Kerstagenda VVV •Old Holten Voorlichtingsbijeenkomst waterwinning/-beheersing Espelo, Espelosebroek A holten gemeente holten lly' 3- IKjBSI ■Kerstmiddag bejaardensociëteit Ontzettend bedankt HOLTENS NIEUWSBLAD yg»:% BURGERLIJKE STAND Verloren en gevonden Oliebollencross S.V. „Holten" zondag 2 januari Kerstwijding Hervormde vrouwengroepen 23 DECEMBER 1982 -PAG. 5 A a#»i Een oud plaatje van café „De Berg" aan de Raalterweg, date rend uit het jaar 1933, dus al weer bijna een halve eeuw gele den. Het pand was eigendom van de familie Beumer. 'Zij be- gonnen in 1931 met het bedrijf maar daarvoor was het onder eigenaar Denekamp ook al als café bekend. In april 1945 brandde het pand af, maar de naastgelegen speeltuin bleef nog tot het midden van de vijftiger jaren in takt. Toen zette de fa milie Braunius op deze plek een bungalow genaamd „Meta". Archieffoto Jan Smale Zo. 26 dec.: Kerst-Puzzelwandeltocht. Starten tussen 13 en 14 uur. Organisatie: Jeugdsociëteit „De Schure", Beusebergerweg 27. Ma. 27 dec.: Film: „Asterix en de Helden". Aanvang 14.30 uur. Kosten onder 16 jaar f3.-. 16 jaar en ouder f4.-. Organisatie: Jeugdsociëteit „De Schure". Wo. 29 dec.: Paaltjesvoetbaltoemooi. (in de Sporthal, Keizersweg 24) Opgave in „De Schure" t.m. 26 dec. Het toernooi is van 10 tot 16 uur Orga nisatie: Jeugdsociëteit „De Schure". Do. 30 dec.: Live optreden, (de naam van de band wordt nog bekend gemaakt) Aanvang 21.30 uur. Organisatie: Jeugdsociëteit „De Schure". Exposities: Galerie „La Cigale", Oude Deventerweg 7, tel. 05483- 3937 Tot 8 januari exposeert Wil Smit (pottenbakster) uit Diepenveen, keramiek, o.a. wijnpotten, beeldjes en kommetjes. Van 11 januari t.m. 5 februari exposeren Kitty Bos, Martijn Hage en Huub Schoorlemmer, tekeningen. (Zij zijn leerlingen van de Scholenge meenschap) Openingstijden van de Galerie zijn: di. t.m. vr. van 13.30 tot 17.30 uur. Za. van 10.30 tot 16 uur. Zo. gesl. Tussen Kerst en Nieuwjaar gesl. Bibliotheek, Rörikstraat 3, tel. 05483-2487 Tot en met 7 januari exposeert de heer de Vries olieverfschilderij en, daarna van 10 jan. t.m. 1 maart exposeert Ank Spronk kleuret sen. Openingstijden van de bibliotheek: ma. van 14.30 tot 17 urn en van 18.30 tot 20 uur. Wo. van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17 uur. Vr. van 14.30 tot 17 uur en van 18.30 tot 20 uur Van 24 dec. t.m. 31 dec. gesl. AC Restaurant A-l (E-8), tel. 05483-2680 Tot en met maart elke zondag oude ambachten. Tot en met 1 febr. exposeert Mieke Eggink uit Deventer (leerlinge creatief centrum): droogboeketten, Coullages en landschapsaquarel len. Het AC Rest. is geopend van 7 tot 22 uur. Fam. Luiten, Haarlerweg 6, tel. 05483-3196 In de boerderij van de fam. Luiten wordt een kerstexpositie, beel dende kunst, gehouden van 19 dec. t.m. 2 jan. dag. van 11 tot 17 uur, uitgezonderd le Kerstdag. De exposanten zijn: Berhard Aa: olieverfschilderijen, Jan van Dam: schilderijen en tekeningen, mevr. Hullegie-Tempel: poppen, Pater J. Hullegie C.s.s.R.: modelbouw, Annemiek Hunneman: pentekeningen, Niek Kriele: boetseerwerk] etsen en pentekeningen, Bernard Lammers: huisvlijt, Barbara Lamping: huisvlijt, Tonny Lubbers: portrettekeningen, Ans Luiten: olieverfschilderijen, Jan en Bas Luiten: huisvlijt, Henk Nij Bijvank: houtsnijwerk, Harry Oude Vrielink: koper- en houtbewerking. Hans Smit: gedichten, en Jan Wessels: dia-presentatie. Meer dan honderd gron deigenaren die door het Landbouwschap, mede namens het Waterschap .Salland", de Waterlei ding Maatschappij Over ijssel (WMO), de Landin- richtingsdienst en de Plaatselijke-commissie Ruilverkaveling Holten-Markelo" waren uitgenodigd tot het bij wonen van de „Voorlich tingsbijeenkomst" in café-rest. „Het Bonte Paard" gaven hieraan jevolg. De heer G.J. Beldman, voorzitter districtsraad lolten van het Land bouwschap sprak een welkomstwoord en was blij met de grote belang- itelling waaruit duidelijk blijkt dat waterwinning ïn -beheersing in dit ge bied leven". /oorgeschiedenis boor drs. ing. L. van Dommelen e Dalfsen, voorzitter tech.werk- ;roep „Espelosebroek" werd aan hand van „lichtbeelden" en [raphieken een nadere uiteen- etting gegeven over de aanlei- ling en de resultaten van het nderzoek dat in de afgelopen rie jaar in het Espelosebroek leeft plaats gevonden om door- niddel van de waterwinning de rondwaterstanden te beheersen, proef die nauw verband oudt met de voorgenomen /inning in het Meilinkbos. Voor uitwerking van het water- /inplan zyn in het gebied van lm. 450 heet. in 1973 110 pei- ngbuizen geplaatst en tevens 'erd er een pompproef verricht. >e verzamelde gegevens worden itgewerkt en modelberekenin- en vinden plaats. De conclusie dat door een waterwinning an plm. 2 miljoen M3 in de 'inter in het Espelosebroek de [ewenste grondwaterstanden ge- aliseerd kunnen worden. De .nden komen overeen met die een traditioneel ontwate- igsplan. 1975 wordt door de „Techni- :he werkgroep" geadviseerd het aterwinplan te realiseren maar t duurt nog drie jaar voordat 'ereenstemming wordt bereikt er de beschermingsgebieden. het in twee van de drie zomer perioden, tijdens een natte pe riode nodig om met meer dan drie pompen te onttrekken. Droge zomer van 1982 Direct na de proefperiode komt dan de droge zomer van 1982. Uit een eerste bestudering van deze periode blijkt: - vergeleken met 1976 is in de zomerperiode van 1982 iets minder neerslag gevallen. De verdeling over het jaar ver schilt echter nog al de grondwaterstanden zijn in 1982 iets hoger geweest dan in 1976 de grondwaterstanden blijven, op een enkele uitzondering na, binnen de regelgrenzen. Uit een optimalisatie komt het volgende naar voren: Het gun stigste resultaat voor alle be trokkenen is waarschijnlijk te verkrijgen wanneer er een conti nue onttrekking in het Espelo sebroek plaats vindt maar dat dan de grondwaterstandsverla ging in de zomer gecompenseerd wordt door wateraanvoer wat vanuit het Overijssels kanaal technisch mogelijk is maar er moeten dan wel 2 of 3 gemalen worden gebouwd. Niet alleen het Espelosebroek, maar ook een grotere oppervlakte landbouw grond hierbuiten (randgebieden) kan dan van die aanvoer profi teren. De totale investeringen bedragen plm. 11/2 miljoen gul den. De grondwaterstandsverla ging die door een continue ont rekking met 12 pompen ge creëerd wordt, is dan naar ver wachting in een droge zomer te compenseren. Vragen en discussie Na de pauze was er gelegenheid om vragen af te vuren evt. te discussiëren met een forum dat bestond uit de h.h. van Domme len, ir. J. v.d. Berg (W.M.O.), ir. Willems (vicevoorz.) Waterschap Salland en H. Stegeman, 2e voorz. Ruilverkavelingscommis- sie. Als eerste maakte hiervan na mens een groot aantal landbou wers gebruik de heer G.H. Bos man die herinnerde aan het jaar 1972 toen het plan op tafel kwam om het peil in de Soest- wetering ten aanzien van de stuw aan de Oosterhuisweg in Okkenbroek met plm. 70 cm. te verlagen. Alle boeren in het Es- peloo broek en omgeving sloeg toen de schrik om het hart en ze stuurden toen een protest brief met handtekeningen naar het waterschapbestuur. Er had toen n.a.v. dat protest een buurtschap onderzoek plaats waarbij bleek dat eigenaars met een totaal bezit van 75% van de oppervlakte van het Espelobroek tegen peil verlaging waren. Ver der werd toen aan de waterschap-bestuurderen een plan aangeboden om door drainage te komen tot verbete ring van plm. 50 van de 450 hectare. Er zal nog heel wat water door de Soestwetering stromen voor dat alle problemen rond de wa terwinning en waterbeheersing zijn opgelost maar dat men zo als in deze vergadering bleek begrip heeft voor eikaars stand punten en grote waarde hecht aan meer overleg tussen de be langhebbenden is hoogst belang rijk om te komen tot een plan waarmee de boeren en alle in stanties tevreden zijn. J.W. Een groot aantal Holtense be jaarden gaf, zoals ieder jaar, weer graag gehoor aan de uit nodiging van het bestuur van de Bejaardensociëteit „Holten" om maandagmiddag de Kerst middag bij te wonen in gebouw „Irene". De leiding van de bijeenkomst Geboren: Hester dv G. Paalman en J.H. Heetland (geb. te De venter); Esther dv H. Stukker en HA. Hofenk. Overleden: T. Temmink-van Schooten, oud 79 jaar; D.J. Kruimelaar-Beldman, oud 77 jaar (overl. te Gorssel). Getrouwd: G.J. Stam, oud 23 jaar en M. Harting, oud 21 jaar, Wateringen. Alle lieve Holter mensen, voor kado's en goede wensen Ik kan het helaas niet persoonlijk, alles anoniem zoals gewoonlijk Boemen, raamhangers een geborduurde kaart, Positieve reacties alles wordt zorgvuldig bewaard. Helaas iedere week gaat het niet meer, de redactie accepteert zo nu en dan een keer. Waarom dringt niet goed tot me door, ik denk er is niet altijd ruimte voor. Iedere week valt mij zelf ook niet mee, wees daarom met iets minder vaak ook tevreé. had de presidente mevr. C.P.K. Enklaar-van Andel die een woord van welkom sprak. De kerstliturgie die deze middag werd uitgevoerd opende met het gedicht „Het is zo vaak verteld" van Nel Benschop dat gelezen werd door mevr. Langenbarg. Na het gezamenlijk zingen van „Nu daagt het in het Oosten" werd het kerstevangelie gelezen door de dames Hoeve-de Graaf, Koopman-Hartsluiker en Wiggers-Aanstoot en werden er kerstgedichten voorgedragen door de dames Span-v.d. Berg en Paalman-Kromdijk. De dames-bestuursleden zongen tweemaal waardoor de liturgie een mooi geheel werd. Na de pauze werd het kerstverhaal ge lezen door de heer Chr. Knijff. De kerstmiddag werd besloten met het zingen van het bekende lied „Nu zyt wellecome, Jesu lieve Heer". Mevr. Enklaar wen ste allen goede kerstdagen en een prettige jaarwisseling en sprak woorden van dank tot or- ganiste mevr. Kruk-Aanstoot voor de begeleiding van de zang en de heer Knijff en ze bood aan beide bloemen aan. J.W. Holten, december 1982 B.C. de Haas-Boekbinder Proefperiode Jedurende deze periode (mei 9-mei '82) wordt in 31 land- (ouwbuizen de grondwaterstand keer per maand gemeten hier- jit blijkt dat d.m.v. pompen aan landbouwkundig gewenste tandwaterstanden (regelgren- fen) kan worden voldaan. Wel is Ruim 1000 gulden C.J.V.bazaar De opbrengst van de bazar van C.J.V. de Vriendenschaar was ruim 1000 gulden. Het juiste gewicht van het krentenbrood was 3280 gram en werd geraden door Tinus van Lies C.J.V. be dankt bij deze de Holtense win keliers voor het beschikbaar stellen van de diverse geschen ken. Oliebollencross „S.V. Holten" op zondagmiddag 2 januari 1983 Eén van de eerste evenementen in het nieuwe jaar van de „S.V. Holten" is de traditionele Oliebollencross. Deze zal voor de twaalfde keer worden gelopen. Voor het eerst geschiedt dit nu op zondagmiddag om zodoende de dames („Roomsoezen") in de gele genheid te stellen om mee te doen. De start is vanaf 12.30 uur rondom het sportcomplex „de Meermanskamp" en er kan gestart worden in de volgende leeftijdsgroepen. 12.30 uur jongens en meisjes t.m. 9 jaar 2 km; 13.00 uur jongens en meisjes 10 t.m. 12 jaar 3 km; 13.30 uur dames 15 jaar en ouder ongetraind 2 km; 14.00 uur jongens en meisjes 13 en 14 jaar 3 1/2 km.; 14.30 uur dames 15 jaar jaar en ouder getraind 31/2 km.; 14.30 uur heren t.m. 34 jaar ongetraind 3 1/2 km.; 15.00 uur heren 35 jaar en ouder ongetraind 3 1/2 km.; 15.30 uur heren getraind 6 km. Nadere mededelingen volgen in het „Holtens Nieuwsblad" van vol gende week. Gevonden: rode, leren dames handschoen; blauw/zwart hand schoen; zwarte portemonnee; 2xb.b. f 100.00; handschoen bruin; dameshorloge, edel staal „Prinse"; Spaarbankboekje nr. 98.64.17.425 t.n.v. G.W. Hekkert; paar grijze suède handschoe- nen(heren); rode poes. Verloren: maandagaboonement en stamkaart; do. br. leren schooltas met schoolspullen; 3 pasjes, donorcodicil, soospasje; bruin e tuitje, yalesleutel; rech ter, blauwe vingerhandschoen; grijze poes met vlooienband; portemonnee, zwart, inh. f 100,00. Gevonden: rood/bruine sjaal; zwart/witte, leren voetbal; Quartz kinderhorloge met meta- lenband; bruin/zwarte porte monnee, inh.; 33DM en 65 pfen nig; zwarte tas - van dansschool met sportspullen; zwarte ruiter-1 helm met Jan Jansen. Verloren: bruine knipportemon- nee; leesboek v/d bibliotheek; paar blauw gebreide dames handschoenen; zwart opvouw bare paraplu (opvouwbaar in een hoesje); portemonnee, licht bruin, met sleutel. Door burgemeester en wethouders op 14 december 1982 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1.aan de heer D.J.A. Podt vergunning verleend voor het vernieu wen van een wagenberging/rundveestal bij het perceel Mane- schijnsweg 16; 2. aan de heer E.M. van Schooten vergunning verleend voor het kappen van een perceel hakhout aan de Oude Deventerweg 3. aan de schietvereniging „de Zaagmolen" vergunning verleend voor het houden van een verwerping en het schieten met lucht buksen op 29 december 1982. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Gemeentelijk energiebedrijf Om over 1982 tot een 20 juist mogelijke eindafrekening inzake gas- en electriciteitsverbruik te komen worden de gas- en electriciteits- meters op 29, 30 en 31 december a.s. opgenomen. Er zal van hulp krachten gebruik worden gemaakt om deze opname in deze korte periode te kunnen realiseren. In verband hiermede wordt U verzocht de betreffende hulpmeterop- nemers zoveel mogelijk behulpzaam te zijn bij de opname De meteropnemer zal een antwoordkaart, waarop U zelf de meterstand dient te vermelden, op uw adres achterlaten als U ten tijde van het bezoek van de meteropnemer niet aanwezig bent. Deze antwoordkaart zouden wij gaarne van U retour ontvanqen vóór 4 januari 1983. Wij maken U er op 'attent, dat iedere meteropnemer is voorzien van een door de direkteur gemeentelijk energiebedrijf afgegeven legitimatiebewijs, hetgeen op uw verzoek getoond zal worden. Voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „Kom Holten". De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 22 december 1982 heeft besloten: 1.te verklaren dat een herziening voor een gedeelte van het (nog niet onherroepelijk geworden) bestemmingsplan „Kom Holten" wordt voorbereid, voor zover omvattende het gebied hetwelk in rode kleur op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaar merkte tekening is aangegeven. Dit voorbereidingsbesluit heeft betrekking op het perceel Stationsstraat 10 te Holten. 2.te bepalen, dat dit besluit in werking treedt met ingang van de dag der bekendmaking. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 23 december 1982. De burgemeester voornoemd, W.L.F.C. van Rappard. Wijziging sluitingsuur warenmarkt In verband met de komende feestdagen (Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar) zal de warenmarkt op de vrijdagen 24 en 31 december a.s. worden gehouden tot des namiddags 16.00 uur. Men wordt verzocht bij het doen van de inkopen hiermede rekening te houden. HNI27-51 Kerstviering Plattelandsvrouwen afdeling Holten Donderdag 16 decxember vier den de Plattelandsvrouwen afde ling Holten hun Kerstfeest, in restaurant Vosman. Uitgenodigd vor deze avond was mevrouw Ds. Laman-Trip uit Wamsveld. Haar thema was „Het leven van Maria". Zy vertoonde dia's ge- Donderdag 16 december hielden de Hervormde vrouwengroepen uit Holten en Dijkerhoek hun jaarlijkse gezamenlijke Kerstwy- dingsavond in „Irene". Welkom en inleiding werden verzorgd door mevrouw Loorback en daarna ging men over tot de li turgie uit het eigen maandblad „De Fakkel". Gezongen liederen werden op het orgel begeleid door mevrouw Maneschijn- Brinkman. Mevrouw v.d. Voet hield een meditatie naar aanlei ding van de tekst: „Vrede en gerechtigheid ver te zoeken?" Leden van verschillende vereni gingen uit Okkenbroek brachten Wij kerstspel. Wij jeugd van Bethlehem" ten gehore, tevens een prima afsluiting van de li turgie. Ter afsluiting werd staande het „Ere zy God" ge zongen. maakt in de Italiaanse stad Pa dua in de Arena kapel. Djotto heeft hier in fresco's het leven van Maria uitgebeeld. Aan de hand van Aprokriese Bijbelboe ken deed zij prachtige verhalen over Maria, afgewisseld met ge dichten. Aan deze avond werk ten verder mee een koor onder leiding van mevrouw Fransen, met aan de piano Erna Fransen. Mevrouw Beldman-Wegstapel besloot de avond en wenste een ieder een prettig Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar. OLIEBOLLEN Nog maar zes nachtjes slapen en dan is het. eindelijk zover: de enige echte Mintonette oliebol len zullen weer verkocht worden. Het beslag volgens speciale pro- cede klaargemaakt zal aan staande woensdag omgetoverd worden in de heerlijkste oliebol len ooit geporefd. Maar... dit al les is natuurlijk onnodig te ver melden. Iedereen heeft woensda gavond 29 decewmber natuurlijk allang vrijgehouden. Want nie mand wil dit missen. Oh, u wist er nog niets van??? Het is nog niet te laat; zet het gauw in uw agenda. Ze komen ook bij u langs!!!

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5