i m Jack Middelburg toch naar races in Luttenberg Uitslag enquête geeft aan: Grootste percentage inwoners Borculo wil Gelders blijven m Jaarverslag L.T.S Rijssen Holten één dag terug maar de tijden van weleer Verslag vis wedstrijd Tamboerkorps H.M.V. naar K.N.F.-concours in Huizen (Noord-Holland) H0LTENS NIEUWSBLAD Diploma-uitreiking lagere agrarische school „De Gaarden" lil Sportdag lagere scholen Magere vangst 10 JUNI 1982 - -PAG. 7 *t Voor de feestelijke diploma-uitreiking aan 21 aan de plaatselijke Lag. Agrarische School (L.A.S.) geslaagde leerlingen bestond donderdagavond in zaal „Vos man" van de zijde der ouders een grote belangstel ling. De voorzitter van de commissie van advies van de school de heer H. Reilink te Bathem, die de lei- I ding had van de avond sprak een woord van wel kom waarbij hij zich in 't bijzonderrichtte tot Ir. j. Th. Smeding, inspecteur landbouwonderwijs te Zulphen, de heer Wisselink, oud-hoofd van de L.A.S. te Bathmen, de directeur van de Middelbare Land bouwschool te Hengelo de heer P.I. de Hullu, en afgevaardigden van verschillende scholen en vereni gingen. In zijn openingswoord herin nerde de heer Reilink aan het overlijden van praktijk-leraar J. van Dijk te Heino die gedurende 18 jaar het onderwysvmet grote inzet en enthousiasme heeft ge diend. Hij heeft heel veel voor de school betékend, en wij zijn hem veel dank verschuldigd, Reilink wees verder op de fusie met de „Noorderbarg" (School voor L.H.N.O.) met ingang van 1 augustus 1982. De nieuwe scho lengemeenschap gaat dan ofifi- cieel van start onder de naam j „De Marke". Dit samengaan biedt voor de leerlingen meer mogelijkheden en een grotere bestaanszekerheid voor de I school met meer vakken en keuze mogelijkheden in het examenpakket, We hopen zo be sloot Reilink dat deze fusie aan ieders verwachting zal voldoen. Nieuw perspectief De directeur van de school de heer Groenewegen, hield nadat leraar T. de Boer een aantal prachtige kleurendia's had ver toond over „Moderne veehou derij" een toespraak over „land bouwonderwijs in een nieuw perspectief'. Het zal in het landbouwonderwijs enerzijds blijven gaan om de toepassing van landbouwkundige kennis binnen de vanouds bekende produktiefactoren - de boerderij en de tuinderij - maar anderzijds zal binnen het landbouwonder wijs aandacht gegeven worden aan de toepassing van land bouwkundige kennis buiten de produktiefactoren - b.v. verzor ging van dieren of bloementeelt. Landbouwscholen zijn daarmee terecht geworden tot groene scholen. Dè ervaring heeft ge leerd, dat in het lager landbou wonderwijs de leerling bijzonder gemotiveerd raakt door studie via concrete toepassingen uit de land- en tuinbouw zelf. Dit geldt niét alleen voor de vak vaardigheid maar ook voor de handvaardigheid. Op agrarische scholen is het mede daardoor mogelijk dat leerlingen de vak- ken scheikunde, biologie en na tuurkunde letterlijk zich proe fondervindelijk eigen maken. In al deze ontwikkelingen en bij hét in nieuw perspectief zet ten van het landbouwonderwijs is er in ons onderwijsbestel een unieke situatie n.l. het samen spel tussen: de school, de in specteur en de directie land bouwonderwijs. Wanneer er veranderingen plaats vinden in het landbouwonderwijs dan gaat het niet zozeer om het verwezenlijken van bepaalde partijpolitieke stokpaardjes maar meer om een aanpassing en verbetering van het onderwijs aan de huidige omstandigheden. In dit alles speelt de inspecteur een belangrijke rol en nu wij aan de vooravond staan van be langrijke wijzigingen voor onze school, waarbij de inspectie overgaat naar het ministerie van „Onderwijs en wetenschappen" wil ik u heer Smeding danken voor de goede samenwerking en het vele belangrijke werk wat u voor onze school heeft gedaan. U gaf vertrouwen en had ver trouwen in ons en wij hebben In het jaarverslag 1981 van de Lagere Technische School te Rijssen spreekt het bestuur in een „Ten Huisdagen" zijn de mogelijkhe den die de Ryssense school biedt duidelijk getoond. Bij de toekomstige leerlingen, de ou ders en de vele belangstellenden geleide haar terleurstel- u;i Ryssen en verre omgeving ling uit over het feest dat door de minister van on derwijs nog steeds niet de geldelijke middelen ter beschikking zijn gesteld om de school zo te ver bouwen dat kan worden gestart met het vak „Consumptieve techniek". Het bestuur blijft echter actief en stelt daartoe al les mogelijke middelen in het werk om in 1982 het gestelde doel te bereiken. Goed overleg en voorlichting Er was in 1981 weer goed over leg tussen ouders en leraren en bij de uitreiking van de diplo ma's werd er op spontane wijze door de ouders en de leerlingen aan de directie en de leraren hartelijk dank gebracht. Voor lichting werd gegeven op diverse ouderavonden en andere samen komsten met de basisscholen te Rijssen, Holten, Wierden enz. Daar werd o.a. gesproken en van gedachten gewisseld over de beste overgang van de basis school naar de L.T.S. Getracht zal worden om deze gesprekken in de toekomst nog te intensei- yeren daar dit de leerlingen ten goede komt. Op de „Open- bestond grote waardering voor deze dagen. Uitbreiding. De uitbreiding van het school gebouw, waarmee in het begin van 1981 werd gestart kwam inmiddels gereed. Veel werk is en wordt er gedaan om alle leer lingen die de school verlaten, te helpen bij een goede voortge zette opleiding en bij het vinden van een bij hen passende werk kring, dat in nauw samenwer king met andere scholen en be drijfsleven. Terugziende over 1981 mogen wij zeggen dat er veel werk is gedaan en wij ho pen dit ook in 1982 voort te zet ten in goede samenwerking met alle leerlingen en hun ouders en verder met allen die aan de school verbonden zijn zo besluit het bestuur, Leerlingen: Het totaal aantal leerlingen op 31 december 1981 bedroeg 840 waarvan 122 uit Holten.'Volledig dagonderwijs L.T.O. 648 leerlin gen, volledig dagonderwijs I.T.O. 156 leerlingen, onvolledig da gonderwijs V.B.O. 36 leerlingen. Aan de Rijssense L.T.S. (dir. de heer R. Braakhekke) zijn 58 leerkrachten verbonden. persoonlijk uw humane aanpak mogen ervaren. Directeur Groe newegen richtte zich in zijn toe spraak in 't bijzonder tot leraar Th. de Boer dié vanaf 1 aug. 1959 in Bathmen en Holten aan de landbouwschool les heeft ge geven. Vele oud-leérlihgen den ken met dankbaarheid terug aan de lessen boekhouden, natuur- en wiskunde, veeteelt, veevoeding, biologie en maat schappijleer. Doordat je bent gebleven, is de school blijven bestaan. Ik denk dat dit wel es vergeten wordt. Wij als perso neel vörmeh met elkaar een hecht team, waarin wij op har monieuze wijze samenwerken en er is onderling een zeer goede verstandhouding. Aan de "fusie landbouwschool - huishoud school tot een scholengemeen schap voor l.b.o. „De Marke" zitten vele facetten. Ik wil daar nu niet op ingaan maar wel constateren dat het personeel van „De Gaarden" het jammer vindt, dat nu op dit moment de fusie tot stand moet komen. Groenewegen wenste tenslotte allen die op „De Marke" gaan wérken vertrouwen, verdraag zaamheid en wijsheid. diploma uitreiking De diploma's werden hierna uit gereikt door directeur Groene wegen die alle geslaagden nog een persoonlijk met humor ge kruid „toespraakje" hield waarin deugden en ondeugden even werden „aangetipt". Hij wenste allen een goede toekomst en gaf de volgende adviezen mee: met melk meer mans, liefde voor al les Wat groeit en bloeit, omzien naar elkaar, omzien naar andé ren en de ander en blijf stude ren. De geslaagden dankten op ludieke Wijze met een speels ca- baretje waarin de directeur en de leraren op originele manier op de hak werden genomen. Ter gelegenheid van de diploma uitreiking werd nog het woord gevoerd door dé heer Smeding die O.a. wees óp de vernieuwin gen op onderwijsgebied, door de heer Hullu (voor verdere studie zo zei hij zijn leerlingen van „De Gaarden" op de Middelbare Landbouwschool in Hengelo har telijk welkom. „De Gaarden" heeft bij ons een goede naam door de heer A. v.d. Brink te Holten, namens de afdelingen van de Overijsselse Landbouw Maatschappij in de regio en de heer Reilink. De geslaagden zijn: Jan Aaltink, jhr. Henny van Coèverden, Wim Haverslag, Hans Hofman, Bert Meesterbe- rends, Bert Meijerink, Ronny Schutte, Geert Ulfman en Wim Veltkamp allen te Holten, Wim Beltman, Lettele, Erwin Boode, Henk Leunk, Henk Udink, Henk Vruwink en Erik Zwiers allen te Markelo. Eric Dijkerman, Bath men; Jan Goorhuis, Ambt Del den, Dinant Klein Teeselink, Onder prima weersomsandighe- den vond dinsdag j.l. de sport dag van de 7 Holtense lagere scholen plaats. Ongeveer 500 leerlingen uit klas 4, 5 en 6 waren de hele dag sportief be zig begeleid door ongeveer 50 ouders en leerkrachten, 's Mor gens werd het individuele ge deelte afgewerkt. Elke leerling kon een vaardigheidsdiploma halen; met als laagste A en als hoogste diploma E. De volgende leerlingen haalden diploma E: Jan Fokko Haan (schakel), Ans Kolkman (schakel), Henk Kap- per't (Kolschool) Rianne Slijk huis (Espelo), Gerard Mekken- kamp, Corine van Iperen, Inge Rietman, Ans Velthuis, Gerrit Jan Harbers (alleen het kom pas). Aan het eind van de morgen liepen de snelste lopers van elke school een estafette wedstrijd. Uitslag: i. Haarschool 1.13.5; 2. Kompas 1. 14.5; 3. Dorpsschool 1.15.8; 4. Schakel 1.15.8; 5. Dy- kerhoek 1.19.4; 6. Kolschool 1.19.8; 7. Espelo 1.20.9. 's Middags stond het pro gramma in het teken van de re- kreatieve teamsport. Alle leer lingen deden mee en hét ging deze keer niet om een prachtige beker, maar om het plezier in het spel: Klas 4 speelde lijnbal, klas 5 slagbal en klas 6 het spel: Peanutbal. In de weken voorafgaand aan deze sportdag werd tussen de lagere scholen een handbal- en voetbaltoernooi gehouden. De eindstand was als volgt: Hand bal: 1. Kolschool; 2. de Schakel; 3. Haarschool; 4. het Kompas; 5. Dorpsschool; 6. Dijkerlo. Voetbal: 1. het Kompas; 2. Haarschool; 3. Kolschool; 4. Dorpsschool; 5. Dijkerlo; 6. de Schakel. LUTTENBERG - De elfde Raalterraces op het fraaie circuit van Luttenberg komende zondag zal weer een waar spektakel brengen. Ondanks de problemen met Marco Lucchinelli, die zeker niet aan de start zal komen, wordt er motorsport van de bovenste plank geboden. Marco Lucchinelli, wereldkampioen, tekende wel degelijk een contract. Voor veel geld zou hij met zijn driecilinder Honda strijd gaan leveren, met bijvoorbeeld zijn landgenoten Franco Un- cini en Loris Reggiani die op supersnelle Suzuki's rondtoeren. Maar Lucchinelli meldde zich laconiek af of beter gezegd liet zich afmelden, omdat hij niet kon beschikken over zijn snelste racema- Veilighsid tenaal. Uncini (14) en Lucchninelli (I) in aktie ook in de 125 cc klasses zullen Uitkomen. Ook Bruno Kneubhler de Zwitser is weer zoals altijd present. Een gedeelte van de twee ton aan contractgelden die de Spor tevenementen R.A.M. had uitge trokken, kan men in de kluis la ten liggen. Wel komt toch Jack Middelburg. Jack Middelburg kon aanvankelijk niet rondko men met de organisatie, dié liefst f 15000.- voor de snelle Jumping Jack wilde neertellen, maar Middelburg die vorig jaar tegenóver óns klaagde dat hij geen cent bezat en eigenlijk wilde stoppen met de 'motor sport vond dat blijkbaar niet genoeg. Achteloos wees hij het bedrag van de hand. Merkwaar dig als men weet dat de RAM het initiatief nam voor een Op zondag 13 juni orga niseert de vereniging van het aangespannen paard „De Bergrijders" de „Holtelbergrit 1982" waaraan ook zal worden deelgenomen door ver enigingen elders uit het land. Als het weer mee werkt zal het evenals het vorig jaar wéér een prachtige stoet worden van alle rassen paarden en alle soorten antieke koetsjes en sjeesen met daarin passagiers in stijl gekleed dat wil zeggen in costuums uit grootmoe ders tijd en ver daar voor. Voor de veiligheid zal de politie te paard meerijden. De rit is uitgezet door het Neerdörp, over de Hölterberg, Look, de Borkeld de Zuurberg en door het dorp Holten. De start is om 10.00 uur bij de fam. Dijkerhoek; -Gerrit Veneklaas, Dijkerhoek; Henk; Gerrit Ven eklaas, Dijkerhoek; Henk Neu- tenberg, Goor, Jan Steegink, Okkenbroek. J.W. Volkerink (Kappers Hendrik) op de hoek Raalterweg S 14. De routè is als volgt: Parallelweg Raalterweg, Valeweg- Helhuizerweg, Heksen- weg (bergopwaarts), EfiCaWeg, Molenbelterweg (Toeristenweg)- Forthaarsweg, Oude Hellendoomseweg-Enkweg, For- thaarsWeg. 10.45 uur: Sherrystop nabij camping „De Hölterberg" (Ven eklaas) 11.15 uur: vertrek Forthaarsweg, Sprokkelweg, Rijssenseweg- Parallelweg), Landuwerweg, Velddijk, Geskesdijk-Bolkeldweg, Brilsteeg, Postweg- Winkelbergweg. 12.15 Uur: Lunchpauze op ter rein Land. Rijv. „Bergruiters" hoek Borkeldweg, Winkelberg weg waar tévens gëlènhéid is de fraaie aanspanningen te bewon deren. 13.45 uur: Vertrek Winkelberg weg, Postweg, Kappersteeg, Landmansweg, Heideweg- (over steek Markeloseweg), Lange- straat, Zuurbergweg, Kwinten- weg. 14.15 uur: Sherrystop terrein fam. Hofinan (hoèk Markeloseweg-Kwintenweg) 14.45 uur: Vertrek Markeloseweg, ereronde door het dorpje Oranjestraat-Dorpsstfaat-burg.v.d. Borchstraat, Raalterweg. Finish Boerderij Volkerink steunfonds Middelburg zelf vijf duizend gulden gaf en door een afdracht van programmabladen nog een 6500. Opgeteld met 4000 van motorvrienden uit den lande kon Middelburg over het niet onaardige bedrag van f15500 bëschikkêh. En nü wildé dezelfde Middelburg deze motor sportvrienden in de kou laten staan. Inmiddels is de zaak Middelburg opgelost, omdat een motorgek het bedrag heeft aan gevuld waar Middelburg voor wenste te komen. Hy kan dus een gooi dóén naar een deel van het prijzengeld f20000.-. Gigan tische bedragen gaan om in de motorsport. Een van de topster- ren die zondag in Luttenberg zijn kwaliteiten als motorracer laat zien is de Westdüitser An ton Mang. Wereldkampioen 250 en 350 cc. Een ware tovenaar op de motorfiets. Ook de winnaar van vorig jaar Boet van Duimen ontbreekt niet. Van Duimen af komstig uit Ammerzoden wordt één van de beste priveryders van de wereld genoemd. Hij is een gewone jóngen, Zeurt niet, maar rijdt oerend had rond. In de 500 cc zien we de Europese kampioen Leandro Becheroni ook als kanshebber en een vrouwelijke coureur volgens ons een primeur in Nederland, Gina Bovarird uit Amerika. 250 en 350 cc Naast de al genoemde dubbel wereldkampioen in de lichtere klasse Anton Mang, een hele rits bekende coureurs in deze klasses. Patrick Ferandez, Jean Francois Baldé, Alan Noth, Hans Muller, Pekka Nurmi, Gustav Reiner, Bruno Kneubuh- ler en Reino Eskelingeh kent iedere motorsportliefhebber. Zo vlak voor de T.T. van Assen een interessante krachtmeting. De wedstrijden in de zwaardere klassers worden omlijst met ra ces in de 50 en 125 cc klasses. Theo Timmer (50cc) en de Fransman Jean Francois Baldé (250 en 350 cc) zijn ook trek pleisters. In de lichte klasse noemen we verder Stephan Dörflingen ook Henk van Kessel uit Mill, die De RAM- streeft altijd naar vei ligheid, zover men daar bij snel- heidssporten van kan spreken. Vijf jaar geleden bracht men al het noodhospitaal met een ca paciteit van 26 bedden. Een mobile kliniek komt daar nu bii wat met 25000 mensen die zon dag op de races afkomen geen overbodige luxe is. De Stichting Motorevenementen RAM heeft ook een kwart miljoen gestoken in de aanleg van een nieuw circuit-M en mag terecht spre ken van het beste aangepaste stratencircuit van Nederland. Zaterdag beginnen om 9 uur 's morgens de trainingen die duren tot 's middags. Daarna worden er twee nationale wedstrijden verreden. Zondag beginnen om precies één uur de internatio nale wedstrijden, die om half vijf afgelopen zijn. „De Rietvoorn,, Op woensdagavond 2 juni werd de eerste viswedstrijd van het seizoen gehouden door hengel sportvereniging „De Rietvoorn". Het was verheugend te consta teren dat er vele nieuwe gezich ten waren bij de 44 deelnemers. Het was drukkend warm weer en dat beïnvloedde zeker de vangst, want deze was zeer ma tig. De volgende uitslag kwam uit de bus: 1. Middendorp (Markelo) 42.8 cm; 2. Dènnis Klünder 35.4 cm; 3. G. Slotman 22 cm; 4. J. ten Zijthof 20.6 cm; 5. B. groot Ob- bink 19.8 cm; 6. A. Ulfman (Markelo 19 cm. De volgende wedstrijd wordt ge houden op woensdagavond 16 juni in de Regge. Vertrek vanaf Smidsbelt 18.15 uur. De overgrote meerderheid van de inwoners van Borculo (73%) wil dat deze gemeente ook in de toekomst bij Gelderland blijft. Slechts zeven pro cent kiest voor de indeling bij Twente. Dat blijkt uit een telefonische enquête die Radio Oost vo rige week heeft gehouden onder 200 inwoners van Borculo. Belangrijkste argumenten om bij Gelderland te blijven zijn: omdat het goed gaat zoals het is, dat zegt 28% van de ondervraagden; omdat het historisch zo is gegroeid (21%) en omdat taal en cultuur Gelders zijn (8%). Verder werd als reden opgegeven dat men zich Gelders voelt, dat men de kombinatie van Geldersen en Tukkers niet goed vindt, dat de wegenbelasting in Gelderland lager is en dat de provinciale herindeling te duur is. De mensen in Borculo die voor Twente kiezen doen dat om dat zij oorspronkelijk uit Twente afkomstig zijn, vanwege de ziekenhuissituatie en omdat je in Twente beter zou kunnen winkelen. Bijna één op de vijf Borculoers (19%) had geen mening over aansluiting bij Twente of Gelderland of bleef het antwoord schuldig. De meerderheid van de men sen die voor Twente kiezen, is tussen 25 en 49 jaar oud. Wie tussen 5 en 25 jaar in Borculo woont, kiest vaker voor Twente, wie langer dan 25 jaar in deze gemeente woont blijft liever bij Gelderland. Relatief meer mannen kiezen voor Twente. De mensen die geen keuze kunnen ma ken zijn relatief jong, tussen 25 en 34 jaar, bijna de helft woont korter dan 5 jaar in Borculo. Het percentage vrouwen dat geen mening heeft is re latief hoog. Opvallend bij de enquête was dat vrijwel alle mensen in Borculo die werden ge beld spontaan hun medewerking verleenden. Een half jaar wekelijks repeteren voor het deelnemen aan een con cours, dat voor een tamboerkorps amper 10 minuten duurt. In dit korte tijdsbestek moet een topprestatie geleverd worden. Drie jury leden beoordelen de prestatie van de tamboers en de interpretatie van de instrukteur. Dit speelt zich heel simpel gezegd af op 12 juni a.s. in Huizen (NH). Maar zo simpel is het beslist niet. In die laatste zenuwslopende weken is iedereen prikkelbaar, volgens de instrukteur is er niets goed en thuis moet alles wijken voor de hobby. Wat is de reaktie als het resultaat tegenvalt? Er wordt gezocht naar een oorzaak, maar je rehabiliteren kan niet. Het in competitie-verband musiceren gaat niet in de muziekwereld. Steeds weer. wekelijks opbouwen en motiveren naar die belangrijke concoursdag. Ook de nazorg echter niet vergeten, steeds borg staan voor een blijvende kwaliteit. Dat heeft H.M.V. in al zfjn geledingen. Succes tamboers van H.M.V., o.l.v. Gerrit Schaperclaus en Lieuwe Meinsma!

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7