Beide OLM-scholen fuseren in 1982 Openbare ffiaarkleotersehool Itieli ouderavond Hoe blij KOFFIECONCERT; EEN OP HOOG NIVEAU MUSICEREND ENSEMBLE Jonmeterialen ▲lm Aan het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Holten V HOLTENS NIEUWSBLAD leunie oud-leerlingen en leerkrachten de Schakel" en „het Kompas iÊitÉeasföu AGENDA Jubileum concert „Holtens Mannenkoor' c voor iedereen die iets te bouwen of te verbouwen heeft rMpffj ierhp rlipncfp >n IflcUJ „School met de Bijbel" viert 75-jarig bestaan 19 NOVEMBER 1981 -PAG. 3 De beide OLM-scholen in Holten gaan op 1 septemnei 1982 fuseren. Vanaf dat moment zullen de LHNO-scool „De Noordenbarg" en de Lagere Agrarische School „De Gaarden" één scholengemeenschap vormen. Een naam is nog niet bekend. Maar die nieuwe naamgeving gaat men op wat originele wijze speuren. Hiervoor wordt namelijk in de komende maanden een speciale wedstrijd uitge schreven. De nieuwe school komt onder leiding te staan van een direktiestaf van drie personen. Algemeen- direkteur van de scholengemeenschap wordt de heer P.H. Cammeraat, die momenteel de leiding heeft bij „De Noordenbarg". De heer J. Groenewegen, op dit ogenblik de eerste man bij „De Gaarden", wordt adjunct-direkteur met behoud van de titel direkteur. De heer J. Koelemay maakt de direktiestaf kompleet. Hij krijgt de funktie van adjunkt-direkteur. Bij „De Noordenbarg" heeft hij die zelfde baan. Deze benoemingen zijn pas bekrachtigd. Daarmee is tevens de fusie organisatorisch helemaal rond gemaakt. Van het samengaan van beide scholen moeten vooral de leerlingen profiteren. Zij krijgen op de nieuwe samenwerkingsschool voor Lager Beroeps On derwijs meer keuzemogelijkheden. Een leerling, die bij voorbeeld examen wil doen in akker- en weidebouw kan er straks met gemak ook nog administratie bij nemen. Voor hem houdt dat in, dat hij na zijn examen meer richtingen op kan. Zo zijn er talrijke mogelijkheden. „De jas wordt wat ruimer en er komen meer knopen aan", omschrijft direkteur Cammeraat de voordelen van de samenwerking. „De Noordenbarg" en „De Gaar den" hebben met samenwerking reeds goede ervaringen opgedaan. Sinds vorig schooljaar kenden de beide OLM-scholen reeds afspra ken. De lessenpakketten voor de eerste klassen waren gelijkgescha keld. Bovendien kwamen de leer lingen van de eerste klassen over en weer bij elkaar op school. Dat was wel even wennen. Met als meest sprekend voorbeeld natuurlijk de kooklessen voor de jongens, die zich voor een land- oouwopleiding hadden opgegeven. Aanvankelijk keken leerlingen en ouders daar wel wat vreemd tegen aan, maar achteraf is het uitste kend bevallen. „De moeders zijn dol enthousiast over de kookles sen. De keuken is nu geen vreemd terrein meer voor de jongens. Ze zeggen al gauw een keer, ik kook en bak wel even. En natuurlijk hoort daar ook het afwassen bij", vertelt de heer Cammeraat, die op „De Noordenbarg" al ettelijke jaren er varing heeft met kooklessen voor jongens. Immers, in de afgelopen jaren zijn steeds meer jongens in Holten de kant van het LHNO- onderwijs opgegaan. Meisjes op de Lagere Agrarische School vormen tot nog toe veel een „Bijzonder heid". Slechts een enkeling heeft zich bij „De Gaarden" opgegeven. Er is echter een tendens zichtbaar, dat meer meisjes de kant van het landbouwonderwijs opgaan. Dat zal in Holten zeker het geval zijn, wanneer straks vakken als bloem- sierkunst en dergelijke op het les rooster prijken. Er is een goede kans, dat die uitbreiding van het vakkenpakket gaat plaatsvinden. Zo zal de samenwerkingsschool straks steeds meer mogelijkheden scheppen. De fusie heeft voorts als belangrijk voordeel, dat er één krachtige en levendige school blijft bestaan. „De Noordenbarg" en „De Gaarden" lopen ieder apart de kans op een wat kwijnend bestaan. Zeker met de grote terugloop van het aantal leerlingen, die in de ko mende jaren verwacht wordt. Dat is een gevolg van de sterke daling van het aantal geboorten in Neder land. „De Noordenbarg" beschikt op dit moment over 264 leerlingen, terwijl „De Gaarden" 106 leerlin gen telt. Samen zorgt men dus voor 370 leerlingen en dat is een prima aantal om een school met een ruime keuzemogelijkheid aan vak ken te laten draaien. Wat dat be treft ziet de toekomst er vrij zonnig uit. Wat somberder zijn de vooruit zichten voor de huisvesting. De scholengemeenschap voor Lager Beroepsonderwijs gaat van start met een matige huisvesting. Zowel op het gebouw van „De Noorden barg" aan de Oranjestraat als op de school „De Gaarden" aan de Vrij heidslaan valt het nodige aan te merken. „De Noordenbarg" zit veel te krap in de ruimte, terwijl „De Gaarden" in een „noodschool" zit van de gemeente Holten. Het huurkontrakt voor dit houten ge bouw loopt op 1 januari 1983 af. Er is nog geen zekerheid, dat er een verlenging volgt van het huurkon trakt. Met andere woorden „De Gaarden loopt het risiko, dat de school in 1984 zonder gebouw komt te zitten. Vandaar, dat de nieuwe scholengemeenschap naarstig gaat zoeken naar een oplossing van het gebouwenprobleem. Op het verlanglijstje staan een ge heel nieuwe school of een bestaand gebouw, waar men met z'n beiden gemakkelijk in kan. In Holten heeft men al eens rondgeken naar een bouwterrein. Een van de mogelijk heden is een plaats vlakbij „De Gaarden". Daar staat ook het ge bouw van de Scholengemeenschap Holten voor MAVO en MEAO. „Dat zou een aantrekkelijke oplossing zijn, want al het voortgezet onder wijs in Holten zou dan bij elkaar zitten", zegt de heer Cammeraat voorzichtig. Over nieuwbouw en een bouwterrein bestaat nog geen enkele zekerheid. Daarvoor zijn beide scholen heel nadrukkelijk af hankelijk van de overheid. Het Rijk zal met geld over de brug moeten komen voor een nieuwe school. De overheid bezuinigt, dus zal de nieuwe scholengemeenschap er zeer hard aan moeten trekken om geld uit de schatkist los te peute ren. Deze zaak krijgt in ieder geval in de komende tijd de nodige aan dacht. Dat vergt tijd en moeite. Eveneens zullen er extra inspan ningen nodig zijn om in september volgend jaar als volledige eenheid te kunnen starten. Hoe dat gaat gebeuren is nu definitief op papier gezet. De eerste en tweede klassen van beide scholen worden volledig gelijkgeschakeld. De jongens en meisjes krijgen precies hetzelfde lessenpakket. Pas in de derde klas kiezen de leerlingen welke richting ze opgaan. Daarbij hebben ze zes mogelijkheden: huishoudkunde, gezondheidszorg, administratie, akker- en weidebouw, dierenhou- derij en textiele werkvormen. Kombinaties zijn ook mogelijk. En wellicht komen er nog meer rich tingen bij. Het geheel rond de samenleving wordt begeleid door een aparte kommissie onder leiding van oud-burgemeester Mr. W.H. En klaar, die tevens de onderwijs- kommissie van alle OLM-scholen geleid heeft. Deze speciale Hol- tense kommissie werd in het leven geroepen toen de landbouwschool in 1979 verhuisde van Bathem naar Holten. Dat betekende tege lijk, dat er twee OLM-scholen voor Algemeen Vormend en Beroepso riënterend Onderwijs in een plaats waren. Direkt gingen toen al stemmen op voor samenwerking. Dat heeft er nu in geresulteerd, dat voor het eerst in Salland een LHNO-school en een Agrarische School een fusie aangaan. Dit jaar, om precies te zijn op 28 december 1981, is het 75 jaar gele- Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. W. Vons (Herdenking van de ontslapenen) m.m.v. Kerkkoor Oppasdienst: mevr. Dorrestein-de Bok en Jolanda Harbers 19.15 uur ds. H. JEkker Geref. Kerk: 9.30 uur ds. de Jon ge, Chr. Geref. Pred. te Zwollle (Dovendienst) 15.00 uur ds. H. Lenters van Apeldoorn. In beide diensten is de eerste coll. voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Kindemevendienst (klas 4) o.l.v. van de heer C. Beuken kamp Oppasdienst: Mevr. Welink- Stam, mevr. Lubberdink- Assink, res. mevr. Zwiers- Berkel, Mevrouw J. v. Wingerden-Knoester, Dianne Bossc'ners, res. Ans Aanstoot R.K. Kerk: Zaterdag 17.00 uur; zondag 9.30 uur JDijkerhoek: 10.00 uur ds. H.J. Ekker Okkenbroek: 10.00 uur ds. B.J. Hannema van Almen. Uit- gangscpll. Solidaridad. Nieuw Heeten: Zaterdag: 19.00 uur - Zondag 8.00 en 11.00 uur. den dat het Christelijk Onderwijs in Holten van start is gegaan. Men is van plan dit jubileum feestelijk te herdenken en daartoe is inmid dels een feestcommissie in het le ven geroepen. Aangezien het jaargetijde dan niet zo geschikt is voor met name een feestprogramma voor de kinderen, is besloten de festiviteiten te or ganiseren op 1, 2 en 3 april 1982. Zonder nu al in details te treden omtrent het programma van die dagen, staat het in elk geval vast dat een grote reünie georganiseerd zal gaan worden van oud-leerlingen en leerkrachten van „de Schakel" en „het Kompas" op 2 en 3 april. De organisatie van een dergelijke reünie vergt veel voorbereiding, vandaar dat men een beroep doet op oud-leerlingen, welke deze reü nie willen bijwonen, om zich nu reeds te melden. T.z.t. volgt dan i ;en officieel aanmeldingsformulier i net een programma en opgave van r le kosten. Een redelijk aantal bezoekers was zondagmorgen naar de aula van de scholengemeenschap gekomen om te luisteren naar het Amsterdams gitaar-trio bestaande uit Helenus de Rijke, Olga Fransen en Johan Dorrestein. De gitaar is van een oud volksinstrument geëvalueerd tot een modem instrument dat zowel op klassiek gebied als ook in de popmuziek een belangrijke rol speelt. Het is de verdienste van het Amsterdams gitaartrio, dat zij de oude en nieuwe gitaar muziek mooi gedoseerd lieten horen. De liefhebbers van deze muziek konden genie ten van een op hoog niveau musicerend ensemble. Bij de moeilijkste technische pas sages waren alle noten duidelijk te volgen, ook het samenspel liet in het algemeen niets te wensen over. Dat men zo homogeen kan musice ren ondanks de individuele ver schillen in timbre is alleen een ver dienste. Van de eerste drie oor spronkelijk voor luit geschreven werkjes uit de 16e eeuw was vooral het „Madonna mia Piëta" bijzon der fraaie van klank en zuiverheid. Speciaal voor gitaar was het trio D van de in 1767 geboren Filipo Gragnani. Ook hier bleef het peil hoog met een erg muzikaal ge bracht middendeel. In de snelle de len van deze suite zakte het tempo soms weg waardoor de muziek soms leek stil te staan. Hoogtepunt van het koffieconcert was de Petite Suite van Claude Debussy. Origi neel voor piano geschreven liet men horen dat deze impressionisti sche muziek voor drie gitaren prachtig kan klinken. Vooral de Op donderdag 12 november is in de crea van de Lagere school, de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitter van de Oudercommis sie, A. Beuwer, heette de bijna 70 ouders van harte welkom. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat de kleuterschool het afgelopen jaar enkele malen samen heeft vergaderd met de Lagere school, dit in verband met de toekomstige „Basisschool" 1983. Daarna gaf hij het woord aan de secretaresse, mevr. Jager, die verslag uitbracht van het afgelopen jaar. Hierbij werden verschillende aktiviteiten van de kleu terschool toegelicht en enkele mededelingen gedaan. U kunt zich schriftelijk aanmelden door opgave aantal personen, naam, adres en geboortedatum op een briefkaart te vermelden en deze te sturen aan: de heer Chr. Knijff, Enkweg 6,7451JN Holten of de heer J. Kolkman, Haarstraat 23, 7451CX Holten, of af te geven op 't Kompas of Schakel. I.v.m. een eveneens te organiseren fototentoonstelling wil men bo vendien graag in contact komen met mensen die beschikken over (oude) (school)foto's. Diegene die deze ter beschikking willen stellen, gelieve ook via bovengenoemde adressen schriftelijk te reageren. Help ons mee om dit jubileumfeest tot een groot succes te maken. De voorzitter ging hierna verder met het voorstellen van de twee nieuwe oudercommissieleden, te weten mevr. Kempers en mevr. Zuethof. De oudercommissie is hiermede teruggebracht van zeven naar vijf leden, dit in verband met het aantal dalende leerlingen. De voorzitter heette de nieuwe leden van harte welkom en bedankte de aftredende leden van de ouder commissie mevr. Paanakker, mevr. Jansen en mevr. Balk. Tevens be dankte hij hen voor de goede inzet, hetgeen werd beloond met een bloemetje en een cadeaubon. Na het ceremoniële gedeelte, ging de voorzitter over tot het financieel overzicht. Van dit financieel over zicht werd een afschrift aan de aanwezige ouders verstrekt. De ka scontrolecommissie, bestaande uit de heer Wolven en mevr. Kempers controlee'rde de kas en werd ak koord bevonden. Voor het ko mende jaar hebben zich voor de kascontrolecommissie beschik baar gesteld mevr. Damink en mevr. Groot. Mevr. Slotman, hoofd van de kleu terschool, gaf hierna een uiteenzet ting van diverse zaken. In het bij zonder sprak zij over het teruglo pen van het aantal kinderen dat naar school gaat, tengevolge waar van juffr. Gervedink-Nijhuis en juffr. Aarsen afscheid van de school moesten nemen. Mevr. Slotman sprak de wens uit op beide dames in de toekomst nog eens een beroep te kunnen doen. Voorts deed zij een uiteenzetting over de toekomstig „Basisschool". Vervolgens merkte ze op dat de „Schoolkrant" een belangrijk onderdeel van de school is geworden. Ze sprak de wens uit dat er weer vele ouders zich be schikbaar willen stellen voor de zogenaamde „Doemiddagen", welke in januari van start zullen gaan. Na de pauze gaf dr. van Couwelaar een zeer begrijpende en duidelijke toelichting van het ziek zijn en het gedrag van kinderen in de leeftijd van 0 tot 14 jaar. Hij maakte duide- eerste twee delen En Bateau en Cortège waren juweeltjes van klank. Dat men in dit werk soms wat moeilijkheden had met zuiver heid en samenspel deed geen af breuk aan de muzikale prestatie. Van de hedendaagse werken van Hans Co en Chiel Meyering was vooral de laatste „Are you afraid of the dark?" opmerkelijk. Het spreekt vanzelf dat de gitaristen een bijzondere affiniteit hebben tot de modeme muziek met z'n nieuwe speeltechnieken en effecten. De suite van Hans Cox heeft teveel zwakke momenten om echt te kunnen overtuigen als compositie. Daarentegen is de muziek van Meyerink veel muzikantesker en directer geschreven. Komt daarbij een enthousiaste uitvoering en het succes is compleet. Met een prach tige volksmelodie van Kabalevski als toegift werd het optreden beslo ten. Rest nog de vermelding dat het volgende koffieconcert gehou den wordt op zondag 27 december. H.F. Donderdag 19 november: 20.00 uur Bijeenkomst afd. Holten Chr. Plat telandsvrouwen Bond (CPB) in „de Kandelaar" m.m.v. Henk Lammerts van Bloemenmagazijn „Marjo". Vrijdag 20 november: 20.00 uur: Zang- en muziekavond i.v.m. Ie lustrum Holtens Mannenkoor in „De Kandelaar" (zie adv. en ber.) Zaterdag 21 november: 20.00 uur: Grote Vader Abrahamshow in sporthal ,,'t Mossink". Zondag 22 november: 13.30 uur Start le deelnemers oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg" bij club huis „De Biester" Stat. str. (zie adv. en ber.) 14.00 uur Dansen in bar- dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.) Maandag 23 november: 19.45 uur: Bijeenkomst afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in „Tref punt". Waxchtm. Jonge Poerink van de rijkspol. Heino zal vertellen over diefstal en inbraak. Dinsdag 24 november: 14.30 uur Bejaardensociëteit „Holten" in ge bouw „Irene". Dinsdag 1 december: 19.30 uur: Grandioze verwerping Supp. Club S.V. „Holten" ten bate van de jeugd in zaal „Vosman" (zie H.N. van ko mende week). lijk dat „het ziek zijn" vaaic mei, meerdere factoren samenhangt. Hierna mochten de ouders vragen stellen omtrent veel voorkomende gedragsstoornissen bij kinderen. Door dr. van Couwelaar werd op voortreffelijke wijze de vragen beantwoord. Tegen de klok van elf uur, werd de ouderavond besloten en dankte de voorzitter de hr. van Couwelaar voor zijn aanwezigheid en wenste alle ouders wel thuis. Het „Holtens Mannenkoor" geeft vrijdagavond in het kerkelijk cen trum „De Kandelaar" (Stations straat) ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een concert o.l.v. dirigent Bert van Jaarsveld te Apeldoorn dat wordt geopend met Psalm 42 van Goudimel in een bew. van de dirigent. „H.M.K." zal verder ten gehore brengen „Cantigue de Noël van Adam, „Deutsche Messe" van Frans Schubert, „King all Glo rious" van G.M. Vail en het Slaven koor uit „Nabucco" van G. Verdi. In enkele werken zullen de sop- raansoli worden gezongen door Apja Luy t en Frouwke van Lenthe. Koor en solisten zullen muzikaal worden begeleid door Erna Fran sen (piano) en Michel Hinnen (or gel). Verder wordt deze avond me dewerking verleend door het Twents mandoline orkest en een salonorkest. Al met al een afwisse lend programma dat de belangstel ling van zeer velen verdiend. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Hoe blij is de arme vogel toen hij lang heel lang geboeid zijn vleugels weer mag open doen en naar de hemel roeit Wat is het arme visje blij, dat in mijn net gepakt half doodgesparteld los van mij weer in het water smakt. Het gouden vliegje hoe blij het ruist, van werk en worstelen moe, wanneer ik gevangen in mijn vuist, deze voor hem open doe Mijn kleine hond hoe blij is hij, als hij lang vastgezeten, opeens ontdekt ik ben weer vrij, weg is die nare keten. Hoe blij zou zijn mijn arme hart, wanneer het rust kon vinden, verlost van alle aardse smart, van banden die het binden. Holten B.C. De Haas-Boekbinder MlinÉruii leLI5471-27M SlillllSWI» mm Til. 15413-114? Sti|I»l15 Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en 13.30-17.30 za. 9.00-12.00 koopavond Goor donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onrieréén dak! In een landelijk Nederlands ochtendblad heb ik tot mijn grote schrik gelezen, dat de regenpijpen in de gemeente Holten ingesmeerd zullen worden met een glijmiddel. Hoe denkt Uw college, dat mijn knechten nu nog op het dak moeten komen? Deze maatregel zal het ziekteverzuim tot grote hoogten opjagen. Mag ik Uw college er in dit verband op wijzen, dat ook mijn begroting op het gebied van de personele bezetting - op z'n zachtst gezegd - niet overhoudt. De bond van Zwarte Pieten (de B.V.Z.P.) willen hieromtrent in georganiseerd overleg opheldering vragen m.b.t. het in gevaar brengen van de arbeid-, somstandigheden. Zij beschouwen dit als een aanslag op eerder gemaakte afspraken in het kader van het arbeidsvoorwaarden-overleg. In afwachting van Uw antwoord en vertrouwend op Uw inventiviteit, verblijf ik?... of Glij ik, met vriendelijke groet, Sint Nicolaas Arts: J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, tel. 05483-3553. Spreekuur: 11.00 en 16.00 uur Wijkverpleging: Zr. M. Gillig, Pikeursweg 24, Deventer, tel. 05700-1 53 62, b.g.g. 22700 U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's mor gens voor 7.00 uur Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat 31, tel. 1436 Tandarts: W. Pot, Bilderdijk- straat 3, Goor. Tel. 05470-22 79 Spreekuur spoegevallen: 17.00-17.30 uur Dierenarts: Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 5, tel. 0548= 3-1515 Ziekenfond: Spreekuur vrij dags van 8.30-10.00 uur Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer: Alarmnummer 0011 of dienstdoende arts, tel. 3563 Open bejaardenwerk: Tafeltje dekje. Inlichtingen tel. 1201 of 16517 Zuigelingenconsultatiebureau: Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in Stichting Kruiswerk: Gaardenstraat Fysiotherapie: Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat Stichting voor maatschappe lijke dienst verl. Midden- Overijssel": Gaardenstraat 29, tel. 05483-27 84. Maatschappe lijk werk gezins- en bejaarden verzorging. Spreekuren maan dag t.e.m. vrijdag van 8.36-9.30 uur en volgens afspraak. Gem. energiebedrijf: Storing elektriciteit en gasvoorziening, tel. 18 14. Politie: tel. 1353 en 2655. Na 18.00 uur bellen 05200-71234. Brandweer: Tel. 0011(Dag en nacht.)

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3