Fietsen met Regiocontact door het hart van Salland „DE SPLINTER" SCHENKT 3000 GELDEN AAN FOSTER PARENTSPLAN Eerste fietscross op Kalfstermansweide werd een klapper *LHRT'm Dick Jansen schutterskoning GLADIOLENTENTOONSTELLING IN TEKEN VAN NIEUWE WERELDTUINEN Hennie Will ems: twee keer snelste duif HOLTENS NIEUWSBLAD BERGRUITERNIEUWS Van 1 tot en met 8 augustus op Flevohof: TOUWTREKKEN OM HOL TENS KAMPIOENSCHAP 29 JULI 1982 - - PAG. 7 dat het een heerlijk treintje was, dat onderweg zelf even stopte om een haas te bevrijden die in een strik gevangen zat. Ja, dat was toen, maar hoe is het nu? Ach als je er oog voor hebt valt van dat toen nog wel iets te ontdekken. Ook die fraaie land- Dick Jansen uit de Churchilstraat heeft zaterdag middag met een welgemikt schot - om precies te zijn het was het vijfhonderdachtendertigste - het restant van de grote houtenvogel van de plm. 15 meter hoge paal geknald en dat betekende dat hij een heel jaar lang de titel „Koningsschutter van Holten" mag voeren. Het vogelschieten dat plaats vond in een weide van Bram ter Harmsel aan het begin van de Markelose- weg trok een flink aantal belangstellenden (waaron der vakantiegasten) die werden welkom geheten door de voorzitter van de dorpsfeestcommissie de heer J. Wiggers. Hij genoot ook de eer om het eerste schot te mogen lossen en dat betekende meteen de eerste „wonden" aan de kop van de vogel. 538 kogels nodig voordat het vonnis was voltrokken en dit Het leek er aanvankelijk niet op dat er meer dan vijfhonderd ko- j 's nodig zouden zijn want al was bij het vogelschieten dat in met het 12e schot dat gelost werd door Piet Brands kwam de kop naar beneden. De linker vleugel kwam (na 33 schoten) door Ab Schuppert, de rechter vleugel (na 59 schoten) door Dick Polak uit Poortugaal bij Rotterdam, de staart (na 80 schoten) door de oud-koning Fré Sluiter en de romp (na 354 schoten) door Dick Jansen, die ook in 1962 de titel behaalde. Het afschieten in de einddase was een bijzonder spannende aangelegenheid toen het restant van de romp nog vast zat aan een kwast (noest in het hout). Zo als bij zoveel sporten moet men ook bij het vogelschieten een beetje geluk hebben en deze keer had Dick Jansen vrouwe Fortuna op zijn (schutters) hand toen hij de taaie kwast met een voltreffer versplinterde. Zo als reeds gezegd waren er Holten reeds meer dan dertig jaar plaats Jieeft, een forse ver betering van het record. Koningsschutter Dick werd 's avonds op het terras van Gas thof „Klein Waldeck" op de Smidsbelt gehuldigd. Hij kreeg van voorzitter Wiggers de prach tige wisselbeker, een kleine be ker en de hoofdprijs van f150.-. Schutter Brands kreeg voor het afschieten van de kop f 15.— en de schutters Polak, Schuppert en Sluiter ontvingen elk f25.- voor het afschieten van een vleugel of staart plus een herin neringsmedaille. Alle deelnemers aan het vogelschieten kregen een fraai uitgevoerd vaantje. In de 19e eeuw onderging het hart van Salland een grote gedaan teverwisseling. De heide verdween, gronden werden gecultiveerd en de Overijsselse Kanalen gingen het aloude landschap doorsnijden van Twente naar Zwolle en halverwege over Raalte een aftakking naar Deventer. Eeuwenlang waren hier de „Hessenwegen" de enige verbindingen over land geweest. Ze zijn nog bewaard gebleven evenals de oude boerderijen. Een verkenningstocht op de fiets is hier dan ook zeker de moeite waard. Stichting Regiocontact Vecht Veluwe IJsselstreek, schept op zaterdag 7 augustus a.s. die moge lijkheid voor jong en oud. Aan de hand van een routebeschrijving met wetenswaardigheden kan men dan 35 km. lang genieten van de natuur in deze streek. Verbindingen De Twenteweg is een van de oudste verbindingen met het oosten vanuit de hanzestad Zwolle. Hierover trokken de kooplui met hun karren vol goederen. Aan deze weg stonden ook enkele herbergen. Een van de voornaamste was wel „De Posthoorn" ten noorden van Raalte gelegen. Nog niet zo lang geleden is deze prachtige boerderij-herberg in zijn oor spronkelijke staat terug geres taureerd en heeft thans een woonfunctie. De industrieele ontwikkeling in Twente aan het begin van de 19e eeuw maakte de komst van waterwegen noodzakelijk. Zo werd in 1855 het kanaal Zwolle-Almelo geopend en kwam in 1858 een aftakking naar Raalte-Deventer gereed. Bij de aftakking is toen het dorp Le- merveld opgekomen. De vesti ging van een suikerfabriek al daar in 1865 heeft veel aan de ontwikkeling van het dorp bij gedragen. Door het kanaal wer den door beurtschippers veel suikerbieten aangevoerd en ook floreerden er vele café's met luisterijke namen als „De Ge kroonde Beetwortel". Nijvere lieden lieten zich er „brande- wientien met of zonder suuker" best smaken of gingen hier een hapje eten. Reeds lang is de suikerindustrie uit Lemelerveld verdwenen en ook het kanaal is voor de scheepvaart gesloten, maar de herinnering aan de „beetwortel" is gebleven in jaar lijks terugkerende feesten. Ook voor dat „hapje" weten echter nog velen de weg naar Lemeler veld te vinden. Aan het begin van deze eeuw waren het „Anna" en „Dina" die hun stempel op Midden Salland hebben gedrukt. Enkele malen daags liepen ze puffend en steu nend van Deventer naar Om men, haast bezwijkend onder een zware last. Voordat u mis schien medelijden met vermeen den „boerenwichter" zou krijgen, zij vermeld dat het hier ging om twee stoomlocomotiefjes van de Overijsselse Locaal Spoorweg Maatschappij Deventer-Ommen, die hier vanaf 1910-1934 een verbinding hebben onderhouden. Ouderen weten nog te vertellen goederen rond Heino zijn zeker de moeite waard. Startplaats U kunt de fietstocht beginnen bij CR. „De Leere Lampe," Al- melosestraat 2, Raalte 13.00- 14.00 uur. Fietsverhuur tel. 05720-15 31. Tijdig reserveren. Ruime parkeergelegenheid. De kosten van deelname bedragen f3.50 p.p. (incl. routebeschrijving en herinnering die wordt nage zonden). Nadere inlichtingen Stichting Regiocontact Vechl Veluwe IJsselstreek, tel. 03410- 1 51 62; 03417-5 72 12; 0321& 24 27/20 98; 05200-3 34 72; 05232 6 23 97; 055-41 19 52 (na 18.0C uur) VW-Raalte tel. 05720-24 06 Na vrijwillige liquidatie van de Holtense Jeugdondememing „De Splinter" b.v. was het, dankzij de verkoop van 370 wijnrekken, mogelijk een bedrag van f3000.- ter beschikking te stellen van Foster Parents Plan te Amsterdam. De hoogte van dit bedrag kwam tot stand doordat de oprichters van „De Splinter" een deel van hun loon afstonden dat aangevuld werd met 45% van de winst en de schenking van het grootste deel van het aandelenvermogen en dividend door de aandeelhouders. Dinsdagmiddag is in Amsterdam door de voorzitster van de direk- fen ,meer dan levensgrote cheque aan Foster Parente Plan overhandigd. PLANKHANGEN 4E RONDE Vrijdagavond 23 juli werd de 4e ronde om het kampioenschap» plank hangen van Holten afge werkt. Voor dit evenement is zeer veel belangstelling zowel van toeschouwers als van deel nemers. Deze keer probeerden 28 personen het record van Pie- ter Bosschers van 2.17.8 te ver beteren. Gerrit Tuitert kwam aardig dicht in de buurt met een tijd van 2.13 maar toen be gaven zijn krachten het en ging hij kopje onder, zodat het re cord nog fier overeind bleef. De tien besten van deze ronde waren: 1. G. Tuitert 2.13, 2. E. Koning 2.02.4, 3. B. Vorkink 1.59.8, 4. Jaq. Hogendoom 1.59.4, 5. A. Groteboer 1.56.2, 6. S. Bel- gers 1.51, 7. P. Bosschers 1.50.4, 8. P. de Bree 1.49.5, 9. H. Bel tman 1.45.3, 10. F. Groteboer 1.42. Vrijdagavond a.s. wordt de 5e ronde afgewerkt in het zwembad Twenhaarsveld vanaf 8 uur. Ie dereen kan hier aan mee doen en de deelname is gratis. Dege nen die in de voorrondes de be ste tijden hebben neergezet gaan over naar de finale, die wordt gehouden tijdens de zwemvierdaagseweek. Op het in Heeten gehouden concours behaalden Bergruiters de volgende successen: Dressuur klasse Z: 1. Jan Scho- neveld met „Opponent" Dressuur klasse LI: 1. Theo van Dijk met „Ukkie". Springen klasse B: 1. In grid van Dijk met „Punette"; 10. Theo van Dijk met „Ukkie". KMPTIP^ 'n Filmpje inleggen? Daar is niets aan! Vraag 't maar aan uw fotohanrielaar Gladiolententoonstelling in het teken van nieuwe wereldtuinen Van 1 tot en met 8 augustus zal Flevohof weer in het teken staan van een grote bloemententoonstelling. Ditmaal zal het thema ge vormd worden door een aantal landen die ook vertegnwoordigd zijn in de wereldtuinen. Zo correspondeert de Japanse tuin buiten bijvoorbeeld met arrangementen van oosterse gebruiksvoorwerpen en gladiolen in de expositiezaal in het hoofdpaviljoen. De Duitse turftuin staat als voorbeeld voor het arrangement van Duitse wijnen en antieke wijn- en turfattributen. Bloemenliefhebbers kunnen deze week hun hart weer ophalen op Flevohof, want in combinatie met de nieuwe wereldtuinen, de tropische kas en de succulentenkas, waarin een wereldcollectie van cactussen en vet- planten te zien is, is een bezoek zeker de moeite waard. Bovendien kan iedere bezoeker gratis bloemschikken als onder deel van de extra attracties deze week De eerste fietscross door de Holtense Handelsvereniging georganiseerd werd ronduit eeii klapper, zowel publiek als „meedoeners" hadden enorm veel plezier woensdagavond op Het is nu zo langzamerhand traditie geworden, dat er de laatste zaterdag van het dorps feest touwtrekwedstrijden wor den gehouden. Dit spektakel zal weer plaatsvinden in „Kalfster mansweide" op 31 juli a.s. De aanvang is 13.00 uur. Op het spel staat de grote prijs van Holten, een wisselbeker, die dit jaar nieuw is aangezien de M.A.C. de wisselbeker 3 keer achtereen heeft gewonnen. Er zal worden getrokken in .3 klas- I sen, n.l. senioren, jeugd t/m 16 6 aan het touw komen. De lei ding is in handen van een offi ciële scheidsrechter van de N.T.B. De inschrijving staat open voor alle Holter bedrijven, verenigingen, buurten en natuur lijk zijn de Holter campings ook van harte welkom. De opgave moet geschieden voor 30 juli a.s. bij Jan Pieffers, Kolweg55, tel. 3148. Gezien de geruchten, die er reeds door Holten gaan over bepaalde ploegen, zal de M.A.C. dit jaar met een enorme krach jaar en als klap op de vuurpijl tige ploeg moeten komen, willen is er dit jaar een damesklasse, ze de wisselbeker weer in hun Inmiddels hebben zich al ver- bezit krijgen. Dit door de plaat- schillende Holter ploegen opge- selijke t.t.v. O.K.I.A. georgani- geven, waaronder ook enkele seerd toernooi, belooft weer een damesteams. Elk team bestaat spannend en krachtig even- uit 7 personen, waarvan er dan ement te worden. Kalfstermansweide. 162 Deel- nemertjes tussen de vier en veertien jaar verschenen catts goriegewijs en per zes aan de start, om een parcours, met vc»- lop bochtenwerk en heuveltjes af te werken. Fietsen en helmen waren er voldoende en Jan Stam geeft aan dat zowel orga nisatie als uitvoering weinig problemen opleverden. „Ook wij vinden een dergelijk spektakel zeker voor herhaling vatbaar. De belangstelling was overwel digend en we hadden zeker het dubbele aantal kinderen kunnen inschrijven", vertelt hij. „Veel Holtense kinderen moesten we „nee" verkopen en dat was een beetje jammer". Negen augustus volgt de tweede fietscrossavond op Kalfstermansweide (zie be richt). De uitslagen waren als volgt: 4- en 5-jarigen: 1. Daniël Sezen stm. 6, Holten; 2. Erik Haan 8, Holten; 3. Ge- rbrand Huisken 5, Holten. 6- en 7-jarigen: 1. PietKinz48, Markelo; 2. Erik Bode 31, Holten; 3. Wilfred van de Pluim 35, Holten. 8- en 9-jarigen: Erwin Huisken 57, Hol ten; 2. Geert Soer 67, Holten; 3. Johan Groteboer 70, Holten. 10- en 11-jarigen: 1. Jan Willem Plck- kenpol 90, Holten; 2. Jan Arend Borg huis 85, Holten; 3. Bert Soer 110, Holten. 12- en 13-jarigen: 1. Maarten Klosters 111, Schalkhaar; 2. Peter Aanstoot 130, Holten; 3. Tonny Geerling 140, Holten. 14 jaar en ouder: 1. René Plekkenpol 141, Holten; 2. Edwin Michielsen 170, Nijverdal; 3. Gerlof Ponsteen 162, Nij- verdal. Bij de tijdens de in „Kalfster mansweide" gehouden wieier- cross gehouden verloting vielen de prijzen op de lotnummers 128 (crossfiets); 759 (regenpak); 322 kaartleeshouder; 291, 409 en 151 fles Holtense kruidenbitter. In voorgaande jaren vonden er tal van lelie- en gladiolenten- toonstellingen plaats op Flevo hof. In 1980 gebeurde dat onder het thema van de klederklach- ten, daarvoor in het kader van het jaar van het kind en door een vertegenwoordiging van elke provide in een fraaie lelieten toonstelling. Dit jaar is gekozen voor het thema: wereldtuinen. In het toeristich jaar „water '82" vieren de IJsselmeerpolders, één van de belangrijkste waterstaat kundige werken in ons land, tal van festiviteiten onder de naam: „Ijsselmeerploders '82". In dit feestjaar heeft Flevohof het nieuwe wereldtuinenproject erbij gekregen. Dit project omvat diverse inter nationale tuinen, een tropische kas en het succulentarium. In de gladiolententoonstelling wor den de landen die vertegen woordigd zijn in de wereldtuinen nog eens in het zonnetje gezet. Aan de hand van attributen uit de diverse landen, worden enorme gladiolenarrangementen opgebouwd. Naast de Duitse en Japanse vertegenwoordiging, zul len ook Italiè en Zwitserland niet ontbreken. Italië staat voor de romeinse tuin, waarvan een prachtige collectie Italiaans beeldhouwwerk te zien zal zijn. Zwitserland zal te zien zijn in arrangementen uit Zwitserse toeristenstreken en de bekende Zwitserse kaas. Bij bovenstaand artikel graag Foto A. Centraal in het geheel staat na tuurlijk Nederland., waar in het hart van de IJsselmeerpolders Voor de vlucht van Pont St. Maxence (afstand 428 km) wer den door „De Bergvliegers" 164 duiven ongekorfd. De duiven werden om 06.00 uur gelost en zes uur later konden de eersten van Hennie Willems al geklokt worden, 't Was een snelle vlucht. 1, 2, 3, 5, 8 Hennie Willem; 4, 13, 30, 38 A. ten Dan (2); 6, 7, 10, 11; G.J. Koetsier; 9: M. Lo- deweges; 14, 25, 27, 36, 40: G. Egberts; 17, 27: Gert Steunen berg; 20, 32: Frits Meester; 22, 23, 28, 34, 35: Teun Schuppert; 26: J.G. Jansen; 28: H. van Beel; 31: E. Veneklaas; 39, 41: H.J. ten Velde. Roermond Ook op de vlucht van Roer mond met jonge duiven was van de 312 duiven de snelste van Hennie Willems. De afstand van 125 km. werd binnen twee uur afgelegd. 1, 9, 11, 15, 17: Hennie Willems; 2, 10, 19, 35, 36: G. Egberts; 3, 60: H. van Beek; 4, 6, 21, 27, 39: Teun Schuppert; 5, 18, 48, 49: Wim Aaftink; 7, 28, 29, 30, 53: A. ten Dam (2); 8, 31, 54, 59: Joh. Veldhuis; 12, 25, 52: G.J. Koetr sier; 13, 37, 43, 44, 57: Comb. Kwintenberg; 14, 26, 45: H. Ool- bekkink;-16: Frits Meester; 22, 32, 55: M. Lodeweges; 24, 33: H.J. Paalman; 34, 40, 46, 50: H.J. ten Velde; 41: H. Wandink; 42: A. Baltes; 47, 61, 62: E. Ven eklaas. op Flevohof de diverse landen zijn samengebracht. Dit is ook terug te vinden in de bijzondere indeling van de expositie. De wisselwerking tussen bloemen, attributen, licht en geluid, zal de bezoeker van Flevohof tussen 1 en 8 augustus een ware bloe menpracht voorschotelen. Gratis bloemschikken Wie na het zien van al dit moois zin krijgt om zelf aan de slag te gaan met bloemen, is in het nieuwe vee- en vleespavil joen welkom. Daar kan elke be zoeker van Flevohof gratis bloemschikken. Dit gebouw, dat aansluit op de Carousselzaal waar Holland Happening draait, is na brand pas weer opge bouwd. Het kan dan ook best een feestelijk bloementintje ge bruiken., waartoe deze gladiolen tentoonstelling een mooie gele genheid biedt. Houghton schools band Dinsdag 3 augustus staat er nog een extra attractie op het pro gramma. Dan zal de Houghton Schools Band, een gevarieerd optreden verzorgen. Vanaf 14.00 uur zijn 55 Engelse schoolkinde ren tussen 9 en 19 jaar op de terreinen van Flevohof te zien. Het programma dat zij spelen varieert van klassieke- tot pop muziek. Het optreden op Flevohof is on derdeel van een serie concerten in Nederland en Duitsland. Zij spelen o.a. in Den Haag, Delft en Rotterdam. In Engeland ge niet deze band grote bekend heid. Met name de optredens voor radio en tv zijn daar debet aan, evenals de langspeelplaten die zij maakten. En natuurlijk hun aandeel in de nationale jeugdkampioenschappen brass bands, waaraan de beste 8 jeugdbands van Engeland mo gen deelnemen. Ter gelegenheid daarvan gaven zij een concert in de Royal Albert Hall in London. De Houghton Schools Band, die in 1973 begon met 10 spelers, is inmiddels uitgegroeid tot een omvangrijke band met 55 in strumentalisten. Op Flevohof zullen zij de bezoekers een at- traktief programma bieden. Wie zich de optredens van de inter nationale zang- en dansgroepen tijdens Landbouw '82 nog herin nert weet dat ook dit optreden zal mogen rekenen op een grote publieke belangstelling.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7