Zaalhandbal start met winst! FOTOTOERRIT HOLTERBEM Mure films Medische diensten m: gg:'« WEEK VAN PLEEGZORG 17-24 OKTOBER Zaterdag 30 oktober Missionaire Werkdag '82 Holten Kerkdiensten HOLTENS NIEUWSBLAD AGENDA yv "üeu9d onder dek' Programma Blauw Wit G. TEN HARKEL B.V. voor iedereen die iets te bouwen of te verbouwen heeft 21 OKTOBER 1982 PAG. 3 Het heren senioren team van Holten is de zaalhandbalcompetitie gestart met een overwinning. In de uitwedstrijd tegen Raalte gin gen de eerste minuten nog wat stroef en zag Raalte kans, een 4-2 voorsprong op te bouwen. Na ongeveer 10 minuten begon het spel van Holten duidelijk meer lijn te vertonen en kwam Holten met goed opgebouwd spel al vlot langszij en op voorsprong. Bij rust leidde Holten met 6-9. Ook na de rust bleef men goed doorgaan. Na ongeveer 10 minuten verslapte het spel. De wedstrijd werd rommelig en er werden aan Raalter zijde tweemaal tijdstraffen uitgedeeld. Raalte kon de achterstand terug brengen tot 9-12. In de laatste minuten liep alles weer op rolletjes en kon Holten, dat ook conditioneel iets meer over had, uitlopen naar de verdiende 10-16 winst. Doelpunten: Jan de Wit 4; John Lamping, Francis Luesink 3; Frans v. Gennep 2; Frank Neuteboom, Jan v.d. Hofï, Johan Plantinga, Rudi v.d. Voet 1. Op de Holterberg verschenen zondag 17 oktober 23 Mazda's RX-7 aan de start voor een foto toerrit over de Holterberg en zijn directe omgeving. Gestart werd om de vijf minuten en men kreeg een pakket foto's mee van plekjes die onderweg herkend moesten worden en onder het motto „Wees voorzichtig met mooi Nederland" ging men van start. De route was uitgezet maar de volgorde van rijden kon men zelf bepalen. Binnen twee maal zestig minuten zou de rit, die ongeveer 60 kilometer was, verreden moeten zijn. Start en finish het „Lösse Hoes". De vrij recent opgerichte Mazda-club zal in de toekomst twee maal per jaar een derge lijke tocht organiseren. De club telt 50 leden en is gehuisvest in Noordwijk aan Zee. De winnaar van de tocht kreeg enkele fles sen wijn aangeboden. De dames senioren moesten in eigen huis een uitwedstrijd tegen Nw. Heeten afwerken. De dames starten voortvarend en namen in vlot tempo een 0-4 voorsprong. Daarna zakte het tempo en werden ook de kansen minder. Nw. Heeten kwam iets terug. Rust 2-5. Na rust hielden de beide partijen elkaar in evenwicht. Een goede overwin ning met 4-7. De dames junioren speelden een spannende wedstrijd tegen Kwiek in Raalte. Na een achter stand van 2-0 kwam Holten te rug tot 2-4 bij rust. Na de rust kwam Kwiek terug tot 4-4 en daarna hadden beide teams beurtelings een voorsprong. De Met als thema „De gewoonste zaak van de wereld..een an dermans kind in het midden te hebben" zullen de vijf centrales voor Pleeggezinnen van 17 tot en met 24 oktober op allerlei manieren extra aandacht en vóóral begrip voor pleegkinde ren, hun ouders en hun pleeg ouders vragen. De bezem in de vooroordelen. Nog steeds worden ze door hun omgeving wat „raar" aangeke ken. Door buren, familie, ken nissen, en ook nog al eens bin nen het onderwijs, door de poli tie enz. Men begrijpt niet of I nauwelijks waarom pleegouders „dót doen". Men is er onbekend mee. Men vermoedt dat de pleegouders het voor het geld, dat er mee zou zijn te verdie nen, doen. Of dat het zoontje een speelkameraadje nodig had. IOf men vraagt zich in alle emst af of het pleegkind, dót pleeg kind, wel betrowbaar is.Men spekuleert naar „de achtergrond, waarom hy/zö het huis is uitge zet", enz. Men neemt aan. vooroordelen waar de bezem eens door moet. Vandaag. Maar ook morgen, want vooroordelen Hrijn hardnekkig. ™Gaan inzien. jMen moet gaan inzien, dat niet iedereen als kind een eigen thuis kan hebben. Gaan inzien dat" niet iedereen als ouder in de gelegenheid is om zijn eigen kinderen op te voeden. Gaan in zien dat de pleegzorg - in al haar vormen - dan een uitkomst kan zijn voor die kinderen en jpngeren, die tussen wal en schip dreigen te vallen. Gaan inzien, det al die tehuizen met al die grote groepen kinderen, met al dat personeel en met al die wisseldiensten, enz., ondanks alle inzet van die medewerkers niét de opvang kunnen bieden, die een pleegzorgadres vaak wél Q werkgroep Holten kan geven. Gaan inzien, in het belang van allen, in het belang van ook u. Pleegzorg, wat is dat? Pleegzorg is de - nieuwe - ver zamelnaam voor de zorg van partikulieren voor die kinderen en jongeren, die door omstandi- heden niet thuis kunnen wonen. Die omstandiheden verschillen sterk. Het gaan om een ongeval, een plotselinge werkloosheid of langdurige ziekte van de ouders. Ook kan het gebeuren dat de kinderbescherming bijspringt. Bijvoorbeeld wanneer de kinde ren onvoldoende verzorging krij gen. Niet omdat de ouders on willig zijn, maar meer omdat ze al of niet tijdelijk, de situatie niet aan kunnen. Er zijn bij voorbeeld spanningen in het ge zin. Door werkloosheid, een scheiding. Of er is een „genera tiekloof'. Of een sterfgeval. Onderdak Wat de oorzaak ook is, die kin deren en jongeren moeten on derdak. De één direkt, de ander voor meerdere maanden of ja ren. Pleegzorgadressen zijn dan veelal de beste oplossing. Het is immers niet een „onnatuurlijke" situatie, zoals in een tehuis; veel kinderen en meerdere groepslei ders. Een pleegadres is gewoner, overzichtelijker en de mensen zijn er „altijd", dag en nacht. Pleegadressen worden in de ei gen omgevingen gevonden. Bij familie, kollega's buren, enz. Of via de Jongeren Advies Centra, de Maatschappelijke Dienstver lening of door de bemiddeling van één van de vijf Centrales voor Pleeggezinnen. Cijfers In al die gevallen gaat het óf om vrijwillige plaatsingen öf om plaatsingen ten gevolge van een maatregel van de kinderbe scherming. Het aantal vrijwillige plaatsingen voor korte of lan gere tijd loopt jaarlijks in de duizenden. Een exakt cijfer daarvan is niet te geven. Daar entegen kan dat wel van die kinderen en jongeren, die binnen het kader van de kinderbe scherming vallen. Het Ministerie van Justitie, waaronder de kin derbescherming valt, houdt dat exakt bij. In de leeftijdkategorie tot en met 12 jaar zijn zo'n 3800 kinde ren „uit huis geplaatst". In de leeftijdskategorie van 13 tot 21 jaar gaat het om 6600 jongeren. 59% van de kinderen onder 13 en 47,5% van de pubers en ado lescenten kunnen bij pleeggezin nen terecht. De overigen komen in een tehuis, ziekenhuis, e.d. Opvallend is steeds weer dat het vinden van adressen voor de oudere jeugd moeilijker is dan voor de kinderen onder de 13- jaar grens. Een probleem dat nog ernstiger zou zijn, wanneer we voor de -volgens schattingen- 2200 jongeren, die ten onrechte in tehuizen verblijven, een tweede thuis gezocht zou moe ten worden. Ook al neemt het aanbod van aspirant-pleegadressen toe, het is en blijft moeilijk. Vraag en aanbod sternen nu eenmaal niet overeen. Elk kind, iedere jongere en trouwens ook iedere aspirant^pleegouder - heeft zo zijn of haar eigen, specifieke wensen. Daarom moeten de Centrales nog altijd erg veel jongeren teleurstellen, omdat er voor hen geen geschikte adres sen zijn. De rol van de overheid. De overheid onderschrijft het be lang van de pleegzorg en de noodzaak om het aandeel van de tehuizen terug te dringen. De reden is echter weinig pedago gisch: pleegadressen zijn voor de overheid aanmerkelijk goedkoper dan tehuizen. En er moet im mers bezuinigd worden. Over zo'n standpuntbepaling zou je cynische verwijten kunnen la ten horen. De belangen van kinderen moeten hoe dan ook voorop staan als het om voor- zieningenbeleid gaat. De Centra les zijn echter niet van mening te moeten stellen dat geen en kele thuisvorm bestaansrecht zou hebben. (Dat blijkt wel uit hun streefgetallen). Maar ze zijn wel bfij dat thans ook de over heid inziet dat de partikuliere pleegzorg de voorkeur moet eindstand van 7-7 gaf beide ploegen wat ze verdienden. Jeugd Al had thuis tegen D.S.C. weinig kans. de gasten benutten de kansen goed en wonnen ruim met 12-3. A2 speelde een goede uitwedstrijd tegen Schalkhaar. Holten was veel sterker en won met 12-5. BI speelde een zwakke wedstrijd tegen D.S.C. Holten verloor kansloos met 15-4. Programma; za. 23-10: Al thuis tegn Wesepe om 16.00; a<? inge last uit tegen Boskamp om 17.30 Vertrek 16.30; BI vrij; B2 thuis tegen D.S.C. om 15.20 Cl tegen Schalkhaar om 12.25. Ver trek 11.15 zo: 24-10; dames jnio- ren vrij; dames senioren thuis tegen Actief om 11.03; heren se nioren thuis tegen Voorwaarts om 12.59. SENIOREN: Vesos 1-Blauw Wit I 2.30 u.; Blauw Wit 2-Excelsior 6 2.30 u.; Blauw Wit 3-Huls. Boys 6 2.30 u.; SVZW 5-Blauw Wit 4 2.30 u. V. 1.30 u.; Blauw Wit 5-Enter V. 8 12.45 u.; DOS'37 7-Blauw Wit 6 12.30 u. V. 11.30 u.; Blauw Wit 7-Vroomsh. Boys 6 12.45 uur. Junioren: Langeveen Al-Blauw Wit Al 2.30 u. 1.30 u.; Blauw Wit Bl-TVC BI 2.30 u. GFC B2-Blauw Wit B2 2.30 u. 1.45 u.; Blauw Wit B3-PH B5 11.00 u.; De Zweef Cl-Blauw Wit Cl 1.00 u. 12.15 u.; Blauw Wit C2-Enter V. C2 1.00 u. Pupillen: Sp. cl Ryssen Dl- Blauw Wit Dl 10.00 u. V. 9.30 u.; Enter V. D2-Blauw Wit D2 10.00 u. V. 9.15 u.; Blauw Wit El-De Zweef E2 10.00 u.; Holten F1-Blauw Wit F1 11.00 u. hebben. En dat het bovendien goedkoper is, mag slechts een bijkomend voordeel heten. Kontaktpersonen zijn: Everdien Spakman-Stevens, Beuseberger- weg 39, 7451 NG Holten. Tel. 05731-2 30. Annie Rensen-Scheperboer, Be- ssinkpasstraat 31, 7451 DH Hol ten. Tel. 05483-34 00. Vrijdagavond de film „Kramer versus Kramer". Deze film is waarschijnlijk bij iedereen be kend. Pers en filmkritisie heb ben er reeds bladen over vol ge schreven. Het is dus overbodig om het verhaal te vertellen. Met Dustin Hoffman en Meryl Streep in de hoofdrollen zijn we verze kerd van een fijne filmavond. Zondagmiddag draaien we een film voor alle leeftijden en wel „Magnificent 7". De film is een echte western. Het verhaal gaat als volgt: Een Mexicaans dorp wordt regelmatig geplunderd door alvara's bende. Om zich te be schermen besluiten de inwoners gnfighters in dienst te nemen. Men kan hen maar een kleine vergoeding aanbieden. Zeven mensen nemen, ondanks de ver goeding de baan aan. Alle zeven hebben twee dingen gemeen: een groot deel van hun leven hebben zy doorgebracht aan de andere kant van de wet én zij zijn gewend de dood in de ogen te zien. Een spannende confron tatie met Calvara's bende kan dan ook niet uitblijven. Ook in deze film spelen weer beroemde akteurs mee zoals Yul Brynner, Steve Mc. Queen en Charles Bronson. Dus tot vrijdag 22 ok tober bij „Kramer versus Kra mer", aanvang 21.30 uur, of tot zondag 24 oktober by de wes tern „Magnificen 7", aanvang 14.30 uur. DONDERDAG 21 OKTOBER 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Hol ten Chr. Bond van Plattelands vrouwen in „de Kandelaar" Spr. Jos Lötters uit Beek (Bergh.). Ondrwerp „Edelstenen" (met vertoning van dia's). ZATERDAG 23 OKTOBER 9.00-15.00 uur Wedstrijden om het prov. Kampioenschap voor pony's. Terrein: Borkeldweg (zie bericht). ZONDAG 24 OKTOBER 14.00 uur: Dansen in bar- dancing „De Wippert" (zie adv.); 19.30 uur: Dansen in bar- dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.). MAANDAG 25 OKTOBER Edelslager Piet Brands de hele dag gesloten (zie adv.); 18.15- 21.30 UUR: Donoravond Rode Kruis in sporthal ,,'t Mossink" (zie ber.); 20.30 uur: Informatieve gespreksavond over het thema „De energie raakt op" in ge bouw „Irene". ZATERDAG 30 OKTOBER 12.30 uur: Aanvang Jeugdcross (50 en 80 CC) op de Zuurberg. Org. M.A.C. „De Holterberg". ZONDAG 31 OKTOBER 12.00 uur: Aanvang Teamcross zijspannen en 125 CC. op de Zuurberg org. M.A.C. „De Hol terberg". ZATERDAG 6 NOVEMBER 19.30 uur: Festival kring Lochem Kon. Ned. Fed. an Harmonie en Fanfaregezelschappen in spor thal ,,'t Mossink". MAANDAG 8 NOVEMBER 19.45 uur: Vergadering afd. Es- pelo v.d. Ned. Bond van Platte landsvrouwen in gebouw „Tref punt". DINSDAG 9 NOVEMBER 14.30 uur: Bijeenkomst Bejaar- densocieteit „Holten" in gebouw „Irene". WOENSDAG 10 NOVEMBER 20.00 uur: Rayonvergadering Chr. Bond van Plattelandsvrou wen in gebouw „Het Anker" te Wierden Spr. dichter-dominé Jaap Zylstra, Vorden. Onder werp „De kracht van het ge bed". 1.30 uur ds. A.J. de Bue van fijverdal; 10.00 uur ds. J. van Wier van Rijssen. In beide dien sten is de uitgangscollecte be stemd voor Christenen in de verstrooiing. Oppasdienst mevr. Markvoort^Baltus en Alberta Dollekamp. 10.00 uur Jongeren- dienst in gebouw „Irene". Geref. kerk 9.30 uur ds. G.A. Versteeg van Dedemsvaart; 15.00 uur ds. G.C. Hovingh van Deventer. In beide diensten is de le collecte voor de kerk en de 2e voor en rente en aflossing. Oppasdienst: Mevr. van Dijk- Aanstoot, mevr. Manenschijn- 'Roelofs, mevr. Offringa-Werkman (res.) Mevr. Saalmink-Stam, mevr. Baerends, mevr. Withaar- Stam (res.) R.K. kerk (Gebouw „Irene") 9.30 uur Heilige Mis. Dijkerhoek 9.3Q- uur ds. H.J. Ekker, Uit- S^Jgscollecte voor Christenen in dé verstrooiing. .kenbroek: 10.00 ds. G. Bou rn (Maaltijd des Heren). fóeuw-Hceten: Zaterdag 19.00 Uir zondag: 11.00 uur. automaat vanaf 11.399.— SUZUKI EEN RAAAZEND KNAP KARRETJE Deldensestraat 7 - Goor - Tel. 2801 Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en13.30-17.30 GOOR HBITIR 9.00-12.00 Tel 0S470-22S4 Tel 05413-1147 koopavond Goor SlIllllsliilH «mmlS donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onder eén dak! Ook dit jaar organiseert de Ne derlandse Zendingsraad weer op 12 plaatsen een Missionaire werkdag, ook in Overijssel. De traditie van wat vroeger de na- jaarszendingsdagen werd ge noemd, wordt hiermede dus ook in 1982 voortgezet Voor deze dag in Overijssel gelden de vol gende gegevens: Plaats: Holten (en dus niet Nfi- verdal) in „De Kandelaar", d.i. het gebouw van de Gerefor meerde Kerk, Stationsstraat, ca. 150 meter van het station. Tyd: Zaterdag 30 oktober van 10 uur tot ca. 15.30 uur. Van hafl tien af staat de koffie klaar! Thema: Missionaire gemeente, wat maak je van je zending? Er wordt in deze rijd veel ge sproken en geschreven over de „missionaire gemeente". Op 30 oktober willen wfi het er met elkaar over hebben, wat dat nu eigenlyk betekent en voorstelt. Het zal gaan over ver-weg en dichtrbfi en hoe die met elkóór te maken hebben en hoe wij daar mee te maken hebben. Programma: Na de opening en een korte bijbeloverdenking zal het thema van de dag worden ingeleid door het klankbeeld „Geen bericht.goed bericht?", gevolgd door het formuleren van een zestal stellingen. Hierna kiezen de deelnemers voor één van de stellingen en gaan uiteen in groepen met mensen, die dezelfde stelling hebben gekozen. Voor elke groep is een inform an t(e) be schikbaar. Van 12.15 tot 13.30 uur zal er lunchpauze zijn. In het middaggebeuren zullen we ons in groepen bezig houden met de vraag: hoe werken we wat we 's ochtends hebben be sproken nu uit naar onze eigen gemeente? De dag zal worden besloten met een viering. Medewerking: O.m. hebben me dewerking toegezegd: mevrouw ds. C.H. Visch-Tonsbeek (was van 1948-1979 met haar man werkzaam in de zending op Bali en Irian Jaya) en drs. W. Lali- sang, directeur van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king van de Raad van Kerken in Indonesië, momenteel vertoe vend in ons land. Kindercrèche: is voor verschil lende leeftijdsgroepen aanwezig onder deskundige leiding. (N.B. willen diegenen, die voor hun kinderen van deze crèche ge bruik willen maken, dit even vóór 23 oktober melden aan mevrouw Winnie Schipper, De Mars 27, 8101 GS Raalte, tel. 05720-6357? Dan kunnen we daar rekening mee houden. Kosten: De toegang tot deze dag is gratis' Wel zal een kol- lekte worden gehouden, waarvan de opbrengst, na aftrek van de gemaakte onkosten, bestemd is voor „Noodfonds Ghana". Consumptie- en lunchbonnen: zullen bfi de ingang verkrijgbaar zyn. N.B. U zult eveneens gebruikte postzegels en prentbriefkaarten kunnen afgeven. Arts: J.F. Sytsema, Keizersweg 32, tel. 35 53. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur. Wijkverpleging: C. Bleyenberg, Ab. Jansenstraat 7, tel. 05483-16 62 b.g.g. 05700- 2 27 00. U kunt de wijkverpleeg kundige in ieder geval bereiken *s morgens voor 7.00 uur, stich ting Kruiswerk, Gaardenstraat, tel. 14 36. Spreekuur wijkver pleegkundige elke werkdag van 13.30-14.00 uur en tevens afhalen en terugbrengen van magazijnar- tikelen. Diëtiste spreekuur (op afspraak) elke le en 3e dinsdag van de maand. Tandarts: T. van Noort, Scheepenzeelseweg 13, Goor, tel. 05470-5317. Spreekuur voor spoedgevallen: 17.00-17.30. Dierenarts: W.C.Wf Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04. Ziekenfonds: Spreekuur vrijdag van 8.30-10.00 uur Groene Kruisgebouw, Gaar- denstr. Ziekenvervoen Alarmnummer 0011 of dienst doende arts tel. 35 53. Open Bejaardenwerk Tafeltje Dekje: Inlichtingen tel. 12 01 of 1517. Zuigelingenconsultatie: Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in gebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat. Fysiotherapie: Alle werkdagen wykgebouw Gaardenstraat 29, tel. 14 36. Maatschappelijk werk: Gaardenstraat 29, spreekuur maandag tot en met vrydag van 8.30-9.30 uur en op afspraak. Gem. energiebedrijf: Storing electriciteit en gasvoor- ziening, tel. 18 14. Politie: Tel. 26 55 en 13 52. Na 18.00 uur bellen: 05200-7 12 34. Brandweer: Telefoon: 00 11 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 3