Kolschool in '84 5-mansschool? Reilink vertrekt naar Groningen tssge^s^stsasssss.ssrewaatsa ■Automodellenshow in AC restaurant Holten UCUMENISCHE AKTIE POLEN Hervormde vrouwengroep GEEN NIEUWE KERNWAPENS IN EUROPA BETOGING OP 21 NOVEMBER IN AMSTERDAM LAND- EN TUINBOUW- PRAATJE HOLTENS NIEUWSBLAD KERHOEK: Van het erf der kerk Verleden week werd de jaarlijkse ouderavond van de O.L. Kolschool gehouden. Voorzitter van de oudercommissie, dhr. T. Jansen opende voor een goed gevulde zaal de vergadering en heette iedereen hartelijk welkom. In 't bijzonder konden mevr. Müller van V.O.O., het personeel en oudercommissie van de Kolkleuterschool en oudleerkracht G. Ven eman worden verwelkomd. Het hoofd der school dhr. H. Wilpshaar deelde mee, dat het aantal leerlingen op het ogenblik 207 bedraagt. Dat betekent voor dit moment nog 8 leerkrachten, maar volgend jaar zal er evenals dit jaar een leerkracht moeten afvloeien. Ten aanzien van de komende jaren is de situatie erg somber. Zoals het zich nu laat aanzien en met hantering van de huidige leerlingenschaal, zal de Kolschool in 1984 een 5-mansschool worden. Misschien dat een andere regeling m.b.t. de integratie deze ongunstige ontwikkeling positief kan beïnvloeden. Het teruglopend geboortecijfer (in 1980: 86 kinderen) voorspelt echter weinig goeds. Daarom is er dan ook dringend behoefte aan woningbouw in Holten. - en wel een fraai gelegen ,,'t Oldersheem" van ver voor de oorlog, de mij bekende bewoners waren de familie Boissevain, die nu in het westen vertoeven. Sensationeel was na 1945 de verplaatsing van het van Dijkerhoek naar Holten, op de berg bij Hoog-Holten met de naam Olde Hove. i 5 december wordt er een grote onale aktie voor Polen gevoerd, is een kerkelijke, eucumenische ie waaraan de kerken van Ok- broek (hervormd) Lettele (ka- liek) Holten (en Dijkerhoek) rvormd) aktief meedoen. Waar- ijnlijk doet ook de hervormde k van Bathmen mee. De katho- kerk van Heeten doet niet ief mee. Wel heeft men een fi- iciële bijdrage in het vervoer even en heeft men een verza- lpunt waar men als men dat wil i bijdrage kan brengen, larom deze aktie voor Polen? Dit id heeft het zeer zwaar momen- economisch en politiek. Er erst onrust en honger. Deze 2 igen hebben veel met elkaar te iken: veel stakingen zijn het ge- lg van de voedselschaarste. De :nsen moeten dagenlang in de rij lan voor een paar sneetjes brood, oral baby's en bejaarden worden de dood bedreigd. Veel be- irden zijn bang dat ze door on- rvoeding en kou de winter niet or zullen komen. Veel medicij- n zijn niet meer te krijgen. Wij oberen door voedsel en kleren te uren in ieder geval een paar men- n te helpen. Ook hopen we dat lardoor de onrust zal afnemen en n dreigende Russische inval ach- rwege zal blijven, aar gaan de goederen naar toe? e goederen gaan maar de stad elona-Gora in het westen van Po- n, ongeveer 150 km ten zuidoos- n van Berlijn. De contacten met ie stad worden gelegd door mevr. v.d. Ende-Nowacka uit Raalte, ie familie in deze stad heeft. De imilie neemt contact op met de erk in Zielona-Gora. De kerk stelt en commissie samen waarin een ertegenwoordiger van de kerk, het emeentebestuur en Solidariteit itting hebben. Aan deze commis- ie dragen wij de goederen over. Zij orgen ervoor dat de goederen bij Ie mensen terecht komen die deze iet meest nodig hebben. let vervoer. )it wordt verzorgd door de Fa. A. Müller uit Holten, Zij doen dit zon der winst te maken. Het vervoer hordt betaald door de deelne mende kerken. Er wordt een vrachtwagen ingezet van 76 m3. Kaast de chauffeur gaan in ieder »eval mee dhr. v.d. Ende uit Raalte, lie al enkele keren in Zielona-Gora Is geweest en Kest Jelsma. De wa gen wordt in Deventer door de douane verzegeld zodat er tot de Oost-Duitse grens geen problemen zijn. De ervaring het andere akties heeft geleerd dat er verder ook weinig problemen zijn en dat de spullen in ieder geval op de plaats van bestemming komen. Wat kunt u geven? Er is grote be hoefte aan ingeblikt vlees, groente en fruit, babyvoeding, rijst, kaas, macaroni, verbandmiddelen, me dicijnen, melkpoeder en ook warme kleren. Ook tandpasta, zeep, zeeppoeder, afwas- en schoonmaakmiddelen ontbreken. Echter voedsel en warme kleren zijn het meest nodig. Wanneer u kleren meegeeft wilt u er dan voor zorgen dat deze heel en schoon zijn? De mensen in Polen hebben namelijk niet het materiaal om ze te wassen of te herstellen. Wanneer u niet in dc gelegenheid bent om goederen te geven dan is er gelegenheid om geld te geven. Van dit geld worden medicijnen voor het ziekenhuis in Zielona- Gora gekocht. Dit ziekenhuis stuurt ons een lijst met ontbre kende medicijnen. Mocht de lijst langer onderweg zijn dan valt te voorzien dan wordt er van het geld babyvoeding gekocht. Uw bij drage wordt tegemoet gezien op bankrekeningnummer 3057-28660 Rabobank Bathmen t.n.v. Oecu menische Aktie Polen. De plaatselijke organisatie is als volgt:Holten: Organisatie: Com missie Oost Europa (Diakonaal) Inzameling: binnenkort worden 5 verzamelpunten bekendgemaakt waar u op 5 december de goederen kunt brengen. Contactpersoon: mevr. Post tel. 05483-16 80. Wanneer u op de een of andere manier wilt meehelpen kunt u contact opnemen met de wijkdiaken. Irene-Bethanië en Trefpunt zijn zaterdag 5 december open van 9.00 uur tot 15.00 uur. Heeft u goederen, maar beschikt u niet over vervoer, dan kunt u voor Dijkerhoek en Espelo bellen naar: G. A aft ink Tel. 14 24. De andere buurtschappen en het dorp kun nen contact opnemen met G. Schooien tel. 37 38. Op zaterdag 5 december alleen contact opnemen met mevrouw KI. Wassink tel. 29 43. De levensmiddelenzaken plaatsen de week vóór 5 december een mand bij de winkeluitgang, hierin kunt u een extra pakje kwijt. Rijst, macaroni, tandpasta, zeep- en waspoeder of blikken groente en fruit zijn van harte welkom. Op het gebied van de integratie wordt er langzaam maar beslist verder gebouwd aan het één- worden in 1985. De personeelsver gaderingen zijn reeds volledig geïn tegreerd en binnen de schoolwerk planbesprekingen proberen beide scholen hieraan een solide inhoud te geven. Enkele onderwerpen zijn reeds klaar en nu is men bezig met lezen. Omtrent een groot aantal zaken, die met de integratie te ma ken hebben, zoals het personeels vraagstuk, de leerlingenschaal. aanvangstijden, oudercommissies, bedrag per leerling etc. bestaan nog grote onduidelijkheden. Vele ouders zijn het afgelopen jaar weer behulpzaam geweest bij de meest uiteenlopende zaken binnen en buiten de school. Daar zijn wij hen zeer erkentelijk voor, aldus dhr. Wilpshaar. Voorzitter Jansen herinnerde nog aan de buitenge woon succesvolle festiviteiten t.g.v. het 15-jarig bestaan van kleuter- en basisschool. Het financiële gewin hiervan, zal besteed worden aan audio-visuele hulpmiddelen t.b.v. beide scholen. Verder vroeg hij alle ouders mee te werken aan het voorkomen van vernielingen rond de school en daarbuiten. Dhr. Vos- kes was aftredend oudercommis sielid en niet herkiesbaar. Zijn plaats zal worden ingenomen door mevr. Schreurs-Dijkman. Dhr. Voskes ontving onder dankzegging een cadeau-bon, evenals dhr. G. Veneman, die als leerkracht aan de school verbonden is geweest, maar vanwege het leerlingenaantal moest vertrekken. Hij vond een nieuwe betrekking in Rijssen. De penningmeesteresse mevr. Visser kon haar boeken met een batig saldo afsluiten, hoewel het steeds moeilijker wordt om dat zo te hou den. Na de pauze met de gebruike lijke verloting hield mevr. G. Bartels-Martens eenlezing over „Kind en Boek". Daarin sprak zij over: lezen als creatieve bezigheid, het kiezen van boeken, wat spreekt het kind aan, de zo nodige begeleiding van ou ders. Tenslotte kon voorzitter on der dankzegging voor de opkomst een ieder wel thuis wensen. vublSa^sfi^ft'kunmn^zen per 1 februari naar Hoogkerk in de provincie Groningen, Irene. Mevr v,d. Voet opende de publicaties heeftKunnen te pe j bank in dienst treed als directeur. Tot 1 februari is avond en heette allen welkom. Na G.J. Reïlink, vertrekt, zoals u al in verschillende Hervormd moderamen betuigt in stemming met demonstratie 21 no vember. Het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft in een brief aan de hervormde kerkeraden en pre dikanten zijn instemming betuigd met het initiatief om voor allen die zich verzetten tegen de modernise ring van kernwapens en de plaat sing van kruisraketten op Neder landse bodem, een brede manifes tatie te organiseren op 21 novem ber in Amsterdam. In verband hiermee herinnert het moderamen aan de uitspraken van de her vormde synode van 1962 en 1978 en aan de pastorale brief over de kernbewapening van 1980, waarin zowel het gebruik als het bezit van kernwapens wordt afgewezen. Het moderamen sluit zich aan bij de Raad van Kerken in Nederlanddie reeds in een eerder stadium her haaldelijk bij de Nederlandse rege ring heeft aangedrongen op een duidelijke afwijzing van het neu tronenwapen en de verdere ont wikkeling en uitbouw van de kern bewapening. Naar de mening van het hervormd moderamen scherpt een demon stratie zoals die op 21 november in Amsterdam gehouden zal worden, de discussie aan en stimuleert deze de bewustwording in de samenle ving over de kernbewapening. Op deze wijze kan, naar de mening van het hervormd moderamen, een bij drage worden geleverd aan het scheppen van een klimaat, natio naal en internationaal, waarin de diepere motivering van de beslis singen der politici wordt bevor derd. „Natuurlijk moet ieders innerlijke vrijheid om al dan niet ook per soonlijk aan de demonstratie deel te nemen onaangetast worden ge laten. De vraag hoe wij tot effec tieve kemontwapening kunnen komen, is nog volop in de kerken en daarbuiten in discussie", aldus het hervormd moderamen in de brief. Tenslotte roept het moderamen alle leden van de Hervormde Kerk op om zich te blijven verdiepen in het vraagstuk van de kembewape: ning en de bezinning daarover niet uit de weg te gaan. Donderdag 5 nov. hield de Herv. vrouwengroep haar vergadering in Onder het motto „Geen nieuwe kernwapens in Europa" wordt op zaterdag 21 november as. een mas sale betoging georganiseerd in Am sterdam tegen plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland en elk ander land in de wereld. De organisatie van deze betoging is in handen van het IK.V., Pax Christi, Stop de Neutronenbom, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen tegen Kern wapens, Platvorm van radicale Vredesgroepen, de politieke par tijen P.v.dA, D'66, PS.P., P.PJi., C.PN. en de militaire vakbond V.V.DM., zodat het ernaar uit ziet dat deze betoging een inderdaad massaal karakter zal krijgen. Afgelopen week besloten Jonge- rensociëteit „De Schure", een groep jongeren van de Scholen gemeenschap en de afd. Holten van de P.v.d.A de organisatie tot deelname vanuit Holten te bunde len. Zaterdag 21 november a.s. laten deze groeperingen 's morgens om half tien, vanaf het N.S. station Holten een bus vertrekken rich ting Amsterdam. De reiskosten komen we hier nader op terug. AMSTERDAM ,21 NOVEMBER DAM, 13 UUR. GEEN NIEUWE KERNWAPENS IN EUROPA sport kwaï samen bedragen fl. 12.50 p.p. De deelne mers dienen zelf een lunchpakket en drinken mee te nemen. Belang stellenden voor het deelnemen aan deze betoging kunnen bij de vol gende adressen een plaats in deze bus reserveren: Scholengemeen schap: Concierge de heer J. Calk- hoven, Jongerensoos „De Schure" Dhr. Struik, tel. 05480-5033, P.v.d.A. Secretaris E.K. Pronk, Voorzitter Rustebiel gaf tijdens de openbare vergadering van de sportcommissie te kennen het ge voel te hebben dat de bijdrage van vertegenwoordigers van Holtense sportverenigingen eigenlijk nihil genoemd mag worden en dat in feite het dagelijks bestuur het be leid bepaalt. „Oorzaak hiervan kan zijn dat men tevreden is met het huidige beleid", aldus Ruste- biel. Krasse taal, maar gezien de schaarse opkomst tijdens open bare sportcommissievergaderin- gen schuilt er misschien een kern van waarheid in zijn uitspraak. De opkomst afgelopen maandag in Hotel Vosman gaf een ander beeld, want hier was men wel degelijk met een fiks aantal mensen aanwezig. De heer J. Warrink merkte op dat zoals de sportcommissie aanwezig is, deze 3 1/2 jaar geleden door de Zaterdag 21 november a.s. organi seert de Modellen Auto Club Oost-Nederland (MACON) haar jaarlijkse miniatuurauto-show in AC Restaurant Holten. De daar getoonde modellen zijn door de leden van de MACON zelf verbouwd of verzameld. Onder deze modellen bevinden zich o.m. motoren, vrachtwagens en old timers die op diverse schaal zijn weergegeven. De MACON, een niet-commerciële organisatie, stelt zich ten doel de bevordering van bouw, verbouw en verzameling van miniatuurmodel len. Naast deze jaarlijkse show or ganiseert zij daartoe maandelijkse praatavonden. Deze vinden plaats in de Morshal te Rijssen. De modellenshow begint zaterdag 21 november om 10.00 uur en zal om ongeveer 16.00 uur eindigen. Tijdens de openingsuren zullen bestuursleden van de MACON aanwezig zijn, teneinde de bezoe kers meer informatie te verstrek ken. De toegang tot deze show is gratis. vereniging is gekozen. „De sport- kommissie houdt zich kwa basis hoofdzakelijk bezig met beleid suitgangspunten. Slechts een be perkt aantal zaken kunnen in het bestuur tot besluitvorming die nen", aldus de heer Warrink. Mis schien schuilt daar de oorzaak van de wat matige belangstelling voor de sportcommissievergaderingen" De heer Rustebiel benadrukte nogeens dat de vergaderingen openbaar zijn. „Vragen zijn altijd welkom, een onderhoud met het dagelijks bestuur of de leden is al tijd mogelijk. Mijn vraag aan de verenigingen is dan ook: Zijn er problemen of is men inderdaad te vreden met het functioneren van de huidige bezetting in de sportcom missie. Vanuit de zaal werd opge merkt dat een te weinig betrokken zijn van de verschillende vereni gingen misschien een oorzaak zou kunnen zijn. Er werd heel wat afge praat tijdens deze vergadering en over en weer werden problemen op tafel gelegd. Geld leek vaak de spil waar alles om draaide, ingetrokken subsidies als boosdoener. Verschil lende punten zijn opgetekend; Mo gen er j a of nee reclameborden in de sporthal worden opgehangen? Antwoord: Officieel mogen in de sporthal geen reclameborden wor den gehanteerd. De voorzitter gaf echter aan de gemennte te advise ren soepel te zijn en soms een uit zondering te willen maken. Goed voorbeeld hiervan was bijvoor beeld het onlangs gehouden T.T. toernooi. De hockeyclub wilde graag duidelijkheid over het tijd stip van bespeelbaarheid van de hockeyvelden op 't Vletgoor. Het antwoord was: weinig hoopge vend. 1986. Oorzaak inkorting subsidies. Geruststellend leek het dat men voor wat betreft onder houd van de hockeyaccommodatie op de lange duur aan mocht klop pen bij de sportcommissie. „Dit is in het verleden ook nooit tevergeefs gebeurd", aldus voorzitter Ruste biel. De MAC sprak zijn verontrus ting uit over wat er gaat gebeuren met de jeugdcrossers na april '83. Waarop de heer Luesink te kennen gaf dat het nuttig zou zijn begrip bij de bevolking te vragen voor de beoefening van deze tak van sport. De voorzitter van SV Holten de heer J.M. van Dqominck wilde graag een antwoord op de vraag: Wat is precies de functie van de sportcommissie? Antwoord van de heer Rustebiel: „Het bevorderen van de recreatiesport in de ruimste zin van het woord". Organiseren van evenementen als zodanig ho ren daar niet bij, met uitzondering van de organisatie van de Zwem- vierdaagse die in samenwerking met de zwemclub wordt gereali seerd. De heer van Doominck had nog heel veel meer op zijn lever. Zo gaf hij bijvoorbeeld te kennen voor stander te zijn van het laten meetel len van buitenleden met betrek king tot de stemverdeling. Dat hij hierin niet alleen stond bleek toen een stemming hierover aangaf dat het grootste aantal eveneens vóór meestemmen van buitenleden was. Aldus werd besloten. De subsidie regeling komt hierdoor niet in het geding. Al dan niet uitbreiding van het aantal mensen in de sport commissie werd door de heer Lue sink ter discussie gesteld. „Uit breiding zou volgens hem meer dis cussie uitlokken tussen algemeen bestuur en dagelijks bestuur. De heer van Doominck kon hierin niet meegaan en merkte op dat volgens hem niet zozeer het aantal, dan wel de kwaliteit van de mensen van belang is. Met andere woorden het huidige aantal handhaven en aan passing van kwaliteit. De uit gangspunten van de verkiezing van de sportcommissie 1982 werden uitgebreid ter discussie gesteld en na afloop werd gestemd. Uitslag: Die verenigingen die beschikken over goedgekeurde statuten met daarin opgenomen de doelstelling van de vereniging. Een principe stelling van de heer J. Warrink, wiens uitgangspunt door een grote meerderheid werd geaccepteerd. „Op deze manier vallen zo min mo gelijk verenigingen buiten de boot en-voor dubieuze gevallen kan ge kozen worden tussen sport- recreatie of sociaal-cultureel werk", aldus de heer Warrink Tij dens de rondvraag kwamen veel vragen los, betrekking hebbende op de eigen kleine en grote proble- hier over de inleiding. Na de mede delingen werd de heer van Bruggen welkom geheten, en het woord ge geven. Hij vertelde over electrici- teit. Hoe we er mee om moeten gaan, over de installatie, en over energiebesparing. Het was een leerzame avond. Aan het eind van deze avond bedankte mevr. v.d. Voet de heer v. Bruggen, en bood hem een cadeaubon aan. na het zingen van lied 423 werd geëindigd met dankgebed en wen ste zij allen wel thuis. De volgende vergadering is 19 nov. dan is er jaarvergadering. Dit be looft een gezellige en fijne avond te worden. Zout en sporenelementen zijn van groot belang voor de gezondheid stoestand en de produktiviteit van het vee. De voornaamste sporene lementen die de dieren geregeld tot zich nemen, zijn: magnesium, koper mangaan, cobalt, jodium en zink. Het is daarom noodzakelijk deze stoffen naast keukenzout steeds binnen het bereik der die ren te brengen. Het is bekend dat wanneer het voedsel een tekort aan zout en spo renelementen bevat, ziektever schijnselen kunnen ontstaan zoals: likzucht, zenuwstoomissen, onvol doende groei en minder goede eet lust Rectificatie Onder de kop „Sport in Holten" werd in het vorige nummer van Holtens Nieuwsblad door een lezer een bijdrage geleverd aangaande de Begroting 1982. Deze bijdrage deed nogal wat stof opwaaien tij dens de Sportcommissievergader- ing afgelopen maandag. Door een technische fout was ondertekening van de brief achterwege gebleven. Het leek ons dan ook zinvol alsnog de naam van de afzender te publi ceren; Dr. P. J. Reimer. men per vereniging. Voorzitter Rustebiel stelde voor een afspraak te maken en zodoende persoonlijk tot verschillende oplossingen te komen. De avond zou te lang uitlo pen en het ging om te specifieke problemen om deze in zijn alge meenheid aan de orde te stellen. NOVEMBER 1981 -PAG. 13

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 13