holten Zaterdag: molen-en Nationale fietsdag gemeente holten Buurtvereniging kwam bij elkaar BATHMEN HELPT PERU AC RESTAURANT HOLTEN IN KLEUR GEZET Ongenoemde doden PLECHTIGE HERDENKING GEVALLENEN. Radio Oos PüQS BHOIIIMQPS AH HULItlia NltUVsopliOJ Door burgemeester en wethouders op 27 april 1982 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. OPHALEN HUISVUIL SPORTCOMMISSIE HINDERWET Terinzagelegging beschikkingen (13 maart 1941) PAG. 5 1 6 MEI 1982 1. aan de heerH.J. Kettelarij vergunning verleend voor de verbouw van het pand Beusebergerweg 29; 2. aan Grolsche Bierbrouwerij te Enschede vergunning verleend voor het aanbrengen van een lichtreklame aan het pand Dorpsstraat 20; 3. aan de heer J.A. Wechstapel vergunning verleend voor het kappen van 4 eiken aan de Oude Deventerweg; 4. aan de heer G.J. Tielbeke te Lemelerveld vergunning verleend voor het innemen van een standplaats voor de verkoop van ijs op de Holterberg; 5. aan het Holtens Gemend Koor vergunning verleend voor het houden van een verloting. U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. .Het huisvuil van donderdag 20 mei a.s. wordt opgehaald op woensdag 19 mei 's morgens. In verband hiermede het huisvuil en de containers om 7.30 uur aan de weg plaatsen. Het huisvuil van 31 mei wordt opgehaald op 1 juni 1982 Het grof vuil (lengte max. 1 meter, gewicht max. 30 kg.) kan alleen op de eerste ophaaldag van de maand worden meegegeven aan de huisvuilop haaldienst. Het huisvuil, voor zover niet gedeponeerd in containers, mag uitslum tend aan de huisvuilophaaldienst worden aangeboden in plastic sak ken, die voorzien zijn van het Komo-keur. Huisvuilzakken dienen aan de trottoirband geplaatst te worden, waar geen trottoir aanwezig is op 2 meter uit de weg. De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie zal worden gehouden op dinsdag 11 mei 1982 om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan vooorstellen betreffende: subsidies jeugdsport 1982; vaststelling kandidatenlijst en lijst van deelnemende sportvereningen t.b.v. de verkiezing van leden van de Sportcommissie Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen, op 20 april 1982 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: 1. G.J. Aaftink, H.J. Wansinkstraat 18 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en houden van een rundveebedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest. 2. J.A. Wechstapel, Larenseweg 36 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveebedrijf met opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank (inhoud 1100 liter). 3. J.A. Jansen, Dorpsstraat 1 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveebedrijf met d^ daaraan verbonden opslag van mest. 4. F.J. Sluiter, Oranjestraat 49 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveebedrijf met de daaraan verbonden opslag van mest 5. G.H. Paalman, Jeurlinksweg 3 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee- en mestvarkensbed- rijf met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van dieselolie in een bovengrondse tank (inhoud 1200 liter). 6. J. Koopman, Boerendanssteeg 23 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundveebedrijf, met de daaraan verbonden opslag van mest, annex opslag van huisbrandolie in een ondergrondse tank (inhoud 5000 liter). 7. G.J. Aanstoot, Geskesdijk 26 te Holten, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee- en varkensbedrijf met opslag van mest, annex opslag van dieselolie in vaten (inhoud 800 liter). De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 10 mei 1982) op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, alsmede in de Sporthal ,,'t Mossink", Keizersweg 22 op dinsdagavond van 19.00 uur tot 22.00 uur, ter inzage. Beroep tegen deze beschikkingen kan worden ingesteld door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijze niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binnen één maand na de dagtekening van de kennis geving van terinzagelegging, derhalve vóór 10 juni 1982, bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij, die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Voorafgaande aan de stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Molenbelterweg werd in de Ned. Herv. Kerk een interkerkelijke samenkomst ge houden waarin ds. H.J. Ekker, na het lezen van een drietal korte gedichten w.o. „1914" van Muus Ja- cobse een korte meditatie hield naar aanleiding van het bijbelwoord „Verlos ons van de boze" (Mattheüs vers 13) Deze dag 4 mei zo zei ds. Ekker roept van jaar tot jaar bij de oudere generatie in ons land herinneringen wakker die de jongeren niet bezitten maar de ouderen wel. In de jaren '40-'45 hebben zij ervaren dat de boze, het kwaad, waarvan Jezus bidt dat God ons daarvan moge ver lossen vlees en bloed werd in de macht van het nationaal so cialisme. De boze geïncarneerd in het geweld van het fascisme dat in die jaren zijn slachtoffers eiste, allereerst 6 miljoen joden en daarnaast miljoenen anderen. Wie direct betrokken was bij al die ellende, in die zin dat hij toen al een bewuste leeftijd be reikt had, denkt op deze dag te rug aan die belevingen van toen. Wie er niet bij betrokken waren, de na-oorlogse generatie, denken wellicht eerder aan grote historische gebeurtenissen en ze maken de cirkel ook ruimer: het bombardement op Rotterdam zien ze op één lijn met dat op Dresden en de aanval op Pearl Harbour zien zij in verband met de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki. Van het Hitier fa- scime denken zij direct door naar het Zuid-Afrikaanse ras sisme. Zij verzetten zich tegen de dictaturen van vandaag en protesteren tegen Vietnam, Po len, en El Salvador. Een oorlog van vijf jaar lang, vijftien jaar later niet voorbij zegt de dichter Schulte Nordholt, en vermenig vuldig die 15 jaar met 3, 4 en 5, niet voorbij, nee. Twee We kunnen niet leven alsof het kwaad nooit weer de kop op kan steken. We kunnen niet doen alsof er nergens wat aan de hand is. We kunnen ook niet meer om de meest diepe ge loofsvragen heen. Wat is het christelijk antwoord op de stel ling van de Joodse auteur die schrijft: Als ik later voor Gods rechterstoel sta ben niet ik het, maar is Hij het die de ogen moet neerslaan? De kerk is nog niet klaar met de vragen die de oorlog heeft achter gelaten. Voor de een is het kom van avond met verhalen hoe de oor log is verdwenen, en herhaal ze honderd malen: alle malen zal ik wenen. Voor de ander is het: als wij grote mensen niet ver hinderen dat er weer oorlog komt: God geef ons kinderen, die nog begrijpen dat het niet weer mag. zo besloot ds. Ek ker. De vrij goed bezochte herden kingsdienst werd na een minuut stilte tot nagedachtenis van de gevallenen besloten met het zin gen van het Wilhelmus. Stille tocht Na de dienst volgde een stille tocht naar het monument waar, nadat een minuut stilte in acht was genomen, de Holtense Mu ziekvereniging o.l.v. Henny J. Fransen het bekende „Wilt he den nu treden voor God den Heere..." speelde. Na het gezamelijk zingen van Gezang 397: 1,3 en 6 „O, God die droeg ons voorgeslacht" werden er kransen gelegd door burgemeester mr. W.L.F.C. rid der van Rappard namens het gemeentebestuur, door de h.h. G. Bolink en A. Groteboer na mens de oudstrijders, de Indië- strijders en het voormalig verzet en door Louis Gazan namens de kleine plaatselijke Joodse ge meenschap. Na declamatie van het gedicht „Ongenoemde do den, 13 maart 1941" door de heer Js. Beldman werd de een voudige maar indrukwekkende plechtigheid besloten met het zingen van de 2 bekende cou pletten van het „Wilhelmus" J.W. Meer dan 280 kinderen hebben gedurende de maand maart een kleurplaat met het opschrift: „Wie kleurt AC restaurant Holten op z'n mooist", met viltstiften, potloden, verf, wasco en zelfsmet diverse kleuren wol bewerkt. In de eerste week van de maand maart gleed in vele brievenbussen een folder van het AC Restaurant Holten. De folder bevatte o.a. een waardebon voor dineren tegen de AC Vriendenprijs, plus een kleurplaat. Op 31 maart werd een jury aan het werk gezet om over de ruim 280 kleurplaten een uitspraak te doen. Gelet werd hierbij vooral op kleurcompositie, netheid, ge bruik materiaal en leeftijd. Zaterdagavond kwam de buurtvereniging van de Burg. van Borchstraat weer bij elkaar. Op het programma stond aan vankelijk een krenten- bloesemfietstocht, maar door het slechte weer za gen de organisoren zich genoodzaakt een ander programma te bedenken. In de Kandelaar werd een gezellige spel- en bingo-avond gehouden. Als prijzen hadden de le den zelf stekjes meege bracht, wat men op zich al een aardig idee vond. Uit de kas aangevuld met nog een paar wat grotere plantjes. Verder werd het bekende Babbe- loniëspel gespeeld, wat toch niet bleek mee te vallen. Aan de hand van een serie dia's werden de leden getest op hun kennis van de omgeving van en in Hol ten. Ook werd er een kwis ge speeld, waarin per groep ant woord gegeven moest worden op een serie vragen rond o.a. het koningshuis en de Holtense poli tiek. Het was een goed ge slaagde avond. De fietstocht werd opgeschoven in afwachting van beter weer. Zaterdag 8 mei is de Nationale Molen- en Fietsdag. Vorig jaar stapten er op deze zaterdagmor gen op ruim 100 verschillende plaatsen in Nederland meer dan 300.000 mensen op de fietsIn de eerste plaats om lekker een eind te fietsen, maar ook om aan dacht te schenken aan één oj meerdere molens die langs de uitgestippelde routes te bekijken zijn. Op deze landelijke dag zijn de molens zoveel mogelijk in ge bruik. Van een aantal draaien alleen de wieken, maar er zijn ook nog heel wat koren- en hout zaagmolens in bedrijf en deze kunnen natuurlijk van binnen bekeken worden. Aan de Molen fietstochten is een fotowedstrijd gekoppeld, die zaterdag via de radio in het programma Mo len! Fietsdag aatidacht zal krij gen. Bathmen helpt Peru; met deze slogan is de Vereni ging Wereldwinkel in Bathmen een aktie be gonnen om geld in te zamelen ter financiering van de bouw van een streekcentrum voor boe ren in Peru. Het gaat hierbij om het project Chumbivilcas een district met 66 boerengemeenschappen op zo'n 500 kilometer van Cusco, met nauwelijks een verbindings weg. Geregeld vervoer bestaat er niet. Particuliere ondernemers hebben het enige vervoer in handen en profiteren hiervan door de produkten van de boe ren tegen zeer lage prijzen te kopen. Om hier iets tegen te doen heeft men het plan opge vat om een streekcentrum op te richten. Dit centrum zou samen met de boeren gebouwd moeten worden. Er is al gestart, maar door geldgebrek moest de bouw gestaakt worden. De totale pro jectbegroting bedraagt 36.680 gulden, en de eigen inbreng van Zij traden aan bij 't eerste morgengloren, zonder een woord. Zo hebben hen, de knechten der barbaren, haastig vermoord: achttien der onzen, zwijgend aangetreden op 't laatst bevel Hun salvo viel. Hun strijd was uitgestreden. God hield appél Gen krans, geen vlag dekte de smalle baren, geen doodsbericht verkondt den volke wie de achttien waren van dit gericht. Het licht glijdt aan over de lage landen van wad tot ven, en wij, gebukt onder het juk der schande, gedenken hen. Gedenken hen, 'die, toen het land verslagen, en machtloos scheen, de vaan der vrijheid hoog hebben gedragen, door alles heen, die 't fiere wachtwoord hebben doorgegeven, van mond tot mond: dat eens de tyrannie zal zijn verdreven die 't hert doorwondt Iedere morgen, als de zon komt prijzen, op Hollands wei, en elke avond als het licht gaat grijzen, gedenken wij. Maar 't licht in onze ogen wordt niet doffer, nog zwak de hand, wanneer wij denken aan hun bloedig offer voor 't Vaderland Tegen de tyrannie die zij bestreden, vechten ook wij. Naar 't ene doel richten zich onze schreden Wij zweren trouw de leus die zij beleden: NEDERLAND VRIJ!!.'. Als hoofdprijs winnaars werden gekozen: BarWan Hattink (De venter), Arinda Oelen en Harco Slooyer (beide uit Nijverdal). Claudia Winselaar (Almelo) en José Welink (Holten), zy werden door de manager van het AC Restaurant, dhr. Muller, geïnvi teerd voor een diner voor het héle gezin. De twee cassettere corders waren uitverkoren voor Helga Waanders (Ryssen) en Margriet Ebeltjes (Nyverdal). Puzzels voor Ellen Pol (Almelo), Esther de Vré (Heemstede) en Linda Dekker (Nyverdal). Vrijetyds Jacks voor Leontien van Veen (Bennebroek), Saskia Bloemendal (Markelo), Angela Philips (Deventer) en Amold Kerkdyk (Almelo). Verder wer den er nog cassettes, boeken en andere leuke prezen uitgedeeld. de boeren ligt op 12.680 gulden. De bydrage van de inwoners van Bathmen en de Novib-aktie „Gast aan tafel" zou ongeveer 24.000 gulden op moeten bren gen. De Wereldwinkel in Bath men denkt hiervan ongeveer 10 procent van voor haar rekening te kunnen nemen. De Vereniging Wereldwinkel Bathmen zorgt voor voorlichting en koördinatie van de aktie en zorgen dat het geld via de Novib ter plaatse komt. Bankrekening: 30.57.26.900. Giro van de bank: 88.18.49. Adres: Rabobank te Bathmen. t.g.v.: Wereldwinkel Bathmen. Vermeld a.u.b.: Bathmen Helpt Peru. Voor nadere inlichtingen: We reldwinkel Bathmen, Postbus 51, 7437 ZH Bathmen. Tel. 05704- 1938 of 2396 Giften aan dit projekt zyn fis- kaal aftrekbaar. Vrijdag 7 mei 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, re gionaal weerbericht. „Met radio Oost het weekend in", een pro gramma waarin o.m. uitgaantips en de film- en tv.-rubriek. Zaterdag 8 mei 1982 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het sportprogramma van Radio Oost. Zondag 8 mei 1982 11.00-12.00 uur: ANP. Het ver- zoekplatenprogramma van Radio Oost waarin o.m. agenda en evt. korte sportnabeschouwingen. 18.00-19.00 uur: ANP. Het sport- programma van Radio Oost. Maandag 9 mei 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht, de groente- en fruitpryzen door Jan Rietveld. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda. Het Boerenprogramma. waarin o.m. het boerenweerbe- richt en de tips voor de var kenshouderij. Daarna de consu mentenrubriek „Op de koop toe". Dinsdag 10 mei 1982 12.00-12.30 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda, regionaal weerbericht. 17.00-18.00 uur: ANP plus nieuws uit Overijssel en Gelderland, agenda Het programma Mensen maken nieuws.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 5