Begroting geeft Toeristenbelasting en Reinigingsrecht niet verhoogd t Losse Hoes een halve eeuw getrotseerd Jaarvergadering C.D.A. Holten ardanta Medische diensten Kerkdiensten Ardanta.De Stijlvolle Uitvaartverzorger. 7 HOLTENS NIEUWSBLAD illillll 99 9 s" voor iedereen die Iets te bouwen o§ te verbouwen heeft AGENDA HOLTENS NIEUWSBLAD VOLKERS MUZIEK 5 OKTOBER 1981 -PAG. 3 voor de burgers wint de gemeente met zo'n besluit f 78.000.- en dat is f30.500.- meer dan de geraamde meeropbrengst bij belastingver- ,,'t Lof se - - p tioïikfbezg, lïy In hun streven naar hantering van de „nullijn", heeft het college van B. en W. bij het opstellen van de gemeentebegro ting voor 1982 een uiterste terughoudendheid betracht inzake het verhogen van belastingen, rechten en leges. Voor zover B. en W. van oordeel zijn dat sommige belastingen noodzakelijkerwijs moeten worden aangepast, blijft verho ging daarvan toch duidelijk achter bij de stijging van de kosten voor levensonderhoud, hetwelk door het Centraal Planburo voor 1982 wordt geraamd op 6%. lij is zeker geen telg uit een geslacht van horecamensen, ntegendeel, zijn vader was bij de marechaussee en zelf eerde hij het vak huisschilder. We praten over de oud- iprichter van destijds Theehuis ,,'t Lösse Hoes", wat etterlijk betekent „Open Huis" en open boerenhuis werd iet dan ook in eerste instantie in de beginjaren dertig, en open Theehuis wel te verstaan, in 1931 gebouwd. De leer J.M. Metzger, eigenaar kwam op het idee van een Theehuis via een schildersklus in destijds nog theehuis ïe Holterberg. Maar eerst even terug naar een stukje ichtergrond van de heer Metzger, Zeeuw van geboorte lie via zijn zus, die trouwde met een Holtenaar in Holten verzeild raakte. yn schildersopleiding had hij ge- oten in Breda en daarna heeft hij nkele jaren in Utrecht gewerkt aar hij (voor die tijd) een aardig ommetje geld verdiende. Zoals ge- egd, via zus en zwager, maakte hij ennis met Holten en met zijn ver- iende geld is hij een schildersbed- ijfje begonnen in Holten. Aan de )ranjestraat werd hem een werk- ilaats toegewezen en bij café Hofs Smidsbelt) en café Biester was hij lestijds in de kost. Eén van zijn lussen was onder andere het op- lieuw van een verflaagje voorzien an Theehuis de Holterberg en zo aakte de heer Metzger enthousiast 'oor het horecavak. Inmiddels rouwde hij met de dochter Van jakker-winkelier Slotman uit Hol en en ook zij raakte in de ban om ien eigen theehuis op poten te zet- en. Zo gezegd, zo gedaan, maar illicht niet zonder slag of stoot. Het >erste probleem was de watervoor ziening, die zelf moest worden ver zorgd. Men wendde zich tot de ge- jroeders Rossmark b.v. in Almelo, specialisten voor watervoorziening en zuivering. Afgesproken werd dat de overeenkomst betreffende de watervoorziening op het gemeen tehuis en in het bijzijn van de ge meentesecretaris getekend zou worden. Dat was in die tijd de heer A.J. Goldstein. De heer Metzger moest aan kunnen tonen over vol doende middelen te beschikken om de zorg voor de watervoorziening op zich te kunnen nemen. Dit was aantoonbaar en de overeenkomst werd gedrieën ondertekend. Met de slogan water zit overal als je maar diep genoeg graaft ging men aan het werk. Keiharde zand- en grindlagen moesten worden ge trotseerd en pas op een diepte van 18 meter en na ontelbare dagen graafwerk kon het eerste emmertje vochtige grond opgehaald worden. Cementringen met een hoogte per stuk van 90 centimeter en een diameter van eveneens 90 centime ter werden in de vochtige grond gebracht. Pas op een diepte van circa 50 meter werd water aange troffen en opgepompt. De hoeveelheid was eigenlijk te weinig maar na zuivering kon het toch gebruikt worden. De hoeveel heid water werd aangevuld door de leveranciers uit het dorp, Dikkers en Wansink. „De begintijd was een keiharde tijd", vertelt de heer Metzger. „Maar toch... na een paar jaar be gon het te lopen, er werd waterlei ding aangelegd en we kregen tele foon. We begonnen aan uitbreiding te denken en het theehuis werd hotel-café-restaurant. In die tijd maakten vooral autobusbedrijven uit het Westen tochten over de Hol- terberg en dit leverde een fikse klandizie. De zaken gingen goed tot de eerste tegenslag in 1941. Het pand brandde af tot op de funda menten. „Maar", zoals de heer en mevrouw Metzger vertellen, „we waren niet verslagen. Uiteraard laat het zijn negatieve sporen ach ter, evenals trouwens de oorlogsja ren. In die periode hadden de Duit sers er een onderkomen van ge maakt waar verschillende repara tiewerkzaamheden werden ver richt. Zelf moesten we eruit en von den een onderdak 500 meter rich ting Nijverdal in een huisje dat ei gendom was van de heer Greep". In 1956, de heer Metzger was toen 57 en zijn vrouw 50, werd het pand verhuurd. De heer Metzger vond de belasting geestelijk te zwaar wor den. Een jaar later brandde het pand voor de tweede maal voor een deel af. De heer en mevrouw Metz ger woonden er niet meer en had den hun onderkomen aan de over kant van de weg. Hier bleven zij 'gedurende 17 jaar, tot 1973 wonen. Voor de tweede maal werd ,,'t Lösse Hoes" in dezelfde stijl weer opge bouwd en enkele jaren later ver kocht aan de vader van de huidige eigenaar de heer Murris. De heer Metzger verhuisde acht jaar gele den samen met zijn vrouw naar de Diessenplasstraat. Het huisje op de Holterberg werd geschonken aan de enige dochter. De heer Metzger maakte zich onder meer verdienstelijk in de plaatse lijke en provinciale VW, de Hol- tense toneelclub en de Holtense Handelsvereniging. Verder was hij een verwoed schaker, biljarter en legde hij graag een kaartje. Nog is de heer Metzger, geboren in 1897, aktief in de vorm van veel wande len en fietsen, dit laatste hoofdza kelijk binnenshuis op de home trainer. Onroerendgoedbelasting Ten aanzien van de onroerend goedbelasting stellen B. en W. De raad voor een verhoging van 4% door te voeren, hetwel de gemeente f47.500.- aan meeropbrengst zal opleveren. De totale opbrengst van deze belasting voor 1982 wordt daarmee geraamd op f 1.180.000.-. Door deze verhoging komt het ta rief daarmee voor de eigenaar van een onroerend goed op f 4,85 per f 3000.- waarde en voor de gebrui ker op f3.50. Echter, in een tijd van bezuiniging en besnoeiing doet het wel wat merkwaardig aan dat in 1982 her taxatie van de onroerende goede ren in onze gemeente moet plaats vinden op grond van wettelijk voorschrift. Merkwaardig, omdat hertaxatie voor de belastingbeta ler alleen dón effect kan hebben wanneer een vrij ingrijpende wijzi ging heeft plaats gevonden in de vrije verkoopwaarde van woningen en bedrijfspanden onderling en zulks moet niet alleen sterk worden betwijfeld-, maar bovendien moe ten de kosten van deze hertaxatie weer door de burgers worden opge bracht. De vraag is dan ook intéressant of het in deze toch al moeilijke tijden niet verstandiger is te zoeken naar de mogelijkheid om deze hertaxa tie niet te latn doorgaan en ter compensatie geen verhoging van deze belasting voor 1982 door te voeren. Naast het direkt voordeel Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.00 en 13.30-17.30 SSOR ÏIIHI za. 9.00-12.00 Tet.B5470-22B« Itl.lHU-1847 koopavond Goor Statlaislaai 24 ffatgK|15 donderdag 19.00-21.00 1001 bouwmaterialen onrier één dak De afd. Holten van het C.D.A. hield donderdagavond 8 oktober in „De Kandelaar" haar jaarlijkse ledenvergadering onder leiding van voor zitter F. de Wit die na schriftlezing (Efeze 4) gebed en een woord van welkom in zijn openingswoord herinnerde aan het overlijden, (16 juni '81) op 100-jarige leeftijd, van Hendrikus Rietberg, De overledene, (van 1918 tot 1943 lid van de gemeenteraad voor de C.H.U., wethouder van 1922/'30 en een aantal jaren voorzitter van de afd. Holten van de Chr. Historische Unie) was ere-lid van het C.D.A. Riool- en reinigingsrechten: Volgens de Rijks-normen dient het dekkingspercentage voor de ge meentereiniging te worden gesteld op 80%. Door allerlei positieve ontwikkelingen bij dit bedrijfson derdeel kon het dekkingspercen tage voor 1982 in Holten worden becijferd op 89% en dat gegeven vormt voor het College aanleiding de reinigingsrechten voor 1982 niet te verhogen. Geheel anders ligt het met de rioolrechten, waarvan het dekkingspercentage op slechts 61% blijkt te liggen. Aangezien hier duidelijk sprake is van een aan toonbare achterstand, stellen B. en W. de raad voor deze heffing voor 1982 met 10% te verhogen. Het ta rief komt daarmee voor 1982 per aansluiting op f46.56. Geraamde meeropbrengst f 8.800- Woonforensenbelasting: Ten aanzien van deze belasting zijn B. en W. voornemens binnenkort met voorstellen te komen, waarin deze belasting op dezelfde wijze zal worden geheven dan de onroe rendgoedbelasting. Deze nieuwe opzet geeft automatisch een mee ropbrengst van naar schatting f4.000.-. Toeristenbelasting: In verband met de sombere eco nomische toestand achten B. en W. het niet verantwoord deze belas ting voor 1982 te verhogen. Ten aanzien van de leges en marktgel- den zijn B. en W. van oordeel dat deze heffingen een trendmatige verhoging van 4% dienen te volgen. Aangezien de begrafenisrechten een dekkingspercentage van slechts 12% geeft te zien menen B. en W. dat deze rechten voor 1982 met 10% dienen te worden aange past. Uit het geheel van de nu voor liggende belastingvoorstellen ver wachten B. en W. een totale mee ropbrengst groot f 68.465.- Eén van de eerste interieurs van Theehuis ,,'t Lösse Hoes" in de beginjaren dertig. Naar aanleiding van de door secr. H. Rietberg gelezen notulen zal het bestuur zich buigen over de vraag „Hoe betrekken we de jongeren meer bij het C.D.A.?" Bij het sa menstellen van de lijst van candi- daten voor de verkiezingen Prov. Staten (dit voorjaar) zal getracht worden een landbouwer op een verkiesbare plaats te krijgen. Ver der zal de leden gelegenheid wor den geboden om meer te denken over het C.D.A. gebeuren en over de gemeentelijke politieke bijv. door Ned. Herv. kerk: 8.30 uur en 10.15 uur (Bed. Heilige Doop) ds. C.C. Addink. Uitgangscoll. In wendige zending. Oppasdienst: Diny Aalpol en Henny Wibbe- link. Geref. kerk: 9.30 uur en 15.00 uur ds. G.W.H. Peddemors. In beide diensten is de le coll. voor de kerk en de 2de voor rente en aflossing. Kindemevendienst klas 4: o.l.v. mevr. G. Wolters. Oppasdienst: Marianne Thalen, res. José Beldman. Mevr. Withaar-Stam, mevr. Saalmink-Stam, res. mevr. Veldhuis-Bos. R.K. Kerk: zaterdag: 17.00 uur. Zondag 9.30 uur. Dijkerhoek: 9.30 uur ds. H.J. Ekker. Uitgangscoll. Inwendige zending. Okkenbroek: 10.00 uur ds. J. van Willigen van de Veen uit Deventer. Uitgangscoll. Werelddiaconaat. Nieuw Heeten: Zaterdag: 19.00 uur. Zondag: 8.00 en 11.00 uur. Volledige verzorging van begrafenis en crematie, ook voor niet-verzekerden. Vervoer binnen en buiten Nederland, Dag en nacht bereikbaar. Verzekering tegen alle begrafenis- en crematiekosten, ook voor bejaarden, zieken en invaliden. verzekert, èn verzorgt de uitvaart HOLTEN. H Koopman, Deventerweg 4, tel. 05483-1920. (Aanspreker en beheerder „Memento Mori") Aula - Reilinksweg. tel. 05483-3237. J. Aaftink. Burg v.d. Borchstraat 3, tel. 05483-1955. H.A.G. Meerman-Wibbelink,'0' Boschkampsstraat 10, 05483-2171 Donderdag 15 oktober: 19.30 uur: Ringvergadering Herv. Vrouwen groep Holten in gebouw „Irene". Spr. de heer J. ten Wolde uit Rou- veen. Onderwerp: „Gebruiken in Staphorst" (met dia's). Zaterdag 17 oktober: Samenges telde wedstrijd voor pony's om het kampioenschap van Overijssel. Terrein „De Borkeld" Borkelds- weg. Zondag 18 oktober: 14.00 uur: Dan- senin bar-dancing „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (Zie adv.). Dinsdag 20 oktober: 20.00 uur: Bij eenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Bethanië". „Bloe- menavond" m.m.v. Henk Lammers van Bloemenmagazijn „Maijo". 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dijker hoek Ned. Bond van Plattelands vrouwen in café-rest. „Het Bonte Paard" De avond zal worden ver zorgd door de afd. Nij verdal van het „Leger des Heils". Donderdag 22 oktober: 20.00 uur Bijeenkomst afd. Holten Chr. Plat- telandsvrouwen Bond in „De Kan delaar". Spr. mevr. K. Rotstein-v.d. Brink uit Zalk. Onderwerp: Krui den van vroeger en nu, hoe ze te gebruiken". Zaterdag 24 oktober: 9.00-12.00 uur: Banden- en verlichtingscon trole door afd. Holten Veilig Ver keer Nederland in gemeentegarage aan de Waagweg (zie bericht). Maandag 26 oktober: 19.45 uur: Bijeenkomst afd. EspeloNed. Bond van Plattelandsvrouwen in ge bouw „Trefpunt" m.m.v. Henk Lammers van bloemenmagazijn „Maijo". Vrijdag 30 oktober: 20.00 uur: Eer ste klaveijasavond comp. 1981/1982 ZW „Blauw Wit" in clubhuis „Meermanskamp". Advertentie-adviseur W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal Telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G.W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot dinsdags 12.00 uur In Bathmen bij: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot dinsdag 12.00 uur deel te nemen aan het z.g.n. C.D.A.-plus beraad. Ook zal de le den worden gevraagd om nu reeds namen door te geven voor de „gros lijst" i.v.m. de in mei a.s. te houden stemming voor de gemeenteraad. Verder zal er deze winter op de maandelijkse bijeenkomsten gele genheid zijn om te discussiëren over de hoogstbelangrijke onder werpen" Vrede en veiligheid" en „Sociale zekerheid". Jaarverslagen Uit het jaarverslag van secr. Riet berg bleek o.m. dat de afd. Holten ruim 200 leden telt. Penningmees ter Th. M. J. van Dijk boekte over het afgelopen verenigingsjaar een batig saldo vanf 166.-Deh.h.Knijff en Bosschers hadden boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de kascontrolecommis sie werden benoemd de h.h. J. G. P. Müller en Joh. Bosschers. Bij de bestuursverkiezing werd inplaats van de heer Js. Beldman, die niet herkiesbaar, was gekozen mevr. Dul-de Fockert. Voorzitter de Wit sprak een woord van dank tot de heer Beldman die een aantal jaren veel belangrijk werk heeft gedaan voor de afd. Er zal hem door het bestuur een attentie worden aan geboden. Na de pauze werd ge sproken over de kabinetsformatie die veel te lang duurde en niet de schoonheidsprijs verdiend. Het CDA is bij de verdeling van dc ministersposten goed aan z'n trek ken gekomen en daarover kan men tevreden zijn. Betreffende de „le vensduur" van dit kabinet zijn er redenen om zo hier en daar een vraagteken te plaatsen. De verga dering - waarvoor een redelijke be langstelling bestond- werd door de heer Rietberg met dankgebed beëindigd. ORGELLIEFHEBBERS Laat u door NIEMAND zo maar een ORGEL verkopen! 2onder dat u de nieuwe Hollandse EMINENT P serie -"hebt gehoord. Beluister ze bij aan de Grotestraat in NIJVERDAL Het adres dat aan een betrouwbare consumentenvoorlichting kan doen, omdat ze het dealerschap heeft van vele merken. Ga er b.v. op een donderdagse koopavond eens kijken. Arts: W.R. van Couwelaar, Kei- zersweg 32, tel. 35 53. Spreek uur: 11.00 en 16.00 u. Wijkverpleging: Zr. D. klein Velderman, Banninksweg 14, Laren (G) tel. 05738-12 92 b.g.g. 05700-2 27 00. U kunt de wijkverpleegkundige in ieder geval bereiken 's mor gens voor 7.00 uur, bureau Stichting Kruiswerk, Gaarden- straat 31, tel. 14 36. Tandarts: J. Webbink, De Ruy- terstraat 19, Rijssen, tel. 05480- 4140. Spreekuur spoedgeval len: 17.00-17.30 uur. Dierenarts: W.C.W. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-20 04. Ziekenfonds: Spreekuur vrij dags van 8.30-10.00 u. Groene Kruiggebouw, Gaardenstraat 31. Ziekenvervoer: Alarmnummer 0011 of dienstdoende arts, tel. 35 53. Open bejaardenwerk: Tafeltje dekje. Inlichtingen, tel. 12 01 of 15 17. Zuigelingenconsultatiebureau: Elke donderdag van 8.15-11.30 uur in Stichting Kruiswerk, Gaardenstraat. Fysiotherapie: Alle werkdagen wijkgebouw Stichting Kruis werk, Gaardenstraat. Stichting voor maatschappe lijke dienstverlening „Midden Overijssel", Bureau Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 31, Holten, tel. 05483-27 84. Spreekuren algemeen maat schappelijk werk ma. t.m. vrij. van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. Gezins- en bejaarden verzorging ma. t.m. vrij. van 8.30-9.30 uur. Telefonische hulpdienst tijdens het weekend 05486-1 64 65. Gem. energiebedrijf: Storing electriciteit en gasvoorziening, tel. 18 14. Politie: tel. 13 52 en 26 55. Na 18.00 uur bellen 05200-7 12 34. Brandweer: tel. 0011 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1981 | | pagina 3