KORT De pepernootcrisis gÊL Itót G/töteTielÜ Sinterklaas- puzzel SPEELGOED AL INGEKOCHT? 4- ïte Het heeft maar een haartje gescheeld of u had de pepemoten er dit jaar bij moeten denken. Gelukkig is het goed afgelopen, maar lange tijd verkeerde iedereen op het bisschoppelijke paleis in de bange verwachting dat het een verjaardagsfeest zonder d.e dobbel steentjes van peperkoek zou worden. Menigeen heeft nachtenlang liggen woelen, zinnend op middelen de vrese lijke impasse te doorbreken. Vooral Sint Nicolaas is aldus veel slaap tekort ge komen. Voor zijn ogen doemden aldoor kinderen op die vragend hun handjes ophielden maar steeds met ongevulde knuistjes op hun schreden terugkeer den. Sint gooide zich dan op zijn andere zijde; hij wilde het beeld kwijtraken. Maar op het behang liepen ze weer, de kinderen, niet-begrijpend in hun lege handpalmpjes turend, want vader en moeder hadden hun toch verzekerd dat de man uit Spanje verre van krenterig met de lekkernij was. De bisschop richtte zich vervolgens op om het sche- I merlampje op zijn nachtkastje aan te knippen. Getergd trok hij zijn hand terug, want naast het i lampje zat een jongetje op zijn knieën voor een I klomp. Met zijn vingertjes tastte hij alle hoekjes 1 van het schoeisel af, tevergeefs zoekend naar de 1 spullen waarmee het Madrileense paleis vol heette te liggen. Sint Nicolaas - wanhopig - rolde zich tot een bal op onder de dekens, maar de ontgoocheld afdruipende kinderen bleven hem kwellen. Nee, de bejaarde grijsaard heeft het er niet gemakkelijk mee gehad. Twee Spaanse reporters hebben de affaire in de openbaarheid gebracht. Ze hadden van hun baas opdracht gekregen een reportage te maken over de pepemootcampagne zoals die telkenjare wordt gevoerd. Toen ze aan het eind van de zomer met hun blocnotes voor de poorten van het paleis verschenen en de dienstdoende Zwarte Piet'het doel van hun komst bekendmaakte, schrok deze zich een hoedje en riep dat dit nu toch wel een allerakeligste zaak was. „Jongens", zo vertelde hij hen op bewogen toon, Jullie kunnen het geloven of niet, maar we hebben nog geen pepernoot in huis!" De reporters lieten van ontsteltenis hun schrijfboeken op de grond vallen. Dit was een aangelegenheid waarbij het Watergate-schandaal tot een nietig misverstandje ineenschrompelde. Aan het eind van de zomer immers moest de pepemootcampagne in volle gang zijn en nu ver telde een gedienstige daar ijskoud dat er nog in het geheel niet aan werd gewerkt! Dat was groot nieuws en hand in hand snelden ze het paleis in om Sint Nicolaas opheldering te vragen. Het was - zoals de reporters later in hun krant schreven - begonnen met een massale staking van de Zwarte Pieten in de bisschoppelijke bakkerijen. De Pie ten waren ontevreden over hun werkcondities en hadden hun vakbond, de Bakbond VZP (Vakbond voor Zwarte Pieten), ingeschakeld om bij hun baas op verbeteringen aan te dringen. Het arbei derscollectief kondigde terstond een stiptheid sactie in de bakkerijen af; alleen het allernoodza kelijkste bakwerk mocht worden verricht. Ver volgens traden enkele vakbondsleiders met de bisschop in onderhandeling teneinde inwilliging van de wensen af te dwingen. Die verlangens logen er niet om. De Zwarte Pieten begeerden een dertigurige bakweek, drie weken vakantie per jaar en het recht van vergadering binnen de paleismuren. Bovendien wilden ze uitbreiding van het verlovenpakket. Sinds Pietenheugenis was het de werkers in de bakkerijen toegestaan pepemoten mee naar huis te nemen zonder daar voor zoet te zijn geweest. Dit stond als „Verlof A" te boek. De Zwarte Pieten meenden ook recht te kunnen doen gelden op „Verlof B" (het vrij mee nemen van marsepeinfiguren) en „Verlof C" (het vrijelijk beschikken over borstplaatbaksels). De linkervleugel van de Bakbond VZP vond dit een leuk begin, maar wilde niet met Sint Nicolaas rond de tafel gaan zitten als de verloven „D", „E" en „F" (resp. voor suikergoed, chocolade en ge vulde speculaas) buiten de onderhandelingen bleven. De bondsbestuurders achtten dit een te omvangrijk pakket. Ze belegden een vergadering om het definitieve aantal eisen vast te stellen. De bijeenkomst zorgde voor veel vuurwerk. Een mili tante groep Zwarte Pieten beschuldigde het be stuur van „heulen met Myra en het Vaticaan". Tenslotte vond men elkaar op de verloven „B", „C" en „E" en werden „D" en „F" in de ijskast gezet. Sint Nicolaas wees de eisen resoluut van de hand. Er was geen haar in zijn baard die erover dacht de Zwarte Pieten hun zin te geven. Hij liet zelfs doorschemeren dat de knechten met hun imper tinente gedrag hun kerstgratificatie van dit jaar op de tocht hadden gezet. De Bakbond VZP verhardde nu zijn standpunt. De hele zaak ging plat en er zou geen pepernoot worden gebakken voordat de eisen waren ingewil ligd. De stakers vroegen de Zwarte Pieten op de andere afdelingen zich solidair te verklaren. De zen piekerden er niet over. „Een zinloze actie", zei een van hen, „waar alleen maar narigheid uit voort kan komen. Bovendien hebben we verno men dat de kerstgratificatie dit jaar hoger is dan voorgaande jaren". Ondanks de druk die er van verschillende kanten op hem werd uitgeoefend weigerde Sint Nicolaas halsstarrig met de vakbond in zee te gaan. Hij zou 'de pepemoten wel elders halen als zijn eigen personeel het vertikte de zwarte handen uit de mouwen te steken. Met dit voornemen belandde de goedheiligman in een mijnenveld van moei lijkheden: niemand wilde hem pepernoten leve ren of alleen onder onmogelijke voorwaarden. Sint vertelde de twee reporters van de pogingen die hij in heel Europa had gedaan. „Ik heb me eerst met Engeland in verbinding gesteld. Die rakkers wilden graag leveren. Ik pakte dus de stoomboot en voer naar Groot- Brittannië. Toen ik de pepemootfabriek in Liver pool binnenstapte viel ik achterover van verba zing. Ik had blinkende machines verwacht waar de pepemoten aan de lopende band uitrolden. Niets van dat alles! Twee rijen Britten vormden met hun handen de pepemoten, vlijden ze op een blad en schoven het zaakje de oven in. Moeten jullie je voorstellen: handgevormde pepemoten, vijftig in een uur! En dat in een tijd waarin er machines zijn die de noten er bij duizenden tege lijk uitkwakken! Ik heb de schuimspanen gezegd dat ze het dak op konden met hun pepemoten. Weet je wat ze zeiden? „That's your business!" Foei, wat een onheus gedrag!" Sint Nicolaas was erg geëmotioneerd geraakt. De potloden van de reporters zwierden als schrijver tjes over het papier. „Daarna ben ik naar België gevaren. Bij Luik staat een van de grootste pepernootfabrieken van Europa. De Belgen waren bereid net zoveel te leveren als ik wilde, liefst nog meer, maar stelden als voorwaarde dat ik bij elke ton pepernoten die ik afnam een halve ton mayonaise kocht. Ik zei hun dat de kinderen in mijn strooigebied hun pepemoten zonder mayohaise nuttigen, maar daar wilden ze niet naar luisteren. Het was ja of nee. Ik zei „nee" en wierp meteen de deur achter me dicht!" De stem van Sint-Nicolaas was weer vast gewor den. Hij sprak op een toon alsof hij elke Belg die hij tegen het lijf mocht lopen maar wat graag met zijn staf af zou rossen. Toen hij zijn poging om in Nederland pepernoten te bemachtigen aanroer de, raakte hij weer van de kook. „In Amsterdam zou het me wel lukken, dacht ik. De pepemootindustrie daar staat op een hoog peil en de export bestrijkt elke uithoek van de wereld. Maar, o, o, o, wat een teleurstelling. De fabriek waar ik aanklopte was niet genegen mijn bestel lingen uit te voeren, maar het waarom van die weigering heb ik nog steeds niet begrepen. De directie had geen bezwaren, maar er was een raad, een raad van arbeiders, en die wenste dat ik vanuit Spanje signalen over democratiseringen in mijn paleis zou geven. Waar ik die dingen vandaan moest halen en of ze überhaupt wel in de handel waren, werd me niet verteld. Evenmin werd me uitgelegd wat ze bedoelden met internationale solidariteit, beloningstelsels en twijfels die ze her en der hadden. Ik heb gevraagd of ze alles niet in de zak van de mij begeleidende Zwarte Piet wil den doen, zodat ik het thuis op mijn gemak kon uitzoeken, maar daar waren ze niet toe bereid. Ze vroegen ook in welke loonschaal de modale bakkerij-Zwarte Piet zat. Ik heb toen gezegd dat deze Zwarte Pieten gewoon pepernoten bakten en daarvoor peseta's ontvingen en dat er van schalen en modaal gedoe geen sprake was. Toen werden ze boos en verweten me stremmingen aan te brengen in bewustwordingsprocessen, wat dan nu resul teerde in een explosie van arbeidsverzakingen. Nee,jongens, het ging me ver boven mijn mijter. Ik zou niet weten waar ik al die spullen waarover zij spraken in mijn paleis moest bergen. Het is nu al woekeren met de ruimte. Ik heb tenslotte geroe pen: „Krijg ik nu pepernoten, ja of nee?" Ze riepen door elkaar dat het in het licht van de recente ontwikkelingen en met het oog op een stuk besef dat slechts moeizaam baanbrak ongewenst, on verstandig en onhaalbaar geacht moest worden de. ach, ik vermoed dat het antwoord „nee" was, maar ik ben weggegaan. Mijn hoofd liep om. En dan te bedenken dat ik alleen maar om een ton of wat pepernoten had gevraagd, en dan nog niet eens verpakte pepemoten, gewoon bulk. Makke lijker kan het al niet!" Sint Nicolaas was geheel over zijn toeren geraakt en moest door de twee reporters met een glaasje water en enkele taaitaaipoppen tot kalmte wor den gebracht. De rest van Sints relaas was nog triester dan de mislukte missies naar Engeland, België en Neder land. De Europese Organisatie van Pepernoot Exporterende Landen (EOPEL) trok zich het lot van de stakende knechten aan en verbood haar leden zaken te doen met de Spaanse weldoener. Alle landen respecteerden het decreet. Alleen Rusland, een natie die als een raket omhoogschiet in het rijtje pepemootlanden, lapte het verbod aan de laars en verklaarde elke hoeveelheid te willen leveren die de bisschop van Myra noodza kelijk achtte. Sint sprong erop af, maar werd bitter teleurgesteld. Het Kremlin wilde een lijst hebben van de landen waar de pepemoten ge strooid zouden worden. De goedheiligman wees de Russische eis verontwaardigd af. Hij wenste onder geen beding inmenging in de interne aange legenheden van Myra. Teneinde raad wendde Sint Nicolaas zich tot de Verenigde Staten. Hij verzocht president Reagan hem uit de brand te helpen. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken stond al op het punt voor overleg naar het bisschoppelijk paleis in Madrid af te reizen, toen Europa felle kreten van protest liet horen. Alle landen waren tegen een Myreens-Amerikaanse transactie: de Russen zouden zich erdoor beledigd kunnen voelen en om de wereldvrede in gevaar te brengen voor een handvol pepemoten werd algemeen te gortig geoordeeld. De bisschop trok zich moegestreden in zijn paleis terug. Hij viel in een stoel neer en bleef dagenlang mismoedig voor zich uit staren. In deze toestand vonden de beide Spaanse repor ters hem. Ze lieten Sint Nicolaas rustig uitpraten en boden aan gezamenlijk een oplossing te zoe ken. Ze zouden hun verhaal in de koker laten tot de pepemootmoeilijkheden uit de wereld waren geholpen. Sint Nicolaas liet zich dat geen tweede keer voorstellen. Getweeën wierpen de reporters zich op het netelige probleem en zoals dat met pien tere krantenjongens gewoon is, vonden ze de oplossing: Japan. Het land van de Rijzende Zon moest worden ingeschakeld. De Japanners kenden de pepernoot weliswaar niet, maar ze werden niet voor niets de „Kopieerders van het Verre Oosten" genoemd en zouden met het namaken van de lekkernij geen enkele moeite hebben. De contacten werden ge legd, de Japanners verzochten een pepernoot als voorbeeld te sturen en weldra draaiden de fabrie ken in Osaka, Foekoeoka en Beppoe op volle toeren. Het transport geschiedde door middel van een zeebrug. Grote pepemoottankers voeren rond Kaap de Goede Hoop en liepen de haven van Cadiz binnen. Van daaruit werden de pepemoten over de weg naar de Madrileense opslagruimten vervoerd. Na enkele weken barstte het paleis uit zijn voegen door de massa's pepernoten die er in lagen opgetast. De stakende Zwarte Pieten gaven zich er rekenschap van dat de grootscheepse invoer van pepemoten hun onderhandelingenpo sitie tot niet terugbracht. Ze namen ontslag en verdwenen schielijk. Sint Nicolaas stond hen in de paleispoort na te kijken en riep olijk: „Kijk 's aan, Zwarte Pieten die zichzelf de zak geven, dat zie je niet elke dag!" De twee Spaanse reporters brachten in tientallen artikelen verslag uit van hun ervaringen en ver richtingen. Heel Spanje consumeerde gulzig de verhalen en weldra waren ze ook gebundeld te koop. Natuurlijk wierpen de Grote Werelduitge verijen zich op deze vette kluif. In alle landen van de wereld verscheen het boek, waarvan de En gelse titel - hoe kan het ook anders na de Watergate-affaire - „All the Saints ginger-nuts" luidde. Wanneer u dit boekwerkje met Sint Nicolaas op uw verlanglijstje plaatst, kunt u er verzekerd van zijn dat de goedheiligman het met een aantrekke lijke korting op de winkelprijs door uw schoor steen werpt. Horizontaal: 1. ongekookte; 5. voormalig russisch heerser; 10. voormalig soort onderwijs (afk); 12. voedsel; 14. groente; 16. soort ver pakkingsmateriaal; 19. ledemaat; 21. munt; 22. gelukkig nieuwjaar (afk); 23. of dergelijke (afk); 24. meisjesnaam; 25> vogel; 26. plaats in Noord-Holland; 28. vod; 29. vriend (frans); 31. plaats in Gelder land; 33. schatten; 35. dof geluid; 37. natuurkundeterm (afk); 38. Gode zij lof (lat. afk.): 39. en omge keerd (afk) 40. voorzetsel; 41. geslo ten; 42. stremsel; 43. wagenspil; 45. titel (afk); 46. lekkernij; 47. titel (afk); 49. aanvang; 51. geestelijke; 53. danskoor; 54. en meer anderen (afk); 55. bijbelse naam; 57. plaats in Brabant; 62. hoeveelheid sneeuw; 64. soort vrucht; 65. dub belklank; 66. dat is (afk); 67. arbeid; 68. voorzetsel; 69. deel van de Ver enigde Staten; 72. watering; 73. voorzetsel; 74. verfrissing; 75. meis jesnaam; 77. stannum (afk); 78. la ten zien; 80. Italiaanse provincie; 82. lidwoord; 83. heidebloempje; 85. gewicht; 86. paar; 87. Engelse titel. Verticaal: 2. uitroep; 3. voormalig soort onderwijs (afk); 4. rivier in Rusland; 6. graafwerktuig; 7. voor zetsel; 8. waterhoogte (afk); 9. voer tuig; 11. zangnoot; 13. dus (latijns); 14. deel van een boom; 15. deel van Azië; 17. meisjesnaam; 18. tover heks; 19. wandeldreef; .20. zee macht; 26. belemmering; 27. deer nis; 30. wijsje; 32. bezinksel; 34. N.V. (Duits) 36. grondtoon; 43. afwezig heid; 44. selenium (afk); 47. lid woord; 48. huilend; 50. soort dorpje; 52. vlinder; 56. vergelding; 58. von nis; 59. gevaarlijke plek in zee; 60. rivier (Spaans); 61. eens; 63. god heid; 69. voorzetsel; 70. op deze wijze; 71. houding; 74. kleurrijk; 76. godheid; 78. klef; 79. nummer (afk); 80. permanente commissie (afk); 81. Engels voegwoord; 84. in casu (afk). Het is weer bijna Sinter klaas. De speelgoedwin kels staan voller dan ooit. Maar als gulle gever sta je toch wel voor een probleem, want de keus uit zo'n 25.000 verschil lende artikelen is niet bepaald eenvoudig. Uit een enquête is gebleken dat maar liefst 90 pro cent van het speelgoed wordt gekocht omdat het toevallig voor het grij pen ligt. Vele fabrikanten en win keliers begrijpen dat de .consument door de bo men het bos niet meer ziet. Daarom drukken ze soms in hun brochures een speelgoedwijzer of speelgoedmeter af. In de linkerkolom van zo'n speelgoedwijzer of -meter staande verschillende soorten speelgoed ge noemd; bovenaan de pa gina staan de verschil lende leeftijden. Met bij voorbeeld een sterretje wordt aangegeven voor welke leeftijd een stuk speelgoed het meest ge schikt is. Natuurlijk is de leeftijd een belangrijk cri terium, maar aangezien leeftijd en ontwikke lingsniveau niet altijd samenvallen, is leeftijd slechts een grove aan duiding. Speelgoed is geen luxe, maar een noodzaak. Het spel is belangrijk voor de ontwikkeling van het kind. Spelen hoort nu eenmaal bij de mens. En voor dat spel hebben we voorwerpen nodig. We hoeven daarbij niet au tomatisch aan speel goedwinkels te denken. Vroeger waren die er niet, maar de kinderen speel den toen ook wel degelijk. Het meeste speelgoed zal wel uit de winkel komen, maar vele andere zaken zullen voor het kind even waardevol speelgoed kunnen zijn. We kunnen daarbij denken aan spul len uit de leefomgeving: pannen en deksels om „muziek" mee te maken, stoelen als trein, kleden om een tent te maken enz. Ook de natuur biedt veel mogelijkheden tot spe len. Denkt u maar eens aan zand en water. Kinderen willen steeds méér speelgoed. Een te veel aan verschillend speelgoed kan zeer aflei dend zijn. Het kind kan niet meer kiezen. Natuur lijk is te weinig speelgoed even onjuist. Het kind mist dan eenvoudig de mogelijkheid om te spe len. Het kan aanbeveling verdienen om het speel goed dat de kinderen niet meer aankijken, een tijdje op te ruimen. Na verloop van tijd zullen ze er waar schijnlijk weer mee gaan spelen alsof het nieuw speelgoed is. Sinds 1976 is alle speel goed onderworpen aan de bepalingen van het Speelgoedbesluit van de Warenwet. Daarin staat een groot aantal eisen waaraan speelgoed moet voldoen. Het is een geruststellende gedachte dat de Keu ringsdienst van Waren ons behoedt voor mis stappen in speelgoed- land. Een andere instan tie die veel waardevol werk op dit gebied ver richt, is de Stichting Goed Speelgoed, die dit jaar haar 15-jarig bestaan viert. Het doel van deze stichting is het „bevorde ren van de fabricage van, de handel in en het ge bruik van kwalitatief goed en doelmatig speel goed". Ze probeert dat op diverse manieren te be reiken. Eén daarvan is het kiezen van het Speel goed van het Jaar. Dit jaar was het de tiende keer dat het Speelgoed van het Jaar werd geko zen. Bij de keuze van de artikelen let de jury op zaken als: gebruikte ma terialen, pedagogische waarde, vormgeving, speelwaarde en veilig heid. Er wordt daarbij een onderscheid gemaakt in vijf categorieën: baby- en peuterspeelgoed; kleu terspeelgoed; speelgoed voor het schoolkind; spel len en puzzels; hobby artikelen. Met het kiezen van het Speelgoed van het Jaar houden de bemoeienis sen van de Stichting Goed Speelgoed echter niet op. In samenwerking met een uitgeverij heeft de stichting onlangs een Speelgoedwijzer gepubli ceerd. Sinds 1970 houdt de Stichting Goed Speel goed zich ook bezig met het uitreiken van een embleem aan speelgoed zaken die daartoe waar dig zijn gebleken. Tot nu toe zijn er zo'n 100 van deze emblemen uitge reikt. Een winkel die het embleem voert, levert goed speelgoed en geeft goede service.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13