OPNIEUW EM ANC/PA TIEBETER DISCUSSIE Old Holten PLATTELANDSVROUWEN OVERIJSSEL STELDEN >00— Boeldag supporters BRANDWEER LEVERDEN FRAAI SCHOUWSPEL iedereen die iets te bouwen oi te verbouwen heelt BSJKERH9EK MM KONINGINNEDAG OP DE METRIEK HOLTENS NIEUWSBLAD AGENDA Tijdens de jaarlijkse Algemene ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Overijssel sprak de presidente mevrouw E.M. Dees-Polderman opnieuw over de rol en positie van de vrouw in de samenleving. In 1979 toen statuten en doelstelling van de Bond werden gewijzigd en aangepast en provinciale besturen en commissies vanaf die tijd hebben gewerkt om de doelstelling te vertalen in een beleidsplan zijn de aktwiteiten van de 'Bond afgelopen herfst in drie groepen verdeeld, rekreatie, edukatie en vorming. Het laatste punt ook wel emanciperende vorming genoemd, gaat over het opdoen van ervaringen middels bijvoorbeeld de kursus woord-wederwoord, het deelnemen in de samenleving en het opkomen voor vrouwen in de derde wereld. De presidente benadrukte juist de laatste doelstelling emanciperende vorming omdat deze zoals zij stelde in de toekomst grote aandacht zal vragen en ook krijgen. „Bij deze prioriteit gaat het over onze eigen ervaringen in werk-, woon- en leefsituaties en om het. belang dat we zelf hechten aan deze ervaringen. Er is al heel wat gediscussieerd over dit onderwerp bijvoorbeeld tijdens bijeenkomsten op de Volkshogeschool in Borne waar beleid en emanciperende vor ming steeds weer ter discussie werd gesteld", aldus de presidente. ..Ook zijn er in de afdelingen discussie-avonden over dit zwaar, wegende onderwerp geweest. Toch lijkt de kreet emancipatie nog steeds min of meer bedrei gend over te komen, terwijl in feite niets anders wordt bedoeld dan gelijkwaardigheid van de één ten opzichte van de ander. De Nederlandse regering heeft in 1974 een emancipatiecommissie opgericht en een staatssecretaris benoemd, die belast werd met de coördinatie van het rege ringsbeleid met betrekking tot emancipatie. Ook het hoofdbes tuur van de Plattelandsvrouwen zat in die tijd niet stil. Bakens woesten worden verzet om de leden aan hun trekken te doen komen. Het ledental groeide in de 70-er jaren in Overijssel met 2000 vrouwen. Dat een vrouwe norganisatie die inmiddels 8000 leden telt steeds wisselt van vrouwen en ook verjongt, is vanzelfsprekend. Iedere maand gaan in Overijssel een 4000 vrouwen naar een afdelingsver gadering toe, de helft van het aantal leden. Per jaar neemt bijna iedere vrouw deel aan één van de 250 uitstapjes en 3200 vrouwen storten zich op een be paald onderwerp door bet vol gen van één van de 250 kursus- sen die worden gegeven. Bijna drie jaar werkt deze grootste vrouwenorganisatie van Neder land, ruim 83.000 leden, met de nieuwe statuten en doelstelling. Bij de oprichting in 1930 lag de nadruk van het beleid op be vordering van belangen (in de ruimste zin van het woord) van de bevolking op het platteland. Terwijl bij de oprichting overwe gend agrarische vrouwen lid wa ren telt de groep nu nog 25 procent agrarische leden. Een kleine groep maar ook nu nog een erg belangrijke groep", aldus' mevrouw Dees-Polderman in haar jaarrede. Na haar betoog kwamen tal van huishoudelijke zaken aan de orde en voor de. liefhebsters/bers van getallen no teerden we het volgende; Afge lopen jaar werd het 8000-ste lid ingeschreven, 25 procent van de leden is jonger dan 40 jaar, 2200 leden waren vorig jaar aanwezig bij het 50-jarig jubileum en drie maal werd een tweedaagse bij eenkomst gehouden op de Volkshogeschool „Het Witte huis" over de nieuwe doelstel ling. Uit het jaarverslag over '80-'81 bleek; 607 bijeenkomsten werden in de verschillende afde lingen georganiseerd. 262 plaatr selijke cursussen werden gege- Ned. Herv, Kerk: 8.30 uur ds. H.J. Ekker. 10.00 uur ds. H.A. van der Pol van Wierden. Uitgangscoll. Plaat selijke zondagsscholen. Op pasdienst: mevr. Markvoort- Baltus en Albertha Dolle- kamp. Geref. Kerk: 9.30 uur en 19.15 uur ds. C. van Rij van Nijverdal. In beide diensten is de le col lecte voor St. Steun Kerk bouw en de 2e voor rente en aflossing Oppas: Jenny Aan stoot, mevr. Samson, Herma Tromop (res.) Mevr. Wind- Etten, mevr. Veldhuis- Willems, mevr. Smid- Manenschijn (res.). R.K. Kerk: Zaterdag: 17.00 uur zondag; 9.30 uur. Dijkerhoek: 10.00 uur ds. H.J. Ekker. Uit gangscoll. Plaatselijke zon dagsscholen. Okkenbroek: 9.30 uur ds. Ph. Faber van Bathmen. Zendingsbussen bij de uitgang. Nieuw Heeten: Zaterdag: 19.00 uur zondag; 8.00 en 11.00 uur. ven met 3218 deelnemende vrouwen er waren 34 leeskringen met 374 deelneemsters, 51 handwerkgroepen met 482 deel neemsters en 29 volksdansgroe pen met in totaal 588 deelneem ster. Kortom een jaar dat gonsde van de aktiviteiten. In de foyer van de Buitensociëteit in Zwolle, waar de ledenverga dering werd gehouden, was de tentoonstellin „80 jaar vrouwe narbeid, alsof je een emmer leeggooit" te zien. In hotel Wientjes was gedurende drie da gen een handwerktentoonstelling ingericht. Teruggekeken kan worden op een vergadering die erg veel vrouwen naar Zwolle deed komen en waar centraal op het programma en als rode draad steeds weer het emanci patiebeleid ter discussie werd gesteld. Dit laatste bleek ook uit de resultaten van een prijs vraag onder leden van platte- gram emancipatiebeleid, is te le zen dat de regering voornemens is om kennis en ideeën, die bij de burgers leven omtrent het bovengenoemd onderwerp, te in ventariseren, door het uitschrij ven van een prijsvraag. Binnen de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is daar een begin mee gemaakt, door de leden uit de nodigen eens op te schrijven wat er zou moeten ge beuren om - meer vrouwen te laten deel nemen in besturen, politiek en beleid - te bereiken dat meer kommis- landsvrouwen in Overijssel, die in een boekwerkje waren gebun deld. Onderwerp was participa tie van vrouwen in politiek be stuur en beleid. In ontwerp Nederlands aktiepro- sies en besturen, meer emanci- patiegericht gaan funktioneren. Er kwamen pl. 20 inzendingen binnen. De meeste waardering van de juryleden ging uit naar het gedicht van A. Hummel- Zijlstra uit Laag Zuthem naar de tekst van W.H. ten Kate- Dimmendaal uit Balkbrug. "OR M05470-22B4 SlaliiRSla» 24 8811(11 Tel 05483-1847 Vfolitl 15 Openingstijden: 1 ma. t/m vr. j 8.30-12.00 en13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 1900-21.00 1001 bouwmaterialen onder één dak! Donderdag 6 mei 20.00 uur Bijeenkomst Herv Vrouwengroep Holten in gebouw „Irene"; 20.30 uur Openbare Le denvergadering afd. Holten D'66 in cafe-rest. „Vosman" Vrijdag 7 mei: 20.00 uur Video avond i.v.m. afscheid ds. C.C Addink in gebouw „Irene". Zondag 9 mei 14.00 uur Dansen in bar-dancing „De Wippert" (zie adv.); 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" Bathmen (zie adv.). Maandag 10 mei: 19.30 uur Ledenvergadering v.d Alg. Bond van Ouderen (A.N.B.O.) in „Vosman". Dinsdag 11 t.e.m. donderdag 13 mei 20.00-21.00 uur Inleveren vacan tiezegels bij G. Kruimelaar. Smidsbelt 6 (zie adv.) Donderdag 13 mei 19.30 uur Fietspuzzeltocht Ned Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten; 20.00 uur Voorlich tingsavond van de Dagschool voor volwassenen in de Dorps school. Film „Als je wilt kun je meedoen" (zie adv.); 20.00 uur Gemeenteavond Hervormde Kerk in gebouw „Irene". Zondag 16 mei 11.30 uur Koffieconcert door Belgisch Variatie-ensemble in aula Scholengemeenschap „Hol ten". Dinsdag 18 mei 20.00 uur Openbare vergadering afd. Holten C.D.A. in „de Kan delaar" (zie adv.); Uitstapje be jaardensociëteit Holten naar Duitsland. Vertrek: 8.30 uur vanaf „Irene" via „Diessenplas" Station Dijkerhoek was gelegen aan de op 1 september 1888 geopende enkélsporige locaals- poorlijn van Deventer naar Al melo. Deze spoorlijn was eigen dom van de K.LN.S. (Konin klijke Nederlandsche Lokaals poorweg Maatschappij) opgericht op 30 september 1880 in Zwolle. De spoorlijn Amsterdam- Apeldoom was hiermee doorge trokken. naar Almelo en Holten kreeg twee stations: Holten en Dijkerhoek. Vermoedelijk is het gemeentebes tuur de grote stimulator geweest omdat de mensen met hun land- bouwprodukten te voet naar de markt in Deventer en Zwolle moesten. Op 22 juli 1886 werd de bouw van vijf stations aanbe steed en wel van Bathmen, Colmschate, Dijkerhoek, Holten en Rijssen. De laagste inschrijver was H. v.d. Worp uit Deventer met een bedrag van 26.648 gul den. Even vóór de officiële ope ning op 1 september reed 25 au gustus de eerste feesttrein. Vanaf 1 september reed er vier maal per dag een trein. Station Dij kerhoek werd op 15 mei 1934 ge sloten voor reizigers en 18 mei 1951 zijn station plus assisten tenwoning afgebroken. De personen op de foto zijn: (v.l.n.r.) W. Beijers (le ambt. ter secretarie), Jo Paalman (thans mevr. J. Stukker-Paalman), Lien Beijers (thans mevr. E. van der Sande-Beijers, Eindhoven), Jan Paalman (arb. telegrafist), Henk Paalman (omgekomen met een bommenwerper in de slag op de Javazee: en G.L.W. Beijers (hal techef). De foto is van het begin twintiger jaren en weer afkom stig uit het archief van J. Smale De jeugd van Dijkerhoek vierde linginnedag op de Holterberg. Met 25 auto's werden- aüe kindek- ren van de kleuter- en lagere school naar de dagcamping ge bracht. Onder leiding van ouders werd in groepjes het natuurpad gelo pen en onderweg kreeg ieder groepje een aantal vragen en opdrachten over bomen, planten en dieren. Op de bekende groene bordjes konden de desbetreffende bijzonderheden per boom, plant of struik voorden gelezen. De „excursie" iverd afgewisseld met spelletjes als vlaggetjessteken, -ballen gooien en spijkers slaan. Onder het motto „Laat niet als dankwera aandacht aan de milieuverontreiniging. AJ en toe scheen een (zij het wat schichtig) Oranjezonnetje. Na af loop kregen de kinderen limo nade en er werd nog wat nages peeld op de grote weiDankzij de samenwerking van ouderr.. oudercommissie en leerkrachten kon teruggekeken worden op een sfeervolle ochtend „Koning inm feest". Weet U dat dit bovengenoemde telefoonnummer van J.W.W. Bluemink (Jaap) is, de organisator van de Boeldag van de Supportersvereniging H.M.V. Hij staat met de overige 18 leden in de startblokken om Uw overtollige meubels, koel kasten, tuingereedschappen, speelgoed etc. op te halen. Bel dit nummer of ga even langs de Be- ssingpasstraat 17. De bewoners van de „KOL" kunnen terecht bij J. Calkhoven. Schoutenstraat 38 tel. 33 51 en maak daar een afspraak. Tijdens een. groots opgezette oefening maandagavond waarbij brandweer en EHB.O. elkaar uitstekend bleken te vinden, werd een zwaar verkeersongeval, met als inzet een bus, plus twee personenauto's nagebootst. Het ging in totaal om 16 „gewonden", waarvan er twee overleden. Een aantal personen zaten bekneld en de brandweer had als taak deze te bevrijden, 's Avonds om kwart over zeven kwam de eerste oproep en men trok uit met al het materieel en 18 brandweermensen, onder commando van de heer Eshuis. Een half uur later bleek het werk al geklaard, waarbij opviel hoe snel en effectief gehandeld werd. Om zoveel mogelijk de werke lijkheid te benaderen werd de ambulancedienst in Deventer ingeschakeld en in een mum van tijd was de ambulance ter plekke. „We willen proberen dit jaar nog een soortgelijk gebeuren te organiseren, zodat we het gemiddelde van twee maal per jaar handhaven", vertelt de heer Eshuis. Arts: J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 05483-35 53. Spreekuur spoedgevallen: 17.00-17.30 uur. Wijkverpleging: Mevr. M. Koggel, Magijne- nenk 155, Deventer, tel. 05700-2 57 57 b.g.g. 2 27 00. U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's morgens voor 7,00 uur, St. Kruiswerk Gaardenstraat 29, tel. 14 36. Tandarts: F.B. Zeilstra, Brederodestraat 6, Russen, tel. 05480-145 69. Dierenarts: Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 5, tel. 05483-15 15. Ziekenfonds: Spreekuur vrydag van 8.30- 10.00 uur. Groene Kruisge- bouw: Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer: Alarmnummer 0011 of dienstdoende arts. Open bejaardenwerfe tafeltje dekje: Inlichtingen tel. 12 01 of 1 65 17. Zuigelingenconsultatiebureau: Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in Stichting Kruiswerk Gaardenstraat. Fysiotherapie: Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruiswerk, Gaar denstraat. St. voor maatsch. dienstver lening midden Overijssel: Gaardenstraat 29, tel. 05483- 27 84. Maatschappelijk werk gezins- en bejaardenverzor ging. Spreekuren maandag t.m. vrijdag volgens afspraak. Gem. energiebedrijf: Storing elektriciteit en gas- voorziening, tel. 1814. Politie: Tel. 13 53 en 26 65. Na 18.0C uur bellen 05200-7 12 34. Brandweer: Telefoon 0011 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 3