ASD *uurnn mam RONDJE OP T CIRCUIT? 5500 modellen OVER 14 DAGEN danhauserïs world modelcar autoradio Haaksbergerstraat 105 Enschede, Tel. 053-31 97 89 Ascona* die hiermee op dit moment de modernste Ope*cre*tie is. AlleOpeistnet de aandrijving opde achteruiten haddenenhebben een starre as en schroefveren. Ergons wat oöderwetsT maar w deden en doen bet er best mee. öpei houdt lang vast aan principes. Aehterwielaandrijvittg is altijd bet gegeven geweest, todat de Kadett als eerste $n augustus 1918 met voorwiel aandrijving uitkwam» In geen enkel opricht meer met de oude te vergelijken. Dat geldt «u eveneens vaat de 10= sons iets progressievere wen sten. De remmen waren uitstekend voor hun taak berekend. Dat merkten we vooral op de Duitse Autobahnen, waar in het drukke verkeer b.v. in de na- middagspits bij hoge snelheid nog wel eens flink afgeremd diende te worden. De bekrach tiging gaf juist die assistentie die men graag wenst. Ook op de handrem geen kritiek. Dan de motor. De geteste versie was voorzien van een 1.6 liter moter, die afgeleid werd van de enkele jaren geleden nieuw ontwik kelde Kadett motor. Ook die 1.3 liter is leverbaar, maar voor dit genre middenklasser is een 1.6. liter de aangewezen kracht bron. Soepel, pittig en relatief zuinig. De motor is dwars ge monteerd en is qua gewicht een stuk lichter dan het oude gietij zeren blok. De 1.6 liter motor is leverbaar voor normale benzine(N) en voor super (S). Deze laatste be reden we. Het vermogen be draagt 90 pk. of 66 kW. Van 0 tot 100 accelereerde de Ascona in rond 12 sec. en van 0 tot 80 in 8 sec. Van 100 tot 120 verliepen er nog eens 5 sec. en dat is in het acceleratiepatroon een niet on belangrijke tijd, vooral omdat op autosnelwegen bij het inha len het meestal in dit snelheids- bereik ligt. Het verbruik bleek ook hier weer heel duidelijk af hankelijk van de rijstijl. Toch kon bij constant 140 km. rijden één op bijna tien gehaald wor den. Bij 120 km. snelheid liep dit terug tot 12 km. op 1 liter super en bij 100 was dit bijna 1 op 14. Houdt men zich keurig aan de hier voorgeschreven max. snel heid, dan weet men nu dat 1 op 14 zeker haalbaar is. De Ascona is voorzien van een vierbak, een automaat is eveneens lever- baar. We naien regelmatig aan dat een vijfbak erg prettig is en dat onder vonden we recentelijk nog heel duidelijk bij de BMW 315. Nu, bij de Ascona misten we deze .extra' veel minder, want op het gehoor draaide de motor bij hoge snelheid- 140 km. per uur- geen te hoog toerental. Erg jammer was het ontbreken van een toerenteller, die bij een sportievere rijstijl voor ons een ,must' is, en daarbij nog het wat kale dashboard echt veel fraaier maakt. Nu die vierbak scha kelde prima en dat gold ook voor de synchronisering. Het uiterlijk is strak en zakelijk. Geen chroom meer, maar alles matzwart. In de bumpers en de forse zijstrippen langs de zdjfla- ken is een dun chroomachtig biesje opgenomen. Een groot raamoppervlak kenmerkt de bovenkant van het koetswerk. Bij de fastbacklijn een derde zij ruit, die het uitzicht naar schuin achter wat overzichtelijker maakt. De grote laadklep geeft evenals de vier portieren een gemakkelijke bereikbaarheid van het interieur. Het voorfront met de geintergreerde spoiler is aërodynamisch zo gevormd dat de luchtweerstand minimaal is. Daaraan wordt door de ontwer pers veel aandacht besteed om dat het duidelijk van invloed is op het verbruik. Ook is een se dan leverbaar met echte koffer bak. Opel heeft beide verianten in productie en dat is verstandig, aangezien de aflopende daklijn, waar jaren een stijgende be langstelling voor bestond, wat minder is geworden. De Kadett kent deze variant niet. De Ascona oogt groter dan het oude model, maar is het niet. Dat geldt voor de fastback. De sedan is wel iets langer, maar die heeft dan ook een zeer volu mineuze kofferruimte. Het inte rieur is ruim en biedt vier vol wassenen uitstekend plaats. Ook een derde passagier op de achterbank zit goed. De bestu ring en de rijpositie vonden we in het begin wat onwennig. Dat kwam voort uit de wat lage plaatsing van het stuurwiel. Maar na een uurtje rijden von den we het geen probleem meer. Tijdens de ruim 3000 gereden kilometers hebben we er verder Ascona nitstekende middenklasser Nu met die ommezwaai naar alles voor is de Opel en dat geldt voor de Kadett net zo goed als voor de Ascona, een heel andere auto geworden. Voorwielaand rijving kent voorstanders maar ook tegenstanders. De één wil uitsluitend een voorwielaan- gedreven auto rijden, de ander prefereert duidelijk aandrijving op de achterwielen. Dat het eer ste veiliger is en in moeilijke situaties de bestuurder uit de nood kan helpen, is beslist niet waar. Een automobilist met veel gevoel en rij-ervaring zal over het algemeen de voorkeur geven aan achterwielaandrjj- ving. Maar goed, de Ascona volgt de trend dat ook middenklassers zich heel wel laten verkopen met aangedreven voorwielen. Op weg manifesteerde dit, technische facet zich als heel prettig. Geen reacties in de be sturing bij gas geven en gas los laten. Ook niet in korte snel genomen bochten. De weglig- gingsstuurkarakteristiek is vrijwel neutraal en dat betekent dat de technici een uitgekiende wiel ophanging hebben weten te realiseren. De Ascona stuurt daarnaast ook bizonder precies, dat dankzij de tandheugel- constructie. En ook niet zwaar, dat vaak een aspect is van de gekozen aandrijving. De wielophanging voor is weer volgens het overbekende Mc. Pherson systeem gebouwd. Achter zijn de wielen opgehan gen aan in de lengterichting scharnierende draagarmen. Deze armen zijn in het midden verbonden door een tussenge- laste balk, die bij in- en uitveren van de achterwielen tordeert, d.w.z. wringt. Een systeem dat Opel voor de Kadett ontwik kelde en dat in de praktijk uit ermate goed voldoet. De Ascona heeft een modem on derstel, waaraan geen minpun ten kleven en dat in al z'n hoe danigheden voor een optimaal weggedrag zorgdraagt. Als laat ste punt de schokbrekers. Die deden hun werk goed, al moeten we daarbij opmerken dat we Publiceren we een test van de nieuwe Volkswagen Polo. De „ou de" Polo, de eerste kleine com- pactwagen van het VW-concem, ontstond uit de Audi 50, die in 1974 z'n debuut maakte, bij de perspresentatie enkele we ken geleden ten huize van VW- importeur Pon, sprak verkoopdi recteur J. Ladage de verwachting uit dat de nieuwe Polo succesvol zal worden, gebaseerd op het feit dat 50% van de markt de komende jaren uit dit genre auto zal bestaan. De autofabrikanten zullen in deze klasse zeker hun uiterst best gaan doen een flink deel daarvan in han den te krijgen. Byna alle merken hebben in deze sector een model en wanneer de vernieuwde versies uitkomen zullen ze nieuwe snufjes dienen te hebben. By de Polo is dit o.a. de doorge trokken daklijn en de grote laad klep, waardoor het een leuk en vlot ogende kleine stationcar is gewor den. De rijkwaliteiten zijn uitste kend. Om comfortabel, rustig en toch ook pittig te kunnen autorij den is het heden ten dage niet noodzakelijk meer een grotere auto te kopen. Deze nieuwe Polo biedt in dat opzicht veel. Vlotte acceleratie, hoge topsnelheid, comfortabel weggedrag, niet veel lawaai etc. De prijs zal vrij stevig zijn, op het mo ment dat we deze korte voorbe schouwing schreven was dit nog niet bekend. We taxeren de drie versies, de C, de CL en GL ,de geteste uitvoering, tussen bijna 16 mille tot ruim 18.500 gulden. Over 14 dagen dus de uitvoerige test, waarin we hopen ook een Polo rijder met veel ervaring kort aan het woord te kunnen laten. T.P. 101 mmm niet meer bjj stilgestaan. De beenruimte is goed. De stoelen en de bank zitten prettig, alhoewel voorin iets meer zijdelingse steun te prefe reren zou zijn. Het dashboard biedt voldoende informatie, maar we schreven al dat een toerenteller geen overbodige luxe zou zijn. Verder zit alles onder handbereik en laat de Ascona zich gemakkelijk be dienen. In dit jaargetijde, we reden al in de sneeuw, is een snel en efficiënt werkende kachel erg belangrijk. Enkele minuten na de koude start warmde de ka chel het interieur al aardig op en wordt de voorruit goed schoon. De Ascona nieuwe stijl is in ne gen uitvoeringen leverbaar. Van de 13 N/S 2 deurs voor f 19.443.- tot de 16SP 5 deurs van f 27.591.-. De geteste Ascona 16S 5-deurs. staat geprijsd voor f21.917.-, daarbij komen dan nog de afleveringskosten van f291.-. Zonder twijfel zal deze Ascona-reeks een goede toe komst tegemoet gaan. Ruimte, degelijkheid, een niet ongun stige prijsstelling, zeer goede rijkwaliteiten etc. staan daar borg voor. En is Opel al niet jaren het best verkochte merk? De wereld van de modelauto is bijna onuitputtelijk, wan neer het om het uitkomen van nieuwe modellen gaat. Tientallen fabrieken brengen duizenden modellen op de markt. Speelgoedwinkels en uiteraard zeker de gespecia liseerde zaken hebben een ruime keus. De wereldwijd bekende zaak van de gebroeders Peter en Günter Lang in Aken -Modelcar Danhausen- laat jaarlijks zo medio no vember een gids uitkomen, de meest uitgebreide en best gedocumenteerde die te verkrijgen is. Het 160 pagina's tellende boekwerk, voorzien van een fraai omslag, omvat ca. 5500 modelauto's en 4000 daarvan zijn afgebeeld. Het gaat hier om kant en klare modellen, maar ook om bouwdozen, alles in de afmetingen 1/4 (ca. 120 cm.) tot 1/220 (ca. 2 cm), die uit metaal en kunststof gefabriceerd worden. De prijzen variëren van DM. 1.30 tot DM 18.000.-. De in dit boekwerk afgedrukte merken en modellen door ca. 300 verschillende firma's uit 25 landen geleverd van Abarth tot Zündapp. Iedereen heeft zo onmiddellijk een overzicht welke modelauto's van zijn begeerde merk(en) verkrijgbaar zijn. In ons land kan Classic Car Club Service, Postbus 127 7500 AC Enschede- U deze catalogus tegen een bedrag van f 14.75 incl. porto leveren, uitsluitend wanneer dit bedrag op gironummer 4251361 t.n.v. C.C.C.S. overgeboekt is. Voor f3.50 meer, dus in totaal f 18.25, wordt de nieuwste boekengids van Autoboek International bijgesloten. Met ver over de 2000 titels wordt men ruimschoots geïnfor meerd wat er vandaag op het gebied van o.a. auto- en motorfiets-literatuur te koop is. Deze boekengids is ook alleen verkrijgbaar, dan dient f3.50 overgeboekt te wor den. De twisten rond ons enige echte circuit laaien de laatste tijd weer op. Al jaren willen poli tieke groeperingen in Zand- voort het circuit laten ver dwijnen en er huizen op bou wen. Om een lang verhaal kort te maken, de Grand Prix dreigt te verdwijnen en daarmede een belangrijke bron van inkom sten voor de exploitanten èn voor de middenstand van Zandvoort. Wanneer dit raceparcours voor goed dicht gaat en daar gaat het wel op lijken, dan is er geen mogelijkheid in eigen land meer om races te organiseren. De één zal dat een zorg zijn, de ander - en dat zijn er vele hon derdduizenden - vindt dat maar een treurige zaak. Bijna iedere dag is het circuit verhuurd aan importeurs, clubs e.d. om er met auto's te kunnen rijden, testen etc. Omdat we in eigen land met een maximum snelheid opge scheept zitten, waarvan nog nooit is komen vast te staan dat het uit oogpunt van veiligheid nuttig is hieraan vast te houden, willen vele automobilisten graag eens op een circuit rijden. Vroeger kon je in Zandvoort en kele rondjes rijden tegen beta ling van een gering bedrag, dat is al lang verleden tijd. Vandaar dat het initiatief van clubs en b.v. garagebedrijven om leden en klanten de gele genheid te bieden op een circuit te rijden met gretige handen wordt aangegrepen. Alpina- importeur en BMW-dealer Piet Oldenhof uit Enschede huurt jaarlijks een dag het gehele cir cuit. Een beperkt aantal klan ten kan dan inschrijven voor deze dag, die onder leiding van race-deskundigen staat. De be kende Alfred Abbenes, op het circuit niet weg te denken, had de leiding. Vooraf een theoreti sche begeleiding, na de lunch idem en bij het oefenen even eens. Piet Oldenhof had tevens een beroep gedaan op onze enige - Grand Prix autocoureur Jan Lammers en op de Duitse Por sche fabriekscoureur Harald Grohs. Beiden observeerden het rijgedrag van de cursisten en gaven aanwijzingen. Zo leert men veel en de meeste BMW- rijders, waaronder een niet ge ring aantal Alpina-bezitters, moesten toegeven dat er aan hun rijstijl nog wel wat bij te schaven viel. En heeft men er van geleerd, dan wordt dit zeker op de gewone weg in praktijk gebracht, waardoor het ver keersbeeld incidenteel veiliger kan worden. Vandaar dat een circuit, in dit geval het Zandvoortse, een nut tige functie vervult en het eeu wig zonde zou zijn wanneer dit fraaie duinparcours, dat over de gehele wereld een vermaard heid bezit, zou moeten verdwij nen. Coureur Jan Lammers wordt geflankeerd door Alfred Abbe nes en Piet Oldenhof. i

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 15