Slecht- en goedgekfede vrouwen Vearkrocht VLEKKEN- WIJZER HALF UUR TRIMMEN PER DAG MAAKT NIET SLANK eieren bloest, valt ruim ott. Mokt of w i jd HOLTENS NIEUWSBLAD - 25 MAART 1982 - PAG. 19 Een half uur trimmen per dag is geen goede afslankmethode, maar is wel aan te bevelen voor het goed laten functioneren van het lichaam. Dit is een van de voorlopige uitkomsten van het vo rig jaar oktober gestart onderzoek naar de menselijke energiebe hoefte aan de Landbouwhoge school in Wageninqen. Een tweede conclusie is, dat te veel eten dikke mensen nog snel ler zwaarder maakt dan slanke mensen. Verder blijkt uit het on derzoek, dat er geen vaste norm is op te stellen voor de benodigde hoeveelheid voedsel per kilo li chaamsgewicht. Bij genoemd on derzoek werd gebruik gemaakt van aangepaste respiratiekamers (voor ademhalingsmetingen) van de vakgroep dierfysiologie aan de Landbouwhogeschool. In deze ruimten worden normaal dieren onderzocht. Aan het onderzoek namen 15 personen deel. Dit jaar start een veel groter soortgelijk onderzoek aan de L.H. Tijdens de proeven in de respira tiekamers wordt gemeten hoe het lichaam energie in de vorm van koolhydraten, vetten en eiwitten uit het voedsel verwerkt. Elke proefpersoon moest drie keer een week meedoen. De hoeveelhe den voedsel werden per week groter. De respiratiekamers wa ren ingericht als hotelkamers, waar ingeademde zuurstof en uit geademde koolzuur werd geme ten. De Wageningse onderzoe kers concludeerden verder, dat iemand die op dieet gaat, dat niet direct op de weeqschaal zal con stateren. Een deel van het vet in het lichaam wordt de eerste tijd nog door water vervangen. In enkele afleveringen zullen wij u in woord en beeld laten zien wat de nieuwe voorjaars- en zomer- mode tijdens de 42e Prêt-a-Porter in Parijs had te presenteren. Een grotere tegenstelling was nauwe lijks denkbaar. Terwijl buiten uit een grauwe lucht de regen mieze rig neersijpelde en soms zelfs met bakken tegelijk troosteloos om laag kletterde, was het binnen een vrolijke boel bij de lichtvoeti ge presentaties van de nieuwe voorjaars- en zomermode tijdens de 42e Prêt-a-Porter in Parijs. Er hing een opgeruimde sfeer. De shows waren, zonder de dramati sche effecten van een seizoen geleden, leuk om te zien. Ze za ten vol speelse grappen (zoals de frivole lingerie-invloeden: corset- lijfjes, poffende, knielange onder broeken met kantjes, kouseban den enz.) die ieder naar believen serieus kon nemen of niet. Kort om de stemming in Parijs was, ondanks tegenvallende resultaten in de textiel, geenszins in mineur. De nieuwe zomerkleren zien er vrolijk uit in hun vaak frisse tot uitbundige kleuren. Ze zijn luchtig en zoals gezegd, hier en daar een tikje frivool. Er is zeer kwistig met vooral soepele stoffen omge sprongen. Alles poft, kloktTBioest, valt ruim of wijd en bijna altijd worden er verschillende laagjes over elkaar gedragen. Twee rim pelrokken van verschillende leng te gaan over elkaar aan met nog een petticoat of onderrok met een kanten randje eronder. Maar on der zo'n wijde rok staat ook een poffende kniebroek erg grappig. Over bloeses gaat een gilet (kort mannenvestje) plus een kiel- of piccolojas of een mouwloze tu niek enz. Alsof het met op kan! Maar ja, in tijden dat de economie op een laag pitje pruttelt, wordt er traditiegetrouw nu eenmaal over dadig veel stof gebruikt. Natuurlijk moeten de verschillende lagen harmonieus op elkaar zijn afge stemd. Vandaar dat er veel kant- en-klare sets worden aangebo den, die nu eens niet uit de ge bruikelijke twee, maar uit drie, vier of zelfs vijf delen bestaan. Uiter aard zijn de meerdelige pakken duurder dan een deux-pièces, maar ja, je krijgt dan ook veel meer waar voor je geld en combi natievarianten zijn er genoeg te bedenken met één zo'n ensem ble. Zo, hierbij zullen we het deze eerste keer laten. Aan u het ple zier de intrigerende tekeningen van Jeantine v. d. Heuvel, docen te aan de Amsterdamse-Modea- kademie-Vogue nader te bekij ken. Dolly Parton, Elizabeth Taylor en Bernadette Peters hebben de twijfelachtige onderschei ding gekregen te behoren tot 's werelds 10 slechtsgeklede vrouwen, een onderschei ding die elk jaar sinds ruim 20 jaar wordt verleend door de Amerikaanse ontwerper Richard Blackwell. De anderen op de lijst zijn: Barbara Mandrell en Loretta Lynn- allebei countrysingers - de actrices Lynn Redgrave, Charlene Tilton en Jane Sey mour; ontwerpster Elizabeth Emanuel en popzangeres Sheena Easton. Vrouwen die door Blackwell om hun smaak in kleding werden geprezen zijn: Catherine Deneuve, prinses Diana van Wales, Lena Horne, Zsa Zsa Gabor en Gloria Swanson. Blackwell verklaarde erg cru, dat Elizabeth Taylor het maar moet opgeven naar een ontwerper te zoeken en beter kan proberen een architect te vinden (dit naar aanleiding van haar weelderige vormen). Van mevrouw Emanuel, mede-ontwerpster van de trouwjapon van prinses Diana zei Blackwell: „Ze ziet eruit als een kleine, tin nen clown, die geen benul heeft van mode". Dolly Parton „is zalig boven de hals, maar een ramp eronder", was zijn mening. Spanningen zijn er natuurlijk altijd geweest, al wordt het woord te genwoordig meer in de mond ge nomen en wordt er misschien meer aandacht aan besteed. Al lerlei dingen kunnen onder zulke spanningen lijden, gezinnen, vriendschappen of werkomstan digheden. We doen dan ook wijs ze zo min mogelijk te laten ont staan, aanleidingen te vermijden, liever wat verzoenend dan hate lijk te zijn. Spanning heeft helaas de eigenschap zichzelf graag op te winden tot er overspanning optreedt, waarvan niet alleen an deren, maar voornamelijk wijzelf de dupe zijn. In het gevoel van spanning zijn we nerveus en ge jaagd. We hebben een behoefte onszelf „waar" te maken. Maar als we lijden aan zelfoverschat ting zal ons dat niet lukken maar ons voeren tot inspanningen die zoveel van ons vergen, dat we ons doel voorbijstreven. We vallen dan ten offer aan een of meer van de vele vormen van geestelijke of lichamelijke stoor nis, waarin overspanning zich uit. Ook uit het woord veerkracht komt ons een zeker soort span ning tegemoet, doch we voelen wel dat we ons dan op een heel wat beter terrein bevinden. Te genoverspanning hoeft geen sloomheid te staan of de gedach te dat iedere inspanning uit den boze zou zijn. Veerkracht is een van de koste lijkste gaven van het leven. Het is daarom zeer de moeite waard deze van onze jeugd tot aan de ouderdom zo goed mogelijk voedsel te geven en te oefenen. Sportmensen weten wat training waard is en wat ermee te berei ken valt. Doch ook in het gewone dagelijkse leven kunnen we ons trainen op talloze gebieden: een sport waarin ook ieder behaald doelpunt een (stille) vreugde biedt. Het is het doorgaan tegen de verdrukking in, waarmee we onze wil versterken. Het niet toe geven aan gemakzucht, waar door we ons vaak allerlei zelfver wijten, spijten ellende besparen. Een wandeling tegen de storm wind in zal ons heel wat meer opfrissen dan het thuiszitten in een warme kamer, mopperend dat de zon niet schijnt. Juist dit alledaagse niet-toegeven aan ie der wissewasje dat op onze weg komt, het bewaren van een opge wekte houding, een bemoedi gend woord staalt onze krachten en maakt dat we ertegen opge wassen zijn als we voor moeilijker opgaven komen te staan. We kennen door ervaring ook de rei kwijdte van onze kracht en hoe ven niet uit angst terug te deinzen voor iets wat we met goede wil zouden kunnen volbrengen. Sen timentele mensen herkennen soms het onderscheid niet tussen veerkracht en ongevoeligheid als het om aanvaarden gaat, doch het verschil tussen woorden en daden maakt dat op den duur duidelijk genoeg. JETTY Stel het verwijde ren van vlekken uit kleren nooit uit. Hoe meer de ongewenste stof is ingedroogd, des te meer ze zich heeft vastgehecht aan het weefsel. Droge vlekken (modder, kalk etc.) moet u altijd eerst droog proberen weg te halen. Gebruik aaarvoor een zachte borstel bij tere weef sels en een harde schuier bij weefsels die wel tegen een stootje kunnen. Vergeet nooit dat het gebruik van vloei bare stoffen bij het wegmaken van vlek ken altijd het risico meebrengt, dat er kringen in het weef sel achterblijven. Dus: altijd goed droogwrijven. Onder vloeibare stoffen ver staan we o.m.: benzi ne, tetra, alcohol en ook heet water. Leg altijd een ab sorberende onder laag onder de vlek, die u met een vlek- kenmiddel gaat be strijden. Bij gebruik van een vlekkenmiddel zo weinig mogelijk wrijven, doch steeds proberen door dep pen of drukken de vlek weg te krijgen. Blijven wrijven totdat het vocht van het vlekkenmiddel niet meer te zien is. Giet het vlekken middel zo mogelijk op een lapje van dezelf de stof die u wilt schoonmaken. Ge bruik vooral geen an der, tweede middeltje voordat het eerste geheel droog is ge wreven. Ballpointvlekken zijn gemeen en moei lijk te verwijderen. U kunt het voorzichtig proberen met spiritus of alcohol. Eivlekken krijgt u in de meeste geval len weg als u ze be handelt met ammo nia en azijn. Een viltstift geeft zo mogelijk een nog gemener vlek dan een ballpoint. Pro beer zo'n viltstiftvlek met tetra of tri weg te halen. Hier volgt het recept van een bijzonder smakelijk ge rechtje, dat u kunt eten als voorgerecht, maar ook als smakelijke hap bij de boter ham. Me dunkt, als u de samenstelling leest, krijgt u nog wel meer ideetjes om zo'n hapje op te dienen. U hebt de volgende ingrediën ten nodig: 4 eieren, 1 kop Corn Flakes, 2 eetl. ge raspte kaas, 1 eetl. fijngehakte peterse lie, 1 eetl. gesmol ten boter of marga rine. Bak de eieren. Maak intus sen de Corn Flakes iets fijn en roer daar de rest van de ingrediënten doorheen. Strooi het mengsel over de eieren.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 19