Seksuele relaties binnen gezin taboe N.V.S.H. wil praatgroep incest starten Familiegeschiedenis (1) 71 Franke The Knockouts Larry Graham Gemini Surfmarathon op Veluwemeer HOLTENS NIEUWSBLAD 19 AUGUSTUS 1982 -PAG. 7 (door Maria de Jong) ENSCHEDE - In het pand van de N.V.S.H. aan de Haakeberger- itraat vertelt zo nietig, weloverwogen. Het is haar niet aan te I tien, dat ze zo'n gruwelijke jeugd achter zich heeft liggen. Meer dan acht jaar lang werd ze door haar eigen vader veelvuldig leksueel misbruikt. Wie haar woorden goed tot zich laat door dringen, is verbijsterd. Toch gebeuren deze dingen. Wat een moeite moet het haar gekost hebben, dit alles eindelijk openbaar te maken. „Toen ik zes jaar was, werd ik door mijn vader ontmaagd. De 'jaren daarop bleef hij me ne men, onder bedreiging. Ik had zo'n vreselijke angst voor die man. Hij dreigde me altijd te vermoorden, als ik er ook maar iets over zei. De angst, dat hij dat ook werkelijk zou doen, was zo groot, dat ik er nooit met iemand over drufde te praten. Ik snap nog steeds niet, waar ik de moed vandaan heb gehaald om het mijn moeder te vertel len, toen ik een jaar of dertien was. Vanaf die tijd bleef mijn moeder thuis voor mü, zodat hij geen kans meer kreeg. Want hij sleurde me altijd pas uit mijn spel overdag, of kwam 's avonds op mijn kamer, als de kust vrij was. Toen ik een jaar of veer tien was, werd ik in elkaar ge tarnd wegens een vriendje. Eén jceer kneep hij mijn keel dicht. Ik heb nooit begrepen, dat mijn moeder de dag nadat ze mis handeld was (want haar sloeg hij ook), weer met hem kon (rijen. Bij mij heeft hij 't nog fén keer geprobeerd, toen ik een jaar of negentien was. Daama hooit meer. Maar ik heb nog vel jaren lopen vechten tegen (en vreselijke angst voor die nan. Ook de geestelijke ver- trachting, toen hij de kans niet neer kreeg, was oms om gek fan te worden". De opgelopen trauma's uitten iich bij Els zowel lichamelijk als {eestelijk. Lichamelijk tobde ze arenlang met blaasontstekingen m nieraanvallen. De specialist jij wie ze onder behandeling fas, had geen idee van de oor aak van haar klachten. Geeste- ijk uitten ze zich in nachtmer- ies, depressiviteit en angst. De Els, zoals we deze jonge vrouw met een fiktieve naam zullen noemen, is ervan over tuigd, dat praten red ding betekent. Daarom wil ze samen met Gonny van de N.V.S.H. het initiatief nemen tot het oprichten van een praatgroep over incest. Incest wil zeggen: sek suele relaties binnen het gezin. Meestal is dat een vader-dochter relatie, maar moeder- zoon of broer-zuster kan even goed. Deze relaties zijn bijna altijd onvrijwillig. Incest is nog een groot taboe. Noch binnen, noch bui ten het gezin wordt er over gepraat. Dat dat hard nodig is bewijst Els'relaas. relatie met haar man liep op een gegeven moment bijna stuk. Elke zin in vrijen ontbrak. „Ik bleef 's avonds heel lang op, omdat ik dan hoopte dat hy al zou slapen. Als hij 's avonds niet thuis was, was ik doods bang dat mijn vader zou komen. Dan deed ik alle lampen in huis uit, of ik ging uren op zolder zitten. Toen ik mijn eerste baby kreeg, een meisje was het net alsof er iets knapte bij mij. Ik had 't gevoel dat ik de baby moest beschermen. Nooit heb ik haar in mijn vaders armen ge legd. Toen mijn dochtertje vijf was en de leeftijd naderde :SlgSS waarop voor mij de hel begon, hield ik haar steeds verder van mijn vader weg. Ik had een on gelooflijke agressie tegen die man. Stel, dat hij bij mij in huis komt. Ik denk, dat ik 'm in el kaar ram!" Therapie Uiteindelijk werd de situatie voor Els en haar gezin onhoud baar. „Ik was psychisch zo ka pot. Ze verzamelde al haar moed, schakelde de NVSH in en ging in therapie. Daarmee was de eerste stap op weg naar ver werking gezet. Gonny, haar the rapeute: „Erover praten lucht enorm op. Het stilzwijgen van jaren wordt eindelijk doorbro ken. Je voelt je niet meer zo heel erg alleen. Als je dit soort dingen verdringt, kom je in een vicieuze cirkel van geestelijke en lichamelijke ellende terecht. De eerste keer, dat je je ervaringen aan iemand vertelt, is pijnlijk. Maar eenmaal over die drempel heen, gaat het steeds makkelij ker en lucht het steeds meer op". De oorzaken van incest zijn heel ingewikkeld. Vaak komt de ou der die zijn kind seksueel mis bruikt zelf uit een gezin, waarin mishandeling, verwaarlozing of incest voorkwam. Bijna altijd zijn er ellendige aktulele om standigheden, waaronder huwe lijksproblemen. De seksuele rela tie met een kind kan dan een vervangende rol spelen (Els: „ik heb mijn moeder altijd erg koel gevonden"). De emotionele bin dingen tussen de gezinsleden zijn ziekelijk. Vaak ontstaat er bij het kind een schuldgevoel. Els: „Ik ging bij mezelf zoeken: wat ik heb verkeerd gedaan? Ik heb me altijd zo verschrikkelijk geschaamd, vernederd gevoeld". De direkte aanleiding tot het willen opzetten van een praat groep over incest was een t.v.- uitzending over dit onderwerp. Daarop kwamen bij de N.V.S.H. veel reakties binnen. Uit al die reakties sprong de angst naar voren, angst om erover te pra ten. Het lijkt ook zo onvoorstel baar, beaamt Els. „Ik denk dat een hoop mensen je niet eens geloven, als je met zo'n verhaal komt. Je ziet immers aan de buitenkant niets aan zo'n gezin. Wat zich binnen het gezin af speelt, daar hebben de mensen geen idee van. Ik ben ervan overtuigd dat er nu, op dit mo ment, meisjes zijn die in deze si tuatie leven. Daarom heb ik mijn verhaal verteld, om hen aan te moedigen dat ook te doen, tegen een vertrouwensper soon". Zelf heeft het haar alleen maar voordeel opgeleverd. De ver lammende angst voor haar va der is verdwenen, haar huwelijk is gered. Helemaal te verwerken zijn dit soort ervaringen voor bijna niemand, maar wel valt er mee te leren leven. Wie behoefte heeft te praten over incest, kan telefoneren met Gonny (313147). Wie zich wil aanmelden voor de praatgroep kan ook bij haar te recht. tens was ik ambtenaar van de lurgerlijke stand in het goede lolten (1958-1963). Daarnaast [erzorgde ik het gemeente ar- ihief. Deze combinatie van ferkzaamheden stimuleerde mij liet alleen passief lokale ge- chiedenis te beoefenen, d.wj. iet inzien van archivalia, doch ok tot activiteit om anderen laarvan kennis te laten nemen loor middel van artikelen in iet wekelijks ter plaatse ver- chijnend nieuwsblad. Meenna- m is mij toen de vraag voor- elegd wat er zoal moet worden edaan om te kunnen komen Dt de samenstelling van een unilieregister. In het nu vol- ende wil ik zelf amateur Ijnde - proberen daarop een ntwoord te geven. let verdient aanbeveling eerst ms na te gaan bij de familie of leds iemand bezig is (geweest) let het opzetten van een stam- pom, stamreeks of kwartier- laat. Wanneer dat namelijk het éval is, behoeft geen onnodig I *rk te worden gedaan. De ver- I regen resultaten kunnen dan 1 in goede basis vormen voor I tt beschrijven van andere of I leuwe takken. H iocht de familie geen inlichtin- H in kunnen (of willen) geven, in informere men by het cen- aal bureau voor genealogie, rins Willem Alexanderhof 22 te en Haag, of men brenge een Soek aan de documentatie- bnst van de Nederlandse ge- lalogis^he vereniging, gevestigd iriaan Dortsmanplein 3a in aarden, en geopend elke zater- Ig van 11 tot 16 uur. Een Irde mogelijkheid is het raad- egen van de conservator van It Koninklijk Nederlandsch enootschap voor geslachts- en Ipenkunde, Prins Willem exanderhof 24 te Den Haag. het by deze instanties mwezige repertorium van nkheer mr. dr. E.A. van Beres- fn - ook wel aanwezig in kdsbibliotheken - kan aanwfj- gen geven. Komt men even- !l tot de conslusie, dat er nog en onderzoek omtrent een voorgeslacht is ingesteld, dan worden thuis alle beschikbare papieren, voor zover van belang, verzameld en geordend. Dat kunnen byv. zyn: trouw boekjes, vroeger in gebruik zynde trouwbrieven, aankondi gingen (zowel algemeen als per soonlijk gericht) van geboorte, huwelijk en overlijden, uittrek sels uit de registers van burger- lijke stand en bevolking, reispa- pieren, rijbewijzen, of andere le gitimatiepapieren, brieven, bid prentjes, aantekeningen in huis- bybels en dagboeken, huurover eenkomsten, contracten van koop en verkoop, testamenten, enz., enz., enz. Na de ordening van de papier- chaos kan de familie nogeens worden bezocht voor het ver krijgen van een aantal ontbre kende gegevens. Uit ervaring weet ik, dat succes alsdan niet is uitgesloten. Komt iemand tot de slotsom, dat de sprong moet worden gewaagd, dan is het goed te weten, dat in Den Haag aan het adres Prins Willem Alexanderhof 20 het algemeen rijksarchief is gevestigd, terwyi elke provinciehoofdstad een ryksarchiefdepot kent. Van de registers van geboorten, van huwehjken en echtscheidin gen, en van overlijden wordt een dubbel, of met machtiging van de minister van justitie een af schrift, gehouden. De dubbelen of afschriften, alsmede het regis ter van huwelijksaangiften en dat van toestemmingen tot het huwelijk, worden na de jaar- lijkse afsluiting, uiterlijk in de maand maart daaropvolgende, overgebracht naar de griffie van de rechtbank. Hetzelfde ge schiedt met de byiagen van de registers en met de geschriften van huweiyksafkondiging. De griffier van de rechtbank be waart de naar de griffie overge brachte registers en bescheiden, terwijl de ambtenaar van de burgerhjke stand belast is met de bewaring van de in het ge meentearchief biyvende regis ters. Deze registers vormen de primaire bronnen voor genealo gisch onderzoek. De registers van de burgerhjke stand zyn openbaar. Aan deze regel wordt voldaan doordat een ieder zich door de ambtenaar van de burgerhjke stand af schriften en uittreksels uit de registers kan doen afgeven. Om meer dan één reden kan echter beter riet desbetreffende rijksar- chiefdepot met een bezoek wor den vereerd. 1. Daar kan gratis inzage wor den verkregen van de registers en de byiagen. De by de huwe- hjksregisters behorende beschei den geven veelal welkome aan vullingen op de trouwakten. Kopieën worden verstrekt tegen betaling van een daarvoor vast gesteld tarief dat niet aan de hoge kant is. 2. Wanneer een onderzoek niet tot één gemeente beperkt blijft, kunnen by het rijksarchief ook de registers - met byiagen - van andere gemeenten in dezelfde provincies worden ingezien. 3. In de rijksarchiefdepots heb ben, behoudens enkele uitzon deringen, ook de kerkehjke doop-, trouw- en begraafboeken, alsook de schepentrouwboeken een plaats gekregen. Deze boe ken noemt men de retroacta van de burgerhjke stand. Wanneer nu dit alles voor zover nodig, is doorgenomen, wordt het tyd om andere - de secun daire - bronnen aan te boren. Als men langer met nasporingen bezig is, ontdekt men steeds meer van deze bronnen. Gaan deweg krijgt men daarvoor een fijne neus. Ik volsta met er en kele te vermelden: successieme mories. notarieel archief, rechter- hjke en marke-archieven, leenre- gisters, staten- en provinciale archieven. Het werk vraagt veel geduld en dus ook veel tyd. Boeddha zei reeds, dat een groot mens is hy, die het sterkst is in het oefenen van geduld. Kunt u het vereiste geduld niet opbrengen, maar hebt u er wel geld voor over om in het bezit te komen van een stamboom, stelt u zich dan eens in verbinding met de Neder landse genealogische vereniging te Naarden, welke u zeker kan helpen aan namen en aaressen van beroepsgenealogen. Wilt u een uitstekende handreiking by het schrijven van uw familiege schiedenis? Raadpleeg dan het in 1981 in de Prismareeks ver schenen boekje „Stamboomon derzoek" van Aad van der Tang. Of zegt u met Abraham Lincoln: „Ik weet niet wie mijn grootva der was; het interesseert me veel meer wat zyn kleinzoon zal zyn"? Van Abraham Mendels sohn, zoon van de beroemde Mozes Mendelssohn en vader van Felix MendelsSohn- Bartholdy, is de bekende uit spraak afkomstig: „Vroeger was ik de zoon van mijn vader, nu ben ik de vader van mijn zoon". Hieruit spreekt een volkomen afwezigheid van jalouzie. Hilversum W. Otten. In net kader van IJsselmeerpol- ders 82 houdt de afdeling Dron- ten in samenwerking met water sportvereniging Randmeer een unieke surfmarathon voor wedstrijd- en toersurfers. De ma rathon heeft de officiële lengte van 42.195 meter. De marathon wordt in principe gehouden op zaterdag 21 augustus, met als het weer niet geschikt is de zondag daarna als uitwijkmoge lijkheid. Start en finish vinden plaats bij het Harderstrand, naby Harderwyk. Deelname is mogelijk voor alle plankzeilers, wedstrijdsurfers en recreatiesur fers, jong en oud. De wedstrijd zal worden gehouden over alle erkende klassen (windsurfer mi stral, windglider, divisie 1, 2 en 3). Per klasse vindt er een lyn- start plaats. De baan is uitgezet om boeien. De eerste start vin den by goede weersomstandig heden plaats om 11.00 uur. Ge rekend wordt op 500 deelnemers. In elke wedstrydklasse staan vyf prijzen beschikbaar. Uiteraard ontvangt iedere deelnemer een aardige herinnering. De presta tietocht is speciaal opgezet voor de recreatieve plankzeilers. Het gaat niet om snelheid, maar om het volbrengen van de tocht over de halve of de gehele ma- rathonafistand. Men kan indivi dueel deelnemen of met een groep, en men mag best onder weg even uitrusten (het parcours voert langs vele eilanden en stranden). De deelnemers aan de prestatietocht hoeven geen lid te zijn van een watersport of plankzeilvereniging en zijn ge heel vry in de keuze van plank, zeil en uitrusting. Inschrijving Tussen 10.00 en 12.00 kunnen de inschrijvers zich melden by het startpunt waar men onder meer een rugnummer krijgt. Het doorgaande scheepvaarverkeer op het Veluwemeer zal tydens de marathon worden beperkt. Er zijn tientallen reddings- en volg boten ingezet, ten dele met een directe verbinding met hulp diensten. Het parcours, zowel van wedstrijd- als toersurfers zal vanaf de ffijk goed te overzien zyn. De deelnemers kunnen op vertoon van hun deelnamekaart gratis kamperen op de camping Flevostrand, van vrijdagmiddag tot maandagmorgen. Opgave voor de marathonwedstrijd en prestatietocht kan schrifteiyk plaatsvinden vóór 17 augustus. Voor wedstrijddeelnemers moe ten naast naam, adres, postcode en woonplaats, de klasse, ge wichtsklasse en zeilnummer vol gens het registratiebewys ver meld worden. Het inschrijfgeld bedraagt 10 gulden voor de prestatietocht en 12,50 voor de wedstrijd. Inschrijvingen moeten worden gericht aan watersport vereniging Randmeer, De Meer paal, Postbus 100, 8250 AC Dronten. Degenen die inschrij ven ontvangen het programma boekje met alle gegevens en de deelnemerskaart. Voor laatko mers bestaat er nog een moge lijkheid tot deelname door vrij dagavond 20 augustus tussen 19.00 en 21.00 uur by het ver enigingskantoor van W.V. Randmeer aan de Flevostrand- haven in te schrijven. Sinds vorig jaar is de rond zanger/componist Franke Previte geformeerde groep the Knockouts regelmatig op de Ameri kaanse hitlijsten te vinden. Hun debuutsingel „Sweetheart" haalde al meteen de top tien terwijl de tweede single „You're my girl" bleef steken in de top twintig. Vervolgens verscheen het debuutalbum dat echter nogal tegenviel door de onevenwichtige composities en de magertjes uitgevallen produktie. Desondanks werd de groep door het Amerikaanse blad Record World tot „Beste nieuwe band" uitgeroepen. De muzikale voorgeschiedenis van Franke begon met de groep the Intruders waarmee hij in en om zijn geboorteplaats New Brunswick optrad, z'n volgende formatie was de Oxford Watch Band die met producer Shadow Morton een plaat opnam. Het volgende station was Bull Angus, een hardrockgroep waarmee hy 2 elpees maakte en voor het eerst toemees door de gehele Ver. Staten maakte, o.a. als voorprogramma van Rod Stewart en Deep Purple. Tijdens die periode ontmoette hij Bill Elwor- thy (guitar) en het bleek dat ze tezamen uitstekende songs konden schrijven, het tweetal vertrok naar New York en had daar in het begin allerlei bijbaantjes om brood op de plank te krijgen. Na vier jaar kwamen Franke en Billy in contact met r tenbaas Jimmy Lenner en die zag het met het duo wel en nadat met Blake Levinson (piano-organ) nog een derde componist was toegevoegd, was het contract snel gete kend. Bassist Leigh Foxx (ooit bij Sidewinders, Patti Smith en Tom Rush) bracht de band op volle sterkte en men begon aan de debuutelpee. Door geslaagde optredens op de Ameri kaanse teevee kregen ze ook contracten als openingsact voor o.a. April Wine, the Tubes, Beach Boys en Jefferson Starship. Voor hun tweede lp koos de groep met Pete Solley een an dere producer, en wel iemand die bekend staat om z'n stevige producties voor Rachel Sweet, Sports en vooral the Roman tics. Deze in Florida opgenomen „Below the belt" is inder daad een hele vooruitgang, de kwaliteit van de songs is dit- maal uitstekend en Pete Solley heeft voor een pittig rockge- luid gezorgd. Het openingsnummer „Never had it better" gooit al meteen de beuk erin: een hevig rockend werkstuk waaruit blijkt dat de band. de sound heeft aangepast en nu te verge lijken is met b.v. Foreigner, Journey en Survivor. Dat bete kent Amerikaanse volwassenen-rock" en dan wel van de goeie soort: meest opvallende nummers zijn de eigen composities „Whithout you", „Yust what I want", „Have no fear", „Gina" en het oude Troggs-succes „Anyway that you want me". Na het tegenvallende debuut van Franke en z'n Knockouts dit maal een prima langspeler die echter wel een betere hoes had verdiend. Franke Knockouts/Below the belt Millenium BXL1-7763 Bassist Larry Graham is een van de belangrijkste musici uit de Amerikaanse rhythm blues/soul geschiedenis, als lid van Sly the Family Stone werd hij namelijk beroemd vanwege zyn „plukkende" stijl van spelen en zodoende het voorbeeld van velen. Zyn eigen carrière zet hij na het uiteenvallen van de Family Stone voort met de groep Graham Central Station waarmee hy van '74 tot '79 in totaal zeven elpees opneemt. De eerste drie daarvan (Graham Central Station, Release yourself en Ain't no bout-a-doubt-it) zijn zeer de moeite waard Het latere werk valt echter hoofdzakelijk op vanwege de sterk religieuze (Jehova)teksten. In 1980 verschijnt plotseling de eer ste solo-elpee van Larry Graham, het titelnummer „One in a million you" staat wekenlang op de eerste plaats en ook de elpee gaat als de bekende broodjes over de toonbank. Vervol gens was het weer enige tyd stil rond z'n persoon maar sinds kort is Larry's tweede elpee „Sooner or later" uit. Hierop is Larry Graham wederom uitstekend bezig in funk up-tempo nummers als „Sooer or later", „Don't stop when you're hot", „Walk baby walk", „Hold up your hand" (stuk voor stuk uit stekend discotheek werk) en natuurlijk in romantische balla des als „Still thinking of you", „Let me come into your life", „Easy love" en het schitterende „You're my girl". Een simpele tekst en een eenvoudige, edoch luisterrijke melodie die door de fraaie zang van Larry tot een ware Klassieker is gemaakt. Deze tweede solo-elpee van Larry Graham is opnieuw een uitstekende plaat en het beste bewijs- dat er nog steeds uit stekende soulmuziek gemaakt wordt. Larry Grahm/sooner or later WB K 56992 Ook opererend in de soulmuziek is het Amerikaanse duo Gemini, bestaande uit Fred Sawyers en Karvin Johnson. Hun elpee „Rising" namen ze met producers Sam Brown en Fred die Perren (o.a. Yvonne Elliman en Tavares) op in Californië waarbij musici als Meivin ,Wah Wah' Watson, James Gadson en Paulino da Costa meewerkten. Het duo is hoofdzakelijk in de weer in discowerlyes als („You've got) something special", „(Everytime I see) a pretty lady" en „My love for you keeps growing" met „I don't want to lose you" als verdwaalde ballad. Hoewel de heren uitste kend kunnen zingen is dit album door de bepaald niet den derende songs een typisch .dertien in het dozijn' geval gewor den Gemini/rising M&M 540031 Henk Oldenhof

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7