deurs. f ii.999.-voor de vijf-deurs incl. BTWaf importeur. Kom eens langs; Voor de ontdekking van de leukste manier óm uitgeschakeld te raken SUZUKI. EEN RAAAZEND KNAP KARRETJE. DE NIEUWE SUZUKI ALTO AUTOMATIC V.A. AUTOBEDRIJVEN Goor: Deldensestraat 7 tel. 05470-28 01 [34. Markelo: Noordachtereschweg 10 Tel. 05476=1619

Holtens Nieuwsblad | 1983 | | pagina 3