Over 14 dagen Mazda 323 EV Nieuwe versie van Polo biedt meer aütan Haaksbergersti Ensched Tel. 053-31S Over 14 dagen een test van de Mazda 323. Dit model, in diverse varian ten leverbaar, is het best verkochte Mazda model. Enkele jaren conventio neel gebouwd met aan drijving op de achterwie len, nu al weer enige tijd met voorwielaandrij ving. Het model heeft het nodige weg van model len die andere merken bouwen. Dat is normaal aan het worden. De 323 ligt in de middenklasse met het accent iets naar beneden. Dus de kleinere middenklasse. Daarin is heel veel veel te koop. De autobedrijven in z'n tota liteit dingen naar de gunst van de koper. Mazda heeft met deze 323 een sterke troef in han den. De test zal de lezer een idee geven. tenwisser en sproeier op de ach terruit. Verwarming en ventila tie zijn optimaal. Eigenlijk zit alles er op en er aan. En dat mag zeker wel voor de prijs, die bij het schrijven van de laatste re gels in de brievenbus viel. De goedkoopste Polo gaat f 14.997,80 kosten en de duurste f 18.797,40. De modellen die het meest gevraagd zullen worden, liggen tussen de 16.500 en 17.000 gulden. De auto is in z'n grootte-segment nu niet be paald een gunstige aanbieding. Daarentegen krijgt de koper een qua techniek en rijgedrag uitstekende auto, die in niets onder doet voor z'n grotere broers. Want eerder schreven we al dat om comfortabel, rustig en toch ook pittig te kunnen autorijden het heden ten dage niet noodzakelijk meer is een grotere auto te kopen. Een Polo-rijder met veel ervaring lieten we er een uurtje in rond rijden. Hij merkte direct al op dat het uitzicht veel beter was, dat de auto strakker stuurde, minder lawaai maakte en een comfortabeler rijpatroon te zien gaf. Dat zijn niet onbelangrijke zaken. Beter gepreciseerd: het zijn uitermate belangrijke as pecten. En uit dat licht bezien is de Polo nieuwe stijl een wel kome aanwinst in een markt segment dat de komende jaren volgens de prognoses sterk zal groeien. Mazda's research-afdeling, belast met het zoeken naar alternatieve brandstoffen en energiebronnen, presen teerde een prototype electro-wagen op basis van de Mazda 323, waarbij gebruik gemaakt is van een nieuw ontwik kelde Ni/zn batterij. De Japanse auto-industrie heeft hiermee haar voorsprong in de ontwikkeling van de electro-wagen weer een stuk vergroot en men verwacht, dat er in het begin van de komende eeuw een aanzienlijk aantal electro-wagens zal rijden. De gemonteerde Ni/zn batterij in de Mazda 323 EV is kompakt, licht en heeft een capaciteit van 62 KW/kg. samen met de nieuw ontworpen electro-motor en randap paratuur, gekoppeld aan een 3-versnellingsradius van 160 km, hetgeen in de ontwikkeling van de electro-wagen de beste prestatie tot nu toe is (de oude 323 EV, voorzien van een normale lead Acid batterij had slechts een bereik van 65 km). Het remsysteem is vacuum bekrachtigd. Toen we onlangs de Opel Ascona in Zwitserland aan een test onder wierpen, was het autosnelwegge deelte tussen Fribourg en Vevey nog niet helemaal gereed. De weg naar het zuiden was verder klaar, dan de route naar het noorden. Het laatste stuk tussen Chatel St. De- nis en Vevey kon nog niet bereden worden in geen van beide richtin gen. Het Zwitserse autoblad Au- tomobil Revue berichtte dat de weg op 23 november geopend zou worden. Dus nu kan men van Bazel via Bern, Fribourg, Vevey naar Lausanne en Genève via de Auto bahn rijden. Ook dus in de richting St. Bemhard tunnel en Aosta. Op de foto een nieuw stuk dat we in oktober al bereden. Zes jaar geleden, begin 1975, introduceerde Volkswagen de eerste versie van de Polo. Het was een veel eenvoudiger uit voering van de Audi 50, de eer ste compacte auto van het Audi concern, waarvan al sinds 1969 bijna 60% van de aandelen in handen was van WV. In 1974 volgde ruim 40%, waardoor het gehele Audi aandelen-pakket VW toebehoorde. In 1978 werd de naam, zowel van VW als van Audi, veranderd in Volkswagenwerk A.G., afgekort in V.A.G. Alle dealers hebben deze letters in alle duidelijkheid op of aan hun gevel bevestigd. De Polo werd naar beneden de kleinste Volkswagen en ver schilde met de kever in lengte maat liefst 56 cm. De Audi 50 werd nog tot medio '77 gefabriceerd en zonder aan kondiging verdween dit model. Bij Audi was de 80 serie de kleinste, alhoewel het een vol waardige middenklasser is. Vanaf dat moment was de Polo in het V.A.G. concern de com- pactste auto. Er zijn merken, waar zo'n compact model het geweldig doet, maar omgekeerd komt ook voor. Natuurlijk ver kocht de Polo wel, maar niet in die aantallen die een fabriek graag wenst. Daarentegen bleek de Golf een bestseller en dat is die nog steeds. De Polo leefde in de schaduw van de iGolf. En daar wil een fabriek wel eens verandering in brengen, zeker wanneer marktonderzoekingen hebben uitgewezen dat de ko mende jaren 50% van alle te fabriceren auto's in deze klasse uitkomen. Enkele getallen: van de Audi 50 werden in vier jaar tijds 175.609 ex. gebouwd met als topjaar 1975, toen 84.343 au to's de fabriek verlieten. Van de Polo werden in 6 jaar tijds 775.528 stuks gemaakt met als topjaar 1976, toen 144.677 auto's van de lopende band kwamen. Deze Polocijfers zijn tot en met september van dit jaar, toen de band omgeschakeld werd voor de nieuwe versie, die in deze test besproken wordt. De Polo van vandaag is technisch zo goed als identiek aan de oudere versie, met dien verstande dat de car rosserie voor een heel belangrijk deel nieuw ontworpen werd. Het lijkt alsof diverse delen zo van de oude overgenomen werden, maar een nadere beschouwing leert anders. B.v. de voorruit is 48 T.P, 100 Naar ons idee zal dat de Polo CL met 1050 of 1100 motor worden, die resp. 29 en 37 kW motorver mogen hebben. De 1300 motor levert 60 pk. of 44 kW en met dat vermogen is deze auto tot zeer goede prestaties in staat. Op trekken van 0 tot 80 in nauwe lijks 10 sec. en van 80 tot 100 in ruim 4 sec. Om tot 120 km. te komen, een snelheid die op de autoweg bij inhalen altijd wel even gebruikt zal worden ver gde nog eens ruim 7 sec. Dat verschil tussen die 4 en 7 sec. geeft wel aan dat de trek kracht in de hogere snelheids- regionen vrij sterk afneemt. Al met al is een tijd van 14 sec. om op 100 km. te komen een uitste kende. De topsnelheid op de snelheidsmeter lag op rond de 160 km. per uur. Exact gemeten bleek het op ruim 150 km. uit te komen. Het verbruik lag bij 100 km. ongeveer op 14 km. per liter. Bij 120 km. nam dit toe tot bijna 12 km. en gingen we veel rusti ger rijden en hielden 80 aan, dan kon er ruim 15 km. op een liter gereden worden. Wanneer die 'overdrive' leverbaar wordt, dan zal de Polo op de lange routes best wat zuiniger uitkomen. Die ervaring deden we al op met de Passat. De vierbak schakelde uitste kend, zowel opwaarts als terug. De wegligging van de Polo is zo goed als neutraal. Reacties in het stuur bij accelereren zijn nauwelijks merkbaar en dat ac centueert de technische voor uitgang die de laatste jaren be reikt werd. De wielophanging is rondom onafhankelijk. Voor Mc. Pherson systeem, achter draagarmen in de lengterich ting, verbonden door een tor- derende tussenbalk. Hooglig gende schroefveren en telesco- pische dempers verzorgen de vering en demping. De tand heugel besturing werkt precies en vrij direct. De remmen wor den bekrachtigd bediend en in het circuit naar de achterwielen zit een begrenzer. Het uiterlijk is erg opvallend. Niet in negatieve, maar duide lijk in positieve zin. Dat wordt geaccentueerd door de forse zij ruit aan beide kanten en door de spatbordlijn die in de achter bumper overgaat Veel glas, een opperbest uitzicht ook naar achteren. De derde deur over de volle breedte van de auto ver gemakkelijkt het in- en uitla den. Bij de achterbank in z'n zitstand is de bagageruimte wat beperkt. Bij het omklappen ontstaat veel meer ruimte. De voorzittingen moeten dan wel iets naar voren en de rugleunin gen idem. Vooral voorin kan ie dere berijder en passagier het zich precies naar wens maken. De stoelen geven een goede zit en ook een lange berijder zit goed. Dat maakt sportief rijden mogelijk. En dat deden we tij dens de testperiode veelal. Ook de zijwindgevoeligheid is minimaal en dat is opmerkelijk voor zo'n compacte en in feite kleine auto. Het interieur is compleet, sfeervol en degelijk. Het instrumentarium geeft veel informatie, maar het is jammer dat de klok geen toerenteller is. Veel lampjes hebben een controle-functie en die zijn in het midden bijeengebracht. Handles aan het stuur verrich ten vele taken, ook voor de rui- minder bol gevormd en de voor- ruitstijlen staan iets verder naar voren. Dat verbetert het uit zicht. Daarbij is de Polo nieuwe stijl een echte stationcar in de goede zin. De fastback carrosse- rievorm met de grote laadklep was het alternatief voor de au tomobilist die niet specifiek een stationcar wenste, maar wel de voordelen. De auto is leverbaar met drie verschillende motoren: een 1050, een 1100 en een 1300 cc., dan nog in drie verschillende uitvoeringen en wel een C, een CL en een GL. De 'Formel E', dat is de uitvoering met een hoge overdrive als 4e versnel ling, komt over een aantal maanden uitsluitend in combi natie met de 1050 cc. motor, die dan nog iets meer pk's levert en superbenzine benodigt. Voor de test stelde de importeur ons een 1.3 liter GL ter beschik king. Het was de duurste versie, enerzijds het fijnst om te berij den, anderzijds prefereren we over het algemeen het model, vhn welk merk dan ook, dat het in de verkoop naar de verwach ting het best zal gaan doen. Autoselekt's redactie heeft voor het december-nummer weer het één en ander in petto voor de lezer. Waarschijnlijk is het in de tijd schriftenkiosk al verkrijgbaar en de inhoud bestaat o.m. uit: de cover story handelt over Trevor Fiore, de ontwerper van de Citroën Xenia. Een futuristische auto waarin al weer heel wat nieuwe ideeën ver werkt zijn, die de toekomstige Ci- troëns misschien zullen sieren. Dan een test van de Citroën CX 2400. Een technische terugblik op de Formule 1. Historie over de Gatso, een auto destijds door de bekende rallyrijder Maus Gatsonides ont worpen. Daarnaast de bekende ru brieken en wetenswaardigheden. Autovisie biedt een overzicht van de in ons land verkrijgbare sneeuwkettingen, ruime aandacht aan het merk Lancia vanwege de 75ste verjaardag. Verder een test van de Hyundai 1200 TL en een rij-impressie van de Zakspeed Ford Escort, een heel snelle auto. Dan ook hier de rubrieken, de sportver- slagen en vele andere verhalen. Het gaat slecht in de auto branche. Zegt de een. Het valt (nog) wel mee zegt een ander. Zoals in zo veel ge vallen zal de waarheid wel in het midden liggen. Feit is wel dat in de eerste negen maanden van dit jaar 50.000 nieuwe personenwagens minder zijn verkocht dan in dezelfde periode van vorig jaar. Een daling van onge veer dertien procent. Aan de desastreuze ontwikkeling in 1980-op jaarbasis was er toen sprake van een verkoop die ruim twintig procent was achtergebleven bij die in 1979- lijkt met een min percentage van min dertien toch een einde te zijn geko men. Voor dit jaar houden des kundigen het op een totale afzet van 390.000-400.000 wa gens. Een achteruitgang van 50.000-60.000 stuks. Tien jaar geleden, in 1971 dus, werden er ook zo'n 400.000 auto's verkocht. De oliecrisis moest toen nog komen. Er was tien jaar geleden sprake van een levendige bedrijfstak. Ook van aanmerkelijk lagere prij zen dan nu. In 1971 lag de gemiddelde prys rond de 8350 gulden, nu-tussen de 19.000 en 20.000 gulden. Op een auto drukken nu aan merkelijk meer lasten dan in 1971 het geval was. Lasten die rechtstreeks ten goede komen aan de schatkist. Bij zondere Verbruiks Belasting (BVB) was in 1971 nog niet „uitgevonden". Thans wel. De adspirant-koper merkt dat ook, want hy of zij is het die het gelag betaalt. Als vuistregel kan worden aangenomen dat ongeveer 35 procent van het bedrag dat bij aanschaf van een nieuwe auto moet worden betaald ten goede komt aan de fiscus. Een sommetje is gemakke lijk te maken om aan te to nen dat het rijk geen voor deel heeft aan de teruglo pende verkoop van auto's. Immers 50.000 auto's minder betekent 35 procent minder inkomsten van een miljard. Wfj zyn er van uitgegaan dat een auto momenteel onge veer 20.000 gulden gemid deld kost, met (forse) uit schieters naar boven en naar beneden. Vijf en dertig pro cent van één miljard is 350 miljoen gulden. Minder bedrijvigheid in de autobranche betekent ook minder werk (gelegenheid). Dus ook minder Loon-en in komstenbelastingen. Ook minder vennootschapsbe lasting. Het geld uitgegeven aan werkloosheidsuitkeringen moet óók ergens vandaan komen. Het rijk ontvangt dit jaar -nogmaals (zeer) ruw geschat- ongeveer 400 mil joen gulden minder uit de autobranche dan begin dit jaar werd verondersteld. Uit de cijfers over de eerste negen maanden van dit jaar kan ook nog een andere (meer commerciële) conclu sie worden getrokken, name lijk dat aan de opmars van de Japanse merken een einde fijkt te zijn gekomen. De „Ja panners" zagen hun mark taandeel dalen van 26,3 pro cent in de eerste negen maanden van 1980 tot 24,9 procent. Daarbij kan nog worden aangetekend dat de cijfers van de Japanners in het eerste halfjaar van 1980 gunstiger waren dan in het derde kwartaal. De opwaar dering van de yen heeft nade lige gevolgen, want Japanse auto's zijn in vergelijking met die uit West-Europa be paald niet meer goedkoop. Voor de Westduitse merken wordt de belangstelling gro ter. Het marktaandeel van Opel, Ford, VAG, BMW en Mercedes-Benz steeg van 37,1 procent in de eerste ne gen maanden van 1980 tot 37,6 procent in dezelfde pe riode van 1981. Het verlies van Opel (min anderhalf pro cent) werd volledig door Ford (Bravo) gecompen seerd (plus anderhalf pro cent). Dat Opel terrein ver loor vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de al maanden aangekondigde komst van de nieuwe Ascona. De West duitsers dus nog steeds aan kop. Gevolgd door de Ja panners. De Franse merken moesten iets terrein prijs geven, 22,1 in 1980 tegen 21,7 procent nu. Renault verloor 0,4 procent (van 8,7 naar 8,3), Peugeot en Talbot zakten terug van 8,4 naar 7,7 procent. Citroën, ook een dochter van Peu geot, hield het totale Franse verlies beperkt door een winst van 0,7 procent van 5,0 naar 5,7. Citroën staat in het klassement van de tien best verkochte merken momen teel op de vijfde plaats. De Italianen boekten een zeer minimale winst, van 5,1 naar 5,2 procent Fiat won 0,2 procent en kwam op 4,2, Alfa Romeo verloor een fractie van het toch al bescheiden marktaandeel. Van 1,1 naar een procent. Fiat streeft in 1982 naar een marktaandeel van rond vijf procent in een markt waar volgens progno ses van Fiat Auto Nederland 450.000 auto's verkocht zul len worden. Tegen de 16.000-17.000 auto's die Fiat dit jaar denkt te verkopen moeten er over twee j aar zo'n 24.000 stuks staan. Een zware opgave, maar wie weet lukt het méde door de nieuwe modellenpolitiek die Fiat van plan is door te voe ren. De rol van de Zweedse mer ken (Volvo en Saab) is be scheiden. Volvo verloor ter rein, Saab daarentegen boekte een niet onaanzien lijke winst, 364 auto's méér verkocht. En dat in een markt die over de gehele linie 13 procent in volume daalde. Saab-importeur Auto Im port Maatschappij te Vianen is momenteel bezig met nieuwbouw. Een bewijs van vertrouwen in de toekomst, die misschien nog meer glans kan 'krijgen nadat AIM in gaande 1 januari 1982 ook belast wordt met de distribu tie van alle Lancia-modellen. De import van Lancia, een volle dochter van Fiat, blijft in handen van Auto Fiat Ne derland. Ja en dan nog de Britten. Het is al weer heel lang geleden dat vele Britse merken een toonaangevende rol op de Nederlandse markt speel den. Ze zijn bijna allemaal verdwenen. Voor de Britten, lees British Leyiand, een marktaandeel van slechts 1,8 procent tegen 1,9 procent in de eerste negen maanden van dit jaar. En die 1,8 pro cent betekenen 5773 ver kochte auto's. Dat de men sen toch wat prijsbewuster worden blijkt uit het succes dat Lada, een van de weinige merken die een zeer com plete auto beneden de 10 mille aanbiedt, boekte. Gremi te Groningen, impor teur van Lada verkocht bijna 600 auto's meer in de eerste negen maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1980. Nu 5402 tegen 4822 vorig jaar, een winst van bijna dertien procent. Vooral voor de 1200, prijs 9995 gul den, en de (nieuwe) Lada 2105 bestaat veel belangstel ling.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 11