gemeente holten gemeente holten n Eerste rondzendbrief uit 3e periode zendingsarts dr. B. Schaeffner Ghana 5 Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" opnieuw naar het IJsse/meer Inkuilen gras en mais met landbouwzout HOLTENS NIEUWSBLAD Holten E1-Excelsior El pak toch de fiets! Uit het politierapport Missionaire werkdag zaterdag 31 oktober in Nijverdal badmintonclub-holten Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. d.d. 13 oktober 19811 l.verleei de bouwvergunningen: Inzamelen afgewerkte olie Crossen door de jeugd OFFICIËLE PUBLIKATIE 22 OKTOBER 1981 - PAG. 5 Weer thuis Het leuke van ons soort werk is, datje de kans krijgt in twee werelden te leven. De Boeing 747 staat er als een soort tijdmachiene tussenin. Op Schiphol stap je uit en je bent weer „thuis". Na drie maanden „uitrusten" ga je weer terug naar Ghana. Als je dan met ruim vier uur vertraging de vliegtuigtrap afdaalt in Accra- met on der iedere arm een moe kind, heb je weer datzelfde gevoel: we zijn weer thuis. Langzamerhand blijken we twee thuizen gekregen te hebben. De kinderen voelen dat ook zo, maar er blijft een duidelijk onderscheid: toen Joost een zwart medemensje ontmoette in Dui ven draaide hij zich reikhalzend om. Zijn kritische blik sprak boekdelen, als wilde hij zeggen: Wat doe jij hier in Godsnaam? Emiel voelt zich weer netzo op z'n plaats bij Anima, Nana Yaw en Kwame als bij Rémont, Marie-José en Frank. Maar een Opa en Oma die je steeds maar geheime snoepjes toespelen en op je passen als vader en moeder weer zo nodig weg moeten, dèt maakt Nederland toch wel erg aantrekkelijk. Voor ons dus ook... Kortom, het was voor ons allen goed weer thuis te zijn in Nederland, het was ook goed weer thuis te komen in Agogo Het Verlof Je beleeft Nederland in een „geconcentreerde" vorm: de vriendschap met je oude vrienden, de contacten met de classis en de belangeloze hulp van allerlei mensen om je heen („U komt op verlof? Ik zorg, dat er een auto tot Uw beschikking staat. Voor het zieken huis? Dan trek ik er 15% af' enz. enz.) We volgden de poging een kabinet te formeren op de voet, dat geeft je weer allerlei inzicht in de Nederlandse verhoudingen. Nou ja inzicht....veel duidelijker dan een Afrikaanse Chieftaincy-palaver is het niet. Emiel ging 6 weken naar de kleuterschool. Nu eens niet al shet witte schaap, maar eindelijk als een gewoon jongetje naar een gewone school. Hij mocht van de juffrouw dia's vertonen van Agogo. Bij een ondervoed kindje hief hij trots de aanwijsstok omhoog en zei: „Kijk een ziek kind. Die maken wij daar beter". Zelf zou ik het zo niet durven stellen, maar we doen ons best. De veertig weegschalen uit Deventer zullen er een goede hulp bij zijn, maar daarover straks. Ook probeerden we ons weer voorzichtig te oriënteren in de Nederlandse ziekenhuiswereld. „Meneer komt van de tropen? Dat is geen pre hoor. Ja, jullie kunnen wel veel, maar daarom moeten we jullie ook weer zo veel afleren...". Gelukkig was het niet overal zo! De contacten met de Classis Deventer Het was een behoorlijk programma, waar we erg van genoten hebben. De grote opkomst op de avonden en de daadwerkelijke hulp maakte ons duidelijk hoezeer er met ons werk meegeleegd wordt. De vragen, die vooral de schoolkinderen stellen zetten je weer aan het denken: „...Vinden de mensen het daar niet oneerlijk, dat U zoveel hebt en zij zo weinig? Wordt U ook gediscrimineerd? Zijn zwarte mensen van binnen ook zwart? Het was indrukwekkend zoveel mooi speelgoed we kregen Bedankt, kinderen van de Zondagsschool Het Districtswerk: Als je in de eerste week na je Verlof een rondzendbrief kunt schrijven, bewijst dat wel hoe goed je werk gedaan is tijdens je afwezigheid. We droegen de zorg voor het werk, het huis en de hond over aan de Ghaneese dokter die voor ons waarnam, Nana Enyi- mayew. Hij zorgde ervoor, dat het vaccinatiepro gramma vóór raakte op het tijdschema („Heb je een rustige week als je terugkomt"), hij trainde een nieuwe groep Village Health Workers, hij zorgde ervoor dat de ijskast vol vaccines was, dat iedere brief beantwoord was, dat alle auto's nog op de weg waren, dat er een klein voorraadje benzine was, ja zelfs het huis en de tuin waren piekfijn verzorgd. Alleen de hond Bobby troffen we aan met een ongewenste zwangerschap, maar je moet niet op alle slakken zout leggen. Men zegt wel dat dokters die gefrustreerd zijn in de tropen beginnen te bouwen. Dan kunnen ze tenmiste iets concreets achterlaten... Wij vallen natuurlijk niet onder die categorie maar deze week is de bouw gestart voor het grote gebouw dat als centrum voor het Districtswerk gaat fungeren. Een plaatselijke aanne mer zal het doen, met de hulp van zwager Harry die samen met zus Mieke nu ook inwoners van Agogo zijn. De laatste regels van deze brief wil ik wijden aan mijn vriend en plaatsvervanger Nana Enyimayew. Onder zijn leiding liep het werk prima de laatste drie maan den In het begin van deze brief spraken we over een „thuiskomst" in Agogo. Zo is het dan ook, maar een beetje blijven we toch buitenstaanders. Nana heeft het werk in veel opzichten beter gedaan dan ik als „buiten staander" ooit zou kunnen doen. Julius Nyerere van Tanzania heeft hierover eens gezegd: „...Mensen laten zich niet ontwikkelen, zij kunnen slechts zichzelf ontwikkelen. Een buitenstaander kan een mens geen trots en zelfvertrouwen in eigen kunnen geven. Die dingen moet hijzelf scheppen door eigen werkzaamheid. De wijze waarop het werk gebeurde toen het helemaal in Ghaneese handen was, geeft ons hoop voor de toekomst. Berend Hildegard, Emiel Joost en Maarten Ku de conserveringsmidde len melasse en suiker steeds moeilijker te ver krijgen zijn, komt de vraag laar voren waardoor deze unnen worden vervangen. Jit de praktijk is gebleken dat er de laatste jaren een toenemende belangstelling bestaat om gebruik te ma ken van landbouwzout. Het De twee wedstrijden noodgedwon gen rust heeft El geen goed ge daan. De concentratie in deze wed strijd was gewoon slecht. Voordat de jongens het in de gaten hadden, was de stand al 0-1, terwijl het tweede doelpunt van Excelsior een cadeautje van de achterhoede was. Na rust was de inzet beter en waren beide ploegen aan elkaar gewaagd. Toch scoorde Excelsior nog 0-3, waarna Marco Jansen de eindstand op 1-3 bepaalde. Jongens volgende week meer inzet! is net als de suiker goed verstrooibaar, wat een voorwaarde is voor ge makkelijk werken. Daar naast heeft het tot voordeel de veel lagere prijs dan de andere toevoegingsmidde len. De werking van zout kan gezien worden als voordrogen, n.l. een verhoging van de osmotische druk. Als vuistregel kan voor de te ver werken hoeveelheden bij een dro gestofgehalte van plm. 25-30% een toevoeging van 1-11/2% nodig. De beste resultaten worden ver kregen door zout te strooien (b.v. met een kunstmeststrooier) over het zwad. Ook kan men over het geschudde gewas strooien doch dan is verlies van zout iets groter. Het zout dat via dit strooien op het land achterblijft kan men nog zien als een Na-bemesting. Dit behoeft dus niet als een financieel verlies te worden gezien. Bij een toevoeging op het land, dat in alle opzichten de voorkeur verdient, moet rekening worden gehouden met een ver meerderde hoeveelheid zout van ca. 30-40%. Gevaar voor teveel zout bij de voe ding is niet te duchten. Proeven hebben aangetoond dat melk koeien met kuilvoer 400 500 gram Na Cl per dag kunnen opnemen zonder dat nadelige gevolgen zichtbaar worden. Bij een toevoe ging van 3% in 15 kg. kuilvoer is er dus geen gevaar te vrezen. Op 15 oktober vond een aanrijding plaats op de kruising Markelose- weg/Rijssenseweg tussen twee per sonenauto's, alleen materiële schade. Oorzaak van de aanrijding was het niet verlenen van voorrang, beide voertuigen zijn weggesleept. Op 19 oktober vond een aanrijding plaats met zware materiële schade op de Markeloseweg t.h.v. de para- lelweg Rijssenseweg. Geen per soonlijke ongelukken, wel zijn van beide personenauto's i.v.m. de op gelopen schade de beide kentekens ingenomen. Op 19 oktober botste mevr. S. uit Oldenzaal met haar auto tegen een lantaarnpaal op de toeristenweg. Lantaarnpaal en auto moest wor den afgesleept. De Nederlandse Zendingsraad or ganiseert dit jaar weer op 12 plaat sen een Missionaire werkdag, ook in Overijssel. Hiermee wordt de traditie van de najaarszendings- dagen van de laatste jaren dus voortgezet. Voor deze dag in Over ijssel gelden de volgende gegevens: Plaats: Nijverdal, Hervormd Cen trum, Constatijnstraat 7a. Holten 1-Diepenveen 10 Oktober had Holten 1 de taak 1 of meer punten in de wacht te sle pen tegen Diepenveen 1, dat nog zonder puntverlies bovenaan staat. Frans v. Gennep en Sytze Meinsma wonnen hun enkelspelen, de dames daarentegen deden deze winst weer teniet door te verliezen. De mixen werden voor beide Holtense kop pels een drie-gamer. Wil en Frans v. Gennep wonnen terwijl Rikie Dek ker en Sytze Meinsma de eer aan hun gastheer en -dames moesten laten. Ook bij de dubbels werden de punten verdeeld; de heren van Hol ten 1 wonnen, de dames hadden wat meer problemen zodat de ein duitslag 4-4 werd. Holten 2-En Blok 4 (Ommen) Tegen En Blok 4 is Holten 2 er niet in geslaagd de winst binnen te ha len. Wel werd een gelijk spel be reikt. Jan Jacobs en Rini Verburg verloren beiden hun enkelspel. Ria Groeneveld en Eddy Willemink maakten dit verlies weer goed. Ook in de mixed partijen eenzelfde re sultaat; weer was de stand gelijk. Bleven nog de heren- en dames- dubbels. De heren wisten in drie games de winst naar zich toe te trekken. De dames verloren echter, wat resulteerde in een eindstand van 4-4. Holten 3-ZBC 4 (Zwolle) ZBC 4 had tot voor deze wedstrijd nog geen enkel punt kunnen ver werven; toch zijn zij er in geslaagd de winst binnen te halen, alle in spanningen van Holten 3 ten spijt. Voor het Holtense team werden de winstpunten behaald dóór Ger de Roos in zijn enkelspel, Ger en Sopja de jroos in de mixed en Harry Dul en Ger de Roos in de heren- dubbel. De enkelspelen van Ans Jacobs, Sopja de Roos en Harry Dul gingen jammer genoeg verlo ren, evenals de mixed van Ans en Harry en de damesdubbel van Ans en Sonja. Eindstand 3-5. ABS 2 (Bathmen)-Holten 3 Het derde team heeft zich in deze wedstrijd niet warm kunnen spe len. In een ijskoude zaal waren al leen Harry Dul en Eef Weijman in het herendubbel succesvol. De an deren slaagden er niet in tot winst te komen. Eindstand 1-7. Holten 4-Hasselt 2 Een dikke 8-0 overwinning was het deel van Holten 4, bestaande uit Theo Aarsen, Bert Postma, Jet de Beus en Jetty Dorresteijn. Hasselt 2 speelt dit seizoen voor het eerst competitie en het bleek al gauw dat ze de nodige wedstrijdervaring misten. Ondanks het grote verschil in sterkte tussen beide teams toch een sportieve sfeer. Holten 5-Reflex 3 (Nijverdal) Het 5e team speelde haar eerste thuiswedstrijd maar is er jammer genoeg niet in geslaagd deze te winnen. De twee gewonnen par tijen waren te danken aan Anja A aft ink in haar enkelspel en het koppel Anja Aaftink en Dinie v.d. Vreede in de damesdubbel. De heren Reijer Dorresteijn en Jan Holl verloren zowel hun enkel als hun dubbelspel. Ook de mixen gin gen naar de tegenstander. Al met al toch een verbetering in vergelij king met voorgaande wedstrijden en hoop voor de toekomst. Eind stand 2-6. Wedstrijdprogramma: Alle com petitieteams hebben tot 30/10 een vrije week. Flevo-aktiviteiten Voor kinderen brooddeegfiguren maken en bakken: Tijdens de her fstvakantie van 17 tot en met 25 oktober, zullen de kinderen op Fle- vohof goed aan hun trekken kun nen komen door de vele extra akti- viteiten. die er in het kinderdorp, zowel met goed als met slecht weer, zullen plaatsvinden. Iedereen mag hieraan gratis deelnemen. Ook zul len deze week de kaasmaker, bak ker en slager van Flevohof weer aktiefzijn. Brooddeegfiguren maken en bak ken: Eén van de aktiviteiten, waar aan de kinderen de hele herfstva kantie gratis kunnen deelnemen is het maken van brooddeegfiguren. De figuren worden in de bakkerij van Flevohof gebakken, waarna ze eventueel ook nog met bonte kleu ren beschilderd kunnen worden. Uiteraard mag ieder zijn eigen kreatie meenemen. Poppenkastspel: Dagelijks vinden er poppenkastspelen plaats. De kinderen mogen ook hun eigen poppenkastpoppen meenemen; onder begeleiding van ervaren poppenkastspelers mag ieder dan zijn eigen spel opvoeren. De hele week kunnen er reflekte- rende figuurtjes gemaakt worden voor op de regenjas. Afwisselend programma: Van dag tot dag zal er afhankelijk van het weer, binnen of buiten, een afwisse lend programma plaatsvinden met onder andere: dansen, toneelspe len, indianenspelen, griezeltoch- ten, knutselen, schilderen, steltlo pen. Het Flevohoftreintje rijdt iedere dag, er kan pony gereden worden en zelfs de kermis is geheel gratis. Niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de ouders is er met de herfstvakantie volop te doen en te zien op Flevohof. In geval van min der goed weer biedt de aaneenges loten overdekte wandelroute, die zich door het 150 ha. grote park uitstrekt, voldoende mogelijkhe den, onder meer is hier te zien: Een klederdrachtenexpositie, waarin de drachten te zien zijn van een groot aantal streken en plaat sen uit het hele land. De kaasmakerij, waar door de kaasmaker boerenkaas wordt ver vaardigd. In het graanpaviljoen komen de heerlijke geuren van het vers ge bakken brood en koek van de warme bakker, de bezoeker al te gemoet. De champignonkwekerij toont achter de ramen de verschillende groeistadia van de champignon. Het nationale kaasmuseum, toont de antieke kaasmakerij, boterma- kerij en een nostalgische oude zui- velwinkel uit grootmoeders tijd. In het 10.000 vierkante meter grote kassenkompleks, dat eveneens in de overdekte wandelroute is opge nomen, groeien nu de komkom mers, paprika's en de sla en kan men de teelt zien van honderden varens, kaapse violen en jonge kerststerren. In een enorme kas van 1200 vierkante meter, is een tropische tuin ondergebracht, waarin naast de vele exotische planten, ook rijst en zelfs enkele grote bananenbomen weelderig groeien. Voordat uiteindelijk het bijenpa viljoen bereikt wordt heeft men al enkele uren kunnen vertoeven in deze aaneengesloten overdekte route van tentoonstellingen en agrarische bedrijvigheid. Ook kan er nog een bezoek gebracht worden aan de veehouderij met koeien, varkens en kippen. Het restaurant van Flevohof is da gelijks geopend, evenals het bow lingcentrum met de gezellige bar. Tijd: Zaterdag 31 oktober van lO.QGuur tot 16.00 uur (Van half tien af staat de koffie klaar!) Thema: Hoop onderweg Als mensen onderweg, temidden van alles wat ons in deze tijd be dreigt en verbijstert en angstig maakt en tot wanhoop kan bren gen, is het goed, ons rekenschap te geven van de Hoop, waaruit wij mogen leven en op zoek te gaan, om met elkaar tekenen van hoop te ontdekken; zo mogelijk ook teke nen van hoop op te richten. Sub 1: over grenzen heen; sub. 2: niet al leen; sub 3: welke wereld?; sub 4: is er hoop? Programma: Het hoofdthema van de dag zal 's morgens kort worden ingeleid door ds. Ype Schaaf. (Zijn missionaire ervaring verwierf hij zich, toen hij, in dienst van het Nederland Bijbelgenootschap, zich eerst Cameroun, later geheel Af rika als werkterrein zag toegewe zen.) In gespreksgroepen kan hier over worden doorgepraat. Wij ho pen dit wat speels in te kleden. Na de lunch-pauze (van 12.30 uur tot 13.30 uur) volgt een samenvatting van wat in de diverse discussie groepen aan de orde is geweest. Daama is er gelegenheid vragen te stellen aan een forum. Na een theepauze zal de dag worden beslo ten met een slotviering. We zijn blij met de toegezegde medewerking van: Medewerking zendingsarbeiders: d.s T. J. Edelman, kadervormings predikant op Sangihe/Talaud, momenteel met verlof in Neder land. dr. R. L. Haan, docent economie aan de theologische hogeschool te Buenos Aires, die onlangs definiteif terugkeerde. Kindercrèche: Deze is aanwezig. Kosten: De toegang tot deze dag is gratis. Wel zal een kollekte worden gehouden, waarvan de opbrengst, na aftrek van de onkosten van deze dag, bestemd is voor het waterpro- jeet Tayu op midden-Java. Consumptie- en lunchbonnen zul len bij de ingang verkrijgbaar zijn. N.B. U zult ook gebruikte postze gels en prentebriefkaarten kunnen afgeven! De regionale commissie van voor bereiding,Ds. Henk Olde, Ds. Leen de Vrijer, Ds. Fedde v.d. Wal, Dhr. D. Beldman. Davine Deurwaarder. Bets Evers, Alke Rosbergen. aan de heer DJ. Jansen voor de bouw van een jongveestalling bij het pand Maneschijnsweg 8; aan de heer J.W.G. Bronninkreef voor de bouw van een wagenberging bij het pand Pasmanweg 1 aan de heer J. Stam voor de bouw van een woning op het perceel Köllingserf 43; aan de heer H. Wind voor de bouw van een woning op het perceel Köllingserf 45; aan de heer W.M. van der Graaf voor de verbouw van de boerderij Beusebergerweg 14 tot woning; U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. In de praktijk komt het steeds meer voor, dat particulieren zelf olie verversen van bijvoorbeeld hun auto, grasmaaimachine e.d. De afgewerkte olie wordt alsdan in veel gevallen in de grond gedepo neerd. Ook komt het voor, dat afgewerkte olie wordt gedeponeerd in de gemeentelijke riolering, met alle gevolgen van dien. Deze gang van zaken is zeer schadelijk voor het milieu en dient met kracht te worden bestreden. Bovendien is deze handelwijze in strijd met de bepalingen van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren en de Provinciale Verordening Be scherming Bodem en Grondwater Overijssel. Teneinde aan deze ongewenste toestanden een einde te maken wordt voor particulieren de mogelijkheid geschapen tot afgifte van afge werkte olie op een centraal punt in de gemeente. Onder afgewerkte olie wordt verstaan: „Minerale smeer-en systeemolie, die hetzij door vermenging met andere stoffen, hetzij op andere wijze onbruikbaar is geworden voor het doel waarvoor zij oorspronkelijk was bestemd". Afgewerkte olie kan voortaan uitsluitend door particulieren in kleine hoeveelheden legaal worden afgegeven bij: DE WERF GEMEENTEWERKEN AAN DE WAAGWEG openingstijden: op elke werkdag van 14.30 - 16.00 uur op zaterdag van 13.00 - 15.00 uur. Houdt uw gemeente schoon, bescherm het milieu Bij controle is gebleken, dat door de jeugd veelvuldig wordt gecrossed op maisland nadat de oogst is verwijderd. Dit heeft in enkele gevallen reeds aanleiding gegeven tot klachten over geluidsoverlast In verband hiermede wordt de aandacht van zowel de jeugd als de daarvoor verantwoordelijke ouders gevestigd op het bepaalde in artikel 73 van de Algemene Politieverordening, op grond waarvan het verboden is op een particulier terrein danwel in een geheel of gedeeltelijk afgesloten ruimte anders dan in de uitoefening van een beroep of bedrijf geluid te maken, dat voor de omgeving in ernstige mate hinderlijk Uitloting en rentebetaling obligatielening 1951 Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in een; openbare vergadering van hun college op 20 oktober 1981 zijn uitgeloot de obligatienummers 21,45,46, van de obligatielening 1951, oorspronke lijk groot f 85.000.- Het bedrag dezer obligaties wordt betaalbaar gesteld bij de Algemene Bank Nederland, Dorpsstraat 24, alhier tegen inwisseling van de uitge lote obligaties. De rente van deze lening wordt per 1 november 1981 a.s. betaalbaar gesteld bij de Algemene Bank Nederland. Dorpsstraat 24, alhier tegen inwisseling van rente-coupon nummer 30. Holten, 20 oktober 1981. Burgemeester en wethouders van Holten, W.L.F.C. van Rappard, burgemeester. G.J. Langenbarg, secretaris. De op zaterdag 10 oktober gehouden wedstrijd in het IJsselmeer is letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. Regen en wind noopten de wedstrijdleiding om de strijd voortijdig te staken. In onderling overleg werd besloten om op zaterdag 24 oktober nogmaals naar het IJsselmeer te gaan om dan de wedstrijd over te doen. Wanneer de weersomstandig heden te slecht zijn om de wedstrijd doorgang te doen vinden, komt er vrijdagavond een mededeling te hangen in het kastje van de hengel sportvereniging bij de dierenspeciaalzaak hengelsport van de heer Zanting aan de Dorpsstraat. Dus... Zaterdag 24 oktober naar het IJsselmeer. Vertrek 5.30 uur (Smids- beid) Doe mee. Mooie prijzen. Beker voor de grootste vis.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5