i Filmvrienden.. Rode Kruis Nieuws gemeente holten gemeente holten romotie Br. G.H. Landeweerd n verkeer moet je lezien worden Oktober- Wijnmaand HOLTENS NIEUWSBLAD Unicef Kinderfonds van Verenigde Naties PUNK EN NEW-WAVE BURGERLIJKE STAND Muskyanen en Muskyieten opgelet! Uittreksel uit de besluitenlijst van de vergadering van B. en W. d.d. 6 oktober 1981 1. Verleende bouwvergunningen: Actie olie in de grond Sportcommissie Alarmering brandweer 15 OKTOBER 1981 -PAG. 5 vrijdag 16 oktober a.s. hoopt ir. rrit Hendrik Landeweerd bij of. dr. ir. J.H. van Bemmel - promotor is dr. E.S. Gelsema - n de vrije universiteit in Am- rdam te promoveren tot doctor de geneeskunde op een disserta- getiteld „Pattern Recogniton White Blood Cells". indeweerd behandelt in zijn oefschrift het onderzoek van tte bloedcellen in gefixeerde en kleurde bloeduitstrijkjes. Daar- werd gebruik gemaakt van digi beeldverwerking en staüsti- ie patroonherkenning. Bloed- onsters van normale, gezonde oefpersonen werden vergeleken it die van patiënten, lijdend aan ziekte van Hodgkin of aan een n-Hodgkin lymphoma. De in het oefschrift beschreven onderzoe- n laten zien, dat de commercieel rkrijgbare witte-bloedcel diffe- .ntiatoren die gebaseerd zijn op gitale beeldanalyse, veel bruik- are informatie verspillen. Interac- eve beeldverwerking en patroon- »rkenning blijken zeer bruikbaar >or de kwantitatieve analyse van oedcellen. Coreferenten zijn prof. MMA..C. Langenhuijsen en dr. .R. Halie. Aan de stellingen, elke Landeweerd aan zijn weten- ihappelijke verhandeling heeft jegevoegd, hebben wij de vol- :nde ontleend. „De Nederlandse verheid meent dat met weinig ;ld industriële innovatie tot stand an worden gebracht terwijl men ch dient te realiseren dat de weg an werkend prototype tot pro- duktlerijp model dikwijls lang en moeizaam is". „De belastingdienst zou een aanzienlijke rentewinst boeken door aangifteformulieren waarvan de rechter bovenhoek niet is afgeknipt met voorrang te be handelen". „Gezien de geconsta teerde kwikverontreiniging van de Noordzee, is de naam „Noordzee Quick Restaurant" voor een visres taurant zeer geslaagd". De promo vendus werd in 1951 geboren in 's lands hoofdstad, waar zijn ouders G.D. Landeweerd en J. Landeweerd-Stam toen woonach tig waren. Later verhuisde het ge zin naar Deventer. De junior be zocht het Baudartius-college te Zutphen en studeerde aan de tech nische hogeschool Twente, waar hij op 10 september 1976 slaagde voor het doctoraal examen elektrotech niek. In opdracht van prof. ir. M.P. Breedveld en met begeleiding van dr. ir. A. Hasman van de VU- vakgroep medische informatica stelde hij een vergelijkend onder zoek in omtrent technieken ten be hoeven van segmentatie van het electro-encephalogram (E.E.G.). Hoewel in Amsterdam ter wereld gekomen stamt Landeweerd jr. blijkens genealogische navorsing uit voorouders, die in het grensge bied van Salland en Twente, vooral in Holten en naaste omgeving, hebben gewoond en gewerkt. Va der G.D. Landeweerd aan schouwde het levenslicht op het erve Fotten of Forten, gelegen aan de weg van Holten naar Rijssen nabij de gemeentegrens. Daar et is weer zover. Het wordt avonds weer eerder don- ir en het zit er dik in dat de eersomstandigheden weer iker van dien aard zijn dat ook overdag met licht aan oet worden gereden. Maar duistere figuren" op de eg doemen ook weer op. Ze :hijnen lak te hebben aan it gegeven, dat goede rom)fiets- en autoverlich- ng van levensbelang is - )or henzelf en voor hun ledeweggebruikers. een trieste zaak. Een heleboel au tomobilisten weten gewoonweg dat de verlichting van hun wagen niet in orde is. Als je hun er dan op wijst, dat ze goed fout zitten, geven ze als antwoord: „Meneer de agent, ik rij zo goed. ik heb nog nooit een botsing gehad, dus wees maar ge rust, er is niks aan de hand". Nu de wintermaanden weer voor de deur staan kan Veilig Verkeer Neder land niet vaak genoeg herhalen dat een goede verlichting voor iedereen fietser, bromfietser en automobilist van levensbelang is bij schemer en duisternis om te kunnen zien en gezien te kunnen worden. stond grootvader Gerrit Hendrik Landeweerd, die nog een aantal jaren gemeenteraadslid van Holten is geweest, aan het hoofd van een gemengd boerenbedrijf. Per 1 no vember a.s. treedt ir. Landeweerd in dienst als internationaal staf medewerkervan Koninklijke/Shell exploratie- en produktlelaborato- rium in Rijswijk (Z-H). Dit motto vertolkt een oude ervaring, die echter geen stand houdt tegen de statistiek. De bladval, die in september begon, zet zich in oktober voort. Veel bomen beëindigen de lengtegroei van hun loten al vroeg es, Spaanse aak); andere gaan nog heel lang door, bijvoorbeeld de wilg en de populier. De buitenste bladeren van de kroon zijn dus in oktober nog jong; zij zijn dan laat met het laten vallen. Let er eens op (bijvoorbeeld langs de autowegen) dat bij kale populieren de omtrek van de kroon nog gemar keerd wordt door nog niet gevallen blad. Wat het klimaat betreft is de eerste helft van oktober nog vaak een voortzetting van het weer in september. Er staan echter twee veranderingen te wachten: de eerste najaarsstormen en de eerste nachtvorst van betekenis. Bij de najaarsstor men trekken de meeuwen en andere zeevogels wat landinwaarts. Op de waddeneilanden zien we op zulke dagen in de polders achter de duinen talloze goudplevieren en andere kustvogels, die dekking zoeken voor de harde wind. Oktober is de trekmaand bij uitstek en de derde week spant daarbij de kroon. Soms is het prachtig herfstweer met een matige noordoosten-wind. Om dan iets van de trek te zien moeten we aan de kust op de rug gaan liggen met de kijker op/oneindig": de trék gaat door, maar de vogels vliegen erg hoog. Bij matige zuidwesten wind kunnen wij aan de kust genieten van de enorme spreeuwenwolken en de kleinere groepjes vinken, die de kustlijn volgen om op een goed moment de sprong naar Engeland of Ierland te wagen. Daar willen zij de winter doorbrengen. Bij harde zuidwestenwind staat de trek aanvankelijk nagenoeg stil, maar aan het eind van de maand gaat hij toch door: de vogels vliegen dan heel laag en profiteren van de windluwte van de begroeiingDe atmosfeer is in oktober uiterst vochtig. Daardoor zijn de ochtenden nevelig, in het bijzonder na heldere nachten, waarin de uitstraling groot is en dus ook de temperatuursdalingDe trek staat dan nagenoeg stil. De Vlaamse gaaien plukken de eikels van de bomen en zij begraven ze in de directe omgeving, vaak in het nog onbeboste, vlakke land. Gaaien leven heel lang van die eikels, maar toch zullen er verschillende ontkiemen en daardoor het bos uitbreiden. Er zijn meer vogels met belangstelling voor de eikels, zelfs onze wilde eendenZij maken echter geen wintervoorraad, maar consumeren ze in korte tijd. Vaak brengt half oktober de eerste behoorlijke nachtvorst. Wordt de bladval hierdoor vertraagd of versneld? Welke tuinplanten sneuvelen het eerst? Werkgroep natuur en milieu Holten i >n botsing tussen een flets en een ito loopt bijna altijd slecht af voor t fietser. Omdat één van de be- mgrijkste oorzaken van een con- mtatie tussen een fiets en een ito de slechte zichtbaarheid van fietser is, speelt het gezien wor- m bij schemer en duisternis een elangrijke rol. Een fietser moet jzien worden. En juist dat is iets aar de fletser zelf zonder al te veel ïoeite of kosten veel aan kan doen. egelmatig controleren en zonodig Irect Gaten) repareren verkleint kans op een ongeval sterk. ijkant-Reflectie adeel van de fietsverlichting is at die het nauwelijks of helemaal iet meer doet als de fietser lang- aam rijdt of stilstaat. Die taak ïoet dan worden overgenomen oor de verplichte rode achterre- ector en de reflecterende pedalen oor zover dat het achteropko- nende verkeer betreft. Uit onder- oek is ook gebleven dat veel flet- ers in de flank worden aangere- en. Gelukkig zijn daarvoor reflec- erende banden als één van de niddelen in de handel, die de zij- :ant van de flets al op een behoor- ijke afstand zichtbaar maken. On- ler de automobilisten zijn er men en die denken dat ze met weinig Icht aan hun accu sparen. Nou, dat dan een zuinigheid die levensge- 'aarlijk kan zijn. Evenals de opvat van sommigen, dat je met het ïitstellen van een verlichtingsre- laratie het geld in je zak houdt. lollend achteruit .Vergeleken met een paar jaar ge- eden gaat de toestand van de au- overlichting hollend achteruit", nerkte een politieman op, die laatst meewerkte aan een verlich tingscontrole. Reactie van een daarbij betrokken andere Dolitiefunctionaris: ,.*t Is Op zaterdag 17 oktober is in j.s. de Schure de eerste disco-speciaal van het winterseizoen gepland. Deze zal gewijd zyn aan de Punk en New-Wave muziek. Geprobeerd zal worden om één of meerdere pun kers aan het woord te laten over deze muziek en hun andere ideeën. Kortom haal je vaders outfit uit de kast, breng een bezoek aan de schilder, laat je wat op de borst spelden en kom naar j.s. de Schure. tiet is alweer een week geleden dat Bakker Nijkamp tijdens de „dag van het brood" broodjes uitdeelde onder leerlingen van lager- en kleu teronderwijs. Toch nog even een plaatje van de jeugdige leerlingen van de Kolschool die zich de „Wad denbroodjes" prima lieten smaken. Bakker Nijkamp is stralend mid delpunt. Zit de Nederlandse speelfilm in het slop? Neen, dat is de stellige mening van diegenen, die een blik hebben geworpen in de filmblik- ken van het Schure-filmcollectief: „Qoud licet Iovi, non licet bovi". Het begon met een rommelige start, want de eerste film was voor één helft catastrofaal: het dopje was voor de lens blijven zitten. De rest van de films was echter geheel catastrofaal: ze werden in hun ge heel opgenomen. Daarin bleek al snel in welke stfjl we de films van de Schure moeten plaatsen: Germaans-Romaans neo- absurdisme, waar Hollywood een sterk stempel op drukt en wip, wip wip op de Gooise matras, evenzeer. De onderwerpen zijn van allerlei aard: een scheutje humor, een snufje sensatie en natuurlijk een gezonde portie sex. Iets waar het publiek, maar zeker ook de makers zelf, een groot plezier mee wordt gedaan en dat alles volgens het recept: „wat wij lekker vinden, vindt iedereen lekker". De onder werpen van de tot nu toe versche nen Schure-films: „Tarzan en het wespennest", waarbij opvallende prestaties van het aapmens op het pad der liefde Ga hoor) worden op gemeten, mét in de hoofdrollen Lex Borkeld en onze eigen Holtense „Belle Derek". „Oorlog en liefde", waarin de regis seur afrekent met een onverwerkt oorlogsverleden, met een gastrol voor „Het meisje met de Rode Haardoek". Het gegeven is naar Leo F.M. Pavlov, de man die zelfs honden aan het kwijlen kreeg. „Con tuti amore", de nieuwste film, waarin de oude thema's nog iets meer uitgediept worden. Iets waar vele dieptepsychologen en andere sensatiezoekers nog veel plezier aan kunnen béleven. Kijkers, lezers wij hopen dat u allen gauw massaal kunt kennismaken met een van de film van ons collec tief. Dit kennismaken kan zeer snel geschieden en wel aanstaande zondag 18 oktober. De aanvang zal zijn om 20.30 uur en de entree zal men zelf mogen bepalen. Tot ziens in j.s. de Schure. U weet allemaal, dat er maandag 26 oktober weer de jaarlijkse bloedplasma-avond wordt gehouden in de Sporthal Het Mossink. Jaarlijks melden zich zo'n 570 do nors, waar we heel erg blij mee zijn. U hebt zich mis schien nog niet aangemeld en vraagt zich misschien af: Donor, ik, waarom? Geboren: Sabine dv G. H. Koop man en S. Bijvank (geb. te Deven ter); Robert zv G. J. Aaftink en I. A. K meier (geb. te Deventer). Ondertrouwd: A. Nijhuis, oud 22 jaar, Holten en A. Kolkman, oud 21 aar, Markelo. Gehuwd: W. Sijder, oud 24 jaar, Kellendoom en F. Vukkink, oud 22 aar, Holten; P. j. G. M. Nelen, oud 27 jaar, Nijmegen en A. R. Popelier, oud 26 jaar, Nijmegen. Omdat er jaarlijks meer dan 600.000 donaties nodig zijn om aan de landelijke vraag te voldoen. Omdat U het voor Uw zieke mede mens mogelijk maakt een normaal leven te leiden. Denkt U b.v. eens aan de kinderen, die lijden aan een bloederziekte, waarvoor regelma tige toediening van het zgn. cryop- recipitaat nodig is. Omdat in noodgevallen (rampen en ongevallen) wanneer directe hulp nodig is, grote hoeveelheden plasma-eiwit oplossing aanwezig dienen te zijn. Omdat iedereen in de leeftijd tus sen de 18 en 65 jpar, die gezond is, zonder enig risico minstens twee maal per jaar een kleine hoeveel heid van zijn/haar bloed kan af staan. De totale hoeveelheid bloed van een gezonde volwassene be draagt ca. 5 liter, terwijl er nog minder dan een halve liter wordt afgenomen. Het afgestane circule rende bloed wordt snel uit de reser- vevoorraden aangevuld. Deze re serve wordt binnen enkele weken door nieuwe aanmaak weer op peil gebracht. Omdat U het zelf misschien ook eens nodig zult hebben. Omdat iedereen zich eerlijk af moet vragen, waarom hij/zij eigenlijk nog geen donor is. Daarom vraagt het Rode Kruis: U geeft toch ook? Namens het bestuur van het Rode Kruis afd. Holten C.H. van Iperen-Esseboom, Schoutenstraat 50, tel. 2126. Dachten vele Holtense tieners dat tienersoos Musky aan de Beuseber- gerweg al ingeslapen was, niets is minder waar; er wordt koortsachtig gewerkt door een goep enthousiaste vrijwilligers. Mischien is het beter om even uit te leggen wat Musky eigenljjk is. Musky is een soos voor tieners in de leeftijdsgroep van 12 tot en met 15 jaar. Jongelui van deze leeftijd worden alleen toegelaten, die op een aange name en zinvolle manier hun vrijetijd daar willen doorbrengen. Musky is voor en door tieners, vrijwilligers runnen de hele zaak en geven gestalte aan hetgeen hun leeftijdgenoten op prijs stellen. Draaien hun eigen muziek, organiseren een groot aantal aktiviteiten (toernooien, films, live-optredens, informatie-avonden etc.). In de regel is Musky geopend op woensdagmiddag, vrijdagavond en zondagmiddag. Binnen de vrijwilligersgroep is er nogal wat veranderd aangezien een groep oud-gedienden de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt moest zij helaas vertrekken. Niet getreurd er staat een frisse en enthousiaste groep vrijwilligers te trappelen van ongeduld. Sinds enkele weken wordt er door dit groepje mensen in Musky gewerkt en nagedacht over het programma. Dit is geen eenvoudige zaak en daarom moet het even tijd hebben om uitgewerkt te worden, dus jongelui jullie moeten nog even geduld hebben. Tijdens de gehele herfstvakantie wordt er nog gewerkt (timmeren, schilderen, inkopen etc.) en iedereen die Musky een warm hart toedraagt is van harte welkom om mee te denken en te helpen bij Musky-nieuwe styi, Elke dag vanaf tien uur. Nadere berichten over de openstelling van tienersoos Musky kun je op de affiches en in dit blad lezen. e Nog maar een korte tijd en het is i zover, de feestmaand december is aangebroken. Allereerst natuurlijk het sinterklaasfeest met gedichten en surprises, daarna het Kerstfeest met boom en lichtjes en als laatste het oudejaarsfeest met oliebollen en vuurwerk. Bij al deze dagen is het mogelijk om aan Unicef te den ken. Deze organisatie heeft ge schenken voor alle gelegenheden, zoals korrespondentiemappen, puzzels, agenda's en natuurlijk niet te vergeten de wenskaarten. Deze kaarten kunt u per doos kado doen, maar u kunt ze ook versturen aan vrienden en kennissen bij speciale gelegenheden, zoals jubilea, kerstmis en jaarwisseling. Wat is mooier dan uw wens vergezeld te doen gaan van zo'n prachtige re- produktie of tekening, waarbij het kind centraal staat. De opbrengst van de verkoop van kaarten en andere artikelen komt ten goede aan kinderen over de gehele we reld, ter bestrijding van armoede en ziekte. In dit jaar, het jaar van de gehandicapten, wordt speciale aandacht besteed aan de gehandi capte kinderen. Bij onderstaande adressen kunt u uw artikelen be stellen of eerst vrijblijvend inlich tingen vragen. Kinderen over de gehele 'wereld zullen u voor uw be stelling dankbaar zijn en de maand december zal niet alleen voor u maar ook voor hen met recht een feestmaand genoemd kunnen wor den. U kunt terecht bij de dames: Schaap, Bessinkpasstraat 8; Har- meijer, Houtweg 13; v.d. Harst, Houtweg 25; Heij, Nagelhoutstraat 43; Jansen, Mr. G. Vixseboxse- straat 37; Langendoen, Raalter- weg 13; Bogaard, Churchillstraat 141. - aan de heer J.W. Reilink voor de bouw van een woning op het perceel Dorperdijk 15; - aan de heer DJ. Lubbersen voor het veranderen van de woning Haalmansweg 1. 2. aan de heer D. Beldman vergunning verleend voor het kappen van een aantal bomen bij het pand Vianenweg 151 U kunt zich voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf, dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift in verbinding stellen met de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. In de vorige editie van dit blad stond een artikeltje over de gevaren e.d. van olie in oude, niet meer in gebruik zijnde olietanks. Wellicht heeft u inmiddels het kaartje „OLIE IN DE GROND" al in de bus gekregen en anders komt het dezer dagen. Daar het ons aller belang is, dat geen olie in de bodem terecht komt, verzoeken wij allen, die een niet meer in gebruik zijnde (oude tank) in de grond hebben met eventueel nog „oude" olieprodukten (huisbrandolie, petroleum, dieselolie, benzine, afgewerkte olie) dit door middel van bovenbedoeld kaartje kenbaar te maken. Ook is het mogelijk, dat u als bestuurslid van een vereniging, istichting e.d. op de hoogte bent van een oude tank bij een school, kerk, verenigingsgebouw, clubhuis, enz. Ook dan is het van belang maatrege len te nemen. Behalve particulieren, verenigingen enz. worden natuurlijk ook alle bedrijven, oud-pomphouders enz. uitgenodigd aan de acties deel te nemen, waaromtrent het te verspreiden kaartje u nader informeert. We hopen in aller belang op uw medewerking te kunnen rekenen. O /OLIE De jaarlijkse bijeenkomst van de Sportcommissie met bestuurders van de plaatselijke sportverenigingen zal dit jaar gehouden worden op maandag 16 november a.s. om 20.00 uur in de bovenzaal van restaurant Vosman. De agenda en bijbehorende stukken zullen in de eerste week van november worden toegezonden aan alle belanghebbenden. De inwoners van Holten, die telefonisch onder het kengetal 05483 vallen, kunnen bij brand de brandweer alarmeren via het telefoonnummer 2222. De inwoners van Holten, die telefonisch onder een ander kengetal vallen, moeten bij alarmering eerst het kengetal 05483-en daarna het abon neenummer 2222 draaien, dus 05483-2222. Daarnaast bestaat de mogelijkheid van alarmmering via 0011. Van deze mogelijkheid kunnen alleen die inwoners gebruik maken, die onder het telefoondistrict Hengelo vallen.

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 5