gemeente holten tegenvaller voor OLM Ouderen tegen kernwapens Jaarvergadering OLM Sint in Dijkerhoek Praatavond CBTB Holten Greenpeace Plattelandsvrouwen maakten „kleine kadootjes" brochure: HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders op 24 november 1981 verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Sportcommissie Rectificatie Bestemmingsplannen „Holten Kom Noord" ,Kom Holten" en Nieuwe voorlichtin bij ontslag Chemie in het dagelijks teven Van fiets tot TV-toestel PAG. 5 lOverijsselsche Landbouw Maatschappij houdt woensdag 9 december 110e jaarvergadering. Dat gebeurt in de Buitensociëteit te Zwolle, pfdmoot van de Algemene Vergadering vormt een inleiding van Drt. W.M. Otto, de direkteur-generaal voor de Landinrichting, Grond- en sbeheer. Hij spreekt over het onderwerp: „Grondgebruik en platte- dsvemieuwing". Daarbij komen zaken aan de orde als de ruilverkave- gen en beheersplannen. Aansluitend volgt diskussie. or de inleiding van Dr. Ir. Otto staan er nog enkele andere punten op de snda. In de eerste plaats is dat de openingsrede van OLM-voorzitter l Jonkhans. Hij zal daarbij ingaan op diverse onderdelen van de erijsselse Landbouw. De heer Jonkhans begint zijn toespraak om tien r. Vervolgens komt het huishoudelijk gedeelte van de agenda aan bod. arin is ook een bestuursverkiezing opgenomen. or de heer G. ten Kate uit Balkbrug staan kandidaat de heren E. •ilink uit Gramsbergen en B.J. Warmelink uit Ommen. De heer B.A. iverslag uit Nieuw Heeten wordt opgevolgd door de heer W. Slende- oek uit Raalte of de heer A.J. Dolman uit Lettele. Het Dagelijks stuurslid de heer H.J. Slijkhuis uit Holten is herkiesbaar. Als tegen- ndidaat fungeert de heer G.H. Naafs uit Goor. Op de agenda prijkt orts nog een voorstel om de kontributie in 1982 te verhogen. Het is de doeling, dat de kontributies met gemiddeld dertien procent zullen jgen. 1. aan mej. J.C. Roelofs vergunning verleend voor het kappen van een boom bij het zomerhuisje Vianenweg 115; 2. aan de heer K. Jelsama te Okkenbroek vergunning verleend voor het houden van een inzamelingsaktie van kleding en voedsel tb.v. de stad Zielona-Gora in Polen U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie zal worden gehouden op maandag 7 december a.s., aanvang 19.30 uur, in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen tot: - het uitbrengen van een advies aan het college van burgemeester en wethouders betreffende een aanvraag voor een in de zomer van 1982 te organiseren wielerronde; - het uitbrengen van een advies aan het college van burgemeester en wethouders betreffende te bouwen kleedakkommodatie op sport veldencomplex ,,'t Vletgoor"; - het vaststellen van de zomersluiting 1982 van sportveldencomplex „Meermanskamp"; - het ingebruikgeven van het hoofdveld van „Meermanskamp" aan H.M.V. ten behoeve van een taptoe op 18 september 1982; - het vaststellen van de uitgangspunten voor de in 1982 te houden verkiezing van leden van de Sportcommissie. De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 28 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat Gedeputeerde Staten van Overijssel bij hun besluiten van 21 augus tus 1979, nr. 42906 en 43027, afdeling 2, goedkeuring hebben verleend aan de raadsbesluiten van 27 juni 1978, nr. 367/dB-Ym respectievelijk nr. 372/dB-Ym tot vaststelling van de bestemmings plannen „Kom Holten" respectievelijk „Holten Kom Noord", met dien verstande dat goedkeuring is onthouden aan twee onderdelen van de plankaart „Kom Holten" De goedkeuringsbesluiten liggen met de bestemmingsplannen vanaf 7 december 1981 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. De gemeenteraad, de inspecteur van de ruimtelijke ordening en zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, kunnen gedurende bovenge noemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Gelijke bevoegdheid komt toe aan degenen, die zich tijdig op grond van artikel 27, tweede lid, tot Gedeputeerde Staten hebben gewend met bezwaren tegen wijzigingen, welke bij de vaststelling van de plannen in de ontwerpen zijn aangebracht, en aan een ieder, die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring door Gedepu teerde Staten aan twee onderdelen van de plankaart „Kom Holten". Degenen, die reeds naar aanleiding van de publikatie van 7 september 1979 beroep bij de Kroon hebben ingesteld, behoeven dit niet opnieuw te doen. Beroepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin, maar dienen - zo mogelijk in tweevoud - te worden ingediend bij de Afdeling voor Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. Holten, 3 december 1981 De burgemeester voornoemd, W.L.F.C. van Rappard Onder het motto „kleine kadoo tjes" maken hebben een tiental plattelandsvrouwen van de afde ling Dijkerhoek zich vorige week woensdag in „het Bonte Paard" uitstekend vermaakt, onder lei ding van de dames Rensen, Arf- man, Jansen-Maneschijn en me vrouw Enklaar. Gemaakt werden onder andere kalenders, doosjes en er werd gewerkt met touw en ver- fattributen. Rond elf uur werd de avond afgesloten. Dank aan de dames die de avond organiseerden! De jaarlijks in de week voor de Kerstvakantie terugke rende themaweek van de Holtense Scholengemeenschap staat dit jaar in het teken van het milieubehoud. Met overigens krappe meerderheid van stemmen hebben de leerlingen Greenpeace als hoofdthema gekozen. Waarom kozen de leerlingen voor Greenpeace? Betty Bolderink (4 Havo): „Omdat Greenpeace nuttig werk verricht door acties te voeren tegen het onnodig doodknuppelen van jonge zeehondjes, het uitroeien van walvissen en het dumpen van afval in zeeën en oceanen". Haar klasgenote Femke Oosterman vult aan: „We zijn ontzettend blij dat het Greenpeace geworden is; er kan niet genoeg gedaan worden tegen het onrechtvaardig behande len van onschuldige, machteloze dieren". Els van Wingerden uit 4 Atheneum stelt vast, dat het bo vendien fijn is te weten, dat het geld goed aankomt en voor de volle 100% wordt gebruikt voor nuttige dingen. Eric Nijkamp uit 3 Havo: „Dat doden van walvissen is vaak niet nodig. Alle walvisprodukten kunnen tegenwoordig vervangen worden door plantaardige of syn thetische stoffen". Voor de organi serende groep leraren was het wel even een teleurstelling dat het ontwikkelingswerk niet geconti- De bezuinigingsdrift van de overheid heeft de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (OLM) een onverwachte tegenvaller bezorgd. De strop bedraagt 38.000 gulden. Het Rijk zal dat bedrag innen door de OLM voor 1982 minder subsidie te geven op de sociaal economische voorlichting. De landbouworganisatie moet nu maar zien, dat ze dat geld op een andere manier op tafel krijgt. „Het is bijzonder spijtig, dat de overheid juist op dit punt bezuinigt. De sociaal economische voorlichting heeft aangetoond, dat ze in een grote behoefte voorziet", stelde OLM-vice voorzitter H.B.W. Wobben. Het OLM-bestuur voelt er dan ook niets voor om op die voorlichting te beknibbelen. Met andere woorden de 38.000 gulden zal op een andere manier boven water moeten komen. Hiervoor werden in de hoofdbes tuursvergadering van maandag 30 november verschillende suggesties gedaan zoals aankloppen bij het Landbouwschap. Deze instantie be schikt over geld, dat boeren via een heffing betalen. Aan zo'n oplossing kleven nadelen, omdat het probleem eigenlijk doorgeschoven wordt naar het Landbouwschap. DE OLM gaat nu met andere landbouworganisa ties overleggen hoe men aan het probleem van de bezuiniging het best het hoofd kan bieden. De 38.000 gulden strop voor de OLM vormen een klein onderdeel van de bezuinigingsoperatie, die het ministerie van landbouw gaat doorvoeren. De Tweede Kamer is ermee akkoord gegaan, dat voor ruim dertig miljoen gulden in de begroting voor 1982 wordt ge schrapt. Het OLM-hoofdbestuur was daar slecht over te spreken. „Aan de ene kant geeft de regering de landbouw een pluim voor de prestaties, die ze levert. Op het zelfde moment krijgen we als belo ning een bezuiniging voorgescho teld", kritiseerden de OLM-ers het optreden van de overheid. Zij ver- De komst van Sint en de Pieten viel erg tegen. De kinderen kwamen al vroeg bij de school aan, om daar Sinterklaas te zien Staan. Sinterklaas kwam per auto aan, maar hij bleef er in zitten, en de kinderen zagen hem niet staan. De; Pieten vielen ook al ontzettend tegen, want die hadden maar enkele harde snoepjes meege kregen, en Sint en de Pieten hadden toch moeten weten, dat die kleintjes die niet konden eten. Aan „H.M.V." lag het niet aan, want die zag je compleet bij de school staan. De kinderen willen hier het volgend jaar niet weer intrappen, en hopen dat Sint ook in Dijkerhoek uit de auto zal stappen. nueerd wordt via de themaweek. Vorig Jaar was de actie bijzonder geslaagd, f 15.000.- kon er uiteinde lijk worden overgemaakt naar Uruguay voor de bouw van een timmerwerkplaats in een kinder dorp in Montevideo. Daarvan werd f 10.000.- verzameld in de thema week; het Ministerie van Ontwik kelingssamenwerking vulde dat bedrag aan. A. Dekker - leraar En gels en lid van de themaweekcom- missie: Niet alleen wat de financiën betreft, is die actie succesvol te noemen. We zijn ook met zijn allen nog eens aan het denken gezet over de verdeling van rijkdom en macht in de wereld. Via films, tentoonstel lingen en live-optreden van een Chileense zanger werden we met de neus op de feiten gedrukt. Boven dien vind ik het omgaan met elkaar als schoolbevolking in een heel an dere sfeer dan de normale lessitua tie erg belangrijk". Dit jaar is de aandacht dus gevestigd op de mi lieuproblematiek. Met Greenpeace als centraal thema zal men zijn gedachten laten gaan over zaken als: walvisvangst, zeehonderyacht, milieuvervuiling en bio-industrie. De schoolkrant „Grimlach" komt met een speciale editie, die aan deze thema's gewijd is. De meeste evenementen in de week van 14 tot en met 17 december zijn bestemd voor eigen leerlingen en personeel; de fancy-fair van dinsdag 15 de cember is 's middags van 14.00 tot 17.00 uur en 's avonds vanaf 19.00 uur ook voor het publiek geopend. U vindt er o.a. een boeken- en pla- tenmarkt, een rommelmarkt en ruilbeurzen. De overige evenemen ten zijn er tot „lering ènde ver- maeck": tentoonstellingen, films, leerlingencabaret, een popfestival en een dixielanddansavond. De voorbereidingen zijn in volle gang. De organisatoren hopen dat het succes van de vorige themaweken zich herhaalt. De afdeling Holten van de A.N.B.O. schrijft ons: Oude ren hebben allen de ver schrikkingen van één en sommigen zelfs van twee wereldoorlogen meege maakt. „Wij zijn als oude ren van mening, dat ge streefd moet worden naar vrede, zonder de dreiging van kernwapens aan wiens zijde dan ook. Daarom on derschrijven wij als oude ren de stelling: alle kern wapens de wereld uit!" is! Aldus een motie, die zater dag 21 november j.l. werd aangenomen op de Alge mene Vergadering van de ANBO. De ANBO, de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen, waarin 200.000 ouderen vanaf vijftig jaar zijn verenigd, hield zaterdag 21 no vember j.l. haar jaarlijkse Alge- wordt de ouderen dubbel of drie dubbel te pakken", stelde de voor zitter van de bond. Als voorbeelden noemde hij o.a. de aangekondigde drastische verla ging van de bejaardenaftrek voor de loon- en inkomstenbelasting, de voorgenomen verlaging van het zak- en kleedgeld van bewoners van verzorgingstehuizen met f 17.10 resp. f 10.26 voor echtparen en alleenstaanden; de discussie over het al of niet invoeren van een eigen risico voor medicijnverstrek- kingen bij de ziekenfondsverzeke ring. De Algemene Vergadering van de ANBO sprak zich in een tweetal moties, die met algemene stemmen werden aangenomen, uit tegen zo wel de aangekondigde verlaging van het zak- en kleedgeld van be woners van verzorgingstehuizen als de mogelijke invoering van een eigen risico voor de ziekenfonds verzekering. Zeer veel kritiek uitte de heer Kui per op de bejaardenziekenfonds- weten de regering, dat zij de woor den uit de regeringsverklaring niet waar maakt. „Er staan allemaal mooie zinsneden in hoe geweldig de landbouw het doet. Dankzij de uit voer van landbouwprodukten krijgt Den Haag geld binnen. Onze konkurrentiekracht moet ver sterkt worden en we krijgen vol gens de regeringsverklaring hulp bij bevordering van de export. Mooie woorden, maar wat komt er van terecht? Laat de regering maar eens aangeven hoe ze die plannen wil verwezenlijken", verwoordde de heer J. Wolthuis uit Dedemsvaart de kritiek van het OLM-bestuur. Onder de titel „Ontslag. Kan 'n advocaat u helpen?" heeft de Ne derlandse Orde van Advocaten een 16-pagina's tellende brochure uitgegeven, waarin veel nuttige informatie te vinden is voor de velen die in de huidige economi sche recessie in de ongelukkige omstandigheden komen te verke ren hun baan te verliezen. Hoe gaat het eigenlijk, zo'n ont slag? Hoe zit dat met de opzegter mijn, de ontslagvergunning, het vakantiegeld, een afvloeiingsrege ling? Mag het ontslag eigenlijk wel? Wat is ontslag op staande voet? Het wordt allemaal in duidelijke bewoordingen in de brochure be schreven, van opzegtermijn tot en met het verlenen van toestemming door het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Ook de mogelijkheden van uitkeringen na het ontslag worden behandeld. Ellende voorkomen Volgens de brochure kan een hoop onnodige ellende en bitterheid worden voorkomen, wanneer de werknemer (maar óók de werkge ver) zich bij een (dreigend) ontslag tijdig door een raadsman laat advi seren. Tegenwoordig komen de meeste mensen in aanmerking voor door de overheid gefinan cierde rechthulp, waardoor de cliënt nauwelijks of niets hoeft te betalen. Zulke regelingen gelden niet alleen voor personen, maar soms öok voor kleine bedrijven. Alle advocaten kunnen dat voor een rechtzoekende, die er voor in aanmerking komt, regelen. Al is die rechtshulp overigens nog zo „gra tis", de cliënt kan gewoon zijn voorkeur uitspreken voor een be paalde advocaat. Een vrouw, die zich bij een ontslag-kwestie bij voorbeeld gediscrimineerd voelt, kan, als zij dat prefereert, om een (bepaalde) vrouwelijke advocaat vragen. Namen van advocaten vindt men in het telefoonboek of men neemt contact op met de plaatselijke Orde van Advocaten of het dichtstbijzijnde Bureau voor Rechtshulp, waarvan in de bro chure de adressen en telefoon nummers staan vermeld. Wie geïn teresseerd is kan de, met leuke car toons geïllustreerde, brochure gra tis aanvragen bij de Nederlandse Orde van Advocaten, 't Hoenstraat 1, Postbus 90614, 2509 LP, 's Gra- venhage, tel. (070) - 64 59 00. mene Vergadering in het Jaar beurscongrescentrum te Utrecht. De algemeen voorzitter van de ANBO, de heer K.J. Kuiper, sprak zijn ernstige bezorgdhid uit over de ontwikkelingen van de laatste maanden. Daarbij doelde hij niet alleen op de kwestie van de kern wapens, maar ook op de financieel-economische toestand. „Aan bezuinigingen kan niet ont komen worden. Ook de ouderen zijn zich hiervan terdege bewust", aldus de heer Kuiper. Maar dat betekent niet, dat wij alles voor ons en over ons maar zonder ons zuilen accepteren. Wij eisen de handha ving van de wettelijke koppeling van de AOW aan het netto minimumloon. Daarbij behoort dan tevens het garanderen van de koopkracht van de minima. In de regeringsverklaring van 16 novem ber j.l. is sprake van een achteruit- gang van 1% voor de minima. Wij vragen ons af of niet geprobeerd verzekering. Niet alleen de premie regeling hiervoor is volgens de ANBO onaanvaardbaar, maar ze ker ook de ideeën die thank leven om ouderen een premietoeslag te laten betalen wanneer zij tot de vrijwillige ziekenfondsverzekering toetreden. De voorzitter van de ANBO pleitte verder onder meer voor een nieuwe financieringsrege ling voor de verzorgingstehuizen, voor de snelle totstandkoming van de Voorlopige Raad voor het Ou derenbeleid en een aparte Rijks bijdrageregeling voor het Gecoör dineerd Bejaardenwerk. De algemene tendens van de jaar vergadering van de ANBO was duidelijk: men wil meer aktie als bond, sterker opkomen voor de be langen van de ouderen. Voor verdere informatie en/of toe lichting kunt u contact opnemen met de coördinator van ons bu reau: Hans de Nie, telefoon: 030- 31 52 78. Op de jaarlijkse z.g.n. „praatavond" van de plaat selijke afdeling van de Chr. Boeren - en Tuindersbond (C.B.T.B.) heeft voorzitter Egb. Stam na lezing van het bijbelgedeelte Matthëus 19: 17-21 en gebed in een ope ningswoord de zomer van 1981 goed voor de boer ge noemd. Er groeide volop en de kwaliteit van de produc ten was in doorsnee van goede kwaliteit. Ook het prijsverloop mag goed tot zeer goed worden genoemd. Ook de export van landbouwpro ducten nam sterk toe. In de eerste 8 maanden van '81 een verbluffend en gezonde groei. Actuele zaken die momenteel in het middelpunt van de belangstelling staan zijn de „Hinderwet", bodemverontrein iging en de nieuwe „bemestings- wet" zo besloot de heer Stam die zich hiema in een woord van wel kom in 't bijzonder richtte tot de heer G. de Boer, lid van het Provin ciaal bestuur en de afgevaardigden van de afd. Holten v.d. O.L.M. De heer de Boer, die graag gevolg gaf aan de uitnodiging om naar Holten te komen, noemde de praatavonden van groot belang. Het contact tussen hoofdbestuur en afdelingen, dat onmisbaar is, wordt er door verstevigd. Spreker wees verder op de kostenfactor die goed in de gaten gehouden moet worden in verband met de zeer hoge rente. Wanneer er zich pro blemen voordoen moet men niet aarzelen om een beroep te doen op een terzake kundige voorlichter van de organisatie. Veel leden wa ren van mening dat het hoofdbes tuur te weinig deed voor de var kenshouderij. Er is nu een commis sie varkenshouderij van de drie P.L.O.-s met één vertegenwoordi ger in het Landbouwschap. De millieugroepen maken het de boeren wel es moeilijk. We moeten attent blijven, goed tegenspel bie den en duidelijk antwoord geven op de gestelde vragen. Er werden n.a.v. de door spr. behandelde on derwerpen een aantal vragen ge steld die hem de gelegenheid gaven om op verschillende problemen nog wat nader in te gaan. Na een dankwoord werd de vergadering door de heer de Boer met dankge bed beëindigd. Het geluid van de bel is vaak het enige echte „natuurlijke" aan een fiets. Alle andere onderdelen zijn gemaakt van kunststoffen, dat zyn stoffen die niet in dezelfde toestand in de natuur voorkomen. Ook staal en glas zijn kunststoffen. Ons hele dagelijkse leven is met kunststof fen gevuld, van de tandpasta, waarmee 's morgens het (kunst)ge- bit gepoetst wordt tot vitale on derdelen van het TV-toestel. Een kleine expositie van syntheti sche stoffen, die ons de hele dag omringen, is ingericht in de Scho lengemeenschap „Holten" te Hol ten. Bij elke groep van onderwer pen wordt een eenvoudige uitleg over de relatie met de chemie gege ven, zoals gezondheid, voedsel voorziening, sport, glasmaken, fo tografie een fiets. De tentoon stelling „Chemie in het dagelijks leven" wordt op dinsdag 12 januari 1982 om 15.00 uur geopend door Drs. P. Bakker. Aan de expositie werkten mee: de Koninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging, TNO en de Ver eniging van de Nederlandse Che mische Industrie. De tentoonstel ling duurt tot donderdag 21 ja nuari 1982. Het gebouw van de Scholengemeenschap „Holten" is gevestigd aan de Haarstraat 14 te Holten en open van maandag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur. Op de woensdagmiddagen 13 ja nuari en 20 januari van 14.00-17.00 uur zullen videobanden of films worden getoond met als onder werp de relatie tussen chemie en samenleving. Tevens zullen dan chemiedocenten aanwezig zijn om eventuele vragen te beantwoor den.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5