Breng systeem I in woonwand f TROSANJER POPULAIR BIJ JONGEREN Kleur en sfeer bij het slaap gebeuren 't Polijst, schuurt en poetst Overgordijn heeft meerdere functies Basiskleur Overgordijnen zijn meer dan alleen maar een soort aankle ding. Zij vervullen nog een aantal andere funkties. Mo menteel is een belangrijke funktie van het overgordijn, de aanwezigheid te benutten om daadwerkelijk op energiege bruik te bezuinigen. Toch wor den overgordijnen in eerste in stantie niet daarvoor genomen. Overgordijnen kleden de woon ruimten af. En alle aanwezige meubelen, tapijt en andere woonattributen ten spijt, het wel of niet hangen van overgor dijnen bepaalt het aanzien van de kamer. In zekere mate dan wel, want alles hangt af van de gemaakte keus, maar we gaan er van uit dat die juist is. Dan de brandende vraag: lange of korte overgordijnen? Natuur lijk kunnen er zich situaties voordoen, denk bijvoorbeelet aan verwarmingsradiatoreri,- waarbij deze vraag niet eens ter; - diskussie staat, in alle ander©- gevallen is het vrijwel altijd bef ter om overgordijnen zo lang mogelijk te nemen. Een andere - en nog niet zó algemeen bekende - funktie js I de geluidabsorptie. Duidelijk té konstateren, wanneer de gor dijnen nog niet hangen. Daarbij spelen dan ook de zwaarte van de stof de aanwezige plooi- ruimte een belangrijke rol, die nog wordt vergroot wanneer de gordijnen de gehele wand be dekken, zogezegd van muur-; tot-muur. Het weefsel is dan ook medebepalend. Zo zal een zeer vast geweven wollen stof min- der lucht vasthouden dan een dikke, meer losgeweven- acryl- stof schaffen en welke kleur het beste daarvoor geschikt is en past in het interieur. Dan kunt u daar met de keuzë van de artikelen rekening mee houden. Het is verstandig om uit te gaan van één basiskleur. Grote vlakken kunnen het beste in effen (met lichte effekten) kleuren worden gehouden, dat is rustge vend en maakt verantwoorde kombinaties mogelijk. Als u zich breed oriënteert zult u bemerken dat er altijd wel een geschikte bij passende kleur of dessin is te ont dekken. Maar het wordt u tegen woordig wel gemakkei ijk gemaakt, want steeds meer leveranciers gaan er toe over om op elkaar afgestemde kollekties te brengen. Als u toch in gedeelten uw slaap kamer inricht, zult u wel moeten vragen hoe lang die artikelen in de kollektie blijven, zodat u niet na een jaar tot de ontdekking komt dat de bedoelde kleur er niet meer is. Kombinatiemogelijkheden zijn er op velerlei terreinen. Er komen samenwerkingen tussen bedden fabrikanten en textielleveranciers: er zijn kombinaties mogelijk van bedtextiel, rolgordijnen, gordijnen en meubelstof, maar ook van de kens of lakensets met bijpassende spreien. Doet u dat nou ook zo graag? 's Avonds een luchtje scheppen? Niet alleen; om de benen even te strekken, weineen, maar om eens heerlijk bijl iedereen naar binnen te gluren. Zomaar bij wildvreemde mensen, 't Is wél; niet zoals het hoort, maar je kunt er vaak van die leuke woonideeën vanl opdoen. Zö zou je bij jezelf óók een eethoek kunnen creëren, en zus zou jè- het beslist nooit doen. Wat tijdens zo'n wandeling vooral opvalt, is dat in heel veel huiskamefs- een woonwand aanwezig is. Zo'n opstelling van allemaal losse opbergé-' lementen. Ze staan met de rug tegen de muur, of vrij in de ruimte. Zijri „gebouwd" rondom een deuropening, of zweven los van de vloer. Gesl®5 ten of met doorkijkjes. Uitgevoerd in klassiek eiken, modem essen et simpele vurenhouten konstrukties. En wat bovendien opvalt is dat do^r- deze woonwanden vrijwel identieke woonsituaties toch een heel eigen; karakter krijgen. Omdat met de losse elementen een opstelling gemaakt- kan worden die voldoet aan de wooneisen die ieder individu daar zelf aan* stelt. De mogelijkheden met zo'n wand zijn dan ook legio; veel bergruimte in de- eerste plaats. Maar er zijn ook systemen te koop met barkastjes^ platenrekken en open vakken voor het plaatsen van bijvoorbeeld eór mooie vaas, een fruitschaalde foto's van de kleinkinderen, of zomaar wa( aardige snuisterijen. 3 T.P. 100 6teeds meer gezien worden. Het en/ f0U alleen jammer zijn als achter die mooie interieurs een slecht bed schuilgaat. De matras U kunt er van uitgaan dat een goede matras ca. 15 jaar meegaat. Het bed zelf blijft vaak nog wel goed, zodat kan worden volstaan met een vervanging van de ma- Hl tras. Maar als u het gevoel hebt dat H' ook de bedbodem eigenlijk ver- nieuwd moet worden, laat u dan I eens goed voorlichten. De laatste jaren zijn er veel slaapkamerspe cialisten bijgekomen. De mensen in die winkels zijn goed op de De Diantnus, zo luidt de officiële naam, is een oud cultuurgewas, dat 50 j aar voor Christus él door Plinius beschreven werd. Het uitgebreide geslacht telt zo'n 200 soorten die stammen uit Zuid-Europa, Noord-Afrika en Azië. De naam is afgeleid van dios (stralend) en athos (bloem). Naast de groot- bloemige anjer, die sinds de veerti ger jaren op grote schaal in Neder land wordt geteeld, is er de laatste jaren veel belangstelling ontstaan voor de trosanjers. Dit zijn anjers met meerdere zijscheuten waaraan zich kleine bloemen bevinden. Vooral bij jóngere mensen slaat deze anjer meer aan dan zijn wat plechtiger, „stijver" óverkomende grote broer. De trosanjer zijn ontstaan door kruisingen van de z.g. Ameri kaanse. grootbloemige anjers met de Dianthus carophyllaceae. Een andere groep ontstond door de Si- manjers te kruisen met de trosan jers; waarbij middelgrote, zeer fraaie bloemen met stevige sten gels ontstonden. Met het toenemen van de belang stelling voor trosanjers nam ook het aantal kleuren toe. Naast tro sanjers in rood, roze wit, geel, oran je, paars en donkerrood zijn er veel tweekleurige trosanjers bijgeko men zoals lila met witte rand, zalm roze met witte rand, geel met rood, roze met wit, etc.Het aantal rassen wordt nog steeds uitgebreid en momenteel is er een groot aanbod van trosanjers. Toppers zijn de rozeachtige Silvery Pink, de rode Esquisite en Red Baron, de gele Goldstar, de cerise- kleurige Sam's Pride en Lilly Ann, de oranje Minister Oranje en de paarsvioletkleurige Carina. De tro- sanjer is sterk en goed houdbaar in de vaas. Zet echter geen rijpend fruit in de buurt, want het gas dat door vruchten wordt verspreid, versnelt het verouderingsproces hetgeén de bloemen sneller doet verschrompelen. Geef liefst ook snijbloemenvoedsel. Met een speciaal voor aiders ont wikkeld houdbaarheidsmiddel in het water blij ven de bloemen goed, zullen alle knoppen opengaan en hebt u langer plezier van uw bloe men. warm. De één is allergisch, de partner niet. Dat zijn punten die bij de keuze van een dekbed een enorm verschil uitmaken. Daarom wordt meestal geadviseerd twee éénpersoons dekbedden aan te schaffen. Dat zijn er nog verschil lende vullingen van dekbedden. Het meest bekend is natuurlijk dons. Maar dons is de laatste ja ren, en met name dit najaar weer, zo ontzettend duur geworden, dat het voor veel mensen onbetaal baar zal zijn. Er zijn echter genoeg alternatieven. U kunt een dekbed kiezen met' een lager percentage dons erin. Dat behoeft kwalitatief niet minder te zijn. Het verschil zit hem alleen in het gewicht en het komfort. Dons is*veel lichter van gewicht dan de veertjes die verder voor de vulling worden gebruikt. Hoe lager het percentage dons, hoe hoger het percentage veertjes, dus hoe zwaarder net dekbed wordt. Daarnaast is dons zó zacht en zijn veertjes wat harder, dat dat het verschil in komfort genoemd wordt. Een, zogenaamd, halfdon- zen dekbed, met een percentage van 15% dons en 85% veertjes (past u op voor de verwarring die door deze aanduiding kan ont staan) is zwaarder dan een donzen dekbed, met bijvoorbeeld 65% of 90% dons. 100% dons bestaat niet. Wel zijn er meer dekbedden met 30% dons en 50% dons ver krijgbaar. Door de stijgende don- sprijzen rijn er echter ook steeds betere synthetische dekbedden te koop. Met deze vullingen probeert men de holle vezel van de dons na te bootsen. Wist u overigens dat ca. 60% van de jaarlijks verkochte dekbedden een synthetische vul ling hebben? Een goed synthe tisch dekbed kan voordelen heb ben, denkt u aan wasbaarheid, de prijs t.o.v. goede donzen dekbed den en mensen met een allergi sche aandoening. Voor die laatste groep, maar natuurlijk ook voor Een ideetje voor een meisjeska mer? anderen, zijn er sinds enige tijd wollen dekbedden die in een aan tal variëteiten worden aangebo den. Voor mensen die een donzen dekbed hebben, bestaat sinds kort de mogelijkheid het dekbed te la ten reinigen en zo nodig te laten bijvullen. Dekbedden met een overtreksets zullen meestal zonder sprei op het bed liggen. Dat heeft natuurlijk wel konsekwenties voor de rest van het slaapkamerinterieur. Daar komt nog bij dat met het verscho nen van de overtrekken weer een geheel andere kleur de slaapka mer beheerst. Dat zult u wel ge merkt hebben als u dekbedden bent gaan gebruiken. Misschien bent u er toch weer het vertrouwde sprei over gaan leggen. Het is in ieder geval zinnig hier van tevoren over na te denken. Meestal vinden de aankopen voor de totale slaap kamer niet in één keer plaats. Het is verstandig om een plan te maken, waarin u vastlegt wat u wilt aan- De laatste jaren staat de slaapkamer sterker in de belangstelling. Steeds meer mensen beseffen dat je eenderde deel van je leven in bed doorbrengt. In het algemeen besteedde men vroeger meer aandacht aan voornamelijk het zitkomfort van meubelen, terwijl de slaapkamer stiefmoederlijk bedeeld werd. Hoeveel oudere mensen slapen niet al hun gehele huwelijksleven op hetzelfde bed of hebben misschien één keer de matras vernieuwd? Wat dat bovenstaande betreft: het is nog maar de vraag of die matras destijds paste bij de bedbodem; want die twee moeten wel degelijk op elkaar afgestemd zijn. Door de toenemende belangstelling van de konsument zitten de fabrikanten en impor teurs ook niet stil en zij brengen naast betere en modieuzere produkten, ook meer informatie over het ,slaapgebeuren'. hoogte van de laatste ontwikkelin gen en kunnen adviseren welk type bed het beste bij u en uw omstandigheden past. U moet dan ook niet gek opkijken als de verko per u vraagt de bedden te probe ren of zelfs een uurtje te blijven liggen. Overigens heeft de Con sumentenbond recentelijk een onderzoek gepubliceerd naar be- dbodems, matrassen en kombina ties daarvan. Het dekbed Geen mens is hetzelfde en ieder een heeft zijn persoonlijke wensen en behoeften; dat geldt natuurlijk ook voor het bedtextiel waar u onder wilt slapen. Dekbedden, hebben stormenderhand Neder land veroverd. Waren het eerst nog voornamelijk jonge mensen in het westen van ons land die de dekbedden ontdekten, opvallend is dat nu het dekbed in het gehele land populair is geworden en ook bij oudere mensen. Met de inte resse van de ouderen voor het dekbed is ook de vraag naar twee- persoonsmaten toegenomen. Dat lijkt logisch, omdat zij ook altijd onder een tweepersoonsdeken hebben geslapen. Bij dekbedden ligt dat toch wel iets anders. Zoals gezegd, ieder mens heeft zijn ei gen slaapgewoonten, de een heeft het gauw koud en de ander snel te lis men het over de moderne ilaapkamer heeft, moet men ei- (enlijk twee begrippen onder- i icheiden. Er is het funktionele en I iet dekoratieve gedeelte. Onder I 'iet eerste aspekt verstaan we alles vat met het bed te maken heeft en inder het tweede alles betreffende Je aankleding van zowel de kamer lis het bed. Nu is dat laatste vooral jelangrijk geworden, omdat de slaapkamer steeds meer de funktie jan leefkamer gaat innemen. Dat s natuurlijk vooral bij jongeren het I jeval. Zij moeten op hun kamer neestal alles doen: huiswerk ma ten, platen draaien, lezen of TV I tijken. Maar ook als je geen tiener I -neer bent, mag de slaapkamer Wie kan stofzuigen kan ook met de slechts 9 kilo wegende Tapinette omgaan, die bij de drogist te huur is. Onder hoge druk wordt een rein igingsvloeistof samen met schoon water in de pool van het taf tapijt gesproeid (detail-foto I boven) om al dat kleverige vuil los te maken. Onmiddelijk daarna (detail-foto onder) zuigt de machine automatisch de vloeistof met het los geraakte vuil op. Hebt u wel eens opper vlakken te schuren die niet recht zijn? Een bolle deur- of raamlijst bijvoor beeld, een holle kom, plint of schilderijlijst of mis schien een gedraaide stoelpoot? Of werkt u wel eens aan uw auto? Dan j weet u dat het schuurwerk praktisch altijd met de hand zult moeten klaren. Jammer van uw tijd, want die zou u best plezieriger kunnen besteden. Sinds kort kunt u dat werk ook doen met een unieke machine van Black Dec ker: de Workwheel een rondschuurmachine van een geheel nieuw type met i nieuwe mogelijkheden. De Workwheel is een elek- i trische rondschuurma- chine om gebogen en be- werkte oppervlakten in minder dan geen tijd prachtig mooi te bewer ken: grondiger en sneller dan vroeger. U kunt er ook verf, lak, roest of aange- De machine is geschikt voor een aantal praktische accessoires, zoals een flexibele steunschijf (18 cm doorsnede), voorzien van een textiellaag. U kunt die gebruiken in combinatie met zelfklevende schuur- vellen voor het schuren en slijpen van rechte en licht gebogen vlakken, zoals de autocarrosserie. De schuurvellen gaan lang mee. Na gebruik hoeft u ze niet weg te gooien, want u kunt ze steeds weer op de oorspronkelijke papieren rug terug plakken en opbe rgen. Er zijn ook een nylon, schuurwiel van 1,5 cm breed voor het snel verwij deren van kleine roestplek jes, diepliggende roestpu- tjes en verf van metaal, een verticale staalborstel van 3 cm breed voor het wegha len van vuil, roest en verf van metaal, en een polijst- vacht (18 cm) voor over de flexibele steunschijf. de schuurstrips volgt de machine alle vormen van het te bewerken materiaal. Makkelijk bij moeilijk te bereiken plaatsen. De strips kunt u heel eenvou dig verlengen door een knop op de trommel te ver draaien. U kunt de Workw heel op twee snelheden ge bruiken: 2700 en 3400 t.p.m. (onbelast). De lage snel heid is speciaal bedoeld voor polijsten en licht slijp en schuurwerk, de hoge is er voor al het andere werk. Standaarduitvoering is de Workwheel 7470 voorzien koekt vuil mee verwijde ren, zowel van gladde als van geprofileerde opper vlakken. Alles wat u tot nu toe alleen moeizaam met de hand kon doen, kan voortaan machinaal: schu ren, polijsten, borstelen, poetsen, met zo'n Workw heel is het allemaal geen probleem. Dankzij de borstels achter van een steun voor plaat sing op een werkbank of Workmate, waardoor de machine ook als statio naire krachtbron kan wor den toegepast. Bovendien zit er een schuurtrommel bij, voorzien van schuur strips. De Workwheel kost f 179.- (adviesprijs). U krijgt er één jaar garantie op. r- mi T

Holtens Nieuwsblad | 1982 | | pagina 11