Vijftig jaar getrouwd Resultaten Blauw wit Jaarfeest E.J.V. De Bouwers' Het onderwijs in de Marke van Holten m Waarvoor leven wij nog HOLTENS NIEUWSBLAD .ff FF ZESDE STRAATVOETBALTOERNOOI 25 MAART 1982 PAG. 7 f êM*A x De Scholengemeenschap voor Lager Beroepsonder wijs in onze gemeente in oprichting -voorheen „de Noordenbarg" en „de Gaarden" - heeft doormiddel van een prijsvraag de n ,i gekregen „de Marke", zo heeft men in Holtens Nieuwsblad van 11 maart j.l. kunnen lezen. Die naamgeving heeft niet in de eerste plaats te maken met het onderwijs ten tijde van de Marke, maar, zoals ook bij een scholengemeenschap het geval is, met de naam van een afgebakend stuk grond of gebied, dat in gemeenschappelijk bezit is van een groep mensen, zoals de Marke vroeger. Toch is het misschien interessant om eens na te gaan hoe het met het onderwijs in de Marke van Holten ge steld was. Vrijdag 12 maart hield de Espelose Jeugd Vereniging „De Bou wers" in het Trefpunt onder grote belangstelling hun jaarlijkse feestavond met opvoering van het blijspel in drie bedrijven „De Aap uit de mouw" van Roel Kassies. De avond werd geopend door de voorzitter Herman Nijland die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Vervolgens werd het Espelose volkslied gezongen, waarna secretaris Jan Meilink het Jaarverslag voorlas. Na het officiële gedeelte ging het doek open voor het blijspel dat zich afspeelde op het terras van het hotel „In de vergulde aap". kunnen strikken en om Dicky om de tuin te leiden. Grote consternatie is het gevolg, maar allés komt op z'n pootjes te recht. Het blijspel viel bijzonder Dit plaatje maakte onze foto graaf bij de boerderij van Lub- berdink, in de Kriegesteeg in het Neerdorp, waar in een nest, ge bouwd in een heester twee jonge houtduiven verblijven. De duiven die over enkele dagen zullen „uitvliegen" zijn ongeveer drie weken geleden „geboren", min stens een maand vroeger dan normaal, zo vertelde ons een vo gelkenner. bij de vele aanwezigen in de smaak, dat voor een groot, ge deelte mede te danken is aan het goede spel en het mooie de cor. De souffleur (Marietje Jan sen) en de grimeur (Wander Drent) hebben hierbij ook hun steentje bijgedragen tot het doen welslagen van deze avond. Een achterafgelegen vervallen hotelletje van de familie De Ko ning (Johan Meilink en Gerda Blankena) waar de zaken niet zo goed meer gaan. Zo slecht zelfs dat het dienstmeisje Dicky (Ria Jansen) overbodig wordt. Maar dat verandert wanneer zich een jongeman aandient, een zekere Harold Kampman (Manny We gen), die beweert acteur te zijn en met Dicky overlegt zich voor twee Verschillende types uit te geven en bovendien voor twee personen betaalt. Hij blijkt daarvoor een grote koffer vol kleren en pruiken bij zich te hebben. Maar ondertussen die nen zich mevr. Wullems (Carla Bekkemens) en haar oudste dochter Gerda (Willy Reilink) aan. Gerda een stijf en zeurderig tupe valt meteen op Harold die zich als hippie heeft verkleed en zich voorstelt als Gijs Vleerhuis. Maar deze vermomming en Ge rda vervelen hem al snel dus overlegt hij met Dicky zich voor freule uit te gaan geven en be weegt Dicky met hem mee te spelen als zijn nichtje en samen te gaan logeren in De vergulde aap. Ook dit blijkt niet mee te vallen. Dicky valt door de mand en hij besluit als laatste ver- Op dinsdag 6 april hoopt het echtpaar JJ: v.d. Wal (77) en J.P. v.d. momming voor opa te spelen en Wal-van Es (83 j.) te herdenken dat ze een halve eeuw geleden sluit met Dicky een wedden- elkaar voor altijd trouw beloofden. De bruidegom, een ras-echte schap af van vijfhonderd gulden Scheveninger, was na het verlaten van de lagere school tot 1931 als hij dat twee dagen volhoudt, werkzaam in de groentezaak van z'n vader en daarna tot aan de Hij schijnt het werkelijk vol te mobilisatie bakker-broodbezorger bij Paul C. Kaiser's bakkerijen in houden tot Jolanda Wullems Den Haag. Na de oorlog was hij bij de Luchtbeschermingsdienst in (Ina Ulfman) verschijnt en hij Den Haag maar toen in de herfst van '44 hem de grond te warm verliefd op haar wordt en beseft onder de voeten werd ging hij „drossen" om onder te duiken in de als opa. nooit toenadering tot omgeving van Zwolle de geboortestad van z'n vrouw. Eind. 1945 haar te kunnen zoeken. Maar verhuisde het echtpaar van Den Haag naar Ede waar van der Wal wanneer zich de stijve geldzuch- hovenier werd bij een aantal adelijke families in de omgeving z'n tige Rudolf Wullems (Jan Mei-vrouw, die extra fijn kan koken, het dinér verzorgde op familiefees- link),die z'n vrouw en dochters tjes en partijtjes. is nagereisd, aandient, komt bij hem het lumineuze idee op zijn In 1951 stak het echtpaar de baard en pruik aan Rudolf te oceaan over naar Canada, met „verkopen" voor honderdvijftig heel weinig in de „knippe" maar gulden om daarna Jolanda te wel vol goede moed en bereid Enter Vooruit 5-BIauw Wit 3 Afgelopen zaterdag moest het gebeuren. Koploper Enter Voor uit moest in Enter worden be streden. Bij winst van Blauw Wit zouden beide ploegen met een gelijk puntenaantal de kop positie innemen. Bij verlies van Blauw Wit zou Enter verder uit lopen. Om in de race voor het kampioenschap te blijven zou er gewonnen of op zijn minst een gelijk spel behaald moeten wor den. Vol goede moed maar ook met een ombestemd gevoel in. de buikstreek vertrok de Hol- tense ploeg naar Enter. In de beginfase bleek dat niet alleen Blauw Wit enigszins last had van nervositeit maar dat dat ook voorkwam bij de tegenstan der. Een beginfase die nogal rommelig was. Langzamerhand echter kreeg Blauw Wit meer greep op het spel, m.n. het middenveld was Volledig in Hol- tense handen. Dit overwicht kon echter niet in doelpunten wor den omgezet- Ruststand 0-0. Ook in de tweede helft werd er- met een geweldige inzet ge speeld. Blauw Wit bleef jagen naar de openingstreffer, die bijna een feit werd toen Hans Aanstoot met een diagonale schuiver slechts de paal trof. Er ontstonden aan weerskanten kleine kansjes die echter niet tot doelpunten leidden. De eind stand was dan ook dezelfde als waarmee werd begonnen, nl. 0-0, voor beide partijen geen onbe vredigend resultaat. Blauw Wit kan echter een compliment worden gemaakt voor de wijze waarop deze wedstrijd is ge speeld, met veel teamgeest, in zet, karakter en sportiviteit. Dat deze punten in dit elftal in vol doende mate aanwezig zijn bleek zelfs na de wedstrijd in het clubhuis van' Blauw Wit waar onder het genot van een kom erwtensoep een interim leider Henk Hovenkamp (hart stikke lekker) de leus ..Blauw Wit 3 kampioen??... Jaaaaöa" talloze malen klonk!! Op 19 maart van het vorige jaar schreven we reeds, dat de mar ken onverdeelde gronden waren uit de tyd van de grote volks verhuizing plm. 500 jaar na Christus toen de Saksen zich hier vestigden. Zij werden be stuurd door markerichters met naast zich gecommitteerden of gedeputeerden, boerrichters of boermannen, gezworenen of schutters, gekozen door de geer- fen of erfgenamen. Wat ons overgeleverd is, heeft J. de Graaf, voormalig secretaris van Gorssel, gepuurd uit drie mar- keboeken 1609-1883 -er moet ook nog een Marckecedule geweest zijn van 1474- en vastgelegd in zijn boekwerkje „Dit het arcief der Marke van Holten". Van het onderwijs op het platteland van vóór 1600 is weinig bekend. Ook by andere auteurs is daar weinig over te vinden. In de steden waren wel verschillende scholen, maar die waren hoofd zakelijk bestemd voor kinderen van „gegoede luyden". Boer-schoolmeester Met een variant op artikel 194 der toenmalige Grondwet "(1918) kan gezegd worden „Het onder wijs was een onderwerp van aanhoudende zorg der marke". In de notulen van 3 oktober 1793 toch stond te lezen, dat „de pligt dergeene, aan welke eenig bewind of directie over markten en gemeenschappen is aanbevolen, vooral vorderd om zorge te dragen dat de jeugd niet als woeste en onredelijke dieren opwassen, maar gelegen heid erlangen om in leezen, schryven en gronden der Gods dienst na behooren te worden onderwezen, ten eynde tot nut tige leeden der maatschappij ge formeerd te worden". In verband hiermee zou men denken, dat de marke nogal enige eisen stelde aan de opvoeders der jeugd. om de handen uit de mouwen te steken. Van der Wal kreeg in Canada al vrij gauw een baan als onderhoudsmonteur bij de elec. centrale Niagaraffalls in Niagaralae en greep er een mooie stuiver bij als hovenier. In 1958 werd de „overstap" ge maakt naar New Canaan in Amerika waar hij bedrijfsleider werd op een grote groente- bloemen- en fruitkwekerij. Ook de baan in Niagaralake boodt mogelijkheden voor wat bijver dienen. Ook voor mevrouw die als kokkin op verschillende par tijtjes en familiefeestjes zorgde voor culinaire .genietingen. Een extra centje was ook wel nodig want toen het sympatieke echt- paar in 1969 remigreerde naar Nederland (Ede) was er veel geld nodig. 't Waren goede jaren in den vreemde maar als het er op aankomt is er toch maar één Holland zo zei het gouden paar ,en ook maar één Holten waar we ons sinds 1975 helemaal thuis voelen. Het huis is wel wat groot voor ons beidjes zei mevr van der Wal maar als ik soms karweitjes heb die ik niet kan klaren staan de buurvrou wen rechts en links klaar om me te helpen en ik heb aan m'n man een voortreffelijke hulp in de huishouding. De heer v.d. Wal heeft als hobby fotograferen en filmen. Hij heeft plm. vier duizend foto's en dia's en plm. 6000 meter film. Het gouden paar -dat nog een goede ge zondheid geniet- rece^iieert op zaterdag. 3 april van Ï4.00-16.30 uur in de Ontmoetingsruimte van ..De Kandelaar" In een druk bezochte vergadering, in de Blauw Wit kantine, op 22-3-82, zijn de eerste voorbereidingen getroffen voor het 6e Straat- voetbaltoernooi. Dit toernooi zal evenals vorige jaren plaats vinden op het sportcomplex „De Meermanskamp" en wel op 5 juni 1982. Omdat men ook bij het organiseren van een dergelijk evenement aan regels en wetten is gebonden diende er een Stichting Straten- voetbal te worden opgericht. In het Stichtingsbestuur hebben zit ting Arie Ongena, Jan Foks en Jan van Mullem. Het toemooireg- lement is praktisch niet gewijzigd. Ook nu mag een team uit maximaal 15 spelers en 1 grensrechter bestaan, terwijl de geboor tedatum van de spelers voor 6 juni 1966 dient te liggen. De ver wachting is, dat er ongeveer 30 teams zullen inschrijven. Het in schrijfgeld ad f65,00 per team dient, naast de opgaaf van de na men der spelers, te geschieden op 7-4-'82 's avonds te 20.00 uur eveneens in de Blauw Wit kantine. won met 5-3. B2 speelde tegen Schalkhaar. Tot de rust ging het goed en stond Holten met 3-4 voor. Na rust werd Schalk haar sterker en won met 9-7. PROGRAMMA Komend weekend gaat het 2e deel van de veldcompetitie van start! De handbalwedstrijden verplaatsen zich van de sporthal naar het handbalveld op Meer manskamp. Het programma van het eerste weekend is als volgt: 27-3: Al thuis tegen Lettele om 13.50; BI uit tegen Lettele om 13.00, vertrek 12.00; B2 thuis tegen Raalte om 13.00; Cl uit tegen W.S.V. om 11.00, vertrek 10.00; Dl uit tegen Nw. Heeten om 11.00, vertrek 10.00. 28-3: Dames junioren uit tegen A.B.S, om 13.45, vertrek 13.00; Dames senioren thuis tegen Let- tele om 11.00; Heren senioren uit tegen Raalte om 13.30, ver trek 12.30. Bij uitwedstrijden vertrek vanaf Meermanskamp!! In het voor het derde jaar geor ganiseerde Kemperkaemptour- nooi, heeft Holten voor het eerst in haar bestaan zelf de „Truus" bokaal kunnen winnen. In het toumooi. waarin werd deelge nomen door Achilles, Heeten. Kwiek, en Overwetering, bleef Holtep ongeslagen. In de ope ningswedstrijd won Holten nipt met 2-1 van Achilles. Heeten won ruim met 6-1 van Overwe-, tering. Kwiek won de eerste wedstrijd met 6-0 van Achilles. In de wedstrijd Overwete- ring-Holten drukte Holten pas in de laatste minuten door en won met .2-6. In de belangrijke wedstrijd tussen Heeten en Kwiek besliste een strafworp voor Kwiek de wedstrijd in de laatste minuut. Winst voor Kwiek met 3-2. Achilles versloeg Overwetering met 2-1. Holten speelde tegen Heeten een goede wedstrijd en kwam tot winst met 2-1. Kwiek liep makkelijk over Overwetering met 6-1- en Heeten deed dat met dezelfde cijfers tegen Achilles. In de laat ste wedstrijd moesten de beide ongeslagen teams tegen elkaar. Holten speelde de beste wed strijd van de middag. Met uitr stekend keepsterswerk van Tonny Wissink en 2 soelpunten, gescoord door Ida Moeliker en Miny Kemper won Holten met 2-0, waarbij de keepster in de laatste minuut een strafworp hield! Een gelukkig Holtens re creantenteam kon de begeerde wisselbeker voor een jaar mee naar huis nemen. Eindstand kemperkaemptournooi: 1. Holten 4—8; 2. Kwiek 4-6; 3. Heeten 4-4; 4. Achilles 4-2; 5. Overwetering 4-0. JEUGD Bij de jeugd werden nog 2 in haalwedstrijden voor de zaal competitie gespeeld. Cl, met nog een hele kleine kans op een le plaats, zag deze in een rom melige wedstrijd tegen Broek land verloren gaan. Broekland Niets is minder waar. In de buurtschap Dijkerhoek -op 7 mei '81 schrevèn daar al iets over- fungeerde als onderwijzer een zekere Hakkert. die het bedrijf van boer uitoefende. Hjj deed dat echter met zoveel ambitie, dat markerichter en gecommit teerden met veel genoegen za gen dat Hakkert „wonende in de buirschap Dykerhoek. reeds zedert verscheidenen jaaren door een pryswaardigen yver aange- spoort is om ten dienste zyner landgenooteri in die en vordere buurten, welker kinderen wegens de verafgelegenheid van de dorpsschool van alle onderwijs beroofd bleeven, de post van schoolmeester op zig te neemen en ten dien fine met behulp en ondersteuning der ingezetenen een school heeft opgetimmert". De school eiste achter „een merkelyke reparatie en vergroot- inge" waarvan de kosten door de ingezetenen alleen niet kon den worden gedragen. In de vergadering van 3 oktober 1793 stelden markerichter en gecom mitteerden (eerder heten zij ook wel „gedeputeerden") daarom voor „een zeekere bijslag te ac corderen". 't Voorstel viel in goede aarde. Het werd „niet al leen door de gezamenlyke erfge namen geplaciteerd", maar de voorstellers werden tevens „be dankt voor nun loffelyken yver en voorzorge voor het onderwijs en de opvoedingder jeugd". Het repareren en vergroten van het schooltje moest in het aan staande voorjaar gereed zijn. Daar is blijkbaar niets van ge komen. In de markeboeken was er althans niets over te vinden. Het is niet onmogelijk, dat de tijdsomstandigheden waaronder men toen begon te leven -de staatsregeling (constitutie) van 1798 opende immers een tijdvak van staatsbemoeiing met de na tionale opvoeding- oorzaak van de niet-uitvoering kunnen zijn geweest. Vrij zeker als gevolg van de schoolwet van 3 april 1906 werden in 1809 de eerste voorbereidende maatregelen ge troffen voor het bouwen van een geheel nieuwe school te Dijker- hoek. Een plan voor dit gebouw was door tussenkomst van de substituut-schout op 26 mei 1809 ingekomen van de landdrost. Volgens diens schrijven van 1 augustus 1808 had de school reeds gereed moeten zijn. In de vergadering van het markebes- tuur van 14 juni 1809 werd het met algemene stemmen aange nomen. De kosten zouden be taald worden uit de opbrengst van aangegravenen en onbe taalde markegronden, maar aangezien deze penningen niet op tijd binnen kwamen, moest men er nog een kasgeldlening voor sluiten. De nieuwe school kwam nog in 1809 gereed. Of zij ook officieel in gebruik genomen is, zoals tegenwoordig gebruike- Genadeloos werd weer gemoord, door mensen die verloederen. Vier levens werden weer verstoord, hoe kan men nog verbroederen. Het was of ik onder stroom kwam te staan door die schok, zijn ze daarvoor naar El Salvador gegaan, voor hun ideaal „de waarheid" waar ze voor vochten en dat ze zo duur met hun leven bekochten. Wat heeft het leven nog voor zin, de waarde daar geloof ïk niet meer in. Wat brengt de toekomst onze jeugd, niet goeds alleen wat niet meer deugt. Vervuiling, drugs en alcohol, daarin draait deze wereld dol, zedendelicten, diefstal, moord, 'is wat je in die wereld hoort. Waar heerst nog ouderlijk gezag, wat vroeger nooit en nu wel mag, waar is nog eerbied voor een ander we hebben maling aan elkander. Waar is nog mensenleven heilig, waar is een levend wezen veilig, in deze wereld niet hier, niet daar, van alle kanten dreigt gevaar. Komt nooit een eind aan 't haastig jachten, aan roven, moorden en verkrachten. Ik ben die wereld o zo moe, hoelang nog zo en waar naar toe Holten, 25 maart 1982 B.C. de Haas-Boekbinder. i/iïT lijk is. vermeldt de geschiedenis niet.Het gebouwtje (zie foto) is tot 1890 in gebruik gebleven voor het onderwijs. Toen kwam er weer een nieuwe school. Het is nog tot 1928 in gebruik ge bleven voor catechisatie- onderwijs. In dat jaar is het af gebroken. Koster-schoolmeester Dat was anno 1809, Een persoon van gewicht was de koster of custos, die niet alleen tevens belast was met de dagelijkse behandeling van de „hor logerie" -het uurwerk in de toren- en met aflezen der „publikatien", maar bovendien bekleedde meestal het ambt van schoolmeester en voor zanger. Deze situatie deed zich voor al vanaf 1600. De benoeming in beide betrekkingen ge schiedde door de marke. Werd bij de benoeming van een koster de predi kant gehoord, de vervul ling van de vacature van schoolmeester ge schiedde, zolang school toezicht van hogerhand ontbrak, zonder dat enige autoriteit er in gekend werd. Wat oudstijds veelal gebruikelijk was, n.l. dat de schoolmees ters vóór de benoeming geëxamineerd werden - de vakken van het onder zoek waren meesttijds zingen, lezen uit de Bijbei en schoonschrijven- schijnt hier niet het geval geweest tezijn. Slechts in 1650 melden de marke boeken een dergelijk on derzoek. De man waar het om ging was Joannes Fronten uit Friezenveen „op 't aanhouden en de versoeck der ingesete- nen", werd Fronten, als „hebbende een goede proeve gedaan van insti tutie der jonge jeugt tol Holten en de ingebrogt goede gelooffweerdige getuygenissen van sijn habiliteyt ende compor tementen, versien met costerampt ende versien mettket costerampt ende den schooldienst aldaer op het volle tractemenï van oudes so die coste- rye als den schoeldienst staende, daaronder mede begrepen die 50 gl, so dese Lantschap jaerlix tot den schoeldienst con tribuëeren". De ouders hadden ai inspraak, zo valt uit het vorenstaande af te leiden, maar moes ten wel schoolgeld beta len, dat aan de onderwij zer ten goede kwam. Als uit de notulen blijkt, dat in 1615 „den schoelmeis- ter" een gratificatie ont vangt van één daalder en de koster-schoolmeester voor het aflezen der pu blicatie van het houden der markevergadering 6 stuiver genoot, dan kan men rustig aannemen, dat deze dubbelfunctie geen vetpot was. Over het onderwijs in het ver dere tijdsbestek in een volgend verhaal meer. W.B

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 7