MOTOCROSS FEESTPROGRAMMA 75 CHRISTELIJK ONDERWIJS Anderhalve eeuw kadaster Holten liet de overwinning liggen HOLTENS NIEUWSBLAD 500 CC INTERNATIONAAL Route rondrit 2 april (11.30) Extra parkeermogelijkheden (alleen) lossen niets op ZIJSPAN NATIONAAL 125 CC JUNIOREN zondag 4 april aanvang 12.30 uur Rekreatie-ruitergroep opgericht Jaarvergadering bedrijfsvoorlichting LIJDENSMEDITATIES ll\ 1 DE STILLE WEEK (5-10 APRIL 1982) 25 MAART 1982 PAG. 15 Woensdag 31 maart: half 8 Openbare Herdenkingssamen- komst in de „Kandelaar" waar aan verschillende oud-leerlingen zullen meewerken. Sprekers: de heer J. Rietberg uit Emmen en ds. H.J. Stukker uit Enschede. Na afloop is er een officiële ont vangst door het bestuur voor genodigden. Donderdag 1 april: Op scholen wordt die dag les gegeven in „oude stijl" 's avonds een fees tavond in de feesttent bij de school „De Schakel". Deze avond is bestemd voor de ou ders van de leerlingen van de scholen: „De Schakel", „Het Kompas", „Repelsteeltje" en „Kleuterhoek" alsmede voor de buren van de scholen en alle le den van de schoolvereniging die niet tot de reünisten behoren Half 8 tot 8 uur recipieert het bestuur in de hal van de school. Tijdens deze receptie wordt het cadeau van de oud-leerlingen aangeboden. half 8 tot kwart voor 9 is in de feesttent bij de school een bazar waarvan de opbrengst bestemd is voor het onderwijs op het ei land Anguilla. Deze bazar wordt door de kinderen van de zesde klassen georganiseerd. 9 uur Gezellig samenzijn in de tent. Vrijdag 2 april: 9 uur aanvang van de kinderspelen in de Schoolstraat, half 10 revue van en voor de kinderen in Irene. Half 12 optocht door het dorp. Zie voor de route elders in dit blad. 2 uur spelen opverschil- lende plaatsen. 4 uur tot kwart voor 6 Bazar van de kinderen, bestemd voor iedereen. Ten Bate van het onderwijs op An guilla. vanaf 7 uur Reünie voor de oud-leerlingen die na 1968 van school gingen. Eerst een disco, na half 10 speelt een band Zaterdag 3 april: Reünie voor de oud-leerlingen. Aanvang 12 uur voor wie zich inschreef voor de broodmaaltijd. Voorts offi ciële opening van de reünie om 2 uur. Tijdens deze middag treedt het toneelgezelschap C.O.C. op en speelt de Tiroler- band van H.M.V. Gedurende beide reünies zullen doorlopend in diverse lokalen dia's van vroeger, films van vroeger en een fototentoonstel ling te zien zijn. Om half 8 wordt het feest beëindigd met een groot concert in de Hervormde Kerk waaraan o.a. alle Holtense koren hun medewerking verlenen. Attentie: Alle reünisten worden verzocht zoveel mogelijk niet per auto te komen. In de straten rond de school zal een parkeerverbod van kracht zijn, terwijl het gedeelte van de Schoolstraat tussen de Laren- seweg en de Boschkampsstraat geheel voor het verkeer zal worden afgesloten. Beperkte parkeergelegenheid zal er zijn op de weide achter garage Mul ler, ingang Larenseweg. Fietsen kunnen worden gestald op het terrein van de kleuterschool „Repelsteeltje" Actie Anguilla. Tijdens de feestdagen ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van het Christelijk Onderwijs te Holten zal een geldinzameling worden gehouden voor het on derwijs op het eiland Anguilla in de Caribische zee. Men denkt een groot bedrag bijeen te krij gen door een inzameling tijdens de herdenkingssamenkomst in de Kandelaar en de reünies. De leerlingen van de school De Schakel en Het Kompas zullen op donderdagavond voor de ou ders en op vrijdagmiddag voor de kinderen een bazar- verko ping organiseren. Voorts zal een eventueel batig saldo ook voor dit doel bestemd worden. Een ieder die niet in de gelegenheid zal zijn op een van deze wijzen bij te dragen zal een gift kunnen storten op het banknummer 32 85 60 782 bij de Rabobank t.n.v. het Jubileum comité Christelijk Onderwijs on der vermelding van „Anguilla" Het eiland Anguilla ligt op korte afstand van het Neder landse Rijksdeel Sint Maarten. Het is een arm, zelfstandig ge regeerd eiland. Er wonen ca 8000 mensen in er is geen en kele vorm van inkomen. De kinderen kunnen zeer primitiei onderwijs krijgen en moeten voor verdere ontwikkeling naar een ander eiland en dan probe ren elders werk te vinden, om de andere eilandbewoners geld te sturen waarvoor zij het meest noodzakelijke kunnen kopen. Op de scholen op Anguilla is grote behoefte aan de meest noodzakelijke leer- en hulpmid delen. Van het totaalbedrag zal afhangen waarmee zij geholpen zullen kunnen worden. Ht be stuur van de scholen met de bijbel alhier stelt zich voor wanneer het totaalbedrag be kend is opnieuw in contact te treden met de bestuurders van Anguilla om te overleggen op welke wijze het geld het beste kan worden besteed. De dan gekochte goederen zullen dan elders worden gekocht en naai Anguilla worden vervoerd. Te zijner tijd zal worden gepubli ceerd wat met het alzo bijeen gebrachte geld is gedaan. Schoolstraat; Rietmolenstraat; Oranjestraat; Noordennberg- straat; Waardenborchstraat; Vix- seboxsestraat; Voorsboerstraat; Lageweg; Schoutenstraat; Boer- richterstraat; Lageweg; Hoffes- straat; Pannebakkerstraat; We verstraat; Kerkhofweg; Stations straat; Larenseweg; Haarstraat; Diesenplasstraat; Nagelhout straat; Larenseweg; Aaltinksweg; Wilhelminastraat; Larenseweg; Pastoriestraat; Boschkamps straat; Schakel (Schoolstraat) - :n-.i -iAeAti Alweer de 18de foto betreffende een oud Holtens plekje. Dit keer het Gemeentehuis, zoals het er een kleine 70 jaar geleden bij stond, een paar jaar na de voltooiing van het pand in 1906. Het hofje voor het Gemeentehuis zal naar alle waarschijnlijkheid nooit meer worden aangelegd. Ook bovenop het qebouw missen we het één en ander! In de loop van de eeuwen is grote zorg besteed aan de grenzen van de grondeigendommen. Grond is in de economie evenals arbeid een zeer belangrijke produktiefactor. Arbeid zonder grond is vrijwel onbes taanbaar. De grond is in velerlei zin belangrijk voor de mens. Deze moet hem dienen tot uitgangs- en steunpunt voor zijn arbeid op het water en in de lucht. Gemeentebelangen stelde tijdens de raadsvergadering de vraag of het ja of nee voldoende aanwezig zijn van parkeer ruimte in de kom van Holten, voor gegadigden voor de win kels van DURA van doorslag gevende betekenis kan zijn voor vestiging aldaar. Gemeentebelangen meent dat in het verleden, omdat geen me dewerking werd verleend een aantal leegstaande panden af te Hoewel Holten beter en feller speelde dan Victoria Boys slaagden zij er niet in te scoren. De eerste drie kwartier gaf een aanvallend Holten te zien, De Boys uit Apeldoorn moesten zich tot verdedigen beperken. Het aanvalspatroon van de roodzwarten was echter te simpel van opzet, waardoor verrassende openin gen ontbraken. Breedte en dieptepass werden veel te weinig in afwisseling toegepast. breken ten einde deze parkeer ruimte te kunnen bieden, een gegadigde tot een negatief be sluit kwam aangaande vestiging in Holten. In zijn antwoord op deze vraag merkte de heer van Rappard op, dat uit gesprekken die zyn gevoerd met bestuur en leden van de Handelsvereniging, de Rijksconsulent voor Handel, Ambachten en Diensten Cen traal Instituut voor Midden en Klein bedrijf en vertegenwoordi gers van de DURA bleek, dat de parkeerproblematiek wellicht een onderdeel zou zyn. „Alleen het creëren van extra parkeer ruimte lost niets op", aldus bur gemeester van Rappard. Het tijdelijk creëren van par keerplaatsen in dit geval aan de Binnenstraat, met het doel spe cifieke winkels' aan te trekken, zou moeten kunnen voorzien in een permanente behoeft. Eén en ander zou naar onze mening in de toekomst leiden tot conflic ten, aldus de burgemeester in zijn antwoord aan Gemeentebe langen. De WD gaf als advies aan de fractie Gemeentebelang; Heb niet de illusie dat u met deze vragen de inwoners van Holten zand in de ogen kunt strooien, want dan onderschat u toch werkelijk de Holtenaren. Men heeft weieens gezegd, dat veel mensen een aangeboren neiging hebben om de gronden, welke tus sen bepaalde grenstekens zijn ge legen, ten koste van hun naaste uit te breiden. Dit is heus geen ver schijnsel, dat zich alleen in deze tijd voordoet. Uit hoofdstuk 27 van het bijbelboek Deuteronomium blijkt bijv., dat een zware straf was ge steld op het wederrechtelijk verzet ten van de „landpalen". In later tijd is menig geschil ontstaan over de grenzen van gronden en wateren. Was er in Israël eertijds sprake van landpalen, de grenzen o.a. in de vroegere marken in het oosten van ons land werden behalve met palen dikwijls aangegeven door middel van dijken, sloten en stenen. Re gelmatig werd „de lake gegaan", d.w.z. werden de grenzen gecontro leerd. Op verschillende grenspun- ten trof men dan afgevaardigden aan van aanpalende marken, die samen langs de grenzen wandel den, terwijl bij „grensgevallen" de grenspalen of „laekestenen" wer den verplaatst. In enkele delen van Frankrijk en in het oosten van ons land kende men de gewoonte bij het opzetten van nieuwe scheidstekens kinderen mee te nemen en hen daar te kas tijden, zodat zij zich de plaatsing van de grenstekenen goed zouden herinneren. Later volgde daarop soms een geschenk tot verzachting. Op andere plaatsen trok de bevol king van een bepaald gebied na de oogst rond om de „afpalingen" na te zien en zo nodig te herstellen. De beweeglijkheid van de grenzen kon op de duur toch niet worden ver hinderd. Daarom zocht men naar andere middelen. Een grote mate van vastheid werd verkregen door de instelling van het kadaster, dat van Franse oorsprong is. Men wilde in 1790 een goede basis hebben voor de heffing van grondbelasting, waartoe moest worden beschikt over gegevens omtrent eigenaar en waarde van de grond, en de rechts zekerheid moest worden gediend. Het woord „kadaster" is afgeleid van het Latijnse capitastrum is re gister. Het kadaster moest een Achtereenvolgens Daniel Saam- angun, Nico Labobar en Wim Tulier wisten niet de juiste rich ting te vinden. Ook een kopbal van André Dekker uit een voor zet van Evert Dalemans miste de kracht om de zeer talentvolle jonge goalie van Victoria Boys te verontrusten. De counters van Victoria Boys in de eerste helft stelden helemaal niets voor. De tweede helft gaf een zelfde beeld, met dit verschil dat de counters van de Boys steeds gevaarlijker werden en het doel van Holten enkele ke ren maar ternauwernood aan doorboring ontkwam. Drie minu ten na de thee kreeg eerst Nico Labobar een uitstekende gele genheid, doch hij vond de keeper op zijn weg. Na twintig minuten spelen sloeg alles wat Holten was de schrik om het hart toen de hele achterhoede poedelde en de bal alleen door zuiver toeval slechts enkele cen timetere naast de voor Holten goede kant van de paal caram boleerde. Een schitterende actie van André Dekker had een be ter lot verdiend dan een corner. Na een half uur spelen ontstond er licht tumult. Invaller René Bannink gaf Wim Tuller een uitstekende gelegenheid en diens schot werd gestopt achter de doellijn. Op advies van de grensrechter kende de overigens uitstekende leidende scheids rechter Schoenmaker het doel punt niet toe. Enkele minuten later werd André onreglementair afgestopt in het strafschopge bied en kreeg Holten een pe nalty te neen. Andre schoot in eerste instantie in, doch de scheidsrechter liet overnemen. De tweede bal werd echter te zacht ingeschoten waardoor de keeper de kans kreeg het schot te keren. In de 40 minuten moest Barend al zijn talenten aanwenden om de nul op het scorebord te houden. De wed strijd eindigde met de onbevre digende stand van 0-0. De krachtsverhouding in het veld was duidelijk in het voordeel van Holten. Met 3 punten uit twee wedstrijden zijn de rood zwarten nog steeds op de goede weg. Er volgen thans twee uit wedstrijden nl. zondag as. tegen K.H.C. in Kampen en op don derdag 1 april om 18.30 uur tegen CUPA in Bussloo. Wie beide ploegen de laatste tijd enigszins gevolgd heeft moet tot de conclusie komen dat beide verreweg de beste resultaten behalen in uitwedstrijden. Thuis hebben zowel K.H.C. als CUPA schijnbaar meer problemen dan uit. Hierin liggen voor de Holte naren de mogelijkheden. De spe lerebus vertrekt zondag a.s. om 12.30 uur. MARKELO IQP A.. Kaarten in voorverkoop vanaf 29 maart bij: Boer Sigarenmagazijn van Erp Motorhuis café „De Pot" Prins Boekhandel beeld geven van alle onroerende goederen in een bepaald grondge bied door middel van kaarten en registers. In Egypte schijnen reeds in oude tijden kadastrale opmetin gen te zijn verricht. Mr. M.D. van Wolferen heeft blijkens NGT Geo- desia 81 gezegd, dat de Egyptena- ren een grondboekhouding had den, die onder meer diende om de gebruikers langs de Nijl - na de overstroming, waarbij de grenzen waren weggeslibd, - weer eenzelfde oppervlakte land in bewerking te kunnen geven. Voorts werd in de elfde eeuw in Engeland onder Willem de Ver overaar een „Domesdaybook" sa mengesteld, dat te vergelijken zou zijn met de hedendaagse kadas ters. Bij de inlijving in 1810 van Nederland bij Frankrijk werd de Franse wetgeving, ook op hypo thecair en kadastraal gebied, hier te lande van kracht. Van 1812 tot 1832 is aan de totstandkoming van ons kadaster gewerkt. Eerst moes ten de gemeentegrenzen worden vastgesteld. De kaarten voor som mige gedeelten van ons land waren reeds enige jaren vóór 1832 gereed. Alle onroerende goederen zijn per ceel voor perceel door landmeters opgemeten en in kaart gebracht. Van de gebouwen, welke zich op de gronden bevonden, werden de plaategronden opgenomen. De oorspronkelijke kaarten - de z.g. minuutplans - zijn onveranderd bewaard gebleven. De wekelijkse verrichtingen van de landmeters werden 's zondags in het veld in aanwezigheid van de burgemeester en de eigenaren gecontroleerd. De gemeente Holten ressorteert onder het kantoor Zwolle. Terwijl voor Noord-Holland ook een kantoor in Alkmaar is gevestigd. In 1810 werd in Nederland het hypothecair stel sel ingevoerd, dat gekoppeld is aan de kadastrale indeling. Hoewel ons kadaster een fiscaal karakter heeft, is de betekenis voor de belasting heffing verminderd en het dienen van de rechtszekerheid belangrij ker geworden. Het kadaster ressor teert thans niet meer onder het ministerie van financiën, maar on der dat van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het kadaster bestaat uit registers (legger) en kaarten (plans) Het publiek kan hiervan inzage krijgen te Zwolle, waar de bijwerking doorlopend plaats heeft. Tegen vastgestelde tarieven kan men ook allerlei in formaties bij het kadaster verkrij gen. Niet altyd is het nodig om ter verkrijging van inlichtingen een reis naar Zwolle te maken. Door gaans-kan men de gewenste inlich tingen wel bekomen in de gemeen te, waarbinnen het onroerend goed is gelegen. De gemeenten beschik ken nl. over kopieën van kaarten en registers. Deze geven echter niet altijd de toestand aan van het ogenblik, omdat zij slechts eens per jaar worden bijgewerkt. Op de ge meentebegroting komt als ver plichte uitgaafpost voor die van het aanleggen en bijhouden van de dubbelen der leggers en plans van het kadaster. Ook het kadaster heeft - zoals hiervoor al bleek - in de achter ons liggende anderhalve eeuw een ontwikkeling doorge maakt. Het is een overheidsdienst voor de uitvoering van publie krechtelijke taken, waarbij thans kan worden gedacht aan belas tingheffing, onteigening, ruilver kaveling, ruimtelijke ordening en stemrecht voor ingelanden van wa terschappen. Kadaster en nota riaat kunnen elkaar ten aanzien van het vastgoed niet missen. De vastgoedadministratie kent het systeem van de reeds lang be staande perceelsgewijze indeling met de kadastrale kenmerken als gemeente, sectie en nummer. Se dert 1924, het jaar waarin de Ruil- verkavelingswet is ingevoerd, is het kadaster ook betrokken bij de uitvoering van de ruilverkavelin gen. Een studiecommissie Leidin genregistratie heeft aanbevolen de registratie van ondergrondse lei dingen en hun beheerders op te dragen aan het kadaster. De hoofddirectie van de dienst van het kadaster en de openbare registers is gevestigd te Apeldoorn. Medio 1981 heeft de regering het ontwerp voor een Kadasterwet om advies aan de raad van state gezonden. Thans wordt de wettelijke basis van het kadaster nog steeds ge vormd door de Wet op de grondbe lasting. Hilversum Vrijdagavond 19 maart jj. vond de oprichting plaats van een vereniging voor „rekreatie- ruiters" d.w.z. ruiters die het paardrijden willen beoefenen zonder het wedstrijd-element als hoofddoel. De 16 aanwezigen gaven zich spontaan op als lid en ca. 10 personen die deze vergadering niet konden bijwo nen hebben reeds mondeling toegezegd ook tot deze vereni ging toe te zullen treden. Het doel van deze vereniging, aan gesloten bij Rekreatie-Unie van de Nederlandse Hippische Sportstichting, is het paardrij den in georganiseerd verband, zoals buitenritten, dagtochten, puzzelritten etc.. Men behoeft niet over een eigen paard te beschikken, deze kan bij een manege gehuurd wor den. De kosten zullen zo laag moge lijk worden gehouden en bedra gen voor kontributie, lidmaat schap van de N.H.S. en een ab onnement op de kwartaal uitgave van de Ruiter-Unie in totaal f15.- per jaar. Tot voorzitter van deze vereni ging werd gekozen De Heer D.G. Franken te Deventer, die zal worden bijgestaan door 2 senior- en 2 jeugdbestuursleden. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot de volgende leden om inlichtingen t.w.: Manege T. Beldman te Holten telf. 05483- 12 87. De Heer D.G. Franken- Deventer-05700-2 39 14 en Pau- lien Nijenmanting-Wierden- 05496-10 17. Bergruitertjes-nieuws Op 20 en 21 maart namen en kele ruitere en amazones deel aan het Indoor Twente. Dit concours werd gehouden in Ma nege „de HofEmeier" te Ambt Delden. Hier werden de vol gende prijzen behaald: zaterdag klasse L categorie D springen le prijs Marie Elise Dollekamp met haar pony „Akimbo". zondag klasse Z. categorie Pro gressief springen 2e prijs Erik Vincent met de pony „Mark". Klassiek Springconcours 2e prijs Erik Vincent met de pony „Mark". De vereniging voor Bedrijfs voorlichting Holten hield in rest. „Vosman" haar jaarverga dering. Voorzitter M. Rietberg sprak een woord van welkom en noemde in z'n openings woord 1981 voor de landbouw een vrij goed jaar. De opbrengsten waren dank zij het gunstige weer goed en de prijzen gaven een gunstige ont wikkeling te zien. Helaas blij ven de kosten voornamelijk door de energiekosten zorgen baren. Secretaris L. Bronsvoort sprak in z'n jaarverslag van een jaar vol activiteiten die goed slaag den met veel deelname. Pen ningmeester H. Paalman kon '81 afsluiten met een batig saldo. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden als nieuwe be stuursleden gekozen J. Oolbek- kink, Geskesdyk 34 en W. Nij- land, Schapendijk 11, dit in- Plaats van F. Veltkamp (niet herkiesbaar) en W. M. Veneklaas Slots (verhuisd). Bedrijfsvoorlich- ter J.W. Lubbereen uit Bathmen sprak over „Voorlichtingsactivi teiten" o.a. over de gehouden „Snijmais-Olympiade 1981" het snijmaisonderzoek in Overijssel waaraan ook telers uit Holten meewerkten. Het aantal gewasmonsters be reikte een recordhoogte. Bij het grondonderzoek constateerde men nog al es een tekort aan natrium, magnesium en cobalt in het grasland. De deelname aan de deeladministratie rund veehouderij groeit nog steeds maar de bedrijfsontwikkeling in de vorm van stallenbouw was in 1981 wat minder. Lubbereen schonk verder aan dacht aan de verschillen in eco nomische resultaten van de veehouderij. Een hoge melkproduktie per koe bleek erg belangrijk voor de hoge voederkosten. Een goede graslandexploitatie is onmisbaar, en een deeladministratie rund veehouderij om eventuele knel punten op te sporen is van grote waarde. Ook dit jaar zullen in de Hervormde Kerk in de Stille Week (tussen Palmzondag en Pasen) weer lijdensmeditaties worden gehouden. Aanvang 19.30 uur. De samenkomsten zijn op maandag 5, dinsdag 6 en woensdag 7 april en duren onge veer een half uur. Maandag 5 april zal pastor C. Pouw spreken naar aanleiding van Matth. 26 vers 36-46. Het Holtens Gemengd Koor ver leent medewerking. Dinsdag 6 april zal ds. L. de Vrijer spreken naar aanleiding van Matth. 26 vers 62-64. Het Hervormd Kerkkoor verleent medewerking. Woensdag 7 april zal ds. C.C. Addink spreken naar aanleiding van Matth. 27 vers 1-2. Het kinderkoor „Mozaïek" verleent medewerking. Donderdag 8 april zal in een hervormd kerkdienst het Heilig Avondmaal worden gevierd. Voorganger ds. W. Vons Aan vang eveneens 19.30 uur. Vrijdag 9 april zal, als afsluiting van de samenkomsten, het jongerenkoor „Helicon" een uitvoering geven van Passiemu ziek naar het Evangelie van Johannes. Deze uitvoering zal ook om 19.30 uur beginnen en ongeveer een uur duren. Wij hopen dat deze avonden, die een goede gewoonte zijn geworden, weer vele belangstellenden bijeen zullen brengen. De Liturgiecommissie van de Hervormde Gemeente Holten in samenwerking met vertegenwoordigers van de Gereformeerde Kerk en de R.K. Parochie.

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 15